HAARLEMSCH No. 7. Uitgave van DE ERVEN L00SJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden ,25. n h fr. p. p. —,40. van WOENSDAG 25 Januari 1882. TE IIUUR. Van alles wat. N ieu wsberichten. Politieke Spionnen. DUastregellng van het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7._», 10.'sm., 2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.— 's morgens, 3.—, 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens, 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.— 's morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Koord- on Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15, 7.55, 9.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen rail het Station Hanrlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41 -f12.1 's morgens, 1.16, 2.41+, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4. 10,17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Heider: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.— 8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18's morg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds, Naar Zandvoort(Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. 'Sneltreinen j- Esprestreinen le en2e Klas. Adverlenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34 Bovenb. ƒ400 p.j. of gem. kam, /40 p.m. terst. Bakenessergracht: No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenh. /200p.j. terst. No. 77. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat Ne. 38. Huis ƒ3 p.w. terst. Baljuwslaan No. 7. Gem. voork.y20p.m. terst. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ275 p.j. Eebr. 1882. No. 21. Gom. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. ƒ2.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien. /6.50 p.w terstond. No. 64. Pakhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. /8p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. 150 p.j. terst. Cornelissteeg No. 9. Bovenh. /3.25 p.w. terst. Florapark: No. 23. Huis met tuin /600 p.j. Mei. Fraukeustraat No. 16. Bovenachterkƒ1 p.w. terst. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla 600p.j. terstond. Ged Kraaienh. gracht: No. 27. Bovenh. ƒ250 p.j. Mei. Ged. Raamgracht No. 41. Huis ƒ230 p.j. Mei. Ged. Oude Gracht: No. 42. Huis ƒ400 p.j. terst. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. No. 70. Gem. kam. /14 p. m. terstond. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 123. 2 kam. m. alk. ƒ225 p.j. terst. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Houtplein No. 17. Ongein. kam^200p.j. Mei. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kampersingel: No. 34. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. Kinderhuis vest No. 25. Bovenh.300p.j. Mei. Klein Heiligland: No. 72. Kelder 0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenachterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 103zwart. Gem. voork. m.alk./14p.m. No. 112. Voor- en achterk. ƒ200 p.j. terst. No. 132. Gem. kam. /15p.m. terst. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin 575 p.j. Mei. No. 15Huis en tuin ƒ460 p.jMei. Korte Dijk No. 7. Huis ƒ325 p.j. Mei. Korte Poelaan: No. lrood. Kamer m. alk. 8 p.m. torst. N. Raamstraat: No. 2. Pakhuis m. zolder/2.50 p. w. terst. Parklaan No45Huis mtuin 700 pjMei te bevr Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin/500p. j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. Riviervisohmarkt No. 5. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ11 p.m. Jan. No. 4. Gein. kam. /40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. SchagelBtraat: No. 17. Ben. en bovenkm. tuin 1250p.j.ters. Schootersingel: No. 50. Huis m. tuin ƒ450 p.j. terst. No. 62. h f 650 n No. 67. Huism. tuin ƒ550 p.j. April of Mei. Smedestraat No. 12. Huis ƒ500 p.j. Eebr. of Mei. No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenb. m. alk. ƒ2.50 p.w. terst. Spaarne No. 92. Huis ƒ700 p.j. terst. No. 105. Dubbelh. m. tuin 800 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenh. /2.50 p.w. terst. Van Marumstraat: No. 6. Gem. kam. m. slaapk. ƒ10 p.m. terst. Warmoesstraat: No. 21. Bovenb. /200 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne: No. 8. Gem. Bovenvoork. 20pmterst. Zijlstraat No. 43. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16p.m. terst. No. 56. Woonh. r800 p.j. Mei. Zijlweg No. 3. Huis en tuin ƒ450 per iaar. Sommige Parijsche bladen beweren dat de Porte uit Berlijn wordt opgestookt, 't Is immers al te dwaasopstokerij is laag en in de politiek is geene plaats voor eenige laagheid. In de Duitsoh-eonser- vatieve kiesvereeniging te Berlijn kaD men eerelid worden voor 10 Mark 'sjaars. Groote eer! Te Meersen in Limburg zal hoogst waarschijnlijk eene normaal school voor toekomstige gemeente-ambte naren worden opgericht wegens de uit stekende, ja eenige aldaar bestaande gelegenheid tot praktische vorming. Het Russische plebs verkeert in den waandat Czaars en Keizers om provin ciën kaartspelende Czaar zou er drie aan den Keizer verloren hebben. Taïbbey is stilletjes ingepakt. Met schul digen tegen de drankwet gaat dat zoo gemakkelijk niet. Het publiek heeft zeker de politie niet tegengewerkt. Welk eene ontzettende gebeurtenis te Brussel! De advocaat Bernays is in een huis van de Rue de la loi vermoord, 't Is te hopen dat de lage zich noemende Henri Vanghan ontdekt wordten de geheimen van het menschelijk hart meteen. Nu is nog alles duistergeldzuchtdie zooveel verklaart is huiten spel. Niets is licht in het Strafrechtook de Nacht niet. Een kind kan u zeggen wat Nacht is, maar de heer H. J. Rijshouwer wordt aan 's Lands oudste Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd na verdediging van een academisch proefschrift over „het begrip Nacht."Te Hellevoetsluis wil men wel onderwijzeres aan de open bare scholen zijn voor 600 maar niet voor f 50 minder, 't Wordt waarlijk loven en bieden. Aan de Lemmer kwamen de gelukkigste visschers met 10 4 20 haringen binnen. Die mist! die mist! Maakte zij niet alle barometers tot leu genaars met hun „schoon, heel schoon"? Men zegt, dat het „heel, heel schoon" boven de mist was Wij hadden er weinig aan. Het sein aan 't station te Delft stond op „onveilig"; toch vloog desnel- trein van Rotterdam naar binnen langs een' zich ontladenden trein. Gelukkig geene onheilen wegens den zegenrijken invloed der gymnastiek, die vaardig maakt in het terugspringenenvoor !den machinist van den sneltrein natuur lijk. tal van verzachtende omstandig heden. De Patriot, Transvaalsch orgaan zegt van de Zuid-Afrikaansche Handel maatschappij „Die saak is so in die gees en na die hart van ons volk, dat dit gen anbeveling nodig het nie." Prof. de Vries zorge voor zijn Woordenboek, dat hem geen Transvaalsch correspondent ontbreke, en de Regeering wete, waar zij één der opvolgers van Prof. Brill hebbe te zoeken! „Zielehandeling is de meest boeiende handeling" volgens de N. Rott. Courant van Zaterdag 1.1. Wie zal ons troosten bij zooveel letter kundig verdriet? Uw stadgenoot, Haar lemmers nw stadgenoot de heer A. C. Kruseman. Zóó heeft hij zijn vriend Frederik Muller voor de Leidsche Maat schappij in de levensberichten der afge storven Leden geschilderddat de over ledene voor u staat. Als elk goed portret is ook dit ietwat geïdealiseerdmaar 't is flink en fijnhet leeftAan zijne vrinden schonk de auteur eene uitgave zóó keurig dat Muller dit boek als boek zou hebben lief gebadwaarom mag het groote publiek niet genieten van deze heerlijke vrucht van Kruseman's vriendschappelijk hart warm gevoel, juiste opmerkingsgave en benijdenswaardige kunstvaardigheid Mul ler wilde zijn leven lang met wat hij had anderen van dienst zijn't geen A. C. Kruseman over hem schreef inte resseert niet alleen medeleden en vrienden maar al wie in Nederland op beschaving aanspraak mag maken. De zaak de Jong te Paramaribo contra den Gouverneur van Suriname is zóó ingewikkelddat geen twee leden der door de Tweede Kamer benoemde Commissie over hetzelfde punt éénstemmig dachten. Toch moet zoo'u Tweede Kamer dit kluwen maar ontwarren. Tegen de aanstaande verkie zingen bij de periodieke aftredingen (men heeft nog den tijddenke men aan eene specialiteit in 't ontwarren. Zou Dr. A. Kuijper niet nog eens in aanmerking willen komen? Of is 'tmandaat onveree- nigbaar met den post door ZHGel. thans bekleed Dat de heer F. M. Fiore di Goriabenoemd tot onzen viee-consul te Turijn als zoodanig door de Italiaansche regeering is erkend, doet zeker elk Neder- landsch hart van blijdschap kloppenmin der dat de heer W. Meijerink verkooper van sterken drank, weder tot Wethouder van Hummeloo en Keppel is benoemd en hoopt op dispensatie van Ged. Staten maar boven alles, dat de hoogere burger- schoolmeisjes te Amsterdam f 89.10 hebben bijeengebrachtvoor een buitenpartijtje? foei neenvoor het op te richten meteo rologisch station te Dicksonhaven. De actiën van den Heer Justus van Maurik Jr. beginnen al meer en meer te rijzen mannen uit den hoek hebben hem als schrijver van „Klaas Komijn op de Beurs" een prachtig geschenk vereerd. Centraal- gestempelde en uitgestelde trachten met hem gelijke vlucht te houden, en klom men reeds tot 77 en 42% maar Rusland en Oostenrijk beginnen te zakkenzóó gaat het op de beursdenk er aanHeer Justus van Maurik Jr.Een onzer nog minder bekende Meteorologen, de koek fabrikant E. Faber te Groningen voorspelt vorst. Met groote letters adverteert hij „het is nou open water." groninger Koekfabriek. Men mag vertrouwen, dat de meisjes der hoogere burgerscholen in Nederland er acht op geven, natuur lijk niet om de koekfabriekmaar om het „nog open water." Prof. Buijs Ballot zal den Heer Faber weten te waardeeren. In de Economist behandelt Dr. Ruisch, adj. insp. van het Geneesk. Staatstoezicht in Limburg den invloed van lom-pen op het ontstaan van besmet telijke ziektenvooral van de pokken. Die invloed is onloochenbaarzooals door den schrijver met treffende voorbeelden wordt aangetoond. De in 1879 en 1880 te Maastricht door de pokken aangetaste personen o. a. waren bijna allen met lompen in aanraking geweest, 't Zal geen bevreemding wekken, als men weet, dat die lompen voor een groot deel bestaan uit afgedragen kleederen en weefsels, vaak afkomstig van hoogst onreine personen, en, wat nog erger is, van lijders aan besmettelijke ziekten. Ook in het buiten land hebben hygiënisten van naam de aandacht hierop gevestigden Dr. Ruisch dringt daarom op een internationale rege ling aan, waardoor het gevaar, dat door de lompen ontstaatkan worden gekeerd. Om eenig denkbeeld te geven van den grooten omvang van den handel in lompen, diene het volgende: Frankrijk alleen ge bruikt voor zijn papierfabrieken jaarlijks 100 miljoen K. G. hoofdzakelijk uit het eigen land afkomstig, waarbij in 1877 nog 26 miljoen K. G. uit het buitenland werd ingevoerd. In Hamburg bedroeg de invoer in 1877 bijna 200.000 K. G. en nog veel uitgebreider is die handel te Antwerpenwaar in 1878 ruim 2 miljoen K. G. werd aangebracht, en 4 miljoen verzonden. De grootste handel in dit artiekel wordt te Marseille gedrevenwaar jaarlijks 5 a 6 miljoen K. G. vooral uit Oostenrijk en Algerië wordt aangevoerd. Toen eenige dagen geleden in den Rotterdamschen Schouwburg het publiek er iets van gewaar werddat in een der vertrekken van 't gebouw een begin van brand was ontdekt, ving men ook daar weder aan onstuimig te dringen. Geluk kig liep de zaak met een sisser af, maar er hadden zoo alwêer ongelukken kunnen plaats hebben, zelfs al ware het brand- gerucht valsch geweest. Waar men bedaard blijft, wordt menig onheil gekeerd. Dit bleek onlangs nog te Nijmegen, toen daar een petro leumstel in brand geraakte waarvan de vlam zich weldra aan andere voorwerpen mededeelde, 't Vertrek, waarin een klein kind lag te slapenstond in een oogwenk vol verstikkenden damp. Door de vrouw des huizes en een ander toegesneld per soon werden een emmer zand en kleeden over de brandende massa geworpen waarna men een en ander uit de deur de straat op wierp. Het kind werd nog bij tijds gegrepenbuiten het vertrek in de frissche lncht gebracht, en zoo gered. In Mecklenburg wonen blijkbaar luidie het zeer ver gebracht hebben in de kunst van bedaard te blijven. Te Goldberg brak kort geleden in eene zaal van een der grootste gebouwen brand uit. In de zaal daarnaast was eene landbouw- vereeniging vergaderd en redeneerde men rustig doorterwijl vlak bij de rook uit sloeg, en de brandweer ijverig bezig was. Toen eindelijk een der leden opstond met de vraag: «Motn wie ook wol uut?» antwoordde de voorzitter kalm «O nee, de wand is ja noch nich warm,» en men zette bedaard de vergadering voort. De visschers te Noord wijk a/Z schij nen nog behoefte te hebben aan eene les in zelfbeheersching. In hun ontevreden heid over de bepalingen betreffende de aanmonstering hebben zij vrij ernstige on geregeldheden gepleegd. Bij verscheiden reeders werden de ruiten ingesmeten en andere baldadigheden uitgevoerd. De politie trachtte zooveel mogelijk de orde te her stellen, maar kon door gebrek aan de noodige macht niet voldoende in hare pogingen slagen. Door de menigte werd geweldadig verzet gepleegd en een veld wachter geraakte onder den voet en werd ernstig verwond. De Proc. Gen. bij het Hof te 'sHage, de Off. van Just, en de rechter-Commissaris zijn den volgenden dag naar Noordwijk vertrokken. Gewa pende hulp werd gereed gehouden maar is volgens latere berichten gelukkig niet noodig geweest. De Engelsche dagbladen behelzen de mededeeling van eene vreeselijke mis daad, van een moord, gepleegd door zekeren Dr. Lamson, een verloopen geneesheer, op zijn zwager, een kreupelen knaap op eene kostschoolwiens dood hem een erfe nis van 3000 p. st. moest aanbrengen. De jongen is op wreede wijze vergiftigd door een plantaardig vergif aconitine dat felle ontsteking in de maag teweeg bracht. Zijn zwager bezocht hem op school, deelde hem meê, dat hij eene nieuwe manier had uitgevondenom in capsules genees middelen te bereidennam er een van deed er naar hij beweerde wat witte suiker inen zeide„toon eenshoe mooi je pillen knnt slikken" en weinige uren daarna stierf de knaap een marteldood. De jury heeft den ellendeling schuldig verklaard. De jury der publieke opinie ver kondigt den lof en prijst het voorbeeld aan van den bekenden industrieel W. A. Scholten te Groningen, die weder de vorste lijke bijdrage van ƒ1000 heeft gegeven, om aan minvermogende kinderen 's mid dags warm eten te verschaffen. HAARLEM, 24 Januari 1882. LI. Zondag is een werkmandie in beschonken toestand verkeerde aan de Yeenenbnrgerlaan van de stoomtram ge vallen en daardoor overreden. Een kwartier daarna was hij reeds een lijk. Maandag is een 2jarig kind, dat door de moederwonende op het Klein Heilig land alhier, eenige oogenblikken alleen was gelaten in aanraking gekomen met de brandende kachel, waarbij de kleertjes vlam hebben gevat en het kind op verschillende plaatsen brandwonden heeft hekomen. Acht inschrijvingsbilletten waren gisteren ingeleverd voor de aanbesteding van den verbouw van een perceel in de Koningstraat tot eene school voor meisjes, welke door R. K. geestelijke zusters zal bestuurd worden. De laagste inschrijver was de Hey te Haarlemmermeer (gebouw zonder kapel) voor ƒ36,673, en Hulse bosch te Haarlem (gebouw met kapel) voor ƒ44.855. VERGADERING van. den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 25sten Januarij 1882, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde qesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten herigt ontvangst verordening keuren slagtvee enz. 2. Id. Id. goedk. besluit kermis. 3. Id. Id. Id. besluit ver huring grond Paviljoenslaan en af braak pakhuizen enz. 4. Trekking der Afdeelingen. 5. Miss. B. en W. 2e suppl. kohier pl. dir. bel. 6. Yoorstel ld. rekest IJsclub. 7. Id. Id. omtrent verdeeling premiën gemeentereiniging. 8. Rapport ld. zaak nieuwen Schouwb. 9. Id. Id. rekest commissie teekenschool kunstnijverheid. 10. Id. Id. rekest L. Portheine. 11. Miss. Id. aanbeveling leeraar teekenen Burgeravondschool. 12. Rapport Comm. grensregeling met Schooten en Rekest T. Figee. Id. 13. Rapport comm. pensioenen rekest W. van der Vaart. 14. Rapp. Comm. fin. zaak haven- en kaaig. 15. Id. Id. rekest D. Merens I)z. 16. Id. Id. rek. A. Broesev. Groenou 17. Id. Id. voorst. Onvoorz. uitgav. 18. Id. Id. reken. Kamer van koop handel en fabrieken. 19. Id. Id. suppletoire begrootingen 1881 en 1882. 20. Voorst, raadsl.den heer M. O. deKanterj 21. Missive agent-directeur Gasfabriek. 22. Rapport Burg. en Weth. rekest C. Pannevis (zie not. 9 April 1879 no. 12 en 30 April 1879 no. 12.) 23. Yoorstel ld. rekest A. H. Kap- pelhof (zie not. 18 Junij 1879 no. 13.) 24. Rekest afd. Haarlem Nederl. Vereen. tot afschaff. van sterken drank (zie not. 10 Maart 1880 no. 18). 25. Id. J. 1). Kaakebeen c. s. verande ring naam Bereiderstraat. 26. Adres Dr. J. van Vloten. 2) Onder de leden van dien staf bevonden er zich, die rijk waren, en blijkbaar het werk verrichtten, alleen om eene rol in de politieke zaken te spelen; maai de meesten waren personen, wier vermogen niet geëvenredigd was aan den staat, dien zij wenschten te voeren. Deze eigentlijke huurlingen waren, volgens Savary, bruikbaarder dan de andere, omdat men hen beter onder den duim kon houden, en omdat zij zich niet zoo licht door overmatigen ijver of persoonlijke wraakzucht lieten vervoeren. Doch daar zij alleen om het geld hun werk verrichtten, was er van hen ook niet veel ridderlijke trouw aan het Keizerrijk te wachten, en toen dit kwam te vallen, gingen ZÜ zonder ecnig gewetensbezwaar in den dienst der nieuwe dynastie over. 'lis gewoonlijk een gevolg van re- volutiesdat ontdekt wordt, wie als politieke spionnen werkzaam geweest zÜn, en hunne verrichtingen aan het 'ieht komen. Wanneer een troon in- eenstorten wanneer een oproerige menigte binnendringt in de buroos der Regeering, dan worden er staats papieren gestolen; de inhoud dezer papieren wordt in gedrukte geschriften openbaar gemaakt, en met verbazing verneemt het publiek, dat deze of die persoon, die toch zoo'n eervolle pozitie inneemt, het loon des verraads ge trokken heeft. Als dit bekend wordt, maakt zulk een persoon zich uit de voetenmaar niet zelden gebeurt het, dat hijals de storm heeft uitgeraasd zijn voordeel tracht te doen met zijne pozitie als maatschappelijke verwor peling, door zijne gedenkschriften uittegeven. Dit is ook wel gedaan door spionnen, die wegens wangedrag hun ontslag gekregen haddendoch lieden van deze kategorie moeten eerst zorgen zich uit de voelen te maken, en zich te begeven naar een land, welks regeering niet uitlevert wegens politieke misdrijven. Doch zelfs daar zijn zij niet altijd veilig, want er zijn Regeeringen, die niet aarzelen het oogluikend toe te zien, dal een weg- geloopen spion weggevoerd of ver moord wordt, als hij verdacht wordt van het voornemen om gewichtige ge heimen aan het licht le brengen. Het gewone lot van een mouchard, die zich tegenover zijn patroons misdraagt, is, opgesloten te worden in eene staats-gevangenis, of in een krank zinnigen-geslicht, waarin hij blijft, totdat de dood een einde maakt aan zijn lijden. In Rusland zendt men zulke lui dood-eenvoudig naar Siberië. Een paar jaar geleden is te Genève een bundel gedenkschriften uitgegeven door een Russieschen spion, die onder den naam van Nicholas Zarouboff schrijft. Hij erkent in zijne voorrede, dat dit zijn ware naam niet is, en dat hij de vlucht heeft moeten nemen, omdat hij ongelukkig geweest was in de uitvoering van een opdracht van zeer kieschen aard, die men hem in 'l buitenland had toevertrouwd, zoodat hij het niet wagen dorst naar Rusland terug te keeren. Waarin deze opdracht bestond, deelt hij niet mede; maar uit zijn geschrift is duidelijk genoeg te merkendat hij werkelijk de vertrou welijke pozitie heeft ingenomen, waar van hij gewaagt, en dat hij eenmaal in groote mate het vertrouwen van het Russiesche Hof genoten heeft. Hij vergezelde den overleden Czaar naar Londen, toen Zijne Majesteit, na de huwelijksplechtigheid van den Hertog van Edinburgh in i 874-een bezoek aan Engeland bracht, en hij geeft eene beschrijving van de buitengewone voorzorgen, genomen door den Minis ter van Rinnenlandsche zaken en Kolonel Henderson, orn den Czaar tegen moordaanslagen te beveiligen. Zarouboff zelf reisde niet als politie agent. Hij ging door voor een heer van het gevolg, en hij vergezelde den Czaar overal, zelfs bij het banket in St. George's Hall te Windsor. In de Guildhall, waar den Czaar het burger recht van de City werd aangeboden, ontstelde Zarouboff geweldig. Hij stond vlak bij den Czaar, toen hij onder de verslaggevers van de dagbladpers een man opmerktein wien hij een Pool- schen uitgewekene herkende. Hij bracht zijn hand aan zijn linkeroor, 'twelk een afgesproken teeken was voor den aanwezigen chef der Russiesche ge heime politiedie dan ook ongemerkt naar hem toekwam, en wien hij in weinige woorden zijne vermoedens mededeelde. De Rus sloop weg en onderhield zich met zijn Engelsche kollegas, die zich nu haastten den Pool van alle kanten te omringen. Deze man, die er niets van merkte, dat men hem zoo in 't oog hield maakte heel bedaard aanteekeningen voor een Duitsch nieuwsblad. Op dit oogenblik stak hij zijn hand iu een zijner zakken en haalde een langwer- pigen lederen koker voor den dag. Voordat hij dezen kon openen, kreeg hij een duw tegen zijn elleboog, die maakte, dat de koker hem uit de handen viel, en de Londensche detec tive, die het voorwerp opraapte, haalde er het deksel af. Het bleek een zeer gewone koker voor pennen en potloo- den te zijn. De Pool werd nu echter gewaar, dat hij gesurveilleerd werd, en, een kleur als vuur krijgend, zeide hij, dal hij daar niet langer verkoos te blijvenom zich te laten beleedigen. Niemand verzette zich tegen zijn ver trek maar een politie-agent volgde hem naar buiten, en gaf hem op minzame wijze le kennendat hij zich niet moest vertoonen in tegenwoor digheid van den Czaar. De Pool ant woordde op bitteren toon, dat hij meer van den Czaardan de Czaar van hem te vreezen had, en hij verwij derde zichna aan den polilie-dienaar zijn kaartjen ter hand gesteld en hem overtuigd le hebben, dat hij een achtenswaardig man was, dien men ten onrechte verdacht had. Minder onredelijk was hetgeen er gebeurd is bij gelegenheid van het bezoekdoor den Czaar gebracht aan het Kristallen Paleis. Over het minder of meer wenschelijke van dat bezoek was druk geredeneerd, en de hoofdambtena ren van Scotland-Yard verkeerden dien tengevolge in een zenuwachtigen toe stand. Wat .zij vreesden, het was niet zoozeer, dat de Czaar vermoord, dan wel dat hij beleedigd zou wor den. In 'tjaar 1867 was hij, terwijl hij te Parijs het Palais de Justice doorliepgehoond geworden door Fransche radikalen, die hem „Vive la Pologne" in de ooren geschreeuwd hadden; en eene soortgelijke demon stratie was te vreezen van de zijde der in Londen zich ophoudende kom- munistiesche uitgewekenen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1