KASPEIft IllIHMMi Hebt gij Griep of kon? HEEREN COSTUMES MARION'S GROTE AVONTUUR NIC. GROENLAND PREDIKBEURTEN BONTENBAL'S BIBLIOTHEEK BERICHT: BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN SPORT VOCL DD VK.CDW GASFORNUIZEN HEENK 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Reclame cognac, iets bijzondersp. L. fUOO Oude Jenever in kwaliteit gelijk veel duurdere merken p. L. f3.00 Kruidenbitterp. L.f?.90 Echte Vermouth, 100% Italiaanschp. L.fl.10 Punch van Rhump. fl. f2.25 SLIJTERIJ BINNENWEG 114 25 Verkoophuizen WIJNHANDEL TEL. 28769 ZONDAG 28 JANUARI. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. H. E. Beker te Haarlem. In beide diensten extra-collecte voor Fonds kerkgebouwen. Gebouw „Samuel", De Glip N.m. 7 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 2). 3e collecte voor zwakke kerken. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.M. 5 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 1). 3e collecte voor zwakke kerken. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. C. B. Heijn, Catacheet van de afdeling. (Met medewerking van het Dameskoor). Deze dienst staat in het teken van de jeugd. De ouderen worden beleefd verzocht met de jongeren gezamenlijk deze godsdienstoefening bij te wonen. Extra collecte voor de centrale leiding van het jeugdwerk in Vrijzinnig Protestantse geest. Eglise Réformé Wallone. (Begijnhof.) Dimanche 28 Janvier. a 10 h. 30: Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur M. Sautter. 3e Collecte pour la restauration. a 9 h. 15: Ecóle du Dimanche. Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. N.m. 8 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: Het geheim van het lijden." 1. Is God almachtig? SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal). V.m. 11 uur: Universele Eredienst, bovenzaal, Vreeburg, Kerkplein 16. Spreekster: Mevr. F. KampCompas. Onderwerp: „Stil zijn voor God". Engelsche Import Steeds voorhanden IVGR! HOOTSTR. HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur.) Maandag 29 Januari 1940. The phantom brigade, H. M. Grenadier Guards Dans tin hotel Garni, Jean Vaissade en zijn orkest Kaiser Walzer, Erjta Sack Saluti Spaghetti, Landlerkapelle *Tarentelle en Vendanges, Jean Vaissade en zijn orkest Tessiner Bergleben, Landlerkapelle Far West, Harmonica Duo „Die Bellinis" A boy's best friend is his mother, Joe Petersen Luxem- burg-walzer, Wiener Bohème Orkest Shall I be an angel, daddy, Joe Petersen Lustiges Wien, Wiener Bohème Orkest Reserl, bring mir noch a Masz, Adalbert Lutter en zijn orkest The park parade, Carroll Gibbons en zijn or kest Die Welt wird schoner mit jedem Glas, Adalbert Lutter en zijn orkest Did you go down Lambeth way, Carroll Gibbons en zijn orkest Unter den Linden, H. M. Grenadier Guards. Dinsdag 30 Januari 1940. Blaze away, St. Hilda's Professional Band Mein Lebenslauf ist Lieb und Lust, Wiener Wal zer orkest Gliihwürmchen idyll, Erna Sack In meinem Marchenbuch, da steht ein alter Spruch, Adalbert Lutter en zijn orkest Her- reinspaziert, Wiener Walzer orkest Gold und Silber, Erna Sack Eine alte Weise, Adalbert Lutter en zijn orkest Parade of the Quards, London Piano Acc. Band Der Schweizer Jodler, Landlerkapelle You must have been a beautiful Baby, Jack Hylton en zijn orkest Immer an der Wand lang, Adalbert Lutter en zijn orkest Chueri-Landler, Landlerkapelle - Pepito, Jean Vaissade en zijn orkest Nice people, Jack Hylton en zijn orkest Der kleine Finkenhahn, Adalbert Lutter en zijn orkest Vos jolies yeux noirs, Jean Vaissade en zijn ork. William Tell, mars, St. Hilda's Professional Band. FEUILLETON Roman van I. F. J. GROOTHEDDE (Nadruk verboden.) 22 De vlucht. Hall zette zijn paard in draf, reed in een grote boog om Pavlick's bezittingen heen en bereikte ongezien het hol in de heuvel. Hij kluisterde zijn hengst, trad binnen en sloot de deur zorgvuldig achter zich. Hij liet zich op de kist zinken, zuchtte en steunde zijn hoofd in de handen. Een eigenaardige gewaarwording doortrilde zijn ziel, nu hij zich op uezeltde plaats bevond, waar hij het eerste vertrouwelijke gesprek met Marion had gehad en waar de grondslag van hun liefde gelegd was. Alle gebeurtenissen sedert dat gesprek pas seerden zijn geest. Steeds was het Marion, waaromheen alles zich afspeelde, maar ook steeds doemde naast haar lieflijke gestalte de figuur van Jim Pavlick op, die bestemd scheen te zijn, telkens hun geluk te verstoren. Hij was er van overtuigd, dat Jim ook in dit laatste geval de hand weer had gehad. Hij of één van zijn handlangers had natuurlijk de brand gesticht, met het doel hem ervan te be schuldigen. „Je hebt een goede slag gedaan," gromde hij, „maar toch zal je het nooit winnen, omdat ik Marion op mijn hand heb. Zij zal wel zorgen, Woensdag 31 Januari 1940. Stars and stripes, Sousa's band Bei Liebe, Sang und Wein, von der Donau bis zum Rhein, Walter Simlinger met orkestbegel. Hits of the moment, New Mayfair Acc. Band Fleder- maus-Walzer, Wiener Bohème orkest Si vous vouliez venir, Jean Vaissade en zijn orkest Veriiebte Leut', Bayern Kapelle Du bis alles ftir mich süsze kleine Mary, Adalbert Lutter en zijn orkest Tausend Beinchen tanzen, Dans- orkest o.l.v. Billy Bartholomew Paul Lincke (marspotpourri), Kapelle Otto Kermbach Es gibt so siisse Miidels, Adalbert Lutter en zijn orkest Isartaier Landler, Bayern Kapelle - Mit dir wohin du willst, Dansork. o.l.v. Billy Bartholomew Sous tes paupieres, Jean Vais sade en zijn orkest -Grosmutters Walzerlied, Kapelle Otto Kermbach Wiener Frauen, Wie ner Bohème orkest The fairest of the fair, Sousa's Band. Donderdag 1 Februari 1940. Post horn galop, H. M. Grenadier Guards Mein schönes Bartholoma, Georg Freundorfer en zijn orkest Liebestraum nach dem Balle, H. E. Groh met koor en orkest Dorfschwal- ben aus Oesterreich, Wiener Bohème orkest Rtiber nach Tirol, Georg Freundorfer en zijn orkest - Du, immer du solist es sein, H. E. Groh met koor en orkest Geschichten aus dem Wiener Wald, Wiener Bohème orkest Waltz me around, Primo scala's acc. band So weit geht die Liebe nicht, Adalbert Lutter en zijn orkest Klarinetten mugll, Bayern Ka pelle Prés du feu qui chante, Jean Vaissade en zijn orkest Ich geh' ins Wasser, Adalbert Lutter en zijn orkest Sing, baby sing, The Swingtimers Der lose Zeisig, Bayern kapelle Bercé de la houle.-Jean Vaissade en zijn ork. Pick yourself up, The Swingtimers The bullfighters march, H. M. Grenadiers Guards. Vrijdag 2 Februari 1940. Colonel Bogey on parade, The B.B.C. Wire less Mil. Band Im Puppenladen, Adalbert Lut ter en zijn orkest Jubel und Trubel, Wiener Bohème orkest Wenn die Liebe singt, Franz Völker, tenor Puppen-Walzer, Wiener Bo hème orkest Beim ersten Kusz, Adalbert Lut ter en zijn orkest Camp fire songs, Aberdeen Harmonica Orkest Bella melka, Jean Vaissade en zijn orkest Maibock Landler, Bayern Ka pelle met solozang The cowboy yodelling song, Carson Robison en zijn orkest Heute geht der Vati mal alleine aus, Leo Eysoldt en zijn orkest Geisbock Schottisch, Bayern Ka pelle Joliette, Jean Vaissade en zijn orkest I am a cold cow hand, Carson Robison en zijn orkest Heute Abend, dan wollen wir zu zwein, Leo Eysoldt en zijn orkest. Zaterdag 3 Februari 1940. King Cotton, Arthur's Pryor's Band In Rio de Janeiro, Heinz Huppertz en zijn orkest Mein Herz den Frauen, Herbert Ernst Groh Super Waltz Parade, Massed Acc. Band o.l.v. Wood Ja, in Rio de Janeiro, Heinz Huppertz en zijn orkest Die Frau, die man liebt, Her bert Ernst Groh Luna-Walzer, Wiener Bo hème orkest Zidor Zidor, Jean Vaissade en zijn orkest Sweet is the word for you, Eddie Caroll en zijn orkest O Friihling wie bist du so schön, Wiener Bohème orkest Le rosier de Madame Husson, Jean Vaissade en zijn orkest Vierwaldstattersee, Studenten Landlerkapelle Warum hat der Naooleon, Adalbert Lutter en zijn orkest Blue Hawaii, Eddie Carroll en zijn orkest Meiensass Polka, Studenten Landlerkapelle Es war ein Mad- chen und ein Matrose, Adalbert Lutter en zijn orkest Officer of the day, Arthur Pryor's Band. JANSWEG 51 TELEFOON 19123 Voor bezitters van de bruine catalogus is Supplement 1940 gratis verkrijgbaar. VOLLEDIGE CATALOGUS 25 CENT. Bezorgingsdienst voor VER-won en- de lezers EEN NIEUWE BEGRAFENISONDERNEMING. Alhier is opgericht een nieuwe Algemene be grafenis onderneming onder de naam „Heem steeds Begrafenisgenootschap", onder directie van de heren B. G. Langeveld en J. W. Oolders. Nieuw is eigenlijk het juiste woord niet; het betreft hier een verandering van naam en direc tie, daar het gehele personeel van de Heem- steedse begrafenisvereniging is overgegaan naar deze nieuw opgerichte onderneming. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. dat jij met al je vals spel nooit iets bereiken zult. Eens komt de dag der vergelding. Jim, en dan zal je boeten voor alles, wat je nu aan ons misdreven hebt." Een zacht fluitsignaal deed hem opspringen. Voorzichtig opende hij de deur en sloop naar de populier. Bij het zwakke sterrenlicht zag hij een ruiterfiguur onder de eenzame boom staan. Het was Joe Blackburn. Hij floot zacht terug. Joe wendde zich in zijn richting en kwam lang zaam aangereden, naar alle kanten uitkijkend. „Hallo, ben jij het, Joe?", riep Hall onder drukt. „Hier bij de helling." joe steeg af, kluisterde eveneens zijn paard en kwam op de helling toe. Hall liep hem tege moet en spoedig zaten ze in het hol, waar Hall nu de petroleumlamp ontstak. „Ja, waar zit je?" Joe keek verbaasd rond. „Is dit je nieuwe woning? De ranch, die ik bedoel, is heel wat ruimer. Waarom zit je hier? Het lijkt wel, of je je voor de mensheid verbergen wilt. Iets op je geweten? Jim Pavlick soms neergeschoten? Dat zou een weldaad geweest zijn." Hall glimlachte. „Niets gehoord van de brand?" „Ja, er gaan praatjes, dat jij die aangestoken hebt, maar dat geloof je toch zelf niet? Wie het mij in mijn gezicht zou durven zeggen, zou met mijn knuisten kennis maken. Je wilt toch niet zeggen, dat je je verstopt, om aan die baker praatjes te ontkomen?" Hall vertelde hem, wat hij van Marion ge hoord had. Joe trok zijn voorhoofd in vervaar lijke rimpels. „Weer die vermaledijde Jim! Ik denk, dat ik mijn revolver maar weer ga laden, ik heb er een paar jaar voor over, om de wereld van een dergelijk sujet te verlossen." „Bega geert dwaasheden, Joe, we kunnen KUNSTKRING HEEMSTEDE. Declamatie van Paul Huf. De vorige week gaf de Kunstkring „Heem stede" een tweede seizoen-uitvoering in het ge bouw van de Ned. Protestantenbond aan de Pos'.laan. Ditmaal was het de declamator Paul Huf, die de leden van zijn kring van zijn voor drachtkunst deed genieten. De belangstelling was niet bijster groot, wat waarschijnlijk veroorzaakt werd door de koude. Wellicht was ook de ijsbaan ditmaal voor den kunstenaar een niet te onderschatten con current. De voordracht van Paul Huf was er echter niet minder om, en de aanwezigen hebben onge twijfeld genoten van de wijze, waarop hij met zijn sonore stem de gedichten declameerde. Het programma begon met een cyclus klas sieke gedichten, opzettelijk door den kunstenaar gekozen, aangezien zij ook in de tegenwoordige tijdsomstandigheden nog volkomen actueel zijn, niettegenstaande enkele daarvan reeds enige eeuwen oud zijn. Het Wilhelmus, onverkort weergegeven, „de Waerheit", een gedicht uit het begin van de 17e eeuw, van Anna Bijns, „O, Nederland, Iet op uw saek", uit Valerius' Ge- denckklanck, al deze gedichten spreken van geestelijke weerbaarheid in een tijd, waarin de waarheid verhaspeld wordt, terwijl ons volks karakter met enkele zinnen zeer raak getekend wordt in de gedichten „Aan de Spanjaarden", een fragment uit een groot epos van Daniël Heinsius, en in „Vrijheid boven dwang" van Jacob Cats. Hierop volgden eijige kleine gedichten van Joost van den Vondel, volgens keuze van het publiek. De keuze viel op het bekende gedichtje „Constantijntje", waaraan Paul Huf het ont roerende „Op de uitvaart van mijn dochterke" Gedipl. horlogemaker Binnenweg 10 - Telef. 28429 liet voorafgaan, voorts „Het Stokske van Johan van Oldenbarneveldt" en het minder ernstige „Wildzang". De boeiende voodracht bracht ons wederom onder de bekoring van Vondel's taal. Van het verleden naar het heden overstap pende, droeg Paul Huf vervolgens voor: „Aan een vriend, die wil dat ik vrede predik", van Albert Verwey, „Joffre is stervende", van H. Marsman, het diepgevoelde „De Moeder", van Henriëtte Roland Holst, en het tere „Toen ons kindje glimlachte", van Frederik van Eeden. Na de pauze volgde nog een serie gedichten van Guido Gezelle, en als vrolijk slot wat humor naar Hasse Zetterström, bewerkt door den voor drachtkunstenaar, die na afloop een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. FILMAVOND. Het leven te water. Donderdag 25 Januari a.s., des avonds te 8 uur, zal in Gebouw „Irene" op „Meer en Bosch" alhier vertoond worden de bijzonder actuele film: „Het Leven te Water", uitgebracht door de Hervormde Schippersraad. welke film een kijk geeft in het maatschappelijke en kerkelijke leven van den binnenschipper. De collecte zal worden bestemd voor het „Suppletiefonds voor schoolgaande schippers kinderen", dat den minder kapitaalkrachtigen schipper gelegenheid moet geven zijn kinderen "~in een goede omger^)ig in de door hem ge wenste geest te laten opvoeden. De film wordt toegelicht door Ds. F. D. Emous (hulppr. b. d. Herv. Schippersraad). GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 22 Januari 1940. Mevr. R. S. G. L. Westra van Holthe, Joh. Verhulstlaan 4. J F. Gehrels, Crayenester- singel 18. W. B. van Doorn, Haemstede- plein 40. CHRISTELIJK TEHUIS VOOR MILITAIREN Ingekomen giften. Ir. P. A. den E ƒ5.—; J. v. H. ƒ10.—. C. FOKKE, Penningm. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, gehouden in de R.K. kerk aan het Valkenburgerplein, ten bate van de St. Elisa- bethsvereniging, ten doel hebbende steun aan minvermogende kraamvrouwen en zieken in de parochie, heeft opgebracht ƒ467.81. Ondertrouwd: J. van der Linde en G. van Blij- derveen. Bevallen: H. de Jongde Haan z.; A. M. SloofHoman d.; H. v. d. HulstWeyers d. Overleden: K.G. Maters 75 jr., geh. ■■■■il lil I 'I li 111 'IHUI Wl niets bewijzen. Het zou immers nog mogelijk zijn, dat hij er per slot van rekening niets mee te maken heeft, al geloof ik het niet.. Maar luister nu naar mijn plan. Heb je papier, pen en inkt meegebracht?" Joe haalde het gevraagde te voorschijn. Hall zette zich aan de wankele tafel. Joe keek niet begrijpend toe. Een ogenblik was niets anders hoorbaar dan het gekras van de pen over het papier, dan zette Hall met een stevige haal zijn handtekening onder het geschrevene, hield het bij de olielamp en las dan voor: „Bij deze verklaart ondergetekende, Hall Pennock, dat hij al zijn geld, zijnde honderdzes duizend dollar, in volle vrijheid aan Joe Black burn geschonken heeft." „Luister Joe, de bedoeling is deze. Als ik vervolgd mocht worden om die brand en ik zou veroordeeld worden, wat wel waarschijnlijk is, dan zal ik natuurlijk de schade moeten betalen. Kunnen ze mij niet vinden, maar horen ze, dat jij voor mij de ranch hebt gekocht, dan zullen ze jou natuurlijk aanspreken. Nu heb ik geen zin om iets te betalen, wat ik niet schuldig ben en zo de verzekeringsmaatschappij een voor deeltje te bezorgen en daarom krijg jij het geld in eigendom. Later, als het mogelijk geworden is, vraag ik dit papiertje wel van je terug. We zullen het ook nog laten tekenen door Marion en een van de boys. Hier is het geld. Ik zal zelf een paar duizend houden. Ga nu en koop de ranch. Richt je in met de boys en breng het be drijf tot bloei. Mijn dank zal zich latèr in daden omzetten." Ontroerd drukte Joe hem de hand. „U moet wel een groot vertrouwen in mij stellen, om zo te handelen. Maar ik beloof u. dat ik dit vertrouwen niet beschamen zal. U kunt op mij rekenen." „Nog een paar kleinigheden," zei Hall, „hier, neem jij het papier mee en laat het door een (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Met aandrang vestigen wij de aandacht op de straat- en deurcollecte, die Zaterdag 27 Januari a.s. in onze gemeente zal worden gehouden voor het Algemeen Steuncomité 1939. Het doel is bekend: zoo veel mogelijk hulp te verlenen aan diegenen, welke door de druk der tijden drei gen onder te gaan. Burgerplicht en naasten liefde, ook ons aller belang, maken het nood zakelijk, dat deze mensen afdoende worden ge holpen. Zo heeft ook H. K. H. Prinses Juliana het begrepen en is daarom als ere-presidente optreden. Met het voorbeeld van onze geliefde Prinses voor ogen, zullen wij allen met blijmoe digheid medewerken, om deze inzameling te doen slagen. De dag van de collecte is: Zaterdag £7 Januari. Girostorting: G. A. Breyer, 86487, Heemstede. Collectanten gevraagd!! Zich aan te melden bij: Mevrouw A. W. E. Hettemavan Ver scheer, H. de Keijserlaan 10; Mevrouw J. F. M. Thierry de Bije DollemanEverard, Lieven de Keylaan 1. Hartelijk aanbevolen: Mr. A. J. Backer; J. J. van Balkom; Ds. G. A. Barger; Mr. A. C. M. van Berckel; A. van den Berg; J. J. F. Beijnes; Th. W. Blikslager; W. F. Bloemendaal; Mr. J. D. Boltjes; Mr. J. B. Bomans; Ds. E. T. v. d. Born; J. J. Borren; Mr. Dr. J. van Bruggen; Ir. W. J. Burgersdijk; Mr. P. H. Bijl de Vroe; Ds. A. Dondorp; Dr. E. A. M. Droog; C. R. M. van Empelen; H. M. Fockens; Ir. W. G. C. Gelinck; W. Hartsuijker; Mr. J. A. de la Hayze; J. J. Hoeker; H. F. Hul man, P. H. Kaars Sijpesteyn; Ir. J. Kooijmans; H. M. A. Krieger; Jhr. H. van Lennep; C. L. J. van Lent; Pastoor C. W. van Mierlo; Pastoor A. F. C. van Noort; M. E. A. van Oppen; Mr. W. M. Paardekooper Overman; J. H. M. Pee- perkorn; F.R. H. Rhodius Bunge; P. J. Schuijer; Mr. G. A. W. M. Schwartz; Mr. G. Sluis; J. VerkuijlW. J. de Vries; A. P. J. v. d. Weiden; P. v. d. Wind; A. N. Zonneveld. H.P.C.-NIEUWS. Zwemmen. Op de Zondag j.l. gehouden zwemwedstrijden in het Velserbad te Velsen, heeft de H.P.C. enige successen kunnen boeken. Op de 100 M. rugslag Dames wist Mej. A. Sevensma de eerste plaats te bezetten, terwijl M. Mauritz eveneens op de rugslag wist te overwinnen. Verder wer den door verscheidene zwemmers en zwemsters goede resultaten behaald. Voor Zondag a.s. staat weer een gedeelte van de zwemcompetitie op het programma, welke verzwommen zal worden in het Sport- fondsenbad te Haarlem. De H.P.C. zal weer met een flinke ploeg uitkomen. Waterpolo. Na een week van rust komen Zondag a.s. drie H.P.C.-zeventallen te, water in het Sportfondsen- bad. Ons dames-zevental zal dan trachten re vanche te nemen op de 3—2 nederlaag tegen D.W.R. II, terwijl het eerste Heren-zevental te water moet tegen Z.I.A.N. uit den Haag. Dit wordt een strijd tussen twee gelijkwaardige ploegen, waarvan de uitslag moeilijk te voor spellen is. Aan spanning zal het niet ontbreken, en wanneer de H.P.C. een volledige ploeg te water weet te brengen, dan is er zeker een kans op de overwinning. H.P.C. III moet de strijd aanbinden tegen het sterke H.V.G.B. II. Met wat meer geluk dan in voorgaande wedstrijden kan een gelijk spel behaald worden. paar getuigen tekenen. Ik zal even een vol macht daarvoor schrijven." Hij reikte Joe het bedoelde over en voegde er aan toe: „Laat Marion weten, waar de ranch precies ligt. Neem Black Devil mee, het dier zou mijn aanwezigheid verraden. Als ik vluchten moet, kom ik hem op de ranch halen. Vaarwel, ik hoop je spoedig onder betere omstandigheden terug te zien." „Vaarwel," sprak Joe, „tot een spoedig weer zien op de nieuwe ranch." Zij gingen naar buiten en floten hun paar den. Hall klopte Black-Devil op de nek terwijl Joe hem aan zijn paard koppelde. Joe stak nog maals zijn hand uit en was spoedig verdwenen in de nacht, Hall met zijn eenzaamheid alleen latend. Deze strekte zich in het hol op de harde grond uit, maar, afschoon hij daar wel tegen kon, hielden zijn stormachtige gedachten de slaap ver van hem. Toch sluimerde hij zo nu en dan in, want toen hij op een gegeven moment de ogen opende, lagen er vlak naast hem enige dekens en daarop stonden een schaal met brood, boter en vlees, een pak boeken en een kan pe troleum. Er was ook een briefje bij van de vol gende inhoud: „Vader stelt een vervolging tegen je in. Ze zoeken je overal. Blijf dus steeds in je hut. Joe is in alle vroegte met de boys ver trokken. Ik zal je van alles op de hoogte houden. Veel liefs van JE MARION. Daaronder was bijna onleesbaar gekrabbeld: Hou goeden moed, lieveling, mijn gedachten zijn steeds bij jou." „Engel," fluisterde Hall, „de gedachte aan VOEDING VAN KLEINERE EN GROTERE KINDEREN. De voeding der kleine kinderen geeft velen moeders zorg, wellicht te veel zorg, want over het algemeen is men de mening toegedaan, dat „krachtvoedsel" allereerst nodig is om hen te laten gedijen. Laten we evenwel niet vergeten, dat ook andere belangrijke factoren onmisbaar zijn en wel frisse lucht en zonneschijn. Zelfs op koude winterdagen moeten kinderen, natuurlijk goed warm ingepakt, naar buiten. Het voedsel, dat de kleintjes toegediend wordt, zal de moeder liefst klaar moeten maken en met zorg weten samen te stellen, opdat geen belangrijke voedingsstoffen verloren gaan en tevens aan de zeer belangrijke vitaminen wordt gedacht. Kinderen van een jaar, soms reeds eerder, krijgen dagelijks een geraspte appel en als zijn wat onder zijn, Volgen geraspte wortelen en knolraap, iets waar zij gewoonlijk dol op zijn. Men kan geraspte knolraap ook tot een papje maken, door er wat slaolie, tomatensap en een tikje peterselie aan toe te voegen, of wel wat havervlokken. Geraspte peren zijn evenzeer aan te bevelen, evenals alle zuiver vruchten-sappen. Het knabbelen op een harde broodkorst houdt kinderen bezig en geeft ook de tanden werk. Grotere kinderen krijgen eveneens rauwe groen ten en sla en vooral ook dadels, vijgen en noten, echter niet te veel pinda's. Grote hoeveelheden pap zijn niet gewenst, daarentegen zal karnemelk aan ontbijt- en kof fietafel welkom zijn, evenals bruin- en rogge brood. Worst wordt vervangen door een beleg ging van het brood met appelmoes of rauwe appelen, terwijl af en toe wat jonge kaas de eentonigheid verbreekt, evenals jam en honing. Moderne zuinigbrandende Gr. Houtstraat 99 Haarlem Telef. 13926 ZOETE OMELET. 4 eieren, pl.m. 30 gr. boter, 2 eetlepels suiker, 2 eetlepels melk, vanillesuiker, jam. De eierdooiers en de melk flink schuimig kloppen, daarna suiker toevoegen en doorklop pen totdat de korrels gesmolten zijn. Eierdooiers met een tikje zout zeer stijf kloppen en bij de dooiers voegen, evenals vanille-suiker. Boter in koekepan smelten en eiermengsel toevoegen, daarna aan één kant goudgeel bakken. Op een verwarmd bord laten glijden, één helft met jam bedekken en de andere er over slaan. Warm opdienen. NUTTIGE WENKEN. Aangesneden uien kan men meerdere dagen bewaren, indien het snijvlak met boter wordt bestreken. Indien men in de filtreer door de gemalen koffie een mespunt chocoladepoeder mengt, geeft dit een pittige smaak aan het extract. Vlekken, ontstaan door transpiraties, verdwij nen uit gekleurde weefsels, indien men ze af wrijft met ammoniak of azijn. Wegens plaatsgebrek kon een aantal inzen dingen benevens de Kinderrubriek niet in dit nummer worden opgenomen. jouw goedheid geeft me de kracht om alles te dragen." Hij at met smaak en bracht verder de dag door met lezen. Het eerste boek, dat hij pakte, was een verhandeling over het leven van de pelsjagers in het hoge Noorden, met veel teke ningen en afbeeldingen. Hij las het helemaal door en was toen besloten naar het Noorden te vluchten, als hij tot vluchten gedwongen werd. Met spanning wachtte hij op een volgend be richt van Marion, maar de dag ging voorbij en er kwam niets. Ook de nacht dreigde geen nieuws te brengen, tot even na middernacht de deur onhoorbaar geopend werd en een gestalte naar binnen glipte. „Marion," zei Hall verrukt en drukte haar in zijn armen. Een ogenblik liet zij haar hoofd op zijn schouder rusten, doch dan maakte zij zich los en keek hem aan. Hal! zag tranen in haar ogen glinsteren en vroeg ongerust: „wat is er, lieveling .slecht nieuws?" „Heel slecht," snikte ze, „je moet weg, Hall. Vader vermoedt, dat ik je schuilplaats weet. Hij is razend en dreigt mij weg te zenden. Ik wordt angstvallig bewaakt en ik kan je geen levens middelen meer zenden. Ik ben nu uit mijn raam geklommen, maar dat zal natuurlijk ook spoedig opgemerkt worden. Je moet vluchten, Hall, deze nacht nog, want morgen zal iedere duim grond in de omtrek onderzocht worden. Ze willen je vinden en dat zullen ze ook, als je niet spoedig vertrekt. Ik heb wat meegebracht. Kom eens hier." Heel handig plakte ze hem snor en baard aan, maakte een lidteeken over zijn rechter wang met behulp van was, zette hem een pruik op en lachte. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2