GOEDKOOP ALBERT HEI JN HOE SAM EN SLOKKIE OP REIS GINGEN ENORM HËEREN COSTUMES De Echte Javarijst io„ MARION'S GROTE AVONTUUR PREDIKBEURTEN Delicatesse Pudding H AU too** Cf&ïdko BURGERLIJKE STAND 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ZONDAG 18 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. D. Tromp te Zandvoort. Extra-collecte Bijz. Piot. Scholen. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Jeugddienst. Ds. A. Blanson Henkemans te Groesbeek. Extra-collecte Jeugdkerkdiensten. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 7 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefsl"«an. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.A\. 5 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 5). 3e collecte voor Emeriti pred., hun weduwen en wezen. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 4). 3e collecte voor Emeriti pred., hun weduwen en wezen. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Verenigde Doopsgezinde Ge meente te Haarlem, Ds. J. Yntema. Egüse Rélormé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 18 Fevriér. Pas de Service, 9 h. 15: Ecóle du Dimanche. Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „De zin der zonde". SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal). V.m. 11 uur: Universele Eredienst, bovenzaal, Vreeburg, Kerkplein 16. Spr.: de heer G. A. de Ruiter. Onderwerp: „Dagelijks leven". Donderdag 22 Februari: N.m. 8.15 uur: Cursus voor belangstellenden Acacialaan 28, Bloemendaal. - GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur.) Maandag 19 Februari 1940. The gridiron club marsch, Sousa's Band De zingende kellner, Willy Derby Galopp, Bayern Kapelle China seas, Andy iona en zijn orkest My way, Paul Robeson An is land melody, Andy lona en zijn orkest Polter- abend, Bayern Kapelle Deep Dessert, Paul Robeson Who cares?, Jungherr's Acc. Melo- dians Moeder is jarig, Dorpskinderendans, Kinderkoor Bel Canto Champagner Galopp, Otto Dobrindt en zijn orkest Cinderella waltz, Ambrose en zijn orkest De vogelver schrikker, Willy Derby Little Anne, Jung herr's Acc. Melodians De zomer kwam met bloemen, Dansliedje, Kinderkoor Bel Canto Sektperlen, Otto Dobrindt en zijn orkest Cinderella Sweetheart, Ambrose en zijn orkest Wolverine marsch, Sousa's Band. Dinsdag 20 Februari 1940. Birthday marsch, Massed Militair Band 1 don't know what 's wrong, Paul Robeson Montmartre, Erich Schneidewind en zijn ork. Marinaresca, Belmont Choir Roll up sailor- man, Paul Robeson Grigi-walzer, Erich Schneidewind en zijn orkest Ciribiribin, Bel mont Choir Destiny waltz, Barnabas von Geczy en zijn orkest Tip-top, potpourri, Bob Scholte Tin pan alley medley, Ivor Moreton and Dave Kaye Das kannst du nicht ahnen, Leo Eysoldt en zijn orkest Fidele Bauern, Bauern Kapelle Voiges of spring, Barnabas von Geczy en zijn orkest Di hinger de ga- dinge stonn un spingse, Leo Eysoldt en zijn orkest Oberbayerische Landler, Bayern Kapelle Prince Eugen-marsch, Massed Mili tair Band. Woensdag 21 Februari 1940. March of the herald, Massed Brass Bands Berceuse de Jocelyn, Tino Rossi Jalousie, Peter Kreuder en zijn orkest Gui, gui, Bel mont Choir Von Erfolg zu Erfolg, Adalbert Lutter en zijn ork. Les Pêcheurs de perles, Tino Rossi Caravan, Peter Kreuder en zijn orkest Aitf der Sennhutte, Orchestre Tyro- lien Fioritura Italica, Belmont Choir Ik wacht op jou, Kees Pruis Maskarapall. Or chestre Tyrolien Paysage, Jean Steurs en zijn orkest Voor mij, Senorita, Kees Pruis Tin pan alley medley, Ivor Moreton and Dave Kaye Baby, Jean Steurs en zijn orkest With sword and lance, Massed Brass Bands. Donderdag 22 Februari 1940. Washington greyes-farsch, Grand Massed Brass Band Blond is Katrientje, blond is het hooi, Bob Scholte Die Waldnachtigall, Jean Steurs en zijn orkest In a Vienna beer gar den, Manotovani en zijn orkest Ieder zoekt een plaatsje in de zonneschijn, Bob Scholte Der Facher, Jean Steurs en zijn orkest Pa- name ville d'amour, Tino Rossi Liebcsge- schichten, Walter Fenske en zijn orkest Amor di Pastorello, Chor Belmont Frühling in Wien. Adalbert Lutter en zijn orkest ürim- selpolka, Landlerkapelle II existe une blonde, Tino Rossi Wien wird bei Nacht erst schön, Adalbert Lutter en zijn orkest Fraueniiebe und Leben, Walter Fenske en zijn orkest Monte Bré, Landlerkapelle Liberty Bell, marsch, Grand Massed Brass Bands. Vrijdag 23 Februari 1940. Martial moments, Foden's Motor Works Band. Un violon dans la nuit, Tino Rossi „Big Broadcast of 1938", Paramount Theater Orkest La Traviata, Deanne Durbin La chanson du coeur, Deprince en zijn orkest Vieni sul mar, Coro Belmonte It's raining sunbeams, Deanna Durbin Je n'ai pas de guitare, De prince en zijn orkest O Marinariello, Coro Belmonte Mit dem Hoppla, Landlerkapelle Wanneer je trouwen gaat, Bob Scholte Welle, Welle hasche mich, Adalbert Lutter en zijn orkest La serenada a Lena, Tino Rossi Die neue Post, Landlerkapelle Het huisje bij het sluisje, Bob Scholte Heute hab' ich noch was vor, Adalbert Lutter en zijn orkest. Zaterdag 24 Februari 1040. Passing of the regiments, Foden's Motor Works Band „Champagne Waltz", Para mount Theater Orkest Parlami d'amore Mariu, Tino Rossi „Banja on my knee", Pa ramount Theater Orkest Did your mother come from Ireland, Community Singing Heute geh'n wir nicht zu Bett, Adalbert Lutter en zijn orkest Hollandsche potpourri, Bob Scholte met Avro girls Sowieso, Landler kapelle Der Grummelkop, Jean Steurs en zijn orkest Finestre, Tino Rossi In the chapel in the moonlight, Community Singing Kinder, wie die Zeit vergeht, Adalbert Lutter en zijn orkest Decapo, Georges Boulanger en zijn orkest Blumen, Jean Steurs en zijn ork. E striissli us muettis gartli, Landlerkapelle Tr.kajUngar, Georges Boulanger en zijn ork. Engelsche Import Steeds voorhanden iVgr! Hoursm UITBREIDING FIRMA I. C. HAAN. Permanente meubelten toonstelling. De firma I. C. Haan in de Barteljorisstraat te Haarlem, bekende speciaalzaak voor complete meubileringen, heeft aan haar zaak een grote uitbreiding gegeven. Tegenover de reeds be staande panden Nos. 39 en 41 heeft de firma de hand weten te leggen op het perceel No. 34, waar een permanente meubeltentoonstelling wordt gevestigd. Zowel in- als uitwendig ziet ook deze nieuwe afdeling er zeer verzorgd uit en vormt een belangrijke aanwinst voor de zaak. Doch ook de clientèle is ermee gebaat, daar men thans een veel beter overzicht heeft van de meubelen, tapijten en aanverwante artikelen. Ter aankondiging van de opening dezer per manente meubeltentoonstelling heeft de firma Haan een extra editie uitgegeven van haar „I. C. Haan's Nieuws", waarin mooie foto's een duidelijk beeld geven van de groei van deze meer dan honderd jaren oude zaak. Andere af beeldingen geven den beschouwer een beeld van de kwaliteit der artikelen, die geweldige kracht proeven kunnen doorstaan. Dit „I. C. Haan's Nieuws" zal in ruime mate worden verspreid. Aan de firma onze gelukwensen met haar nieuwe uitbreiding. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN H.P.C. Op Woensdag a.s., 21 Februari, houdt de H.P.C. haar jaarlijkse Algemene vergadering in haar clublokaal van het Sportpark-restaurant te Heemstede. Het bestuur zal op deze avond een belang rijke wijziging ondergaan. De H.P.C. staat voor een grote stap, waarvan de benoeming van een nieuwe voorzitter afhangt. Voor de bezetting van deze zetel stelt het besuur van H.P.C. den heer P. Colder candidaat. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEA4STEDE. J. ter Linden, Jos. Bosboomlaan 7. H. Luk- kien, Beethovenlaan 30. G. J. Mink. Koedicfs- laan 8. J. K. Schwartz, Jan Steenlaan 20. H. j. F. T. Smulders, Maasstraat 20. J. J. H. Steenman, Binnenweg 142. J. Schouwenburg, H. W. Mesdaglaan 34. M. C .Spoel, Brcn- steeweg 72. -L. v. d. Vaate, Timorstraat 49. T. G. Heimans. Leidschevaartweg 159. J. Drost, ZandvooPter Allee 6. J. C .Kuyk, Zandvoortschelaa<*BE6 D. F. Volkers, Von- delkade 38. J. H. Kraak, Bachlaan 6. 97. Plotseling stond Sambo vlak voor een steile afgrond. Gelukkig was deze slechts enkele meters diep: onderaan groei de struikgewas. Hij nam dus moedig een sprong naar beneden en schoof met luid gekraak door het struikgewas. Haar o wee, wat was dat? Help, help!! 98 Sammetje was namelijk prec.es op de rug van een leeuw terechtgekomen, die achter de struiken rustig lag te dutten. Van zijn kant was het roofdier door dit plotse linge bezoek niet minder geschrokken dan Sam; met Sam op z'n rug rende het er luid brullend vandoor. „O wee, o wee," dacht Sam, „als hij er achter komt, wat er op z'n rug zit, is het met me gedaan! Hu! ik voel de tanden al in m'n ribben!" 99. Maar gelukkig, het zou nog boven verwachting goed aflopen: toen hij de hoek omsloeg, vloog de leeuw regelrecht tegen een andere leeuw op, die nog een appeltje met hem te schillen scheen te hebben. Ten minste, de dieren begonnen terstond een verwoed gevecht, zodat zand en aardkluiten door de lucht stoven. Sam maakte van deze zo onverwachts geboden gelegenheid na tuurlijk gebruik, om onverwijld het hazen pad te kiezen! BIJ ALBERT HEIJN Van Vrijdag 16 t.m. Donderdag 22 Februari Tarwebloem Tarwebloem prima Tarwebloem extra Zelfr. Bakmeel extra Boekweitmeel Boekweitg rutten extra Prima Havermout Snelk. Havermout extra 3 Pond voor 22 a. 2 Fondspakken 2 ..25 2 25 2 „30 2 Pond „25 2 Pond „25 2 Fondspakken 27, 2 Pond 22 .2 Pondspakken 27, Per Pondspak 1 7 Per Pondspak 16 ct. NU 2 Pondspakken voor 2^S Ct. Grove Ta Ie Ir ijst 2 Pondspakken 19 CL Beste Tafelrijst 2 21„ Grove Gort 2 Pond voor 21 Parel Gort 2 25 Alkmaarsche Gort Per Pondspak 1 6 Macaroni 2 Pakken voor 23,. Elleboog Macaroni 2 25 A.H. Maizena 4 25,, 4 25 Vermicelli Per Pond 19, 17, 15„ *i Per Pak 12, Huishoudstroop Per K.G. Bus 33 Gedurende slechts één week FIJNSTE GOUDSCHE MEIKAAS PER POND OQ van 45 voor ct. 62 LOOP DER BEVOLKING IN 1939. Op 1 Januari 1939 had Heemstede 19518 in woners (9291 m. en 10227 vr.) Dit aantal vermeerderde door vestiging met 3110 en door geboorten met 342, totaal 3452. Vermindering door vertrek uit de gemeente: 2361, door overlijden 140, totaal 2501. Toename der bevolking alzo 951 inwoners. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal in woners derhalve 20469, waarvan 9735 mannen en 10734 vrouwen. PADVINDSTERS HELPEN FINLAND. Op Woensdag 21 Februari zullen de pad- vindsters en Kabouters van Haarlem en Bloe mendaal, geholpen door vriendinnen, oliebollen verkopen door heel Haarlem, ten bate van het Fir.se Rode Kruis. Hiervoor heeft zich een werk-comité gevormd, onder ere-voorzitsterschap van mevr. J. baro nesse de Vos van SteenwijkVan Royen, dat reeds van vele kanten grote medewerking met dit plan ontving. De ingrediënten worden door verschillende grote firma's geschonken, terwijl vele Haarlemse bakkers en de Huishoudscholen de oliebollen zullen bakken. Ook B. en W., de politie en de Gemeent. Centrale werkplaats hel pen mee om het plan te doen slagen. Er zullen vele duizenden bollen gebakken worden, die tegen een minimumprijs van 5 cent per stuk zullen worden verkocht. Bestellingen kunnen nu reeds schriftelijk wor den opgegeven aan het Nederlandse Padvind- sters Gilde, Middenlaan 75, Haarlem, terwijl giften op postgiro 205349 van het Ned. Pad- vindsters Gilde, Haarlem, onder vermelding: Voor Finland, zeer welkom zijn. Het werkcomité: Mevr. H. A. HalbertsmaWaller, president». Mevr. C. A. PeereboomKikkert, Secretaresse. Mevr. A. Del BaereJiskoot. Mevr. M. S. DuyvendakMoulijn. Mej. L. C. M. Heerkens Thijssen. Mej. H. Kersbergen. Mevr. A. KonjngsMiddeldorp. Mevr. W. M. KuykSmit. Mevr. M. van de VlugtIdman. Ondertrouwd: J. van Heivoort en J. G. Meijerj P. j. Voorderhaak en N. Zwijnenburg. Getrouwd: J. A.Koster met H. J. Verzeilberg. Bevallen: J. J. de BonteDolron z.; H. C. Tuinderv. Tetering z. Overleden: Chra. Vooges 83 jr., wed. van J. F. Knobbe. FEUILLETON Roman van I. F. J. GROOTHEDDE (Nadruk verboden.) 25) „Zie je wel, allemaal leugens," barstte Baby los, die rood zag van woede. Ik zal u zeggen, hoe de zaak in elkaar zit. Ik bewaar het geld. omdat ik het zuinigst ben. Die twee heren drin ken net zo lang, tot hun winst op is en dat moeten ze zelf weten. Maar ik ben niet verplicht mijn winst in hun keelgat te gieten. En het be drijfskapitaal blijft onaangeroerd, dat was af spraak. Werk zoeken? Ik zeg iederen dag, dat we werk moeten zoeken, ik wil wel, maar zo lang de heren nog een cent over hebben van de winst, steken ze geen hand uit. Al zes jaar lang zijn we even arm naar het Noorden terugge keerd, als we waren, toen we Ierland verlieten. Maar deze keer gebeurt het niet. We bewaren ons kapitaal en ik verdeel mijn winst niet. Nog een paar jaar en ik keer naar het groene Erin terug als een welgesteld man, terwijl zij dan geen stuk kleren meer hebben." „Ik geloof, dat Fred gelijk heeft," zei Hall, „op zo'n manier komen jullie nooit vooruit." Hij verwachtte, dat de twee anderen op zou den stuiven, maar Pat liet zijn hoofd hangen en Tom, die tot dan gezwegen had, zei: „Natuurlijk heeft hij gelijk. Hij heeft altijd ge lijk. Daarom hebben we hem schatbewaarder gemaakt. Maar dat neemt niet weg, dat hij nog te gierig is, om een glas absinth weg te geven. Wij kunnen ook niet helpen, dat wij dorstiger zijn dan hij." Hall wenkte den waard, om de glazen nog eens te vullen, schoof wat dichter bij en zei: „Jullie zijn dus pelsjagers. Nu ik ook, dat wil zeggen, ik wil het worden. Als we rfh eens sa men naar het Noorden gingen? Jullie hebben ondervinding. Ik bezit wat geld, me dunkt het zou best gaan." De drie mannen sloegen dadelijk toe. Het vooruitzicht, dat ze de gehele zomer niet hoef den te werken en dat ze toch op tijd hun glas absinth zouden krijgen, lokte hen wel aan. „Afgesproken," zei Hall, „we vertrekken meteen naar het Noorden. Voor we er zijn, is het Augustus. We hebben dan nog ruimschoots de tijd, om onze hutten te bouwen, onze inko pen te doen en alles voor de winter in gereed heid te brengen." De mannen vonden het uitstekend. Baby sloeg met de vuist op tafel en riep: „Daar drinken we op, van mijn winst." „Daar nou," zei Pat verontwaardigd, „en daarnet schreeuwde hij moord en brand." Baby deed, of hij de opmerking niet hoorde en riep: „Vier absinth, ook een voor.... eh.... voor...." „Hall Pennock," vulde Hall lachend aan, „maar ik moet geen absinth, geef mij maar een glas bier." „Groot gelijk," bromde Tom, absinth ver moordt je zenuwen, vooral dat bocht, dat je hier overal krijgt. Ik had ook liever een goed glas whiskey, maar die is alleen in Ierland te krij gen. Ik maakte ze in die tijd zelf, maar de amb tenaren kregen er de lucht van en namen alles in beslag. Ik heb er een in het ziekenhuis gesla gen, Tom en Baby deden de rest en daarom, wel. daarom zitten we hier. We hebben maar niet afgewacht, wat ze er van zeggen zouden, maar we kropen in een vrachtboot, die ons netjes over de plas bracht, zonder dat het een cent kostte." „Dat is waar," zei Pat, „maar ik heb nu nog pijn in de rug van het werken, dat we op die smerige scult moesten doen." De waard had de glazen opnieuw gevuld. Er werd geklonken op Hali's gezondheid. Pat be gon te zingen en dadelijk vielen de twee anderen in. Ze zongen een Ierse melodie: O Shamrock, green immortal Shamrock." Het was verwonderlijk om te zien, hoe ernstig de mannen ineens werden, nu ze het zinnebeeld van hun vaderland bezongen. Hall moest beken nen, dat het niet kwaad klonk, maar hij had niet veel zin, om het verdere deel van de dag in de herberg door te brengen. Hij rekende af met den waard en riep: „We gaan, mannen." Black-Devil ontlokte uitroepen van bewonde ring aan de drie en dat Hall ook nog een pak paard bezat, vervulde hen met eerbiedige ver bazing. Flail steeg op en reed vast naar de weg. Het duurde nog al lang, voor de anderen kwamen Omziend schoot Hall in een lach. De kleine Baby was op een hoog, stevig gebouwd paard gezeten. De stijgbeugels had hij opge knoopt, omdat hij er anders niet bij kon. De twee grote kerels zaten tezamen op een klein, mager scharminkel, dat dreigde door te zakken onder de zware last. Hun lange benen raakten bijna de grond en zowel paard als ruiters keken zo melancholisch, dat Hall schaterde van het lachen." „Waarom ruilen jullie niet?" slaagde hij er op het laatst in te vragen. „Hij wil niet!" snauwde Pat, op Baby wijzend, die op zijn paard troonde, als een Maharadja van Idië op een olifant. „Hij liegt," schreeuwde Baby verontwaardigd, „maar het is ieder jaar hetzelfde. Ze komen net als ik met goede paarden van het Noorden, maar als hun geld verdronken is, ruilen ze ze voor scharminkels in en verdrinken het geld, wat ze er bij overhouden. Als dat op is, ver kopen ze ook nog een van die paarden en krui pen samen op het andere. Drankzucht en anders niet. En dan denken ze maar, dat ik hun weer mijn paard geef. Maar dit jaar gebeurt het niet. Voor mijn part moeten ze lopen, maar ik houd van mijn eigen beestje." Hij klopte zijn rijdier trots op de nek, stak zijn neus in de wind en stapte weg. Hall begreep, dat ze op die manier niet erg zouden opschieten en riep: „Stop eens even. Eén van jullie tweeën kan het pakpaard krijgen." Pat. en Tom lieten zich als de wind van luin paard glijden en hadden tegelijk het pakpaard bij de teugel, die het met Black-Devil verbond. Deze schrok en sprong steigerend op, zodat zij verschrikt achteruit weken; maar dadelijk scho ten ze weer toe, bang, dat de een den ander voor zou wezen. „Kalm aan," lachte Hall. „Ik wou maar zeg gen, één van jullie kan mijn pakpaard krijgen en dan zullen we zien, of we voor den ander niet een aardig beest op de kop kunnen tikken. Kennen jullie hier niet een paardenhandelaar?" Ze kenden er wel tien en twistten een klein kwartier, wie de beste was. Met algemene stem men werd ten slotte besloten naar Bill Howard te gaan. Daar begon het pas goed. Ze gingen te keer als razenden. De paarden hadden alle mogelijke en onmogelijke gebreken, waren on dervoed en schromelijk duur. Bill was de groot ste oplichter van heel Canada en hij moest niet denken, dat ze een karkas wilden kopen, ze wilden een fatsoenlijk paard voor een fatsoen lijke prijs. Hall knipoogde naar Bill, maar deze maakt» een geruststellend gebaar. Hij kende zijn pap penheimers en wist, dat het alieen maar te doen was, om een paar dollar van de prijs af te krijgen." „Zoek er twee uit," riep Hall, „we kunnen toch niet zonder pakpaard." Dat gaf weer nieuwe herrie. Nogmaals wer den alle paarden stuk voor stuk bekeken, betast en beklopt. Bill moest weer wat van de prijs afdoen, omdat ze nu in massa kochten, nieuwe scheldwoorden daalden op zijn hoofd neer, maar het slot was toch, dat Pat en Tom ieder op een glanzenden, goedgevormde merrie de poort uit reden. Het magere bezit van Pat en Tom had nog 45 dollar opgebracht en die werden aan Hall overhandigd. Toen deze ze ieder 15 dollar ervan gaf, kende hun vreugde geen grenzen meer en luid zingend verlieten ze Regina, de dag prij zend, die hen ruzie had doen maken om een glas absinth. „Maar denk eraan," waarschuwde Hall, „deze paarden verkoop je niet meer." Toen trokken Pat en Tom zo'n verontwaat- digd gezicht, dat Hall voor de zoveelste keer die dag in lachen uitbarstte, terwijl Baby wijs met het hoofd knikte. Over het stuk naar Prince-AIbert aan de Sas- katchewan-rivier deden-ze drie dagen. Hall had geen spijt, dat hij ze als reisgezellen aange nomen had. Hij lachtte in die drie dagen meer, dan hij zijn hele leven gedaan had. In Prince- AIbert voorzagen ze zich rijkelijk van proviand, want de eerste plaats van enige betekenis, die ze zouden aandoen. Fort-Reliance namelijk, lag op een afstand van bijna 700 mijl, een afstand waarover ze, als alles goed ging, zeker veertien dagen zouden doen. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2