V ULSTERS Peek a Cloppenburg r d e V i* o ii li DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT HEENK TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws OP HET VOORBEELD KOMT HET AAN! Ook voor Uw Jongens een mooie collectie! BEDKRUIKEN Warmwater- stoven GR HOUTSTRAAT 93, Tnanaac maquillage I I els ditzdcrift behandeling ook aan huis zonder prijsverhooging RECEPT 28 October 1938 No. 43 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 29829 Franken, Ir. J. H.; Meerweg 31. 29930 Heemsteedse Sportparken, Restaurant. 29834 Hiiner, J. C. W.; Tuinbouwkundige Aannemer, Sclieldestraat 6. 29830 Wind, P. v. d.; Hoofd Haarl. Montes sorischool L.O., Meerweg 12. 29739 Ballot, Ir. li. G.; Fr. Schubertlaan 73. 27512 Brakel, P. H.; Zandvoortschelaan 57. 19212 Slot, M.; Het Zuivelhuis, Jan van üoyenstraat 7. 28962 Sterel, D.; Heemst. Dreef 137. WAARSCHUWING. De Rijkstelefoondienst deelt mede: Bij verschillende ingezetenen te Bloemendaal is dezer dagen een „Alphabetische Telefoon- Index" te koop aangeboden tegen de prijs van ƒ0.10, waarop staan afgedrukt de plaatsen, welke automatisch vanuit Haarlem te bereiken zijn, kringnummer en tarief per 3 minuten. Aangezien de verkopers het bij de aanbieding doen voorkomen alsof de verspreiding plaats vindt vanwege de Rijkstelefoondienst, waarbij de suggestie wordt gewekt dat de aankoop daarvan verplicht is, wordt er de aandacht op gevestigd dat bedoelde index geen uitgaaf van de Rijkstelefoondienst is. Bovendien komen in de vermelding van de gesprekkosten met de diverse plaatsen verschillende onjuistheden voor, zodat het gebruik tot misvattingen aan leiding kan geven. JE Marietje heeft voor het eerst gejokt. Moeder is zeer ontdaan en roept haar dochtertje bij zich om haar dit feit onder ogen te brengen. „Men moet toch altijd de waarheid spreken!" besluit zij zeer nadrukkelijk. Het kind kijkt be drukt voor zich en ziet de ernst van haar leugentje in. Even daarna wordt er gebeld en het meisje dient een heer aan, die Mevrouw B. wil spreken. Deze laatste zegt, min of meer geïrriteerd: „Zeg tegen dien heer, dat ik niet thuis ben!" Hier mede is voor haar de zaak afgedaan, hetgeen in zeker opzicht waar is, althans wat den be trokken heer betreft, maarzij vervult de kinderziel met vele vragen, met twijfel Moeder heeft zoeven gezegd, dat zij niet th\iis was en men moet altijd waarheid spreken. Heeft moeder nu ook gejokt? Ze was toch thuis? I Was alles wat moeder een uur geleden tegen Marietje zei niet duidelijk en waar en begreep Marietje niet, dat ze iets gedaan had, wat inder daad niet goed was? I De moeder, waar altijd zo hoog tegenop ge zien wordt, door de kinderen, valt van haar voetstuk, omdat ze in haar onnadenkendheid óók dingen zegt, die niet waar zijn. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 17 tot en met 22 October genomen 520 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 39 kinderen -werd een gratis schooibad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 66 volwassenen gebruik gemaakt. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. Op verzoek van den Burgemeester van Heemstede, vestigen wij er de aandacht van belanghebbenden op, dat de inlevering van rijksgoederen en het najaarsonderzoek, onver anderd is gehandhaafd op datum, plaats en uur als in de openbare en persoonlijke kennisgevin gen werden vermeld. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 24 October 1938. C. F. v. d. Belt, Dr. Schaepmanstraat 69. C. Druif, Meerweg 31a. P. C. M. Bos, Meer en Boschlaan 31. H. J. Crolla, Jb. van Ruis- daellaan 40. F. J. Galesloot, Zandvoortsche laan 110. J. Gramsma, Roem. Visscherplein 11. Wed. J. Stam, Schouwbroekerstraat 6. W. Janssen, Fr. Schubertlaan 69. H. G. Kauff- mann, Rembrandtlaan 19. Jhr. W. van An- dringa de Kempenaer, Fred, van Eedenplein 35. Wed. J. Gewin, Bosb. Toussaintlaan 33. J. W. Schoneveld, Glipperweg 50. -G. C. Slenders, Iepenlaan 23. M. C. de Waard, Binnenweg 79a. Bij aankoop van 2 pakken Groeri Anker (Dobbelman's zelfwerkend waschmiddel) 1 pak Rood Anker Waschzeep gratis! Verkrijgbaar bij: J. BOENDER H Telefoon 28715 BINNENWEG 199 Heemstede JAARVERGADERING DAM- EN SCHAAK CLUB „ST. BAVO". De Dam- en Schaakclub „St. Bavo" hield de vorige week haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter en voorlezing der notulen volgden enige mededelingen. Een 6-tal nieuwe leden werd geïnstalleerd, waardoor het ledental gestegen is tot 45. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het afgelopen jaar een succesjaar is ge weest, door het behalen van het landskampioen schap van de R.K. Dambond. De begroting over 19381939 werd vast gesteld op een totaal van ƒ214.aan in komsten en uitgaven. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. J. Warmerdam, voorzitter en F. Broek man, B. H. Stevens en G. de Zwart als leden. In de plaats van den heer H. v. d. Weijden werd in de technische commissie benoemd de heer J. v. d. Zwan. Nadat nog verschillende zaken, de interne aangelegenheid der vereniging betreffende, waren behandeld, volgde nog de uitreiking der verschillende kampioensprijzen, o.a. bekers aan den kampioendammer 1e kl. B. M. Stevens, aan den 2e kl. kampioen J. Wullems en aan den kampioen schaken W. Herbst, waarna sluiting. In vele gezinnen slaan de ouders in hun ge sprekken met elkander menigmaal een geïrri teerde toon aan, hebben meningsverschillen, die dikwijls een ernstig karakter aannemen en dit alles speelt zich af in tegenwoordigheid van de kinderen. Zijn er dingen, waarover men het niet eens is, waarom worden deze dan niet later besproken, wanneer men samen is, waardoor ze meestal veel minder belangrijk blijken te zijn, dan men enige uren geleden dacht. Men kan toch niet verwachten, dat er tussen de kinderen in een gezin onderlinge harmonie heerst, indien er voortdurend scènes voorvallen tussen de ouders? Daargelaten nog, dat deze zo bijzonder pijnlijk inwerken op het gevoelige kindergemoed. Het is evenmin mogelijk kinderen aan orde en regelmaat te gewennen, indien deze niet in het gezin heersen en moeder nooit op tijd klaar is. Is het wonder, dat de kinderen hierdoor te laat op school komen en een overhaast en on voldoende ontbijt maakt, dat zij hun gedachten niet kunnen concentreren? Dit alles vindt menigmaal zijn oorzaak in het feit, dat moeder te laat opstaat, het ontbijt niet op. tijd klaar is en alles in een voortdurende jachtpartij verloopt. De enkele minuten, zelfs het kwartiertje, dat men nog in bed blijft liggen, nadat de wekker zijn waarschuwend signaal heeft doen horen, maken niet, dat de huisvrouw zich uitgerust gevoelt. Het grote nadeel, hieraan verbonden is, dat het haasten een nerveuze stemming brengt, die slecht inwerkt op de kinderen en de stemming der ouders. Zelfdiscipline der ouders moet als lichtend voorbeeld voor de kinderen dienen, omdat hier van de grootste kracht uitgaat. In het gezin moet een sfeer zijn, die van onderlinge harmonie getuigt en op een gezonde basis berust. Wan neer vader en moeder evenwichtig zijn en de kinderen van hun vroegste jeugd af aan orde en regelmaat gewend geweest zijn, dan zullen zij zich ontwikkelen tot mensen, die plichtgetrouw en beheerst door het leven gaan. Bijna alle mannen en vrouwen, die in het leven iets hebben weten te bereiken, hebben dit te danken aan een sterke wil en doorzettings vermogen, doch tevens aan het voorbeeld dat hun in het ouderlijk huis werd gegeven. HET EEUWIG VROUWELIJKE. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand De spiegel is te allen tijde een der meest be langrijke gebruiksartikelen van de vrouw ge weest. Ondanks de pogingen van voorgangers, van verschillende godsdiensten, welke tegen de ijdelheid predikten, verdween de spiegel niet van het toneel en het was met recht: „j'y suis, i'y reste." Niet alleen heeft de spiegel zich gehandhaafd, neen, meer nog, zich onmisbaar weten te maken; heeft tijdperken van grote cultuur door gemaakt en is steeds overwinnaar gebleven. Men noemt Synones als uitvinder van het spiegelglas, doch reeds vóór zijn tijd werden voorwerpen gebruikt, waarin men zich kon spiegelen. Eeuwen terug gebruikte men gepolijste stenen, waarvan de opgravingen getuigen en vóór de Christelijke jaartelling werden gepolijste „hands- vaten" gebruikt van metaal gemaakt, waarin de lichtstralen weerspiegelden en als spiegel dienst deden. De Grieken bezaten in vroegere eeuwep even eens metalen spiegels, gemaakt van tin en brons. Plinius vond deze gebruiksartikelen buitengewoon practisch, aangezien zij onbreek baar waren. Gaarne werd ten tijde van de oude Grieken gebruik gemaakt van deze „ijdeiheids"-attri buten. Oude kronieken vertellen van Demos thenes, dat hij uren lang allerlei gestes voor de spiegel instudeerde, alvorens zijn redevoeringen te houden voor het volk van Athene. Socrates had aan de wanden der wandel gangen op verschillende plaatsen spiegels laten ophangen en eiste van zijn leerlingen, dat zij zich hierin vaak en goed bekeken. Op schoon heid kon slechts hij zicli beroemen, wiens han delingen waardig en humaan waren. Lichamelijke gebreken moesten overheerst worden door hoogstaande karakters, want thans nog kennen wij de spreuk: „Hoger dan de schoonheid staat het karakter", waarin zo'n grote waarheid besloten ligt. De grote Romeinse wijsgeer Seneca heeft eenmaal gezegd: „Evenals het oog de spiegel der ziel is, kan men de spiegel het oog der kunst noemen" en nadien maakte men in het oude Rome steeds meer gebruik van de spiegel. Een koninklijk beschermer der spiegels vinden VOOR GUMMI, KOPER VERNIKK., GEO AL'V. STEjÓNEN, ELECTR. EN in diverse modellen PRIMA KWALITEIT HAARLEM TEL. 13926 wij ongetwijfeld in Lode'wijk XIV, den Zonne koning, die er een grote voorliefde voor aan de dag legde. Onder zijn regering werden de eerste spiegel- glasfabrieken in Parijs opgericht. Bekend is de spiegel-galerij in liet paleis van Versailles, die de hoogwaardigheidsbekleders moesten door schrijden, wanneer zij zich naar het slaap vertrek van hun vorst begaven om hem van dienst te zijn. Toch dient de spiegel, het onmisbare artikel der vrouw, niet alleen om tegemoet te komen aan zekere ijdelheidsoverwegingen. Onmisbaar is het spiegelglas op wetenschappelijk gebied, waar het betreft het nemen van biologische en technische proeven. Zonder spiegel was het ge bruik van het microscoop niet mogelijk, een instrument, dat onschatbare diensten bewijst in de geneeskunde. Ook de periscoop zou on bestaanbaar zijn zonder spiegel Hoe oud de spiegel wel zal zijn? Zéér, zéér oud, ongetwijfeld, 20 oud de vrouwelijJre ijdelheid! Wellicht horen vrij nog eenmaal van een opgraving, waaruit blijkt, dat reeds Eva zich van een spiegel bediendeEen vrouw zonder spiegel? Neen, zulks ware ondenkbaar! HUISVROUWEN WETEN ZICH TE HELPEN! Iedereen, die werkt, kan fouten maken, het geen ook geldt voor de huisvrouw. Klagen en zuchten helpt niet, doch het gaat er slechts om een goede uitweg te vinden. Met zeer eenvou dige middelen kan men eventuele schade weer opheffen, meermalen is het slechts een „weet". Alleen is het van belang, dat men de gegeven wenken ook onthoudt en aangezien het niet mogelijk is deze alle in het hoofd te „stampén", zijn er gelukkig nog hulpmiddelen te over. Wij zouden kunnen zeggen, schrijft U alles in een schrift, doch dat vereist te veel tijd, daarom raden wij onze lezeressen aan een sigarenkistje te nemen, b.v. van vijftig kleine sigaartjes en dit te vullen met kartonnetjes of briefkaartformu- lieren, op maat geknipt, die er in kunnen staan. Eventueel kan men kleine ruitertjes aan de kaartjes hechten om deze in groepen te ver delen. Alle wenken, die in onze rubrieken voor komen worden uitgeknipt en opgeplakt, hetgeen men ook kan doen met recepten, die men be waren wil; hiervoor neemt men dan een tweede doosje. Lucifers zijn niet duur, doch telkens blijkt, dat het pak weer op is en dat er een nieuw besteld moet worden. We leven in een tijd, dat zuinigheid geboden is en daarom leggen we de houtjes op een bakje en steken we de volgende gaspitten aan de eerste aan. Appel- en citroen schillen kan men drogen en eveneens als fidibus gebruiken voor het aansteken van volgende vlammen. Citroenen worden vóór het uitpersen zéér dun geschild, zó, dat zich geen wit aan de schil bevindt, daarna in kleine stukjes gesneden en laag om laag in een goed afgesloten flesje, b.v. een stopflesje, bewaard. Men heeft dan steeds een smaakje bij de hand voor pudding, vla en gebak. Een lege cacaobus vult men met suiker en steekt hierin enige vanillestokjes, naar gelang van de hoeveelheid suiker, sluit de bus af en gebruikt deze suiker steeds, wanneer een of ander recept een „vanille" smaakje voorschrijft. Na gebruik wordt de suiker weer aangevuld. De aanschaffing van glas- en aardewerk kost geld en onnodige uitgaven moeten vermeden worden. Wanneer men druk in de weer is, zal men de hete pudding of vla, nadat deze gekookt is, wel eens onmiddellijk in de schaal over gieten met het gevolg, dat een „krak" aan kondigt dat de schaal gebarsten is. Veelal gaat de inhoud verloren en is de schaal onbruikbaar. Denkt U er een volgende maal aan, wanneer U een warme toespijs of compote in een glazen schaal overgiet, eerst een natte doek op het aanrecht te leggen en de schaal vóór het vullen hierop te plaatsen. Het is een kleine moeite, nietwaar, en voorkomt veel misère. Hetzelfde geldt ook voor het vullen van inmaakglazen en jampotten! Een keurig onderhouden fornuis is de trots van iedere huisvrouw. Vooral de bovenplaat kost nogal veel werk om glad en glimmend ge houden te worden. Eerst neemt men deze met een prop courantenpapier af en daarna schuurt men erover met schuurpapier of beter nog schuurlinnen, dat men over een oud vloeiblok heeft gespannen. Men behoeft zich niet bahg te maken, dat de handen vuil worden en gaat vlug met het blok over de bovenplaat. Geëmailleerde kachels en gasstellen worden af en toe afgenomen met een sopje, nawrijven met een lapje, waarop enkele druppels slaolie, waardoor het geheel er mooi glanzend uitziet. Klontjes in gerechten, waaraan men griesmeel of bloem toevoegt, zijn niet altijd te vermijden, doch een goed hulpmiddel is, om een puntig zakje te maken, het griesmeel hierin te doen en slechts een uiterst klein puntje af te scheuren, daarna roerende in de kokende melk strooien. Voor bloemsaus smelt men eerst de benodigde hoeveelheid boter, daarna strooit men op dezelfde wijze de bloem erin. indien men geen trechter bij de hand heeft om een vloeistof in een fles te gieten, neemt men een halve eierschaal, waarin men in de puntige ronding een gaatje heeft gemaakt; plaatst dit op de fles of karaf en giet de vloeistof erin. NAAIGEREEDSCHAP VOOR DE HANDTAS. Wanneer men het bovenstaande leest,, zullen sommige dames zich wellicht ernstig afvragen: „Moet er nog meer in mijn handtas, die zit al propvol!" Indien zij zich dan eens overtuigen of alles wat er in zit werkelijk niet gemist kan worden, dan komen zij tot de ontdekking dat er menigmaal onnodige ballast in zo'n tas zit. Een naai-étui met enkele noodzakelijke dingen kan op' een gegeven ogenblik werkelijk vanprac tisch nut blijken te zijn en vraagt slechts een bescheiden plaatsje. In opgevouwen toestand behoeft zo'n étui niet meer dan 8 X 14 c.M. te zijn, waarvoor men als bovenstof b.v. een lapje chintz neemt, dat nadat de zomen omgeslagen zijn 14 X 16 c.M. is; voorts heeft men nodig een lapje flanel en voering, b.v. kunstzijde, beide even groot als de bovenstof. Men vouwt chintz en flanel om en hiertegen komt de om slag der voering, waarna men de drie laagjes dicht langs de kant omstikt. Men kan vooraf op de voering een bandje stikken met openingen voor vingerhoed, schaartje en naaldekoker, eventueel van flanel, omdat dit nogal goed hand en, voet- verzorging produits de beaute j Icsquandieu-pcim. k uiiz-uurm^v^ luagnerKade 51 heemstede tel.295O0 houdt; het is niet zo glad als zijde. In het étui kan men voorts enkele stukjes carton leggen, waarop verschillende kleuren zijde, wit en zwart garen wordt gewonden van de voorraad uit de naaidoos. Enkele knoopjes kan men met een steekje vast zetten, terwijl enige karton netjes stopkatoen niet mogen ontbreken evenals enige veiligheidsspelden. Als sluiting kan men een rits nemen of wel een aangestikt oversiagje met drukknoop. DE HITTE VAN HET STRIJKIJZER. Sommige mensen kunnen de' hitte, die de hondsdagen meermalen geven slecht verdragen, anderen daarentegen ondervinden er niet de minste last van. Hetzelfde geldt voor ver- M!DDAGJAPON Succespatroon 3304. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en verzendkosten. Ge idee de japon van fluweel of wollen stof met opgeknipte middenbaan en eenige ingehaalde ruimte op zij hiervan. Lange aansluitende mouwen e:i hooge kraag met applicatie van zijde Ben stof 3M. van 1.30 M. of 4 M. van £0 c.M. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46. GOEDE KNIPPATRONEN Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag. schillende weefsels, waarvan een deel bestand is tegen een zeer warm strijkijzer en anderen slechts weinig hitte kunnen hebben. Iedere huisvrouw heeft in dit opzicht ongetwijfeld haar ervaringen opgedaan en de practijk heeft haar geleerd, dat dierlijke weefseldraden zeer ge voelig zijn voor al te sterk verhitte ijzers, o.a. zuivere wol en zijde. Kunstwol en kunstzijde kunnen warmere ijzers hebben, terwijl linnen en katoen zelfs een vrij sterke hitte kunnen ver- dragoi. Wollen Icousen en tricot-waren zal men over het algemeen niet strijken, aangezien men ze, nog vochtig zijnde, zoveel mogelijk in de vorm kan rekken. Wollen en zijden kleding stukken van geweven materialen behoeven daarentegen meerdere zorg en om de hitte van het ijzer te temperen en de stof gladder te krijgen, vocht men deze weefsels in of strijkt ze over een natte doek. Het verdampen van het water maakt, dat een deel van de warmte ge absorbeerd wordt. De huishoudwas, die ter behandeling wordt gegeven in wasserijen, gaat nat door de warme 'mangel en komt er geheel droog uit. Het drogingsproces is dus wel heel vlug en het aldus behandelde goed ziet er mooi glanzend uit. RIJSTOMELET. 1 kopje rijst, 2 eieren en 2 eiwitten, 60 gram boter, melk, suiker, l'/2 kopje water, 75 gram suiker, 75 gram bloem, kaneel, jam, zout. Rijst meerdere malen wassen, opzetten met D/2 maal zoveel water en wat zout. Aan de kook brengen en gedurende een minuut of 5 door laten 'koken, daarna gas zeer laag stellen en 20 minuten goed gesloten pan op het vuur houden, waarna de rijst goed gaar en droog is. Eierdooiers kloppen met een weinig melk en suiker en met de bloem door de rijst mengen tot een dik beslag is verkregen; waarna ten slotte het zeer stijf geklopte eiwit is bijgevoegd. Helft van de boter smelten en de helft van de rijst aan beide kanten op niet te sterk vuur gaar bakken; andere helft op dezelfde wijze. Op dienen met jamlaag tussen beide omeletten en bestrooien met suiker. Warm opdienen. Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 9697. Binnen enkele minuten was Miauw-Knauw terug, thans vergezeld van enigen zijner kornuiten. In die tussentijd hadden Professor en zijn kleinzoons zich uit de Pulex weten te werken. Ze ploeter den in het water rond en waren heus niet te benijden. Wa'nt ze hadden enkel nog maar de keus: óf in het water blijven en verdrinken, óf er uit komen en door de papoea's opgepeuzeld worden. Ze be sloten dan maar dit laatste te kiezen, dat stond in elk geval niet zo onmiddellijk voor de deur en wie weet, misschien kwam er op 't laatste ogenblik nog red ding. Ze zwommen dus naar de kant, grepen de reddend toegestoken handen der wilden en lieten zich op de kant trekken. Nu ging het in optocht naar het stam hoofd, Oepoepoetoeti. Deze zag er ailer- ijselijkst angstwekkend uit en zijn dikke buik deed vermoeden, dat hij al heel wat professoren en andere lekkernijen naar binnen gewerkt had. De hoofden scheen hij niet te lusten, want die hingen, uit gedroogd en wel, aan zijn gordel. De drie luchtreizigers werden nu vlak bij het grote braadspit, waaraan ze strak jes gaargesudderd en met hun eigen jus begoten zouden worden, vastgebonden. Brr! Oopoepoetoeti wreef al over z'n buik bij 't vooruitzicht op het feestmaal, ofschoon de professor hem eigenlijk wel 'n beetje mager en taai leek

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 4