HAARLEMSCH No. 10. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 4 Februari 1882. TE HUUR. N ieu wsberichten. Politieke Spionnen. Dienstregeling ran het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor.- Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Yoor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.-*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. u fr. p. p, ,40. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Zuidhollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Leiden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 'smorgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Haarlemgclie Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41-f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41 f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39', 9.4. 10.17*, 's morgens, 12.15-f- 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen),5.53's avonds. Naar Zandvoort(Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. •Sneltreinen ;f Exprestreinen le en 2e Klas Anegang No. 34. Gem. kamers/40p.m. terst. Bakenessergraeht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenb. /200p.j. terst. No. 77. Bovenh. f'S p.w. terst. Baljuwslaan: No. 7. Gem. voork./20p.m. terst. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ250p.j. terst. No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. 72.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien 7 6.50 p.w. terstond. No. 64. Pakhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. /8-p.rn. terst. Brouwersvaart: No. 141-rood. Bovenh. 7150 p.j. terst. Cornelissteeg: No. 9. Bovenh. 73.25 p.w. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedeuh./2.50 p.w. terst. Frankenstraat No. 16. Bovenachterkƒ1 p.w. terst. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla ƒ600p.j. terstond. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. Gortenstee g No. 15. Voor- of achterk. 125 a 1.5015 Maart. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer /16 p. m. terstond. No. 123. 2 kam. m. alk. ƒ225 p.j. terst. No. 150. Gem. kam. 735 p.m. Mei. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kinderhuis vest No. 25. Bovenhƒ300pjMei. Klein Heiligland: No. 34. Bovenvoork150 p.w. terst. No. 72. Kelder ƒ0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenachterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 103zwart. Gem. voork. m.alk. 14p.m. No. 112. Voor- en achterk. 200 p.j. terst. No. 132. Gem. kam. 715p.m. terst. No. 132. Huis en tuin 7300 p.j. Mei. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin ƒ575 p.j. Mei. No. 15. Huis en tuin ƒ460 p.jMei. Korte Dijk: No. 7. Huis ƒ325 p.j. Mei. Korte Hofstraat: No. 2. Benedenk. ƒ2.25 p.w. terst. Korte Poelaan: No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. Koudenhorn No40Benedenh7 280 pjMei Lange Molensteeg: No. 19. Bovenh./4.25 p.w. Mei. Parklaan No. 45. Huis m. tuin ƒ700 p. jMei te bevr. Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin ƒ500 p. j. terstond. IJl n Y110 O" fl 1 No. 1. Winkelh. ƒ3.25 p.w. terst. Kaamvest Villa Marie, /650 p.j. Mei. Riviervisehmarkt No. 5. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. 7*11 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. f 40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. 7225 p.j. terst. Schagelstraat: No. 17. Ben. en bovenkm. tuin 7 250p.j.ters. Sehootersingel: No. 50. Huis m. tuin ƒ450 p.j. terst. No62n »650 r No67Huis mtuin ƒ550 pjApril of Mei. Smedestraat No. 12. Huis ƒ500 p.j. Febr. of Mei. No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. 72.50 p.w. terst. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Dubbelk. m. tuinƒ800pj.terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenh. 72.50 p.w. terst. No. 95. Bovenh. 2.75 p.w. Maart. No. 101. Benedenh. ƒ14p.w. Maart. Van Marumstraat: No. 6. Gem. kam. m. slaapk^lOp.m. terst. Zuider Buiten-Spaarne: No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 4-3. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16p.m. terst. No. 56. Woonh. 7800 p.j. Mei. Zijlweg No. 3. Huis en tuin 7 450 per jaar. Onze Eerste Kamer heeft met den meesten spoed al de hoofdstukken der Staatsbegrootingbenevens de spoorweg- begrooting aangenomenen is toen op re ces uiteengegaan. Had het hooge eindcijfer sommige leden hunne stem doen onthouden aan het budget van Oorlog, andere leden en daaronder Jhr. A. V. Teding van Berk hout vonden dat cijfer ook te hoog, maar stemden voor de begrootingomdat zij den minister in staat wilden stellen, zijn militie- eu schutterij ontwerp te ver dedigen. We hebben in ons vorig nommer reeds berichtdat de Nederlandsche Twee de Kamer in de avondzitting van den 27sten Januari het handelstraktaat met Frankrijk met 46 tegen 32 stemmen ver worpen heeft. Dat dit niet dan na veel diskussie heeft plaats gehad, laat zich begrijpen: Het vóór en tegen is breed uitgemeten. Dat de Kamer het besefte, eene belangrijke kwestie onderhanden te hebbenbleek onder anderen hieruitdat men met 39 tegen 31 stemmen besloot de beraadslagingen te schorsenomdat men den loop der zaak in België waar de Kamer ook bezig was het traktaat met Frankrijk te behandelen wilde afwach ten. Voor Nederland was het Belgiesehe verdrag van gewichtomdat daarbij veel meer verlagingen van het Fransche tarief zijn bedongen. Verder maakte de omstan digheid, dat de aftreding van Gambetta in 't verschiet was, het niet onwaarschijn lijk, dat de onderhandelingen met Enge land ook een andere' wending zouden nemen, waarvan ook Nederland gebruik zou kunnen makenom betere voorwaar den te bedingen. Intusschen heeft zonderling genoeg de Tweede Kamer het traktaat verworpenhoewel het in België aangenomen wasen voor dat de afloop van de politieke krizis hier te lande bekend was. De ministers van Financ., Kol. en Waterst. hebben het traktaat met warmte verdedigdvooral de rede van den heer v. Lijnden was welsprekend. Naar aanleiding van een toespeling door den Min. v. Fin. gemaakt in de Eerste Kamer vreest men, dat het Minis terie zal aftreden. De heer v. Lijnden zeide„ik weet nietof het mij gegeven zal zijn, aan een middelen-wet nog mijn naam te geven." Wellicht is echter het. doel dezer woorden geweesteen soort van votum van vertrouwen aan de Eerste Kamer te ontlokkenwat dan niet zonder sukces geschied is, want toen de heeren de Raadt en Cremer er bij den Minister op aandrongen dat hij toch niet zou aftre den werden hun woorden met een bijna eenstemmig applaus onzer Senatoren be groet. De heeren Buma en Thooft zijn als leden der Tweede Kamer toegelaten, na dat men dit, vooral wat eerstgenoemde betreft, had trachten te keeren door een aller kleingeestigst zoeken van spijkers op laag water. Zooals we reeds zeiden, de Belgiesehe Kamer van Afgevaardigden heeft het han delstraktaat met Frankrijk aangenomen, en wel met 86 tegen 10 stemmen. Daags te voren had de minister Frère verklaard, dat hij van de aanneming of verwerping eene Kabinetskwestie maakte. Met nog grooter meerderheid heeft de Portugeesche Kamer van Afgev. het handelsverdrag met Frankrijk aangenomen. De politieke krizis in Erankrijk, die zoovelen in spanning hield, is weêr afgeloopen. Gambetta is afgetredengelijk wel te verwachten was, toen hij tegenover de duidelijk geopenbaarde gevoelens van de meerderheid der Kamer van geen in schikkelijkheid wilde weten. Of hij ver standig gehandeld heeft, is moeilijk te zeggen. Zeker is het, dat men aan zijn houding geen waardigheid kan ontzeggen, en het zou kortzichtigheid verraden als men beweerdedat hij na dezen val zich voor 't vervolg onmogelijk zou gemaakt hebben. Hij denkt er dan ook niet aan, zich aan de politiek te onttrekken, en heeft reeds weder zijn plaats ingenomen onder de afgevaardigden, en te big ven ijveren voor de beginselen, welke hij als minister met zooveel volharding heeft voorgestaan. Er is reeds een nieuw mi nisterie benoemd, waarin de Freycinet, Jules Ferry en Leon Say de hoofdpersonen zijn. Geruststellend voor Europa is het feitdat door deze krizis de rust in Frank rijk op geenerlei wijze is verstoord ge worden. De paniek in de Fransche geld- wereld is geen uitvloeisel geweest van den politieken toestand van Frankrijk maar een gevolg van zwendelarij en van het kunstmatig opdrijven van insoliede fondsen. De Oostenrijksche regeering heeft een krediet van 8 miljoen aangevraagd voor de noodige maatregelen tot onder drukking van de oproerige beweging in het zuiden der monarchie. In hare me morie van toelichting heeft zij de troost rijke mededeeling gedaan, dat er na de onderdrukking van den opstand nieuwe offers zullen gevraagd worden tot onder houd van sterke garnizoenen en het aan leggen van versterkingen. Op adressen van hendie in Enge land zich het lot der Joden in Rusland aantrekken, heeft Gladstone geantwoord, dat iedere bemoeiing der Engelsc.he Regee ring verkeerd zou werkenomdat de mis daden tegen de Israëlieten in het Mosko- viesche Rijk een uitvloeisel zijn van de dweepzieke domheid van het volk. HAARLEM, 3 Februari 1882. Een zeer nuttig boekje verscheen dezer dagen bij den uitgever P. J. Smit. Het bevat eene naamlijst van personen hier ter stede woonachtig, naar hunne beroepen in alphabetische orde gerang schikt. Wij kunnen niet nalaten de aan dacht onzer stadgenooten op dit op stevig papier en net gedrukt werkje te vestigen, dat voor 60 cents bij iederen boekhan delaar te verkrijgen is. In een Buitengewoon Politieblad van gisteren verzoekt de Commissaris van Po litie te Leeuwardenopsporing en aanhou ding van eene jonge onbekende juffrouw, oud 23 a 25 jaren, lengte middelbaar, haar en oogen donker, kleur bleek, aan gezicht ineengedrongen (mopachtig), ge kleed met zwarten hoed, zwart laken- schen mantel, zwarte japon, zwarte garen handschoenen en zwarten gebreiden doek en dragende een donker doflederen reis- taschje, volgens voorgeven genaamd Catha- rina Oppedijk, dochter van het lid van Provinciale Staten van dien naam, wonende te IJlst. Uit hare gesprekken was af te leiden dat zij met de familie Oppedijk te Leeuwarden en in de Provincie goed bekend moet zijn of althans dat zij in den Zuid westelijken hoek van Friesland thuisbe- hoort. Deze juffrouw heeft zich den 27 Januari jl. ten nadeele van den goudsmid J. Feenstra te Leeuwarden op arglistige wijze toegeeigendeen gouden damesci- linder-horologieremontoir-savonet14 karaatsgoud no. 38230een gouden dames vestkettingtwee streng mat (zoogenaamd gevlochten) met twee kwastenronde schuif van rood goud en dwarsbalkje aan de eindenen een gouden halsketting (zoo genaamde oogjes- of schaarketting) lang ongeveer twee oude ellen, met een glad schuifje (hartmodel). BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Jan. H. J. Botlie en J. M. E. v. Dijk 11 Febr. C. A. Terpoorten en EScholte. Wde Graaf en J. M. Heemskerk. M. J. A Tholen en M. P. Busé. M. G. H. Pels en G. J. Bommels. A. v. d. Eijkhof en S. H. Spel A. G. Hardenberg eu ME. Bijster. J. W. Langeveld en S. M. Waalewijn. C. J. OttenenA. C. Hagen. GETROUWD. 1 Febr. IIJ. KlunderenA. W. Kranen burg. J. Waning en K. Sabelis. H. A. v. d. Meij de BieenA. Heekelaar. B. J. Steemers en J. Siebers. J. Walter enE. Sckellevis.C. Uijlenbroek en A. Stuurman. H. Smit en H. S. Polk. B. F. Cliteur en J. Sprengers. - 2 Febr. D. T. Pronck en J. S. Lingeman. GEBOORTEN. 26 Jan. C. Keerwolfgeb. Verdonk, z A. C. Bollergeb. Tolleners,d. G. Kruijd geb. Opliof, z. A. D. v. Dijk geb. v. Brero, z. 27 Jan. G. M. Liotard geb. Holshof, d. MWLans gebHarteveld, zM. W Winkel, geb. v. Damme, z. M. Gooijer febde Munk, dWMHessling geb Lruijd, dMFReijnders gebDe Jaeger, zJHeiloo gebHuijkman zC. Buur man geb. Smit, z. 28 Jan. H. Scknitzler geb. Vrijheid, z. A. C. v. Gkert geb. v.d. Brule, d. A. v. Duin geb. Feije, z. end. S. M. v. d. Avoort geb. Rause, z. M. E. v. Zeeland geb. Plijster, d. C. Waleveld geb. Luijters, d. 29 Jan. M. E. v. Asten gebBecker, dH. M. Timmer de Graaff, z 30 Jan. G. H. de Rooij geb. Poldervaart, z. J. W. Kofoedgeb. Hordijk, d. C. de Groot gebSlieker, zASluis geb Kees man, zCMOolders gebSteinsvoort z 31 Jan. C. v. d. Werf geb. Hessels, d. S. de Koe geb. Faber, d. M. E. de Wolf geb. van Staveren, z. M. Leeman geb. v. Medevoort, d J. I. Bosman geb. Lem, d. M. A. C. Feijkes gebCamman, z. M. AJMoolenaar gebSlagers, z1 Febr JKnop gebZanting, dNKaptijn geb Bakker, d. OVERLEDEN. 25 Jan. H. de Breuk, 62j., Wagenweg. 26 Jan. C. J. W. Brak, 75 jParklaan. CAVerbruggen, 1 mzRozenlaantje 27 Jan. M. P. Lourenburg, 3 j., d., Voorting- straat. M. C. de Vries, 44j., Echtg. v. C. L. Brouwer, Vogelkoopsteeg. J. D. Aukes, 70 j., KI. Heiligland. 28 Febr. E. Mackielse, 13 jd., L. Lakenstraat. B. M. Vos, 2 j z., Essenstaat. D. Bremer, 3m.,z.,Kl. Heiligland. M. M. Beukers, 17 m., d., Ged. Oudegracht. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht vanE. Buijsman, Jansweg. C. M. v. Veen, 81 jWed. S. Scklagen, Z. B. Spaarne. 29 Jan. A. Kel derman, 6 m., z., Nieuwe Gracht.G. P. C. Verkerk, 3 m.,d., Kenaustraat. 30Jan. G. Niele, 2 j.. d., Nieuwe gracht E. T. Graal, 10 m., d., Spaarnw. staart. F. SM. Korte- naar, 22 md., Kerkhofstraat31 JanW S. Pauw. 70 jBarrevoetersteeg. C. M. Rodeka, 37 jEchtg. v. H. Schipper, 1. Au- nastraat. 1 Eebr. J. M. Snoek, 3 j., d., TurfmarktHKoster 10 jzk. Heeren straat. Z. Nienkemper, 44 j.1. Veerstraat. J. H. Klijn, 22 m., z., Zomer vaart. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een onderstuk bloedkoralen oor bel. Een tabaksdoos. Een gestreept boezeroen. Een koperen gewicht. Een trommeltje en boezelaar.Een handschoen. Een jas. Een boezelaar. Een Sla- gersmand. Eene ring met sleutels en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. 5) De afkeer, dien sommige barbaarsche gevoelens, door Duitsche socialistiesche nieuwsbladen voorgestaaninboeze men, zou ongetwijfeld nog grooter zijn, indien men het vermoeden van zich af kon zetten, dal vele van deze moord en brandstichting predikende artiekelen geschreven zijn door „replilieën", met geen andere bedoeling, dan om de Radikale partij bij het volk gehaat te maken. Zij weten hun spel zoo goed verborgen te houdendat zij dikwijls in den kerker geworpen worden om hun geschrijf, en zich een grooten roem verwerven als martelaars voor de zaak des volks, waaruil mag worden opgemaakt, dat hel loon, dat zij ontvangen uit het „reptilieën-fonds" groot moet zijn. Voor louter brood met kaas zou zeker niemand gedurende geruimen tijd zich laten opsluiten in eene Duitsche vesting. Drie jaar geleden gaf een zekere Denecke te Berlijn een zeer boosaardig nieuwsblad uitDas Hackmesser („De Bijl") genaamd, 't Was met talent geschreven, en de redakteur verza melde al spoedig een staf van Radikale studenten, jeugdige doctoren en ad- ^okaten om zich heen. Deze jonge wannen stelden het grootste vertrou wen in Denecke. Zij verleenden hem toegang tot hunne clubs, brachten hem °P de hoogte van hunne bedoelingen en samenspanningen, en werkten voor Bomzonder uitzicht op eenige beloo- Er kwam een dag, dat de Hackmesser vervolgd werd wegens oproerig geschrijf, in de personen van den redakteur en een der mede werkers. Zij werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en tot eene zware boetewelk bedrag bijeen werd gebracht door een inzameling in de brauereis, daar men meende, dat de redakteur om zoo te zeggen geen duit rijk was. Zoolang Denecke gevangen zatwas de uitgave van zijn nieuwsblad geschorst, maar toen hij zijne straf ondergaan had, vatte hij zijn werk als redakteur weder op, en werd spoedig weder veroordeeld ditmaal voor een jaar. Een week of wat nadat Denecke veroordeeld was, zag een voormalig lid van zijn staf, die zich naar Parijs begeven had, om daar fortuin te zoekenden socialist martelaar, keurig gekleed, voor een café eene sigaar zitten rooken. Zeer verbaasd sprak hij den man aan, maar Denecke kende hem blijkbaar niet, en zeide, dat de ander zich zeker vergiste, daar zijn naam Engelracht wasen hij gaf een naamkaartjen over, om te bewijzen, dat het indedaad zoo was als hij zeide. De jonge man maakte zijne verontschuldiging, en vervolgde zijn wegdoch hij was niet overtuigd. Wel was de Denecke van Berlijn een slordig persoon, met slecht onderhouden baard, terwijl de Engel racht van Parijs neljens geschoren was, en een bril droeg. Maar Denecke's gelaat had een zoo eigenaardige uit drukking, dat iemand, die het eens gezien had, het niet licht kon vergeten. Zijn voormalige medewerker wilde hem in 't oo°g houden, als hij zich naar huis begaf, maar dat mocht hem niet gelukken, want Herr Engelracht, bespeurende, dat men hem bespiedde, nam plaats in een omnibus, en de ander had geen lust hem te volgen. De jonge man schreef evenwel aan vrienden te Berlijnom hun medete- deelenwat hij gezien hadmaar men antwoordde hem spoedig, dat hij zich vergist moest hebben, daar zijne vrien den onlangs Denecke in zijne gevan genis bezocht hadden, en er volkomen van verzekerd waren, dat hij achter slot zat. Het geheimzinnige raadsel zou niet opgelost worden dan na verloop van eenige maanden, toen Denecke, nadat zijn straftijd ten einde was geloopen, zich weder te Berlijn vertoonde, te midden van zijne socia listiesche vrienden. Zijne gezondheid liet toen veel te wenschen over, en hij gaf te kennen, dat hij vooreerst de uitgave van zijn nieuwsblad niet weder zou opvatten. Hij» sprak er zelfs van, dat hij naar Amerika wilde verhuizenbewerendedat zijn gestel niet bestand zou zijn tegen een her haalde gevangenisstraf, welke hem zeker wachtte, als hij weêr begon te schrijven. Maar niet lang daarna kwam Denecke te overlijden, en men kwam tot de ontdekking, dat hij een aan zienlijke som gelds had nagelalen. Aan dit fortuin kon hij niet op eerlijke wijze gekomen zijn, want, ware dat hel geval geweest, dan had er geen enkele reden bestaan, waarom Denecke de uiterste armoede zou hebben voorgewend en waarom hij de hem opgelegde boeten had laten betalen door menschen, die veel armer waren dan hij zelf. Door bijkomende omstandigheden, die aan het licht kwamen, kwam men hoewel het niet bepaald bewezen kon worden tot het zeker niet onge- gronde vermoedendat Denecke een „reptilie" geweest was, die nooit den geheelen termijn van de gevan genisstraf, tot welke hij veroordeeld was geworden, werkelijk ondergaan had. De Regeering placht hem onder de hand in vrijheid te stellenen hem in dienst der politie naar Frankrijk te zenden; maar van tijd tot tijd placht de man naar zijn kerker terug te keerenom zich le vertoonen aan de vrienden, die hem op daarvoor aangewezen dagen kwamen bezoeken. Men kwam tot zekerheid, dat Denecke I en Engelracht dezelfde persoon moest 'zijn geweest, doordat het bleek, dat een aanmerkelijk gedeelte van het geld des overleden redakteurs op naam van Engelracht belegd was. We hebben reeds gezinspeeld op het „Cabinet Noir" van de Fransche brieven-posterij. Er werd daarvan zeer druk gebruik gemaakt onder hel Tweede Keizerrijk, om de brieven te openen, die geadresseerd waren aan de hoofden der Republikeinsche partij, en aan de bekende aanhangers van het huis Orleans. Tot deze laatsten behoorde de Graaf de Rémusat. In 1860 had de Graaf zich naar Engeland begeven, om een bezoek te brengen aan Koningin Marie Amélie en aan de prinsen van Orleans te Claremont, en verscheiden malen 's weeks schreef hij lange brieven aan zijne vrouw, die in Frankrijk gebleven was. 't Was eerst na den val van het Keizerrijk in 1870, toen de in de Tuillerieën gevonden Staatspapieren waren uitge geven, dat de Graaf le weten kwam, dat deze brieven aan zijne vrouw geregeld in het „Cabinet Noir" ge opend en gekopieerd warenom vervolgens aan den Keizer ter lezing te worden gegeven. In 1872 werd de Graaf de Rémusat minister van buiten- landsche zaken onder het prezident- schap van Thiers, en niet lang daarna werd hij te Parijs kandidaat gesteld voor de Nationale Vergadering, tegen over den heer Barodet, die de uiterste Republikeinsche linkerzijde vertegen woordigde. In Hen loop van dezen strijd, waarin de Graaf de nederlaag leedstonden de partijen scherp tegen elkander over, en spaarden zij elkaar niet, en een der nieuwsbladen, die den minister het heftigst aanvielen, publiceerde eenige feiten betreffende debetrekking, waarin laatstgenoemde altijd gestaan had tot het huis Orleans, weike de Graaf reden had te gelooven dat alleen bekend waren aan hem zeiven, aan zijne vrouw, aan de prinsen van Orleans, en aan de personen, die wellicht de door hem uit Londen geschreven brieven gele zen hadden, toen zij het „Cabinet Noir" waren gepasseerd, 't Was vooral een anekdote, welke in dier brieven voorkwamen die de heer de Rémusat nooit aan iemand had medegedeeld, behalve aan zijne vrouw. Naar aan leiding van deze zaak wendde de heer de Rémusat zich tot den heer Renault, den Prefekt van Politie, en verzocht hem in vertrouwen, te onderzoeken, of de dagbladschrijver, die hem zoo heftig aangevallen had in een Rood Republikeinsch blad, ooit klerk ge weest was in de geheime dienst der brievenposlerij. Het door den Prefekt ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de bedoelde heer niet al leen spion geweest was in dienst van de Keizerlijke Regeering, maar dat er zware vermoedens op hem rustten, dat hij nog steeds een Bonaparlis- tiesch agent wasen dat het „roode" blad, waarin hij schreef, waarschijn lijk ondersteuning genoot van de Keizerlijke dynastie, om in naam van het Republicanisme de Regeering van den heer Thiers aan te vallen. Gewapend met deze inlichtingen, deel de de heer de Rémusat deze gcheele geschiedenis mede aan een dagblad schrijver van zijn eigen partijdie zich natuurlijk haastte, den valschen Republikein ten toon te stellen. De zaak maakte gedurende een dag of wat groot geruchten de ontmaskerde spion wendde vergeefsche pogingen aan, om zijn onschuld te bewijzen. Hij raasde en tierde vrij wat, wilde duelleerenen verzocht, dat er eene jury zou worden benoemd om zijne zaak te onderzoeken; maar bij slot van rekening kwam het hierop neêr, dat hij zich aan de dagbladpers ont trok, en dat niet lang daarna het blad, waarin hij placht te schrijven, ophield te verschijnen. De diensten, welke spionen be wijzen, zijn niet altijd evenredig aan het loondat zij er voor ontvangen, en degenen, die hen gebruiken, komen dikwijls in min aangename ongelegen heden ten gevolge van flaters, die sommige spionnen door overdreven ijver begaan. [Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1