■v Peek Cloppenburg Verwacht U een baby? DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT TWEEDE BLAD «t» 8' I* 4» 1111 Houdt Uw kinderen altijd bezig Ook voor Uw jongens een mooie collectie! JAC. v. WEERT manage x cis diedcrifi^S.^ behandeling ook aan huis zonder prijsverhooging RECEPTEN 13 October 1938 No. 41 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ Maandagavond hield de afd. Heemstede van de R.-K. Staatspartij een drukbezochte vergade- ring. In zijn openingswoord zeide de waarnemende voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, dat deze vergadering bedoeld was als inzet der pro paganda, die vooraf zal gaan aan de komende verkiezingen in 1939. Tevens deelde de vice-voorzitter mede, dat de voorzitter, de heer J. M. J. v. d. Weiden, her stellende is, en hopenlijk weer spoedig de leiding op zich kan nemen. Onder de ingekomen mededelingen was o.m. een schrijven van de Kring Haarlem der R.-K. Staatspartij, dat een school is opgericht voor jongeren boven 18 jaar, die zich daar onder be kwame leiding zullen kunnen ontwikkelen in de kennjs der Katholieke politiek. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, I dat het ledental in 1937 gestegen was met 250 nieuwe leden tot 1150, plus adspiranten. Het verslag van den penningmeester sloot over 1937 met een bedrag aan inkomsten van j 1190.86 en uitgaven van 1272.70, welk tekort nog gedekt kan worden met een batig saldo over 1936. In dichtvorm en op geestige, soms rake wijze gaf de penningmeester, de heer B. Th. Santen, verslag hoe en waarvoor deze gelden waren uit gegeven. Als bestuursleden werden herkozen de heren B. Th. Santen, P. G. Tel en L. Roest, terwijl als afgevaardigden naar de vergaderingen van de Kring Haarlem en Statenkring Velsen benoemd werden de heren N. J. Nijman, H. A. Meeuwen oord, F. Duin en L. Roest. Vervolgens werden mededelingen gedaan be treffende de actie van het seizoen 19381939, waaruit bleek, dat reeds verschillende actie commissies waren benoemd, de propagandaclub haar werkzaamheden weer extra ter hand heeft genomen en de propaganda vooral ook onder- ue jongeren een deel der actie zal vragen. Als spreker trad daarna op de heer jacq. J. Kamerbeek, met het onderwerp: „De Christe lijke beginselen maken blijvend geschiedenis". Spr. vangt aan met te constateren dat toen Chamberlain zich aan de vrede zette, hij niet anders vertolkte dan de eeuwenoude christelijke boodschap „Vrede op aarde de mensen van goede wil". De eerste minister van Engeland heeft ongetwijfeld zich laten leiden door de veilige grondslagen van het Evangelie. Er zijn, zegt spr., geen menselijke vredemakers of vrede brengers, er zijn alleen menselijke instrumenten in Gods hand, door wie God de vrede bewerkt; alleen in Zijn hand berust het lot der wereld en niet in handen der mogendheden of derzelver vertegenwoordigers. Uit de rede van den Führer citeert spr.: „Toen ik als frontsoldaat mijn plicht deed, zwalkte Benesj ergens in de wereld rond." Spr. wenst zo objectief mogelijk het gebeuren te be handelen en geen Führer of staatsman de hem toekomende eer te onthouden, maar hij meent zich ook aan geen onbeleefdheid schuldig te maken wanneer hij eenvoudig constateert, dat toen Hitler in de loopgraven stond, Jezus van Nazareth 20 eeuwen vóór hem aan de timmer- mansbank heeft gestaan, dat Jezus behalve de loopgraven, de kruisweg en kruisdood is ge passeerd om den bevrijdingsdood voor alle ge slachten der aarde te sterven en niemand, aldus spr., twijfelt er aan, dat Christus meer geschie denis heeft dan die Hem gekruisigd hebben. Uitvoerig schetst spr., dat ook Mussolini geen geschiedenis maakt, anders dan wat hem het voordeligst toescheenomdat hij een mens is zoals ieder ander. Het lot der volkeren berust in Gods hand en Hij alleen, aldus spr., maakt geschiedenis en het Christendom met zijn 20 eeuwen oud herstel program heeft nog niets van zijn betekenis in geboet, maar dan ook voor die van goede wil zijn. Spr. besluit met een beroep op de jongeren de politieke school der R.K. Staatspartij te be zoeken en zo zich bekwamen in de geschiedenis van de beginselen der R.K. Staatspartij, zowel als van de overige politieke partijen. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKKERSVEREN. „DE EENDRACHT". De vereniging van Pluimvee- en Konijnen fokkers „De Eendracht" hield Vrijdagavond een goedbezochte ledenvergadering. Met een voorstel van de N.K.B. om, indien voor of tijdens de bondsvergadering een can- didaat voor het bestuur van de R.V.B. mocht worden gesteld, den heer W. Wassink te steunen, kon de vergadering zich niet verenigen, daar meer gevoeld werd voor een candidaat uit de Noord-Westelijke Bond. Besloten werd aan de Volièreclub „Onderling Genoegen" te Haarlem het Raskonijn te Haar lem en Lisse en O. voor hun tentoonstellingen als ereprijzen een beker beschikbaar te stellen. De behandeling van de beschrijvingsbrief voor de bondsvergadering vroeg veler aandacht. Algemeen was men tegen een verhoging van ƒ2.aan bondscontributie. Wel was men van oordeel dat de minimum contributie verhoogd moest worden van 1.tot ƒ3.-per afdeling. Met een voorstel om leden of bestuursleden van een vereniging op eigen tentoonstellingen te laten keuren, kon de meerderheid zich wel verenigen, daar het corps keurmeesters hoog genoeg staat aangeschreven om het werk eerlijk ten uitvoer te brengen. Bij de rondvraag kwam ook ter sprake een te houden tafelkeuring, in verband met het niet- houden ener tentoonstelling. Het bestuur zegde toe, deze tafelkeuring zo mogelijk voor konijnen en kippen te houden op de a.s. grote verloting, die vermoedelijk begin November zal gehouden worden. RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 21507 Bijleveld, Mr. P. H. A.; Anton Mauvestraat 12. 21907 Beegenaar, H.; Jozef Israëlsplein 13. 27218 Drewes, J.; Asterlaan 30, Aerdenhout. 29820 Gutmann, P.; César Francklaan 25. 29821 Muiiers, R.; Wagnerkade 3. 21909 Nijboer c.i., Ir. L. W.; Joh. Bosboom laan 5. 18110 Posthumus, F.; Autohandel, Verhuur, Pieter de Hooghstraat 32. 27412 Schloss, J.; Westerduinweg 6, A'hout. 28778 Schrey, C. M.; Verkeersvlieger K.L.M., Mozartkade 6. 29828 Hagedoorn, A.; Em. Pred., Juliana- plein 4. 29734 Homeyer-de Bruin, Mevr. Wed. J. A.; Raadhuisplein 10. 29824 Middeldorp, M. J. L.; Agenturen, Franz Schubertlaan 78. 29825 Mulisch, K. V. K.; Spaarnzichtlaan 23. 29827 Pluygers, W.; Bachlaan 13. 20727 Proosdij, S. van; Cloosterlaan 4. Vroeg gewend, oud gedaan. Zolang baby nog rustig in zijn wiegje ligt, en het zien naar zijn handjes en het spelen met zijn teentjes nog zijn volle belangstelling hebben, kan moeder rustig haar huiselijke bezigheden uitvoeren. Naarmate het kleintje groter wordt, begint te kruipen, zich tracht op te richten en allengs pogingen waagt om de eerste schreden te doen, vraagt het veel meer van moeders aandacht en wordt het menigmaal een „handenbindertje" genoemd. Overal komt het aan en tracht het juist datgene op de grond te gooien, dat er het minst tegen bestand is! Kletterend valt het kopje, dat hij van de theetafel nam, uit zijn kleine handjes. Twee grote tranen en een pruil mondje bewijzen hoezeer baby geschrokken is en moeders beschermende armen kunnen hem slechts troosten. Naarmate een kindje ouder en zelfstandiger wordt zal het steeds om en bij moeder zijn, loopt haar als een hondje na en begint allerlei vragen te stellen, die hij gaarne beantwoord ziet. Moeders, die het zeer volhandig hebben en KOOLSOORTEN, WORTELEN EN KNOLLEN UITSTEKENDE WINTERGROENTEN. Het gebruik van al deze wintergroenten moet niet alleen op grond van hun goedkoopte steeds meer toenemen, doch ook uit een oogpunt van gezondheid. Kool 'bevat niet alleen phosphor-zure kalk, doch tevens veel kiezel-zuur; beide zijn onmis baar voor het organisme en vergoeden volkomen het gebrek aan koolhydraten. Alen kan een aan vulling hiervan vinden in de aardappelen, die veel zetmeelstoffen bevatten en nog wel te wei nig naar waarde geschat worden. Kool behoeft nimmer eentonig te werken, aangezien men ze op verschillende wijze kan opdienen. Rode kool met rundvlees, groene en Savoye kool met var kensvlees, evenals de smakelijke boerenkool, die, behalve met worst, ook met krabbetjes niet te versmaden is. Wie kent niet de gevulde Savoye kool met purée op gediend of de heer lijke koolrolletjes? Koolsoep, met aangebraden stukjes lamsvlees, een schotel van kool met ge hakt en aardappelpurée, dit alles brengt ver schillende variaties op het koolbereidingsthema, waardoor de huisvrouw de verzuchting niet be hoeft te slaken, dat de Winter zo weinig afwis seling biedt. Mensen, die spoedig last hebben van gas- vorming, behoeven zich het eten van deze groen ten niet te ontzeggen, wanneer zij na de maaltijd HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 aan vaste uren gebonden zijn, zullen liever on gestoord doorgaan met haar werkzaamheden. Flet haastige antwoord op kindervragen is dan veelal: „Moeder heeft geen tijd, je moet lief gaan spelen met je speelgoed." Waarom wordt de kleine echter niet betrok ken in het werk en geeft moeder hein haar ook geen stofdoekje of kwastje, om op kindermamer mee te werken? Kinderen van een jaar of vier kunnen trouwens reeds allerlei kleinigheden mee doen, menen in ernst dat zij zich verdienstelijk maken en dit geloof moet hun niet ontnomen worden. Met boodschappen doen gaat het evenzo en kinderen vinden het heel gewichtig om met een eigen tas of mandje naar kruidenier of slager te gaan, houden het papiertje met geld, waarop tevens de boodschappen geschreven staan, krampachtig'in de hand! Leer de kinderen, hun handen te gebruiken! Wanneer moeder de bedden opmaakt moet de kleine meid haar poppenwieg of bed in orde brengen en heel gelukkig zal zij zijn, wanneer het wasdag is en zij het goed van de poppen- kinderen kan wassen. Grotere kinderen moeten zich een taak opge dragen zien, zowel jongens als meisjes helpen om beurten met schoenen poetsen, tafeldekken Baby-uitzetten zeer fijn. Anegang 46 Telefoon 14651 en kopjes wassen, afdrogen, enz. Schoolgaande kinderen moeten vóór zij weggaan hun bed af halen, niet nu en dan, doch regelmatig en de grotere zusjes en broertjés mogten de kinderen hiermede helpen. Ongetwijfeld vereist het van de zijde der moeder geduld om de kinderen verschillende huiselijke bezigheden te laten doen, waarmede ze zelf veel gauwer gereed komt. Uit paeda- gogisch oogpunt is het echter gewenst, omdat de kinderen niet alleen geen tijd hebben zich te vervelen, doch tevens hun handen leren ge bruiken, en in hun latere leven weten aan te pakken, waar zulks nodig zal blijken. Herhaalde lijk kan men waarnemen, dat de kinderen, die in alles zijn ontzien, onpractisch en onhandig zijn en zich veel moeilijker uit lastige situaties weten te redden. RUSSISCH DESSERT. Een porceleinen kom of vuurvaste schotel wordt belegd met lange eierbiscuits (colombijn of bonne mère), zó, dat de bodem geheel be dekt is, daarna kloppen we 1 d.L. melk, 1 ei, 50 gram suiker, 1 pakje vanille suiker met elkander, b.v. in een steelpannetje en brengen het daarna op een kleine pit aan de kook, steeds blijven roeren of kloppen, totdat we een mooie gebonden saus hebben gekregen. 250 gram (margarine) boter wordt met 125 gr. poeder suiker 10 min. in een richting geroerd, daarna wordt hierbij druppelsgewijze 1 eetlepel zeer sterk koffie-extract gevoegd en dit mengsel bij de saus gedaan, steeds flink kloppende. Drie kwart van deze crème wordt op de bis cuits gedaan, hierop komt wéér een laag biscuits, waarop we een ontbijtbordje plaatsen, b.v. met een kannetje water erop, zodat het bordje de biscuits stevig aandrukt, wegzetten op een koele plaats tot de volgende dag. Voor het opdienen storten en de overgebleven crème over de bovenste laag biscuits verdelen, be strooien met gehakte noten of amandelen, des- verkiezende met hagelslag. een houtskoolpreparaat innemen; apothekers verkopen deze, evenals drogisten. Zuurkool is zeker wel de meest gemakkelijk te verteren koolsoort en werkt, rauw gegeten, zeer desinfecterend op maag en darmen. Wortelen worden niet alleen 's zomers, alleen of gecombineerd met doperwten gegeten, doch onderbreken tevens op ♦'.schikte wijze het win- termenu. Hutspot me+ byfejhder trïap&tuk is voed zaam en gezond, terwijl gesnipperde wortelen met gedroogde erwten dit niet minder zijn. Wortelen, geschrapt, gewassen of geraspt, zijn uitstekend om 's morgens op de nuchtere maag gegeten te worden door kinderen, met het oog op darmparasieten. Ook het sap van wortelen, die men aan stukjes gesneden in den groenten-molen maalt, waarna men het vocht kan opvangen, is buitengewoon gezond. De ver schillende bestanddelen bevorderen de groei, werken aanvullend en opbouwend voor het or ganisme en voorkomen vele kinderziekten. Knollen en bieten verdienen eveneens meer waardering, omdat deze, evenals wortels, een basen-overschot hebben, waarmede de algemene gezondheidstoestand gebaat is. EEN EN ANDER, WAT IEDERE HUISVROUW WETEN MOET. „Of ik de treinverbindingen reeds heb uit gezocht?".... Heel verwonderd keek een mijner kennissen mij aan, toen ik haar deze vraag stelde, enige dagen vóór haar vacantie-reis. „Maar mijn beste," was daarna haar antwoord, „waarom zou ik mij daar moeilijk mee maken? Afijn man zoekt altijd de treinen uit, die ik nemen moet. Een spoorboekje! Daar kan ik niet uit wijs worden... 1 Jaren en jaren zorgde de echtgenoot letterlijk voor alle dingen, die niet onmiddellijk verband hielden met de huishouding. Jaren en jaren liet zij voor zich zorgen als ware zij een kind, in- plaats van een denkende vrouw, totdat de man, haar steun, haar ontviel en zij als een hulpeloos wicht achterbleef. Het leven houdt geen rekening met vrouwen, die buiten de practijk staan, doch eist, dat zij zelf haar problemen oplossen en weten te han delen. Afenigmaal worden raadslieden in de arm genomen, die blijken niet volkomen te goeder trouw te zijn en worden deze hulpeloze vrou wen niet anders dan door de meest onaange name ervaring wijs. Het is een gebiedende eis, dat de gehuwde vrouw niet steeds op haar man steunt en ver trouwd raakt met alle problemen, die het prac- tische leven raken. Vele werkende vrouwen komen meestal met al dit soort dingen in aan raking door de aard van haar beroep, doch ook, omdat zij niet steeds zijn aangewezen op „een steun". Iedere huisvrouw moet zich echter vertrouwd maken met de eenvoudige zaken, waarvan de oplossing haar veel moeite kan bezorgen, indien zij er volkomen buiten staat. Het spoorboekje! Toegegeven, dat het een wirwar van namen en cijfers bevat, waaruit men in de aanvang moei lijk wijs wordt; doch indien men er zich voor zet, zal men evengoed een verbinding Amster damRome vinden, als AmsterdamDen Haag. „Politiek is niet voor vrouwen". Ongetwijfeld is het echter wel nodig, dat zij op de hoogte blijven van binnen- en buitenlandse verhou dingen, in verband met een mogelijk tekort aan levensmiddelen, textielwaren en andere dingen. Bovendien verlangt het feit, dat de vrouw stem gerechtigd is, toch ook, dat zij enigszins poli tiek geschoold is, niet waar? Men mag toch wel verwachten, dat zij de programma's der partijen in hoofdtrekken kent. Hetzelfde geldt voor bankzaken, waarmede de vrouw, wier echtgenoot een bankrekening heeft lopen, op de hoogte moet zijn. Blanco chéques, voorzien van een handtekening, mogen nimmer worden afgegeven, zoals trouwens ieder wel begrijpt. Ontelbaar veel vrouwen maken voor haar huishouding reeds gebruik van een giro rekening en zouden deze niet gaarne meer wil len missen. In de aanvang vereist het invullen der cheques en de overschrijvingsbiljetten enig overleg, doch ook dat went spoedig. Binnen landse postwissels verzenden kan ieder, die aan dachtig leest; en over eventuele buitenlandse behoeven we ons geen zorgen te maken. Als men rekeninghouder aan de girodienst is, kan men dezen verzoeken dit te doen, waar de gul den dan in de munt van het betreffende land wordt omgerekend. Iedere huisvrouw behoort ook op de hoogte te zijn van het invullen van belastingbiljetten, de data, waarop de termijnen vervallen, enz., evenals van lopende verzekeringen. Een huisvrouw moet genoeg gevoel van eigen waarde hebben om zich van allerlei zaken op de hoogte te stellen, die niet alleen haar enge kringetje omvatten. Zogenaamde „saaie" ge sprekken met den echtgenoot, die over zaken handelen, moeten gemeden noch uitgesteld wor den. Het is volstrekt geen bewijs van gebrek aan verstand, indien men vragen stelt, die heel eenvoudig lijken. Veel dommer is het, een zekere kennis voor te wenden, die men niet bezit of met „naieve" vragen te coquetteren. Een verstandige vrouw zal zorgen, dat zij zich in zakelijk opzicht ontwikkelt; en mochten dan ziekte of nog iets ergers haar noodzaken handelend op te treden, dan is zij „van alle markten thuis". t'vU:-. Tnaquillaqc (xV/N x hand an, voat-Air verzorging I 1 produits de J baaute |giquendicu-pam^<^ uiagnarKada si hcemitada tal.29500 GEVULDE KOMKOMMER. 1 grote komkommer, beetje jus of boter, resten koud vlees, b.v. 200 gram. De komkommer wordt dun geschild, we snijden hem in de lengte middendoor en ver wijderen het zaad. Het vlees hakken we of malen we fijn, doen er peper en zout naar smaak bij en voegen er als het erg mager is nog enige plakken fijn gesneden ham of spek bij, daarna leggen wij beide helften op elkander, binden er een draad omheen, nadat wij de komkommer in stukken van pl.m. 8 c.M. hebben gesneden en leggen ze in een vuurvast schoteltje zetten wij nu op een asbestplaatje op een kleine pit of in de oven en bedruipen de stukken komkommer telkens met de jus of boter en dienen ze warm op. Inplaats van vleesresten kunnen we ook kalfs- of varkensgehakt nemen, dat we aanmaken met een uitgeknepen geweekt sneetje brood, 1 ei, peper, zout en noot. MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon 1610. Prijs 35 cent. Zeer afkleedend model met aansluiten de taillelijn, die weer tot uitdrukking komt door stiksels of nervures, die evenwijdig loopen met de schuine lijn dei opgeknipte rok. Garneering met zeer smal spits toe loopend brocaat vest en strikje. Rug be staande uit doorgaande banen. Patronen in de maten 4652. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag. BIEFSTUK MET POMMES FRITES EN PETERSELIEBOTER. 400 gram biefstuk, 1 blokje delfrite, 50 gram boter, 100 gram boter, 1 dessertlepel gehakte peterselie, 1 K.G. aardappelen, peper en zout, frituurvet en fijn zout, 1 theelepel citroensap. De boter wordt met de peterselie en citroen sap gekneed, zodat alles goed vermengd is en daarna op een koele plaats weggezet, om er even voor het serveren kleine balletjes van te vormen. De biefstuk wordt geklopt, bestrooid met peper en zout en in de hete delfrite aan beide zijden bruin gebakken, boter bijvoegen en nog even door laten bakken. De aardappelen zijn geschild en gewassen, aan schijfjes gesne den en met een doek gedroogd; daarna worden ze in warm, doch geen heet frituurvet gaar ge bakken en uitgeschept. Het frituurvet wordt nu zó heet gemaakt, dat er blauwe damp afkomt en in dit hete vet worden de aardappelen bruin en croquant gebakken. Op een verwarmde schotel wordt de biefstuk gelegd, omgeven door een rand aardappelen. De balletjes boter worden apart op een glazen schaaltje geserveerd. JAM VLA. 6 dl. melk, 50 gr. suiker, 40 gr. vanille custard- poeder, 2 eieren, 3 eetlepels jam, klontjes boter. We brengen L. melk aan de kook en lossen er de suiker in op, terwijl wij met de overige melk, ongeveer 1 kopje, de custardpoeder aan mengen en er tevens de geklopte eierdooiers bijvoegen. Wij gieten hierbij een weinig hete melk, vermengen deze met het papje, gieten er nogmaals wat melk bij en doen alles terug in de pan met warme melk, brengen deze aan de kook op een lage pit en steeds roerende om te voorkomen, dat de eieren schiften en de vla zich aan de bodem zet. Is deze doorgekookt, dan nemen wij de pan van het vuur, doen de boter bij de vla en kloppen met de garde zolang, totdat ze afgekoeld en luchtig is, doen ze daar- na in een glazen vlaschotel om geheel koud te worden. Even voor het opdienen wordt het eiwit zéér stijf geklopt en telkens met een deel van de jam vermengd, totdat alle jam door het eiwit is verwerkt, waarmede wij de vla gar neren. We mogen dit pas het laatste ogenblik doen, omdat we anders de kans lopen, dat het eiwit zakt. Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 8992. Met grote moeite slaagde Flop, steeds doodsbenauwd, door een speer getroffen te zullen worden, er eindelijk in de handles te bereiken. Moedig trok hij er een omlaag. Boemm! Een geweldige knal weerklonk, zodat Flop spierwit van schrik van de ladder tuimelde. Dan volgde een hevig gesis endzjoemp! Daar schoot de Pulex loodrecht omhoog, regelrecht de wolken tegemoet. De om het toestel heen staande papoea's werden door de geweldige lucht druk als ballen omhooggeworpen; grote aardkluiten werden naar alle kanten ge slingerd. Intussen zaten de drie luchtreizigers lelijk in angst. Want spoedig zou, dat wisten ze, de aantrekkingskracht der aarde de overhand krijgen en de op waartse tocht een einde nemenKijk, de Pulex ging al langzamer en lang zamerReeds begon het toestel heen en weer te waggelenNog enkele seconden en het vreselijke gebeurde de Pulex kantelde, keerde zijn neus naar de aarde en begon te vallen, steeds snel ler en sneller! „Ach, opa!"als een dubbele, smartelijke kreet klonk het door de ruimte van de Pulex

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3