De Lift Willem Stuvé's DOKTERESJE isn) Xi:- "JraR&'s "Ro^bsood FEUILLETON Mijn Nederlandse schrijvers en Nederlands amateur toneel. MEDISCH ALLERLEg HET KORTE VERHAAL TWE BOEI 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT CHOCOLADELETTERS, gevuld met zachte Nougat in carton verpakt I gulden M en W f 1.25. Onze bekende GELUKS- HOEVEN en HARTEN. 7 Groote Houtstraat 7 tegenover Paarlaarsteeg. ZONDAG 1 DECEMBER 1940. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Jeugdkerkdienst. Met medewerking van het Kerkkoor. Extra-collecte Jeugdkerkdiensten. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. Extra-collecte Fonds voor de Wijkgebouwen. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 5 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koedlefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 3.30 uur: Ds. v. d. Born, Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 3.30 uur: Ds. Dondorp. Nederlandsche Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. te Rotterdam. (Met medewerking van het Dameskoor). Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „Verhinderingen". Hand. 16:6. SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal) V.m. 11 uur: Universele Eredienst, Kerkplein 16, Bovenzaal Vreeburg. Spr.: de heer G. A. de Ruiter. Onderwerp; „De Godsdienst van 't Hart". RADIO—TECHNISCHE SCHOOL. De „Radio Technische School", gevestigd aan de Zijlweg, wordt verplaatst naar Kleine Hout weg No. 31. Aanvankelijk bescheiden van opzet is de inrichting door voortdurende toename van het aantal leerlingen zodanig gegroeid, dat het noodzakelijk was naar een grotere huisvesting om te zien. Het ruime pand, dat 1 Dec. a.s. wordt betrokken, biedt gelegenheid om het on derwijs nog doeltreffender dan voorheen te geven. Beneden en op de eerste verdieping zijn ruime leslokalen ingericht, waar de theorie wordt onderwezen, terwijl op de tweede verdie ping werkruimten aanwezig zijn, waar de leer lingen zich in de praktijk bekwamen. Een inte ressant staaltje van dit practische werk zagen wij in de vorm van een miniatuur-ontvangtoe stel, bestemd om op een fiets te worden gemon teerd, waarbij niet alleen de voeding van de lampen, doch ook de hoogspanning betrokken wordt uit de rijwiel-dynamo, terwijl bovendien nog de normale rijwielverlichting kan branden! Men moge dit als een technische aardigheid be schouwen, doch het is tekenend voor de frisse geest van het onderwijs, dat niet opziet tegen experimenten, waaronder serieuze vakstudie niet behoeft te lijden, immers, de Radio Technische School leidt op voor de rijksexamens radio telegrafist ter koopvaardij en bij de luchtvaart, alsmede voor het verkrijgen van een zendyer- gunning, de examens radio-technicus en radio monteur (diploma N.R.G. of N. V. v. R.), ter wijl bovendien onderricht wordt gegeven in de aanverwante vakken radio-distributie, opname- en filmtechniek en televisie. Wij vertrouwen, dat de Radio Technische School in haar nieuw ge bouw een goede toekomst tegemoet gaat. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Op Zondag 1 December wordt de praktijk te Heemstede waargenomen door de doktoren J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telef. 28377 en J. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, telef. 28103. Geopend is Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98. 5) Maar Deyers hield die beschouwing vóór zich; zelfs tegenover Leida. Onwillekeurig moest hij telkens terugdenken aan die avond, toen hij dat hartverscheurend snikken van Louise op het balkon had gehoord en een ogenblik later haar broer zo boos vóór hem had gestaan. Uit dit alles maakte Deyers op, dat het maar beter zou wezen, als de geschiedenis van Louise in een sluier bleef gehuld! De uitspraak van het gerechtelijk onderzoek luidde: „door toeval de dood gevonden" en Louise Dulac werd begraven op het kerkhofje te Bedens en haar geheim eveneens, meende Marinus. Even later trokken alle gasten van Hotel Benk weg en verviel het weer in z'n winterslaap. „Ik beloof u, dat ik terugkom," zei Deyers tot den eigenaar. „Ik heb het hier zeer naar mijn zin gehad!" „Ja, dat weet ik, mijnheer," antwoordde Benk met een ondeugend lachje. „En ik wens u van harte geluk!" Victor Dulac was dadelijk na het gerechtelijk onderzoek naar de stad gegaan, en, op één enkele uitzondering na, werd zijn vertrek vol strekt niet betreurd. Helmi bewaarde een strikt stilzwijgen en Deyers, voor wien zij beslist anti pathie sCheen te voelen, was er van overtuigd, dat die twee nog in verstandhouding stonden. Daar de Niekerks niet de miste haast hadden om naar huis te gaan, besloten zij, dat ze de reis zouden maken met hun auto en dat ze hier VERGADERING TUINLIEDEN. De vorige week vergaderde de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en O." in Café-Restaurant „Hof van Heemstede". In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer H. v. Gurp, er aan, dat in de maand December de 30e jaarvergadering zal ge houden worden. Hoewel de tijdsomstandigheden niet toelaten dit zesde lustrum feestelijk te her denken, was het bestuur de mening toegedaan, dat dit feit niet geheel onopgemerkt mag voor bij gaan, waardoor aan deze vergadering een enigszins feestelijk cachet zal gegeven worden, waarvoor hij de medewerking inriep van de leden, door b.v. een aardig Kerststukje of iets dergelijks te vervaardigen. Vervolgens hield de heer v. Gurp een interes sante causerie met lichtbeelden over kamer planten, zowel van de oudere als de nieuwere soorten, daarbij uiteenzettend de beste manier van bewaren, planten, stekken, bemesten en verdere verzorging. Vele vragen werden gesteld en door den in leider beantwoord. Aan het slot der vergadering een rondvraag, die nog vele leerzame besprekingen uitlokte eEEN ander volk in Europa beoefent het toneelspel zo interjsief als het Neder landse volk en dit geldt zowel voor de Noord- als voor de Zuid-Nederlanders. Bij onze beschouwing zullen wij ons echter bepalen tot de Nederlanders, die wonen binnen de staatkun dig afgebakende grenzen, al zullen onze op merkingen óók voor een belangrijk deel van toepassing zijn op onze Zuidelijke broeders. Óver het beroepstoneel is in de periode na 15 Mei veel geschreven en menig hoopvol initia tief werd genomen om over dit belangrijke on derdeel van onze cultuur een nieuwe geest vaar dig te doen worden. Minder aandacht werd er tot dusverre besteed aan het amateur-toneel en dit achten wij een fout, omdat juist het ama teur-toneel ongeëvenaarde mogelijkheden biedt om het culturele peil van ons volk te beïnvloe den en tevens geleidelijk vertrouwd te maken met het geestelijk aspect der Europese her-orde ning, die onsmiskenbaar komen gaat en waarin Nederland een belangrijk aandeel zal kunnen hebben. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat er ongeveer drieduizend toneelverenigingen in ons land bestaan, een raming, die nog aan de lage kant is. Deze cijfers vormen een bewijs voor de in ons volk historisch gegroeide speeldrift. In het verre verleden vinden wij reeds de talrijke Rede rijkerskamers, waarvan hoge autoriteiten van stad en gewest belangrijk of actief lid waren. Het behoeft geen betoog, dat een bloeiend en zuiver afgestemd amateur-toneel slechts moge lijk zal zijn, indien Nederland beschikt over schrijvers, die bereid zijn toneelwerken te schrij ven, welke door het amateur-toneel kunnen wor den gespeeld. Wij leven thans in Nederland niet meer in de tijd, waarin van den schrijver ver wacht wordt, dat hij zijn geestelijke arbeid levert zónder dat daar een stoffelijke basis tegenover staat, die hem de mogelijkheid biedt zonder zorgen zijn belangrijke taak voor volk en gemeenschap te verrichten. Die stoffelijke basis moet hij zich verwerven door de opbrengst van zijn auteursrecht. De toestand in ons land is op het ogenblik echter nog zo, dat de toneel schrijver, die zonder zorgen in zijn dagelijks onderhoud kan voorzien, met de lantaarn moet worden gezocht. Indien het nü de oprechte wens is van ieder weldenkend Nederlander om achter, uit het ver leden stammende misttoestanden een punt te zetten, te bevorderen, dat Arbeid in ere wordt hersteld en den werker een redelijke bestaans grond wordt geboden, dan mag, dan moet de kunstenaar, deze belangrijke werker aan de ver heffing van een volk, hiervan onder géén voor waarde worden uitgesloten. In dit verband hebben er steeds mistoestanden bestaan, die in onze nieuwe tijd óók nog als propagandamiddel worden gebruikt, zelfs door een nieuwe landelijke toneelorganisatie als de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Men wijst op de materiële moeilijkheden der toneelvereni gingen en ziet als onderdeel van zijn taak: aan merkelijke reductie van het auteursrecht. Wij achten dit een verouderd standpunt. Want het betekent, dat de toneelverenigingen in staat zouden worden gesteld voorstellingen te geven ten koste van de schrijvers. De wisselwerking ligt voor de hand: geringere inkomsten voor den auteur, die ofwel, door zijn ongunstige econo mische omstandigheden verflauwt in zijn schep pingsdrang, ofwel zoogenaamd „aan de lopende band" gaat werken en door een grote hoeveel heid van minderwaardige stukken het peil ver laagt. Dit is lijnrecht in strijd met de zo noodzake lijke culturele verheffing en her-ordening van ons Nederlandse volk. Gezien de zeer grote be tekenis van het Nederlandse Amateur-toneel zijn de gevolgen hiervan intenser, dan men opper vlakkig denkt. Het betekent in feite een bedrei- en daar eens een nacht zouden overblijven. Robert's verlof was om, dus die was weer in dienst, maar overigens was de hele familie in genomen met de schikking, behalve dan Helmi. Die had met de trein naar Amsterdam willen terugkeren, maar haar vader had zich hier krachtig tegen verzet. De heer Niekerk was namelijk begonnen op te merken de verandering, die er had plaats ge had met zijn jongste dochter; maar wat de oorzaak hiervan was, begreep hij nog niet. Tot Helmi's grote ergernis had haar vader streng veroordeeld de achteloosheid, waarmee Victor Dulac toegelaten had, dat zijn zuster hem zo ver in zee gevolgd was. Helmi had den jongen man met zulk een heftigheid verdedigd, dat deze uitbarsting de eerste aanleiding was geweest tot de opmerkzaamheid van haar vader. „Het ongeluk Schijnt haar zenuwen geheel van streek gebracht te hebben," zei hij tot zijn vrouw. „Het zal beter voor haar wezen, als we thuis zijn; maar onderweg zullen we haar toch nog wat afleiding bezorgen, door eens een paar malen naar een schouwburg te gaan. En dat ze met Deyers zo weinig op heeft, bewijst ook al, dat haar zenuwgestel in de war is!" Mevrouw Niekerk zei hier niet veel op, maar zij begreep er meer van, dan zelfs Deyers wel vermoedde. In Utrecht werd een paar dagen rust gehou den en hier wandelden Leida en haar verloofde veel samen. Helmi vermeed hem zoveel mogelijk, wat haar zuster wel hinderde; maar tactvol zei de jonge man: „Tob daar maar niet over, kindje! Eéns zal Helmi misschien nog dankbaar zijn, dat ik haar gewaarschuwd heb. Ze schijnt nog geheel onder de bekoring van dien gevaarlijken man!' Laat op de middag ging Deyers het post- ging van de gezonde beïnvloeding van werkend Nederland, zodra dit, na volbrachte dagtaak, verstrooiing en ontspanning zoekt. Dat in de nieuwe toekomst voor het Nederlandse amateur toneel een nieuwe en harmonische weg moet worden gebaand, zien wij als'een geestelijke noodzaak voor onze natie, doch daarin moet de schrijver volwaardig worden ingeschakeld. EEN MERKWAARDIG GEVAL VAN SLAAPZIEKTE. De spieren geheel verstijfd. Door Dr. G. HINRICH. TELKENS weer stuit men in de medische wetenschap op gevallen, die zozeer bui ten het kader van het natuurlijke vallen, dat er geen verklaring voor is te vinden. Een van de merkwaardigste van deze soort is een geval van slaapziekte, dat 85 jaar geleden te Parijs werd waargenomen. Een meisje van 18 jaar, ogenschijnlijk gezond en flink, was juist een lichte geestesstoornis goed en wel te boven gekomen, toen zij in slaap viel en pas veertig dagen daarna ontwaakte. Op een en twintigjarige leeftijd huwde de pa tiënte. Zeer kort daarop kreeg zij een maagont steking, waarvan zij geheel herstelde. Terstond na haar genezing viel zij evenwel opnieuw in een ziekelijke slaap, die ditmaal niet minder dan vijftig dagen duurde. Die ganse tijd lag zij vol slagen onbeweeglijk en gevoelloos te bed. Haar spieren waren in een zodanige toestand van ver stijving geraakt, dat de behandelende genees heer zich genoodzaakt zag, een valse tand van de patiënte los te schroeven, teneinde haar al thans enkele lepels melk en bouillon te kunnen ingieten. Vier jaar na deze tweede aanval, op Pasen Het geat wel niet door den schoorsteen maar wij brengen het graag door de deur: 'n nieuw Philips toestel, waar het heele gezin plezier van heeft! Wij hebben oe Nieuwe Serie in huis on demonstree- ren warneer U wilt. G. NI. OORD Cr. Houtstr. 108, Tel. 13948 Radio en Oramofoon Spec. Door JAN VERKUYK. van het jaar 1862, vond men de vrouw des mor gens opnieuw in diepe slaap. Ditmaal duurde de toestand een vol jaar. Pas in Maart 1863 ontwaakte zij weer. Heel langzaam aan, als het ware het een na liet ander, keerden haar zin tuigen terug. Slechts éénmaal, en wel voor een paar uur, werd deze slaap van een jaar onder broken. Al die tijd was de pols langzaam, de ademhaling nauwelijks merkbaar, doch de kleur van de huid der patiënte bleef normaal en fris en ook trad geen gewichtsvermindering in. Doch ook nu weer was de patiënte volslagen onge voelig en haar spieren geheel verstijfd. Weer moest men haar de kunsttand uit de mond schroeven, omdat wegens de verstijfde toestand van de kaak geen andere mogelijkheid voor het toevoeren van voedsel bestond. Aanvankelijk poogde men de slaapziekte met alle mogelijke nfiddeien te bestrijden, doch daar alles faalde, gaf men het al spoedig op. Veiligheidshalve werden de benen der patiënte in beugels gelegd, teneinde verkromming en vergoeiïng der knieën te voorkomen. Een verklaring voor dit verschijnsel heeft men niet kunnen vinden, doch de veronderstelling werd geopperd, dat men hier te doen had met kantoor van de stad binnen, om er een brief af te geven voor de mail naar Oost-Afrika. Het was er zeer druk, dus moest hij lang wachten, eer hij aan de beurt kwam en.... daar zag hij aan een van de andere loketten Helmi staan; zij las een telegram, dat ze blijkbaar was komen afhalen. Zij had een kleur van. opge wondenheid. Deyers vermoedde, dat het telegram van Dulac afkomstig was en dat zij hierop zou ant woorden op dezelfde manier. Gelukkig had zij hem niet opgemerkt en zo verliet hij ongezien het gebouw. Waarschijnlijk wisselden zij op iedere plaats, waar de reis onderbroken werd, dergelijke be richten. Wel een bewijs dus, dat Dulac haar ge heel in zijn macht had! Ze telde zeker de dagen, dat ze weer in Am sterdam zou zijn; maar wat dan....? Daar zou het dan ook tot een samentreffen komen, en, wie weet, tot welk een dwaze stap het kind zich dan zou laten verleiden! Toen Deyers die avond met Leida een rit in zijn auto maakte, vond hij het toch beter, haar te spreken over hetgeen hem met zoveel vrees vervulde: „Ik ben zo bang, dat Helmi haar leven geheel verknoeit! Want die vreemde verafgoding, die ze voelt voor Victor Dulac, zal uitlopen op ellende! Die kerel gaat niet recht door zee, want anders zou hij niet zo'n clandestiene telegram wisseling met haar houden. Nu, zij is maar een dwaas, onervaren kind; maar hij is een schurk, dat voel ik duidelijk!" „Wat kan ik er aan doen, Marinus? Helmi vertelt mij er niets van; dus kan ik er ook niets van zeggen!"' „Ja, ik weet ook niet, wat ik je in deze raden moet. Vergeet intussen niet, kind, dat ik ten allen tijde bereid ben je te helpen." Tsg-xRAAT me niet van die grote hotels, waar H J verdieping op verdieping ligt, soms twin tig, dertig boven elkaar, waar je een hele dag nodig hebt om van een kamer op de bovenste verdieping, naar een kamer op de on derste verdieping te komen. Nu ja, ik weet wel, dat er een lift bestaat, soms zelfs twee of drie naast elkaar, hoe moet ik daarmee werken? Zou het me niet net zo gaan als die familie Grolle uit Z., die de familie Brandjes in het hotel een bezoek wilde brengen? De familie Brandjes had een kamer op de 12de verdieping van het Astoria-hotel. „Waar blijven die Grollen toch?", bromde mijnheer Brandjes, „ze zouden hier om acht uur zijn, en nu is het waarachtig half negen." Mevrouw Brandjes stond bij de deur. „Het beste is, dat we naar beneden gaan." „Ja, laten we in de hall wachten." En ze gingen met de lift naar beneden. Ondertussen waren echter de Grollen in het hotel aangekomen. „Waar kunnen we den heer en mevrouw Brandjes vinden?", vroegen ze den portier. „12de verdieping, kamer 20. U kunt met de lift naar boven." „Zullen we?" „Ja," antwoordde Mevrouw Grolle, je hoort waar ze wonen." Zij gingen naar boven op hetzelfde ogenblik, dat de Brandjes naar beneden gingen. Boven kwamen ze tot de ontdekking, dat de Brandjes beneden waren en de Brandjes ontdekten, dat de Grollen boven waren. Dus gingen de Brand jes weer naar boven en de Grollen weer naar beneden. Zo ging het nog een keer. „Dat gaat zo niet langer!", zei Grolle, toen hij boven bemerkte, dat de Brandjes weer be neden waren, „wij zullen nu boven wachten, tot de Brandjes boven komen.' Beneden had Brandjes precies dezelfde ge dachte. „Laten we hier wachten, tot de Grollen bene den komen." Nu stonden de Brandjes beneden voor de lift, en toen de liftjorrgen vroeg of ze niet naar boven wilden, zei mijnheer Brandjes: „Nee, wij wach ten alleen maar!", en boven stonden de Grollen en gaven eveneens een ontkennend antwoord, toen de liftjongen hen naar beneden wilde brengen. En toen de beide echtparen lang genoeg ge wacht hadden en de mannen al ettelijke keren op hun horloge hadden gekeken en de vrouwen een lang gezicht kregen, zoals dat bij zulke ge legenheden gebeurt, besloten de Brandjes einde lijk weer naar boven te gaan en de Grollen te halen. Maar zij hadden buiten de Grollen ge rekend. Die waren namelijk juist weer in de lift gegaan en gleden zachtjes de 12 verdie pingen af. Waarom hebben de mensen bun verstand ge kregen? Grolle was de eerste die het gebruikte, „lene," zei hij tot zijn vrouw, „nu blijf jij be neden wachten en ik ga aleen naar boven, dan kunnen we elkaar niet meer mislopen." Op de 12de verdieping zei Brandjes tegen zijn vrouw: „nu ga ik alleen naar beneden!" Juist toen hij afgereisd was, kwam Grolle boven aan. Direct ging hij met mevrouw Brand jes naar beneden. Helaas!, juist zei mevrouw Grolle beneden tegen mijnheer Brandjes: „mijn man wacht boven met uw vrouw op ons, laten we ze afhalen." Zij gingen naar boven, terwijl de anderen naar beneden gingen en weer voeren tweemaal twee mensen elkaar voorbij. Dit keer was het mijnheer Brandjes die besloot: „Nu wacht ik hier boven en U gaat naar beneden en haalt uw man en mijn vrouw. Ik blijf hier op allemaal wachten!" Mevrouw Grolle ging naar beneden. Ze kwam niet meer terug. Intussen kwam mijnheer Grolle boven uit de lift, hij had met mevrouw Brandjes afgesproken, dat hij haar man en zijn vrouw halen zou. Toen hij nu boven alleen mijnheer Brandjes vond, steunde hij; „het schijnt niet te mogen zijn!" „Ja, drommels!" Omdat zij mannen waren en mannen altijd vlug een besluit nemen, gingen ze direct samen weer naar beneden. Maar de dames hadden dit keer ook niet lang nagedacht en gingen samen naar boven om hun mannen te halen. Brandjes en Grolle stofiden in de lege hall. „De laatste mogelijkheid is nu," zei Brandjes, „dat U hier wacht en ik naar boven ga en de dames haal. Maar zweer bij alles wat U heilig is, dat U beneden blijft en nooit meer naar boven zult gaan." Grolle beloofde het en Brandjes ging naar boven. Boven vond hij alleen nog zijn eigen vrouw. „Kom lene, kom vlug! We moeten naar be neden!" Maar lene schudde haar hoofd. „Neen," zei ze met klem, „ik heb mevrouw Grolle gezworen, dat ik niet meer naar beneden zou gaan en hier zou wachten!" „Dat is ook wat! Beneden heeft Grolle precies hetzelfde gezworen. Wij moeten naar benelen!" „Wij moeten naar boven!", drong mevrouw Grolle aan. Maar haar man was niet van zijn belofte af te brengen. En nu kunnen er twee dingen gebeuren: of ze houden woord, dan zien ze elkaar niet meer; of ze houden geen woord en dan zullen de twee families weer aan elkaar voorbij gaan. En om dat Grolle dit wel inzag, zette hij zijn hoed op en bromde: „Het kan me allemaal niets meer schelen! Laten we maar naar huis gaan!" Zij verlieten het gekke hotel op het zelfde ogenblik, dat de Brandjes de hoop op een gezel lige avond opgaven. Dus, vrienden, zeg niets van de goede ouder wetse trappen! Daar ziet degene die naar boven gaat, degene die naar beneden gaat; daar kom je verder mee! een uiteraard zeer abnormaal genezingsproces, met een natuurlijke afweermaatregel van het lichaam, aangezien de beide eerste malen de slaaptoestand na een ziekte was ingetreden. SANEREN IS NOODZAKELIJK VOOR HET BEHOUD VAN HET GEBIT. Alles of niets. Bij het bouwen van een huis begint men met het leggen van een stevig fundament, waarop het gebouw kan worden opgetrokken. Zo moet ook bij het herstellen van het gebit, wanneer het door het zozeer verbreide tand bederf is aangetast, een fundament worden ge legd, waarop de gezondheid van het gebit in de toekomst verzekerd kan worden. Een dergelijke fundering kan alleen verkregen worden, door de ziekte geheel uit te roeien, door het gebit te saneren, dat wil zeggen alle aan gestoken tanden en kiezen gezond te maken en de onherstelbare te verwijderen. Half werk doen is daarvoor onvoldoende, want dan breidt de ziekte zich binnen korte tijd opnieuw uit. Van uit de overgebleven haarden worden de met veel moeite herstelde tanden en kiezen spoedig op nieuw door de ziekte aangetast. Een tandarts met veel ervaring vertelde, dat hij zijn patiënten daarom voor de keuze stelde: alles of niets. Hij wilde geen half werk doen, wetende hoe weinig succes daarvan het gevolg zou zijn; hij had dan ook als stelregel, systema tische sanering van de gebitten, die aan zijn zorg werden toevertrouwd. En nu hij na vele jaren de goede resultaten daarvan kon overzien, bleek, dat dit het enig juiste standpunt was. Het gebit saneren wil zeggen, het gebit weer volkomen gezond maken, zodat er geen enkele slechte plek of wortelrest overblijft, van waaruit de ziekte zich opnieuw kan verbreiden. Op een dergelijke fundering heeft het slechts zin, om verder te bouwen aan de gezondheid van het gebit. Door geregelde controle „Dat weet ik," antwoordde zij op zachte, dankbare toon. Helmi werd intussen hoe langer hoe ruste lozer en de heer en mevrouw Niekerk besloten, zo gauw mogelijk naar huis te gaan. Voor Deyers beduidde dit in zeker opzicht een scheiding van Leida. Haar flat vlak bij het ziekenhuis werd al voor haar in gereedheid ge bracht en eerstdaags zou ze weer volop in haar werk zitten. Maar was het doel bereikt, dan hoopte hij één te worden met de vrouw, die hij zo innig lief had! Een 'enkele keer zou er nog wel eens een schouwburgbezoek op kunnen overschieten, maar Deyers zelve zou ook zijn tijd nodig heb ben voor de voorbereidende maatregelen voor zijn toekomstig vertrek. Hij moest geweren en munitie inslaan en ook enkele meubelen kopen, want nu hij een jong vrouwtje meenam, mocht zijn aanstaande woning er niet zo kaal en on gezellig uitzien! Dit was geen onaangename taak en af en toe ging hij vanuit het hotel, waar hij logeerde, zijn inkopen doen, terwijl hij altijd even harte lijk ontvangen werd bij de familie Niekerk, die hem feitelijk dan ook als hun aanstaanden schoonzoon beschouwde, al had er nog geen officiële verloving plaats gehad. Eerst moest Leida „de hoogste graad" behaald hebben, zoals de heer Benk het genoemd had, toen Deyers ziek in zijn hotel was aangekomen. „Hotel Benk"!.... Die naam alleen hield een bekoring in voor den jongen man; tot de droeve dood van Louise Dulac weer een sombere her innering in hem opriep. Onder de leden van zijn club was Deyers een bekende persoonlijkheid. Daar ontmoette hij andere mannen, die, evenals hij, de wereld rond gereisd hadden. In de regel dineerde hij in de minstens tweemaal per jaar is het dan moge lijk, een gesaneerd gebit met weinig moeite ge zond te houden. Hoe vroeger men tot algehele sanering van het gebit overgaat, hoe beter de fundering is, waarop de gezondheid van het ge bit kan worden gehandhaafd, door middel van geregelde controle. Daarom is de schooltandverzorging met haar halfjaarlijks onderzoek zo'n uiterst nuttige in stelling en evenals moederzorg en kleuterzorg zo'n belangrijk onderdeel der sociale voorzorg en der maatschappelijke hygiëne. „De cost gaet voor de baet uyt"...., geldt zeker ook voor de gebitssanering. Maar hoe eer der men hiertoe overgaat, des te lager zullen de kosten zijn, die aan deze noodzakelijke verzor ging van het gebit verbonden zijn. Want door een vroegtijdige sanering voorkomt men kost bare behandelingen op latere tijdstippen. Boven dien en dat is het hoofddoel behoudt men daardoor zijn eigen natuurlijke tanden en kiezen tot op hoge leeftijd. Want hoe nuttig en nodig een kunstgebit in sommige gevallen moge zijn, er gaat toch niets boven ons natuurlijke, stevig in de kaken geplante gebit, dat een veel belang rijker rol speelt voor het behoud van onze ge zondheid, dan velen wel beseffen. Een gesaneerd gebit is nu eenmaal ook voor de algemene gezondheid van het grootste belang. het brood voor dezen tijd Zuiver roggemeel - 100% voeding Vraagt het UW BAKKER Slechts 4 of 2 bonnen vereischt m G a n b n Club, behalve dan op die feestelijke avonden, als Leida vrij was! „Van h.et gezelschap van mannen heb ik meer dan genoeg!", placht hij te zeggen, „maar van het jouwe kan ik nooit voldoende genieten!" En de blik, die bij zo'n gelegenheid zijn woor den vergezelde, deed Leida onbeschrijflijk goed. Ze waren immers voor elkaar geschapen; dit voelde zij nu ook duidelijk! Een paar malen had hij getracht Helmi te overreden, eens mee te gaan en toen Robert en Deyers ook een week in Amsterdam waren ge weest, had hij voorgesteld, of ze eens met hun vieren zouden dinéren in het kalme restaurant, dat hij met Leida altijd koos, en dat ze dan later gezamenlijk naar de schouwburg zouden gaan, maar Helmi had botweg geweigerd en Deyers begreep, dat hij hieraan niets veranderen kon. Onder de kennissen van Deyers in de Club was ook een zekere Jacob Hartman, eveneens een veeboer uit Oost-Afrika, die tijdelijk met zijn vrouwtje in Amsterdam vertoefde. Tot Deyers' niet geringe voldoening schenen Leida en Suze Hartman zich wel zeer tot elkaar aan getrokken te voelen, want in de toekomst zou den ze vanzelf veel met elkaar moeten omgaan, omdat het landgoed van Hartman in het „Zwarte Werelddeel" ongeveer tweehonderd mijlen van het zijne aflag en op de uitgestrekte vlakte was dat een afstand, die niets beduidt! Op een middag waren beide vrienden voor zaken uit en liepen juist in een van de drukste straten, toen hun een taxi voorbijreed, waarin Helmi en Victor Dulac zaten. Zij waren in druk gesprek gewikkeld en merkten niets van hen. Eer hij nog een woord kon zeggen, riep Hart man verbaasd: „Mij hemel! Eerst kon ik dien man niet thuis brengen, maar nü weet ik 't!" (Wordt vervolgd.) 28 November 1941 lil de Zondag RCH zich tijgen spel tevreden moi Nadat RCH zi zekerd had, wa: teleurstellend, doi aan Volendam de hierdoor niet liet fraai partij heeft ook de verhoudir jammer, dat de doel te schieten Voor a.s. Zond HBC op het pro; willen wij ons bi Het RCH-elftal ii samengesteld: K. Ba J. Koppen, P. Berk, D. de Verder staan gende wedstrijde Zaterdagmiddag- 3 uur: Zaterdagmiddag Zondag 1 RCH5ED03: RCH6Spaarne: RCH7Spaarnd RCHdTerrasvi Uit Om kerkelijke bal Zondag stil. en krachten te strijd. Zondag a.s. c In de vriendsi competitie beha Uit hetgeen HB heeft, zou men een kleine over' zal er geweldig een voorspelling plaatselijke ontn brengt. Het HBC-elft Out Martin Ji v. d. Linden, Het volledige volgt: HBC I—RCH: 1 Santpoort III1 HBC IV—Geel- HBC V—OG n Junioren: DEK—HBCa. AllianceHBCa Hoofdd. Boys Zaterdag HBCb—DEK: 3 HBCcTYBBb De Bi De Zaterdag H.P.C. is in alle vlotte leiding v, in snel tempo vele spelen die tijdig beëindigc de prijzen. Gec den de kansen dat de heren ners de eerst heren Bakker e prijs deelden. .1 kend geslaagd einde van het Na het grot Zondag te ver nog ongeslagei dat onder een wisten alle ze gaven des mie met 21 van 1 speelde het tw strijd tegen H; Bruyn. Ondanl gewonnen, wa; zijn. Het derc wedstrijd tege achterhoede Haarlem-voor! den. Resultaat Van het vie strijd verwacl Watertrappers 21 nederlaa; protest van H. rechterlijke b< ontstond. J. Ri de d; Baari Bij de N.V verschenen: „1 mensReursl; van Suzanne als hoofdmoti van een jong' de bekende „v merend in ha auto-ongeluk andering in h; wend, deels v gisch inzicht het toeval wel boek, doch ni lijke overschri personen is di zij voert ze c Het slot van boeien, is een gespeend „ha de uitgever zc

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2