i\e«l. Indië in WOORD en BEELD ALADDIN TOVERFLUIT ïutttósUo^drcood aumauuumum PREDIKBEURTEN VOOR DE JEUGD Kerstfeest en Muziek PIANO, ORGEL of RADIO Goldschmeding SPORT. EN DE Geïllustreerd door JAN WIEGMAN FEUILLETON Mijn DOKTERESJE 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT het brood voor dezen tijd Zuiver roggemeel - 103% voeding Vraagt het UW BAKKER J| Slechts 4 of 2 bonnen vereischt m i ZONDAG 15 DECEMBER Ned. Herv. Kerk. Wilhelminaplein. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. J. de Zwaan te Leiden. Extra collecte voor het Fonds voor de kerk gebouwen. Kapel Nieuw-Vredenhot. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. Met medewerking van het kerkkoor. Extra collecte voor het Fonds voor de kerk gebouwen. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 5 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. Nederlandsche Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. W. Mackenzie, Rem. Pred. te Amsterdam. Met medewerking van het dameskoor. Schaalcollecte tot versterking van de kas der afdeling. SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal). V.m. 11 uur: Universele Eredienst, Nutsgebouw Lange Veerstraat 16, Haarlem. Spr.: Mej. M. H. Schurink. Onderwerp. „Goed en Kwaad". Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap. N.m. 3 uur: Adventsdienst in de Herrnhutters- kerk, Parklaan 34, Onderwerp: „De eeuwige Christus". Medewerking van koor en soliste. ST NICOLAAS BIJ DE KINDEREN VAN DE EERSTE HEEMSTEEDSE SPEELTUIN VERENIGING. Zaterdagmiddag 7 December was de zaal van den heer J. Oolders op het Wilhelminaplein nagenoeg gevuld met kinderen van de leden der E. H. S. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan het feit, dat dit jaar het feest weder om mogelijk is gemaakt door de zeer gewaar deerde medewerking van den secretaris van Volksonderwijs, den heer C. A. Tiemeyer. Had den andere jaren alleen kinderen tot 10 jaar een verrassing, dit jaar was er voor alle kinderen tot de leeftijd van 14 jaar een surprise. Na de opening kreeg Prof. Oskardinie uit Haarlem gelegenheid het beste te geven op goochelgebied. Hij wist de kinderen tot het einde toe te boeien. Daarna was het de heer A. Taverne met zijn boeiende kinderfilms: Brandalarm, Vuurwerk, en een prachtfilm, getiteld Felix. De stemming onder groot en klein bewees voldoende, dat het geen werd vertoond insloeg. De gehele zaal da verde van het lachen. Verschillende malen wer den aan de kinderen versnaperingen uitgereikt. Op de hem bekende wijze verzorgde geheel belangeloos onze plaatsgenoot Jan v. d. Braak het muzikale gedeelte. Het hoogtepunt werd wel bereikt toen St. Nicolaas de zaal betrad, weldra klonken de meest bekende St. Nicolaas-versjes. Toen het even rustig was, had de voorzitter gelegenheid den goedheiligen man te verwelkomen. Nadat St Nicolaas terloops kennis had ge maakt met kinderen en ouders, werd de hoofd film vertoond, met veel succes. Nadien kreeg St. Nicolaas gelegenheid om de cadeaux uit te reiken. Allen keerden voldaan naar huis; kinderen van 4 tot 80 jaar hebben genoten. Al met al kan het bestuur van E.H.S. terugzien op een welgeslaagd St. Nicolaasfeèst. TRAMHUISJE IS GEEN1 FIETSEN BERGPLAATS. Maandagavond kwam een bewoner van de Binnenweg tegen half twaalf thuis op een fiets, die hij van een vriend in Haarlem had geleend. Daar de gang van zijn woning wat te klein was om bij de andere fietsen ook deze nog een plaatsje te geven, besloot hij, omdat het toch nacht was, het rijwiel, na het op slot gezet te hebben, te plaatsen in het tramhuisje aan de Julianalaan. De volgende morgen wilde hij al bijtijds het rijwiel halen, maar kwam tot de ont dekking dat dit verdwenen was. Misschien heeft iemand uit de omgeving zich er over ontfermd. Ook de politie zal trachten het rijwiel op te sporen. EEN ONDERHOUDENDE AVOND, aangeboden door de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Film en Tentoonstelling. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die al bijna 60 jaren de toeristische belangen van het hele Nederlandse volk behartigt, mag ver ondersteld worden bij alle Nederlanders bekend te zijn, althans van naam. Maar hoevelen zouden iets meer willen weten van het omvangrijke en interessante werk, dat verricht wordt door de Bond, die de wegwijzers plaatst. Alleen al dit laatste, hoe veek ook her haald, is blijkens de ervaring nog steeds niet algemeen bekend. Ofschoon toch het feit, dat de A.N.W.B. en de A.N.W.B. alléén zonder hulp van andere clubs of bonden alle richtings-, voorrichtings-, waarschuwingsborden en weg wijzers plaatst, betaalt en onderhoudt, ieder Nederlander de morele plicht oplegt lid van de A.N.W.B. te zijn. Ieder Nederlander, die op een of andere manier de weg gebruikt, ondervindt de leiding en hulp van de A.N.W.B., vaak zonder het te weten of er zich 'bewust van te zijn. Men aan vaardt dit alles alsof het zo hoort. Maar zo hoort het toch eigenlijk niet. Men moest toch beseffen, dat de A.N.W.B. niet ieder kan helpen, zonder op zijn beurt door het Nederlandse volk gesteund te worden. Wel licht geldt hier echter het „onbekend maakt onbemind". Het is daarom zeer toe te juichen, dat de A.N.W.B. op 17 December in „Hof van Heem stede", om 8 uur, te Heemstede een z.g. Bonds- avond organiseert. Eveneens zal een Bonds- avond gehouden worden op 18 December, om 8 uur in Hotel „Boekenrode" te Aerden- hout. In een moderne film, voorafgegaan door een voordacht, zal het veelzijdige werk van de A.N.W.B. worden uiteengezet en toegelicht. Bovendien zal een tentoonstelling worden georganiseerd, die een overzichtelijk beeld geeft van de Bondsbemoeiïngen en de Bondsuitgaven. Voor veten zal dit alles een openbaring zijn. Hetgeen de A.N.W.B. voor het toerisme doet is enig ter wereld en onmisbaar voor ons land. Wij noemen slechts: de behartiging van de belangen van het autoverkeer, de kosteloze ad viezen in rechtskundige-, technische- en belas tingaangelegenheden, de actie voor wegen- en bruggenbouw, voor de verkeersveiligheid, de zorg voor de rijwielpaden, de bescherming van het natuurschoon, enz., enz. Alles bijeen te veel om op te noemen en zo veel, dat wij iedereen warm kunnen aanbevelen om gebruik te maken van de geboden gelegen heid om op de filmavond kennis te nemen van het interessante werk en het streven van de A.N.W.B., één der nuttigste instellingen in ons land. BIJZONDERE PROTESTANTSE SCHOOL. Nieuwe schoolhoofden benoemd. Daar de heer D. J. v. d. Stam eerlang wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zal aftreden als Hoofd der Bosch en Hoven- school, heeft het Bestuur der Vereniging Bij zondere Protestantse School besloten voor elk der afdelingen U.L.O en L.O. een apart hoofd aan te stellen en zijn op 29 November j.l. als zodanig benoemd: Voor U.L.O.de heer M. Verwoest, onder wijzer aan de Christelijke M.U.L.O.-schooI te Rijswijk. Voor L.O.: de heer J. C. v. Westering, onder wijzer aan de Hildebrandschool te Amsterdam- Zuid. De benoemingen galkn in 1 Februari 1941. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN Th HEEMSTEDE. Opgave van 9 December 1940. F. J. Kamstra, Adr. Pauwlaan 20 C. A. M. Molenschot, Joh. Vermeerstraat 27. - J. H. A. Sweerts, Zandvoortschelaan 132. A. J. Holzhaus, Binnenweg 127. DANS- EN KIENAVOND. Op Zondag 15 December, des avonds 6 uur, zal door de Toneelvereniging „Nut en Genoe gen" in het „Wapen van Heemstede", Wilhel minaplein, een Dans- en Kienavond worden ge organiseerd. Diverse prijzen worden disponibel gesteld, bestaande uit Levensmiddelen, Huis houdelijke- en Luxe artikelen. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Geels, Berkenlaan 18, zilveren armband; Prins, Bleekersvaartweg 33, bankbiljet; Pronk, Kerklaan 50, vleesbonnen; Gossens, Eikenlaan 13, droogrekje; Van Lennep, Heerenweg 142, grijze das; P. Janmaat, Binnen weg 25, kinderfoto's; Treffen, Bankastraat 93, bruin met wit gevlekte hond; Rikkers, Clooster- weg, 2 paar groene handschoenen; Oudenaren, Hortensialaan 10, foxterrier, reu; Bureau van politie: Bouvier, grijze herenhoed, maat 59, grijs-blauwe herenhoed; Zandvoortschelaan 70, wollen kinderhandschoenen; Visser, Joh. Ver- meerstr. 5, bruine kinderhandschoenen; Voogt, Landzichtlaan 37, armbandhorloge; Termeer, Binnenweg 177, één groene en één grijze kinder handschoen; v. d. Velde, Binnenweg 186, blauwe dames handschoen;*v. d. Wiel, Glipperweg 160, zwart ruigharig hondje; Kesting, Maasstraat 12, blauwe dameshoed; Lohman, Lindenlaan 35, hoed met letters T. H. L.; Kennel, Haarlem, wit gele terrier; Hoeboer, Wilhelminaplein 19, hoed met letters YV DV; Beerthuizen, Talmastraat 9, donkergrijze hoed, maat 54, merk pols; Dijk graaf, Cruquiusweg 152, grijs-blauwe hoed; Klaver, Timorstraat 18, blauwe hoed met zwarte rand; Hoppezak, Binnenweg 135, zwarte hand warmer van zeildoek; Koning, Lanckhorstlaan, hoed met letters R. P.; Gielen, J. v. d. Berg straat 18, blauwe dameshoed; v. d. Schoot, Rijn straat 41, kammetje in étui; Bureau van politie: electrische zaklantaarn, rood meisjesmutsje met groene veer; Breeuwen, Haemstedeplein 22, bronzen medaille met voetballer; Groeneveld, Leidschevaart 38B, .Haarlem, paar zilveren man chetknopen in blatiw doosje; Heerenweg 23B, Heerenparapluie; Hageman, Lindenlaan 39, damesparapluie; Venhuizen', Middellaan 29, Haarlem, donkerbruine herenportemonnaie met inhoud; Spackel, G ipperweg 83, portemonnaie met een sleuteltje e in; De Ruif, Dinkelerstraat 20, Haarlem-O., linker regenpijp; Kouwnuf, Spaarnzichtlaan 6, rozenkrans; Rittershous, Wilhelminaplein 14, zwarte sjaal; Termeer, Bin nenweg 177, sleutel Galjaard, Haemstedeplein 15, zwarte sok; Bureau van politie, witte gym nastiekschoen; Balder, Kruisweg 1575, Hoofd dorp, pl.m. 10 mett touw, 1 duim dik; Ruise- naar, Rijnstraat 33 grijze damestas met rits sluiting. ADVENTSDIENST. Op Zondag 15 December, 's middags 3 uur, wordt, georganisee d door de Onafhankelijke Religieuze Gemeenst hap, een algemene Advents dienst gehouden in de Herrnhutterkerk, Park laan 34. Medewerkuig wordt verleend door een vrouwenkoor en door Mej. Nel Hogenbirk uit Bloemendaal als soliste. Voorganger is Ds. A. R. de Jong. De toegang is voor ieder vrij! hooren bij elkaar en waar zou U voor een beter slagen dan bij GR. MARKT HAARLEM DAMMEN. Voor de le kl. R.K. Haarl. Dambond werd te Heemstede gespeeld tussen St. Bavo IH. R.K. D. I. Na een zeer spannende strijd en met de groot ste krachtsinspanning wist St. Bavo een kleine overwinning te boeken. De uitslag was als volgt: St. Bavo—H. R.K. D.: B. StevensG. Eising 02 G. ZonneveldT. v. Wort 20 J. DrayerJ. Lucas 20 J. WarmerdamC. Heesakkers 11 L. v. d. VoortA. Masteling 11* J. v. d. ZwanW. v. Wort 20 J. v. BerkumG. Kraak 0—2 J. WeijersL. v. Schie 20 N. ZomerG. Boxelaar 11 B. v. d. HamM. Herben 11 Totaal 128 H.P.C.-NIEUWS Zwemmen. A.s. Zondag te 12.30 uur, vindt in het Sport- fondsenbad te Haarlem de derde ontmoeting van de Zwemcompetitie van Kring Haarlem plaats. Het programma, bestaande uit 100 M. borstcrawl voor Dames en Heren, alsmede een estafette 3 X 50 M. wisselslag, is voor de H.P.C. zeer belangrijk. In de herenafdeling bezet H.P.C. de eerste plaats, doch voor Zondag a.s. staan er vele kapers op de kust. Het zal een mooie strijd worden, en of H.P.C. haar eerste plaals zal blijven behouden, is een grote vraag, die de zwemmers zelf kunnen oplossen. Dit geldt te vens voor de Dames van H.P.C., die de derde plaats bezetten achter Haarlem en V.Z.V. Zullen de Dames van H.P.C. voor een late St. Nicolaas- surprise kunnen zorgen? Waterpolo. De beide wedstrijden van afgelopen Zondag leverden voor H.P.C.. winst op. Het derde zeven tal, dat des midags tegen D.W.R. II te water ging, wist een 20 overwinning te behalen, ter wijl de Dames des avonds met een viertal in valsters met 50 van H.V.ü.B. wonnen. Scheidsrechterscursus. De Haarlemse scheidsrechtersveren. „Kring Haarlem" organiseert deze winter een cursus De bewoners van het eiland Nias (ten Westen van Sumatra) zijn grote minnaars van hoog springen. Ze gebruiken daarbij geen touw, zoals wij, maar een stevige pyramide van steen. Wee dengene, die de bovenkant raakt! Hij valt on herroepelijk en dan niet op een matras, zoals bij ons, maar op de harde stenen! Namens het Koloniaal Instituut te A'dam: Dr. H. F. TILLEMA. voor scheidsrechters, welke een vijftal avonden in beslag zal nemen. H.P.C.'ers, die aan deze cursus wensen deel te nemen, gelieven zich vóór 15 December a.s. op te geven aan dén heer A. M. Heerkens Thijssen, Plein 13, Haarlem. Voor al voor de spelers van de hogere zeventallen is het aan te bevelen deze cursus bij te wonen. St. Nicolaasavond. Op Zaterdag 14 December a.s. komt St. Nicolaas bij H.P.C. op bezoek in het clublokaal van het Sportpark te Heemstede. Gezien het geslaagde feest van verleden jaar, verwochten wij weer geheel H.P.C. op deze avond. Men neme een pakje mee, ter verhoging van de feestelijkheid. Deze avond begint te 7.30 uur precies. Voor onze adspiranten is een speciale regeling getroffen. Dank zij het feit, dat deze avond de volle maan aan de hemel staat, zullen er geen bezwaren voor de ouders zijn, om hunne pupillen aan de ouderen af 'te staan, die ze weer te pl.m. 10 uur aan de betreffende adressen thuis bezorgen. Zij, die van deze begeleiding wensen gebruik te maken en dit nog niet heb ben opgegeven, gelieven zich ten spoedigste te melden aan de bekende adressen. 82. De arend nam het drietal op zijn brede rug en dra waren ze weer in veiligheid, hoog in de wolken. Het prinsesje lag stil gelukkig in het warme vederdons en dankte haar bevrijders wel honderdmaal. En de onvermoeibare arend vloog in één stuk terug naar het paleis, waar ze 's avonds laat aankwamen. Het prinsesje rende door de tuin weg naar het paleis en toen de drie redders het paleis binnentraden, wist iedereen al wat er gebeurd was en werden ze met groot gejuich ontvangen. 83. Het prinsesje moest natuurlijk haarfijn haar geschiedenis vertellen. Ze had een vrese lijke tijd achter de rug en ze roemde zo uitbun dig haar redders, dat die er verlegen van wer den. De nachtegaal werd op slag tot hofmaar schalk benoemd en de arend tot minister. Het ijdele dier was erg gestreeld, maar kon de be noeming niet aannemen, omdat hij zich dan voor vast aan het hof moest verbinden, en hij voelde meer voor zijn oude vrije leven. Alleen bedong hij voor zich het vrije visrecht in het meer, wat hem genadiglijk werd toegestaan. 84. „En wat wil jij als beloning, Aladdin?", vroeg de vorstin. „Ik wens, dat ge Hera's broer en mij in vrij heid laat wegtrekken en met ons alle andere gevangenen van onze stam. De vorstin was te gelukkig, om ook maar even teleurgesteld te zijn. „Ze kunnen gaan, wanneer ze willen," zei ze, en jij zult hier altijd een welkome gast zijn." De volgende morgen reeds vertrok Aladdin. De arend nam hem en de kabouterprins op zijn brede rug en na een hartelijk afscheid zette het gezelschap koers naar het paleis van Hera en haar vader, waar ze na een voorspoedige vlucht van een paar uur aankwamen. 7) „O, maar het is verschrikkelijk.... Als ik dan denk, dat mijn aanstaande schoonzuster...." „Ja, maar allereerst moeten wij hèm hebben. Dan kunt u haar naar de een of andere uithoek van de wereld sturen, zonder dat er van enig schandaal voor de familie sprake behoeft te zijn. Waar kan ik u morgenochtend opbellen? Laten wij hopen, dat de zaak dan al tot een goed einde is gebracht." HOOFDSTUK IV. Deyers begaf zich nu naar het huis van de Niekerks, waar drie personen hem in spanning wachtten. Leida had haar ouders reeds voor bereid op de schok en toen ze van de feiten hoorden, waren ze nog ééns zo ontzet. „Waar is Helmi nü?", vroeg de heer Niekerk streng. „ik geloof, dat zij naar een bijeenkomst van haar foto-club ging," antwoordde mevrouw Nie kerk bedroefd. „Nu, ik moet zeggen: 't Is mooi voor een dochter van mij, om zo alle eerbied voor zich- zelve uit het oog te verliezen!" Haar moeder kon zich niet langer goedhouden en snikte onderdrukt. „U moet niet vergeten, Vader," viel Leida in, „dat die man haar opgezet heeft tegen ons. Zij vindt, dat wij hem groot onrecht hebben aan gedaan, door zo tegen hem te zijn. Nu wij we ten, wie en wat hij is, moeten wij ons best doen,_ da't ze elkaar niet te spreken krijgen. En als de detective zo gelukkig is, hem te snappen, dan zullen haar de ogen toch wel opengaan." „Maar zij moet juist voor die smaad bewaard worden," sprak Deyers. flink. De heer Niekerk stond ontsteld, toen hij hoor de van het obscure gedrag van Dulac, zoals hij nu ook verbaasd was over zijn eigen goedgelovig heid ten opzichte van dien schavuit, gedurende zijn ver-blijf in Bedens en over de nonchalance, waarmee hij de omgang van Helmi met dien man had goedgekeurd. Nog waren ze aan het overleggen van deze zaak, toen er een taxi stilhield voor de deur. Even later hoorden ze Helmi de trap oplopen en even vreesde de familie, dat zij het vertrek zou binnenkomen; maar, toen zij een verdieping hoger steeg, was hun dit een ware opluchting. „Dus je raadt mij aan, om, persoonlijk, generlei pogingen in het werk te stellen, en rustig af te wachten, tot Sluiters je opbelt?", vroeg de heer Niekerk, toen het dichtgaan van de deur boven hun een bewijs was, dat Helmi zich nu veilig en wel op haar kamer bevond. „U kunt niets doen, vóór Dulac opgespoord is. Dan wordt het wat anders; maar nu moet u haar nog niets laten merken, van wat u weet." „Het komt mij zo onmogelijk voor, dat zij er aan denken zou, om hier weg te lopen," zei mevrouw Niekerk met tranen in de ogen. „Ja, maar Dulac heeft haar totaal in haar macht, moet u denken," antwoordde Deyers. „O, ik ken dat type!" „Goeden-nacht, liefste," fluisterde Leida, toen ze haar verloofde uitgeleide deed. Ze voelde nu ook, dat ze hem hoe langer hoe meer had lief- gekregen, al was het alleen om de flinke en toch kiese wijze, waarmee hij zijn hulp bood in dit moeilijke geval. Ofschoon Deyers die nacht natuurlijk hoofd zakelijk van Leida vervuld was, wijdde hij ook nog menige gedachte aan Helmi. Wat had zij met haar zorgeloze vrolijkheid hem veel goed gedaan, toen hij pas begon beter te worden in Bedens! En wat had uit ieder van haar gevoe lens een innige genegenheid gesproken voor haar ouders en haar broer en zuster! Arm kind!.... Ze had zich geheel van de wijs laten brengen door zo'n schurk; beschouwde hem als haar ideaal, achtte zich beledigd in Dulac, om dat haar familie hem veroordeelde! De volgende morgen begaf Deyers zich zo vroeg mogelijk naar het detective-bureau, maar hoorde tot zijn grote teleurstelling, dat ze Dulac nog niet op het spoor waren. Sluiters waarschuwde hem, dat de toestand met ieder ogenblik kritieker wercl want des te groter was de gelegenheid voor Dulac, om het land te verlaten en clan natuurlijk mét de jonge dame! „Ze kan niet van huis gaan, zónder dat wij het een van allen merken konden; wij houden allen het oog op haar," verzekerde Deyers. „Juist; dat punt wilde ik net met u behande len. Kunt u over een uur hier terug zijn?", vroeg de detective. Deyers beloofde dq.t en op de afgesproken tijd vertoonde hij zich dt)n ook weer op het bureau. ,,!k had het wel gedacht," begon Sluiters, „hij achtte wijk Zuid ze heeft nu elders een sc ook mogelijk wezen, van de jonge dame .Neen," klonk het ker niet veilig genoeg en huilplaats gezocht. Zou het om zijn adres door middel ;e weten te komen?" beslist. „Ze is zo gesloten op dit punt als een buis. Baar familie heeft haar duidelijk blijk van miènoegen gegeven over haar verhouding tot dien ijnan en daardoor voelt zij zich gekrenkt." „Zoudt u mij dan Haar naam en adres willen geven? Als ik dat ma ar heb, dan zouden wij de zaak zo goed als gewonnen hebben, want zij staat zeker in persoonlijke verstandhouding met hem?" „Dat is wat al te veel gevergd! U zoudt haar dus wilen „schaduwen" als een misdadigster?.... Neen, mijnheer Sluiters, dan moet u er wat an ders op verzinnen!" „Goed. Het zou haar anders in het geheel geen kwaad doen. Integendeel! Zoals het nü staat, wordt de toestand zeer kritiek voor haar; bedenk dat wel!" „O. het hele geval maakt ons allen ellendig! Maar toch kan ik uw raad niet opvolgen. Haar ouders zouden het afschuwelijk vinden! Zet maar zoveel mannen aan het werk, mijnheer Sluiters, als u dit nodig vindt; ik ben bereid, de kosten te betalen." „Natuurlijk! Dat begrijp ik, mijnheer. Maar ik vrees, dat het niet enkel een zaak van geld is. Als die schurk niet binnen de kortst-mogelijke tijd opgespoord wordt, dan kunnen we ze ge rust beiden opgeven! Hij heeft immers al ge waarschuwd, dat ze zo gauw mogelijk vertrek ken moesten, in die brief, die in andere handen viel." Deyers zag het gevaarlijke van de situatie in en toch wilde hij zijn aanstaand schoonzusje niet „verraden", zoals hij het in de geest noemde. „Doe, wat u kunt. Wat de kosten betreft, geef ik u vrij spel. Ik ben altijd per telefoon te be reiken in de Club of in het hotel; op ieder uur van de dag, of van de nacht." „Goed," antwoordde Sluiters en stond op, om zijn cliënt uitgeleide te doen. Op de middag kwam er een brief voor Deyers van Leida en er bij ingesloten was een haastig geschreven briefje van haar vader, waarin deze meedeelde, dat er zo juist bericht uit het Zuiden van het land was ingekomen, dat Robert bij een sportwedstrijd kwetsuren had opgelopen en de heer Niekerk die morgen dus zo vroeg mogelijk daarheen gereisd was. Zijn vrouw was nu ge heel van streek en moest haar kamer houden; dus verzocht hij verder, of Deyers en Leida vefder de leiding wilden nemen in deze treurige zaak. „Het telegram vermeldde niet de aard van Robert's kwetsuren, dus vrees ik, dat hij er niet best aan toe is. Ik stel onbepaald vertrouwen in je oor deel, en ik weet, Deyers, dat je zult doen, al wat in je vermogen is, om Helmi en daarmee ons allen, voor schande te bewaren." Was het wel verstandig, overlegde Deyers voor de zoveelste maal, om Helmi's identiteit voor den detective verborgen te houden? En toch kon hij er niet toe besluiten, om er mee te voorschijn te komen. Nadat hij Sluiters op diens kantoor had opge beld ging hij naar de woning van de Niekerks, in de hoop, Leida daar aan te treffen, maar daar hoorde hij van de gedienstige, dat juffrouw Leida in de auto uitgereden was, om haar brie ven en nog enkele boeken van de flat te halen, maar dat zij waarschijnlijk heel gauw terug zou zijn; misschien wilde hij wel even wachten? Deyers had zo'n gevoel, dat de crisis zeer nabij was en besloot, haar een brief te schrij ven, waarin hij haar vroeg, hem die avond op zijn club op te bellen. Zo gauw mogelijk wilde hij daar dan ook terugkeren en hij volgde dus het meisje naar de bibliotheek, waar hij rustig even de brief schrijven kon. Een driftig bellen aan de buitendeur deed de gediensaige op haar schreden terugkeren; en, terwijl Deyers nog op de drempel stond, hoorde hij een jongen, die waarschijnlijk een brief bracht, zeggen; „Voor juffrouw Niekerk. Ik moet op antwoord wachten." (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2