r In het land van het Noorderlicht De Dokter aan het woord HEEREN COSTUMES INGEZONDEN SPORT H^vmeufarv DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 Hedenmiddag (Donderdag 30 Juni) om half vier, komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 7 Juni 1938. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanleg wegen ten Zuiden van de Cruquius- weg en ten oosten van de Javalaan. 4. Bouw arbeiderswoningen aan de Banka- straat. 5. Aanleg parallelweg bij de Cruquiusweg en ruiling grond aan en nabij de Cloosterweg. 6. Rooien van boomen. 7. Voor- en nazorg van geestesziekten, in Noordholland. 8. Bijdrage kosten restauratie N. H. Kerk, Wilhelminaplein. 9. Verkoop grond van terrein Valkenburg. 10. Verkoop grond van terrein Meer en Berg. 11. Begrootings-wijzigingen. Rooien van bomen. B. en W. stellen voor, te doen rooien: le. de boom, staande in de Oostelijke berm bestrating van de Heerenweg, onmiddellijk ten Zuiden van de Adriaan Pauwlaan; 2e. twee lindebomen, staande voor de percelen Bleekersvaartweg nrs. 27b en 27c. Voor- en nazorg van geesteszieken in Noord-Holland. B. en W. stellen voor, de gemeente te doen toetreden tot de Voor- en Nazorgdienst van geesteszieken in Noordholland, tegen een jaar lijkse bijdrage van 2'/2 ct. per inwoner per jaar. Bijdrage in kosten restauratie Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. De Nederlands Hervormde Gemeente alhier is reeds geruime tijd bezig om haar kerkgebouw, gelegen aan het Wilhelminaplein, te verbeteren. In 1934 werd een begin van uitvoering daaraan gegeven door de naar het plein gerichte beuk der kerk uitwendig te restaureren en inwendig te verbouwen. Het ligt in de bedoeling van het Kerkbestuur om thans over te gaan tot het restaureren van het overige gedeelte van het kerkgebouw, het geen neerkomt op het terugbrengen in hun oor spronkelijke toestand van de gevels en op het herstellen van 10 ramen in hun oude vorm, door het ijzeren raamwerk daarvan te vervangen door metselwerk en het daarin aanbrengen van glas in lood. Voorts zal de Westbeuk van de kerk worden verlengd en van een nieuwe gevel wor den voorzien; een portaal zal als toegang tot de Oostbeuk worden aangebouwd en het inte rieur zal worden vernieuwd en gewijzigd. De kosten van al deze werkzaamheden worden, met inbegrip van de in 1934 gemaakte kosten, ge raamd op 40.000.a 45.000.waarin voor de eigenlijke restauratiekosten is opgenomen een bedrag van 12.000. Door het Kerkbestuur is tot de Regeering het verzoek gericht om een bijdrage in de kosten der restauratie van dit, uit historisch oogpunt, zo belangwekkend gebouw. Deze bijdrage zal wel licht op 40 9c van 12.000.- of 4800.kun nen worden gesteld. Het Kerkbestuur doet thans een beroep op de gemeente om eveneens een bijdrage in deze res tauratiekosten te verlenen en wel tot een bedrag van 25 van die kosten. B. en W. zijn mening, dat het in goede staat brengen en houden van dit gebouw, waarvan de -kdaugrijkheid door de plaatsing op de monu mentenlijst reeds is erkend, inderdaad ook een plaatselijk belang is en dat op die grond de medewerking der gemeente dient te worden verleend. Ook de Commissie voor de Monumentenzorg is van oordeel dat de voorgestelde restauratie van groot belang is te achten en dat daarom de uitvoering der plannen zeker moet worden toe gejuicht. De Commissie van Openbare Werken is even eens van mening, dat medewerking dient te worden verleend en daarom stellen B. en W. aan de Nederlands Hervormde Gemeente te Heemstede een bijdrage te verlenen van 3000.- in de kosten van restauratie van haar kerkge bouw, gelegen aan het Wilhelminaplein. Aanleg wegen ten Zuiden van de Cru quiusweg en ten Oosten van. de Javalaan. B. en W. delen de Raad mede, dat de heer H. Brouwer, alhier, wenst over te gaan tot het in exploitatie brengen van de terreinen, gelegen ten Zuiden van de Cruquiusweg en ten Oosten van de Javalaan. De heer Brouwer heeft ver zocht de vereiste werkzaamheden verbonden aan de aanleg der wegen op bedoelde terreinen door de gemeente voor zijn rekening te doen uit voeren. De heer Brouwer zal dan kosteloos en om niet aan de gemeente overdragen de voor de wegenaanleg benodigde grond. De kosten van aanleg der wegen worden, met inbegrip van de kosten voor eerste onderhoud en van de bijdragen voor de zuiveringsinrichting voor rioolwater en de hoofdriolering, geraamd op 8900.tot betaling waarvan de heer Brou wer zich bereid heeft verklaard. Het is noodzakelijk gelijktijdig met de uitvoe ring van deze werken over te gaan tot verbete ring van het bestaande gedeelte Molenwerfslaan, gelegen oostelijk van $e Javalaan. De kosten van deze verbetering welke uiter aard ten laste van de gemeente komen, worden geraamd op 2500. Ook is het gewenst, teneinde de Molenwerfs laan voor zover gelegen op de terreinen van den heer Brouwer, op volledige breedte te kunnen brengen, dat wordt aangekocht de aan de Pro vincie behorende, langs de Cruquiusweg ge legen berm. De kosten, aan deze aankoop ver bonden, zullen een bedrag van ƒ400.niet te boven gaan. Voorts delen B. en W. mede, dat onderhande lingen zijn gevoerd over aankoop van 2 percelen grond, gelegen aan de door te trekken Banka- straat en grenzende aan de terreinen van de gemeente. De heer Brouwer is bereid die grond, ter oppervlakte van 470 M2., af te staan tegen de prijs van 6.50 per M2. Aangezien de ge meente op deze wijze de beschikking krijgt over voor woningbouw ^geschikte terreinen, menen B. en W., dat tot aarikoop dient te worden over gegaan. Tenslotte vestigen B. en W. er de aandacht op, dat het de bedoeling is de verschillende werkzaamheden te doen geschieden door werk lozen die daarvoor, indien mogelijk, gedurende vier achtereenvolgende weken zullen worden in dienst genomen. Deze wijze van werken zal een extra uitgave vorderen van 1500. Aanleg parallelweg bij Cruquiusweg en ruiling grond aan en nabij de Cloosterweg. De N.V. Grond- en Bouwbedrijf, gevestigd te Heemstede, wenst over te gaan tot het in ex ploitatie brengen van haar terreinen, gelegen aan de Cruquiusweg, de Cloosterweg en de Molenwerfslaan en in verband daarmede heeft de N.V. aan B. en W. verzocht te willen bevor deren, dat van gemeentewege, voor haar reke ning, wordt aangelegd de parallelweg bij de Cruquiusweg, voor zover gelegen langs de ter reinen der N.V. De kosten van uitvoering van deze werken, met inbegrip van de kosten van eerste onder houd en de bijdragen voor de zuiverings-inrich- ting voor rioolwater en de hoofdriolering, wor den geraamd op 2400. De N'.V. is voorts bereid aan de gemeente om niet af te staan een strook grond, groot 117 M2., gelegen langs de Cloosterweg, voor ver betering van die weg, wanneer de gemeente, ter betere begrenzing van het terrein der N.V., om niet afstaat een strookje grond, groot 16 M2., gelegen langs de Molenwerfslaan. B. en \V. stellen voor, een en ander goed te keuren. Bouw arbeiderswoningen. B. en W. stellen voor, 2 blokken van 3 wo ningen te doen bouwen op terreinen gelegen aan de Bankastraat, en daartoe aan Burgemeester en Wethouders het nodige crediet te verlenen. Verkoop grond van terrein Valkenburg". B. en W. stellen voor, voor de gemeente te verkopen aan den heer E. Honderdos, makelaar te Heemstede, een perceel bouwterrein, groot 451 M2., gelegen aan de zuidzijde van de Win- terlaan, tegen de prijs van 5.-per M2. Verkoop van grond terrein „Meer en Berg". B. en W. stellen voor, voor de gemeente te verkopen aan den heer G. J. Smit, makelaar te Heemstede, een perceel bouwterrein, groot 691 M2., gelegen aan de oostzijde van de Troelstra- straat, hoek Abr. Kuyperstraat, tegen de prijss van 5325. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) WAAR IS HET OUDE ASYLRECHT IN NEDERLAND??? A.s. Maandag wordt van hier aan den Minister van Justitie het volgende adres ver zonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie te Den Haag. Ondergetekenden richten zich met de grootste ernst tot U met het volgende: Het is U bekend, wat op 12 Juni is geschied in het Huis van Bewaring te Rotterdam. De Duitse anti-fascistische vluchteling, Herbert Baldus, pleegde in zijn cel zelfmoord. Wat hem en nog 6 andere vluchtelingen wedervaren is in Nederland was van dien aard, dat deze mensen met de grootste angst vervuld moesten worden bij de gedachte aan hun verder lot. De behandeling, die ze zich moesten laten welgevallen op het politiebureau aan het Haagsche Veer ter genoemder plaatse, was ergerlijk. In het Huis van Bewaring werden hun cellen, waarin dag en nacht licht brandde, niet gelucht. Hun advocaten werden door de vreemde- lingen-politie niet toegelaten. Zelfs werd hun van deze weigering geen mededeling gedaan. Wat is, gezien ook het verloop van vroegere gevallen, begrijpelijker, Excellentie, dan de vrees, die zich van deze vluchtelingen meester maakte, de vrees voor terugleiding over de Duitse grens en de daarna hun wachtende gruwelen der concentratiekampen? Een en ander maakt de tragische zelfmoord van een hunner volkomen verklaarbaar. Ondergetekenden, en met hen zeker talloze anderen in Nederland, vragen zich met veront waardiging af, hoe deze toestand van rechte loosheid mogelijk is in dit land, waar het asyl- recht zoveel eeuwen als heilig gold, en waar men zich derhalve veilig wist. Zij protesteren hartstochtelijk tegen deze rechteloosheid, waarvan de diep tragische ge beurtenis te Rotterdam wederom een nieuw bewijs bracht, en eisen dringend herstel van het oude recht, waarop we zo trots plegen te zijn, het recht van vrij en veilig verblijf in Nederland voor politieke vluchtelingen. Ongetwijfeld zullen vele lezers van harte accoord gaan met dit adres. Zij worden ver zocht van hun bereidheid tot mede-onderteke ning te doen blijken vóór Zondag a.s. aan ondergetekende. B. BROERS, em.-pred. Heemstede, 27 Juni '38, Zomerlana 2. Voetbal. Uit het H.B.C.-kamp, Liet H.B.C. I het op het eind van de kam pioenscompetitie lelijk zitten, H.B.C. II wilde niet voor de grote broers onder doen en verloor Zondag in de beslissingswedstrijd voor een plaats in de 2e kl. R.K.F. tegen B.S.M. met niet minder dan 81. Na een onfortuinlijke nederlaag in Bennebroek en een fraaie overwinning thuis had een ieder verwacht dat de H.B.C.-reserves nu zeker zouden winnen. Zulk een slot van een goed seizoen was dan ook buiten verwachting. H.B.C. I schijnt het voetballen nog niet zat te zijn, na een zware dubbele competitie. Nu gaan ze Zondag nog een propaganda-wedstrijd spelen tegen Volendam 1 in Baarn. Naar wij vernemen zal er met een verjongde verdediging uitgekomen worden. Of ze de beker mee zullen brengen? R. C. H. Honkbal. R.C.H. heeft Zondag tegen Haarlem een dikke nederlaag geleden. Met 234 wonnen de zwartjes en verdiend! De Mon boezemde de R.C.H.'ers met z'n harde ballen zoveel ontzag in, dat er slechts weinig, honkslagen gegeven werden. De R.C.H.-werpers wisselden elkaar af, doch zowel Van Thiel als Van Eek waren niet erg op dreef en ondervonden weinig steun van hun mede-spelers; vooral de korte-stop miste vele vangkansen. De stand is als volgt: Blauw-Wit 6 4 119 Haarlem 7 4 12 9 Ajax 6 3 12 7 E.D.06 3—36 R.C.H7 2 14 5 H.H.C6 2—44 V.V.G.A6 2—44 A.s. Zaterdag wordt de steden wedstrijd AmsterdamHaarlem gespeeld. De Zondag d.a.v. organiseert Blauw-Wit een tournooi op haar velden bij het Stadion. Alle 7 eerste klas- sers met de sterke tweede klasser A.F.C. zullen elkaar op de fraaie terreinen bekampen. Het programma is als volgt: 10 uur: Blauw-WitH.H.C. (a). 10 uur: AjaxA.F.C. (b). 11.30 uur: R.C.H.Haarlem (c). 11.30 uur: V.V.G.A.—E.D.O. (d). 1 uur: Winnaar ad (e). 1 uur: Winnaar bc (f). 2.30 uur: Winnaar ef. DAMMEN Om het R.K, kampioenschap van Nederland. R.K.U.D.V.St. Bavo. Voor de wedstrijd R.K. U.D.V.St. Bavo, die te Utrecht werd gespeeld, bestond grote be langstelling. De R.K. U.D.V., die alleen bij een overwin ning nog een kansje behield, heeft zich tot het uiterste gegeven en slaagde er in, na een strijd van 5 uur, de Heemsteders een kleine nederlaag toe te brengen, waardoor beide clubs een gelijk aantal punten behaalden en het nodig geworden is, dat een beslissingswedstrijd tussen beide bovengenoemde clubs moet plaats hebben op een nader te bepalen plaats en datum. De gedetailleerde uitslag is als volgt: R.K.U.D.V. (Utrecht)St. Bavo (Heemstede): J. KurverB. Stevens 11 A. KurverJ. Drayer 02 C. VermeendJ. Warmerdam 11 J. SmitsP. Veen 20 G. VersteegL. v. d. Voort 20 A. de RoosJ. Weijers 11 J. de HossonJ. Stevens 02 C. KurverJ. v. d. Zwan 11 A v. BommelA. Mastehng 20 G. de GrootT. Broekman 20 VOOR DE JEUGD 12—8 VISSEN. Zondagmorgen hield „De Lustige Visser" een onderlinge wedstrijd op witvis in de Ringvaart onder Bennebroek. De eerste prijs werd gewonnen door den heer W. v. Zorge met 47 stuks. 1. de Graaf legde be slag op de tweede prijs voor de grootste vis; 3. A. Havers; 4. M. J. Beek; 5. B. Langeveldt. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in het clublokaal, Café „Wapen van Haarlemmer meer". DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Wedvlucht van Noyon op Zondag 26 Juni 1938, afstand 265 K.M. Los 7 uur 5 min. met Z.W. wind. In concours 133 duiven. Eerst- getoonde duif 11 uur 50 min. 55 sec., 1148.93 M. per minuut, laatste prijswinnaar 12 uur 12 min. 18 sec., 1073 M. per minuut. De uitslag was: 1, 10 A. Leuven; 2, 25 G. v. Santen; 3 L. de Winter; 4, 6, 14, 23 A. v. Zadel; 5 H. v. Dijk; 7, 19 A. Eveleens; 8, 21 M. C. Fehres; 9, 20 H. Brouwer; 11 G. Breeuwer; 12, 17 G. de Gast; 13, 15, 16 C. Boonacker; 18 E. Vrugt; 22 J. Groenland; 24 A. Verdonkschot; 26, 27 G. Vinke. Engelsche ImportSteeds voorhanden GR. MARKT H/GR. HOUTSTR. Zwemmen. H.P.C.-N1EUWS. Het definitieve programma van het school- zwemfeest luidt thans als volgt: 1. 25 M. schoolslag meisjes L.O. 2. 25 M. schoolslag jongens L.O. 3. 25 M. vrije slag meisjes L.O. 4. 25 M. vrije slag jongens L.O. 5. 25 M. vrije slag meisjes U.L.O. 6. 25 M. vrije slag jongens U.L.O. 7. 4 X 25 M. vr. sl. estafette meisjes L.O. 8. 4 X 25 M. vr.sl. estafette jongens L.O. 9. 4 X 25 M. vr. sl. estafette meisjes U.L.O. 10. 4 X 25 M. vr. sl. estafette jongens U.L.O. 11. Demonstratie door de Heemsteedse Red dingsbrigade. 12. 4 X 25 M. balzwemestafette jongens; daarna doelwerpen. 13. 4 X 25 M. balzwemestafette meisjes; daarna doelwerpen. Het totaal aantal deelnemers bedraagt: 140. Voor de lagere school, die het grootst aantal punten op de diverse nummers weet te behalen, is door het bestuur van H.P.C. een fraaie wissel beker beschikbaar gesteld. Tournooi om de „In memoriam D. E. v. Leersum-beker". Dit, door „de Waterratten" georganiseerde, tournooi is gewonnen door de vereniging zelf, terwijl H.P.C. de tweede prijs mee naar huis kon nemen. H.P.C. verloor de eerste wedstrijd van D.W.R. met 13; van V.Z.V., Velsen, werd gewonnen met 54, terwijl Haarlem met 52 het onderspit moest delven en H.V.G.B. met een 50 nederlaag huiswaarts gestuurd werd. De wedstrijden van ons eerste zevental geven ons weer hoop voor de komende competitiewed strijden; trouwens ook de tegen het IJ met 41 verloren wedstrijd in „Groenendaal" is niet een „inmaakpartij" geworden, zoals velen al dach ten. De onzen gaven goed kamp; en alleen het geluk liet ons erg in de steek. Amersfoort. Bij de wedstrijden in Amersfoort behaalde ons lid Maurits de tweede prijs op de 100 M. borstcr. heren in 1 min. 6 sec. en tevens de eerste op de 200 M. borstcr. in 2 min. 33.2. Komende wedstrijden. 2 Juli, schoolzwemfeest, om 2 uur. 2 Juli, kringkampioenschappen in Zandvoort, Noorderbad; 3 uur. 4 Juli, wedstrijden van Poelmeer in Leiden. Vele H.P.C.'ers starten. 5 Juli, H.D.Z. IH.P.C. I dames, in A'dam. 6 Juli. D.W.R. I—H.P.C. I, in Haarlem, half negen '(Houtvaart). 6 Juli, H.P.C. II—Dolfijn II, in Groenendaal, 8 u. 5 'Juli, H.V.G.B. II—H.P.C. III, in Haarlem, 8 u. 9 Juli, Internationaal zwemfeest in „Groenen daal", om 7 uur. Medewerking van de „Southern Counties Ladies waterpolo association"; aan gezien de inschrijvingen eerst Zaterdag a.s. ge sloten worden, kunnen we momenteel alleen het starten vermelden van Scheffer, Sipkema en Nida Senff. Daar echter de T.C. voor deze wed strijden het startverbod voor de Nederlandse candidaten voor de Europese Kampioenschappen in Engeland heeft opgeheven, kunnen we van zeer mooie inschrijvingen zeker zijn. Na afloop feestelijke prijsuitreiking in restaurant „Groe nendaal"; medewerking van de „Hot Playing Cracks" in een bezetting van 11 man. Eskimo-jeugd. Hun spel een aanloop voor het zware leven der volwassenen. w-n. E kinderen der Eskimo's, dat wonderlijke I volkje, dat leeft ver in het Noorden, in het land, waar het Noorderlicht schijnt, die Eskimo-kinderen dan leiden wel een heel ander leven dan jullie, jongens en meisjes in Holland. Met sneeuw en ijs zijn ze vanaf hun geboorte bekend, in een ijshut immers worden ze ge boren, in een ijshut zullen ze heel hun leven wonen. Het eerste geluid, dat hen verwelkomt bij hun komst op de wereld is de snerpend- koude Noorderwind, niet bepaald een uitgezocht geluid voor een wiegeliedje, maar het is niet anders en de Eskimo is ermee vertrouwd. In die koude streken moeten ze zich al van jongsaf aan gewennen aan de barre koude en hoe zich daartegen in woning, kleding en voeding te beschermen. Hun hutten zijn gebouwd van blokken ijs, op elkaar gestapeld en met sneeuw gedicht. De huisdeur is een kleine opening, waardoor ze niet rechtop binnen kunnen komen, maar moeten binnenkruipen op handen en voeten. Van binnen is deze hut bekleed met rendier- en zeerobben- huiden. Midden in de hut is de stookplaats, die dient zowel voor verwarming als om de pannen met eten boven te koken. Het gat van de huis deur is meteen de schoorsteen, waar doorheen de rook wegtrekt en frisse lucht in de hut moet stromen. Je begrijpt, dat aan het laatste wel eens wat te kort is. Vooral omdat alles in de hut zit en alles in de hut gebeurt. Ook dieren, honden en wat er meer voor huisdieren worden gehouden, hebben hun vaste woon- en verblijf plaats in de hut. En zieken, als die er zijn, blijven in de hut, waar zij wonen. Lang geen pretje om als Eskimo ziek te zijn, want alles gaat gewoon door, er wordt gekookt en gerookt en de zieke moet daar maar tegen kunnen en ondanks alles beter worden. Hun kleding is goed warm, maar dat is dan ook wel nodig. De klederdracht bestaat uit een onderkleed, zo zullen we het maar noemen, van vogelvellen, waar de veren nog opzitten en daaroverheen gaat een kledingstuk, gemaakt van de vellen van otters en zeerobben. Dat lijkt wel warm, hè, al zijn wij dan heel andere stof fen gewend en zeker veel zachter stoffen voor onze kleren, Ja, de Eskimo-kinderen zijn daarin niet verwend. Als je zo ziet lopen, kun je geen magere van een dikke onderscheiden. Ze lijken allemaal even dik in hun pakje en ze hebben meer weg van een baal dan een mensenkind. Het zware leven in het harde klimaat eist al hun krachten op. Daarom kunnen ze die niet verspillen aan kibbel- en vechtpartijen. De Eskimo's zijn dan ook een zeer vredelievend volk. Hebben ze al eens verschil van mening, dan ontlopen ze elkaar. Ja, ze hebben het er voor over om dan ver van elkaar te gaan wonen om de ruzie te vermijden. Dit goede voorbeeld der ouderen wekt vanzelf navolging onder de kinderen, die dan ook zelden met elkaar kibbelen Trouwens in alle dingen volgt het kleine Eskimo-kind het voorbeeld der ouderen. Al heel vroeg maken ze kennis met de ernst van het leven, de ernst, dat is bij hun de koude, het vechten ertegen en de zorg voor het voedsel. Ze moeten meehelpen, zo gauw ze daar sterk genoeg voor zijn. Natuurlijk spelen deze kinde ren ook met elkaar. Ze hebben hun eigen spelletjes, met kolven en ballen, uit walvis beenderen gemaakt. Ook kunnen ze het grootste plezier hebben met het nadoen van rendieren en zoals wij hier in Holland paardje spelen, zo spelen zij daar „rendiertje", met leidsels en riemen, net als wij. En dan kunnen ze ook uit gelaten vrolijk zijn, zodat hun lachen ver over de sneeuw gehoord wordt. Als ze wat ouder worden, leren de meisjes koken. Geen lekkere kostjes, zoals wij die kennen, maar de daagse kost. Dan leren ze hoe de huiden van vogels en andere dieren bereid moeten worden, waarvan weer de kleren voor het gezin gemaakt worden. Een belangrijke kennis, die ze opdoen is ook, om ervoor te zorgen, dat de lampen niet uitgaan. Daarom moet steeds op tijd er aan gedacht worden er walvisvet bij te doen, dat is de olie in hun lampen. Het is dus niet bepaald een moderne verlichting. Maar behalve voor verlichting dienen die lampen ook nog voor de verwarming, een dubbele reden dus om te zorgen dat ze aan blijven. Veel schoolonderwijs krijgen de kinderen niet. Een priester, die in de buurt woont, of een dokter-onderwijzer brengt hun het noodzake lijkste bij. Van middelbaar of hoger onderwijs is dus helemaal geen sprake. Het leven der jongens is vol afwisseling en op hun gezamenlijke tochten hebben ze onder elkaar veel pret. Ze leren al vroeg om de nesten van wilde zeevogels op te sporen, om vissen te vangen en eiderganzen, die gevangen worden om hun warme en zachte dons, het bekende eiderdons, waarmee ook wel onze donzen dekens gevuld worden. Het dient dus niet alleen voor eigen gebruik, maar ook om te ver handelen. En aangezien andere brandstof schaars is, moeten ze ook leren, hoe uit walvisspek de olie wordt gesmolten en moeten zij er op uit om droog mos en drijfhout te verzamelen. Ze leren spiezen maken van scherpe klipsteen, die gebruikt worden in de strijd tegen zeedieren en op de jacht naar pelsdieren. En ze leren hoe robben te vangen en otters en bevers, hoe zee honden, hermelijnen, rendieren, beren, wolven en walvissen en hoe er zich tegen te verdedigen. Dan leren ze nog bootjes te maken, een soort kano, „kajaks genaamd, waarin ze waterdicht vastzitten en sneeuwhutten, zoals waarin ze zelf wonen en sleeën bouwen en lampen en ketels maken en roeispanen, die ze nog versieren ook, met walrustanden. Jullie ziet: een aardig les rooster hebben ze toch, al gaan ze niet op school. En eigenlijk heeft hun leren dezelfde betekenis als bij ons: klaar maken voor het latere leven, hun leven, dat zo verschilt van dat in Zuidelijker en beschaafder landen. En nog zijn ze niet volleerd, want ze weten nu nog niet, hoe ze met de wilde Eskimo honden moeten omgaan en hoe die voor de slede gespannen worden. In Labrador leren de jongens nog hoe de rendieren te mennen, want daar gebruikt men het rendier voor de z.g. rendier-sleden. Als ze thuis niets te doen hebben zingen ze, maar hun lied is niet vrolijk. Hun melodieën klinken treurig en weemoedig. Is hun eenzaam heid daar schuld aan? Wie zal het zeggen? Eenzaam zijn ze wel, en hun levenspad gaat niet over rozen, zoveel weten jullie er nu wel van. GEVOELIGHEID DER VOETZOLEN Ook hier spelen de zenuwen een grote rol. Door Dr. A. VAN RIJN. „Ik begrijp die ouders niet! Ze laten hun kin deren maar op blote voeten lopen en ze hebben het toch heus zo arm niet, dat ze geen schoenen kunnen kopen! Ik heb met die kinderen te doen. Dat moet toch wel pijnlijk zijn, zo met die tere voetjes in het scherpe grint te lopen!" De jonge moeder, die zo denkt, terwijl ze met oprechte verbazing en enige verontrusting buur- man's kinderen op blote voetjes in de tuin ziet rondscharrelen, meent haar eigen kinderen een weldaad te bewijzen door hen altijd kousen en schoenen te laten dragen. Omdat ze zelf ook altijd kousen en schoenen draagt, zelfs aan het strand, zijn haar voeten zo gevoelig geworden, dat zelfs een paar stappen lopen op het zachte zand haar al pijn veroorzaken. Natuurlijk denkt ze, dat het haar kinderen evenzo zal vergaan en meent nu, dat die kleine tere voetjes bij het blootvoets lopen in het zand nog wel veel meer te lijden zullen hebben dan haar grote voeten. Het mooiste Diploma? 'n VULPEN van DANTUMA! Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. II161 Graden van gevoeligheid. Niets is echter minder waar dan dat. Wij wil len hier nu nog in het midden laten, of het - zoals door voorstanders van een meer natuur lijke levenswijze vaak beweerd wordt -in tegendeel bevorderlijk is voor de gezondheid, om de kinderen reeds lang aan het lopen op blote voeten te gewennen en zullen ons uitsluitend tot de kwestie der gevoeligheid voor pijn bepalen. Wie voor het eerst in zijn leven op blote voeten loopt, vielt inderdaad elke oneffenheid van den grond en hij trekt zijn voet pijnlijk terug, als hij op een scherpe, puntige.steen trapt. Daarbij kan men opmerken, dat de welving van de voet de gevoeligste" plaats is, terwijl de hiel een sterkere prikkel of pijn kan verdragen. Weldra echter neemt de gevoeligheid over alle delen van de zool af en reeds na korte tijd is zijn practisch geheel verdwenen. Hoe vlug dit in zijn werk gaat, is gebleken uit proeven, aan het laboratorium voor arbeidspsychologie te Bres- lau op schoolkinderen genomen. De gevoeligheid wordt gemeten. Om de gevoeligheid der voetzolen te beten, liet men een klein apparaat construeren, dat in hoofdzaak uit een schaal voor gewichten en een daaraan bevestigde naald bestond. De kinderen, tussen de 10 en" 11 jaar oud, bij wie de uitwer king van het blootvoets lopen zou worden na gegaan, hielden zich aan een tafel of stoel leuning vast en bogen het ene been in de knie zo ver door, dat de voetzool horizontaal kwam te staan. Om te voorkomen, dat de kinderen vermoeid zouden worden van deze gedwongen houding, werden been en voet behoorlijk onder steund. Nu werd de naald loodrecht op de voet zool gezet, zodat de schaal met gewichten kon worden verzwaard. Terwijl de naald de huid van de voetzolen aanraakte, legde Professor Basler telkens grotere gewichten op de schaal, tot het kind te kennen: gaf, dat het pijn ge voelde. Zo werd bijvoorbeeld in een bepaald geval bij een belasting van 45 gram slechts aan raking gevoeld, hetgeen echter bij 50 gram in een gevoel van pijn veranderde. Hier lag dus de „pijngrens" tussen de 45 en 50 gram. De „pijngrens" niet overal gelijk. Allereerst werd bij alle kinderen de „pijn grens" vastgesteld, dat wil dus zeggen het ge wicht, dat juist voldoende is om een gevoel van pijn teweeg te brengen, en wel op zes verschil lende plaatsen van de voetzool, namelijk aan de grote en de kleine teen, aan de bal van de grote, resp. van de kleine teen, in de welving van de voet en aan de hiel. Nadat deze waren vastgesteld, liet men de kinderen, die nooit te voren barrevoets waren gegaan, op blote voeten lopen. Reeds na enkele dagen kon bij allen een verhoging van de pijngrens geconstateerd wor den, een geringere gevoeligheid dus en in de daarop volgende dagen werd de vermindering van de gevoeligheid der voetzolen steeds duide lijker merkbaar. Wat is de oorzaak van dit verschijnsel? Hoe komt deze vermindering van de gevoelig heid nu tot stand? Tot dusverre werd algemeen aangenomen, dat de huid van de voetzolen bij het lopen op blote voeten dikker wordt, dat dus de verminderde gevoeligheid slechts in schijn ontstaat door verdikking van de buitenste laag van de opperhuid. Bij bovengenoemde proeven bleek echter, dat de huid van de voetzool in het geheel geen verandering onderging. Hetzelfde heeft men ook kunnen waarnemen bij mensen, die hun gehele leven blootvoets hadden gelopen. Bij een veertienjarig boerenmeisje, dat nooit schoenen had gedragen, was de huid van de voetzolen, zelfs op de bal, even zacht én soepel als bij een 20-jarig meisje, dat nooit op blote voeten had gelopen. Slecht gebouwd schoenwerk schijnt veel meer de eeltvorming in de hand te werken dan het lopen op blote voeten. De verdikking van de zooihuid kan het dus niet zijn, waardoor het blootsvoets lopen steeds beter gaat; de oorzaak moet in een verandering van de zenuwen gezocht worden. Een onbetwist baar bewijs hiervoor leverde een meisje, dat tijdens de gehele duur der proefnemingen tel kens onpasselijk was en over hoofdpijn klaagde. Bij haar werd in deze tijd de gevoeligheid van de voetzolen groter. Dit zou onverklaarbaar zijn, als de gevoeligheid van de dikte van de huid der voetzolen afhing. Dit is een duidelijk bewijs, dat hierbij het zenuwstelsel in het spel is. -„.a.-- -v -

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 5