RADIO 1940-1941 PHILIPS en N.S.F. De opbouwdienst een zuiver Nederlandse instelling DE NIEUWE A.V.R.O. STUDIO Boekhandel VAN HALST preöTkbeurten Koopt iedere maand tenminste een boek! Trekt er eens op uit! De vliegende cowboy van de grand-spring 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT VOOR SCHOOLBOEKEN ALLE SCHRIJF- EN TEEKENBEHOEFTEN Plein 32 - Telefoon 15019 - Haarlem ZONDAG 8 SEPTEMBER Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Extra collecte voor het Fonds Evangelisatie in eigen Gemeente. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor het Fonds Evangelisatie in eigen Gemeente. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. (Voorber. H. Avondmaal). N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. 3e collecte voor emer. predikanten, hun we duwen en wezen. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Bom. (Voorber. H. Avondmaal). N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. 3e collecte voor emer. predikanten, hun we duwen en wezen. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Dr. A. Vis, Doopsgez. predikant te Beverwijk. Met medewerking van het Dameskoor. Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „Levende Schakels" GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur). Maandag 9 September. Barataria mars, Blaasorkest Un violon dans la nuitTino Rossi -Music, Maestro please, Lew Stone en zijn band Trink' ma Bruadaschaft mitz'amm, Grinzinger Schrammel Trio Het Pechlied, Peter Pech Du bist alles für mich, Adalbert Lutter en zijn orkest The mood that I'm in, Greta Keller Husch, husch ill's Körbchen, Karl Berbeuer met dans- orkest Var I Alperna, Duo Ja La serenade a Lena, Tino Rossi The red maple leaves, Lew Stone en zijn band Solang noch ein Knöpferl im Tascherl., Grinzinger Schrammel Trio Mijn vader had gelijk, Peter Pech Es gibt so siisze Madels, Adalbert Lutter en zijn orkest Carelesly, Greta Keller Mer han d'r schönste Lenz, Karl Berbeuer met dansork. Alpklattrarvalsen, Duo Ja Graff Zeppelin mars, Blaasorkest. Dinsdag 10 September. Nibelungen mars, Odeon Orkest Rund urn die Reeperbahn, Adalbert Lutter en zijn orkest Zwischen Shanghai und St. Pauli, Erich Schneidewind en zijn orkest La Route, Tino Rossi Mit dem hoppla, Landlerkapelle Arroyito, Pesentie en zijn orkest Alessandro Stradella, Joseph Schmidt Wind and waves, Jungherr's Acc. Band When a prince of a fella meets a Cinderella, The Andrews Sisters Man musz auch mal'nen Hupfer fun, Erich Schneidewind en zijn orkest C'est la valse amoureuse, Tino Rossi Die neue Post, Land lerkapelle Paris.... Paris, Pesentie en zijn orkest Martha, Joseph Schmidt My rhytm, Jungherr's Acc. Band Sha-Sha, The Andrews Sisters Per aspera ad astra, Odeon orkest. Woensdag 11 September. The crusader march, Grand Massed Brass Bands Far west, Harmonica duo Die Belli- nies Heinzelmannchens Wachtparade, Hans Bund en zijn orkest Cinderella-waltz, Am brose en zijn orkest Fein, fein schmeckt uns der Wein, Marcel Wittrisch Vous que je veux, Georges Sellers en zijn orkest Echte Wiener Herzen, Concert orkest Witte Rozen, Willy Derby Es geht nicht ohne Liebe, Eugen Wolff en zijn orkest Gliihwiirmchen Idyll, Hans Blind en zijn orkest Cinderella Sweetheart, Ambrose en zijn orkest Kussen ist keine Siind, Marcel Wittrisch Les belles petites, Georges Sellers en zijn orkest Stephanie-Ga votte, Concert orkest A Marenariello, Willy Derby Ich kann an hiibchen Madels nicht voriibergeh'n, Eugen Wolff en zijn orkest The gladiator march, Grand Massed Brass Bands. Donderdag 12 September. Marche des enfants de troupe, Militair orkest Wiener Blut, Wiener Bohème orkest Am Abend auf der Heide, Adalbert Lutter en zijn ork. Komm Zu mir, Herbert Ernst Groh Ueber Berg und Tal, Walter Sommerfeld met orkest The girl in the alice blue gown, Lon don Piano Acc. Band Het lied van den slangenbezweerder, Johnny and Jones Wie is Loesje?, Ramblers dansorkest Ma guitare qui chante, Stefano en zijn orkest An der schonen blauen Donau, Wiener Bohème Orkest Schön ist die Nacht, Adalbert Lutter en zijn orkest Steig ein in die Gondel, Herbert Ernst Groh Mia Bella, Walter Sommerfeld en zijn orkest On the bridge of sighs, London Piano Acc. Band Mijnheer Dinges weet niet wat swing is, Johnny and Jones Flip de Fluiter, Ramblers dansorkest On ouvre demain, Stefano en zijn orkest Souvenir de la brigade, Militair orkest. Vrijdag 13 September. Berliner Luft, Kapelle Otto* Kermbach Dixon hits. No. 23, Reginald Dixon Hallo! Hier Walter Bromme, Adalbert Lutter en zijn orkest Liebesschmerz, Tanz Sinfonie orkest El Danzon, Tino Rossi Destiny-waltz, Barnabas von Geczy en zijn orkest Saluti Spaghetti, Landlerkapelle Day dreaming, Oscar Rabin en zijn orkest Angels never leave heaven, Ambrose en zijn orkest Mein Schicksal, Tanz Sinfonie orkest C'est aux iles d'amour, Tino Rossi Voices of spring, Barnabas von Geczy en zijn orkest Tessiner Bergleben, Landlerkapelle -I wanna go back to Bali Oscar Rabin en zijn orkest I paid for the lie I told you, Ambrose en zijn orkest Berliner Jungs, Kapello Otto Kermbach. Zaterdag 14 September. Sedan mars, Groot Blaasorkest Hit review, Reginald Foort Ruck-Zuck Annemarie, Carl Woitschach en zijn orkest Lilla sjömanshjar- tat de a j'de, Karin Juel Mit Musik durchs Leben, Wiener Sangerknaben Romany, Man- tovani en zijn orkest Sing a song of sun beams, Bing Crosby White sails, Victor Syl vester en zijn orkest Die Hochzeit der Micky Maus, Barnabas von Geczy en zijn orkest Jimmy sailor, Karin Juel La girometta, Wie ner Sangerknaben Nine side of heaven, Bing Crosby Cuban lady, Victor Sylvester en zijn orkest Ueber blauen Wogen klingt mein Liebeslied, Barnabas von Ceczy Schupo mars, Groot Blaasorkest. Zondag 15 Sept. van pl.m. 10.3011.30 uur. Deutschmeister mars, Militair orkest Wir horen Walter Kollo, Fritz Domina en zijn orkest Wir horen Walter Kollo, Fritz Domina en zijn orkest Waltz Memories, Reginald Dixon Cubanischer Tanz, Barnabas von Geczy en zijn orkest Jazz ist trümf,Jean Steurs en zijn orkest Rochin' chair, The Mills Brothers Zur guten Nacht, Erich Börchel en zijn orkest Galopp, Bayern Kapelle Roter Teufel, Barnabas von Geczy en zijn orkest Triorag, Jean Steurs en zijn orkest Tiger rag, The Mills Brothers Wenn die Glocken lauten, Erich Börchel en zijn orkest Polterabend, Bayern Kapelle O du mein Oesterreich, Mili tair orkest. Eenheid boven alles. Alle politieke en kerkelijke propaganda is bij de Opbouwdienst verboden. Hij is zuiver Neder lands: „Want wij zijn één voor allen, En allen zijn wij één." Wij moeten nu in de allereerste plaats één zijn en werken voor de eenheid van ons eigen vaderland. Al bereiken wij niet alles, wat wij nastreven, toch zullen wij dankbaar zijn, wan neer wij een deel bereiken. Ons land staat op een Christelijke grondslag, maar geen kerkelijke propaganda. Alle mannen zullen in de gelegenheid worden gesteld op Zondag hun godsdienstplichten te vervullen, maar de werkdagen zijn voor de Opbouwdienst en voor niets anders. De Opbouwdienst staat alleen ten dienste van óns land en óns volk en het is een lichtpunt, dat wij de gelegenheid hebben, hier het Nederlandse volkskarakter te behouden. Een uiteenzetting door Majoor Breugese. Tucht en vertrouwen. /fEN heeft zich reeds herhaaldelijk afge- I I vraagd, wat nu eigenlijk het doel en het karakter van de Opbouwdienst betekent, waarin ongeveer 55.000 Nederlandse militairen zijn ingeschakeld. Het is ons een genoegen, een verslag te kunnen brengen van een voordracht, door den leider van den Opbouwdienst, den be kenden Majoor Breunese, gehouden op een der dagelijkse persconferenties onder leiding van Pressedezernent Willy Janke. Een 55.000 dienstplichtigen, die geen werk konden vinden, zijn thans bij deze dienst inge schakeld. Een deel daarvan is werkloos tenge volge van de huidige toestanden, een ander deel behoorde ook reeds vóór de oorlog tot de z.g. beroeps-werklozen. Bij verschillende hunner is het moreel door deze werkloosheid sterk gedaald. De Opbouw dienst wil bij deze mannen gemeenschapszin bevorderen en hun eerbied en waardering voor de arbeid bijbrengen. Wij achten dit van zoveel waarde, dat wij daartoe al onze kracht willen aanwenden. Orde, netheid en tucht moeten daar toe allereerst worden hersteld. De tucht zal ge baseerd moeten zijn op vertrouwen in de lei ders, die uit het beroepspersoneel zijn gerecru- teerd. Grote gestrengheid zal daartoe moeten worden toegepast, opdat de man voele, dat de gemeenschap thans boven alles gaat. Zonder deze factoren zal het herstel niet mogelijk zijn. Zodra in deze richting iets blijkt te zijn be reikt, zal wellicht pas half Augustus aan het werk worden begonnen. Dienst van de gemeenschap. Met de objecten zijn wij in de aanvang zeer kieskeurig. Ze moeten bestaan uit arbeid ten behoeve van de gemeenschap. Het slechten van versterkingen, het herstel van dijken en kaden en dergelijke kunnen tot de mannen spreken wegens hun gemeenschapdienend karakter. Zij gaan zich daardoor nuttig lid van de gemeen schap gevoelen. Zo gaan we gemeenschappelijk in groten getale aan het werk ten behoeve van land en volk. Onze Hollandse jongens zullen daarvoor zeker gevoel hebben. Bebossching, cultuurarbeid, graven van ka nalen en dergelijke, zijn andere objecten. Op deze wijze alleen kan de man weer arbeids vreugde en levensvreugde krijgen. Zo zal hij met een andere levensbeschouwing in de maat schappij terugkeren. Lichaamsoefening en sport zijn ook noodzake lijke factorên in de opbouw. 15 Juni werd het sportcentrum te Den Haag geopend. Er worden nu voor de verschillende corpsen van de op bouwdienst een 100-tal leiders opgeleid en daar na zullen meer honderdtallen volgen. We moeten nu ophouden met praten en schrijven, maar beginnen te dóen. Muziek en zang worden beoefend en geven rhythme aan de arbeid. Verschillende mannen kennen een vak en krij gen gelegenheid, die bekwaamheid te onder houden. Aldus luidt de slagzin waarmee de Boeken week-Commissie, die t lken jare in de lente een propaganda-week vo-t het boek organiseert, zich dit najaar richt t"t den Nederlandsen lezer in het algemeen en hem, die weinig of niet leest in het bijzonder. De taak dezer Commissie, ingesteld door de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, die dit jaar 125 jaar bestaat, is immers de belangstelling van het gehele Nederlandse volk te wekken voor het boek, dat zo'n belangrijke plaats inneemt en een zo'n grote invloed oefent op het geeste lijk leven van een volk. De gebeurtenissen der laatste maanden heb ben de gemoederen van alle Nederlanders ten diepste geroerd en de gedachten lang in heftige beweging gehouden. Wij moeten echter, juist nü, voor wat is en voor wat nog komen gaat zo fris mogelijk van geest blijven. Te veel wij geven toe: het is haast_onvermijdeIijk praten wij over de „toekomst", maar daarnaast is het noodzakelijk eens geheel buiten de dagelijkse sfeer te verblijven. Is men het hiermee eens, dan volgt daaruit, dat men uitziet naar een middel tot ontspanning, een tegenwicht tegen de pro blemen van elke dag. Het is ons bekend, dat het bezig zijn met literatuur door velen als een bij komstige veraangenaming des levens, als een weelde wordt beschouwd. Hoe nu? zullen zij ons vragen, hebt gij niets anders voor te stellen dan dat we boeken moeten gaan zitten lezen? Inderdaad, dat stellen wij U voor. Wij stellen voor, dat de schrijvers zullen schrijven en dat wij ons zullen verdiepen in hun werken. En dat voorstel zal U niet afschrikken als wij met lite ratuur niet alleen bedoelen die van de groten van geest, maar wel degelijk ook het werk van hen die met eenvoudige middelen tot de meer eenvoudigen van geest spreken. Een goed ge schreven roman heeft voor deze categorie van lezers dezelfde waarde als een werk over wijs begeerte voor den philosoof en een diepgaand Bovenstaande afbeelding toont het nieuwe gebouw, dat deze week door de A.V.R.O. in gebruik is genomen. Door deze uitbreiding van werkruimte en technische installate behoort de uitrusting van de A.V.R.O. wat betreft moderni teit, uitgebreidheid en doeltreffendheid thans tot de beste ter wereld. Komt eens luisteren en kennismaken, het verplicht U tot niets Alle nieuwe modellen staan voor demonstratie gereed GM /-v /\n Radio- en U Gramofoonspecialist Groote Houtstraat 108 - Telef. 13046 GEVESTIGD SEDERT 1913 boek over kiinst voor den ernstigen kunst minnaar. Een boek kan U enkele uren volkomen ontspanning geven. Zó, dat U bij het omslaan van de laatste bladzijde met een zucht betreurt, dat het uit is. Dan hebt ge uw gedachten dus enkele uren verfist met anderer denkbeelden, met anderer zienswijze en ge zijt beter bestand tegen wat de dag van morgen U mogelijk brengt. Daarom: Koopt iedere maand tenminste één boek, het geeft U nieuwe geestkracht! Door EDO J. BERGSMA. m tEEMT het er eens van! Trekt er eens op uit.... neemt wat vacantiel. Meent U dat?, wordt mij gevraagd, meent U dat, terwijl telkens vliegtuig-gesnor en -ge- brom boven onze hoofden is en her en der bommen vallen? Inderdaad, aanmoedigend is dat niet, maar toch, juist daarom zou ik zeggen, is het nodiger dan ooit uw dagelijks werk, uw kantoor, uw winkel, uw school eens te verlaten.... uw tele foon, uw radio, uw zorgen en moeilijkheden, verdrietigheid, angst en ergernis eens van U af te zetten. Werkelijk, onbedreigde plaatsen zijn er nog genoeg, U behoeft heus toch niet op de rand van een vliegveld of bij de oprit van een brug, of naast een munitiefabriek uw vacantie-logies *e zoeken. 't Is waar, een oorlogsongeluk kan ons overal treffen, maar in elk geval: in de vrije natuur is er toch veel meer kans er buiten te blijven dan in menige stad of ander oord! Trekt er toch op uit! Zeilt op onze in schoon heid moeilijk te overtreffen plassen, vennen, meren, rivieren en rivierkes; de rust, die gij al zeilend, roeiend, vissend, zwemmend vinden zult, is éénvoudig ideaal. Vraagt aan de afdeling „watertoerisme van de A.N.W.B.", Keizers gracht 590, ^Amsterdam, eens inlichtingen over een mooie, veilige tocht, een rustig plekje aan een mooi water en U keert als een ander mens terug in uw werk. Of wandelt eens een Bondswandeling. Vei liger kan het haast niet en ge drinkt de schoon heid van ons land in bij teugen vol; ge geniet van de prachtigste bospartijen, geniet de mooi ste vergezichten op de heuvels van Limburg, Gelderland, Overijssel, Drenthe, Zuid-Oost Friesland en de duinen. Fietst eens half ons Vaderland door over de door de A.N.W.B. bewegcijferde rijwielpaden, getrokken door de aan natuurschoon allerrijkste gedeelten van Nederland. Gezondheid bij lepels vol, rust voor uw geest, ontspanning van uw lichaam, een weldadige moeheid, gevolgd door een allerweldadigste slaap zullen uw deel zijn. En, gaat eens kamperen! Laat U door de A.N.W.B. voorlichten; ook op dit gebied weet hij alles 1 Vraagt over hotels en pensions en mooie toch ten voorlichting. Gebruikt de Bonds-zwerfbons, vooral als ge het goed wilt hebben en toch maar bescheiden uitgaven doen. De Spoorweg dient U van advies hoe gij op de minst drukke, rustigste en ook goedkoopste manier naar een beginpunt van uw uitstapje kunt komen. Eén en al service is „de Spoor". Informeert even bij de prachtig toegeruste in lichtingen-kantoren in vele spoorwegstations en past de ontvangen informaties aan bij wat de A.N.W.B. U geraden heeft en dan, heus, schudt uw narigheid en zorg eens van U af; U zult er wel bij varen, uw gezin niet minder. Een wel daad bewijst ge Uzelf en de Uwen, al ware het alleen, dat ge zoveel minder humeurig en kittel- orig zult wezen als de reis ten einde is en zo veel "beter tot arbeiden in staat; frisser van geest, krachtiger van lichaam, versterkt van ziel zult ge uw werk hervatten. Laat ook vrouw en kinderen genieten als het maar éven kan! Hoe meer ge mijn raad volgt, des te- meer zal met uw gezin en uw vriendenschaar, gijzelf er bij winnen en als het door heel velen gedaan wordt, welnu, dan komt dat brede kringen der Maatschappij en heel ons; onder zorgen gebukt gaand vaderland ten goede. Dat kan en als het niet kan, dan móét het, want wij willen toch allen ons dierbaar Nederland opbouwen, inwen dig gezond en moreel krachtig maken, ons Volk tot rijke zegen! DE AARDE IS ONGELIJK. De aardoppervlakte is rijker aan bergen en heuvelachtig terrein dan men gewoonlijk aan neemt. Zo bedraagt het „vlakke land" op de gehele aarde slechts 34 In Afrika met zijn vele woestijnen is dit percentage slechts 15 terwijl Europa ongeveer evenveel vlakland als hoogland heeft. Het Korte Verhaal. Door JIM OWENS. Dat was toch wel het gekste, dat er op deze wereld kon gebeuren! Een cowboy met een vliegmachine! Alle mannen van de Kilbey-Ranch waren er opgewonden van. Het was te mal om over te praten! De eigenaar van de Grand-Spring had twaalf mannen ontslagen en daarvoor in de plaats één cowboy-piloot aangesteld. Sid Hallow heette de piloot en hij vloog elke dag zes of acht maal over het gebied, dat een cowboy in twee dagen omreed. Smithers, de eigenaar van de Kilbey-Ranch, liet op een avond al zijn cowboys bij elkaar komen en hield een lange protestredevoering. Hij legde uit, hoeveel cowboys er in de Staten werkloos zouden worden, wanneer het idee van een „luchtcowboy" ingang zou vinden. Hij stelde voor om op de Grand-Spring te gaan protes- testeren. Maar toen vroeg Gather, die nog maar kortgeleden van de Sunset-Ranch weg was ge jaagd, omdat hij een paard half dood had ge slagen, het woord. Hij zei, dat ze zelf moesten handelen. „We zullen dien vent het vliegen wel eens afleren! Elke keer als we hem zien, schie ten we op zijn machine, en, mannen, wie van jullie hem naar beneden haalt, krijgt van mij een beloning van 50 dollar!" Dat was nog eens iets voor de mannen! Van die dag af werd de „Kitty", de zilvergrijze vogel van Sid Hallow, op alle tijden van de dag be schoten. Na een maand zagen de vleugels er uit als een zeef en Sid vloog heel voorzichtig. Hij vloog in een grote boog om de ruiters heen, maar op een keer, toen hij erg laag moest vlie gen om een koe, die te ver was gelopen, terug te jagen, ging het mis. Tom was de eerste, die zijn revolver trok. Een paar seconden later schoten ook alle an deren. De „Kitty" schokte plotseling en er kwam een zwarte rookwolk uit de staart. Ze vloog nog een paar honderd meter door en begon toen langzaam te dalen. Eindelijk stond ze op de grond, met haar neus irf de aarde. De cowboys van de Kilbey-Ranch zaten stokstijf op hun paarden. Nu klom de piloot uit de machine. Hij zag een beetje bleek, maar was volkomen onge deerd. Dat was voor de cowboys het teken voor de vlucht. Toen ze eindelijk kletsnat van het harde rij den in Store aankwamen en een paar minuten later allen achter een glas whiskey zaten, be spraken ze het hele geval nog eens. „Heeft hij iemand van jullie herkend, boys?", vroeg Gather. Ze dachten van niet. „Dan houden jullie allemaal je mond, anders moeten we die kist nog betalen ook!" Dat wilde niemand natuurlijk cn ze beloofden allen te zwijgen. Maar daarmee was de zaak nog niet afgelopen. De premie moest nog gegeven worden. Ze beweerden allen, dat zij de machine naar beneden gehaald had den. Ieder hoopte de 50 dollar in zijn zak te kunnen steken en in minder dan geen tijd was het een geschreeuw en lawaai in het kleine café, dat horen en zien je verging. Tot het plotseling doodstil werd, want daar, in de deuropening, stond Sid Hallow. Hij liep naar de mannen toe en zei: „Als ik jullie was, zou ik de prijs ver delen en met elkaar opdrinken!" De cowboys staarden hem aan, alsof ze een wereldwonder zagen. Daar stond me die man plotseling in run midden. Zijn gezicht was nog met bloed bevlekt en zijn handen zaten onder de modder en de olie en het enige wat hij zei was, dat ze de prijs maar moesten verdelen. Sid kwam aan hun tafel zitten, bestelde ook een whiskey en zei: „We moesten het maar eens meteen met elkaar uitpraten, jongens. Maar ik stel voor om eerst de prijs te verdrinken. Ik heb er ten slotte ook een aandeel in." De gezichten van de cowboys klaarden op. „Ja, dat is een goed idee! Vooruit Gather, eerst de premie!" Gather werd rood en daarna bleek en stamelde toen: „Dat is nu toch ver velend, jongens, ik heb het geld niet bij me!" En toen begon het gebrul weer opnieuw. De waard vertelde, dat Gather nog een rekening van drie maanden had staan en zo kwamen ze van het één op het ander. De stemming was verwonderlijk gauw omgeslagen. Weer was het Sid Hallow, die raad wist. „Hoor eens, boys, ik zal die 50 dollar zolang wel voorschieten en houd het paard van Gather als pand. Ik geef het den waard in bewaring. Ik denk toch niet, dat Gather hier nog een baan zal krijgen!" Gather stond plotseling op en rende naar de deur, maar ze hielden hem tegen en sloten hem zolang in de kelder. Toen begon het drinkgelag. Meer dan 20 man deden eraan mee. Toen alles op was, ontstond een pijnlijke stilte en iedereen keek naar Sid. Hij wachtte even en ging toen zó zitten, dat ze hem allen konden zien. „Ja jongens," begon hij, „dat is een'pijnlijke geschiedenis. Een paar jaar geleden was ik ook nog een echte cowboy. Ik zat de hele dag op mijn paard en het was mijn lust en mijn leven. Tot op een keer mijn paard struikelde en viel. Ik brak van allerlei.... en toen ze me 48 uur later vonden, was mijn been naar de maan. Sinds dien heb ik nooit meer kunnen rijden. En toen kwam dat geval met de vliegende cowboys. Eerst heb ik erom gelachen en toen geraasd, want het was- een grote verleiding voor me. ik heb in de oorlog al heel wat machines afge vlogen! Eindelijk ben ik voor de verleiding be zweken. Ik kon dan tenminste weer buiten zijn. En zo trek ik nu weer door de lucht. Het is heus niet eenvoudig om op het vee te passen en nog te moeten oppassen ook, dat je geen kogel in je machine krijgt! Zo is de zaak nu, boys. Nu weten jullie er alles van!" Daar waren ze toch erg van onder de indruk! Zo'n arme kerel, die nooit meer op een paard zou kunnen zitten! Smithers gaf er een rondje voor en daarna Tex en Tom, Will, Sam, Frank, Tobby en alle anderen. Toen de maan die nacht boven de bergen uit kroop, belichtte ze een tafreel, zoals nog nooit iemand in die streek gezien had. Vanaf de schouders van twee cowboys gaf hij bevelen aan de jongens van de Kilbey-Ranch. „Nog iets harder duwen, trekken die anderen! Zo, ja!" En de „Kitty" stond weer overeind! Een paar monteurs werkten er een uur aan en toen was alles weer in orde. Toen Sid zei, dat ze de reke ning maar naar de Grand-Spring moesten sturen, sprongen de cowboys op en betaalden contant. Sid ging weer in de machine zitten en zei: „Nou, dan wel belankt, hoor jongens! Die schoten van jullie hadden niet veel te betekenen, hoor. Het was iets aan de motor, dat kan nu eenmaal gebeuren. Die schoten van jullie waren erg onschuldig!" Toen ging hij de lucht in en hij wuifde nog even grinnekend naar de jongens, die hem met open mond stonden na te kijken.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2