ALADDIN TOVERFLUIT ZONDER PUNTEN PREDIKBEURTEN DASSEN - HOEDEN HANDSCHOENEN VOOR DE JEUGD INGEZONDEN SPORT. FS.G.H EN DE JAN WIEGMAN BONT ALLERLEI DE GROOTSTE WENS 2 Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Bediening van het H. Avondmaal. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Bediening van het H. Avondmaal. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 4 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 9.30 uur: Ds. v. d. Bom. N.m. 3 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 25). Extra collecte voor Kerk en Schulddelging. Camplaan. V.m. 9.30 uur: Ds. Dondorp. N.m. 3 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 24). Extra collecte voor Kerk en Schulddelging. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur, Ds. J. M. Leendertz, Doopsgez. pred. te Haarlem. (Met medewerking van het Dameskoor). Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „De nieuwe mens dezelfde mens". ORAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur). Maandag 7 October. 1 uur mot Barnabas von Geczy en zijn orkest met intermezzo van zang, gez. door film sterren. Die Hochzeit der Micky Maus, Barnabas von Geczy en zijn orkest Cubanischer Tanz, Bar nabas von Geczy en zijn orkest Papilion, Barnabas von Geczy en zijn orkest So schön wie heut' hab' ich dich noch nie geseh'n Mon amour, Gez. door Maurice Chevalier Kann den IJebe Sünde sein, Gez. door Sarah Leander Wozu ist die Strasze da?, Gez. door Heinz Rühmann Komm mit nach Madeira, Barna bas von Geczy en zijn orkest Die Nacht, die Musik und dein Mund, Barnabas von Geczy en zijn orkest Ueber blauen Wogen klingt mein Liebeslied, Barnabas von Geczy en zijn orkest Roter Teufel, Barnabas von Geczy en zijn orkest Wenn der Abend versinkt, Barnabas von Geczy en zijn orkest Das kann doch einen Seeman nicht erschiittern, Heinz Rühmann Von der Puszta will ich traumen, Zarah Leander II pleurait, Maurice Chevalier In der Taverne, Barnabas von Geczy en zijn orkest Ein Student geilt vorbei, Barnabas von Geczy en zijn orkest Liebesserenade zur Nacht, Barnabas von Geczy en zijn orkest. Dinsdag 8 October. 1 uur Operettemuziek. Potpourri uit de Operette „Paganini", Edith Lorand Orch. Potpourri uit de Operette „Der Vogelhandier, Dajos Bela en zijn orkest Kurz Operette „Schwarzwaldmadel", Solisten, koor en orkest Potp. uit de Operette „Die Dollar- prinzessin", Edith Lorand Orch. „Wiener Operette Revue", Symphonie Orkest Potp. uit de Operette „Der Mikado", Dajos Bela en zijn orkest. Woensdag 9 October. Zang solisten met intermezzo van orgelmuziek. Mein Herr Marquis, Erna Sack Flowers so beautiful, Carlo Buti Komm zu mir, Herbert Ernst Groh Fein, fein schmeckt uns der Wein, Marcel Wittrisch Alessandro Stradella, Joseph Schmidt C'est aux iles d'amour, Tino Rossi Cityland potpourri, Cor Steyn (orgel) Naughty Marietta, Reginald Dixon -Hit Review, No. 1, Reginald Foort Missisippi, Reginald Dixon Two guitars, Carlo Buti Steig ein in die Gondel, Herbert Ernst Groh Spiel' ich die Unschuld, Erna Sack Kiissen ist keine Sünd, Marcel Wittrisch Martha, Joseph Schmidt El Danzon, Tino Rossi. Donderdag 10 October. Hollandse avond. Het Nederlands Elftal, Harmonie-orkest De bloem van het land, Willy Derby -Wie is Loesje, Het Ramblers Dansorkest Holder de bolder, Gez. door P. Muyselaar Ramblers Radio Revue, Ramblers Dansorkest Undeci ded, Dick van Limpt White heat, Het Ram blers Dansorkest Holland vooraan, Har monie-orkest Vannacht als de bloemen dro men, Willy Derby Flip de Fluiter, Het Tri- nettó Trio Blonde Mientje heeft een hart van prikkeldraad, Het Snip en Snap Quartet Zie aan 't raam de laatste rozen bloeien, Willy Derby - Mijnheer de Baron is niet thuis, Het Ramblers Dansorkest Honeysuckle rose, Dick van Limpt Farewell Blues, Het Ramblers Dansorkest. Vrijdag 11 October. Dansmuziek. Penny Serenade, Nat Gonella and his Geor gians Twilight in Turkey, Ambrose én zijn orkest Angels never leave heaven, Ambrose en zijn orkest Mondnacht auf Cuba, Corny Ostermann en zijn orkest F. D. R. Jones, Carroll Gibbons en zijn orkest Figaro, Fud Candrix en zijn orkest The Japanese Sand man, Paul Whiteman's swinging strings -My heart belongs to Daddy, Harry Roy en zijn ork. The man with the mandoline, Harry Roy en zijn orkest Swing Patrol, Ambrose en zijn orkest Spanische Frauen, Corny Ostermann en zijn orkest Stairway to the stars, Caroll Gibbons en zijn orkest The Grilfriend of the whirling Derwish, Fud Candrix en zijn orkest Ragging the scale, Paul Whiteman's Swinging Strings Run, Rabbit, Run, Harry Roy en zijn orkest I paid for the lie I told you, Ambrose en zijn orkest. Zaterdag 12 October. 1 uur filmmuziek en zang, gez. door filmsterren. „Champagne Waltz", selec., Paramount Thea ter Orkest Rund um den Film, Adalbert Lut- ter en zijn orkest -Gold Diggers of 1937 Louis Levy en zijn orkest Little Sir Echo, Bebe Daniels en Ben Lyon Sing a song of sunbeams, Bing Crosby Senorita, Nelson Eddy The masquerade is over, Bebe Daniels en Ben Lyon East side of heaven, Bing Crosby Sun-up to sundown, Nelson Eddy „Magyar Melody", Louis Levy en zijn orkest „Big Broadcast of 1938", Paramount Theater Orkest „Rosalie" selection, New Mayfair Orkest „Banjo on my knee" selection, Para mount Theater Orkest. Nog onze eerste Klas fabrikaten en tegen oude prijzen. Fa. GEBRS. VERMEULEN Gr. Houtstraat, hoek Gr. Markt, Haarlem AANRIJDING OP DE HEERENWEG. Zaterdagmiddag reed Mevr. E. H. D., wonen de te Heemstede, op de Heerenweg in de rich ting Bennebroek en wilde, naar beweerd wordt, zonder voldoende teken te geven de v. Merlen- laan inrijden. Eveneens uit de richting Haarlem naderde een Duitse militair op motor met zij span. Daar de bestuurder niet tijdig meer kon stoppen, volgde een aanrijding, waardoor de dame tegen de grond geslingerd werd en vrij ernstige verwondingen opliep. Een lid der Heemsteedse E.H.B.O., later ge assisteerd door Dr. v. Luin, verleende de eerste hulp, waarna de dame per ziekenauto naar de Mariastichting werd vervoerd. Het rijwiel werd ernstig, de motor licht beschadigd. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) lekerunó VAn fjenlcia o=o <o">£ IX/iHaa?,. GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE. Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje" hoopt dit jaar wederom vele kinderen gelukkig te maken door het plaatsen van een schoentje onder de schoorsteen van kindervrienden in Haarlem en omstreken. Ouders die menen, dat hun kinderen van 4 tot en met 7 jaar, hiervoor in aanmerking ko men, kunnen dit voor 8 October schriftelijk op geven aan het Secretariaat, Hooimarkt 30, Haarlem. Namens het Comité: A. BOLLEURS—BOCAGE, Secretaresse. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd HilversumR.C.H. te Hilversum. In het Sportpark te Heemstede om 2 uur. R.C.H. IIStormvogels II. A. Hillebrand, C. v. Eek, J. Kors, P. v. Esch, B. Vreenegoor, W. Stevenhaagen, R. Mulder, C. Hoog' ndoorn, H. v. Roodselaar, L. Biesbrouck, C. Meyer. Geïllustreerd door Uit het H.B.C.-Kamp. Het is Zondag HBC niet gelukt ook maar één puntje te veroveren. De 31 nederlaag was echter wel wat zwaar, en met een beetje geluk was een gelijk spel voor de Spartaan toch ook niet slecht geweest. Maar er kleven in het systeem van HBC nog te veel fouten, en deze verbeterend, zal HBC zeker nog wel van zich doen spreken in het komende seizoen. Maar of het Zondag gelukken zal tegen HVC (uit) betwijfelen wij sterk. Zowel tegen de Ken- nemers als tegen Volendam wisten de HVC'ers de zege te behalen met 64 en 21. Maar met de wil om te winnen kan er veel gebeuren. En in uit-wedstrijden zijn wel eens meer successen geboekt. 'Dus Zondag het beste beentje voor! H.P.C.-NIEUWS. Na een tweetal weken van volkomen rust, dit na het zware zomerseizoen, is de training op zwem- en pologebied aangevat, en we kunnen niet anders zeggen dan met enthousiasme. Deze training doorstaat, om de Heemsteedse kleuren komen ingesteld op de komende stedenontmoe- tingen, waarvan de eerste plaats heeft op Zon dag 6 October te Haarlem. De H.P.C. wil goed vertegenwoordigd zijn in de Haarlemse ploeg, hetgeen haar stempel legt in het feit, dat zwem mend en waterpolospelend H.P.C. een strenge training doorstaat, om de Heemsteedse kleuren zo goed mogelijk naar voren te doen komen. Wat betreft het oefenuur zelf, in deze tijd van verduisteringsmaatregelen heeft ook de H.P.C. zich aangepast. Vooral met het oog op de jongere leden is een speciale regeling getrof fen voor het halen en het naar huis brengen van deze leden. Dit geschiedt onder leiding van het bestuur met medewerking van oudere leden. Ploegsgewijze kunnen de jongeren onder leiding naar Haarlem komen, en deze zullen, indien ge wenst, na afloop van de oefenavond weer aan huis afgeleverd worden. Hierdoor behoeven geen moeilijkheden te bestaan voor het niet bezoeken van de oefenavond. Zwemmen. As. Zondag, 6 October, vindt in het Sport- fondsenbad te Haarlem de eerste ontmoeting van de stedencompetitie plaats tussen Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Een zeer select programma is samengesteld, dat in menig nummer de spanning zal doen stijgen, vooral daar de deelnemende steden met haar sterkste ploegen uitkomen. Haarlem is voor deze wed strijden goed voorbereid, waarbij de HPC zich gelukkig mag achten vele afgevaardigden voor de vertegenwoordigende ploeg te kunnen leveren. Bij de dames komen van HPC Mej. Sevensma, Mej. Bakker, Mej. Smit e.a. in verschillende banen uit, terwijl Mevr. HölskenNeve, van HPC, Haarlem in het schoonspringen zal ver tegenwoordigen. A. C. de Bruyn, M. Mauritz, A. H. Sipkema, F. de Geest e.a. zijn in de Herenploegen onderverdeeld, zodat de HPC op alle banen vertegenwoordigd is. Voor de esta fette 4 X 200 M. vrije slag zijn drie HPC'ers ingedeeld, t.w. A. H. Sipkema, M. Maurits en F. de Geest. Deze middag, die te 4 uur aanvangt, wordt besloten met een tweetal waterpolo-wedstrijden tussen de steden-zeventallen van Haarlem en Utrecht. In het Dames-zevental van Haarlem is de HPC.-speelster, Mej. F. Kann, uitverkoren, terwijl in het Haarlems Heren-zevental de HPC'ers Braam, van Groningen ei] F. de Geest zullen uitkomen. Het geheel belooft een middag van goede sport te worden, waarbij we de Haar lemse ploegen wel enig succes kunnen voor spellen. DE ONDERGANG DER WERELD IN HET POESTERDAL. (Uit Tirool). In Juli 1590, dus driehonderd en vijftig jaar geleden, werd het Tiroolsche dorpje Sillian in het Poesterdal door een berg- lawine voor het grootste gedeelte verwoest. Thans nog herinnert een kapel met de datum van de natuur-catastrophe in dè vriendelijke om geving met het uit ruim duizend inwoners be staande dorpje aan de spoorlijn Merburg Franzensfeste aan deze verschrikking. Toenter tijd geloofde men in Sillian, dat de wereld ver ging, toen plotseling de bergwanden ineen- sortten en het dorpje voor een groot deel werd bedolven. De bewoners, die de catastrophe overleefden, vluchtten naar de naburige plaat sen, waar zij van de schrik konden bekomen. EINDELIJK ALS TEHUIS. In Plymouth, een stad in de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika, brak een brand uit, die eerst na vele uren geblust was. Het gehele huis met inhoud was verbrand en in de as gelegd. Alleen een aquarium was onbeschadigd geble ven. Natuurlijk was het water in de viskom zeer warm geworden, zodat de vissen op één na alle gestorven waren. De eigenaar van het aquarium had deze vis enige maanden te voren mede gebracht van een warmwaterbron. Voor het eerst sinds lange tijd kon de vis zich dus weer eens behaaglijk voelen, en terwijl alle andere vissen om hem heen stierven, voelde hij zich eindelijk weer eens als tehuis! HET ONUITPUTTELIJKE ASPHALTMEER. In Venezuela heeft men een grote asphalt- bron, zo groot als een meer, dat voortdurend gevoed wordt door een onbekende onderaardse rijke asphalt-bron. De rijkdom van dit meer schijnt buitengewoon groot te zijn. Als men 's avonds grote hoeveelheden asphalt heeft weg gehaald, om dit gebruiken voor de aanleg van wegen en dergelijke, dan kan men er zeker van zijn, het meer de volgende dag weer geheel vol asphalt te vinden, alsof er niets is weggehaald. 52. Tegen de avond streken ze neer op een hoge boom in een oerwoud en deden hun maal met vruchten. Aladdin sliep fijn in de dikke vedervracht van zijn vriend. En 's morgens ging het weer verder tot 's avonds laat. Nu daalden ze neer aan de oever van een groot meer. „Aan de andere kant van dit water moeten we zijn," zei de arend, „maar dat is minstens een dag vliegen. Ga jij nu maar in dat hol daar slapen, ik ga op bezoek bij mijn neef, die hier niet ver vandaan woont. Hij heeft een hekel aan vreemden, dus je kunt niet mee, maar je hoeft niet bang te zijn, niemand zal het wagen een vriend van mij ook maar iets te doen." 53. Aladdin ging naar het hol en vond daar een fijn bed van droge varens. Spoedig was hij in diepe slaap. Maar midden in de nacht werd hij wakker. Bij zijn legerstede stond een klein meisje met een kroontje op het hoofd en achter haar een troepje fikse, kleine kereltjes. „Ik ben Hera, de dochter van den koning der Meer- kabouters," sprak ze, „en wie ben jij, klein mensenkind, die zo vermetel zijt, om onze holen binnen te dringen. En hoe komt het, dat je net zo klein bent als wij zijn. Ben je soms een spion?" Aladdin verontschuldigde zich en zei, dat hij niet geweten had, dat hij hij iets onge oorloofds had gedaan. 54. „In ieder geval moet je mee naar Vader," zei het meisje. Aladdin volgde gehoorzaam. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat de kabouters in zijn slaap al zijn zakken leeg gehaald hadden, zodat ook zijn flesje olie weer in verkeerde handen geraakt was. Hij was dus weer net zo hulpeloos als bij de elfen en aan de genade van de kabou ters overgeleverd. Ze kwamen gauw bij enige bootjes, in de kleinste nam de kabouterprinses plaats met haar gevangene, terwijl het gevolg in de andere boten stapte. Handig pagaaiden ze in de maneschijn langs de oever, tot ze een grot bereikten, die ze binnenvoeren. Het was een druipsteengrot en tevens de ingang van het paleis van de prinses. Het Korte Verhaal. door fann;y de lang; Mabel stond voor het keukenvenster~~erTstaar- de naar buiten. Ze zag echter niet de schoon heid van de sterrenhemel, niet.de tuin in het maanlicht. Ze zag, als vage gestalten, die zweefden door de nacht, haar dromen en wensen daarbuiten. Ze zag, als vage gestalten, die zweefden door kostbaar toilet gehuld, uit de wagen stappen, ze zag zichzelf temidden van de „grote wereld", als gast of gastvrouw, omringd door mensen van adel en persoonlijkheden uit de financiële wereld, millionnairs, sterren.... Met een schok keerde ze terug tot de werkeliijkheid! Haar moe der riep: „Daar is Bert voor je!" Bert.... Zijn naam deed haar hart altijd iets vlugger kloppen, doch de laatste tijd verzette ze zich daartegen. Wat kon de toekomst voor haar betekenen wan neer ze met een man als Bert was, een mechani- cien, trouwde? Een leven, zoals ook hier bij haar ouders: huishoudwerk, zelfgemaakte japonnen of confectie, een bioscoopbezoek zo nu en dan... Neen, neen, het zóu moeilijker zijn, als de vrouw van een mechanicien. Ze zou misschien kinderen hebben te verzorgen.... die al haar tijd in beslag zouden nemen, ze .^ou vroeg oud worden.... Langzaam liep ze dé smalle gang door, haar besluit stond nu vast, het was beter, wanneer Bert het wist. Er was een ander. Ze erkende het, toen de onthutste Bert, die uit alle hemelen viel, haar ernaar vroeg. Ja, hij heetfè Jacpherson, was al 40, maar had.... geld en géén kinderen. Daarbij deed hij zaken. Ze hoopte, dat hij het nog eens tot iets groots zou brengen. Bert stond neer te zien naar haar koel ge zichtje, waarvan hij zoveel gehouden had. „Dus, je wilt met dien dikken vent.... alleen om zijn geld?" Zijn toon trof haar pijnlijk. Ze verdedigde zich. „Niet alleen om zijn geld, Bert, maar hij kan misschien iets bereiken.... iets.... bereiken." Ik wil verder komen in het leven, ik wil beter worden dan.... alles wat ik hier zo rondom me zie.... ik wil vooruitkomen...." Dus je wilt verder komen dan je ouders?," vroeg hij bedroefd. „Dacht je, dat ik niet verder kan komen? Maar niet ten koste van...." Hij kon geen woord meer vinden, hoewel hij een intelligente jongen was. Hij zuchtte. Zeker, ze wist, dat hij hard werkte, dat hij avondcursussen volgde in de meest voorkomende talen, hij zou later wel behoorlijk zijn brood kunnen verdienen.... doch dat was het niet, wat ze bedoelde. „Je begrijpt me niet," en toen liet ze hem staan. Ze trouwde een half jaar later met Jac pherson. Het huwelijk werd niet, wat ze ervan gehoopt had. Jaspherson was gesteld op zijn gemak, hij bezat een groot fortuin en vond het niet nodig zich erg in te spannen. Mabel zag met smart al haar illusies verdwijnen. Er waren nachten waarin ze lag te schreien om haar verloren jaren! Drie en twintig was, toen ze trouwde. Nü was ze drie jaar ouder! Bêrt zag ze nóóit meer. Hij had een betrekking in een andere stad aange nomen. En toen geheel onverwacht maakte het leven haar vrij. Jaspherson kwam onder een auto en werd gedood. Mabel was een rijke we duwe.... ze had véél geld.... Ze overlegde wat ze kon doen. Zakenkennis en begrip bezat ze, het viel haar niet al te zwaar, de zaken van haar man voort te zetten en al spoedig ging ze verschillende pogingen wagen om de zaken uit te breiden. De jaren waren nu vol arbeid, doch als ze zo de gehele dag bezig was geweest, en des avonds vermoeid insliep, zag zij haar wens dichterbij, altijd weer dichterbij op haar af komen. Ze werd acht en twintig. Toen, op zekere dag, ontmoette ze Philbert. Hij was directeur van een grote firma. Hij was vijftig en had al volwassen kinderen. Getrouwd. Ze stemde toe. Het was een transactie, koel en zakelijk over wogen en uitgevoerd. Tezamen, zo hoopten ze, zouden zij de hoogste sport van de ladder be reiken. Ze werkten en leefden als goede vrien den naast elkaar. Soms, op mooie lentedagen, of zwoele zomernachten, overviel haar plotse ling een angst....! Dan dacht ze aan vorige jaren, aan dat ogen blik, waar ze voor het keukenraam zat te dro men. Waren er werkelijk al zoveel jaren voor bijgegaan? Zoveel mooie jaren van de jeugd? Ze bekeek zichzelf in haar spiegel. De knappe, kleine Mabel was een mooie, nog steeds knappe zakenvrouw geworden. Ze had geld om zich goed te kleden, doch bij tijden kon het haar niet meer schelen. Er was niemand meer, voor wie ze zich eigenlijk mooi behoefde te maken. Haar man zag nauwelijks, waneer ze een nieuw toilet aan had. Ze was te verstandig, te vervuld van eerzuchtige plannen, om ooit af te dwalen van het rechte pad, om ooit te dromen, ooit te verlangen naar mensen, die jong waren, die wèl zouden zien of ze mooi was.... neen, zij was niet zo'n dwaze, vlin derachtige vrouw, die voor een moment van ge- geluk, voor een roes, haar toekomst zou ver knoeien. En de jaren gingen voorbij. Philbert en zijn vrouw waren rijk geworden. Hij was de laatste tijd zeer verouderd, zat liefst thuis, in een gemakkelijke stoel en liet alles in de handen van zijn vrouw. Ze was nu veertig, een vrouw, die respect in boezemde, doch wier gelaat scherpe trekken kreeg. x Het gebeurde op zekere dag, dat ze een uit nodiging had gekregen voor een diner in de grote wereld. Mabel hal al haar connecties al lang uitge buit om door te dringen in het huis van een zekere hertogin, want daar te zijn genodigd zou dan eindelijk betekenen de vervulling van haar grootste wens. Ze zou, voortaan, tot de grote wereld behoren. Doch toen ze opgewonden terugkwam, om alles aan haar man te vertellen, vond ze maar heel weinig medeleven. Hij hield tegenwoordig van zijn rust en het kostte haar heel veel moeite om hem zover te krijgen, dat hij erin toestemde mee te gaan. Voor ze ging, bezocht zij een schcoonheids- salon. Daarna kocht ze, echt vrouwelijk, een toiletje van het grote modehuis in Parijs. Zij koos haar mooiste juwelen. Ze straalde en voelde zich weer opnieuw jong worden. Ja, ze was mooi, nü. Als in een droom schreed ze naast haar man, langs de lakeien de zaal binnen, waar de gasten zich reeds bevonden. Haar man ging, als een oude grijsaard, stapje voor stapje verder.... En dit was dus de vervulling. Het eerste half uur was dus voorbij. De gast heer en de gastvrouw waren bezocht. Mabel had van die enkele hooggeplaatste personen ge sproken, waarnaar ze haar levenlang had opge zien, ze wist zich nu één van hen. Een leegte, een hol gevoel in haar borst deed haar rond zien. Haar man zat te praten met een anderen ouden heer. Ze stond op dat moment alleen, hulpeloos alleen, een spiegel weerkaatste haar, een gelaat, wier eerste jeugd voorbij was, doch voor wie nog véél geluk zou kunnen komen. Doch zij was gebonden aan een ouden man. Voor hoelang nog?.... In gedachten zag zij de volgende tien jaren vergaan, zo zonderling snel.... O, ze zou uitgaan en ontvangen, ze zou leven tussen mensen van adel, misschien werd haar man ook dan wel geadeld.... doch.... hoe.... leeg was opeens.... dat alles. Hoe vertwijfeld ver langde ze naar haar twintig jaren terug.... Opeens kreeg ze een schok. Ze had toevallig iemand aangezien en moest om zichzelf glimlachen. Zeker, die man leek op.... Bert. Maar kon hij het wel zijn? Ze be gon een gesprek met een jong meisje, dat naast haar stond en dat aan haar was voorgesteld. Het meisje babbelde over allerlei mensen, zij knikte alleen vermoeid en triest. Opeens kwam de man, dien ze voor Bert had aangezien, langs hen. Aan zijn arm liep een elegante, aantrekke lijke, jonge vrouw van omstreeks 40 jaar, glim lachend en pratend. De man had een scherp gesneden, karakteristiek gezicht, doordringende ogen en een glimlach, die Mabel plotseling ont stelde. „Wie is dat toch?" stamelde ze. Het meisje keek. „O, zei ze, met de nonchalance die mode was in de mondaine wereld, „dat is de grote man, de uitvinder, waar deze avond voor gegeven wordt.... Albert Jaspers, de grote uitvinder, mil- lionnair en beroemd." Mabel ging zitten. Het was, of haar benen eensklaps krachteloos waren geworden. Bert, het was Bert!!!! Als van verre hoorde ze het meisje nog spre ken: „Moet een doodgewone mechanicien zijn geweest, verdiende een fortuin met een uitvin ding, zo'n klein ding aan auto's, ging in de vliegbranche en heeft nu zijn eigen vliegtuigen- fabriek. U kent toch zeker zijn naam wel?" „Ja," zei Mabel met zwakke stem. Zij kende de naam, maar nóóit in al die jaren als ze ar tikelen las over den uitvinder en fabrikant Jas pers, als ze grote advertenties zag met die naam, had ze aan Bert gedacht. Bert was voor haar altijd de eenvoudige mechanicien gebleven, die zo ongelukkig keek, toen ze hem afzegde. En nu!.... „Mabel, sta toch op!! Je wekker is afgelopen en je slaapt nog altijd!!" Mabel vloog overeind. „Wat?" Morgen, haar kleine kamer.... ze keek als verdwaasd rond. Daar lag een roman, opengeslagen nog.... het boeiende boek, waarin ze zo laat had zitten lezen tegen het uitdrukkelijk verbod in dat ze zich nu verslapen had. De geschiedenis was het van een meisje, dat hoger op wil, dat een grote zakenvrouw wordt. Mabel repte zich. Ze neuriede onder het kle den en ze dacht aan de avond, als Bert zou ko men om haar te halen. Ze gingen fijn samen naar de bioscoop. En als hij haar vroeg zou ze „ja" zeggen. Ze rilde nog, toen ze aan de echtgenoten uit haar droom dacht!!!!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2