V™ els diederik r de Vrouw Naaitafels. Doozen NIEUW VERHAAL VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET Nic. Groenland TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws BOEKBESPREKING INGEZONDEN Kaarsenwijsheid Een HEENK cadeau is een WELKOM cadeau. Voor mooie practische geschenken HEERENDASSEN Firma Gebrs. Vermeulen DECEMBER 1938. No. 48. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT S VERGADERING R K. STAATSPARTIJ. Vrijdagavond hield de afd. Heemstede der R.K. Staatspartij een vergadering, waarin als 'spreker optrad Mr. J. B. bomans, lid van Ge deputeerde Staten van N.-H., over het onder werp: „Welke is de taak der Provinciale Staten?" Medegedeeld werd, dat voor de vacature in het bestuur van de Provinciale kieskring Velsen, ontstaan door het vertrek van den heer E. A. M. Steger, als candidaat gesteld is de heer P. G. Tel, te Heemstede, en dat in de propagandaclub besloten is als leider te benoemen de heer P. A. Mascini. Mr. J. B. Bomans, daarna het woord ver krijgend, begon met een uiteenzetting te geven van de samenstelling der Provinciale Staten in Noord-Holland. Millioenen zijn besteed aan ontginning en wegenbouw, aldus spr., en ons plan is het getal tewerkgesteiden van 5Ü00 in 1939 op te voeren tot 10.U00. De krankzinnigenverzorging, de kindertoeslag, eigen electriciteitsbedrijf en watervoorziening, waarop geen winsten gemaakt worden, subsidies voor buitengewoon onderwijs en het toezicht op 123 gemeentebegrotingen door Gedeputeerde Staten, dit alles valt onder de werkzaamheden. Tenslotte wees spr. op het personeelsvraag stuk. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Hierna volgde de vaststelling van de voor dracht der candidaten voor de Provinciale Staten. Medegedeeld werd, dat Dr. E. A. M. Droog zich niet meer verkiesbaar stelde. De heer Mr. Bomans uitte een woord van lof voor het werk van Dr. Droog, wiens grote werkkracht hij steeds heeft bewonderd. In alphabetische volgorde werd de volgende voordracht vastgesteld: Mr. J. B. Bomans, J. W. v. d. Erf, Jacq. J. Kamerbeek, allen te Heem stede, J. G. v. Kessel, Overveen en Mr. Dr. G. J. Witteman te Bloemendaal. DE JODENVERVOLGING IN DUITSLAND. Een ernstig woord van protest. Nederland handhave het asylrecht. De afdeling Heemstede van de S.D.A.P. had op Maandagavond j.l. een druk bezochte open bare vergadering belegd in Café Rest. „Het Wapen van Heemstede" als protest tegen de Duitse Jodenvervolgingen. De voorzitter, de heer W. A. de Tello, heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom, speciaal den heer Voors, lid van de gemeente raad, en de vertegenwoordigsters van de Vrouwen-Vredesbond. Enige raadsleden hadden bij hun bericht van verhindering een woord van sympathie gevoegd. „Het is wel duidelijk," uidus spr., „dat in alle kringen en bij alle par tijen verontwaardiging heerst over de gruwelen, die de- Duitse regering pleegt tegenover de Joden." Hierna hield de heer S. P. Doek, voorzitter van de Federatie Haarlem der S.D.A.P., een rede, waarin hij een overzicht gaf van de ge beurtenissen in Duitsland gedurende de laatste weken. Dat de mishandelingen der Joden een „spontane volksuiting" waren, betwijfelt spr. ten sterkste. De S.S. en de S.A. stonden toe te zien hoe de winkels geplunderd werden. Een en ander was van hoger hand in scène gezet. Het Duitse volk is voortdurend opgehitst tegen de Joden. Tenslotte heeft dan de Duitse regering gegrepen naar een middel, een be schaafde natie onwaardig. Het Duitse volk keurt in meerderheid deze pogroms ook niet goed, maar is door de knoet van de dictatuur gedoemd te zwijgen. Spr. herinnert aan de brief, die de moeder van Rathenau schreef aan de moeder van den moordenaar. Daaruit spreekt een heel andere geest. Andere grote Duitsers lieten eveneens een ander geluid horen. Luthers uitspraak „Hier sta ik, God helpe mij, ik kan niet anders", ademt een geest van vrijheid en' tegen den groten Keurvorst durfde een mole naar te zeggen: „Er zijn nog rechters te Berlijn." Hoe is de toestand thans! Vele Duitse ge leerden en kunstenaars hebben Duitsland moeten verlaten, omdat zij Jood zijn. Niets wordt na gelaten om den Joden het leven ondraaglijk, ja onmogelijk te maken. En deze pogroms zullen niet beperkt blijven tot de Joden. Niets is veilig voor de dictatuur gedachte van het huidige regime. Men mene niet dat b.v. de katholieken in Duitsland met vrede zullen worden gelaten, de tekenen zijn er reeds, dat ook zij zich zullen moeten bukken voor het tegenwoordige Duitse heidendom: Het is nodig een krachtig woord van protest te laten horen tegen deze handelingen. Geheel Nederland keurt ze af, behalve de N.S.B., die geen woord van protest laat horen, doch slechts tot de conclusie komt, dat er in Duitsland geen plaats is voor de Joden. Deze vervolgden zoeken thans een plaats in Nederland, maar de Neder landse regering blijft doof voor de smeekbeden van de opgejaagden. Toch behoort Nederland het asylrecht op zo groot mogelijke schaal toe te passen. Ons land heeft te dien opzichte een traditie hoog te houden, men denke aan de Belgische vluchtelingen, de Weense vluchte lingen, de Weense kinderen e.a. Dringend roe pen wij de regering toe: „Stel de grenzen open! Het behoeft u geen cent te kosten, want uit particuliere beurzen zal het benodigde geld wel te voorschijn komen. Handhaaf de traditie!" De voorzitter herinnerde na afloop van deze rede nog aan de h.ulp, die wij altijd aan schip breukelingen hebben verleend zonder formalis tische bezwaren te berde te brengen, en sloot vervolgens de vergadering. ALGEMENE VERGADERING VAN HPC. De Heemsteedse Poloclub hield Donderdag een algemene vergadering in het restaurant der Heemsteedse Sportparken. Het bestuur werd als volgt vastgesteld: A. M. Heerkens Thijssen, vice-voorzitter; R. J. Engelenberg, secretaris; H. W. Bakker, penningmeester; Mej. G. Grilk en J. v. Zadel, commissarissen. De volgende data werden vastgesteld: 22 December: Adspirantenavond, plaats nader vast te stellen. 21 Januari: Restaurant Brinkmann, jaarlijkse feestavond, alwaar de muziek verzorgd zal worden door de „Hot Playing Cracks". Door het aftreden, wegens gezondheids redenen, van den voorzitter, den heer A. J. Verspoor, zal binnenkort in deze belangrijke functie'worden voorzien. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Op Zondag 4 December wordt de praktijk te Heemstede waargenomen door de dokteren W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850 en J. L. Tombrock, Kerklaan 40, tel. 28032. EEN HOLLANDS BEDRIJF GROEIT. Iedere Nederlander kent de winkels van De Gruijter, in eigen stijl en echte Hollandse degelijkheid, het „Tafeltje dek je" voor betere levensmiddelen. Velen kunnen zich echter nauwelijks een voorstelling maken van de afmetingen en in richtingen der fabrieken, die dagelijks 260 winkels van verse goederen voorzien, die allen eigen fabrikaat zijn, tenzij men zich hiervan ter plaatse overtuigt. Een dergelijk bedrijf, dat in slechts 120 jaar door eigen kracht zo gegroeid is, heeft vanzelf sprekend een punctuele leiding en organisatie nodig, die met het bedrijf gelijke tred houden. Zodoende was het nodig het thans bestaande, zeker flink en modern te noemen kantoor, niet alleen geheel opnieuw om te bouwen, maar zelfs zo uit te breiden, dat binnenkort meer dan de dubbele ruimte beschikbaar staat. Nadat 900 M3. gewapend beton, 34.000 K.G. staal, wagons met bronzen en stalen ramen en spiegelglas, alles van Nederlands fabrikaat en door Nederlandse vakmensen verwerkt zijn, zal op 3.100 M'2., geïnstalleerd met de meest practische meubels en machines, het uitgebreide behandeling voor normale, droge, vette, gerimpelde, gelige huid. speciale behandeling tegen open poriën, kraaienpootjes, gezwollen ogen, oog wallen, puistjes, meeëters. N '"ZH dubbele kin behandeling tegen slappe halsspieren. uw avond-make-up en decolleté be- handeling met stimulerende masker- behandeling, ook aan huis x hoofd- en haarbehandeling tegen haaruitval en roos. wimpers vormen en verven. behandeling kan desgewenst aan huis geschieden ja Sü 31 iÖ wagnerkade SI - heemstede - tel. 29806 gratis eerste proefbehandeling met make-up kantoorpersoneel in frisse, heldere lokalen zijn intrede doen. Een snel-lopende lift, de modernste verwar ming en ventilatie-inrichting, uitgebreide tele foonnetten en oproepinstallaties, een in ieder opzicht veilige en moderne vluchtkelder, zullen het nieuwe kantoorgebouw tot een der ideaalste van Nederland maken, waarin de polsslag te horen zal zijn van een der grootste bedrijven van ons land. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 28 November 1938. A. L. Noorderhaven, Heemst. Dreef 251. L. J. van Rossum, Heemst. Dreef 159. j. Silvis, Binnenweg 74. G. J. Smaank, Zand- voortschelaan 135. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 21 tot en met 26 November genomen 510 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan61 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 106 volwassenen gebruik gemaakt. A.V.R.O.-KALENDER 1939. De samenstelling van dit nuttige wandsieraad berustte wederom bij den schilder Albert Hemel man, die elf Nederlandse schilders(essen) uit nodigde een hunner werken, dat zich daartoe het best eigende, af te staan. Het 12de schilderij vervaardigde de ontwerper zelf, alsmede het ontwerp van het schild. Ook thans dient de A.V.R.O. met deze kalender de vaderlandse kunsrt en getuigen-de reproducties, van het ken nen en kunnen der kunstenaars van eigen bodem. Maar bovendien zijn deze 12 reproduc ties evenzoveel facetten van ons mooie, kleur rijke land, dat zich in zovele vormen en tinten en beelden aan ons oog voordoet. De eerste plaat geeft een oud stadsbeeld van Amsterdam, geschilderd door W. G. F. Jansen. Dan volgen -een Hollands binnenhuis, van den- onlangs overleden schilder L. v. d. Tonge, een zeegezicht van Jozef Verheyen, een typisch Hollands landschap van A. J, van Driest, spelen de Volendammer kinderen, van Georg Reuter,- een dorp aan het water, van G. F. van Schagen, meisjesportret door Mevr. de Balbian Verster Bolderhey, korenveld van Noordijk, bloemen mand, van Jac. J. Koeman, heide bij Hilversum, van Albert Hemelman, Loosdrechtse Plas, van A. G. Hulshoff Pol en tot slot een stilleven van Jan Franken. Het kalendarium geeft een beeld van de A.V.R.O. Omroeporganisatie, terwijl tussen het kalendarium in de wintermaanden blaadjes zijn aangebracht waarop verschillende spelletjes en puzzles voor de kinderen worden gegeven. Piet Marée zocht ze bijeen. De kalender, in stevige en fraaie uitvoering en van het bekende kloeke formaat, is een sieraad voor iedere woning. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) KERSTFEEST OP ZEE. Verantwoording van de ontvangsten gedurende de maand November: Ingekomen bij Mevr. v.. d. BurgtWiesel, Leidschevaart 474, Haarlem(Z.)van Mevr. v. R. V.v. V. 1 wollen das, 1 pr. sokken; 1. v. d. B.W. 2.50, 1 pakje scheermesjes; Mevr. C. K.R. 1 doos toiletzeep, 5 pakken tabak; van J. L. 0.50; van Mevr. G. H.B. pr. wollen sokken, 1 pak tabak; van Mevr.. Kr., 2. Bij Mevr. M. P. BoekeMansveit, Wester- houtpark 3, Haarlem(Z.): Mevr. Br. 2.50; Mevr. E. M.Schl. en Mej. M. wollen das, spelletjes, postpapier, agenda, snoep; Mej. lm. sigaretten en biscuits; Fam. B. postpapier en enveloppen, spelletjes, dassen, Testamentjes, enz.; Mevr. R. (Aerdenhout) wollen wanten, bivakmuts, boeken en zendingskalender, 1 das, 1 pijpenrek. Bij Mevr.. ColenbranderPigeaud, Raadhuis plein, Heemstede(Z.)Mevr. 1. C. H. ƒ2.50; Dames v. L. 5.—; Freule v. d. G. 1 zendings scheurkalender, 2 pakken zeep, 3 pr. sokken; Mevr. O.V. Tabak en schrijfpapier; Mevr. v. d. L. 1 pak boeken, illustraties.en. 1 wollen das; Mej. D. 1 scheurkalender en tabak; Mevr.. W. 1.—Mevr. O. 2.50. Bij Mevr. U. VossersKampstra, Asterkade 28, Heemstede(N.)Dames V. te Haarlem(N.) 8 pr. sokken, 2 dassen, 1 bivakmuts, 1 pr. stuurwanten en ƒ2.voor tabak en sigaren; D. J. v. d. St. 5.Mevr. Sn. v.. V. 1 paar stuurwanten, i bivakmuts, 2. pakjes tabak en 1 jaarg. Ons element; Mevr. Z. wanten, uitknipsels Feuilletons; Mej. M. Sp. 1 pr. sokken en 1 das; Mevr. HarderHakvoort te Santpoort van Mej. v. D. 1 das en van den heer K. ƒ2.van den heer V. 2 bussen en 1 blikje tabak; Mevr. Dr. 7 uitgeknipte feuilletons en 5 pakjes tabak; de heer R. 1 pak tabak en lectuur; Mevr. Sch.Kr. 7 pakjes tabak; den heer L. 1 pak tijdschriften Panorama's; Mevr. D. v. d. B.B. tabak en sigaren; Mevr. L. 2 blocnotes met couverten; Mevr. Z. dassen en wanten; Mej. y. H. 1 das, kooigordijntjes, postpapier, couverten, lectuur; Mevr. Sp. 1 pr. stuurwanten, bivakmuts, 1 doosje sigaren; Mevr. O. uit Bergen (N.-H.) 7 doosjes puzzles; Van N.N. 4 pakjes tabak en 2 boeken. Met hartelijke dank aan geefsters en. gevers, alsmede ook aan de dames verza'melaarsters, sluit ik deze 2de en tevens., laatste verantwoor ding met de mededeling, dat het grootste deel hiervan al midden Nov. verzonden1 is naar Nw. Vaart 2, Waterschoutskantoor, Amsterdam en een klein restantje in de laatste week van November. Al de mede-arbeiders en -arbeidsters in deze een gezegend Kerstfeest toewensende. Ds. G. VOSSERS, Em. Pred., Asterkade 28. DRIE VRAGEN AAN GEZONDEN! Weet U, wat chronisch ziek-zijn betekent? Weet U, wat het zeggen wil 5, 10, 20 en 30 jaar aan het ziekbed gekluisterd te;.zijn?, Ver staat U iets van het leed van hen, die, vaak buiten het lichamelijk lijden, ook in stoffelijk opzicht vaak misdeeld zijn? Wij zijn overtuigd dat U deze vragen met „neen" zult beant woorden. En, begrijpelijk! Hoe. kunnen wij, als gezonden, inkomen in al dat leed? Welnu, de Stichting „Ziekentroost" tracht hun lijden te verzachten; zij wil meeleven met hen, die uitgeschakeld zijn uit de Maatschappij. Wij hebben iontact met meer:dan 7000 chronische zieken; zij ontvangen het blad „Ziekentroost" speciaal voor hen in het leven geroepen gratis en frahco, terwijl liun, zowel geestelijk als stoffelijk, hulp geboden wordt. Deze arbeid geschiedt'onder alle gezi Jutten. Thans dóen Wij voor de eifde maal een be roep op de gezonden ten einde 1200 chronische zieken met Kerstfeest te kuitnen verblijden met een pakket inhoudende o,a. een kalender, een leesplankje; een boek, een paar wandteksten, een kledingstuk --(-wollen mouwsjaal, nachtjapon of iets dergelijks) en een versnapering. Wij hebben daartoe nodig een bedrag van 900. en vragen U, uit dankbaarheid voor de ont vangen gezondheid, een gift, groot of klein. Reeds weken geleden werd ons gevraagd of weer op een Kerstpakket mag worden gerekend. Wij hebben in het laatste nummer van „Zieken troost" geantwoord dat, wanneer de gezonden ons weer financieel steunen, wij gaarne onze krachten geven en van harte hopen wij dat ook thans aan onze oproep gehoor zal warden ge geven. Een enkele greep uit onze. arbeid zij hier vermeld. In de afgelopen drie maanden mochten wij vijf zieken helpen aan een invalide-wagentje: twee zieken waren in twaalf jaar „niet op straat geweest". Hun dankbaarheid kende geen grenzen! Ook mochten wij meerdere zieken een ruststoel verschaffen, radio-toestel, enz. Thans hopen wij wederom 1200 zieken met Kerstfeest te verblijden. Kom, zendt ons uw gift onder No. 272371 ten name van Ziekentroost, Den Haag, Obrechtstraat 51, Tel. 110163. Namens de Stichting „Ziekentroost", Ds. A. K. STRAATSMA, voorzitter. B. WESTHOFFv. d. MANDELE, secr.-penningm. J. J. STOLTENHOF Jr., redacteur. P.S. Mocht meer dan het benodigde ont vangen worden, dan komt hetoverige tén bate van onze arbeid. Nu de avonden weer langer en langer worden duikt de kaars weer op, want de eigenaardige werking, die van kaarslicht uitgaat, heeft een grote bekoring. De mens heeft soms behoefte aan iets anders dan het helle en koude schijnsel van de electrische lampen, hoe dankbaar wij' overigens voor deze verlichting zijn. Is er voor het schemeruurtje wel iets intie- mers te bedenken, dan dat wij ons een enkele maal eens afwenden van onze schemerlampen en de luchters met kaarsen aansteken? Het komt zo héél weinig meer voor, dat wij gebruik van kaarsen maken voor verlichting en dat is begrijpelijk, daar immers de moderne verlichting zovele voordelen biedt! Maar toch, wanneer wij ons in het schemeruur, rustig weg gedoken in onze fauteuil, eens aan stille over peinzing willen overgeven, dan werkt het schijn sel van enkele kaarsen zo weldadig op ons in... Decoratief werken de luchters met kaarsen, die aan de muur bevestigd zijn of op de schoor steenmantel staan en bij feestelijke gelegen heden een andere lichtbron geven, dan men in het dagelijkse leven gewend is. Hoe intiem is kaarslicht aan een feestmaaltijd! Luchters behoeven niet slechts van antiek tin of koper te zijn om te imponeren, want wij zien ook mooie uitvoeringen van hout in oude en moderne stijl, zodat zij in ieder millieu passen. Voor de viering der winterfeesten eigent de kaars zich zeer en aangezien deze binnen afzien bare tijd weer daar zijn, zal het wellicht niet overbodig zijn, indien men over enige kaars wijsheid beschikt en die in praktijk weet te brengen evenals generaties vóór ons dit plach ten te doen. Men zal reeds enige weken vóórdat men kaar sen denkt te gebruiken, een aantal pakken in moeten slaan, die men in een blik bewaart, waardoor de stearine harder wordt en langer zal branden. Eindjes kaars, die slechts tot de opening van de kandelaar reiken, worden op een blikken dekseltje vastgezet met enkele druppels kaars vet en kunnen tot het laatst toe opbranden. Een kaars brandt veel zuiniger, indien men op de pit een randje fijn zout strooit, terwijl de vlam rustiger is. Kaarsen, die lang bewaard zijn, worden soms geel, doch door afwrijven met spiritus herkrijgen ze hun oorspronkelijke kleur. Men kan het verkleuren voorkomen, in- Moderne in diverse uitvoeringen. dien men de kaarsen ook die in luchters en kandelaars staan, bestrijgt met een dun laagje blanke vernis. Krom getrokken kaarsen worden weer recht, indien men ze warm laat worden en daarna op een gladde oppervlakte met de hand heen en weer rolt. Gebroken kaarsen, waarvan de pit onbeschadigd is, worden op de breuk verwarmd, waarna men de zachte was aaneen drukt. Een kaars, die te dik is voor de kandelaar, wordt met het uiteinde in heet water gedom peld, waardoor de was week wordt en zich ge makkelijk laat vervormen. ST NICOLAASRECEPTEN. SPECULAAS. 225 gram Zeeuwse tarwebloem, 100 gram boter, 100 gram donkerbruine suiker, 25 gram amandelen, 2 volle theelepels speculaa's, tikje zout, kruiden, eventueel 10 gram gemalen kruid nagelen, 1 '/2 theelepel kaneel, mespunt carda- mon, nootmuskaat, één a twee eetlepels melk. Amandelen pellen en in stukken hakken. Ge zeefde bloem, zout, boter en suiker en andere ingrediënten in een kom doen en flink kneden tot soepele, doch samenhangende bal. Een uur laten rusten om de boter iets op te doen stijven, die door de warmte der handen wat slap is geworden. Bakblik invetten en uitgerolde deeg lap erop overbrengen, daarna in warme oven plaatsen en pl.m. 25 minuten laten bakken. Voor kleine speculaasjes bestuift men de plank met rijstemeel, vult de vormen en snijdt het overtollige deeg af. Vorm omkeren, desnoods even tegen achterkant kloppen en op ingevet bakblik pl.m. 15 minuten in vrij hete oven bak ken. Van het blik afnemen en in trommel be- HOE MAAK IK EEN AARDIGE SURPRISE VOOR EEN HEER? Ja, dames, dat is niet zoo eenvoudig en wij kunnen U zelfs op deze vraag niet volledig antwoorden. Om te beginnen moet deze moei lijkheid in tweeën gedeeld worden. Ten eerste, wat zal ik geven, ten tweede, wat zal ik er van maken. Ons antwoord „ten eerste" is, „ga naar Kledingmagazijn Smoorenburg, Binnenweg. 123125, daar slaagt U met het koopen van Uw cadeau". Ons antwoord „ten tweede" moeten wij U schuldig blijven. BORSTPLAAT. 500 gram suiker, pl.m. 1 klein theekopje melk of water, wat essence, koftie-extract ot choco ladepoeder. Indien men koffie-extract bij voegt, moet iets minder water of melk genomen worden. Suiker en vloeistof in een pannetje langzaam aan de kook brengen. Af en toe roeren en zolang koken, tot een druppel suikerstroop zich in koud water tot een kneedbaar balletje heeft gevormd (pl.m. 7 a 8 min.). De kokende stroop geeft vaak een dikke suikerrand aan de pan en om deze te verwijderen maakt men gebruik van een BINNENWEG 10 - TELEFOON 28429 t/o TWENTSCHE BANK Gedipt. Horloger illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kwastje, dat men telkens even in koud water doopt. Is de suikerstroop dik genoeg, dan de pan van het vuur nemen en ae massa opkloppen, totdat deze dik en niet meer doorschijnenu is. Vlug overgieten in vooraf met koud water nat gemaakte vormen, die op een wit papier gezet zijn. Koud en volkomen stijf laten worden en de vorm op de zijkant laten drogen. Niet te gauw de ringen afnemen. N.B. Chocolade met suiker vermengen. Smaakje steeds toevoegen als de pan van het MARSEPEIN. 250 gram amandelen, 250 gram suiker, oranje bloesem water pl.m. 1 eetlepel. Amandelen in heet water broeien, huidje met duim en vinger afschuiven en de amandelen in oven laten opdrogen; daarna minstens 3-maaI in amandelmolen malen en met de suiker en oranjebloesemwater vermengen totdat één ste vige, doch kneedbare bal is gevormd, die men op een koele plaats wegzet tot de volgende dag. Keukentafel, aanrecht of deegplanK dan met bloem bestrooien, daarna de marsepein uit rollen tot een lap, waarvan men de gewenste figuurtjes maaktHet meest eenvoudig zijn aardappeltjes, die tot gelijke balletjes gevormd worden en door fijne kaneel gerold worden. PRACTISCHE WENKEN. Het volgen van een knippatroon of een gewir war van lijnen geeft menigmaal veel moeite en kost veek tijd. Het meest practische is, indien men een onderdeel aan de hand van een be paald teken, hetzij kruisjes, puntjes of streepjes, volgt en het met een rood of blauw potlood natrekt. Eerst daarna kan men het op een vel patronenpapier naraderen. Schroeivlekken in katoen, wol en linnen be handelt men met een oplossing van 50 gram chloorkalk op vijf kopjes water. De plekken worden met deze gezeefde oplossing in gewreven en nagespoeld met koud water. Schroeivlekken in zijde worden indien het weefsel niet aangetast is bestreken met een dik papje van dubbelkoolzure soda en water; men laat dit opdrogen en borstelt het later met een zachte borstel af. Enorme keuze Artistieke dessins Uitsluitend natuurzijde f1.75 totf 5.50 Groote Houtstraat la hoek Groote Markt Telef. I0865 Gummi zolen en hakken werken, indien zij te glad zijn, het uitglijden soms in de hand, het geen men voorkomen kan door ze af en toe af te wrijven met een stuk grof schuurpapier. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 4. Plotseling blijf ik staan. Ik ontdek, dat ik m'n portemonnaie thuis heb laten liggen en nu kan ik onderweg geen cadeau voor tante kopen, zoals mijn plan was. En we zijn al te ver van huis, om terug te gaan. Wat nu te doen? Bibbersnoet weet er ook geen raad op. I. Piep-piep, goeien dag. Daar ben ik weer. Ik heb jullie beloofd, dat ik weer terug zou komen, als ik nieuwe avonturen beleefd had. Welnu, hier zijn ze. 't Is winter. Met mijn schaatsen over m'n arm ga ik naar li'et huis van mevrouw Goudmuis, en ik hoop, dat Bibbersnoet mee.mag. 3. Ze heeft haar mantel al aan en haar hoed op, en, zowaar, ook de stoffer mee gebracht. Nu, wij er gauw vandoor, want we hebben een hele afstand af te leggen. Fijn zweven we voort over het gladde ijs. 't Is lekker fris weer en de sneeuw blinkt en flonkert aan alle kanten om ons heen. 2. „Bibbersnoet," zeg ik„ „ga je mee? Mijn tante Piepélia is jarig en ik ga-'er op de schaats naar' toe. Dat levert vast een taartje op. „Ik zal het'even vragen," piept Bibbersnoet, en ze verdwijnt naar binnen. Twee minuten later komt ze weer naar bui ten. „Ik mag, hoor!" zegt ze.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3