If GARAGERABO DE TWENTSCHE BANK N.V. DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT De Dame, die zich Bancroft noemde Dit nummer bestaat uit 6 pagina's PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN Fijne Hollandsche GEROOKTE PALING A. KOPJES NIEMAN Eerste Heemsteedsche Inrichting voor Voetverzorging DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT GASTHUI SVEST II HAARLEM TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur) pe r dag, week, maand en I anger Onze wagens zijn ALL RISK verzekerd en voorzien van triptiek Uitsluitend modellen 1937 en 1938 PROGRAMVIA der FEESTELIJK HEDEN op 5 en 6 SEPTEMBER De Commissie tot viering van de Koninginne dag te Heemstede heeft het volgende feest- programma samengesteld ter gelegenheid van het 40-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin. 5 September: 1417 uur: Kinderfeest in het wandelbos „Groenendaal", opgeluisterd met een extra kinderprogramma te verzorgen door het Thea ter-Bureau Theo Bouwmeester. Medewerking van de muziekverenigingen „Eensgezindheid", „St. Michael" en „Excelsior". 6 September: 7.308.30 uur: Muzikale rondgang door de gemeente, met medewerking van de drie boven genoemde plaatselijke muziekverenigingen. 8.30 uur: Aanbieding van de Gemeentevlag, met toespraak van den heer Burgemeester tot de Jongerenorganisaties, ter huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam. Hierna aan hechting van een krans van de Commissie „Koninginnedag" door het Comité der Jongeren organisaties aan de „Wilhelminaboom" op het Wilhelminaplein. 9.30 uur: Aubade op het Raadhuisplein door plm. 700 leerlingen der hoogste twee klassen van alle lagere scholen, onder leiding van den heer D. J. van der Stam. Gezongen zullen worden: 1. Wilhelmus; 2. Wilt heden nu treden (Valerius); 3. Mijn Nederland (Richard Hol); 4. Koninginnelied (J. A. Scholte): 5. Feestlied (J. M. Overmeer). 10.30 uur: Aanbieding ten Raadhuize van het plan voor een blijvend gedenkteken als herinne ring aan het 40-jarig Regeringsjubileum van H. M. de Koningin, door den voorzitter der Commissie „Koninginnedag" aan het Gemeente bestuur. 1112.30 uur: Volksspelen aan de Vrijheids- dreef. A. Bootsteekspel voor jongens van 14-18 jaar; B. Gecostumeerd ringsteken voor meisjes van 1418 jaar. Medewerking van het fanfare corps „Excelsior". 14.3016.30 uur: Historisch-allegorische op tocht door leerlingen van alle Heemsteedse scholen, onder leiding van den heer Jan Wieg man. Medewerking van de muziekverenigingen „Eênstezin-cllieid" en „St. Michaël". Opstelling en ontbinding aan de Johan Wagenaarlaan. Te volgen route: Johan Wagenaarlaan, Heemst. Dreef, Julianaplein, Julianalaan, Binnenweg, Bronsteeweg, Pieter Aertzlaan, Jan Miense Molenaerplein, Pieter Aertzlaan, Adriaan Pauw laan, Laan van Rozenburg, Zandvoorter Allee, Zandvoortschelaan, Heerenweg, Oude Posthuis straat, Burgemeester van Lennepweg, Kerklaan, Raadhuisstraat, Valkenburgérlaan, Glipperweg, weg door Meer en Bosch, Meerweg, Javalaan, Cruquiusw., Wipperplein, Heemst. Dreef, Johan Wagenaarlaan. 18 uur: Oplating op het R.C.H.-terrein (Sport park) van een vrije ballon van 650 M3. inhoud, bemand met 2, eventueel 3 personen. Oplating van plm. 700 Oranje-kinderballons met wed strijd om de verstkomende ballons. 2022 uur: Muziek- en zanguitvoering op het Raadhuisplein door het Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior" (dir. de heer F. Torenbeek) en Heemsteeds Gemengd Koor „H.O.V." (dir. de heer H. j. Arisz), afgewisseld door toe spraken van den heer Burgemeester en de heren Ds. Barger en Pastoor van Mierlo. „Excelsior": 1. Wilhelmus (Valerius); 2. Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 24) Eindelijk kwam hij echter tot het doel van zijn betoog, hij beschuldigde Lord Douglas de reputatie der familie in gevaar te hebben ge bracht. Een meisje, met name Nicole Irvine, was door Lord Douglas als zijn dochter geadop teerd, hoewel hij zeer goed wist, dat zij in de gevangenis had gezeten en hij verzocht daarom den ouden heer, zich over deze, door allen ver oordeelde handelwijze, hier in de familiekring te verantwoorden. Lord Douglas stond op en begaf zich lang zaam naar de geïmproviseerde katheder, welke Lord Drummond nu verlaten had. Even wierp hij een spottende blik op de vergadering, knikte een paar maal en begon te spreken. Hij betuigde zijn spijt erover, dat hij zoveel opwinding in zijn familie had veroorzaakt, maar hij hoopte, dat een nadere verklaring met be trekking tot de redenen, welke hem tot deze, zo zeer becritiseerde stap aanleiding hadden gegeven, alle aanwezigen wat milder zou stemmen. Hij begon over Nicole te spreken. Dat haar schuld vaststond, daaraan hoefde z.i. niet te worden getwijfeld. „Als ik destijds haar rechter was geweest, zou ik haar minstens vijf jaren gevangenisstraf hebben gegeven. Vijf jaar ge vangenisstraf! Dat zou zeker niet te veel zijn geweest. Want de dwaasheid verliefd te worden op mijn zoon B^rry" hij dreigde met zijn stok in Berry's richting „in dien deugniet daar, dat is een misdaad, waarvoor geen straf zwaar genoeg is." Even wachtte hij, toen scheen hij zich in het bijzonder tot Ellis te wenden. „Verliefd te worden op mijn zoon is een misdaad, waarvoor geen straf zwaar genoeg is," herhaalde hij, ter wijl hij Ellis geen moment uit het oog verloor. Deze verschoot van kleur. De doordringende Neerlands Jubelmars (S. P. van Leeuwen); 3. Une Soirée I'Automne aux Ardennes (A. Govaert); 4. Verdiana (Hans Kliment). „H.O.V."5. Wilhelmus (Loman-Röntgen)6. Een Nederlands Volkslied (N. Veerman); 7. Sneeuwklokjes (P. Martin Zijderlaan); 8. Beati Mortui (Theo van der Bijl); 9. Lentezang (Fred. J. Roeske); 10. O, Petita (A. Muller). „Excelsior": 11. Volksliederenmars (J. J. H. v. Rosmalen); 12. Potpourri Populaire No. 10 (G. Renaud); 13. A Toi, valse (Waldteufel Bouchel); 14. B.V.L. Defileermars (L. H. F. Leistikow). 21.3023 uur: Filmvoorstelling op het wei land langs de Vrijheidsdreef. 23 uur: Groot vuurwerk op ditzelfde weiland. Kermis aan het Valkenburgerplein. CONCERT OP HET RAADHUISPLEIN. Het Fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer F. Torenbeek, zal op Zondag 4 September a.s., des namiddags van 3 tot 5 uur, op het Raadhuisplein een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. Le Chef de Corps, mars, V. Bury. 2. Le Secret de la Bohemienne, ouverture, R. Massard. 3. Verdiana, potpourri, Hans Kliment. 4. Carmen Sylva, wals, I. Ivanovici arr. Reckler. 5. Death of Glory, mars, Van Hall. Pauze. 6. Sons of the Brave, mars, Bidgood. 7. Potpourri Populaire no. 10, G. Renaud. 8. Une Soirée d'Automne aux Ardennes, fantasie, A. Govaert. 9. Doornroosje's Bruidsvaart, Max. Rhode arr. A. Driessen. 10. Voorwaarts- Mars, potpourri, W. Ciere. H.P.C.-NIEUWS. D.W.R. wint het kampioenschap van Haarlem. H.P.C. behaalt de tweede prijs. Onder matige belangstelling vond Zondag j.l. het tournooi plaats, georganiseerd door H.P.C., om het kampioenschap van Haarlem. Alle verenigingen van de kring waren aanwezig, alleen H.V.G.B. had verstek laten gaan. De in bezit van H.P.C. zijnde beker werd dit jaar ge wonnen door De Waterratten", terwijl de dit jaar voor het eerst verzwommen „Kring"-beker voor de afdeling dames ook aan die vereniging kon worden uitgereikt. H.P.C. behaalde in deze beide afdelingen de tweede prijs.. In afd. II kon H.P.C. II het niet bolwerken tegen V.Z.V., Velzen, en eindigde ook als tweede. Onder de aan wezigen merkten wij op bestuursleden van de zwemvijver, raadsleden, onzen beschermheer, Jhr. van Doorn, en ook den mede-oprichter en eersten voorzitter van H.P.C., den heer J. Hasper. De ranglijst is als volgt: Afd. 1: D.W.R2 2 0 0 4 6—2 H.P.C2 10 12 4—3 Haarlem 2 0 0 2 0 2—7 Afd. dames: D.W.R2 2 0 0 4 8—0 H.P.C2 10 12 4—6 Haarlem 2 0 0 2 0 39 Afd. II: V.Z.V2 2 0 0 4 7—2 H.P.C. II 2 0 0 2 0 2—7 Feestelijke prijsuitreiking in Groenendaal. Rede van den heer Hasper. Des avonds vond in restaurant „Groenendaal" de feestelijke prijsuitreiking plaats. Deze werd verricht door het' erelid, den heeV Hamper, die dat op werkelijk uitnemende wijze deed. Voor de vertegenwoordiger(ster) van elke vereni ging had hij een vriendelijk woord en een op wekking om op de ingeslagen weg door te gaan. Alvorens hij echter tot de prijsuitreiking overgegaan was, hield hij een redevoering, waarin hij herinnerde aan de tijd, toen hij zelf nog in Heemstede woonde. Onder de leiding van burgemeester Van Lennep maakte Heem stede toen een bloeiperiode door. Talloze be sluiten werden genomen, die getuigden van de vooruitziende blik van de Heemstedenaren. Aan het krachtige initiatief en onvermoeid doorzetten van burgemeester Van Lennep was het te dan ken, dat de gemeente overging tot de aankoop van het wandelbos „Groenendaal". Ook de stichting van de zwemvijvers, toen „het Bos- bad" genoemd, getuigde van een vooruitziende blik; destijds was dit bad het eerste van die aard in den lande. Het had den heer Hasper dan ook ten zeerste verbaasd, dat hij nu eigenlijk de inrichting nog in bijna dezelfde staat aantrof als 20 jaar geleden. Was men destijds zijn tijd verre vooruit, nü is men wat accomodatie e.d. betreft ver achteraan. Overal verrijzen de blik van den ouden man maakte haar verlegen. Zij vreesde, dat Lord Douglas nu haar ver houding tot Berry ter sprake zou brengen. Smekend zag ze hem aan, maar de oude heer knikte haar slechts glimlachend toe en bracht toen plotseling, zonder enige overgang zijn landgoed in Schotland ter sprake. Hij gewaagde van het fraaie, oude park, de vrucluoare grond en de uitgestrekte weiden. En dit kostelijke bezit dreigde door onverbiddelijke schuldeisers publiek te zullen worden verkocht. „Ik was radeloos", vervolgde hij op zijn min of meer omstandige wijze, „de wanhoop nabij. En toen deelde ik aan al mijn familieleden mede in welk een impasse ik mij bevond. Ik verzweeg ook niet, dat het mijn zoon Berry was, die mij zover gebracht had, want ik moest zijn schulden betalen om hem uit de gevangenis te houden. En nu is het mij bepaald een voldoening, lieve mensen, te kunnen meedelen, dat ik van jullie allen ook inderdaad antwoord kreeg. Deze ant woorden, het zijn er ongeveer dertig, zal ik nu eens een voor een voorlezen." Hij scheen in het geheel niet te bemerken, dat er in het zaaltje een merkbare onrust ont stond. Moeizaam haalde hij uit zijn zak een bundel brieven te voorschijn, deponeerde deze op de lessenaar voor zich en terwijl hij zorg vuldig zijn bril van het foudraal ontdeed, ver volgde Hij op sarcastische toon: „Ja, dertig leden der familie Davis schreven mij, dat zij, zeer tot hun spijt, op dat ogenblik niet in staat waren om mij te helpen En toen begon hij de brieven voor te lezen, woord voor woord. Toen hij het tiende epistel ten einde gelezen had, stond Lord Drummond op en verzocht hem dringend aan deze pijnlijke scène een einde te maken. Lord Douglas borg de brieven in de achter zak van zijn rok. „Enfin," zei hij, blijkbaar be rustend, „het is ook eigenlijk niet nodig, dat ik de inhoud van elke brief afzonderlijk meedeel. Zij zijn toch bijna allemaal gelijkluidend. Des tijds zou ik een inmenging in mijn particuliere aangelegenheden op prijs hebben gesteld. Maar nu wijs ik die af! Ik ben niemand verantwoor ding schuldig en ik heb de verre reis van Dundee naar hier slechts ondernomen om jullie Zondag 4 September. Ned. Herv. Kerk. Kapel Irene, Meer en Bosch. V.m. 11 uur: Ds Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Waardenburg van Haarlem. In beide diensten extra collecte ten bate van het fonds voor onze Kerkgebouwen. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds E. T. v. d. Bom. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. H. C. Zondag 48. Bij de uitgangen collecte voor het Provinc. Emerit.fonds. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds E. T. v. d. Bom. H. C. Zondag 48. Bij de uitgangen fc'ollecte voor het Provinc. Emerit.fonds. Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 4 septembre. a 10 h. 30: Service spécial: actions de graces, présidé par Mr. Ie pasteur M. Jospin. 3e Collecte pour l'Eglise. Maandag 5 September. Geref. Kerk, Koediefslaan. N.m. 8 uur: Herdenking 40-j. regeringsjubileum H. JVl. de Koningin; sprekers: beide predik., medewerking zangkoor. prachtigste natuurbaden, maar in Heemstede sukkelt men nog op de oude voet voort; de heer Hasper kon zich dat niet voorstellen, te meer, daar de omgeving zich hier juist zo voor een schitterend aangelegd natuurbad leent. Hij wekte de aanwezigen op te blijven strijden voor de goede zaak en het bestuur krachtig bij te staan. Hij wees er op, hoe ook in het aller eerste begin het bestuur talloze moeilijkheden te overwinnen had gehad. Zijn rede ondervond bij de aanwezigen veel aandacht en instemming, wat wel bleek uit het geweldige applaus aan het slot. De dansmuziek werd verzorgd door de „Hot Playing Cracks", die er naar schijnen te streven de beste band van Haarlem en omstreken te willen worden. Wij voorspellen de eigen band van H.P.C., op deze voet doorgaande, een grote toekomst. Tot lang na middernacht bleven de aan wezigen bijeen in een gezellige en echte H.P.C.- stemming. HEEMSTEDE - BINNENWEG 7 - Telefoon 28870 (2 lijnen) REISSEIZOEN Credietbrieven - Reischèques - Assurantiën BEWARING VAN KOFFERS EN WAARDEPAKKETTEN IN ONZE ONDERGRONDSCHE SAFE-INRICHTING Loketten vanaf f5.— per jaar KONINGINNEDAG. In de morgen misten wij de vrolijke kinder optocht naar het speelterrein in Groenendaal. Er werd zeer druk gevlagd, terwijl een ieder getooid was met oranje. Ook vele winkels waren versierd met oranje en sparregroen. Van straatversiering was hier vrijwel geen werk gemaakt, met uitzondering van het ge deelte Binnenweg tussen de Julianalaan en de Cloosterweg. Tussen de bomen waren groene slingers aan- Voor de jubileumdagen bij het bekende adres EERSTE HEEMST. VISCHHANDEL TEL. 28461 Binnenweg 39 gebracht met bouquetten van Gladiolen en oranjelinten, welke in de avond verlicht werden, terwijl op de tegelpaden sparreboompjes waren geplaatst. Op het Frederik v. Eedenplein heerste al vroeg een echte feeststemming. Reeds om 8 uur waren alle bewoners van het plein geschaard om de vlaggestok, teneinde de feestdag officieel aan te vangen met het hijsen der vlag. Alvorens daartoe over te gaan herdacht de voorzitter, de heer H. B. Steen, den onlangs overleden oud-voorzitter, den heer H. Keizer. Te zijner nagedachtenis stonden allen 1 minuut in stilte om de lange mast. Daarna ging, onder het zingen van het Wil helmus, begeleid door muziek uit een ter plaatse aangebrachte luidspreker, de vlag omhoog. Des middags werd het feest voortgezet met wedstrijden op versierde fietsen, hardlopen met hindernissen e.d., benevens het optreden van een goochelaar, terwijl ook des avonds, bij een aardige verlichting en vuurwerk, het plein veel belangstelling trok. Aan de Zandvaartkade was het een fan tastisch gezicht vanaf de ijzeren brug die tal rijke oranjelampions, weerkaatsend in het water en op het water de kleurige kano's en bootjes. Het fantastisch verlichte Raadhuis trok ook nu weer duizenden kijkers, vooral ook omdat „Eensgezindheid" in de avonduren een concert gaf, dat door vele belangstellenden werd bij gewoond. En de gehele avond heerste er een gezellige drukte in de winkelstraten om de werkelijk fraai versierde etalages te bezichtigen, terwijl vele gevels de aandacht trokken door de aardige versiering en lichteffecten. OUDE MAN AANGEREDEN. Woensdagmorgen wilde de 72-jarige A. J. v. D., wonende Javalaan alhier, per rijwiel komende van de Ritsema Boschkade de Heeren weg oversteken zonder echter voldoende op het verkeer te letten. Vanuit Bennebroek naderde een auto. De bestuurder der auto trachtte nog door links uit te wijken en sterk te remmen een aanrijding te voorkomen wat hem niet geheel lukte, de wielrijder kwam op de bumper terecht en werd zo enige meters meegesleurd. Hij bekwam ernstige schaafwonden aan hoofd en benen, terwijl hij ook klaagde over pijn in de schouder. De heer L. Band, lid van de E.H.B.O. van Heemstede, verleende de eerste hulp, terwijl Dr. v. Luin het slachtoffer verder behandelde, dat per auto voor nader onderzoek naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd werd. Zr. F. ROOYERS Gediplomeerd Verpleegster Pedicure Masseuse Pijnlooze behandeling van alle voet gebreken Speciale verzorging voor platvoeten. Heemsteedsche Dreef 39 - Telef. 28628 tegenover Prot. Jeugdhuis Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 7476. Een eind lager bleef de arme man met een schok hangen, waarbij echter een der onderdelen van zijn rug tegen de gloeiend hete schoorsteen te rechtkwam. „Au! Au!" schreeuwde hij, terwijl er een geknap en geknetter als van bakkende biefstuk weerklonk. Ge lukkig wist hij gauw de ladder te grijpen en nu stond hij weldra bij zijn kleinzoons aan dek. De officier bracht hen in een der hut ten, waar ze het roet wat van hun gezicht en handen konden wassen, waarop hij dat te kunnen zeggen!" De bijeenkomst dreigde haar plechtig cachet te zullen verliezen. Er vormden zich groepjes, die voor of tegen Lord Douglas partij kozen. Lord Hasting Davis trad op den ouden heer toe. Hij betreurde het ten zeerste hem slechts de linkerhand te kunnen reiken, daar de rechter ergens bij Amiëns was achtergebleven. „Je hebt je er dapper doorheen geslagen, ouwe brom beer!" zei hij, Lord Douglas op de schouder kloppend. „Je hebt ons allen eens flink de waarheid gezegd. Je dertig motieven waren steekhoudend genoeg In een verborgen hoek van de bibliotheek zat Lord Berry, slechts vervuld van één wens, n.l. zijn vader vóór diens vertrek niet meer te ont moeten. Misnoegd trok hij aan zijn sigaret. De oude heer had hem op onbeschaamde wijze voor de gehele familieraad geblameerd. Het was trouwens helemaal een dwaze geschiedenis. Elis had de familieraad bijeengeroepen om afweer- maatregelen te treffen tegen Nicole Irvine. En wat was het resultaat? Dat allen zich veront waardigd toonden. Maar niet over haar... over hem! Over hem, den verkwister! Hij had zich een ernstige phillippica van Lord Hasting moeten laten welgevallen en ook andere leden van het gezelschap hadden zich gedrongen ge voeld hem eens te vertellen, hoe ze over hem dachten „Hallo, Berry," hoorde hij plotseling een stem naast zich. „Waarom zit je hier zo alleen? Ik heb je al overal gezocht." Berry keek op. Voor hem stond, vrolijk lachend, Lord Baynes Davis, bijgenaamd Baby. „De oude heer heeft je eens flink de waarheid gezegd, ouwe jongen. Nu ik zou het maar niet al te zwaar opnemen. Je moet oude mensen toch ook eens aan het woord laten komen." Hij trok een stoel bij en nam naast Berry plaats. „Luister eens even," zei hij vertrouwe lijk. „Ik heb twee dagen verlof. Daarna moet ik naar Parijs terug. Doe jij me nu een pleizier en stel me eens voor aan je nieuwe zuster, Berry!" „Ik denk er niet aan," riep Berry woedend. „Die blijft voor ons allen een vreemde. Ik ver zoek je dringend daarvan goede nota te willen nemen, Baby!" hen uitnodigde, hem naar den kapitein te volgen. Het was een allesbehalve aan gename tocht, want overal, waar ze langs kwamen, werden ze door de passagiers uitgelachen. Professor zag er dan ook mooi uit met zijn kuif, waaromheen al weer een aanwas van rossige stoppels voor de dag kwam. Want hij had ver geten, eerst zijn tulband op te zetten. De kapitein was een aardige man. Hij gaf Professor een fijne sigaar en zei, dat het hem een hoge eer was, met zo'n be roemden man kennis te maken. Maar toen Baby wierp hem een verbaasde blik toe. Hij zweeg even, doch bleek niet in staat zijn nieuwsgierigheid lang te onderdrukken. „Ik heb me laten vertellen, dat zij bijzonder knap is. Is ze blond of donker, Berry?" „Als je wilt weten, hoe zij er uitziet, moet je dat maar Scotland Yard vragen. Daar zullen ze wel een foto van haar hebben. En als je je misschien ook nog voor haar vingers interes seertScotland Yard zal je daarvan zeker een mooie afdruk kunnen laten zien Savages neemt een besluit. Jules Savages vertoefde in Manchester. Zijn berichtendienst functioneerde zo goed, dat hij nog diezelfde avond op de hoogte was van het resultaat der in de familieraad gevoerde bespre kingen. Een uur later verscheen bij Mr. Haynes een reporter van de Daily Mail, welk blad in de eerstvolgende ochtend-editie zijn lezers een sensationeel artikel voorzette, dat tot opschrift droeg: Avontuurlijke loopbaan van een actrice. Het avondblad van de Times wijdde een artikel van twee kolom lengte aan deze opzien barende affaire. Het kwam in hoofdzaak met dat van de Daily Mail overeen; slechts het op schrift vertoonde een kleine afwijking, want de Times vermeldde met vette letters in de kop: Van actrice tot lid van de raad van toezicht der Safety Trade Company! Zoals Savages verwacht had, baarde het romantisch verhaal van het Ierse toneelspeel- stertje, dat uit liefde voor een haar onwaardige tot oplichterijen vervallen was, onder het kran tenlezend publiek geweldig opzien. Een modern sprookje! Zij was de adoptiefzuster geworden van denzelfden man, voor wien zij zich indertijd zo vernederd had. Een dag later vond men de geschiedenis van Lady Nicole Davis in alle bladen, tot welke politieke partij deze ook behoorden. Opgesmukt met vele tragische bijzonderheden, ontsproten aan het fantastische brein van al te actieve reporters, woekerde het verhaal voort in de buitenlandse pers, vond ook daar gevoelige lezers en wekte bewondering en afgunst. En zo kon het gebeuren, dat Berry en Elis overal waar zij zich vertoonden, bestormd wer den met nieuwsgierige vragen, waarom men kwam de aap uit de mouw. „Kijkt U eens hier," zei hij, „ik wil U wel naar Hono- loeloe meenemen, maar dan moet U de overtocht betalen. Hebt U zoveel geld bij U?" Professor stoof op. „Nooit van m'n leven!" riep hij uit. „Ik heb al geld ge noeg uitgegeven. Het is wat je noemt „force majeure"1), en ik betaal geen rooie duit!" x) force majeure nooddwang. Lady Nicole Davis niet te zien kreeg, of deze jongedame werkelijk over zulke buitengewone koopmanstaleten beschikte en hoe het dan toch eigenlijk gekomen was, dat zij de adoptief zuster van Berry werd. Het viel niet gemakkelijk op deze vragen te antwoorden. Elis moest tot haar niet geringe verbazing en verontwaardiging erkennen, dat haar man er inderdaad in geslaagd was Nicole in de voorname kringen van Londen te intro duceren en zij begon de dag te vrezen, waarop zij deze Nicole in de salons zou ontmoeten. Zo kwam het, dat zij een of andere uitnodiging eerst dan aannam, wanneer zij een nauwkeurige opgave ontvangen had, wie tot de gasten zouden behóren. Berry, bij wien zij herhaaldelijk naar de ge dragingen van Nicole, die nog steeds in het zelfde huis woonde, informeerde, kon haar geen inlichtingen verschaffen. Hij wist slechts, dat zij 's morgens om acht uur de woning verliet om zich naar het kantoor van Savages te begeven. Daar bleef zij dan verder de gehele dag. Eerst om zes uur 's avonds kwam zij weer thuis. Dat leek er dus veel op, of zij tot de vrouwelijke employé's van het Jules Savages concern be hoorde. Berry had getracht hierover iets meer_ te weten te komen, maar het was bij een poging gebleven. Gedurende de eerste week, dat Nicole bij hem inwoonde, had hij steeds om drie uur 's middags zijn woning verlaten om daarin eerst 's avonds laat terug te keren. Hij deed dat om een ontmoeting met Nicole te vermijden, doch tot zijn verbazing constateerde hij al spoedig, dat Nicole zich niet in het minst om hem bekommerde. Wel zag hij, dat in de loop van de tijd veel in zijn woning veranderde. Meubels werden van hun plaats gehaald, er doken nieuwe kussens op en de muren werden versierd met wel geslaagde etsen en schilderijen. De verwaar loosde tuin werd weer in orde gebracht en op zekere dag verscheen Tommy bij zijn meester, om deze met een verongelijkt gezicht mede te delen dat Mylady een kamenier en een keuken meid had aangenomen. (Wordt vervolgd.) 2 SeptemI

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 4