onze inten: LÉANYKA. 24 VENTA Het blijkt in de practijk prijsvraag DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT IGEMAN iteenveger School voor Epileptische kinderen DENKT U AAN DE GROOTE HEEREN COSTUMES ÏOX" EN ZOON MEDISCH ALLERLEI BINNENWEG 132 WINKELGALERIJ Door Peter van den Hoog. 1938 No. 40 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT amandel 1/2 pond i fijne kwaliteit ek Donderdag iL.Coij tDlNER-VEa Tele/oon 14393 huisbezorgd f 0.90; met toespijs f 0.15 meer. n extra bezorgloon. van uitsluitend natuur- e soort duinaardappelen er de beste grondstoffen tspectus op aanvraag, ieen lidmaatschap, sen omzetbelasting. sen, die deze haar- jarenlang gebruiken, in wat zuinig stoken )ok U zult het spoe- ondervinden, als U een Inventa hebt jeschaft. Veel warm- iorweinig geld! Komt i grote collectie eens jken I -■ I L H A A R D E N en geleverd, ook in huurkoop, door O. Gracht 52 tlefoon 12762 ten. Nieuwe modellen OOTE sorteering in anaf 85 ct. Binnenweg 52 ON 13310 Opening door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine. IN het rijk met bloemen versierde Boshuis op Meer en Bosch heeft de Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Slote maker de Bruïne Zaterdagmiddag de Christe lijke school voor buitengewoon lager onderwijs, speciaal voor epileptische kinderen, geopend. Voor deze gebeurtenis bestond veel belangstel ling. Aanwezig waren o.m. de burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, Wethouder Dr. E. A. M. Droog, Mr. Witteveen, lid van Gedeputeerde Staten, de Inspecteur van het Buitengewoon onderwijs, de heer Van Houten, de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer v. d. Weyer, bestuursleden van de afdeling Haarlem van de vereniging voor epilepsiebestrijding, doktoren, hoofden van scholen, vertegenwoordigers van scholen voor achterlijke kinderen en andere onderwijsinstellingen, hoofd en personeel der nieuwe school, broeders van Meer en Bosch en zusters van Bethesda-Sarepta en tal van andere genodigden en belangstellenden. Ds. van Paassen, voorzitter der vereniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten, sprak een welkomstwoord, waarna Minister Slotemaker de Bruïne een openingsrede hield. Mijn aanwezigheid, aldus de Minister, is niets bijzonders, want de Overheid leeft mee met hetgeen er gebeurt in stad en land. Het spreekt vanzelf, dat de overheid belangstelling toont in andere dan overheidswerken. Het is zeer te waarderen, dat de epileptische kinderen onderwijs krijgen, dat voor hen past. Wij zijn reeds jaren bezig het onderwijs te diffe rentiëren, teneinde het zo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Deze school behoort, wat haar taak en inrichting betreft, niet alleen tot het terrein van het onderwijs, doch legt een schakel tussen het medische en paedagogische. Er was hier al jaren een school, doch deze wordt nu gereorga niseerd. Spr. heeft meer dan eens onderwijs aan epileptische kinderen bijgewoond en heeft de grootste bewondering voor het enorme geduld en het uithoudingsvermogen van de leerkrach ten, iets waar leken, die alleen de idealistische zijde van het werk zien, zelfs geen flauw be grip van hebben. Er is kracht, karakter, kennis en kunde voor nodig om aan. epileptici onder wijs te geven. Spr. hoopt, dat de resultaten van het onderwijs aan deze kinderen tot dankbaar heid mogen stemmen. Met de hartelijke bede, dat de school aan haar bestemming zal kunnen beantwoorden en dat aan bestuur en personeel de nodige kracht daartoe zal worden geschon ken, verklaarde de minister tenslotte de school voor geopend. Dr. P. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer der inrichting, dankte hierna den minister voor zijn bereidwilligheid, de school officieel te openen. De totstandkoming van deze school, aldus spr., is van grote waarde voor onze verpleging. Want al wordt sedert 1909 onderwijs gegeven aan de kinderen die bij ons verpleegd worden, thans, nu onze school ingevoegd wordt bij het B.L.O., zulen wij kunnen profiteren van de er varingen die zijn opgedaan bij dit onderwijs. Dit laatste acht ik een der grote voordelen van de tot stand gekomen stichting. Een tweede voordeel is, dat kinderen die zoals thans veelvuldig voorkomt voor een kortdurende behandeling worden opgenomen en vóór hun opname reeds onderwijs ontvingen, nu geen onderbreking in hun schoolonderwijs ondervinden. Het profiteren van de ervaringen van het B.L.O. is niet het eenvoudig overnemen van de daar gevolgde leermethoden. Want het gaat hier om een groep kinderen, die geheel afwij kend zijn van de andere groepen kinderen die B.L.O. ontvangen. Deze groep kinderen onderscheidt zich van anderen door 3 cardinale eigenaardigheden, n.l.: Ie. de enorme variabiliteit en labiliteit van alle functies. 2e. de psycho-motorische verlangzaming van de psychische functies, j 3e. de veelvuldig voorkomende karakter- degeneratie. De variabiliteit en labiliteit uit zich daarin, dat het intellect van het epileptische kind varieert van normaal, ja bijzonder goed tot idiotie en dat de intellectuële functies bij elk kind veranderen van dag op dag. De psycho-motorische verlangzaming die vele kinderen vertonen, stellen grote eisen aan het geduld van hen die onderwijs moeten geven. Tenslotte vereisen de karakterveranderingen bijzonder paedagogische en karakterkwaliteiten in het onderwijzend personeel. Uit deze opsomming blijkt, dat het hier gaat om een bijzondere groep kinderen, waarbij een grote mate van soepelheid en aanpassingsver mogen van het onderwijs aan de speciale varia bele gesteldheid van ieder kind noodzakelijk is. Voorwaar geen eenvoudige taak! Uit bovenstaande blijkt nog iets, n.L, dat dit onderwijs alleen tot resultaten kan leiden, wanneer het gegeven wordt in nauwe samen werking met de medische staf der inrichting. En de geest die deze samenwerking draagt, zo eindigde spr. zijn rede, is tenslotte de geest van ons'gehele werk: het met barmhartigheid bewogen zijn ten .opzichte van de speciale noden van deze aan onze zorgen toevertrouwde zieken en de zware plicht die ons is opgelegd om alle mogelijkheden uit te putten hen te helpen. Hierna werden aan de aanwezigen thee en verversingen aangeboden. Vervolgens werd het woord gevoerd door Jhr. J. P. W. van Doorn. „Hoe vreemd het ook moge klinken, ik kan deze school geen bloei toe wensen," aldus spr. Wel wenste de burge meester de school in de toekomst een betere huisvesting, opdat het onderwijs nog doeltreffen der zou kunnen zijn en het personeel, dat zulk een zware taak heeft, er in zou mogen slagen, het gevoel van minderwaardigheid bij de leer lingen te doden. Meer en Bosch is thans bijna een halve eeuw in Heemstede gevestigd, en al die tijd is de verstandhouding tussen de stich ting en het gemeentebestuur, dat grote waar dering heeft voor het werk, uitstekend geweest. De vereniging is in die jaren zeer gegroeid en ook thans is er weer een lichtpunt in de ge schiedenis van Meer en Bosch. De burgemeester eindigde zijn rede met het uitspreken van de wens, dat het bestuur nog lang zijn zegenrijke arbeid zal mogen voortzetten. De heer Van de Weyer sprak nog een kort woord, niet als inspecteur van het Lager Onder wijs, doch als ouder, daar hij in eigen familie kring heeft ervaren, welk een treurige ziekte de epilepsie is. Spr. wenste de ouders van de leer lingen der nieuwe school geluk, dat er thans zoveel voor hun kinderen kan worden gedaan. De laatste spreker was het hoofd van de nieuwe school, de heer Fijn van Draat, die zeide, er van overtuigd te zijn, dat het werk meer zou vragen, dan hij thans reeds kan overzien. In nauwe samenwerking met het onderwijzend per soneel en in een sfeer van onderling vertrouwen hoopte spr. zijn taak met blijdschap te kunnen volbrengen. Nadat Ds. van Paassen een slotwoord had gesproken, werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld, de lokalen van de school te bezichtigen. Medische brief uit New York. ULTRAVIOLETTE STRALEN IN DIENST VAN DE WETENSCHAP. Een opzienbarende Amerikaanse uitvinding. De kennis van de genezende kracht der ultra violette stralen is reeds tot in alle lagen der bevolking doorgedrongen. Zodra de voorjaars zon haar eerste stralen uitzendt, ziet men overal in zonnige hoekjes de „zonne-aanbidders" weer verschijnen en dit gaat zo door, tot deze mo derne „Zonnecultuur" in het hartje van de zomer haar hoogtepunt bereikt. Dan is het zonnebad in duin en aan het strand eigenlijk in het geheel geen genoegen meer, maar wordt het' hardnekkig voortgezet, enkel en uitsluitend met het doel voor ogen, de zozeer begeerde bruine huidskleur te veroveren. „De zon schijnt, dies ben ik verplicht bruin en gezond te worden", dat is wel zo ongeveer de I Engelsche Import-Steeds voorhanden HfëiMieufon iGQR H01TSTR. gedachtengang van deze lieden, die er een eer in stellen, hun huid een overmaat van zon en hitte te doen opslorpen en daarbij geheel uit het oog verliezen, dat zij op deze wijze hun gezondheid dikwijls meer nadeel dan goed doen. Want nergens meer dan hier geldt het: maat houden! Doch als men dit doet, als men het lichaam met mate aan de inwerking der ultra violette stralen blootstelt, dan is de zon ook een bron van gezondheid en staalt zij het weer standsvermogen tegen ziekten. Een nieuwe bestralingslamp. In Amerika werken thans onderzoekers en geleerden tezamen met den chef-chirurg van het Duke-hospitaal, Dr. Beryl Hart, aan de con structie van een lamp, die niets meer of min der dan een „wondermachine" moet zijn. De uit vinders van deze lamp zijn de doctoren Rent- schler en James, terwijl Dr. Hart zich zeer spoe dig voor het denkbeeld van zijn collega's ge wonnen gaf en zich bereid verklaarde, de prac- tische proefnemingen onder zijn leiding in het Duke-hospitaal te doen plaats hebben. Inmiddels is de lamp ook reeds in minder beperkte kring van deskundigen gedemonstreerd; het succes bij deze demonstraties was overtuigend, zodat de meest serieuze geleerden zich onomwonden tot aanhangers van de „wondermachine" verklaar den. Stelt men bijv. met typhesbacilen veront reinigd water aan de bestraling bloot, dan zijn binnen 8 seconden de bacteriën gedood, zodat het water nagenoeg bacterievrij wordt. Binnen 19 minuten steriliseren de stralen een monster zwarte modder, die krioelt van microscopisch leven en in 17 a 35 seconden tijds wordt gist vernietigd. Bacterievrije wondbehandeling. Volgens de verklaringen van Dr. Hart ligt de grootste betekenis van de lamp op chirurgisch terrein; de bestraling is namelijk in staat de genezing volkomen steriel te doen plaats vinden. Natuurlijk kunnen ook de ziektekiemen, welke zich in de lucht bevinden, door de stralen ge dood worden. Men zal zich dus kunnen in denken, tot welk een gunstige resultaten men kan komen, indien de lamp gebruikt wordt ter voorkoming en genezing van ziekten der adem halingsorganen, zoals griep, longontsteking, bronchiale aandoeningen, enz. Wegens haar buitengewoon desinfecterende eigenschappen moet de lamp behalve in de geneeskunde ook uitstekende diensten kunnen bewijzen bij het bewaren van aan snel bederf onderhevige levensmiddelen. Snel en afdoende. Een van de meest op de voorgrond tredende eigenschappen van de lamp is de buitengewone snelheid, waarmee zij haar desinfecterend werk verricht. Juist deze factor wekte aanvankelijk bij menigen geleerde enig argwaan; men meende, dat een zo snelle bewerking onmoge lijk grondig kon zijn. Om den sceptici het tegen deel te bewijzen, rolde Dr. James een van te voren zorgvuldig schoongemaakte gans aan alle kanten door vuil en modder, waarna hij haar aan de bestraling blootstelde. Wel duurde het reinigingswerk in dit geval enige uren, maar toen was de gans ook inderdaad volkomen schoon en fris. Om het laatste spoor van twijfel weg te nemen, at Dr. James daarop de gebraden gans met zijn gezin op en niemand ondervond enig nadeel van deze bijzondere maaltijd. Na deze overtuigende demonstraties lijdt het geen twijfel, of dit nieuwe hulpmiddel voor genees kunde en hygiëne zal zijn weg weten te vinden, temeer daar er thans in Amerika reeds een krachtige propaganda voor wordt gevoerd. HET KORTEN EN LENGEN DER DAGEN. 22 Dec. de kortste dag, doch op andere dagen komt de zon later op of gaat zij vroeger onder. 'Een astronomische medewerker schrijft in de „N. Rott. Crt.": Onze uurwerken zijn geregeld naar het ge drag van een denkbeeldig hemellichaam, dat zich op eenparige wijze langs de hemelse evenaar beweegt. Dit denkbeeldige hemel lichaam heet de middelbare zon. Het is 12 uur in de middag, wanneer deze denkbeeldige middelbare zon zich precies in het Zuiden be vindt. De ware zon bevindt zich meestal niet precies in het Zuiden wanneer het volgens een goed lopend uurwerk 12 uur in de namiddag is. Iemand, die een zonnewijzer bezit èn een goed lopend horloge, kan waarnemen, dat beide instrumenten slechts 4 maal per jaar gelijktijdig 12 uur aanwijzen, n.l. op 15 April, 15 Juni, 1 September en 24 December. Indien op één van deze data ons horloge 12 uur 's middags aan wijst, dan staat de ware zon precies in het Zuiden. Wilt U een artikel van Verkade? De Speciaalzaak van Verkade's arti kelen heeft alles wat Verkade maakt Nieuwe doozen bonbons - Pakjes Taai-Taai 10 ct. en 25 ct. - Borst plaat in doosjes en kistjes Heeft U al een nieuwe album Artis? Vraagt inlichtingen omtrent het ruilen van plaatjes •x&.V&rm -tau'riAïiasri-'r:- Tussen 1 September en 24 December is het volgens ons horloge nog pas 12 uur, als de zon reeds door het Zuiden heen is, dus als het vol gens de zon reeds 12 uur geweest is. De astro nomen drukken dit uit door te zeggen: de tijd vereffening (dit is het verschil van middelbaren en waren tijd) is dan positief. Tussen 24 De cember en 15 April is het volgens ons horloge reeds 12 uur, als het volgens de zon nog geen middag is. De tijdvereffening is dan negatief, met een grootste waarde van 14.5 minuut omstreeks 13 Febr. In de maanden December en Januari is de invloed der tijdvereffening duidelijk te be speuren, daar het korten en lengen der dagen van de tijdvereffening afhankelijk schijnt te zijn (schijnt, want in werkelijkheid is het korten en lengen der dagen onafhankelijk daarvan). Wij rekenen, evenals onze voorouders, de dagen ais begonnen en geëindigd, wanneer de zon opkomt en ondergaat. Dan slaan wij dus acht op de ware zon. De middag bepalen wij echter volgens ons horloge, dan slaan wij dus acht op de middelbare zon, In Januari en Februari valt de horlogemiddag vóór de ware middag. De morgens worden in deze maanden dus kunstmatig met een aantal minuten, dat tot 14.5 op kan lopen, verkort en de middagen worden met evenveel minuten verlengd. Om streeks 13 Februari zijn daardoor de middagen ongeveer een half uur lanffir dan de morgens. In November en December is het juist andersom, met een maximum verschil van ongeveer 33 mi nuten omstreeks 4 November. Door het voorlopen van het horloge op de ware tijd in Januari lijken de dagen nog sneller te lengen dan zij uit natuurlijke oorzaak reeds doen, wat ons ieder jaar weer tot de opmerking leidt, dat we al goed kunnen merken, dat de dagen lengen. In November en December wor den de namiddagen ten gunste van de voor middagen verkort. De kortste dag valt op 22 December. Het is een vergissing te menen dat op de kortste dag de zon zo laat mogelijk opkomt en zo vroeg mogelijk ondergaat. Integendeel: zoals uit het volgende lijstje blijkt is de dag met de vroegste zonsondergang ongeveer 13 December en de dag met de laatste zonsopkomst ongeveer 2 januari. Ook aan deze afwijking van wat wij als redelijk ondervinden, heeft de tijdvereffening schuld. Dat. Zon 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 1 3 5 7 9 11 13 7 u. 8 u. 8 u. 8 u. 8 u. 8 u. 8 u. op 59 m. 00 m. 03 m. 05 m. 06 m. 07 m. 08 m. 09 m. 10 m. 10 m. 10 m. Ru. 11 m. 8 u. 11 m. 8 u. 10 m. 8 u. 09 m. 8 u. 08 m. 8 u. 07 m. 8 u. 06 m. December: Zon onder 15 u. 47 m. 15 u. 46 m. 15 u. 46 m. 15 u. 47 m. 15 u. 47 m. 15 u. 48 m. 15 u. 48 m. 15 u. 50 m. 15 u. 51 m. 15 u. 52 m. 15 u. 54 m. Januari: 15 u. 56 m. 15 u. 59 m. 16 u. 01 m. 16 u. 03 m. 16 u. 06 m. 16 u. 09 m. 16 u. 12 m. Daglengte, u. 48 m. u. 46 m. u. 43 m. u. 42 m. u. 41 m. 1 u. 41 m. 7 u. 40 m. 7 u. 41 m. 7 u. 41 m. 7 u. 42 m. 7 u. 44 m. 7 u. 45 m. 7 u. 48 m. 7 u. 51 m. 7 u. 54 m. 7 u. 58 m. 8 u. 02 m. 8 u. 06 m. Tussen 13 en 22 December lengen de dagen dus in de middag met een geringer bedrag, dan waarmee zij in de ochtend korten. Tussen 22 Dec. en 2 Januari lengen de dagen des middags reeds meer dan het bedrag waarmee zij 's mor gens nog korten. Na 2 Januari lengen zij zowel aan de avond- als aan de morgenzijde. Het tijdstip waarop de zon precies in het Zuiden staat ligt halverwege het ogenblik van zons opkomst en -ondergang. De getallen van het lijstje bevestigen nog eens dat op ongeveer 24 Dec. de precies in 't Zuiden staat, wanneer ons horloge 12 uur aanwijst, zoals in het voor gaande reeds opgemerkt werd. Toelichtingen. Op de deur van een schoenmakerswerkplaats stond met krijt geschreven: „Gesloten. Ben hiernaast in 't café." Enige ogenblikken later stond er eveneens met krijt, doch nu met een vrouwenhand geschreven, onder: „Wacht maar een ogenblik. Ik ben hem gaan halen." Baas boven baas. „Fred zegt, dat hij uit louter liefde voor mij iedere nacht van mij droomt." „Pful Mijn Karei kan louter uit liefde voor mij helemaal niet meer slapen." dat vele adverteerders, om lage tarieven te bedingen, grootere advertentiecontracten af sluiten dan het reclame-budget toelaat. Wat zijn daarvan de gevolgen? Dat men na een jaar in ontzaglijke moeilijk heden komt, omdat men z'n verplichtingen niet kan nakomen. De z.g. „advertentie-fuiken" b.v. kennen geen pardon en pakken hen direct gerechtelijk aan, terwijl men niet eens de gelegenheid krijgt het restant aantal regels in re.clame om te zetten- Een behoorlijk blad echter, dat er prijs op stelt de contracten coulant af te wikkelen, dringt vanzelfsprekend op een regeling aan, waardoor binnen een bepaalde periode het restant aantal regels moet zijn afgeplaatst. Dan wordt men verplicht binnen een zekeren tijd zoodanig reclame te gaan maken, dat het reclame-budget ver wordt overschreden, waar door financieele moeilijkheden niet uitblijven. Adverteer groot of klein, maar sluit geen grootere contracten af dan dat de financieele positie van Uw zaak jaarlijks toelaat. N.V. DRUKKER !J VOpRHEEN DE ERVEN LOOSJES GED. OUDE GRACHT88, HAARLEM. TEL. 10144 Nadruk verboden Als ik „Léanyka" zeg, is het alsof de hele geschiedenis weer in me opkomt. Het is nu al lang geleden, maar ik herinner het me nog zo duidelijk, alsof het in deze vacantie gebeurd was. Het was een prachtige dag. Een vrolijke, wit- geverfde passagiersboot schommelde aan de kade. De avondzon hulde alles in een zacht licht en ik kon me op dat ogenblik geen vrediger landschap voorstellen, dan wat ik zag. Ik ge noot van dit land, ik was er in de tijd, dat ik er gewoond had, echt van gaan houden en ik was erg blij, dat ik de raad van mijn vriend, om hier met mijn vacantie heen te gaan, had opgevolgd. Ik liep over een klein weggetje en stond plotseling voor een grote tuin. Daarachter lag zo'n echt grappig boerentuintje, met een bloe menperkje, een klein grasveld en een grint paadje. Opzij, zó dat ik er juist in kon kijken, stond een prieeltje. Er zat een jong meisje op een laag houten bankje en naast haar zat een oude man. Hij schonk fonkelende wijn in een glas en gaf het toen heel voorzichtig aan het meisje. Ik zag hoe het meisje even, als een blinde, met haar hand tastte, voor ze het glas oppakte en er een slok uitnam. De oude man had mij niet zien komen en hij was ook te verdiept in het meisje om op iets anders te letten. Ze vroeg hem iets, dat ik op die afstand niet kon verstaan. Daarna haaide hij een viool te voorschijn en toen begon hij te spelen. De strijkstok danste over de viool en de man speelde, zoals alleen echte zigeuners spelen kunnen. Ik kon het gezicht van den man duidelijk zien. Het was een eerlijk, goed oudemannen- gezicht. Zijn donkerbruine huid was doorgroefd met rimpels, ik vermoedde, dat onder de borstelige wenkbrauwen nog heldere, jonge ogen moesten zitten. De oude speelde parelende melodieën, waarbij je het gevoel kreeg of je hart openging en of je langzaamaan sterk en gelukkig werd. Het scheen me toe, alsof dit het enige was, dat me op die heerlijke avond nog ontbroken had. Het meisje zat heel stil naast hem. In haar smalle handen hield ze het fonkelende wijnglas, ze keek recht in de avondzon. Het kinderlijke gezicht had een ernstige uitdrukking, alsof ze op iets wachtte. Haar ogen staarden strak naar de lucht en hierdoor zag ik direct, dat ze werkelijk blind moest zijn. Haar haar glansde als de wijn in het glas Plotseling begon ze te zingen. Het was een vrolijk, jubelend lied en ook in de vreemde taal, hoorde ik, dat het een lied van jeugd en geluk was. De oude man begeleidde tiaar, maar zijn viool klonk nu zachter en dieper. Toen het lied uit was, keek de man op en zag mij-staan. „Jo, napot Uran," „goedendag, meneer," zei hij. Aan mijn groet hoorde hij, dat ik een buitenlander was en ging verder in het Duits. „Hebt u ons lied gehoord? Mijn klein kind, Alanka, heeft een mooie stem. Maar toen we nog in mijn geboortestad woonden klonk het nog veel beter. De lucht hier verzwakt de klank van het lied. Maar sinds mijn Alanka niet meer kan zien, wonen we hier, omdat de bron- I nen goed voor haar schijnen te zijn. Haar ouders leven niet meer, we zijn maar samen." En toen werd hij spraakzaam en vertelde me de hele geschiedenis van zijn kleindochter. Ze was na een zware ziekte in haar hoofd blind ge bleven. Nu waren ze hier komen wonen, hij gaf vioollessen en ging tweemaal in de week naar den dokter en naar de warme bronnen. Ze wachtten nu op de beterschap van Alanka, die volgens den dokter nog steeds mogelijk was. Maar dat wachten duurde nu al zo lang. Over een week vierde Alanka haar zestiende ver jaardag. Alanka luisterde naar ons gesprek en glim lachte. Ik keek naar haar smalle handen, die met het wijnglas speelden. De oude man be greep die blik verkeerd en dacht, dat ik ook wijn wilde hebben. Hij haalde nog een glas en schonk me in. Een zilveren toon weerklonk toen we onze glazen tegen elkaar stootten, de oude grootvader, het glimlachende, blinde meisje en ikHet werd een heerlijke avond. Een week lang kwam ik elke dag bij de oude Elek en zijn kleindochter. Een week lang hoorde ik zijn zigeunerviool zingen en dronk ik de heerlijk zoete wijn. Elke avond was het een nieuw feest en we hadden het gevoel of we elkaar steeds meer naderden. Eén dag voor Alanka's verjaardag moest ik afscheid nemen. Die avond zaten we voor de laatste keer bij elkaar in de tuin. Alles was als de vorige avonden, alleen nog mooier. De ge dachte, dat dit de laatste keer was, bracht een heel bijzondere sfeer tussen ons. Elek speelde die avond zoals hij nog niet gespeeld had. Alanka vroeg een bloesemtak uit de tuin en haar grootvader en ik stonden beiden op om die wens te vervullen. Wij legden de mooiste takken bij haar neer. Alanka glimlachte dank baar en streelde de bloemen met een teder Zo ging de avond voorbij. Elek had een lichtje aangemaakt. Het danste over de wijn glazen, weerspiegelde in het gladde hout van de viool en gloeide over het zijden haar van Alanka. „Morgen is Alanka jarig. En u, jonge vriend, ziet Orsova en de Donau en de wijde Pusta. Vergeet den ouden Elek en Alanka niet!" Ik heb hen nooit vergeten, hoewel ik nooit meer iets van hen hoorde. Alles weet ik nog van die wonderlijke week. De liederen, de din gen, die we bespraken en zelfs de naam van de wijn, die" we dronken. Die wijn heette „Léanyka" en dat betekent: jongzoet meisje I Léanyka!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 5