V,M. v «le Vrouw ei» dioderik HEENK Voor de baby Nic. Groenland DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws Het „eigen hoekje" in huis JAC. v. WEERT „Wat zal ik geven?" RECEPTEN Voor mooie practische geschenken 17 NOVEMBER 1938 No. 46 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 HAARLEM EN OMGEVING DOOR DE LENS. Foto-tentoonstelling en -wedstrijd. De van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s. in liet Frans Halsmuseum te houden Foto-ten toonstelling en -wedstrijd „Haarlem en Om geving door de Lens", trekt reeds nu, ook buiten de kringen der amateur-fotografen, levendige belangstelling. Deze dagen worden de inschrijvingsbiljetten door middel van de amateur-fotografenvereni gingen onder haar leden verspreid. Voor de amateurs, die nog nimmer een prijs op een tentoonstelling of wedstrijd hebben ge wonnen, is een juniorenklasse opengesteld. Er zal ook een afdeling Historische Foto's worden opengesteld. Hiervoor komen slechts foto's in aanmerking, welke vóór 1914 zijn opgenomen. Alle amateur fotografen in Nederland kunnen deelnemen aan deze wedstrijd. De opnamen moeten zich beper ken tot Zuid-Kennemerland, waaronder word: verstaan het gebied van Nederland, begrensd in het Noorden door het Noordzee-Kanaal, in het Westen door de Noordzee, in het Zuiden door een rechte lijn West-Oost getrokken ten Zuiden van de Gemeente Hillegom en in het Oosten door een lijn Noord-Zuid getrokken van het Noordzee-Kanaal over Halfweg tot aan de Ringvaart en verder lopende langs de Ringvaart naar de Zuidgrens van Hillegom. De deelnemers hebben de opdracht in dit ge bied artistieke foto's te vervaardigen, welke een duidelijk beeld geven van het stede- en land- schapschoon in deze streek, zowel als van de folklore daarvan. Alle procédé's zullen worden toegelaten. Nadere bijzonderheden komen voor in het in schrijvingsbiljet, waarvan exemplaren verkrijg baar zijn bij het Secretariaat van de Commissie van Voorbereiding, p.a. Bureau der Stichting „Haarlem Bloei", Stationsplein 1, Haarlem. Telefoon 11100. Het spreekt vanzelf, dat een aantal fraaie prijzen in de beide klassen, die voor seniores en juniores, beschikbaar wordt gesteld. Elke inzender mag ten hoogste 6 foto's inzenden. Vakfotografen, welke hun werk wensen te exposeren op deze tentoonstelling, kunnen zulks hors concours doen in een speciaal voor hen opengestelde afdeling. HEEMSTEEDSE BLOEMENHULDE AAN CHAMBERLAIN. De Minister-President dankt de gevers. Enige bewoners van de Meer en Boschlaan te Heemstede hebben onlangs, in verband met zijn vredeswerk, aan Minister Chamberlain een bloemenhulde gezonden met het volgend be geleidend schrijven: „Excellency, „Some neighbours of the „Meer en Bosch- „laan" at Heemstede (Holland) offer You this „humble flower-homage as a proof of their „heartfelt thanks for Your untiring efforts in „the cause of the peace of the world. „Your magnificent exploit has left a deep „echo among people, whose aversion to war is „accruing every day. „We wish You a lasting health, that You still ...can see Yourself the first fruits of Your .work. "t; remain Yours most res'nectriinv n s.n." Emge bewoners van de Meer en Boschlaan te Heemstede, Holland, bieden U deze bescheiden bloemenhulde als een bewijs van hun hartelijke dank voor Uw onvermoeide pogingen inzake de wereldvrede. Uw prachtige daad heeft een diepe weerklank gevonden bij het volk, welks afkeer van de oorlog elke dag toeneemt. Wij wensen U een blijvende gezondheid, op dat gij nog zelf de eerste vruchten van uw werk zult kunnen zien.) Dezer dagen is hierop het volgende schrijven ontvangen, gericht aan de medewerkenden: „Dear Sir, „The Prime Minister has asked me to con- „vey to you and to all those who joined with „you, his warm thanks for the very beautiful „Cyclamen plant which you sent to him and for „the message which accompanied it. „The Prime Minister greatly appreciates the „tribute you have paid to his work for Peace „and the good wishes which you have ex pressed. „Yours truly (signed) C. M. CAMPBELL, „Private Secretary." (Vert.: De Eerste Minister heeft mij gevraagd, U en uw medeschenkers zijn warme dank te betuigen voor de zeer mooie cyclamenplant, die hij van U met een begeleidend schrijven mocht ontvangen. De Minister apprecieert in hoge mate de waardering voor zijn vredeswerk en de goede wensen, door U geuit.) VOLKSMUZIEKSCHOOL. Men schrijft ons: In Haarlem heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt tot de stichting van een volksmuziekschool te komen. Tot dit Comité hebben zich de volgende personen bereid ver klaard toe te treden: A. G. Boes, Marinus Adam, Mr. A. Beets, Dr. W. v. d. Berg, Mevr. A. W. Berkelbach v d. Sprenkelvan 't Hoff, Jos. R. de Clerck, H. Elsinga, Dr. Tjebbo Franken, G. van Hees, Mr. Julius Hoog, Mej. de Josselin de Jong, Mevr. C. KatBeylevelt, Jkvr. H. van Kretschmar, Felix de Nobel, George Robert en Dr. J. R. H. de Smidt. Het doel van de Volksmuziekschool is om aan de volksjeugd algemeen ontwikkelend muziek onderwijs te geven, zowel vocaal als instrumen taal, met uitsluiting van vakonderwijs en om te bevorderen alles, wat tot de meerdere muzikale ontwikkeling van de volksjeugd kan voeren of liefde tot de muziek kan aankweeken. Alleen die kinderen worden dan ook toegelaten, wier ouders niet bij machte zijn het muziekonderwijs van particuliere leraren of muziekscholen te bekostigen. De eerste Volksmuziekschool in Nederland werd in 1931 te Amsterdam opgericht en breid de zich in de loop der jaren regelmatig uit. Bij de aanvan van de cursus 1938 was daar een 560-tal leerlingen ingeschreven. Rotterdam, Den Haag en Leiden volgden en ook daar bleek de belangstelling groot te zijn. Thans wil men ook voor Haarlem en Omstr. tot de stichting van een dergelijke school over gaan. Daar deze scholen aangesloten zijn bij de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en daaronder rechtstreeks ressorteren, kan men er verzekerd van zijn, dat het onderwijs op vol komen deskundige wijze zal gegeven worden. Nadere bijzonderheden zullen spoedig volgen. „Der Mensch braucht ein Platzchen - Und war's noch so klein Von dem er kann sagen: Sieh her, das ist mein!" Bovenstaande regelen, die gebrand waren op een houten schildje, dat ik eens ergens aan de muur zag hangen, troffen mij; en naarmate ik er meer over nadacht, kon ik niet anders, dan er van harte mee instemmen. Inderdaad, ieder mens heeft behoefte aan een eigen plekje, dat hij als het zijne kan beschouwen, ook in het gezin. Hoe vreemd het wellicht moge klinken er zouden toch heel wat onaangenaamheden tussen echtelieden voorkomen kunnen worden, indien men elkanders vrijheid meer respecteerde en de bovenstaande vier regels in praktijk bracht. Mensen, die niet het recht hebben in hun huis ■:is even alleen te zijn, die steeds meer opge ëist worden door hun omgeving, zijn inderdaad te beklagen. Het gevolg is, dat zij nerveus en prikkelbaar worden en bij het minste, wat er voorvalt, op onaangename wijze reageren, zon der dat zij weten waarom. Speel niet voor gramofoonplaat! Komt de man 's avonds na beëindiging van zijn dagtaak thuis, dan heeft hij behoefte aan rust. Hij zal het dan zeer op prijs stellen, indien zijn vrouw dit op tactische wijze in' de hand werkt en hem niet onmiddellijk in beslag neemt om al de kleine gebeurtenissen, welke die dag hebben plaats gevonden, bij wijze van gramo foonplaat voor hem af te draaien. Een man, die de ganse dag is bezig geweest met het dicteren van brieven, het houden van besprekingen, wellicht vele mensen met het vriendelijkste gezicht ter wereld te woord heeft moeten staan, verlangt naar rust. Slechts één kwartiertje alléén te zijn is menig maal voldoende om verloren evenwicht te her stellen en dit werkt zo weldadig, dat het gehele gezin ermede gebaat is. Indien de ruimte van het huis het toelaat, zal behandeling voor normale, droge, vette, gerimpelde, gelige huid. speciale behandeling tegen open poriën, kraaienpootjes, gezwollen ogen, oog wallen, puistjes, meeëters. v s dubbele kin behandeling tegen slappe halsspieren. uw avond-make-up en decolleté be- handeling met stimulerende masker- behandeling, oo'< aan huis vx hoofd- en haarbehandeling tegen haaruitval en roos. wimpe'S vormen en verven. behandeling kan desgewenst aan huis geschieden .Y.agoei kade. 5! - heemstede - tel. 29806 s a t i co,.ce proef behandeling met make-Up de man een eigen kamer moeten hebben, al is deze nóg zo klein van afmeting, waar hij zich desgewenst even kan terugtrekken. Het heiligdom van den man. Wat kan er tegen zijn om desnoods het etens uur een half uur later te stellen, wanneer dit er toe kan bijdragen de zenuwen van den echtge noot tot rust te doen komen? Wordt het door deze maatregel te laat voor de kleintjes, dan kunnen deze vooruit eten, iets, dat veel kan bij dragen tot het behoud van de huiselijke vrede. Iedere huismoeder weet bij ervaring, hoeveel moeite de kleine peuters vaak aan tafel ver oorzaken. Moeder spant zich in om scènes te voor komen, als de kinderen niet rustig zijn of zeuren met eten, wordt nerveus en reageert verkeerd als vader aanmerking maakt op de tafelma nieren of gedragingen der kinderen. Het is slechts een kwestie van enkele jaren, want zijn de kinderen wat groter, dan verloopt alles normaal. Man en vrouw genieten veel meer van een rustige maaltijd, waarin beiden ontspanning vinden na een drukke dag. Geen enkele verstandige vrouw behoeft zich tekort gedaan te gevoelen, wanneer haar man, Moderne broodrooster. Een HEENK cadeau is een WELKOM cadeau! Gr. Houtstraat 99 dat het rustiger is dan in de huiskamer, waai de kleintjes spelen en de grotere hun huiswerk maken. Vooral in kleinere woningen concentreert zich alles in de huiskamer; en hier heeft de kleine peuter ook zijn speelhoekje. Hij weet, dat hij binnen de grenzen daarvan moet blijven. Hier is zijn domein en kan hij naar hartelust spelen, waardoor tevens voorkomen wordt, dat het speelgoed overal door het huis op de grond slingert. De kleine moet, als hij uitscheidt met spelen, alles leren opruimen, hetzij daarvoor een kist is bestemd, dan wel een zeer eenvoudig kastje, bestaande uit enige planken, afgesloten met een gordijn. Hierdoor leert het kind zich reeds zeer vroeg aan orde en netheid gewennen. het fijnste cadeautje Anegang 46 Telefoon I46SI thuis komende, behoefte gevoelt om even in zijn heiligdom te verdwijnen, daar zij weet, dat hier op een avond van gezellig samenzijn zal volgen, waarbij alles, wat des daags gebeurd is, de revue kan passeren. Het plekje van de vrouw des huizes. Niet alleen de man heeft recht op een eigen plekje; ook de huisvrouw mag aanspraak maken op een eigen hoekje, al omvat dit slechts een gemakkelijke stoel, schemerlamp en klein tafeltje, om een en ander uit de hand te leggen. Naar gelang van de eisen zal dit hoekje van Moeder meer of minder bescheiden worden in gericht, doch liefst zal zij daarvoor een deel van haar zitkamer gebruiken. Hoe gezellig werkt het hoekje, waar een dames-schrijfbureautje staat, waarop een sche merlampje zijn rustige licht verspreidt! Hier kan de vrouw des huizes haar gedachten con centreren, haar rekeningen opmaken, uitgaven boeken, begrotingen samenstellen, en haar cor respondentie afdoen. Alhoewel in de gesloten vakjes en achter de geheimzinnige deurtjes geen geheimen verbor gen zijn, zal niemand der huisgenoten in dit heiligdom neuzen, want ieder respecteert Moe ders hoekje! Laat de kleintjes hun speelgoed opruimen! Het vormen van zo'n eigen hoekje voor de huisvrouw in de zitkamer heeft véél voor, om- Rust brengt evenwicht in het denken. Wij hebben zoeven het recht besproken op een „eigen hoekje", iets, dat velen tot dusver wellicht als iets overbodigs hebben beschouwd, doch waarover zij na het le/en van de aange haalde vier regels hun gedachten wel eens willen laten gaan. Het zijn menigmaal schijnbaar kleine dingen, die toch een grote invloed kunnen uitoefenen op het leven van de gezinsleden onderling; want brengt niet de vlucht in de eenzaamheid onze opstandige gedachten veelal tot rust? Menig hard woord, dat verwijdering zou kun nen brengen, wordt niet gesproken en zelfs de moeilijkste klippen kunnen omzeild worden, wanneer er evenwicht in ons denken is. Zo'n eigen hoekje, om zich na volbrachte dag taak even te verpozen, is iets dat zowel de man als de vrouw inderdaad behoeven en waarvan zij kunnen zeggen: „Sieh her, das ist mein!" ONAANGENAME LUCHTJES IN HUIS. Vooral in kleine woningen zal de huisvrouw alles in het werk moeten stellen om te voor komen, dat keukenluchtjes overal heen trekken. Indien men de ganse dag in huis is, bemerkt men niet veel van deze geuren, doch zij vallen aan een pas binnentredende onmiddellijk op. Natuurlijk zijn er groenten, die zo sterk ruiken, dat men uit de lucht reeds opmaken kan, wat de pot zal schaffen; vooral met kool is dit sterk het geval. Een zeer onaangename lucht kan meermalen in keukens geconstateerd worden, n.l. die uit de afvoerbuis van de gootsteen. Deze laatste zal dagelijks met een schuurmiddel en zeep ge reinigd moeten worden, soms zal zelfs kokend sodawater nodig zijn, terwijl een donkere op lossing van overmangaanzure kali de onaange name lucht doet verdwijnen. Het laatste kan men ook gebruiken voor het stenen bekken van W.C.'s; op deze laatste lean men steeds een m'kait^y hangen en werkt de volgende morgen nog op onaangename wijze na. Wanneer men voor 't naar bed gaan een kom met water op tafel plaatst met enige druppels dennennaalden- of encalyptusolie, dan zal de lucht nagenoeg verdwijnen. Men kan de kom ook op verwarmingsbuizen plaatsen. Pas ge witte muren hebben geen aangename lucht, die echter verdwijnt door het laten verdampen van azijn. Om de lucht van slaap- en ziekenkamers frisser te maken druppelt men enkele druppels zwavelzuur op azijnzure kalk of wel men neemt enkele druppels azijn-essence en azijnether en voegt hier enige druppels n.igelolie aan toe. Een uitstekend desinfectiemiddel is om op J4 L. terpentijn en een gelijke hoeveelheid lavendel olie Vi L. kokend water te gieten. Men laat dit mengsel verdampen. Oude kasten en nachtkast les ruiken soms muf en onaangenaam en ook dit euvel kan verholpen worden door ze uit te nemen met een zwakke (licht lila) oplossing van overmangaanzure kali of met lysol, sterk verdund met water. Men kan gazige zakjes lavendelblotsem in de kasten leggen, hetgeen de onaangename geur minder doet opvallen. De meeste huisvrouwen zijn van mening, dat de kamers voldoende gelucht zijn, wanneer vensters of tuindeuren in de morgen open ge staan hebben. Men beantwoordt hiermede echter niet aan de natuurlijke bedoeling van het luch ten, doch haalt veel koude in huis, waardoor de kans op kouvatten niet denkbeeldig geacht mag worden. Hoe moet men dan luchten, zonder dat men niet overmatig veel warmte verliest? De vensters van de slaapkamers worden opengezet, nadat men zich aangekleed heeft. Vanaf dit ogenblik wordt het beddegoed tevens gelucht. Om onnodig afkoelen van de woning te voorkomen worden deuren van neven- vertrekken en gang gesloten. De woonkamer wordt meermalen per dag telkens een korte tijd gelucht, vooral na de maaltijden, hetgeen ook voor de keuken geldt, omdat zich hier steeds j allerlei luchtjes verzamelen. Door verstandig toegepast koken behoeft de keuken niet vol stoom te komen, hetgeen alleen plaats vindt, indien men water of spijzen op te grote pit laat doorkoken. Het is voor de gezondheid van het grootste belang, dat steeds verse lucht wordt ingeademd en daarom moet deze op de meest doeltreffende wijzen zonder te veel verlies van warmte, de kamers vullen. NAJAARSVERKOUDHEID. Bij de wisseling der jaargetijden, maar vooral in de herfst, doen zich verschillende ziekten voor ten gevolge van kouvatten, o.a. neusverkoud- heid, die verschillende onaangename naweeën kan hebben voor mensen met gevoelige slijm vliezen. Kouvatten veroorzaakt menigmaal een gevoel van algehele afmatting, pijn in de ledematen, enz., en al deze verschijnselen kan men het best overwinnen door flink transpireren. Men kan dit bevorderen door het drinken van een oud be proefd huismiddel, n.l. lindebloesemthee, die men vlak voor het naar bed gaan drinkt, liefst twee of drie kopjes en daarna kruipt men onder de wol. Vele mensen komen niet gauw tot transpireren, doch deze kunnen een paar warme kruiken in bed leggen. Transpireren verdrijft de meeste gifstoffen uit het lichaam en is dus als een soort reinigingsproces te beschouwen. Voorts kan men ook warme kwast en eventuele wijngroc drinken, alhoewel alcoholhoudende transpireermiddelen niet de voorkeur verdienen. Na het transpireren volgt een lauw warme af wassing en een flinke verkoudheid overwint men het vlugst door één of twee dagen bedrust te houden, waardoor men ook minder kans heeft besmetting op derden over te dragen. Minder bekend is het aftreksel van wilgen- Denk eens aan een modern tableau van U met Uw kinderen, waarin specialiste isFOTOGRAFE TRUUS JESSE-KNOPPER JAN VAN GOYENSTRAAT 26 HEEMSTEDE TEL. 16090 bast, dat zowel het transpireren bevordert als de afvoer van urinezuur en eventueel samen met kamillenthee gedronken kan worden. Hart patiënten mogen echter niet zonder medisch advies transpiratie bevorderende middelen drinken. Gedurende het verkouden zijn is het aan te bevelen niet te veel te eten, aangezien het lichaam voor de spijsvertering krachten ver bruikt, die beter voor het genezingsproces ge reserveerd kunnen worden. Allerlei middeltjes worden tegen verkoudheid, aangeprezen, doch deze werken slechts ver zachtend, "kunnen de oorzaak der verkoudheid niet bestrijden, tenzij de medicus een of ander voorschrijft, dat het genezingsproces bevordert. Na een neusverkoudheid kan men de neus-keel- holte desinfecteren met een zeer verdunde op- "xussriTg" vair OVCTrnaTfgaanzure kali, waarbij het water slechts zeer licht lila gekleurd mag zijn. Indien verkoudheid met koortsachtige ver schijnselen gepaard gaat, is het raadzaam den huisarts om advies te vragen. CITROENRIJST. 150 gr. rijst, 3 citroenen, 150 gr. suiker (basterd), zout. Rijst wassen totdat deze volkomen helder is en gaar koken met ruim tweemaal zoveel water en wat zout. Men kan dit het beste doen door de rijst enkele minuten goed door te laten koken, deksel op de pan, pit zeer laag en eventueel nog een doek of enkele couranten op het omge keerde deksel leggen, zodat alle warmte be waard blijft. Citroenen uitpersen, zeven en suiker in sap oplossen; daarna alles door rijst roeren, die in een glazen schaal overgebracht en warm of koud wordt opgediend. VOOR DE BOTERHAM. Lemon Cheese. Sap van 3 citroenen, 3 eieren, 225 gr. suiker, 100 gr. boter. Boter in een steelpannetje smelten, suiker bijvoegen en de zeer schuimig geklopte eieren op een asbestplaatje steeds roerende tot op kookpunt laten komen, daarna de pan van het vuur nemen en het citroensap door mengen, koud laten worden en in jampot overbrengen. MIDDAGJAFON Suceespatroon 1566 Prijs 35 cent. Voor gekleed zal deze japon van verschil lende zijden weefsels met ingeweven mo tieven of met een metaaldraadje een elegant geheel vormen, evenals van velours chiffon of van kantstof. Een eenvoudiger model laat zich maken van verschillende wollen weefsels. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft hals afwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoon lijken smaak afhangt. Lange mouwen, die evenwel langs de lijn afgeknipt kunnen worden. Patronen in de maten 444646 en 50. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag. MACARONICROQUETTEN. 60 gr. macaroni, zout, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, 1 ei, 50 gr. Parmezaanse kaas, 2/2 d.L. melk, Paneermeel, frituurvet. Macaroni in stukjes breken en in kokend water met zout doen, daarna gaan koken, on geveer 20 min. laten uitlekken en fijn hakken. Boter in een steelpannetje smelten, vermengen met bloem en met kleine scheutjes en steeds roerende de mellc toevoegen; enige minuten op kleine pit laten doorkoken en van het vuur de geklopte eierdooier en de kaas er door mengen. Op een schaal op met bloem bestrooide deeg plank uitspreiden en koud laten worden. Eiwit met een lepel water loskloppen en van de koude pasta croquetten vormen, die in het eiwit in paneermeel gepaneerd en in kokend frituurvet licht bruin gebakken worden. Op grauw papier uit laten lekken en warm opdienen, versierd met in het frituurvet gebak ken takjes peterselie. WENKEN. Zeildoek blijft mooi glimmend, indien men het eerst met water en zeep afneemt, daarna op wrijven met een doekje waarop enkeie druppels petroleum. Resten, die na het malen van vlees in de machine achterblijven, verwijdert men het vlugst door er een stuk droog brood door te malen. Het geheel wordt daarna in kokend sodawater schoongemaakt en om roesten te voorkomen in de oven of op de kachel na- gedroogd. BINNENWEG 10 - TELEFOON 28429 t/o TWENTSCHE BANK Gedipl. Horloger Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 103105. „Dus," riep de comman dant uit, „hebben we hier onzen wereld- beroemden professor Spuyt in levende lijve voor ons! Welk een onverwachte eer!" Hij gaf terstond aan zijn mannen bevel, de drie wereldreizigers uit hun boeien te bevrijden en stelde toen Profes sor aan de troep voor. Vol geestdrift werd een drievoudig „hoog!" op den be roemden man uitgebracht: „Spuyt-hoog! Spuyt-hoog! Spuyt-hoog!" Het spreekt vanzelf, dat Professor Spuyt zeer vereerd was, en met zijn twee kleinzoons een diepe buiging maakte. „Het beste is," zeide de commandant nu, dat we U en uw metgezellen naar Merauke brengen. Daar kunt U een boot van de K.P.M. U nemen en te Batavia op een boot naar Nederland overstappen! Zullen we de „Pulex" nu uit het water halen, dan kunt U die ook meenemen?" „Nee, nee, duizendmaal nee!" schreeuwde Professor, terwijl hij angstige gebaren maakte; „daar moet ik niets meer van hebben! Merci!" En zo geschiedde het, dat de mare chaussees van een paar stevige bamboe stokken een draagbaar maakten, waarmee zij den professor met zijn reisgenoten wegdroegen. „Die papoea's krijgen we nog wel!" zei de commandant. Vervol gens gebood hij zijn mannen, één voor één zijn hoed een poosje aan den pro fessor te lenen, aangezien zo'n geleerd hoofd beslist niet tegen 'n zonnesteek opgewassen was. U Kon. Paketvaart Maatschappij.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 4