L ROUW HENSEN VxwA de NIC. GROENLAND Maatpatronen voor de Dames PREDIKBEURTEN Regenmantel en Parapluie. Iets over de voorbehandeling van de was. RECEPTEN 8.30 v.m. tot 6 uur n.m. 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT "1 Gedipl. horlogemaker Binnenweg 10 - Telef. 28429 ZONDAG 13 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk, Wilheiminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor het Fonds voor de Kerk gebouwen. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. H. J. van Röoijen. Extra collecte voor het Fonds voor de Kerk gebouwen. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 4 uur: Diakoon Q. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 9.30 uur: Ds. Dondorp. N.m. 3 uur: Ds. v. d Born. (Zondag 26). 3e collecte voor hulpbehoevende kerken in de Classis. Camplaan. V.m. 9.30 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 3 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 26). 3e collecte voor hulpbehoevende kerken in de Classis. NederL Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt, Herv. pred. te Zutphen. (Met medewerking van het Dameskoor). Schaalcollecte tot versterking van de Afde- lingskas. ,'i!\ Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. N.m. 3.30 uur: Jeugddienst. Voorganger: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „Nieuwe Vrienden van Christus". SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal) V.m. 11 uur: Universele Eredienst, Kerkplein 16, Bovenzaal Vreeburg. Onderwerp: „Levenskunst". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen Bij: Taverne, Binnenweg 104, aktetas; Binnenweg 157, album; Graven, Lanckhorstlaan 8, alpinomuts; Bureau van po litie, ceintuur; Jonkers, Valkenburgerlaan 13, fototoestel; Bureau van politie, ijzeren gewicht; Kouw, Timorstraat 12, handschoen; Tervoort, Zandv.laan 62, hond; Leuven, Iepenlaan 27, paar motorhandschoenen; Willemse, Groenen- daal, hqnd; J. Kooy, Arnulfstraat 58, horloge; N. v. Looy, J. v. d. Bergstraat 6, hond; v. Kem- pema, Voorweg 75, zilveren ketting; G. A. v. Zanten, Jan van den Bergstraat 19, portemon- naie met inhoud; Verboom, Camplaan 23, poesje; Kleefstra, Eikenlaan 46, rijwielbelasting- merk; Van Tongeren, Herfstlaan 20, rijwiel- belastingmerk; Bureau van politie, regenkap; Juffermans, Lindenlaan 15, rijwielbelastingmerk; Jos. Israëlsplein 81, paar sokken; Groen, Jac. de Witstraat 3, snelbinder; v. d. Wiel, Glipper- weg LI6, kinderschoentje; Admiraal, Zandvoort- schelaan, Iipssleutel; Rewo, Binnenweg 13, vleeskaart; Tol, Crayenestersingel 19, vulpen; Dijkstra, Binnenweg 113, vulpen; K, Smit, Bos boom Toussaintlaan 50, vulpen; Rossum, Crayenestersingel 24, vulpen; H. v. Opstal, Ma- doerastraat 22, zweep; Loerakker, Bankastraat 79, zweep. POLITIE SPORT- EN SCHIETVERENIGING. Zevenkamp in het Heemsteedse Sportpark. De Politie Sport- en Schietvereniging Heem stede organiseert op Vrijdagmiddag 11 October a.s., des namiddags 3 uur, een onderlinge zeven kamp, n.I. doeltrappen, baldribbelen, vèrtrap- pen, inwerpen van de bal, vèrspringen, kogel stoten en 80 Meter hardlopen. Er wordt gestreden in twee afdelingen, n.I. leden tot en met 44 jaar en leden van 45 jaar en ouder. Als prijzen zijn fraaie luxe voorwer pen beschikbaar gesteld. De wedstrijden worden gehouden in de Heem- steedse Sportparken. Belangstellenden hebben gratis toegang. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Op Zondag 13 October wordt de praktijk te Heemstede waargenomen door de doktoren W. H. Dippel, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035 en W. v. d. Linden, Heemst. Dreef 253, tel. 16850. Geopend is Apotheek Schotsman, Binnen weg 206. DOOR DE BLIKSEMINSLAG VERLOOR HIJ ZIJN GEHEUGEN. (Uit Nanking). Tijdens het werken op een rijstveld werd de Chinese boer Wu-Teng uit Kuang in de Provincie Honan door een onweer overvallen en vluchtte in een nabijgelegen huisje, waar reeds enkele andere rijstboeren een onder komen hadden gevonden. Plotseling sloeg de bliksem in, echter zonder brand te veroorzaken, alleen de boer werd getroffen en viel bewuste loos tegen de grond. De andere boeren kwamen met de schrik vrij. Toen Wu-Teng uit zijn be wusteloosheid bijkwam, bleek, dat hij zijn ge heugen verloren had, hij kon zich zelfs niet meer herinneren hoe hij heette. Enige dagen later vonden zijn familieleden hem door een toe val terug, doch hij wilde niet met hen mee naar huis, daar hij zijn eigen vrouw en kinderen niet meer herkende. Sindsdien werkt hij verder op het rijstveld en heeft bij een medelijdenden boer een onderdak gevonden. rmmiiin nnmi— *11111 Hoe wij ons tegen Pluvius beschutten. ANNEER het in onze tijd regent, neemt de moderne vrouw uit haar handtas een klein pakje, dat zich, na uit elkan der gevouwen te zijn, ontpopt als een fijne, doorzichtige regenhuid en een lange cape blijkt te zijn, die haar kleding geheel en al bedekt. Veelal heeft deze cape zelfs een capuchon van hetzelfde materiaal. Ziedaar de meest moderne bescherming tegen de regen, die, als wij de voorspellingen mogen geloven, een oude ge trouwe, onze parapluie, min of meer op de achtergrond zal dringen. Eertijds werd de parapluie beschouwd als een voorwerp van grote vooruitgang der cultuur,., dat vele gedaanteverwisselingen heeft onder gaan. Reeds vóór men dit „scherm" kende, dat in zijn meest primitieve vorm van omstreeks de negende eeuw dateert, hebben de mensen aller lei pogingen in het werk gesteld, om zich tegen de regen te beschermen. In de vroegste tijden droegen de vrouwen van het oude China speciale regenkleding, bestaande uit een soort zijden mantels met dito breed gerande hoeden, die haar beschermden tegen de regen. In Egypte werden omhulsels tegen de regen van een bepaalde rietsoort gevlochten, terwijl die der dames met decoratieve ornamenten ver sierd waren. De Griekse vrouwen hadden het nog gemakkelijker, aangezien zij bij een plotse ling optredende regenbui de overslag van haar rijk geplooid gewaad over het hoofd trokken. Primitieve volken dragen heden ten dage nog de meest vreemdsoortige regenkleding, doch omhulsels van gevlochten riet handhaven zich nog vaak. Indianen beschermen zich tegen de regen door hoofd en schouders met buffelhuiden te bedekken. Het begin van de familie-parapluie. Ook in Europa gebruikte men, voordat de parapluie zijn glorierijke intocht hield, een an der afweermiddel tegen de regen, n.I. regen- of of hoofddoeken, die in de 15de en 16de eeuw zeer populair waren en zelfs ten dele nog in de 19de eeuw gedragen werden. Zij behoorden zelfs bij verschillende volksdrachten, evenals de „huik", die niet alleen het hoofd, doch ook de schouders bedekte. Volgens de overleveringen heeft de abt Al- kuin uit Tours, die een vriend en raadgever van Karei den Groote was, voor het eerst de para pluie in Europa ingevoerd. Deze abt, die in 804 stierf, zond twee jaren vóór zijn dood een regen scherm aan den bisschop van Salzburg, met wien hij zeer bevriend was. Met dit eerste pompeuse „regendak" kon de bisschop onbevreesd de hardnekkige Salzburger „Schiirlregen" trotseren. Maar - na deze eerste uitvinding van een regenscherm verliepen er nog ongeveer duizend jaren, alvorens dit nuttige voorwerp zich inderdaad als „gemeengoed" wist in te burgeren. Pas in de 18de eeuw was men zover, dat ieder gezin een regenscherm van grote afmeting in zijn bezit had. Vooral op het platteland verheugde men zich over een dergelijk bezit, dat niet alleen van bijna onverslijtbaar materiaal was vervaardigd, doch tevens zó groot, dat vader, moeder en één of twee kinderen er plaats onder vonden. Een flatteuze, jeugdige dracht. In de loop der tijden heeft Mevrouw Mode ook haar rechten en haar invloed laten gelden op deze onmisbare bijkomstigheid -de para pluie. Het leren regendak heeft inderdaad vele gedaanteverwisselingen ondergaan, zeker niet minder dan wat onder de heerschappij der Mode valt. De vorm is gebleven, doch het zware ge vaarte, dat op een ijzeren stel rustte, heeft zich allengs gewijzigd en sommige parapluies zijn bijna zo licht als „een veertje". Onze oude ge trouwe heeft zich vele experimenten moeten laten welgevallen, was zelfs eertijds voorzien van „vensters", opdat de draagster geen gevaar zou lopen bij het oversteken van drukke straten. Weer andere uitvinders meenden, dat de para pluie het best van doorzichtig materiaal ge maakt zou kunnen worden; en ook zien wij ze thans dragen jn levendige kleuren met bijpas sende capes. De tijden veranderen en parapluie en regen mantel of cape met capuchon zijn geduchte con currenten geworden, terwijl de regenkapjes ook een duit in het zakje werpen. Inderdaad willen wij het practische nut van een parapluie niet onderschatten, doch vooral bij stormachtig weer is het soms heel moeilijk om dit voorwerp in bedwang te houden. Regenkleding heeft tot taak, zoveel mogelijk te voorkomen, dat we doornat worden; en hierin voorzien inderdaad de practische regenmantels en capes en capuchon en ook de kapjes met schouderstuk. Aangezien we evenwel, op deze wijze gekleed, niet overal kunnen verschijnen, zal de parapluie zich toch blijven handhaven, als een oude getrouwe, die we niet kunnen missen. De invloed, die de mode doet gelden op de regenkleding, heeft ongetwijfeld zijn goede zijde, want zelfs de meest troosteloze regendag ver mag het stadsbeeld op te vrolijken door de kleurige parapluies en regenkleding, die de draagster flatteert en jeugdig maakt. Een feit, dat we niet anders dan kunnen toejuichen; want daarvoor zijn we nu eenmaal vrouwen, niet waar? Besparing van zeep is noodzakelijk en daar om moeten wij middelen aanwenden, welke dit in de hand werken. Weken in water, waaraan soda of een goed bekend onthardingsmiddel is toegevoegd, lost het vuil op uit het weefsel. Naarmate het goed vuiler gedragen wordt ver eist het niet alleen meer bewerking, doch tevens groter zeepverbruik. Aan te bevelen is dan ook om te zorgen, dat de lijf- noch huishoudwas te vuil wordt, beter is het om een en ander meer keren om te wisselen, temeer daar het weefsel dan ook minder te lijden heeft. Het weekwater moet koud zijn, terwijl het goed, na een uur of zes er in geweest te zijn, eerst door de wringer wordt gehaald, daarna spoelt men het in ruim schoon water na. Eerst dan komt het in het sop of wordt het langzaam opgekookt in de was ketel. Men kan "het water zachter maken en heeft daardoor minder zeep nodig, indien men er een onthardingsmiddel aan toevoegt. Alhoe wel het niet onze gewoonte is om bepaalde pre paraten te noemen, maken we ditmaal een uit zondering, aangezien het zeepbesparing in de hand werk. Het gaat namelijk om het wassen van kousen, die we liefst iedere dag omwisselen en behandelen in water, waaraan men Imi heeft toegevoegd, hetgeen eveneens bij het vaten was sen het gebruik van zeep overbodig maakt. Wij hebben in het begin van dit artikeltje gezegd, dat men de was in koud water moet weken, iets dat vele huisvrouwen doen, zonder dat zij zich rekenschap geven van het „waarom". We tenschappelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat een normale vuile was 1.5 tot 4% vuil bevat. In 10 K.G. droog wasgoed bevindt zich dus 150 tot 400 gram vuil, dat voor een vijfde uit eiwit, voor een vijfde uit vet en voor drie vijfden uit vuil, stof en zouhjp bestaat, die evenwel los op de weefsels liggen. Aangezien alleen door weken geen eiwit- en vetdelen uit hét wasgoed opge lost worden dit geschiedt alléén door de in werking van zeep of zeeppoeder kan men dus aannemen, dat de resterende drie vijfden in het weekwater worden opgelost. Men kan dus na gaan, dat weloverlegd weken in onthard water een besparing van zeep geeft. Ten slotte nóg iets over de temperatuur van het water, waarin wasgoed geweekt wordt. Het eiwithoudende vuil van wasgoed zou zich in heet water vastzetten, hetgeen niet bevorderlijk is voor het verdere wasproces en om deze redenen zal men dus koud water met soda of een onthardingsmiddel voor het' losweken van het vuil dienen te ge bruiken. NAJAARSVERKOUDHEID. Alhoewel we zozeer hoopten op een mooie nazomer, zijn we wel zeer teleurgesteld door de weergoden. Regen en wind werden ons in ruime mate toebedeeld en de bijna winterse kou deed ons diep in onze omhulsels wegkruipen. Plotselinge temperatuurswisselingen vergroten het gevaar voor kouvatten. Warme kleding, warme dranken en zo mogelijk enigszins ver warmde kamers zijn de beste voorbehoedmidde len tegen kouvatten en de daaruit voortvloeien de gevolgen. Heeft men evenwel reeds kou ge vat, dan helpen alle voorzorgen niet meer en zal men alleen moeten trachten te voorkomen, dat men zijn omgeving infecteert. Het gebruik van papieren zakdoeken, die men weg kan gooien, is inderdaad aan te raden. Verschillende bekende huismiddelen staan ons ten dienste, ter wijl menthol en pepermuntolie uitstekend wer ken bij een neusverkoudheid. Ook andere pre paraten, die in de neus gedruppeld worden, staan ons ten dienste. Vele mensen vinden baat bij een zweetku.ur, die bevorderd wordt door het drinken van warme lindebloesemthee of hete kwast, terwijl een paar kruiken er het hunne toe bijdragen, den patiënt te doen weten, één in de rug en één aan de voeten. Indien men de voorkeur geeft aan chemische middelen, die het tranpireren bevorderen, dan zal ieders apothe ker de nodige preparaten weten aan te bevelen. Gevoelige mensen zullen zich evenwel bij voor keur aan lindebloesemthee en kwast moeten houden, tenzij men een medicus raadpleegt, die in andere zin adviseert. Zodra de temperatuur vrij hoog is, verdient het aanbeveling dat men zijn huisarts raadpleegt, aangezien vele min of meer ernstige ziekten met een verkoudheid be ginnen. Als voorbehoedmiddel tegen verkoudheid wordt dikwijls een Jodium-kuur gevolgd of wor den kininepilletjes ingenomen. Ook tegen hoes ten bestaan een menigte beproefde huismiddel tjes, o.a. thee van Iers mos, met venkelwater en honing, die goed warm gedronken wordt. Men zet een handvol Iers mos op een liter water en laat dit tot op de helft inkoken, zeeft de vloei stof, waarna men ze lepelsgewijze gebruikt. Verdunde waterstofperoxyde wordt aangewend tegen keelpijn, terwijl men bij een ontstoken keel met superol kan gorgelen. Tegen verkoud heid wordt meermalen één druppel jodiumtinc- tuur op een glas water aanbevolen, waarvan men dan om het kwartier een slokje neemt. Niet iedereen kan evenwel tegen het gebruik van jodium, zodat ook ten deze medisch advies ge wenst is. Als homoeopatische middelen worden aconitum en nux vomica aanbevolen en wel D4. Het beste middel om verkoudheid te voor komen, is evenwel om zich te gewennen alle dagen uit te gaan, zelfs met minder mooi weer en een eenvoudige, gezonde levenswijze te vol gen, want voorkomen is beter dan genezen. GEBAKKEN AARDAPPELEN IN DE OVEN. 1 K.G. aardappelen, spekzwoerd, zout. Aardappelen dun schillen (met een zuinig heidsschiller), daarna in vingerdikke plakken snijden. Het bakblik invetten met spekzwoerd en hierop de schijven naast elkander neerleggen en in een zeer matig verwarmde oven plaatsen, gedurende 10 a 15 minuten, daarna bij grote hitte bruin laten worden en gedurende het bak- proces omkeren. Warm opdienen, bestrooid met fijn zout. APPELSCHOTELTJE MET SAGO. 60 gram sago, 1 K.G. appelen, 100 gr. suiker, Vs L. alcoholvrije wijn (witte bessenwijn), L. water, 30 gram suiker-kaneel, wat balletjes boter. De sago wordt gewassen en geweekt. Appelen dun schillen en de klokhuizen met een boor uit steken, daarna aan dunne plakken snijden. Laag om laag appelschijven en sago in een vuurvaste, beboterde schaal doen en bestrooien met 100 gram suiker. Appelschillen met de wijn en het water opkoken, suiker en kaneel toevoegen, daarna de vloeistof over de appelmassa gieten en hier en daar enkele klontjes boter leggen. Het schoteltje pl.m. 40 min. in de oven plaatsen en warm opdienen. Succespatroon 3250. Prijs 0.40. Vele huisvrouwen hebben menig cou pon stof ingeslagen om voor de toekomst verzekerd te zijn. Hier is nu een model dat niet spoedig zal verouderen. De mou wen zijn aangeknipt, en worden lang bij het patroon gegeven. Men kan ze ook naar verkiezing kort maken, door ze op de aan gegeven lijn door te knippen. Patronen in de maten 42 tot en met 52. Ben. stof 3 M. 130 breed of 4.5 M. 1 M. breed. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.40 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag. GRIESMEELSNEEUW MET VRUCHTEN. '/2 L. water, 100 gram suiker, 40 gram gries- meel, citroensap en rumaroma, stukjes peer of klein blikje gemengde vruchten. Het water wordt met de suiker aan de kook gebracht, daarna strooit men er het griesmeel in, dat roerende gaar gekookt wordt (2 a 5 min., afhankelijk van de grootte). Pan van het vuur en de massa met de garde zo lang klop pen, totdat zij zeer luchtig en schuimig is. Dé vruchten worden aan kleine stukjes verdeeld en met de pudding vermengd, daarna brengt men alles in een glazen schaal over. Indien men vruchten in blik gebruikt, wordt het vocht aan het water toegevoegd, dat in totaal evenwel niet meer dan L. mag zijn, terwijl.in dit geval ook wat minder suiker wordt toe gevoegd. Attractie voor onze Lezeressen Japan lo\ Japon no. 101. Confectie maat 42. De japon 101 is een vlotte meisjes japon en gemakkelijk te maken, en vraagt niet veel stof. Deze japon heeft 'een vierbaans rok, met ruimte in de hals en taille. Het kraagje is een halfplat kraagje. De sluiting is door middel van een splitje in de rug aangebracht. Benodigde stof: 1.85 M. van 1.30 breedte. Japon 201. Confectie maat 44. Benodigde stof 2 M. van 1.40 c.M. breedte. Deze japon voor Dames is zeer geschikt voor grote figuren, daar deze japon zeer slank maakt. Het voorpand bestaat uit 4 delen, een soort vest, dat met ruimte aan de voorbaan gezet wordt, dan nog de zijbanen. De rok heeft mid den achter een naad. De mouw heeft weinig ruimte in de kop voor plooitjes. De mouw wordt met de voornaad 4 a 5 c.M. voor de zijnaad ingezet. Aan de patronen moeten altijd naden worden aangeknipt van hoogstens^l l/2 c.M. Men beware de tekeningen van de pauonen om te zien hoe de patronen op de stof moeten worden gelegd. Deze patronen zijn maat confectie patronen, waardoor U een zeldzame pasvorm zult be komen. Verkrijgbaar a 10 cent per stuk bij Groote Houtstraat 3rood en Boekhandel van Mourik, Bronsteeweg 4a, Haarlem. Hiermede maken wij bekend, dat onze zaak vanaf 9 Oct. GEOPEND zal zijn van ZATERDAG van 8.33 v.m. tot7u. n.m. VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG I - HAARLEM

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2