N. HAARLEMSCH CONCERT SPAARBANK Verspreiding kosteloos. Abonnement,/1,_ p. jaar, en en JMeermalen zijn bij ons klachten ingekomendat „Haarlcmsch Advertentieblad" niet geregeld wordt ontvangenWij zijn zoo vrij om, u te herinnerendat men zich van de toezending bepaald kan verzekeren tegen eene vergoeding van /i per jaar9 waartoe men naam en woonplaats voor 1 Januari a.sopgeve bij de Uitgevers DE ERYEN LOOSJESGed. Oudegracht No. 80. Plaatselijke directe belasting. Gen. MELPOMENE tn THALIA. IJZERVRETER. Haarltmsclie BACHVEMM6IN6. GEVRAAGD KEUKENMEID No. 104. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tweede Jaargang. van WOENSDAG 29 December 1880. TE HUUR. Eene wandeling naar Heemstede. AD VERTEN TJË N Sociëteit „Vereeniging", TE HAARLEM. eene DIENSTBODE, wv _m. 19 Ct. 14 16 12 l^f 13 14 55 25 sï i' ïi 2 2' 1,80. 1,60. 1,TO. 1,50. 1,80. 1,60. 1,20. 0,90. 1,80. de orders (687) 30 Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Alle adressen van huizen, boven huizen gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag 42 uur aan het bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N0., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Baan- No. 17. Huis en tuin Mei. Bakenessergracht No. 14rood. Gem. voorkamer terstond. Burgwal No. 37. Gem. beneden voorkamer/16 p. m. Florapark No. 2. Huis ƒ750 p.j. Mei 1881. Frankestraat No. 20. Bovenvoork. ƒ1.50 pw. terstond. Gasthuisvest No. 19. Bovenkamer 1 p.w. terstond. Gedempte Oude Gracht: No. 1. Ongem. bovenvoork. terstond. No. 51 Huis ƒ450 p.j. Mei. No. 52. Bovenhuis ƒ300 p.j. Mei 1881. Gierstraat: No. 32. Gem. kamers of dito bovenli. terst. No. 37. Gem. kam. ƒ16 p.m. terstond. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. kamers ƒ16 p.m. terstond. No. 12. Huis ƒ550 p.j. terstond. No. 18. Bovenhuis Mei 1881. No. 74. Huis ƒ624 p.j. Mei 1881. No. 58. Ongemeub. kamers terstond. No. 100. Gem. kamer ƒ20 p.m. November. Jansstraat No. Irood. Gem. of ongem. kam. terstond. No. 35. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. November. Klein Heiligland: No. 4. Bovenhuis ƒ150 p.j. terstond. No. 77. Achter bovenkam. 1.10 p.w. terst. Kleine Houtstraat No. 26. Benedengemeubacbterk. terstond. No. 113. Het bov. gedeelte v. 2pakbuiz. Koningstraat No. 17. Gem. of ongem. bovenvoork. ƒ16 p.m terstond. Korte Bagijnestraat No. 14. 2 Gem. kamers ƒ14 p.m. terstond. No. 19. Huis 300 p.j. Mei 1881. No. 20. Bovenhuis 10 p.m. Januari. Korte Jansstraat: No. 8. Benedenhuis ƒ275 p.j. terstond. No. 8. 2 Gem. kam., ƒ20 p.m., terstond. Korte Spaarne: No. 13. Huis ƒ350 p.j. februari. Kraaienhorstergracht No. 20. Benedenhuis 2.75 p.w. terstond. Leidsehe vaart: No. 112. Huis ƒ500 Mei 1881 te bevr. "Parklaan No. 37. Nieuwe Gracht; .No. 27. Bovenhuis ƒ350 p.j. Mei 1881. PflTlrl p.fl.n No. 96. Huis met tuinƒ500 p.j. Meil881. Raamplein No. 2. Bovenhuis ƒ250 p.j. terstond. Ripperdapark No. 39. Huis met tuin ƒ550 p.j. terst. No. 43. Huis met tuin 550 p.jMei 1881. Rustenburgerlaan No. 9. Optrekje met tuin ƒ225 p.j. terst. Schachelstraat No. 38. Huis ƒ350 p.j. Mei. Smedestraat: No. 19. Gem. kamers met kost en inw. terst Spaarne. No. 92. Huis Mei. No. 99. Gem. kamer zonder bedien, terst. Spaarnwouderstraat No. 93. Bovenhuis ƒ17,50 p.m. terstond. W armoesstr aat No. 21 Gem. kamers met alk. ƒ25 p.m. terst. Zuider-Buitenspaarne No. 76. Huis met tuin ƒ600 p.j .terstond. Zijlstraat: No. 44. Gem. kam. met of zonder kost terst. De bewoners onzer goede stad Haarlem mogen zich meer dan die van de meeste andere steden van ons vaderland verbengen in eene groote verscheidenheid van aan gename wandelwegen in de omstreken. Daar zijn er van 10 en 20 minuten, van 1, 1% 2 uur en meer, zoodat elk wat wils heeft, zelf bergbe klimmers vinden hunne gading in de duinen. Onder die veelheid is eene wandeling naar Heemstede om de steeds schaduw rijke wegen en de afwisselende gezichts punten niet de minste. Toch is daarop iets af te dingen en het komt ons voor dat het algemeen belang eisoht dat dit bekend worde omdat de zaak waarop ik doel hoe onaangenaam zij ook is, kan hersteld worden en dit, zoowel voor de wandelende Haarlemmers als voor de bewoners van een groot deel dier gemeente zelf, in dubbel opzicht eene aanwinst zonde zijn waarop wij later terugkomen. De ruime houtharrière uitgaandekomt men spoedig op de Dreef, die door be bouwing van het Hazepatersveld met door tuinen omringde villa's kon verfraaid geworden zijnmaar waarop nu door het kollossaal muurvlak van een zwaarmoedig blok huizen het uitzicht bijna is wegge nomen. De smaken verschillen maar volgens ons oordeeldraagt eene vrij uitgestrekte oppervlakte muur met een figuur er op dat veel gelijkt op eene slaapmutsniet veel tot verfraaiing van eenig landschap bij. Het blok staat er nu evenwel en zal wel eenige mensehenleeftijden blijven staan en zoo zal men er eindelijk aan wennen, en eindelijk denken dat het zoo behoort. Is men dat blok voorhij dan kan men nog met een glimp eenige oogenblikken genieten van het vroegere ruime frissehe uitzichtdoch dra wordt dit weer belem merd door den kazernebouw aan de achterzijde van het nu in Florapark herdoopte Hazepatersveldwaarover even wel die Godin tot dusverre hare gaven nog maar zuinig heeft uitgestort. Spoedig bereikt men de Logementen met de daarvoor gelegene tamelijk primi- tiven waterbak tot opvangen van het water der nog meer primitive fontein. Doch laat ons niet wanhopendaar kan nog verandering komen, eene sierlijke fontein inplaats van den hoop roestige steenen in dien waterbak zou dit plekje veel verfraaien. Recht vooruit ziet men de zomertent van de Rederijkerskamer der Pelikaanisten onder de zinspreuk Trouw moet Blijken. Ook al niet bijzonder fraai van vorm voor een kunstgenootschap, toch zit men er zomers bij zacht wéér recht prettig. Is men deze gepasseerd en daarmee die verschillende uitingen van kunst en schoonheidzin voorbijdan krijgt men als het ware plotseling een uitzicht waar de meesterhand van den aanlegger onmisken baar wordt gevoeld. Men voelt zich opgewekt en verfrischt door dien snellen overgang, die eenigermate te vergelijken is met een teug frisch koel water na het drinken van een kopje laauwe slappe thee bij zomerwarmte. Onverschillig of men die plek passeert als de vriendelijke Meimaand de kastanje- boomen met de blanke kinderen van flora tooit of, de ernstige herfstmaand de bladeren met tal van tinten kleurt, zelf midden in den zomer geven de verschil lende nuances van groen, afgewisseld door een paar bruine beuken een zoo harmonische kleurschakering als had de groote B. C. Koekoek er zijn penseel toe geleend. En toch passeeren duizenden die plek, zonder dit schoon op te merken. Er iB in de omstreken van Haarlem ook zoovéél schoons te zien, en dan, 'tzijn maar hoornen die van zelf groeien, men heeft dat al zoo dikwijls gezien, neen dan liever geballanceerd tussehen de twee muziektenten vooral als de melodien van Lecoeq en Offenbach gespeeld worden. De gustibus non est disputandum. Jammer, dat die aanleg nietgrooteris want spoedig zijn wij hem gepasseerd, slaan in het voorbij gaan slechts vluchtig een zijblik in de eerwaardige Spanjaards lanen en vinden rechts een verrassende herhaling van het verdwenen Hazepaters veld, waar een nederig Zwitserschtentje geestig uit eenige altijd groene dennen uitkijkt, terwijl links onze blikken weiden over het Spaarne tot aan het droog gemaakte Haarlemmermeer. De weg langs het buitenverblijf Leeuw en Hoofd tot aan het blaauwbruggetje, is eenigszins benaauwd na het ruime uitzicht van zooëven, doch naauwelijks is men dit brugje 100 passen over gewan deld of men krijgt een verrassend uitzicht op een kleine maar allerliefsten aanleg bij dit buitenverblijf behoorendedie het bewijs levert dat een man van smaak noch veel ruimte noch veel hulpmiddelen noodig heeft om in tuin aanleg iets wer kelijk aohoons te scheppen, een vroeger onaanzienlijke sloot en een smalle 10 a 15 schreden breede strook lands zijn hier in een sierlijken en smaakvollen aanleg herschapen. Tot dusverre hebben wij onze oogen vermeid in eene prachtige natuur en voor een deel in minder prachtige kunsthet weêr is uitstekend, de zuidwesten wind waait ons een laauw koeltje toe, doch dat koeltje is bezwangerd met een geur die onze aandacht opwekt. Er bloeien toeh geene Hyacinthen? In het vroege voorjaar heeft de balsemieke geur dier eerstelingen van floraop die zelfde plaats meermalen onze reukorganen gestreeld maar het is zomer en de geur die ons nu treft is verre van streelend. Wij vervol gen ons slingerend padaan heide kanten hezoomd door bloembollenland niet onaar dig doeh wel wat eentoonig indien onze aandacht niet het meest werd bezig ge houden door den gedurig toenemenden onaangenamen reukdie steeds sterker en bij het tolhek zoo walglijk wordt, dat vele wandelaars, inplaats van verder te gaan, ket besluit nemen om dien verpes tenden stank door de Koediefslaan te ontvlieden. Wat is dat toch voor een stank, die noch op een beerput noch op een riool noch op een stal gelijkt? Een reuk die doet walgen, die ziek maakt, die met niets wat leelijk is als misschien met den reuk van een slagveld kan worden ver geleken. De beschaafde mensch vat slechts met tegenzin iets vuils aan, als hij kan weigert hij heten kan hij dit niet, dan reinigt hij als het gedaan is, spoedig zijne handen. Maar de aanraking met het vuil dat daar in de lucht zweeft en dien stank veroor zaakt kan hij niet weigeren hij moet ademen en met die ademhaling vliegen millioenen dier stinkende stofdeeltjes door mond en neus in de longen, hechten zich daar voor een groot deel vast en dringen in het bloedmisschien wel om zich daar te reproduceeren. En dit vuil afwasschen evenals van uwe handen kunt ge niet want het zitop voor spons en handdoek onbereikbare plaatsen. Dames, waant niet dat ge u daarvoor kunt vrij waren door uwen met odeur bezwangerden zakdoek voor neus en mond te honden, waarlijk niet, want de deel tjes waaruit hij bestaat zijn honderdmaal en meerfijner dan de mazen van nw zak doek en hij omringt n aan alle kanten als het water een visch. Maar wat veroorzaakt dan toch dien stank Wordt vervolgd.) VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 29sten December 1880, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Missive Ged. Staten, voorschot lager onderwijs over 1880. 2. Id. Id. goedk. raadsh. 24 Nov. No. 7 jaarwedde onderwijzers bij het lager onderwijs. 3. Id. ld. goedk. 4e suppl hegrooting. 4. Onderzoek geloofsbrief benoemd lid van den Raad Mr R. H J. Gal- landat Huè't. 5. Rapport Comm. van pensioenen pensioen J. E. v. d. Arend. 6. Id. Id. Hout en plantsoenen, verkoop hoornen. 7. Miss. Burg. en Weth. met ontwerp- instructie opzigter begraafplaats. 8. Rapp. Comm. Hout en plantsoenen op rekest Haarlemsche Tramway- Maatschappij. 9. Voorstel Burg. en Weth., rekest Mej. II. A. van Ileukelom 10. Rapport comm. uitbreiding, rekest A. J. Stoelaankoop grond. 11. Voorstel Burg. en Weth. verhooging jaarw. huipond. Oymn.-Scherm- en Dansschool. 12. Id. Id. op rekest „Weten en werken''. 13. Id. Id. opleidingschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs. 14. Id. Id. op voorstel raads lid J. II. Krelagebespelen van •het orgel Groote Kerk. 15. Rapport ld. voorstel raadslid Dr. W. B. J. van Eyk, verorde ningen comm. van toezigt. 16. Benoeming lid plaatselijke commissie van toezigt op het lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem doen te weten, dat in de maand Januarij 6. k. zal plaats hebben de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting voor 1881. Teneinde te kunnen beoordeelen, welke ingezetenen in de termen vallen om volgens de nieuwe belasting-verordening te worden aangeslagenzal voor ditmaal aan alle hoofden van gezinnen, alleen wonende personen en personen boven de 20 jaren oud een beschrijvingbiljet ter invulling worden uitgereikt. De ingezetenen worden uitgenoodigd de bij de biljetten voorgestelde vragen, naar waarheid, stellig en zonder eenig voorbehoud te beantwoorden én te zorgen, dat de biljetten op den derden dag na de bezorging, ingevuld gereed liggen. Ieder die geen beschrijvinghiljet VÓÓV den 15 January ontvangen heeft, zal zich in geen geval mogen beroepen op zoodanig verzuimmaar gehouden zijn, om de vereisohte verklaringen VÖÓr ol uiterlijk op 18 January ter Gemeente-Secretarie te bezorgen, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijg baar zullen zijn. Ieder wiens beschrijvingbiljet niet VÓÓr den 15 Januarij is afgehaaldis verpligt het vóór of op den 18 Januarij ter Gemeente-Secretarie behoorlijk ingevuld terng te bezorgen. (694) Haarlem, 23 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd: E. A. JORDENS. De Secretaris, J. TIELENIUS KRUIJTHOFF. NIEUWE SCHOUWBURG. BUITENGEWONE VOORSTELLING op Zondag 2 Januari 1881. Groot drama in 5 bedrijven, of 8 tafereelen. Loge 0.75, Bak en Amphitliéater ƒ0.60 Gaanderij ƒ0.30. (695) op Dinsdag 4 Januari 1881, in de Muziekzaal van de des avonds ten 7% uur. Mejufvrouw JEANNE BECKER .Piano. Den Heer JEAN BECKERViool. Directeur van het Florentijnsche Strijkkwartet Eerelid der Haarlemsche Bachvereeniging Den Heer HANS BECKERAllo. Den Heer HUGO BECKER...Violoncello SEES* Dinsdag 1 Februari Concert van CARL HEIJMANN. Men kan zich als lid der Haarlemsche Bachvereeniging doen inschrijven bij den Heer E. A. KRUSEMAN, Zijlstraat 39. Elk lid heeft met eene dame tot de concerten vrije toegang, tegen eene jaarlijksche contributie van ƒ5. Bij de Boekhandelaren De Erven Loosjes en des avonds aan het Bureau zijn tegen betaling van ƒ1,99 ook voor niet-Leden entréekaarten te bekomen. (696 De zittingen van Commissarissen der Spaarbank worden hij voortduring gehouden tot inbreng en terugbetaling: op Woensdag en Zaturdag's avonds van 6 tot 7 uur, in het lokaal in de Zijlstraaten tot inbreng alleen: op Maandag, 's middags van 12% tot 1% uurin hetzelfde lokaal, en op Vrijdag, 's avonds van tot 9 uur in het lokaal van „Weten en Werken". Commissarissen vestigen de aandacht van belanghebbenden vooral op de beide laatstgenoemde zittingen, omdat de daar voor vastgestelde uren voor velen geriefe lijker zijn dan het uur van 6 tot 7 's avonds, waarop de Woensdag- en Za- turdagzittingen worden gehouden. (697) Commissarissen voornoemd. om terstond in dienst te treden: een MEISJE, van omstreeks 15 jaar. Loon ƒ50.en tegen I Februari e. k. niet te jong, die goed kan koken. Loon 90. Beide van de P. G. Adres Staten Bolwerk 26 zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. (698) Mevrouw LAGERWERFF Smede straat No. 31, vraagt tegen 1 Februari een tevens tot het doen van huiswerk. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (699)

Haarlemsch Advertentieblad | 1880 | | pagina 1