Hieuwjaariweiiien NED. INDIE ,N WOORD en BEELD BONTWANTEN POKTERESJE PREDIKBEURTEN FEUILLETON Mijn BURQgRUJKE STAND f 9,20 per paar INGEZONDEN SPORT. 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ZATERDAG 21 DECEMBER. Nederlandsche Protestantenbond. N.m. 3 uur: Kerstfeestviering. ZONDAG 22 DECEMBER Ned. Herv. Kerk. Wilhelminaplein. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor het Fonds Kerkgebouwen. Kapel Nieuw-Vredenhot. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. Extra collecte voor het Fonds Kerkgebouwen. N.m. 5 uur: Ds. Briët. Kerstwijdingsdienst. Met medewerking van het kerkkoor. Aan de uitgang extra collecte voor de bestrij ding der onkosten. Gereformeerde Kerk, Koedlefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 3.30 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 34). Derde collecte voor de Zending. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 3.30 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 33). Derde collecte voor de Zending. Gebouw „Samuel", De Glip. N.m. 5 uur: Diakoon G. van Eijk. Evangelisatie-samenkomst. SOEFIBEWEGING. (Haarlem.) Geen dienst. Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) a 10 h. 30: Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur E. Mahieu, de Delft. 3e c.ollecte pour la restauration. Samedi 21 December, a 14 h. 30: Arbre de Noël: Pasteur E. Mahieu. Kapel Nieuw-Vredenhof. Maandag 23 December. N.m. 8 uur: Ds. Barger. Kerstwijdingsdienst. Met medewerking van het kerkkoor. Aan de uitgang collecte voor de bestrijding der onkosten. Ie Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor het Fonds Kerkgebouwen. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Ie Kerstdag. V.m.10.30 uur: Ds. Barger. Met medewerking van het kerkkoos. Extra collecte voor het Fonds Kerkgebouwen. 2e Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Ds. Ch. de Beus. Extra collecte voor het Fonds Kerkgebouwen. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. Ie Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Ds. v. d. Born. Camplaan. 2e Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Ds. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. Ie Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Prof. R. Casimir te 's-Graven- hage. Met medewerking van het Dameskoor. Schaalcollecte ter versterking van de kas dei- afdeling. Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap. Oranjeplein 9, Haarlem. Ie Kerstdag. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. SOEFIBEWEGING. (Haarlem.) Ie Kerstdag. V.m. 11 uur: Universele Eredienst, Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16, Haarlem. Spr.: Jhr. Mr. G. W. J. van Spengler. Onderwerp. „Het Kerstfeest". 8) Deyers sloot de deur, maar niet geheel, zodat er nog een reetje overbleef; in verband met de omstandigheden achtte hij zich hiertoe gerech tigd. Een minuut of vijf later kwam Helmi de trap af en overhandigde zelf den bode een brief, ter wijl ze op fluisterende toon enkele woorden tot hem zei. Uit een en ander bleek dus duidelijk, dat ze het meisje die boodschap niet had durven toevertrouwen. Daar zij met de rug naar de deur toe stond, gaf hij het meisje een teken, om haar zijn tegen woordigheid niet te laten weten. Helmi ging weer naar boven en de gedienstige zag, tot haar grote verbazing, Deyers het huis verlaten. Gelukkig zat de jongen niet op een fiets en liep hij ook niet ai te haastig, zodat Deyers hem in een paar tellen had ingehaald, en, of het de natuurlijkste zaak van de wereld was, stak hij de hand uit, terwijl hij met een glimlach zei: „Juffrouw Niekerk meent, dat ze je een ver keerde brief heeft gegeven. Laat mij eens even zien, of dit zo is?" De jongen aarzelde een ogenblik, maar haalde de brief te voorschijn en las hardop het adres: ,,Den WelEd.Geb. Heer Victor Dulac, Hotel X." „Neen, dan is het in orde. Kijk, dat is voor je moeite. Goeden-avond." Onmiddellijk belde hij aan het naastbijzijnd publiek telefoonstation den detective op. Teneinde onze lezers en adverteerders bij de komende jaarwisseling in staat te stellen, op gemakkelijke wijze aan hun vrienden, kennissen en relaties hun gelukwensen kenbaar te maken, openen wij wederom de gelegenheid, tegen een speciale lage prijs Nieuwjaarswensen te plaatsen in de Eerste Heemsteedsche Courant, welke op Donderdag 2 Januari 1941 zal verschijnen. Een bij uit stek gunstige gelegenheid, om Uw naam weer eens in herinne ring te brengen! Opgave van Nieuwjaarswensen uiterlijk Maandag 30 December vóór 12 uur aan het bur. v. d. blad. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Binnenlandse Zaken, heeft aan het bestuur van de afdeling Noord- Holland der Ver. van Nederlandse gemeenten een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven over de totstandkoming der samenvoegingsplannen en over de wijze, waarop de uitvoering daarvan zal worden voorbereid. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de gepubli ceerde plannen nog slechts als zeer voorlopig zijn te beschouwen en voor alle wijziging vat baar zijn en het geenszins de bedoeling van den Secretaris-Generaal is, zoals sommigen schijnen te menen, deze plannen op korte termijn bij één besluit tot werkelijkheid te maken. Het ligt in tegendeel in de bedoeling elke samenvoeging afzonderlijk te behandelen en daarbij volledig rekening te houden met de daaromtrent ont vangen adviezen. Daarbij zal uiteraard de meeste waar-de worden toegekend aan het oor deel van Gedeputeerde Staten der betrokken provincie, maar zal daarnaast ook alle aandacht worden geschonken aan de bezwaren en wensen van de zijde van de besturen der betrokken ge meenten en van andere lichamen, die reeds ter kennis van den Secretaris-Generaal zijn of zul len worden gebracht. Bij de bestudering van elke samenvoeging zullen alle aspecten daarvan terdege worden bekeken en zal eerst daarna tot de definitieve vaststelling van het desbetreffen de plan en tot de uitvoering daarvan worden overgegaan. KERSTNUMMER RADIO BODE. Aan het Kerstnummer van de' Radio Bode is ook dit jaar zeer veel zorg besteed. De omslag treft reeds direct bijzonder door de afbeelding van een oud beeldje, voorstellende de aanbid ding van het Christuskind door de drie Koningen. Tal van andere zeer kunstzinnig uitgevoerde reproducties van oude meesters, van Courbet, een aquarel en tekeningen verluchten het num mer. J. F. Doeve, E. M. ten Harmsen van dei- Beek, Wolfgang en Molenaar verleenden even eens hun medewerking. Het Kerstnummer begint met een beschou-' wing van Coen Kries over de „Laudi per la nativitata del Signore", van Respighi,dat de A.V.R.O. op tweede Kerstdag hoopt uit te voe ren. Voorts verhalen van Emiel Buysse, Theun de Vries, Mr. F. Bordewijk, Johan van der Wonde en Ted. O. Sickens, benevens een F*C - zische vertelling van J. Alving. Doch speciaal wordt uw aandacht getrokken door de „Ma donna-Meditatie", door J. F. Witsen Elias met de daarbij behorende reproducties van oude, onbekende meesters. Dezelfde schrijver leverde voorts een bijdrage over twee renaissance-pcr- tretten, n.l. Maximiliaan I, geschilderd door Joost van Kleef en Hendrik II, door Corneille de Lyon. Het binnenwerk werd verzorgd door de Nederlandse Rotogravure Mij. te Leiden, terwijl het omslag door de firma Joh. Enschedé Zoon te Haarlem werd uitgevoerd. Dit fraaie nummer zal den bezitters tijdens de a.s. feestdagen ongetwijfeld vele aangename uren bezorgen GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 16 December. J. Th. Heining, Vijfheerenstraat 39. H. J. C. Lammerts, Wipperplein 20. J. P. M. H. Sitter, Prinsenlaan 13. J. Smit, Camplaan 28. P. Wilffert, Kerklaan 127. b het brood voor dezen tijd B Zuiver roggemeel - 100% voeding Vraagt het UW BAKKER Slechts 4 of 2 bonnen vereischt a „Is u daar, mijnheer Sluiters?", vroeg hij ademloos. „Ik heb.... het adres....! Wat zegt u?.... Is het u al bekend? Ik ben op weg naai de Club. Laat mij zo gauw mogelijk weten, welke maatregelen u hebt getroffen. De rest van de avond blijf ik in de Club." Dus het hoogtepunt was bijna bereikt! Maar hoe verder met Helmi te doen? Het zou een vreselijke schok voor haar zijn. Zo vaag begon hij ai een plan te maken, om haar mee te nemen naar Oost-Afrika; dat wil zeggen, als hij eerst Leida kon overreden, om zo gauw mogelijk tot een huwelijk over te gaan. Het regende, dat het goot, toen hij in zijn Club aankwam, maar ondanks die weersgesteld heid voelde hij zich in het geheel niet terneer geslagen, Helmi zou nu immers gered zijn. Het iot, dat Dulac tegemoet ging, had de schurk dubbel en dwars verdiend! Het liep al naar achten en hij begon honger te krijgen. In de eetkamer van zijn Club zocht hij een tafeltje en bestudeerde het menu; maar juist op dat ogenblik trad er een bediende op hem toe met de waarschuwing, dat er iemand was, die hem over een dringende zaak wenste te spreken. Haasiig vloog Deyers op en in de vestibule stond een jonge man op hem te wachten, of liever, hij liep er rusteloos heen en weer. „De heer Sluiters heeft mij hierheen gezon den," sprak hij op zachte, maar geagiteerde toon. „La Rey is ons toch nog te vlug af ge weest! Hij was niet meer in Hotel Jansen of schoon hij er een ogenblik te voren nog wèl was. Daar kwam hij enkel zijn brieven afhalen. Maar toch zijn wij hem op het spoor en hij zal zeker naar Parijs vertrekken en de jonge dame meenemen. In dat geval neemt hij op het Cen- traal-station de trein van 8.45. Uit voorzorg zullen we ook nog een paar man zenden naar EEN NIEUWE ZAAK. Hiermede vestigen wij de aandacht onzer lezers op de enkele dagen geleden door den heer A. Wijnstroom in het perceel Zandvoortschelaan 2A bij de Heerenweg geopende, nieuwe optiek zaak. Deze is keurig ingericht en maakt ook door het groot aantal toegezonden bloemstuk ken en „fleurige" .indruk. Naast een grote collectie moderne bril-mon- turen zagen we ook thermometers, barometers en hygrometers. Ais lid van de V.V.Ó. kan de heer Wijnstroom zijn clientèle met deskundig heid toelichten. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze zaak is een nieuwe aanwinst voor onze gemeente, vooral voor de westelijke wij ken. Wij wensen den heer Wijnstroom hiermede veel succes toe. VERBINDENDVERKLARING ONDERNEMERS OVEREENKOMST ZOUTINDUSTRIE. Voor belanghebbenden ligt op het kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 46, Haar lem, ter inzage afschrift van een beschikking van den Secretaris-Generaal, Waarnemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart van 28 November 1940, No. 57571i N.O., Directie van Handel en Nijver heid, houdende verlenging van de algemeen verbindendverklaring van een overeenkomst tot regeling van de afzet van geraffineerd zout voor consumptiedoeleindeu in Nederland. Tijdvak van 10 ot en met 16 December. Ondertrouwd: M. Lieffering en B. Middeljans; F. M. Zonneveld en L. M. Driessen; A. J. Borg- steede en M. Baaij. Gehuwd: H. E. Keur met J. M. Peereboom. Bevallen: A. E. Weijers-Nederpelt z.; T. de Klerkvan Leeuwe z.; M. P. van der Staay Sieval d.; L. M. TrouwenBoele z.; J. Kuiper Brandsma z.; S. L. KolkmanSchinkel z.; A. A. BeersSchabbing d.; E. C. Weeningde Bois d. Overleden: H. Rodenboog 45 jr., echtg. van A. M. van der Schaar; A. A. B. Bierman 73 jr., echtg. van A. M .D. Kuyt; G. L. H. Kruysboom 82 jr., weduwn.; O.Van Breukelen 70 jr., echtg. van A. M. P. Nijspii: Jh. Zoete 57 jr., echtg. van W. S. Koolwijk. voor heeren en Dames Fa, GEBRS. VERMEULEN Gr. Houtstraat, hosk Gr. Markt, Haarlem (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) HET AFVALLENBESLUIT 1940. Een beroep op de medewerking van allen. Het mag als algemeen bekend worden ver ondersteld, dat de gemeenteraad van Heemstede onlangs een verordening heeft aangenomen, waai bij het ophalen van alle afvallen, als aard appelschillen, afval van groenten, beenderen, enz., is gereglementeerd. Na veel overleg en passen en meten zijn een aantal wijken gevormd en al zal er hier en daar iets gewijzigd moeten worden, in grote trekken zullen deze wijken ge handhaafd blijven. Het komt er nu op aan, dat de bewoners zelf zo goed mogelijk medewerken en het eenvoudige bestaan van de mensen, die deze afvallen op halen, verzekeren, door ze aan de aangewezen schilleboeren mede te geven. Daarom wordt door middel van dit ingezonden stukje een zeer vrien delijk, maar daarom niet minder dringend ver een ander station. Mijnheer Sluiters meende, dat u ook misschien wilde meegaan naar het Cen- traal-station? Dat zou mogelijk beter zijn voor" de jonge dame, ziet u. We zullen trachten, hem even buiten het station te arresteren, als hij aan gereden komt. Waarschijnlijk zal zij op hem wachten op het perron. Het is zaak, dat daar iemand is, als zij soms iets ziet van de arresta tie. Ze mocht soms eens flauw-vallen, of het op haar zenuwen krijgen: met vrouwen moet men altijd voorzichtig zijn! Er staat ook iemand op post bij het huis, waar de jonge dame woont. Even te voren schijnt ze het huis verlaten te hebben, met een handtasje bij zich. Wij hebben geen middel onbeproefd gelaten, om Dulac te grijpen. Maar nu moet ik weg. Wilt u soms mee rijden?" „Neen, dank u. Maar ik zal dadelijk volgen. Ik moet iemand halen, die met mij mee zal gaan." Zodra de detective weg was, ijlde Deyers naar de telefoon. „Jij daar, Leida? Kom zo gauw mogelijk hier! Doe maar geen vragen. Helmi is weg; misschien weet je dit al? Laat geen seconde verloren gaan. Ik zal je van alles op de hoogte brengen. Nog achtte hij Helmi niet verloren; het was mogelijk, dat zij behoed bleef voor de grootste tragedie! Opgewonden, ofschoon voor het uiterlijk kalm, liep hij in de vestibule van het Clubge bouw op en neer en het leek hem een eeuwig heid, eer Leida vóór hem stond. „Naar het Centraal-station en met de.grootste spoed!", gaf hij den chauffeur orders. Met tranen in de ogen keek Leida hem aan; het was, of zij geen woord over de lippen, kon krijgen. „Om der wille van Helmi, houd je goed, kind! Op het laatste ogenblik ontsnapte hij nog, maar Een heel bekend dier op Java is de karbouw, schijnbaar log, maar heel sterk. De Javaan ge bruikt het dier vooral bij de landbouw om er mee te ploegen en te eggen. Als trekdier voor karren is het niet zo heel erg geschikt, omdat het grote hitte niet goed verdraagt. Dan bevalt de koe beter. Namens het Koloniaal Instituut, A'dam: Dr. H. F. TILLEMA. zoek gedaan aan allen wie zulks aangaat: Geeft uw afval uitsluitend mede aan den daarvoor aangestelden schilleboer, dus niet aan uw groen tehandelaar voor zijn paard of aan uw buurman voor zijn kippetjes of konijntjes. Het is mis schien een duidelijk bewijs voor uw goede hart, wanneer U dit laatste doet, maar U mag dit niet doen, want het is in deze verordening ver boden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat daardoor een jarenlange goede verstandhouding tussen U en uw schilleboer wreed wordt ver stoord, maar U kunt zich dan troosten met de wetenschap, dat er elders veel moeilijker pro blemen op te lossen zijn. Overigens is er niets tegen, dat U voor uw nieuwen schilleboer even vriendelijk is; hij van zijn kant zal dat zeker op prijs stellen en als U nu uw vrienden en kennis sen aanspoort, precies hetzelfde te doen en hem al uw keukenafval mede te geven, zal hij van deze nieuwe wijkindeling geen schade onder vinden en U zeer zeker erkentelijk zijn. Het is te hopen, dat aan dit beleefd verzoek door iedereen wordt voldaan, want anders komt de arm der gerechtigheid in beweging en die is niet alleen sterk, maar reikt ook zeer ver. Men bezorgt zich, als men de verordening over treedt, de zeer grote kans op heel veel last en onaangenaamheden en het eind is, dat men een bezoek moet brengen aan een groot gebouw in de jansstraat te Haarlem en tot slot nog een tamelijk hoge geldboete moet betalen! En dit alles terwille van wat aardappelschillen en groente-afval Het is daarom goed te weten, dat niet alleen de politie een waleend oogje m nci zeil ïiouar, maar dat er bovendien nog een afzonderlijke controle is, die zowel de schilleboeren als het publiek betreft. Het is nu eenmaal zo, dat deze verordening stipt moet worden uitgevoerd en wanneer het publiek niet volledig medewerkt, komt de uitvoering in het gedrang en blijft een strenger optreden niet uit. Als men nu maar alleen zich aan de regel houdt: Ik geef mijn af val aan de aangewezen schilleboer mee, want dan steun ik hem in zijn eenvoudig bestaan, dan heeft men nimmer kans op moeilijkheden. GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE. Wij, als ouders van een groot gezin, voelen ons gedrongen, langs deze weg onze hartelijke dank te betuigen aan het Comité „Gooi wat in mijn schoentje", dat ook dit jaar weer zo uit stekend heeft gewerkt. Onze gevoelens van dankbaarheid gaan in de eerste plaats uit naar mevrouw Bolleurs, die aan de organisatie haar beste krachten heeft gegeven en vervolgens aan alle dames die spontaan bereid waren, één of meerdere schoentjes van de kinderen te vullen, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandig heden. Wij geloven, dat wij de gevoelens van alle betrokken vaders en moeders op de juiste wijze vertolken, door in dit veelgelezen weekblad mede namens hen getuigenis af te leggen van onze grote erkentelijkheid jegens de vriendelijke dames, die vrijwiliig en gul een taak op zich namen, die feitelijk op ons moest rusten, maar waartoe wij door de moeilijke omstandigheden niet in staat waren. De redactie van de Eerste Heemsteedse Cou rant danken wij voor de plaatsing van dit in gezonden stukje. EEN VADER EN MOEDER. Sluiters meent zeker, dat hij vanavond naar Parijs zal vertrekken en dat zij hem vergezelt. De hemel weet, hoe ze hier achter gekomen zijn, maar men heeft gezien, dat zij het huis verliet; dus ze schijnen ook haar te bewaken. We rijden nu naar het station. Als ze Dulac al bij zijn aankomst snappen, dan moet een van haar familie daar zijn, om haar alles mee te delen. En niemand, die beter voor deze kiese taak ge schikt is, dan jij!' „Je denkt ook overal aan, Marinus! Wie had zich dit nu een paar maanden geleden kunnen voorstellen! Wat een geluk, dat jij hier kwam!" „Vergeet niet, dat er een dokteresje was, die mij "redde van een leeuwentand!" „En nu zullen wij samen Helmi beschermen tegen een tijgerklauw!", schertste zij tussen al haar droefheid door. Toen de taxi onder de kap van het station reed, fluisterde Deyers haar nog enkele instruc ties in. „Loop jij nu een heel eind het perron af en kijk goed uit. Helmi zal je in het eerst toch niet zien, maar wacht, tot ik je waarschuw, dat de arrestatie heeft plaats gehad. En dan is het je verder best toevertrouwd. Waarschijnlijk is het beter, dat ik er niet bij kom. Maar, in ieder ge val, zal ik niet ver af zij,." „O, was het maar alles voorbij, Marinus!" Deyers zag haar tussen de menigte verdwij nen en toen hij zich omkeerde, stond de jonge detective vlalc voor hem. „De dame is er ook. Zij wacht tussen de menigte. De andere jonge dame zal er nu zeker ook wel wezen, om later naar haar toe te gaan." „Ja." De trein zou over enkele minuten vertrekken en er verliep dan ook een ogenblik, eer Leida haar zuster ontdekte. Helmi droeg een klein handtasje en keek schichtig in alle coupé's, E. H. B. O. KASTEN. Beschadig ze niet! Aan de Ingezetenen der Gemeente Heemstede. Zoals U allen wel gelezen en gezien zult heb ben, is door de Eerste Hulp Brigade, in overleg met de gemeente-autoriteiten, in onze Gemeente op verschillende plaatsen een E.H.B.O.-mate- rialenkast neergezet. Deze kasten dienen om bij een eventueel on geval direct te kunnen beschikken over de zo nodige verbandmiddelen en andere voorwerpen, welke misschien voor het verlenen van de Eerste Hulp nodig mochten zijn. De bouw en inhoud dezer kasten heeft onze Brigade veel geld gekost; het is daarom zo diep teleurstellend voor onze Brigade, dat de jeugd deze kasten beschouwt als voorwerpen die neer gezet zijn om door hen te laten vernielen. Laten onze meisjes en jongens eens bedenken, dat wanneer hun broertje, zusje, vriendje of vriendinnetje een ongeluk overkomt en door hun schuld de kast is beschadigd, zodat het nodige verband niet meer te gebruiken is, zij hun kame raadje daardoor kunnen verliezen. Daarom, Ouders en Opvoeders der jeugd, ver telt aan uwe kinderen, met welk doel deze kasten zijn neergezet en druk hen eens goed op het hart, dat zij van deze kasten moeten af blijven, ja, ze zelfs moeten beschermen. Onze Brigade is U dankbaar hiervoor en de gemeenschap is daardoor gebaat. liet Btaluur van de Heemsteedse Eerste Hulp-Brigade. R.C.H Voor a.s. Zondag is de belangrijke ontmoeting R.C.H.E.D.O. vastgesteld, waarvoor een grot-; belangstelling blijkt te zijn, ook al in verband met het feit, dat er verder geen wedstrijden van belang in Haarlem worden gespeeld. Wat zal R.C.H. er van terecht brengen tegen de aan staande kampioenen, een vraag, die moeilijk te beantwoorden is, daar het plaatselijke karakter van veel betekenis is. Wel heeft op papier E.D.O. de beste kansen, doch een kat in 't nauw maakt rare sprongen. Wie weet zorgt R.C.H. hier niet voor een verrassing. Laten we hopen, dat het een sportieve strijd wordt. Het R.C.H.-elftal is als volgt samengesteld: D. v. d. Vliet, K. Bartels, J. Brandse, W. de Vos, J. Koppen, B. Vreenegoor,- P. Berk, D. de Wette, W. Hanse, C. Hoogen- doorn en H. v. Rooden. Om 12 uur speelt het tweede elftal tegen Ajax 2, dat in haar afdeling eveneens stevig aan de kop gaat. Voor liefhebbers is dit de gelegenheid om eens kennis te maken met het spelpeil in de reserve le klas. Ook dit kan een spannende ont moeting worden met Ajax 2 als favoriet. Met wat mooi weer kan dus van een mooie sportdag genoten worden. waarschijnlijk teleurgesteld, dat ze Dulac nog niet zag. Voor het merendeel hadden de passa giers al hun plaatsen ingenomen, de portieren gingen dicht en het afscheid-nemen begon. Helmi liep heen en weer, blijkbaar in de grootste opwinding. Leida had innig met haar te doen, maar ze moest afwachten, tot ze een boodschap kreeg van Deyers. Juist op het ogenblik, dat het laatste portier dichtklapte en dat de stationschef het sein tot vertrek gaf, trad er een jonge man op Leida toe, tikte haar zachtjes op de arm en zei met gedempte stem: „Mijnheer Deyers heeft mij naar u toege stuurd, juffrouw Niekerk, om u te zeggen, dat het achter de rug is. Op het laatste moment hebben wij hem nog gesnapt." Het was Leida onmogelijk, den man ook maar met een enkel woord te bedanken. Met een knikje gaf ze hem dus te verstaan, dat ze hem verstaan en begrepen had. Onder het algemeen afscheid-nemen ging het droevige toneeltje, dat zich tussen de beide zus ters afspeelde, voor de menigte verloren. Later kon Leida zich in het geheel niet meer herinneren, hoe zij Helmi de tijding eigenlijk had meegedeeld; ze wist enkel nog, dat haar zuster zó boos en verschrikt en teleurgesteld gekeken had, dat de uitdrukking op haar ge zichtje ineens die van een verbitterde oude vrouw was geweest." Deyers sloeg haar beiden gade op een be scheiden afstand. Hij zag, dat zijn verloofde Helmi, die op het punt van flauw-vallen was, naar een taxi geleidde en dat zij met haar weg reed. Misschien had Leida op dit ogenblik zijn bestaan totaal vergeten, maar dit deerde hem niet: de zaak was gewonnen. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2