Naar de Kagermeren IS U REEDS ABONNE? BOERENBLUF H. Scholte RUIM HONDERD VIJFTIG JAAR WORDEN IN HAARLEM VERKOCHT A. J. van der PIGGE, Gierstraat 3 Metselaar-Schoorsteen veger Nu is het tijd J. J. Meirink COÖP. BOERENLEENBANK Mie merk-rijwielen en banden Melkinrichting BRON STEE SPORT. EN WETENSCHAP EN TECHNIEK Grillen van het hemelvuur Het Tibetaanse raadsel van alle eeuwen BONT ALLERLEI HET KORTE VERHAAL BEKENDMAKING A. G.G.M. GIORGIS EN ZOON Racket reparaties en bespanningen EFFECTEN - COUPONS M. R. J. LAMMERSE HASTER DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT BK. VK 1896. 0. roor het goed: val- cmdiarjurk, die er model, dat meia van Bernibergzfj- .lende andere ma tt o.a. kimstzijd», Men moet voor- arop de jaiponnen i rugzijde worden, t, terwijl hals en gebiesd. in de maten 44 rRONEN. aangevraagd wor- 3 in postzegels aan aat 5 B, Den Haag noeders is, dat zij de kleintjes naar zijn ze dan te moe, inder dan geen tijd in! voor? Het poppen- aar kinderen vroeg leine jongens zetten al! Inderdaad, wan- ijs leren opruimen, sen lust, vooral als of nu en dan een KENPLAKJES. L. water (kokend); r. gesmolten boter; gehakte peterselie; :e. ;ehakt, evenals de wij 2 uur weken in jrden de eieren ge- lolten boter, peper, Ismede de gehakte moeten nu een vrij gen er anders nog en wij delf rite heet leine ronde koekjes opgediend worden, nsaus bij, die wij waarin wij 2 bouil- je tomatenpurée, 1 35 gram boter. De srin wordt het zeer gesmoord, daarna gemengd en lang- Juillon er bij, laten /IET BESSENSAP. st; 100 gr. suiker; senschilletje. de kook met de na de goed gewas- ichtjes gaar koken, flink kloppen, en roeren, daarna de stijfgeklopte eiwit, beboterde en met dingvorm gedaan, nken, dat de vorm en, met het oog op daarna wordt de au bain Marie ge- >ij een warme bes oase halt hielden, de hielen, ng meer fe zijn," hebben .misschien aebben over rots- 'en achtergelaten." antwoordde de an ons te pakken er slecht voor ons niet rusten, want veiliigheid zijn." Uit het H.B.C.-Kamp. In een vinnige strijd heeft H.B.C. zich de meerdere getoond over haar concurrent om de bovenste plaats haar oude rivaal Santpoort. Het werd een verdiende 21 overwinning, waardoor HBC zich weer dichter bij het kam pioenschap plaatste. De stand is thans; HBC gespeeld 16 wedstrijden, 24 punten. Santpoort gesp. 18 wedstrijden, 25 punten. Spartaan gespeeld 17 wedstrijden, 23 punten. Om kampioen te worden behoeven nu slechts 2 punten behaald te worden in de twee resteren de wedstrijden. Hiermede wordt nog een weekje gewacht, want a.s. Zondag wordt op het HBC- terrein aan de Heerenweg de Steden-wedstrijd R.K. HaarlemR.K. Amsterdam gespeeld, waar van de baten komen voor de wederopbouw van Rotterdam. Voor Heemstede is dit een bijzon dere attractie, niet enkel om het mooie doel, maar omdat in het Haarlem elftal 7 H.B.C.'ers zullen uitkomen. Het elftal is als volgt samengesteld: Nijssen, (Santpoort), J. Smit, A. Ouland, (TYBB) (HBC) C. Tromp, J. Veld, J. v. Rooden, (Santpoort) (HBC) (HBC) G. Drayer, J. v. Bakel, J. v. Bakkum, Kick Smit, (HBC) (HBC) (Santpoort) (HBC) C. Martin. (HBC) Getracht zal worden ontheffing van belasting te krijgen, opdat alle gelden voor het goede doel kunnen worden afgedragen. Aan deze hoofdwedstrijd, die om half drie aanvangt, gaat vooraf een Junioren-wedstrijd District Haarlem NoordZuid, welke om 1 uur aanvangt. H.P.C.-N1EUWS. Ten bate van Rotterdam organiseert de Zwemclub „Haarlem" in het Stoop's Bad te Overveen nationale zwemwedstrijden. De H.P.C. zal op deze wedstrijden met haar volledige zwemploeg uitkomen. Tevens zal het eerste zevental op deze wedstrijden het eerste team van Haarlem in een vriendschappelijke wedstrijd ontmoeten. H. P. C. Nu de zwemvijvers in Groenendaal weer ge opend zijn, is ook de training van de polo spelers van H.P.C. weer begonnen. Er wordt geoefend volgens een uitgebreid plan, teneinde te komen tot een succesvol zomerseizoen. De dames oefenen op Dinsdag- en Donderdagavond, de heren op Woensdag- en Vrijdagavond. Het poloveld is met 4 Meter uitgebreid; de lengte was vroeger 24 M., thans 28 M. Voor de dames-wedstrijden blijft de oude maat gehand haafd. Aan de reeds geplaatste paal wordt waartoe een nieuwe hijsinstallatie met staal draad aangebracht. R.K. DAM- EN SCHAAKCLUB „ST. BAVO". Men verzoekt ons mede te delen, dat de R.K. Dam- en Schaakclub ,,St. Bavo" weer regel matig Donderdags clubavonden houdt. De theo retische lessen worden voortgezet op Donder dagavond 6 Juni a.s. in het R.K. Jeugdhuis, Heerenweg. Aanvang half negen. Ook de wedstrijd om het persoonlijk club kampioenschap wordt voortgezet. De stand hiervan luidt momenteel als volgt: J. Drayer 14, J. Warmerdam 13, B. Stevens 12, N. Zomer 9, J. Wullems en J. Stevens 8, J. v. d. Zwan en J. Weyers 7, J. Witteman 5, L. v. d. Voort en A. J. Kol 4, G. Does en J. Diependaal 3, F. Broekman 2, J. v. d. Voort 1 en P. v. d. Vorst 0 punten. IS SIGARENAS SCHADELIJK VOOR PLANTEN? Vele mannen hebben de gewoonte om, als zij geen asbakje bij de hand hebben, de as van sigaar of sigaret op de aarde van een plant te deponeren. Menigmaal ergert de huisvrouw zich hier aan, niet alleen omdat het in strijd is met haar ge voel voor orde en netheid, doch ook omdat zij bang is dat haar planten hierdoor te zeer zullen lijden. Deze vrees is evenwel ongegrond, aan gezien de as van tabak voor een groot deel de zelfde stoffen bevat als plantenmest, n.I. 39 kali, 36 kalk en 10 zwavel- en fosforzuur. Planten gaan dus niet dood door sigarenas, alhoewel deze nu niet bepaald fraai op de aarde staat. Aan te bevelen is dan ook om te zorgen, dat rokers een voldoende aantal asbakjes vin den om as, sigaren- en sigarettenresten op te deponeren. Indien men planten teveel mest geeft, worden ze overvoed en een teveel van as is al even verkeerd, omdat de lucht op den langen duur niet genoeg tot de aarde kan toetreden. Bovendien hebben planten een zekere rusttijd, waarbij zij niet gemest mogen worden; ook sigarenas is dan verkeerd, hetgeen ook geldt voor zieke en jonge planten. Heide- en moeras- planten zijn vijanden van kalkachtige stoffen en zullen op de lange duur reageren op as. De huisvrouw weet dus, dat haar planten weliswaar niet zullen gaan kwijnen, wanneer de heer des huizes of een harer zoons eens een enkele maal zondigt door de as van zijn sigaar of sigaret tegen de rand van een bloempot af te tikken, doch het moet geen gewoonte worden. Het is een groots en tegelijk voor de meeste mensen angstaanjagend schouwspel, wanneer uit diepzwarte wolkengevaarten felle bliksem flitsen neerschieten, het doffe gerommel van de donder langs de hemel rolt en de gehele natuur in beroering schijnt te zijn. Wel bewondert men het spel van de ontketende elementen, maar ge woonlijk pleegt men er zich geen rekenschap van te geven, hoe eè'n onweer eigenlijk ontstaat en wat de vaak zeer curieuze gevolgen er van kunnen zijn. Temperatuurcontrasten in de lucht, die een atmosferische „revolutie" teweegbrengen, zijn de oorzaak van de buitengewoon belangwek kende natuurverschijnselen, die wij kennen onder de naam van bliksem, donder en de gewoonlijk daarmede gepaard gaande zware regens. Vol gens berekeningen van sommige meteorologen komen op de ganse aarde niet minder dan 44.000 onweders voor. Per seconde flitsen vol gens hen 360.000 bliksems langs het zwerk, die een gemiddelde lengte hebben van 2500 M. De energie, die bij een onweer ontwikkeld wordt, bedraagt gemiddeld verscheidene honderd mil- lioenen K.W., d.i. ongeveer de dagelijkse pro ductie van een grote electrische centrale. Het ligt voor de hand, dat men op het denk beeld is gekomen, deze enorme krachten aan de moderne techniek dienstbaar te maken, doch men is er tot nog toe niet in geslaagd, dit ten uitvoer te brengen. De bliksem als scheidsrechter. In de regel verspreidt de bliksem angst en schrik om zich heen, waar hij verschijnt. Zijn macht, huizen en schuren in vlammen te doen opgaan en mensen te doden, is maar al te zeer gevreesd. Doch menigmaal doet hij zich ook van een bepaald humoristische kant kennen. Dan kan hij bijv. optreden als een hemelsen scheids rechter en snel en doortastend ingrijpen in aardse aangelegenheden. In het begin van deze eeuw waren verscheidene burgers van het Duitse stadje Altenburg in een langdurig pro ces met het gemeentebestuur gewikkeld over het visrecht in een grote vijver. Jaren lang bleef het proces slepen, de stapels acten hoopten zich tot bergen op, de advocaten beleefden een gulden tijd en de gerechtskosten stegen, tot schrik barende hoogte. En toch zou het proces nog lang niet ten einde zijn gebracht, wanneer niet de bliksem op zekere dag in de veelomstreden vijver was geslagen en de gehele visstand had gedood. Nu hadden beide partijen geen belang meer bij de vijver en de eis werd ingetrokken. In een ander geval gedroeg de bliksem zich als een „jurist", die het niet eens was met een ambtelijke beschikking. Dit eigenaardige geval gedroeg zich als volgt toe. Enige jaren geleden sloeg de bliksem in in een douanekantoor bij Littau in Moravië, juist terwijl een beambte bezig was, een document met het douanestempel te bekrachtigen. De bliksem sloeg het stempel precies doormidden, zonder dat de beambte hier bij enig letsel opliep. Enkele jaren geleden liep een boer met de zeis op schouder door het veld naar huis, toen hij door de bliksem werd getroffen. De man werd slechts voor enkele minuten verdoofd. Toen hij weer bijkwam, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat zijn nikkelen horloge niet meer dan een metaalklomp was, terwijl zijn kleren enige brandplekken vertoonden. Letsel had hij in het geheel niet opgelopen. In andere gevallen daarentegen bracht de bliksem stilstaande klok ken weer aan de gang; zelfs begonnen soms kerkklokken te luiden. Tot de origineelste grap pen, welke de bliksem heeft uitgehaald, behoort ongetwijfeld het voorval te Kopenhagen enkele jaren geleden. Daar sloeg de bliksem in de gevel van een huis, sprong vandaar op een man, die beneden tegen het huis stond en reet hem de broekspijpen van onder tot boven open. Daarop verdween rij in een ijzeren rooster van de rio lering onder de grond. Toen de man, die onge deerd was, zijn pantalon naar den kleermaker bracht, stond deze verbaasd over het „vakkun dige" werk en de zuivere snit van de bliksem! Ten slotte zij nog het merkwaardige geval van een inslaande bliksem in een Hongaars stadje vermeld, waar het hemelvuur de grendel van een roofdierenkooi' opensloeg, met het gevolg, dat de zich daarin bevindende leeuwen en tij gers, die aan een rondreizend circus behoorden, >ver het marktplein ontsnapten en een algemene paniek veroorzaakten. De snaaksheden, die de bliksem zich nu en dan veroorlooft, zijn wel eens wat aan de ruwe kant! Lhassa, de Heilige Stad. Vooral in de laatste tijd wordt er meer ge sproken over Brits-Indië en de Perzische Golf, welke aandacht voornamelijk te danken zal zijn aan politieke oorzaken. Vreest men wellicht, dat het huidige conflict ook daar een uitloper zal hebben en dat het ook hier tot ernstige ver schillen van mening zal komen? Hoewel men in militaire kringen beweert, dat dit land van het Noorden uit onaantastbaar is, is het toch opmer kelijk, dat de Engelsen men zie slechts de Britse pers hernieuwde aandacht aan de dag leggen voor de Noordelijke nabuur van Brits- Indië: de Tibetaanse kerkstaat Tibet. Als eerste heeft Sven Hedin, de bekende Zweedse ontdekkingsreiziger, het ondoorgronde lijke Tibet nader gebracht tot de Europeanen. Op hem volgden, niet als ontdekkingsreiziger, maar meer als avonturier, Trebitsch Lincoln, Pools journalist, Boeddhistisch monnik, Engels afgezant. De derde Europeaan, die in dit won derlijke land doordrong, was wederom een ont dekkingsreiziger, Spencer Chapman, een Engels man, die met een opdracht van Downingstreet door het ontoegankelijke bergland reisde, medi camenten uitdeelde, aan enige jonge Tibetanen het recht verschafte gratis een studie aan een der Engelsche univêrsieiten te volgen en ten slotte den Tibetanen de films van Charlie Chap lin en Rin Tin Tin vertoonde. Dat was in 1936, midden in de tijd, dat Engeland de onbekendste en merkwaardigste aller staten ter wereld hernieuwde aandacht be toonde. De Engelse belangstelling voor Tibet dateert van 1903, toen de politicus Lord Curzon, een overste en enige pionierstroepen de Hima- laja doorkruisten en doordrongen in dit terra incognita. Zij werden vriendelijk ontvangen en slaagden er in Engeland op economisch gebied enige invloed in Tibet te bezorgen. Tijdens de wereldoorlog veranderde die genegenheid ten gunste van de Chinezen, die reeds sedert eeuwen, hoewel zij in name de heersers waren over dit land, zich er bitter weinig om hadden bekommerd. Maar in 1920 ging een nieuwe ex peditie naar Lhassa en de verstandhouding scheen weer als vroeger geregeld te zijn, totdat de Engels gezinde Dalai Lhama kwam te ster ven en een kerkvorst, de Tshi Lhama, een revo lutie uitlokte. De reeds genoemde Spencer Chap man kon met behulp van enkele militaire af delingen de rust in het land herstellen, maar de toekomst staat nog steeds op losse schroeven: het tegenwoordige staatshoofd, de regerende Dalai Lhama, werkelijk hoofd van het land, is een kind; de minister-president en de ministers van Tibet oefenen in werkelijkheid de macht rit. En de werkelijke macht ligt tot het ogenblik, waarop de tegenwoordige Dalai Lhama volwas sen wordt, in handen van enige duistere kloos terhoofden en priesters. Want Tibet is een kerk staat, een oud-feudale kerkstaat, met een cultu rele en sociologische staatshuishouding, die on geveer overeenkomt met een Europese uit de twaalfde eeuw. Van de ruim twee millioen in woners zijn ongeveer 300.000 monniken, dat wil zeggen 15 tot 20 pCt. der bevolking; de helft van het nationale inkomen wordt gebruikt door de kloosters en de tempels. Lhassa, de heilige stad, waarvan het inwoner aantal op ongeveer 20.000, waarvan de helft monniken, wordt geschat, ligt op een plateau, op 4000 M. hoogte, in de Boeddhistische wereld het „dak van de wereld" genoemd, dich aan de voet van een uitloper van de Himalaja. De schoonheid van de stad, zo berichten de onder zoekers, kan evenwel niet verhelen, dat de stad ernstig lijdt aan gebrekkige hygiënische inrich tingen, dat de drinkwatervoorziening en de ka nalisatie meer dan ontoereikend is. In de straten bijvoorbeeld blijft het afval, etensresten, ca davers van dieren maandenlang liggen en slechts het zeer droge klimaat kan verhinderen, dat niet regelmatig de verschrikkelijkste epidemieën uitbreken. Het land exporteert bont, leder en zijde, maar het vermoeden is niet ongegrond, dat de bodem rijke ertsaders bevat. Tot dusver hebben alle ontdekkingsreiziger, onverschillig van welke nationaliteit, bij hun terugkomst ver klaard, dat de Westerse machten er goed aan zullen doen hun verstandhouding met de kerk staat zo goed mogelijk te maken, hetgeen onder meer bereikt kan worden door het derwaarts zenden van kooplieden, artsen, ingenieurs en geologen, die ongetwijfeld op de toekomst van Tibet grote invloed zullen gunnen uitoefenen. DE VEGETARIëRS HEBBEN EEN GOEDE TIJD. Er zijn een klein aantal mensen, die zich ver heugen over de beperking, die ook in Engeland ten opzichte van het vleesgebruik is ingevoerd, namelijk de vegetariërs. In Engeland is hun woordvoerder niemand minder dan G. B. S., de grote, beroemde, gevreesde en bewonderde Ierse schrijver Shaw. Shaw heeft aan een journalist, die hem om zijn mening over deze kwestie vroeg, verklaard, dat hij de beperking heel goed vond, alleen moest die nog wat strenger worden doorgevoerd, het was nog maar een begin. Vol komen tevreden zou hij pas zijn, als het gebruik van vlees in Groot-Brittannië en Ierland totaal werd verboden. Toen de reporter opmerkte, dat het vlees-etende Engeland het dan toch maar tot de grootste macht ter wereld had gebracht, antwoordde de slagvaardige vegetariër, dat dat wel juist was, maar dat de journalist zich eens moest voorstellen, hoe groot Engeland wel zou zijn geworden, wanneer het slechts door vege tariërs werd bewoond, waarbij hij triomfantelijk op zichzelf wees en zich op de borst sloeg. VAN WAAR KOMEN DE OORKLEPJES? De koude winter heeft de oorkleppen plotse ling tot een gewoon verschijnsel op onze straten gemaakt. Men ziet ze overal. Men vergist zich echter, wanneer men meent, dat ze iets nieuws zijn. Integendeel, ze zijn reeds duizenden jaren oud. Het moment, waarop ze voor het eerst ge bruikt werden, is niet vast te stellen. Maar wel weten we, dat ze reeds in zeer oude tijd in Midden-Azië gedragen werden. In het koude jaargetijde behoorden ze tot de normale kle dingstukken. Mannen, vrouwen en kinderen droegen ze. Er waren echter ook volken, bij welke het dragen van oorkleppen door een on- Door LEX VAN BATUM. August Vogel, de „hofbezitter", zoals hij zich zelf trots noemde, was een onuitstaanbare kerel. Iedereen gaf hij te verstaan, dat hij alleen de wijsheid in pacht had. Hem, zo meende hij altijd, kon men geen knollen voor citroenen ver kopen. En inderdaad: het scheen boer August altijd voor de wind te gaan. Op zijn velden gedijde alles. Zijn tarwe stond elk jaar prachtig en droeg de zwaarste aren. Zijn aardappel velden maakten de boeren uit de omtrek jaloers. Geen wonder dus, dat August in zijn stam kroeg altijd aan het pochen was, maar onsym pathiek van hem was, dat hij altijd opschepte tegenover een ander, van wien hij wist, dat zijn velden er slecht voorstonden. Dat maakte August bij de dorpelingen zo weinig bemind. August had één hartstocht en dat was: wedden. Aan de tafel van zijn stamkroeg, waar men de élite van de boerenstand altijd kon vinden, had August altijd het hoogste woord. Hij loste altijd de meest moeilijke vraagstukken op; sprak over oorlog, vrede, staatslieden, politieke strubbelingen, enz., enz. Op een avond, toen zij weer bij elkaar zaten, haalde August plotseling een geweldige peen uit zijn zak en toonde deze vol trots aan zijn tafelgenoten. „Kijk 'ns!" riep hij uit, „wie van jullie heeft ooit zo.'n geweldige peen gezien. Diè groeien nu op mijn veld!" De andere boeren keken jaloers naar de ge weldige peen en mochten haar één voor één in de hand nemen, om te voelen hoe zwaar de peen wel was. Men was vol bewondering over de penen van August's veld. Alleen de oude Christiaan scheen voor August's penen geen be wondering te kunnen hebben en zat wat spot tend te lachen in de richting van den op schepper. Deze laatste voelde de spottende blik van Chris op zich gevestigd en vroeg: „Nou Chris, heb jij soms zulke geweldige penen?" Allen keken naar Chris, die kalm bleef door roken en spottend bleef glimlachen. „Wel, wat heb je er op te zeggen?" „Wat ik er op te zeggen heb?" antwoordde Chris langzaam, „wel, dat ik je binnen een kwartier zo'n peen kan bezorgen en nog wel groter!" De boeren staarden onthutst naar Chris, ze wisten, dat het op zijn veld niet voor de wind ging. Hoe durfde Chris zo iets bluffen! „Wedden?" vroeg Chris aan August. „Natuur lijk, top!" antwoordde deze laatste. „Ik geef jullie allemaal twee potten bier, als Chris binnen een kwartier een peen kan laten zien, die net zo groot of nog groter is dan deze peen!" De weddenschap werd gesloten en Chris liep de kroeg uit. De boeren staarden hem na en schudden het hoofd over zoveel vermetelheid. Men mompelde wat, sommigen kregen mede lijden met den armen boer, die er nu zeker door gehaald zou worden, als hij met niets terug keerde en het gesprek werd weer op andere onderwerpen gegooid. Precies na 12 minuten keerde Chris in de stamkroeg terug, in de hand hield hij een peen, nou, zij was zeker zo groot als die van August, als ze niet groter was! De boeren zaten sprakeloos. Men betastte de geweldige peen, om te zien, of ze wel echt was, en vergeleek haar grootte met die van de peen van August. Ja werkelijk! Ze was nog een tikje groter! August ziende, dat hij de weddenschap ver loren had, betaalde de twee potjes bier, die hij aan alle aanwezigen beloofd had en zat intussen stilletjes te peinzen over het feit, hoe het toch mogelijk was, dat Chris zulke geweldige penen op zijn erf had. De man behoorde wel niet tot de opscheppers, maar op zoiets mag je met recht 'n beetje pochen De avond verliep vrolijk en ook de waard was vrolijk, want zijn avond was goed na die weddenschap, die door den opschepper August verloren was. Sommige boeren dorsten zelfs zo ver te gaan en te zeggen: „Wel Guusje, houd je in 't ver volg wat koest! Een ander heeft ook wel wat op zijn veld Het gezelschap ging vrolijk uiteen, en de waard sloot zijn herberg. Boer Chris stapte naar huis; de geweldige peen stak nog uit zijn zak. Daar hoorde hij voetstappen achter zich. Hij draaide zich om en zag Evert, zijn buurman op hem afkomen. „Hei, Chris, vertel me 's, in vertrouwen waar heb jij die peen vandaan? Groeit toch niet op jou armzalige veldje. Maak me dat niet wijs." Chris grinnikte. Hij mocht Evert wel. „Niks zeg gen ,hoor," zei hij, „ik heb die peen van Gustaaf's eigen veld...." geschreven wet was verboden. Zo bijvoorbeeld bij enkele stammen in het Oosten en Indië. Uit Aziatische reliefs meent men bovendien te kun nen opmaken, dat bij een aantal stammen het dragen ervan behoorde tot de privileges van den monarch en adellijke lieden, terwijl het aan de hovelingen van lagere rang verboden was, zich de oren te bekleden. Er staan in ieder ge val op de bedoelde reliefs geen dienaren of lakeien met oorbescherming. ZWANEN PROBEERDEN FLESSEN UIT TE BROEDEN. Veel vogels herkennen de door hen zelf ge legde eieren niet. Zoals bekend is, trekt de koekoek daaruit zijn voordeel, door zijn ei in een vreemd nest te leggen. Maar de broed- woede van vogels gaat soms nog verder. Zo heeft men opgemerkt, dat Zwanen soms op een fles zaten tg, broeden. Blijkbaar geven de dieren er hoegenaamd niets om, waarop ze zit ten, als ze maar kunnen broeden. Andere vogels echter letten beter op. Bij wijze van proef heeft men in nesten van zeezwaluwen en meeuwen rood geverfde eieren gelegd, en in dit geval weigerden de vogels pertinent, er verder op te blijven zitten. Ze onderscheiden dus wel dege lijk de kleur. Wanneer men bij groene eieren enige andere legde, die een dergelijke kleur ver toonden, werd het bedrog niet gemerkt en bleven de vogels rustig broeden. CARBID ALS MOTORBRANDSTOF. De Noorse ingenieur Thomas Jensen heeft een automobiel gedemonstreerd waarvan de motor door carbid wordt aangedreven. Voor de demonstratie van zijn nieuwe uitvinding heeft hij in zijn auto slechts de carburateur behoeven te veranderen en achter op de bagagedrager een door hem geconstrueerd apparaat aangebracht, waarmee uit het carbid acetyleengaas wordt ge wonnen, dat door een buis naar de carburateur wordt geleid. Jensen voorziet een goede toe komst voor zijn uitvinding, daar Noorwegen op het ogenblik tengevolge van de oorlogstoestand onder benzinegebrek lijdt. Het apparaat voor de productie van acetyleengas is echter vrij groot en zwaar. Het gas wordt tijdens de rit automatisch geproduceerd. Voor 2 uur rijden is 2 K.G. carbid nodig. DE DRAKEN VAN DE PILATUSBERG. Nog in de zestiende eeuw was het streng ver boden, de top van de Zwitserse berg Pilatus te naderen. Volgens het volksgeloof huisden op deze top draken en boze geesten. En dus bleef de Pilatus onbetreden, totdat enige moedige mannen het bijgeloof negeerden en besloten, de top te beklimmen. Het was een zekere Johannes Muller, die, vergezeld van een klein aantal an deren, het waagstuk ondernam. Door deze daad werd de ban gebroken. Dat er iets geheimzin nigs aan de berg verbonden was, kwam ook doordat men de naam in verband bracht met die van Pontius Pilatus, wiens stoffelijk over schot, naar men bewerde, op de top van de berg een laatste rustplaats had gevonden. Vol gens een andere lezing echter is de naam af komstig van het Latijnse woord „pileatus", dat bedekt, gesluierd betekent, omdat de top van de berg dikwijls door nevelen is omgeven. SLAPEN HAAIEN WEL EENS? Men beweert, dat sommige dieren slechts zeer weinig behoefte hebben aan slaap. Maar het record houden in dit opzicht toch stellig de haaien, want niemand heeft nog ooit een haai zien slapen. Een enkele keer gelukte het met veel moeite, een haai in een aquarium onder te brengen, en dan zwom het dier zonder ophouden als razend in het rond. Dagen, maanden, jaren lang hield het dit vol, totdat eindelijk de dood tengevolge van ouderdom en uitputting intrad. Maar ook in de zee heeft men nog nooit een slapende haai ontdekt. Zelfs in de hete middag zon, wanneer andere vissen een beetje slapen, al blijven de ogen wijd geopend, zijn de haaien onafgebroken op zoek naar voedsel, dat hun op elke tijd van de dag of de nacht welkom is. Men maakt hieruit op, dat haaien geen behoefte hebben aan slaap, en dat hun organisme vrij blijft van de giften, die wij en vele dieren door de slaap weer uit ons lichaam moeten ver wijderen. HET AUTOMATISCHE GEWETEN. In de Verenigde Staten wordt al het moge lijke gedaan om paal en perk te stellen aan hef aantal verkeersongevallen. In verschillende sta ten is men er sinds kort toe overgegaan een „automatisch geweten" aan de kilometerteller te schakelen. Het functionneert op de volgende wijze: wanneer de automobilist een snelheid van 60 Km. in het uur heeft bereikt, begint een fono graaf te werken, die verklaart: „Opgepast! In drukke straten moogt ge niet zo snel rijden!" Is de snelheid tot 75 Km. opgelopen, dan zegt het geweten: „Ik zou wel eens willen weten, hoe het met uw remmen staat." Bij 100 Km.: „Ieder ogenblik kunt ge een lijk zijn!" en bij 130 Km.: „Ik bid de hemel om vrede voor uw ziel." Zullen de verkeersongevallen door dit automa tisch geweten afnemen? En een andere vraag: zullen alle automobilisten zonder wettelijke be palingen dienaangaande zich zulk een fonograaf aanschaffen? Voorlopig lijkt het middel meer eigenaardig dan doeltreffend. „Blij je te zien. Hoe staat het met die 25 pop, welke ik nog van je krijg?" „Je hebt gelijk. Maar Zondag ben je jarig, dan zal ik ze je brengen met felicitaties." „Breng alleen het geld maar, dan feliciteer ik mezelf wel." G. J. VAN ZELST, Binnenweg 192 LUXE EN ORTHOPAEDISCHE SCHOENMAKER maakt bekend dat vanaf heden zijn zaak weer geopend is EERSTE KLAS REPARATIE INRICHTING Beleefd aanbevelend Ridderstraat 18 HAARLEM TELEFOON 13310 Zondag om I.50 uur met de salonboot „TRIO", vanaf Zuider Buiten Spaarne bij de Langebrug. Prijs: f 1.25 en f 0.80 H. J. Feye, Ravelingsteeg I3, Tel. II292, Haarlem Voor electr. Kookplaten, waterketels, melkkokers, enz. Binnenweg 92 - Telefoon 28947 Radio- en electr. artikelen Alle rep. worden door ons vlug en billijk uitgevoerd Gierstraat 59, Haarlem Voordeelig en goed DE SLIJMPILLEN§ VAN DE ER VEN G. M ET Z ZIJ ZIJN BEKEND ALS EEN ZACHT EN UITSTEKEND WERKEND LAXEERMIDDEL, in doosjes van 40 stuks 35 ct. BINNENWEG 67 - HEEMSTEDE - TELEFOON 280I5 Verleent voorschotten en credieten tegen zakelijk onderpand Incasseert Binnen- en Buitenlandsche chèques en wissels. Neemt spaargelden in deposito - opent rekening cournta (ook voor niet-leden) Dagel. geopend van 9—12.30 en van 23 uur. Bovendien Vrijdagsavonds van 4.308 uur. nog verkrijgbaar bij Jan van Goyenstr. 28, Tel. 14699 Melkinrichting Bronstee levert U zuivere gepasteuriseerde ROOMKARNEMELK in heele en halve Liter flesschen, hygiënisch, voedzaam, smakelijk en verfrisschend. Bronsteeweg 36a Telef. 28055 Valkenb. laan 71

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 3