r de Vrouw Verwacht U een baby? DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT TWEEDE BLAD En thans volgt de najaarskuur VULPEN DANTUMA ALTIJD PRIMA! Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. II161 INGEZONDEN JAC. v. WEERT 6 October 1938 No. 40 li— 2—0 2—0 2—0 1—I 2—0 0—2 0—2 1—1 2—0 0—2 12—8 de wijl de I en R.K. lorden ndden geluid Lady na de enige ge- arop dat ken. te op zijn te weer de had aar- Mrs. :nde inde eer had. Zij toe- haar tem den wij deze was vine je te CURSUS ZWEEDS. Het ligt in het voornemen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken dit jaar, evenals voorgaande jaren, een cursus te organiseren in de Zweedse taal. Leidster: Mevrouw A. J. L. Boogaard. De te behandelen, stof zal zijn: Beginselen van de Zweedse taal. Handelscorrespondentie. Bij voldoende deelname zal het volgend jaar een vervolg-cursus worden gegeven, waar Handelscorrespondentie en Conversatie zal wor den behandeld. De begin-cursus gaat alleen door, indien zich op 8 October 1938 een voldoende aantal deel nemers heeft opgegeven. De aanvangsdatum de cursus is voorlopig bepaald op Dinsdag 10 October 1938. Lesuren: Dinsdagavond 7.30 uur tot 8.30 uur. Cursusduur: Van half October tot ongeveer half Juni 1939. Voor deelneming kan men zich opgeven bij het Secretariaat der Kamer, Nassauplein 4—6, Haarlem, Tel. 15254, waar tevens nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. EEN NIEUWE STER AAN DE ZAKENHEMEL. Deze veelbelovende woorden, die wij dezer dagen vermeld vonden in een advertentie in onze kolommen, deden ons eens op onderzoek uitgaan, welke wel die nieuwe ster zou zijn, die zich zo schitterende aan het firmament gaat verheffen en wij kwamen tot de ontdekking, dat hiermede bedoeld wordt de „Atep", een organi satie, die zich over het gehele land vertakt en die zich ten doel stelt „Artikelen Tegen Een heids-Prijzen" in de handel te brengen. Tentoongespreid in een aparte toonzaal, die lokt tot rondzien en bekijken, vindt U honder den der mooiste en aantrekkelijkste artikelen van dagelijks gebruik voor opvallend lage prijzen. Te onzer plaatse is de firma Gez. de Regt, Wilhelminaplein 15, Heemstede, de deelneem ster aan het Atep-systeem en vanaf 8 October zullen onze lezers en vooral onze lezeressen zich kunnen overtuigen van de vooruitstrevende methoden, die de middenstand tegenwoordig aanneemt. Wij wensen de Firma Gez. de Regt van harte geluk met de ontwikkeling van haar zaken- programma en wekken onze lezers en lezeres sen op, na de opening eens deze „Atep" te gaan bekijken. MEISJE BOTST TEGEN VRACHTAUTO. Zaterdagavond reed een vrachtauto, bestuurd door P. G. F. uit Haarlem, met een snelheid van 25 K.M. op de Bronsteeweg in de richting Binnenweg. Toen hij de Koediefslaan passeerde, kwam de 19-jarige Mej. H. V. het trottoir affietsen, om zo, zonder op het verkeer te letten, de weg over te steken. Hoewel de bestuurder van de vrachtauto nog naar links uitweek, kon hij een botsing niet meer voorkomen. Het meisje reed tegen de auto op en bekwam verschillende verwondingen. Na door Dr. v. Luin verbonden te zijn, kon zij per auto naar haar woning vervoerd worden. Het rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. Het tramverkeer had enige vertraging. VERDUISTERINGSPROEF IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Op Dinsdag 18 October. Op Dinsdag 18 October a.s. des avonds van negen tot 10 uur, zal te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal,. Zandvoort en Bennebroek een luchtbeschermingsoefening worden gehouden, bestaande uit de algemene verduisteringsproef. Aan deze oefening wordt een strenge con trole verbonden ter voorkoming van lichtuit- straling uit huizen en andere gebouwen. Er moet in verband hiermede voor gezorgd worden, dat die avond van tien tot twaalf uur alle aan een pand aanwezige buitenverlichting (inclusief portiek- of trappenhuisverlichting en reclame verlichting) gedoofd is en blijft en dat boven dien elke lichtuitstraling vanuit dit pand of pandgedeelte naar buiten wordt voorkomen. In alle gebouwen, huizen, schuren, enz. moet het uitstralen van licht en de zichtbaarheid van vensters (ook aan de achter- en aan de boven zijde) worden tegengegaan. Van rij- en voer tuigen, welke zich die avond tussen tien en twaalf uur op straat bevinden, moeten alle lich ten zijn gedoofd, tenzij de daarin aanwezige lichten zodanig zijn afgeschermd, dat het er door veroorzaakt wordende lichtschijnsel niet vanuit enige hoogte in de lucht kan worden waargenomen. GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmiddag had op het kruispunt Lanck- horstlaanPaulus Buyslaan een botsing plaats tussen twee auto's, daar één der bestuurders geen voorrang verleende. Het ongeval had alleen materiële schade ten gevolge. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 4 October 1938. H. v. d. Blom, Zandvoortschelaan 38. J. Hazeveld, Raadhuisplein 22. Wed. J. A. Homeijer, Raadhuisplein 10. G. Jongebreur, Rhododendronplein 11. J. H. van Lui, Ooster laan 7. J. Th. Menage, Juüanalaan 18. A. M. van Riet, Oosterkmn 13. S. G. Simon, J. van Campenstraat 21. G. F. Toepoel, H. W. Mesdaglaan 25. H. Veldhuis, Java- laan 71. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over September 1938-'37. Aantal behandelde posten 18381, v.j. 17349. Aantal inlagen 11110, v. j. 11504. Aantal terugbetalingen 7271, v. j. 5845. ingelegd ƒ406.796.74, v.j. ƒ517.363.56. Terugbetaald 585.272.77, v.j. ƒ463.297.50. Minder ingel. 178.476.03, v.j. meer 54.066.06. Aantal nieuwe boekjes: 256, v. j. 360. Aantal, af betaalde boekjes: 204, v. j. 180. Spaarbusjes op 30 Sept. 1938 in omloop: 3724. Geledigd in September 1938: 367 busjes met totaal-inhoud van 6009.38. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Sep tember 1938: 675. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 Sept. tot en met 1 October ge nomen 506 douchebaden en 24 kuipbaden. Aan 25 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 61 volwassenen gebruik gemaakt. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 VERKEERSONGEVALLEN. Dinsdagnamiddag omstreeks 2.15 uur had een aanrijding plaats op de Binnenweg, tussen de tram en een luxe auto, welke aanrijding zich als volgt heeft toegedragen. G. W. L. K. uit Amsterdam reed als bestuurder van een auto op de Binnenweg in de richting Haarlem. Voor de auto reed een wielrijdster in dezelfde rich ting. De bestuurder van de auto gaf signaal en toen begon de wielrijdster te slingeren, waar door de autobestuurder genoodzaakt werd te remmen. Gelijkertijd werd de auto opgeduwd door een achterop komende tram, draaide een paar maal om en werd een eind verder tegen een boom en op het trottoir naast de trambaan geduwd. De auto werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De be stuurder van de tram is genaamd J. G. S. Dinsdagmiddag omstreeks 6.30 uur had op de Binnenweg een kleine aanrijding plaats tus sen een vrachtauto, rijdende op de Binnenweg, richting Haarlem—Bennebroek, bestuurd door D. J. G. uit Haarlem en een luxe auto, bestuurd door J. K., komende vanaf de Zandvaartkade en rijdende de Binnenweg op in de richting Bennebroek. Het ongeval had plaats, doordat de bestuur der, komende van de Zandvaart, aan den van rechts komenden bestuurder van de vrachtauto geen voorrang verleende. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vermageringsdiëten vereisen energieke toepassing. De vacanties zijn grotendeels achter de rug, want de Septembermaand, die vaak nog vele zonnige, zij het dan ook korte dagen geeft, sluit de rij der zomerse en nazomerse reizen. Velen geven de voorkeur aan de maanden Juni en September, omdat het dan in binnen- en buitenlandse hotels meestal rustiger is, dan in het hoog seizoen. Vele vrouwen, wier vormen meer dan normale proporties hebben aangenomen, gaan op reis met het heilige voornemen bezield om te trach ten kilo's af te vallen. Zij stellen zich voor flinke wandelingen te gaan maken, wellicht te zwemmen en allerlei andere takken van sport te beoefenen, waarvoor haar in het dagelijkse DE OLIEBOLLEN DAGEN De oliebollendagen, die hier Vrijdag en Zaterdag gehouden zijn, zijn een groot succes geweest. Dit dankt het bestuur van het Comité tot uitzenden van zwakke kinderen naar vacan- tiekolonies voor een overgroot deel aan de damers-verkoopsters, die zich zo goed geweerd hebben. Zaterdagmiddag verleende een combinatie van de drie plaatselijke muziekverenigingen muzikale medewerking. De opbrengst der oliebollen was ƒ351.64. Hiervoor kunnen weer verschillende bleek neusjes naar buiten gezonden worden. Oud vertrouwd adres. Grootste sorteering 1ste klas merken. Vulpendokter (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) TSJECHO-SLOWAKIJE. Een zucht van verlichting is uit de volkeren van Europa opgestegen, toen het verleden week mogelijk was gebleken, om de oorlog te ver mijden. Een golf van dankbaarheid zoekt een weg, ook in ons volk. Ondergetekenden zijn met de overgrote meerderheid van ons volk één in het besef, dat inderdaad het behoud van vrede een hoog te waarderen goed is. Zij zijn er diep van doordrongen, dat het volk van Tsjecho- slowakije zeer grote offers heeft moeten brengen, waartegenover, voor zover ons bekend, generlei garantie of schadeloosstelling wordt geplaatst; bovendien zijn zij ten zeerste getrof fen door de waardige houding, die volk en regering van Tsjecho-Slowakije in deze voor hen zo bittere weken hebben aangenomen. Dit volk komt nu voor geweldige moeilijk heden te staan: het moet tienduizenden vluchte lingen uit de bezette gebieden, die het nieuwe regiem tot ondergatig zijn gedoemd, opnemen en verzorgen; het moet rijke bronnen van in komsten afstaan; het wordt verminkt óók in zijn economisch leven. Zou de dankbaarheid van Holland zich niet moeten richten op dat volk van Tsjecho-SIowa- kije, dat huljp dringend nodig heeft, óók omdat het zich vereenzaamd en verlaten voelt. Er is thans groot werk van menselijkheid te doen aan dat kleine, dappere en waardige volk, dat niet in verbittering en isolement mag ondergaan. Wij, Hollanders, hebben uit den aard der zaak sympathie voor de bewoners van andere kleine, democratische landen. Daarom roepen onderge tekenden ale Nederlanders die hun dankbaar heid willen tonen op, om deze daad ten goede te doen komen aan het volk, dat in deze situatie het enige is dat lijdt: het volk van Masarijk en Benesj. Giften worden gaarne ingewacht bij Mej. C. P. Bal, giro 290453, Bloemendaal. Voorlopig Comité van sympathiserenden met het lot van Tsjecho-Slowakije (alpli.): Mej. C. P. Bal Rustenburgerweg 8, Bloemendaal. Postgiro no. 290453. Dr. W. Banning. Dr. J. S. Bartstra. Dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel. Mej. C. M. Burger. Mr. M. A. van Eek. Prof. Dr. A. D. Fokker. D. J. A. Geluk. Mej. C. M. H. Hissink. Mevr. E. E. M. van 't LamTeepe. Mevr. K. LangeveldHebbenaar. Mevr. A. M. PenningsGerritse. Dr. J. Roorda. Prof. Dr. J. H. Thiel. Mej. Dr. M. A. Thiel. Mevr. A. Trompde Jong. leven de tijd ontbreekt. Zij gaan nog verder, zijn ernstig voornemens haar maaltijden tot een minimum terug te brengen, slechts sla-schotels natuurlijk zonder mayonnaise! te nuttigen en niet te snoepen. Enfin, alles wensen zij te doen, in het belang harer lijn en zij dromen reeds van de mogelijkheid, haar herfstgarderobe enige maten kleiner te kunnen bestellen. De wil is goed, maarhet vlees is zwak en de menu's der hotels zijn zo meesterlijk samengesteld, bieden zo'n keur van fijne spijzen, „die je anders niet eet"! Heerlijke gebakken gerechten, „zalige" puddingen en ijssoorten, ze brengen een mens inderdaad in grote verleiding en het verschrikkelijke gebeurt, men breekt met alle goede voornemens, dtclijn ten spijt!!! Het lijkt wel, of alles a&mtcfepant e» tegen te werken, want de zon schijnt zo heerlijk en de nieuwe kennissen zijn zo bijzonder onder houdend, dat men zich liever op lange stoelen uitstrekt en zich al luisterende tevens overgeeft aan een heerlijk „dolce far niente". Lezen is trouwens ook zo aangenaam, want in het gewone doen ontbreekt de tijd hiervoor en men is toch eigenlijk ook met vacantie! Resultaat? Och, lezeressen, velen uwer heb ben de „droeve" ervaring zelf opgedaan, de on gewenste kilo's vliegen er aan! Catastrophe! Gelukkig duurt dat al te goede leven niet altijd en de vrouw van de wereld en ook haar niet ai te veel uitgaande zusters hebben nog juist tijd de gemaakte fouten te herstellen vóór de herfst al te ver gevorderd is. Het zal na al het genotene nodig zijn enige tijd een leefwijze te volgen, waardoor het lichaam van gifstoffen wordt bevrijd en de ver schillende organen weer beter gaan function- neren. Volgen dus nu kleinere, veel soberder maaltijden, veel groenten en vruchten, waarbij alle snoeperijen en zoete gerechten streng verbaden zijn. Indien de weegschaal een alarmerend gewicht aangeeft, zal men zijn huisarts moeten consul teren, want vetzucht kan allerlei ongemakken geven, daargelaten nog, dat het in het minst niet flatteus is, indien zich vetlagen vormen op plaatsen, waar ze niet horen. Zeer af te keuren is het om op eigen gezag te gaan dokteren en middelen te gebruiken, waarvan de werking als „zeer afdoende" wordt aanbevolen. Als leek kent men de samenstelling niet en weet niet hoe de preparaten op hart, maag en ingewanden zullen werken. Het dieet zal zich in verschil lende gevallen wijzigen en meermalen worden door een medicus gedurende een zekere tijd melkdagen ingelast, waarbij men gebonden is aan een bepaalde hoeveelheid melk zonder ander voedsel. Dr. Ij. Hettema geeft in zijn boek over „Moderne voeding" o.a. een aantal schema's weer, waarin o.a. de volgende vruchtenkuur is opgenomen: Ontbijt: 250 gram druiven. 9 uur: 250 gram appelen. 11 uur: Vruchtensap van verschillende verse vruchten. Lunch: 250 gram druiven, toinatensla van 250 gram tomaten. 3 uur: Vruchtensap als boven. Avondeten: Bouillon van 200 gram tomaten sap, 200 gram appelen of peren, 250 gram druiven. 9 uur: Vruchten. Voorts geeft Dr. Hettema tevens een menu dat iemand, die te dik is, voedt en tevens magerder doet worden; waarbij het vet zo goed als geheel vermeden en eiwitten en koolhydraten beperkt moeten worden. Vruchtenkuren worden veel toegepast om te vermageren en men kan zowel appelen, sinaas- appelen, peren als druiven, pruimen en meloen nuttigen, alleen geen bananen, die weer dik maken. In bepaalde gevallen worden druivenkuren voorgeschreven, waarvan de hoeveelheid steeds wordt opgevoerd. Men meent wel eens, dat druiven- en vruchtenkuren kostbaar zijn, het geen echter geenszins het geval is, gezien de resultaten en het feit, dat zij zeer gezond zijn. Bij alle kuren, die gevolgd worden, moet men zich echter streng aan het advies van den medicus houden en hieronder wordt ook ver staan, dat men zich onthoudt van snoepen. Niets zet zo aan dan het eten van koek, gebak en chocolade en iedere vrouw, die aanleg heeft om dik te worden zal zich flink genoeg moeten tonen, dit na te laten. Zelfoverwinning kost strijd, doch tenslotte behoeft een mens geen afgod van zijn maag te maken en het is een goede oefening om de wil te stalen indien men op rantsoen gesteld wordt. Zeker is, dat iedere vrouw er prijs op stelt om er zo lang mogelijk jeugdig uit te zien, waartoe een soepel, slank figuur en frisse ge laatstint niet weinig bijdragen. Het gaat er dus om, dat vrouwen, die aanleg hebben tot gezetheid „dik worden" klinkt zo hard, niet waar? zich culinaire genoegens weten te ontzeggen en zich houden aan een gezonde voeding en een gezonde leefwijze. DE VERZORGING VAN HET UITERLIJK. Iedere vrouw, oud of jong, is tegenover zich zelf en zeker niet minder tegenover haar om geving verplicht, steeds goed verzorgd voor de dag te komen. Hoe onzeker moet men zich gevoelen, indien men weet, dat het haar niet regelmatig gewas sen en opgemaakt wordt, er vuil en plakkerig uitziet! Een onfrisse gelaatskleur is al even on nodig als slordige handen en nagels en onge twijfeld stoot een slordige vrouw iedereen af. Slechts weinig vrouwen zijn knap, nog minder „mooi", doch ieder heeft het in haar macht, een prettige indruk te maken en er zelfs nog op oudere leeftijd charmant uit te zien. Is dit niet een klein offer waard, lezeressen? In uw hart geeft ge ons natuurlijk gelijk, doch op de uitvoering komt het aan! Te moé of geen lust om voor het naar bed gaan een minuut of tien te offeren voor het goede doel is iets, dat geen steekhoudend motief is en iedere rechtgeaarde dochter Eva's zal zich vol energie deze kleine moeite getroosten. In de eerste plaats dan het gelaat, dat voor men naar bed gaat afgenomen wordt met een Baby-uitzetten zeer fijn. Anegang 46 Telefoon 14651 pluk watten met amandelolie; daarna brengt men vette nachtcrème met de vingertoppen op de huid. Haar-, hand- en voetenverzorging zijn dingen, die zeer stiefmoederlijk behandeld worden. Het haar moet dagelijks met een niet te zachte borstel geborsteld worden, kammen alleen is niet voldoende, terwijl men de hoofdhuid om de twee of drie dagen met de vingertoppen masseert. Vele vrouwen zouden minder over pijn in de voeten klagen, wanneer zij er beter voor zorg den. Men kan niet volstaan met het wekelijkse bad, doch moet meermalen per week een voet bad nemen, waaraan men eventueel een of SPORTIEVE .MANTEL. Succespatroon 2U80 Prijs 0.30 en f 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. „Boscy coat" is de naam, welke men aan deze vlotte korte manteltjes geeft. Zij zijn heel gemakkelijk te maken, temeer, daar zij niet getailleerd zijn. Men kan zoowei de lange als de korte mantel in patroon bestellen. Men dient dan duidelijk op te geven of men de lange, dan wil de korte mantel wenscht. Patronen voor den leeftijd 1820 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag. ander preparaat toevoegt, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Het regelmatig ver wijderen van eelt is noodzakelijk, evenals in vetten en masseren der voeten. Heeft men veel last van eelt, dan is het gewenst dit af en toe door een gediplomeerde pedicure grondig te laten verwijderen. Verder heeft men ook z.g. eeltraspen, die regelmatig na het voetbad ge bruikt dienen te worden. De handen worden met warm water en zachte zeep gewassen en de nagels goed geborsteld, waarna men zorgt, dat de nagelriemen los- gehouden worden en het z.g. halve maantje zichtbaar blijft. Veelal verdient het aanbeveling, dat de nagels kort geknipt worden, vooral indien men werk zaamheden verricht, waardoor „rouw"-randen ontstaan. Na het wassen worden de handen in gevet met verdunde glycerine of crème. Indien men dagelijks tien minuten besteedt aan de verzorging van haar, gelaat, voeten en handen, dan zal dit een tweede gewoonte worden, waarvan men niet gaarne meer afstand doet en die de aangename zekerheid geeft, dat men zich kan rekenen tot de vrouwen, die er goed verzorgd uitzien. BASKISCHE SOEP. 4 a 5 personen. 1 L. bouillon, zout, 100 gram, vermicelli, 4 eet lepels dikke tomatenpuree, 1 eigeel, 40 gram geraspte kaas, 2 eetlepels melk of room. In de kokende bouillon wordt de zeer fijn gebroken vermicelli gestrooid, die men ongeveer 10 minuten laat koken. Het hangt veelal van de soort vermicelli af of deze al of niet vlug gaar is. Het beste is, dat men de pan op een asbest- plaatje zet en af en toe roert, om te voorkomen, dat de vermicelli zich aan de bodem van de pan zet. Even voor het opdienen de purée er door roeren en goed met de soep vermengen. Afmaken met zout naar smaak. Eierdooier met de melk in soepterrine kloppen en langzaam de soep toevoegen, waardoor men (van het vuur) de geraspte kaas heeft geroerd. Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 8688. Flip en Flop waren ineens klaar wakker. Ze sprongen verschrikt overeind. „Dekking zoeken!" schreeuwde de professor, die zelf onder een tafel dook. Flip zocht bescherming achter een lege kist; Flop kroop in een lege azijn- ton. 't Was net bijtijds, want reeds snor den de speren der wilden naar omlaag, waar ze trillend in kist, ton en tafel bleven steken. „Brrr!" dacht Flop, toen een speer rechtop in de ton bleef staan; „stel je voor, dat dat mijn hersenpan was!" „Flop!" fluisterde Professor. Flops oor schelp verscheen achter het spongat van de ton, zodat dit één en al oor was. „Flop," vervolgde Professor, „probeer met de ladder bij de handles te komen en haal de linker handle over!" „M...maar... dan vliegen we loodrecht de lucht in!" hakkelde Flop. „Het móet, jongen, het móet!" fluisterde Professor met sidderen de stem. „De papoea's klimmen al naar binnen en liever, als wijlen Van Speijk, de lucht in, dan smadelijk aan het spit ge braden en door deze diepgezonken in dividuen geconsumeerd te worden!" sprak Professor, die van van pure helden moed opeens welsprekend werd. En, terwijl Professor de wilden, die naar binnen wilden, met revolverschoten tegenhield, klauterde Flop moedig naar boven

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3