1 ROUW ALADDIN TOVERFLUIT JL ZONDER PONTEN „Juist Nu" Maat Confectie patronen prijs f 050 5*3 TWEEDE BLAD SPORT. BOEKBESPREKING Waarom worden opgroeiende kinderen zo weinig begrepen? DASSEN - HOEDEN HANDSCHOENEN Azijn als universeelmidde! in de huishouding. VOOR DE JEUGD Practische en Nuttige Geschenken EN DE JAN WIEGMAN lll!lffi|)l|ip tifLi'jiË! 28 November 1940 No. 48 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT R.C.H In de Zondag j.I. gespeelde wedstrijd heeft RCH zich tegen Volendam met een 33 gelijk spel tevretien moeten stellen. Nadat RCH zich een 30 voorsprong ver zekerd had, was dit achteraf wel enigszins teleurstellend, doch wij mogen niet nalaten om aan Volendam de lof toe te zwaaien, dat zij zich hierdoor niet liet ontmoedigen en tot het laatst fraai partij heeft gegeven. De uitslag geeft dan ook de verhouding wel goed weer, al was het jammer, dat de RCH linkshalf door in eigen doel te schieten hieraan eert handje meehielp. Voor a.s. Zondag staat de uitwedstrijd tegen HBC op het programma. Van een voorspelling willen wij ons bij deze derby maar onthouden. Het RCH-elftal is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: D. v. d. Vliet, K. Bartels, j. Brandse, J. Koppen, W. de Vos, B. Vreenegoor, P. Berk, D. de Wette, W. Hanse, C. Hoogen- doorn, H. v. Rooden. Verder staan voor de lagere elftallen de vol gende wedstrijden op het programma: Zaterdagmiddag-comp.: RCHKennemerland: 3 uur: Zaterdagmiddag Adsp.: RCHcTHBa: 3 uur RCHeSIZO: 3 uur. Zondag 1 December: RCH5ED03: 11 uur. RCH6Spaarnestad: 11 uur. RCH7Spaarndam: 11 uur. RCHdTerrasvogels c: 11 uur. Uit het H.B.C.-Kamp. Om kerkelijke redenen stond bij HBC de voet bal Zondag stil. Een dag om eens uit te rusten en krachten te verzamelen voor de komende strijd. Zondag a.s. de grote wedstrijd HBCRCH. In de vriendschappelijke wedstrijden voor de competitie behaalde RCH 3 van de 4 punten. Uit hetgeen HBC in de competitie gepresteerd heeft, zou men af kunnen leiden, dat HBC nu een kleine overwinning zou boeken, maar dan zal er geweldig aangepakt moeten worden. Aan een voorspelling wagen wij ons niet, daar een plaatselijke ontmoeting meest altijd verrassingen brengt. Het KBC-elftal is als volgt: Vink, Ouland, v. d. Horst, Martin Jr., Veldt, Diependaal, v. d. Linden, Drayer, v. Bakel, Kick Smit, Martin Sr. Het volledige programma voor Zondag is als volgt: HBC I—RCH: 2 uur. Santpoort IIIHBC III. HBC IV—Qeel-Wit II: 12 uur. HBC V—OG IV: 12 uur. Junioren: DEK—HBCa. AllianceHBCa. Hoofdd. BoysHBCc. Zaterdagmiddag: HBCbDEK: 3 uur. HBCc—TYBBb: 3 uur. H.P.C.-NIEUWS. De Bridge-Drive van H.P.C. De Zaterdag j.I. gehouden bridge-drive van H.P.C. is in alle opzichten geslaagd. Dank zij de vlotte leiding van den heer Van Huissteden kon in snel tempo gespeeld worden, waardoor de vele spelen die moesten gespeeld worden, vroeg tijdig beëindigd waren. Fel is er gestreden om de prijzen. Gedurende de gehele avond wissel den de kansen, met het uiteindelijk resultaat, dat de heren Kramer en Kloots met hun part ners de eerste prijzen behaalden, terwijl de heren Bakker en Collet met partners de tweede prijs deelden. Een herhaling van dit zo uitste kend geslaagde bridge-concours' zal aan het einde van het winterseizoen plaatsvinden. Waterpolo. Na het grote programma, dat de H.P.C. j.I. Zondag te verwerken had, zijn alle zeventallen nog ongeslagen. Behoudens het vierde zevental, dat onder een protest de wedstrijd eindigde, wisten alle zeventallen te winnen. De dames gaven des middags het goede voorbeeld, door met 21 van D.W.R. II te winnen. Des avonds speelde het tweede zevental de moeilijke wed strijd tegen Haarlem, met een invaller voor De Bruyn. Ondanks deze handicap werd met 20 gewonnen, waardoor zij nog steeds ongeslagen zijn. Het derde zevental speelde een keurige wedstrijd tegen Haarlem II. De zeer jeugdige achterhoede voldeed goed en wist de snelle Haarlem-voorhoede goed in bedwang te hou den. Resultaat 31 voor H.P.C. Van het vierde hadden wij een betere wed strijd verwacht, na het goede spel tegen de Watertrappers. Deze wedstrijd eindigde in een 21 nederlaag tegen H.V.G.B. III, doch onder protest van H.P.C. tegen een verkeerde scheids rechterlijke beslissing, waaruit een tegengoal ontstond. J. RiemensReurslag „Eens komt de dag" -Uitg. Hollandia Drukkerij, Baarn. Bij de N.V. Hollandia Drukkerij, Baarn, is verschenen: „Eens komt de dag....", van J. Rie mensReurslag. Geïnspireerd door de schilderij van Suzanne d'Estray heeft de schrijfster hier als hoofdmotief genomen de ontluikende liefde van een jonge vrouw, wier verwantschap met de bekende „vrouw in 't geel', aanvankelijk slui merend in haar onderbewustzijn, haar na een auto-ongeluk steeds duidelijker wordt. De ver andering in haar innerlijke wezen, deels benau wend, deels verheugend, is met veel psycholo gisch inzicht getekend door de schrijfster, die het toeval wel een grote rol laat spelen in haar boek, doch nergens de grenzen van het moge lijke overschrijdt. In de karakterisering van de personen is de schrijfster uitmuntend geslaagd; zij voert ze ons levend en tastbaar ten tonele. Het slot van het boek, dat tot het einde blijft boeien, is een fijngevoeld en van alle banaliteit gespeend „happy end". Vermeld dient nog, dat de uitgever zorgde voor een prettige druk. VOOR iedere moeder komt vroeg of laat de tijd, waarin zij ervaart, dat haar op groeiende kinderen hun eigen weg gaan. Zij denken er meestal niet aan, dat haar kinde ren zich een eigen wereldje vormen en zich voor bepaalde dingen gaan interesseren. Tot dusverre waren die moeders gewend, dat- haar kinderen volgzaam uitvoerden, wat hun werd opgedra gen en zich naar hun wensen voegden. Lang zaam heeft de verandering bij de opgroeiende kinderen zich voltrokken, zó langzaam, dat de moeder het niet bemerkte, totdat zij opeens voor een feit gesteld werd. Iedere moeder gelooft voor zichzelf, dat zij de innige verbondenheid met haar kinderen, die van de prilste jeugd af heeft bestaan, en die haar zo gelukkig maakte, steeds behouden kan. En zelfs, wanneer dit inderdaad het geval is en wanneer de zoons of dochters zelfs volwassen zijnde, geen pogingen in het werk stellen om deze grote verbondenheid te verbreken, dan toch komt het ogenblik, dat zij hun eigen weg vinden en gaan. Het gevolg hiervan is meermalen, dat de moeder haar kinderen verwijten doet over hun z.g. liefdeloosheid en dat wederzijds dingen gezegd worden, die tot verwijdering aanleiding geven. Hoe vaak komt het voor, dat er tussen twee generaties verschil van opvatting bestaat, en dat de ouders moeten horen, dat zij de jeugd van tegenwoordig niet begrijpen. Een hard verwijt, dat in vele gevallen evenwel een grote kern van waarheid bevat. Jonge mensen zijn vol van idealen en bezien de dingen meestal van de zonnigste kant. Zij zoeken het geluk en de vervulling hunner wen sen buiten de enge huiselijke kring en willen hun vleugels uitslaan om het werkelijke leven te leren kennen. De jonge mensen hebben hun werk, dat hen evenals verschillende verplich tingen, waaraan zij zich niet kunnen onttrekken, veel van huis doet zijn. Al deze tijd blijft voor de moeder over om zich op haar wijze bezig te houden, terwijl zij de uren, dat de kinderen in huis zijn, op hun belangen moet weten in te stellen. De kinderen zullen ongetijfeld gaarne enkele avonden per week thuis blijven, indien blijkt, dat de ouders zich meer interesseren voor hetgeen hen bezighoudt. Sport, lectuur, werk kring en niet minder het grote wereldgebeuren worden besproken, niet op een betweterige toon van de zijde der ouders, doch zo, dat er ook plaats is voor de mening der jongeren. Zelfs met bescheiden middelen kan men hel de ouder wordende kinderen in huis gezellig maken, terwijl men zich ook de moeite moet geven htm vrienden te leren kennen. Ouders die met hun kinderen meeleven en hun vaak sterk overdreven uitingen althans van eigen stand punt gezien trachten te begrijpen en in goede banen te leiden, zullen jong blijven met de jeugd. Dergelijke ouders zullen zieh niet achter gesteld voelen, omdat zij het gedachtenleveu der jeugd trachten Ieren begrijpen. Ook van de jeugd met haar frisse en nieuwe levensinzichten kunnen wij, 'ouders, nog veel leren en daarvoor zijn wij nooit te oud. Wederzijds begrijpen is evenwel nodig om een harmonische verhouding te doen ontstaan tussen ouders en kinderen. Heeft men dit bereikt, dan voelen moeder noch vader zich verongelijkt, wanneer hun opgroeien de kinderen, evenals jongè vogels, uit het ouder lijk nest de wijde wereld invliegen. Dan voelen zij aan, dat een veilige haven hen wacht als hun levensscheepje zich soms in de branding mocht bevinden. Nog onze eerste Klas fabrikaten en tegen oude prijzen. Fa. GEBRS. VERMEULEN Gr. Houtstraat, hoek Gr. Markt, Haarlem Wanneer men eens nagaat hoevele mogelijk heden azijn in de huishouding biedt, dan zal men gaarne toegeven, dat het een onmisbaai artikel is. Wij willen een aantal practische raad gevingen laten volgen, waarvan er verschillende zijn, die het werk der huisvrouw zullen ver lichten. Kalk- en verfspetten hebben de onaangename eigenschap, dat zij moeilijk van glas te ver wijderen zijn. Indien men even met een weinig azijn over de betrefende plekken wrijft, ver dwijnen zij evenwel spoedig zonder dat het glas zijn glans verliest. Zeepwater geeft lelijke vlek ken op de vloer, die evenwel verwijderd worden indien men ze afneemt met azijn. Keukengerei, vorken, messen, enz., nemen een onaangename lucht aan, indien zij in aanraking geweest zijn met vis, hetgeen te verhelpen is indien men een en ander in azijn afwast. Hetzelfde geldt ook voor uien. Men gebruikt voor dergelijke doel einden goedkope azijn. Op de bodem van een ketel, waarin regelmatig kalkhoudend water ge kookt wordt, zet zich, na verloop van tijd, een laag ketelsteen, die verwijderd wordt door het uitkoken met azijn. Verfwerk wordt afgenomen met een oplossing van 75 azijn en 25 borax, daarna afsponzen met schoon water. Lege flessen, die enige tijd in een kelder gelegen heb ben, en waarvan de inhoud zich aan de randen en op de bodem heeft gehecht, maakt men schoon met een oplossing van azijn en zout. Zelfs in onze strijd tegen de motten helpt azijn meermalen. Indien men op een hete bak steen, die men op bakblik legt, azijn druppelt, zal de opstijgende azijndamp het mottengebroed vernietigen. Men plaatst de steen b.v. onder een overtrokken fauteuil, waarin zich motten ge nesteld hebben en herhaalt de bewerking enige malen. Bonte en wasbare zijden weefsels wor den bij voorkeur in een sop gewassen, waaraan men een flinke scheut azijn heeft toegevoegd. Alle bonte weefsels worden in water met azijn nagespoeld. Inkt, die zeer lang gestaan heeft, droogt in, wordt daardoor onbruikbaar; ook hier helpt azijn ons de inkt weer eschikt voor het gebruik te maken zonder dat er zelfs resten 'achter blijven. Om de gekleurde handen na het schoon maken van rode kool en andere groenten, ook, van vruchten, weer schoon te maken, is het al weer azijn, dat buitengewoon goede diensten weet te bewijzen. Aan te raden is, om voordat men met het schillen van peren en appels be gint, de handen in azijn te dompelen en te laten drogen. De huid neemt op deze wijze slechts weinig kleur der vruchtensappen in zich op. Aangesneden citroenen beschimmelen spoe dig en zijn dan onbruikbaar. Legt men liet snij vlak op een schoteltje, waarop men een weinig azijn heeft gegoten, dan voorkomt men zulks. Kookluchtjes van kool en andere spijzen ver spreiden zich ondanks een goed gesloten keu kendeur al spoedig door het gehele huis. Wringt men een in azijn gedrenkte doek uit en legt men deze op het deksel van de pan, dan wordt dit euvel voorkomen, terwijl de smaak van het ge kookte er niet door beïnvloed wordt. Tot slot nog enkele korte wenken over de eveneens zeer talrijke gebruiksmogelijkheden van azijn als sanitair middel. Azijn bezit een sterk desinfecterende kracht. Heren gebruiken na het scheren veelal toiletazijn (vinaigre), die enigszins geparfumeerd is, hetgeen desinfec terend en tevens verfrissend werkt, evenals het toevoegen van 5 eetlepels azijn aan een warm bad. Opwekkend werkt het afwassen met azijn van gelaat en handen bij in onmacht gevallen per sonen. Tegen rheumatiek en spit helpen hete azijn-compressen, afgesloten met een wollen doek, meermalen zeer goed. Bij neusverkoudheid en hoofdpijn inhalere men azijndamp en legge men een azijncompres op het hoofd. Na het wassen van het haar spoele men het na met water, waaraan men eeii half kopje azijn toe voegt, waardoor het haar glanzend wordt. Wij hebben in dit artikel verschillende moge lijkheden voor het gebruik van azijn genoemd, doch ongetwijfeld zijn er nog vele andere. Wel licht warén verschillende dezer wenken niet al gemeen bekend en kan de huisvrouw er profijt van trekken. ST. N1COLAAS-RECEPTEN. Marsepein. Alvorens over te gaan tot» de beschrijving van het recept voor het maken van marsepein, wil len wij iets omtrent deze lekkernij vertellen. De grondstof hiervoor benodigd, is het oude amandelbrood, dat in de lang vervlogen tijden der Middeleeuwen onder de bruilofsgeschenken voorkwam. Oude schrijvers maken er melding van, zo o.m. Roemer Visscher in zijn sinnepop- pen, waarin hij het heeft over „zoetsmakende marsepijnen". Wat het woord marsepein eigen lijk betekent is een vraag, welke niet geheel is opgelost. Sommigen beweren, dat het een ver bastering is van Marei-panes of Alarcus-broden, welke de bakkers voorheen ter ere van St. Marcus en ter gedachtenis aan een hongersnood in 1438 bakten, toen in genoemd jaar een brood ter grootte van een ei voor een gulden werd verkocht. Anderen beweren, dat marsepein afstamt vaii marzapane, dicht op elkaar geperst amandel brood. Hoe het ook zij, het is zeker, dat oudtijds het marsepein altijd de vorm „van een hart had, waarbij op de effen witsuikeren oppervlakte allerlei gekleurde figuren waren aangebracht, meestal de liefde symboliserend, welke een jonkman zijn „liefste suikerdeprye" toedroeg en welke hij uitte door haar met een grote hylik- maker en marsepeinen herte op Sinterklaas te vereren. De benodigdheden voor het maken van mar sepein zijn: één ons poedersuiker, één ons amandelen, één eiwit, wat citroensap. Laat de amandelen in wat kokend water staan tot de velletjes loslaten. Pel ze dan, maal ze met de suiker en het eiwit door de amandelmolen. Nog eens malen en de fijngemalen massa met het citroensap vermengen. Men kan er langwerpige rollen van maken of een grote rond of kleine ronde balletjes. Vermeng wat cacao met een beetje poedersuiker en rol' het marsepein hier door. Bij den drogist kan men onschadelijk kleursel krijgen, waarmee men van buiten het marsepein kan kleuren, bijv. rood voor kaas. koopt men Vuurvast Aardewerk uitsluitend betere kwaliteiten in diverse kleuren Vuurvast Glaswerk Voorradig in de merken „Pyrex" - „Ignex" „Jena" „D.R.U. vuurvast emaille zéér practisch en toch sierlijk HEENK Groote Houtstraat 99, Haarlem Attractie voor onze Lezeressen Japon 102 Confectie maat 42 Bw. 96 c.M., lengte vanuit de voorhals 105 c.M. Dit japonnejte is volgens tekening van M. 1.30 stof breedte. Bij voorkeur neme men effen stof, wijl dan het model beter tot zijn recht komt. Ook kan men fluweel of taftzijde gebruiken. De ruimte is in het voorpand enige keren ingehaald, evenals de mouw. De hals is. met een schuin biesje afgewerkt en gestrikt, waarvoor men zijde neemt of iets dergelijks. Japon 301 Confectie maat 46. Bw. 116. Gehele Geil lustreerd door lengte vanuit de voorhals 115 c.M. Benodigde stof M. 2.30 van M. 1.40 breedte. Deze damesjapon is gemaakt voor zware fi guren en kleedt slank af, daar deze een getail leerde japon is, en het model er speciaal voor ontworpen is. Het vestje is van een lichtere stof dan de japon. Volgens voorbeeld is de japon geknipt van stof, maar kan zeer goed gemaakt worden van fluweel of velour chiffon of kant stof. Even wil ik L' er op attent maken, dat men bij fluweel meer stoflengte nodig heeft, daar mmmmmsmsm fluweel naar één kant moet worden geknipt en wel met de vleug naar boven. Tevens zijn deze stoffen M. 0.80 a M. 0.90 breed en heeft men voor het maken van japon No. 301 maat 46, 5 Al. nodig. Japon 102 bij breedte van M. 0.80 a M. 0 90. M. 3.75. Bovenstaande patronen zijn a ƒ0.50 verkrijg baar bij: D. van Mourik, Bronsteeweg 4a, Druk kerij Melis, Zandvoortschelaan 170 en Groote Houtstraat 3 rood. Erkama. zich vreselijk gewroken. De volgende dag was mijn enigst dochtertje weg en ik wist niet waar ze gebleven was. Eerst na maanden vernam mijn hofmuzikant van kennis sen, dat mijn dochter heel ver hier vandaan in een vunzig hol gevangen gehouden wordt door dien dwerg." De vorstin begon te wen'en en kon niet verder spreken. De nachtegaal, die inmiddels binnengekomen was, knikte somber, en vertelde verder: „jij, kleine man, kunt Hare Majesteit helpen. Dat hol ligt midden in een groot woud en als de dwerg afwezig is, wat vaak gebeurt, wordt het bewaakt door het grootje van den dwerg, een gevaarlijke oude heks. 77. Ze heeft één zwak, ze is dol op muziek. En als jij nu wilt helpen, moet mijn plan slagen. Kom mee naar buiten, de vorstin moet rust hebben." Samen gingen ze de tuin in en nu wachtte Aladdin een verrassing. Want daar stond warempel zijn oude vriend, de Arend, die hem niet vergeten had. „Ik kwam voor de zoveelste maal eens kijken, of ik je ook helpen kon," zei de arend, toen ze elkaar verwelkomd hadden. „Toevallig ont moette ik vandaag mijn kleinen makker en die zei me, dat je hier was en jij me nodig had. Vertel op, wat is er aan de hand?" „Vriend Arend," sprak de nachtegaal, „je hebt niets anders te doen, dan mij en Aladdin naar een ■'a'hHuCV Jl.U.V uT.X JhSMÊii plek te brengen, die ik je wijzen zal. Het is een dag vliegen hier vandaan." 78. „Vooruit maar," riep de Arend, „stap maar op. Ik zal mijn best doen. ik ben voor geen kleintje vervaard." Eu al dra waren ze hoog in de lucht. De richting werd door de nachtegaal aangegeven en in de vroege morgen kwamen ze op de plek aan, waar ze moesten zijn. Heel diep beneden zagen ze het wilde woud en toen ze lager kwamen, ook een donker hol, waarvoor een oud moedertje zat. Ze daalden neer op een hoge boom vlak bij het hol. Het1 vrouwtje had hen al gezien. „Zo, zo," teemde ze, „gasten? Kom maar hier en maak het je gemakkelijk."

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 3