KOFFIE GRATIS ALBERT HEIJN I I GARAGERABO R DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT HALF POND ECHTSBIJSTAND De Dame, die zich Bancroft noemde PREDIKBEURTEN NIEUWE GROENMARKT 24A I. 16 13 14 17% 19 14 16 29 geeft U garantie voor Prima Kwaliteit en r 502 noteert steeds Lagere Prijzen 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT GASTHUI SVEST II HAARLEM TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn ALL RISK verzekerd en voorzien van triptiek Uitsluitend modellen 1937 en 1938 Zondag 31 Juli. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Kapel Irene, Meer en Bosch. V.m. 11 uur: Ds Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds Briët. In beide diensten extra collecte ten bate van de Uitwendige Zending. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds J. P. C. Poldervaart, Herv. Pred. te Naarden. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds Dondorp. N.m. 5 uur: Ds E. T. van den Bom. Bij de uitgangen collecte voor de Theol. Hogeschool te Kampen en Theol. Facult. V.U. te Amsterdam. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds E. T. van den Born. N.m. 5 uur: Ds Dondorp. Bij de uitgangen collecte voor de Theol. Hogeschool te Kampen en Theol. Facult. V.U. te Amsterdam. Woensdag 3 Augustus. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 11.30 uur: Ds Dondorp. (Huwelijks bevestiging.) Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 31 juillet. a 20 h.: Service et Sermon, présidé par Mr. Ie pasteur E. MichelinMoreau de Ia Haye. 3e Collecte pour l'Eglise. A. KRANEVELD Dagv., contract, huur, request, faillissement. Kantoor: 9S; 's avonds 79. ADVIES f 0.80 GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. (Des avonds van 78 uur.) Maandag 1 Augustus 1938. Utrechtse Raadskeldermars, Groot Odeon- orkest Aspana, Alfredo Campoli met orkest Den Joddlande Sjömannen, Duo Ja met ork. The Skaters, Alfredo Campoli met orkest Tva Glada Flickor Söka Bekentskap, Duo Ja met orkest Trink ma Bruadaschaft mitz' amm, Grinzinger Schrammel Trio Ik zou zo graag, Bob Scholte met orkest Solang noch ein Knöpferl im Tascherl, Grinzinger Schrammel Trio Op-Mars, Polydor-orkest In je ogen staat geschreven, Bob Scholte met orkest Windspiele, Pia en Eddy Hansen Vierwald- stattersee, Studenten landlerkapelle Bern Seeschwalben, Pia en Eddy Hansen Meien- sass Polka, Studenten Landlerkapelle Bern - Die Liebesinsel, Carl Woitschach met orkest Stettiner Kreuz-Polka, Carl Woitschach met orkest Spiranzza Mars, Groot Odeonorkest. Dinsdag 2 Augstus 1938. Residentie Mars, Polydor-orkest Thousand and one nights, Alfredo Campoli met orkest Tre sjöman ga i land, Duo Ja met John Hagberg Morgenblatter, Alfredo Campoli met orkest Ett hjarta i lagor, John Hagberg Schwyzer Kinder, Grinzinger Schrammel Trio Vrien dinnetje, Bob Scholte met orkest Am Wörter See, Grinzinger Schrammel Trio Neem ik je toetje in beide handen, Bob Scholte met orkest In een klein café bij Parijs, Harmonica-duo Grusz an Schwanden, Landlerkapelle Lucht- singer Marinella, Harmonica-duo Grusz aus Diesbach, Landlerkapelle Luchtsinger Humpty-Dumpty, Walter Pörschman met orkest Donk're wolken, die verdwijnen, Willy Derby met orkest Polnisch Blut, Walter Pörschman met orkest Werkende handen, Willy Derby met orkest Barataria Mars, Polydor-orkest. Woensdag 3 Augustus 1938. Koning Voetbal, Blaasorkest o.l.v. Carl Woit schach Destiny-waltz, Barnabas von Gecszy met orkest Joddlarjazzen, Duo Ja met orkest Voiges of spring-waltz, Barnabas von Gecszy met orkest Min tyrolerskatt, Duo Ja met orkest Weana Humor, Grinzinger Schrammel Trio In het restaurant De blauwe Stier, Bob Scholte met orkest De ziag i mein Rock aus, Grinzinger Schrammel Trio Neem mij met je mee, matroosje, Bob Scholte met orkest Oh Susanna, Harmonica-duo Das Rollmadellied, Bauernkapelle Weet je nog hoe het vroeger was, Harmonica-duo Denke dir mein Liebchen, Bauernkapelle Hokus Pokus, Walter Pörschman met orkest Violetta, Willy Derby met orkest Ninetta Polka, Walter Pörschman met orkest M'n tante Veronika, Willy Derby met orkest K.L.M.-Mars, Blaasorkest o.l.v. Carl Woitschach. Donderdag 4 Augustus 1938. V.V.V.-Mars, Blaasorkest o.l.v. Carl Woit schach Valse Septembre, The Richard Crean Orchestra Tyrolerflirt, Duo Ja met orkest Songe d'Autome, The Richard Crean Orchestra Alpjagarens Langtan, Duo Ja met orkest - In a Vienna beer garden, Manotovani met orkest Waarom wou jij van mij, Willy Derby met orkest Fliegende Blatter, Albert Vossen 't Schooiertje, Willy Derby met orkest Springende Punkte, Albert Vossen Galopp, Original Bayern Kapelle Champagner Galopp, Otto Dobrindt met orkest Polterabend, Original Bayern Kapelle Sektperlen, Otto Dobrindt met orkest In de zevende hemel, Willy Derby met orkest Schep vreugde in 't leven, Lou Bandy met orkest Stadion-Mars, Blaasorkest o.l.v. Carl Woitschach. Vrijdag 5 Augustus 1938. Prins Bernhard Mars, Polydor Harmonica orkest Amoureuse, Novelty-orkest Fabod- jantans Vals, Duo Ja met orkest Lustige Briider, Novelty-orkest Tyrolerstallen, Duo Ja met ork. Tin pan alley medley No. 5, Ivor Moreton en Dave Kaye Populaire feestmars, Kees Pruis met orkest Fidele Bauern, Bayern Kapelle Die oudjes doen 't nog best, Kees Pruis met orkest Potp. van Vaderlandse liederen, The Hodlars Oberbayerische Land- Ier, Bayern Kapelle - Ueber Berg und Tal, Wal ter Soinmerteld met orkest -De Zee-familie, Willy Derby met orkest Mia Bella, Walter Sommerfeld met orkest Bij mij heb je het goed, Willy Derby met orkest Neerlandia Potpourri, Polydor Harmonica-orkest. Zateidag 6 Augustus 1938. Feestmars, Amsterd. Politie-corps Charm of the Valse, Palladium-orkest Heimwee, Cello solo met orkest Oom is terug uit Zuid- Afrika, Willy Derby met orkest Oud Indisch lied, Cello solo met strijkorkest Tin pan alley medley No. 6, Ivor Moreton en Dave Kaye Stotterliedje, Willy Derby met orkest Een Hollandse Feestdag, The Hodlars Maibock- Landler, Bayern-kapel met solozang Echte Wiener Herzen, Concert-orkest o.l.v. Bruno Seidler Geiszbock-Schotisch, Bayern-kapel met solozang Stephanie-Gavotte, Concert orkest o.l.v. Bruno Seidler Geeft acht op het jaartal, Willy Derby met orkest Mijn tante Veronica speelt harmonica, Lou Bandy met orkest Adolf van Masseu, Amsterd. Politie corps. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Laat uw plaatje stempelen met naam en adres! Als regel blijft het goede verborgen en treedt het kwade naar buiten. De talrijke verkeers ongevallen, die men elke dag in de krant kan' lezen, kunnen niets afdoen van het feit, dat het toenemend verkeer met zijn toenemende ge- varenmogelijkheid toch nog maar in een relatief onbetekenend klein aant il gevallen inderdaad tot ongevallen leidt. Met andere woorden, de ver houdingsgewijs weinig talrijke slechte weg gebruikers komen in de krant, de millioenen anderen treden niet voor het voetlicht. En het lijkt daardoor wel of er geen voorzichtige weg gebruikers meer zijn. Zo is het ook gestold met de diefstal van DoorG. Th. Rotman (Nadruk verboden) 5860. Na een uur bereikte men de Pulex, die nog steeds op dezelfde plek lag. Van den rover, die op de uitkijk ge staan had, was geen spoor meer te ont dekken; die was zeker op de loop gegaan. De in de steek gelaten paarden der rovers werden door de soldaten in beslag genomen en meegevoerd, terwijl de Pulex met vereende krachten op twee wagen tjes der kanonniers werd vastgebonden. Telkens zag je de rovers met gezichten als oorwurmen achter de ruiten kijken, om te zien, wat er met hen gebeurde. Na 'n gestrekte draf van ruim een uur reed de hele troep een stad binnen. De Pulex werd vlak voor de gevangenis af geladen en de officier begaf zich met Professor Spuyt naar den directeur der gevangenis. Deze drukte den professor met veel plichtplegingen de hand. „Gij hebt het Rijk mijner vaderen een grote dienst bewezen, o dappere broeder van de Ganges," zeide Hij, daar hij professor Spuyt voor een wasechte Hindoe hield. Juist op dit ogenblik weerklonk een donderend geraas, of de hele stad in stortte r l« Iedere kooper van één pond, ontvangt IV2 pond n rr rr 2 „3 Deze reclame is geldig van Vrijdag 29 Juli tot en met Donderdag 4 Augustus en betreft onze prima Koffiesoorten a 40 - 50 - 65 - 75 en 90 ct. per pond. Koffie Albert H e ij nF ij n Nieuwe Jams per pondspot 31, 24 ct. Appelstroop per K.G.-bus 32, 27 n Volvette Goudsche Kaas per pond 45,38, 35 rr Prima Leidsche Kaas 2 pond voor 29 rr Geldersche Ham per ons 25,21, 15 rr Cervelaatworst per 1/2 pond 34 rr Beste Rijst per pond 12,10, 71/2 rr Pracht Javarijst per pondspak 22, rr Fransche Griesmeel per pond 15,14, rr Vermicelli per pond 18,16, rr Amandelpudding per 1/2 pond rr Ananaspudding per 1/2 pond rr Vruchtenpuddingsaus per flesch rr Sundried Rozijnen per pond 19, rr Blanke Appelen per pond 33, rr Alleen Vrijdag en Zaterdag Afgehaald uit de winkel ZAANSCHE MOLEN ONTBIJTKOEK 2 voor 25 ct. ZELFRIJZEND BAKMEEL, prima... 2 pondspakken voor 23 ZELFRIJZEND BAKMEEL, extra2 pondspakken voor 31 HEERLIJK MAGER SPEK per '/z pond 22 Frissche Drups p. 19, 16 ct. I Rollen Drups3 voor 10 ct. IJsbonbons p. 25, 20 Zaansche Koeken p. bus 22 Cream Toffee's p. p. 19 Plum Cakes3 voor 10 rijwielen en rijwielplaatjes. De honderden fiet sers die, grotendeels uit nalatigheid of on nadenkendheid, het gilde der „zwijntjesjagers" de kans geven hun slag te slaan, vinden hun interessant geval in de krant vermeld. Maar de honderdduizenden, die door het waarmerken van hun rijwielplaatje diefstal en verlies van fiets en plaatje voorkomen, worden nimmer tot voorbeeld gesteld. Ja, een enkele maal vindt men wel eens in de kolommen der rechtszaken vermeld, hoe een lid van het bovengenoemde gilde in de val liep, doordat hij in de haast zijner dagelijkse bezig heden vergeten had er op te letten, dat de fiets, die hij „meenam" of het plaatje dat hij „vond" voorzien was van naam en adres van den werkelijken eigenaar. En de officier van justitie of andere leden der balie wijzen dan wel eens op het grote nut van het ponsen van rijwiel plaatjes. Want de gildeleden zijn zo benauwd geworden voor een gestempeld rijwielbelasting- merk. Ook vindt men wel eens het geval ver meld, dat de identiteit van een fietsend slacht offer bij een verkeersongeval kon worden vast gesteld doordat op zijn rijwielbelastingplaatje naam en adres waren aangebracht. Doch bij die enkele gevallen, die verscholen liggen in de kolommen der misdadigheid, blijft het. Het grote nut van het stempelen der rijwiel plaatjes met naam en adres dringt lang niet genoeg tot het grote publiek door. En men moet al een bijzonder onderzoek bij de politie in stellen om er achter te komen, welk een be sparing van geld, verdriet en ambtelijke romp slomp het zou betekenen, indien alle fietsers in Nederland hun rijwielplaatje lieten afstempelen. Zo groot wordt het nut daarvan aangeslagen, dat er in de kringen der ingewijden wel eens stemmen zijn opgegaan om dat stempelen ver plicht te stellen. Trouwens in Engeland, waar toch heel wat minder wordt gefietst dan hier te lande, wordt zulks reeds ernstig overwogen. Nu komen wij in ons land niet zo heel gauw Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 19) „Wat zou u daar dan mee doen?" vroeg Savages lachend. „Zeker bij Varndal Co. een paar toiletten bestellen of een mooie bont mantel, nietwaar?" De naam Varndal Co. wekte bij Elis her inneringen op, die onmiddellijk verband hielden met de gehate Nicole Irvine. „Marion, Miss Bel- ford zit alleen in de salon. Zou jij zo goed willen zijn haar gezelschap te houden?" En toen Marion zich gehoorzaam verwijderd had, zei Elis: „Het ligt niet in de bedoeling om je te krenken, Jules, maar zou je mij ook willen zeggen, waarom je gekomen bent? Het is natuur lijk jouw huis, je kunt komen en gaan wanneer je wilt, maar je hebt je hier de laatste tijd zo zelden laten zien, dat ik wel moet aannemen, dat je er nu een bijzondere reden voor hebt." En nu, nu zij voor hem stond, ging hem plotseling een gedachte door het hoofd; hij zag een mogelijkheid de verwijdering, die tussen hen was ontstaan met één slag te overbruggen. „Ik ben hier gekomen om wat verstrooiing te zoeken," antwoordde hij, terwijl zijn ge dachten zich nu steeds bezig hielden met de vraag, hoe hij het moest aanleggen om zijn vrouw een laatste kans te geven. Het waren immers alleen die ongelukkige 50.000 pond, die de kloof tussen hen geschapen had. „Ik heb een zeer zware dag achter de rug. Ik ben moe en overwerkt, Elis. Waarschijnlijk zal ik een van je gasten wel bereid vinden een partijtje écarté met me te spelen. Laat je niet storen; ik vind wel een partner." En inderdaad zat hij enige minuten later in de speelkamer bij een partij écarté. Hij was zeer verstrooid en wierp onder het spel meermalen een blik naar de deur. Plotseling vloog een glimlach over zijn gelaat. Elis was de kamer binnengekomen. Hij had er op gerekend, dat ze komen zou, al was het alleen maar uit nieuwsgierigheid om wat meer over de reden van zijn onverwacht verschijnen te vernemen. Langzaam begaf zij zich naar het tafeltje, waaraan hij gezeten was en keek zwijgend enige ogenblikken toe. Juist in dit moment verloor Savages door slecht spel 500 pond. Hij stelde zijn partner voor de inzet te verdubbelen, maar deze wees dit beleefd van de hand. Hij was gaarne bereid Mr. Savages gelegenheid te geven tot revanche, maar niet voor een zo hoog bedrag. Savages wendde zich nu tot Elis. „Heb jij misschien lust om met mij verder te spelen? Ik heb heus wat afleiding nodig. Een hazard spelletje zou me op andere gedachten brengen." Ze was zichtbaar verrast en wist het eerste ogenblik niet, wat zij moest antwoorden. Haar blik viel op de cheque, die Savages zijn partner toeschoof. „Nu, Elis," drong hij aan, „voel je er wat voor?" „Jawaarom nietMaar als ik je het geld dat ik verlies niet betalen kan, Jules, wat dan?" „Dan blijf je mij dat schuldig." „En als ik win?" „Dan krijg je die winst tot de laatste pence van mij uitbetaald." Savages' partner bood Elis zijn plaats aan, welke deze, nog steeds aarzelend, innam. „De condities, die je daar voorstelt, zijn eigenlijk zeer royaal, Jules," zei ze met een zwakke poging tot schertsen. Reeds spoedig bleek, dat zij zeer door Fortuna begunstigd werd. Zij won de ene partij na de andere. Savages verdubbelde voortdurend de inzet; hij speelde opvallend slecht en maakte fout na fout. Tevergeefs vroeg Elis zich af, wat daarvan de oorzaak kon zijn. Was hij zo overspannen, dat hij niet meer in staat was zijn aandacht geheel op het spel te concentreren? Maar toen hij steeds meer verloor, zonder daarbij van de geringste opwinding blijk te geven, kwam plotseling de vraag bij haar op, of hij haar niet opzettelijk liet winnen. Zou deze partij écarté slechts een voorwendsel zijn om haar de 50.000 pond op tactische wijze terug te geven? Niet lang echter dacht zij over deze vraag na, want het spel nam haar nu geheel in beslag. Het verlies van Savages bedroeg reeds 15.000 pond, maar nog steeds verhoogde hij de inzet. En spoedig had nu de hartstocht voor het spel haar weer zodanig te pakken, dat zij haar plichten als gastvrouw geheel vergat. Zij be merkte niet hoe de tijd verstreek, en lette niet op haar omgeving; zij bleef slechts geboeid aan de speeltafel zitten, hoewel haar moeder, Lady Ellinor, reeds enige malen het vertrek was bin nen gekomen om haar dochter te verzoeken het spel te staken en zich met haar gasten te occuperen. 25.000 Fond... zij verkeerde in koortsachtige spanning, haar slapen klopten... 26... 28... 30... De strijd bleef nu enige tijd onbeslist, maar dan kwamen voor haar weer de grote winsten 353945 48 Nu had zij 50.000 Pond gewonnen! 50.000 Pond! Als door een nevel zag zij, hoe haar man zijn chèqueboek te voorschijn haalde, een chèque invulde, uitscheurde en haar toeschoof. De cijfers dansten voor haar ogen. Zij verkeerde in een roes van geluk, welke geen plaats liet voor het inzicht, dat het nu tijd was om het spel te eindigen. Zij moest doorspelen! Slechts de kaarten, koningen, azen, boeren en vrouwen, rode en zwarte kleuren, beheersten haar gedachten. Zij moest doorspelen, alle verstandelijke over wegingen ten spijt. Willoos onderging zij de invloed van de kaarten, slechts door één harts tocht beheerst, de hartstocht voor het spel Spelers aan de speeltafel! Zij zijn als amok- makers, die, onweerstaanbaar voortgedreven, in hun waanzin op een weg voortrennen, die hen in het verderf storten moet. Hun zwakke geest belet hen te denken. Niets vermag deze be zetenen tegen te houden: Amokmakers en spelers aan de speeltafel! Elis verdeelde de kaarten voor een nieuw spel. Aarzelend, met zichtbare tegenzin nam Savages zijn kaarten op. Had zij dan niet begrepen, dat hij haar slechts de 50.000 Pond wilde terug geven? Hij keek haar aan. De uitdrukking van haar gelaat bevestigde, wat hij reeds vermoedde. De hartstocht voor het spel had haar weer te pakken. Haar ogen glinsterden koortsachtig als die van een morphiniste, op haar wangen lag een donkere blos en haar handen beefden. Savages had zich meer dan eens afgevraagd, of hij in zijn recht geweest was, toen hij haar de 50.000 Pond afnam; op dit ogenblik zag hij echter duidelijk in, dat hij niet anders had kunnen handelen. Zij was een speelster; zij mocht geen geld in handen hebben. Een dwaasheid was het van hem geweest hierheen te komen. Door deze onoverlegde stap zou zijn hele, weloverwogen plan in duigen kunnen vallen. Hij mocht zich niet door ge voelens van medelijden laten beïnvloeden, hij moest doorzetten, wat hij zich had voorgeno men. Er bleef hem geen andere weg over. Zorgvuldig rangschikte hij zijn kaarten. „Ik proponeer „Ga je gang," antwoordde Elis, zonder van haar kaarten op te zien. Onmerkbaar veranderde Savages nu van tactiek. Voorzichtig elke, zij het ook nog zo geringe kans benuttend, slaagde hij er al spoe dig in de loop van het spel te beïnvloeden en even spoedig merkte Elis, dat zij nu een ge vaarlijken tegenstander tegenover zich had. Nadat zij kort achtereen een paar duizend Pond verloren had, was het met haar kalmte gedaan. Zij voelde, hoe hij haar in het nauw dreef en langzamerhand geraakte zij in een toestand van zenuwachtige verstrooidheid. Zij begon roekeloos te spelen. Steeds werd het bedrag van haar winst geringer, zij dronk het ene glas champagne na het andere, ze ver dubbelde en verdrievoudigde de inzet, maar het geluk liet zich niet dwingen. Om vier uur in de morgen kwam Lady Ellinor nogmaals het vertrek binnen. Zij kreeg echter geen gelegenheid aan haar ontstemming uiting te geven, want reeds bij de eerste woorden, die van haar lippen kwamen, viel Elis haar heftig in de rede. „Stoor ons toch niet, mama, U brengt mij ongeluk aan!" Uur na uur verliep. Langzamerhand werd het stil in de vertrekken van het huis. Spoedig waren ook de laatste gasten verdwenen. Lady Ellinor was zo boos op haar dochter, dat zij zich zonder groet in haar kamer had terug getrokken. De ochtend kwam. Aan de horizon vertoonde zich reeds een lichte streep, welke langzamer hand een zacht rose tint aannam. Een bediende kwam het vertrek binnen, schoof de zware portières open en draaide het electrisch licht uit. Nog steeds zaten Elis en haar man aan de speeltafel. Savages keek op. „Hoe laat is 't, James?" „Zes uur, Sir." „Dan kan ik tot m'n spijt niet doorspelen, zei hij, zich tot Elis wendend. „Ik moet op reis. Om 7 uur gaat mijn trein van station-Kingscros." Hij liep naar het raam en staarde in de tuin. „Ik heb je een voorstel te doen," vervolgde hij, toen de bediende het vertrek verlaten had. „Het is een voorstel, dat misschien je goed keuring niet zal kunnen wegdragen. Wil je het horen?" Hij had deze woorden op zo ernstige toon gesproken, dat ze verbaasd opkeek. „Waar gaat het om, Jules?" „Om onze scheidingsplannen. Daar ik, zoals gezegd, enige tijd op reis moet en het niet onmogelijk is, dat die reis langer duurt dan ik vooruit voorzien kan, schijnt het me raad zaam je dit voorstel nu reeds te doen." „En wat heb je me dan te zeggen, Jules?" „Ik ben bereid je een maandelijkse toelage van 200 Pond te geven tot je weer zult her trouwen. Als je met Berry trouwt, ontvangen jullie op de dag van je huwelijk 50.000 Pond. Dat wil zeggen, niet jij, maar Berry Davis. Ik zal dan dat bedrag op zijn naam bij een bank deponeren." Ontzet sprong Elis op. „Dat zou onzinnig zijn, Jules," riep ze uit, „Berry is een ver kwister!" „Dat is zo. Maar hij is geen speler. En een verkwister hoe zeer het me ook spijt je dat te moeten zeggen is me toch nog liever dan een speler!" Zij gaf geen antwoord. Zij had het gevoel, alsof de grond onder haar voeten wegzonk. Tot dusver was zij steeds van mening geweest, dat haar man haar voor 50.000 Pond had opgelicht. Dat hij zich dit bedrag had toegeëigend om het door haar hartstocht voor het spel niet in gevaar te laten brengen, had ze nooit willen inzien. Maar de gebeurtenissen van deze nacht hadden hem in het gelijk gesteld. Zij was een speelster, ja, nu moest ze het zelf toegeven. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 2