HAARLEMSCH No. 15. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 22 Februari 1882. Per drie maanden f—,25. fr. p. p, —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TE HUUR. Haarlemsche Bachvereeniging. Van alles wat. Nieuwsberichten. Hoe ik zijne vrouw werd. Dienstregeling ran liet Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—. 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.10.'sm.2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.5511.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.— 'smorgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55-'savonds. Richting den Helder 6.4510.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Noord- en Zuldkollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.18 'smorgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Hnarlemsche Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41-f12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 's avonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29+, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds. Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.40, 10.21 'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 'smorgens,3.46. 5.6(van Overveen) 6.53 avonds. Sneltreinen f Exprestreinen le en 2e Klas Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anogang No. 34. Qem. kamers/40p.m. terst. Bakenesaergr acht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenh. 200p.j. terst. Baljuwslaan No. 7. Gem. voork. ƒ20p.m. terst. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ250p.j. terst. No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. ƒ2.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien. /6.50 p.w. terstond. No. 64. Pakhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. ƒ8p..m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. 150 p.j. terst. Cornelissteeg: No. 9. Bovenh. /3.25 p.w. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedenh./2.50 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis, met Mei. /750 p. j. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla/600p.j. terstond. Ged. Oude israeht: No. 150. Bovenh. 250p.j. Mei. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. Gortensteeg No. 15. Voor- ol achterk. 125 a ƒ15015 Maart Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer /16 p. m. terstond. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Kampervest: Eed Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kenaustraat No. 11. Rovenh. 400 p.jMei.. No. 36. Bovenh. ƒ400 p.j. Mei. Kinderhuisvest No. 25. Bovenhƒ300pjMei. Klein Heiligland: No. 21. Pakhuis 2.50 p.w. Mei. No. 72. Kelder f0.75 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 103zwart. Gem. voork. m.alk. /14p.m No. 112. Voor- en achterk. 200 p.j. terst. No. 132. Gem. kam. /15 p.m. terst. No. 132. Huis en tuin ƒ300 p.j. Mei. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin 575 p.j. Mei. No. 15. Huis en tuin ƒ460 p.j. Mei. Koksteeg; No. 14. Winkelh. 4 p.w. terst. Korte Jansstraat No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. Korte Poelaan: No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. /280 p.j. Mei. Lange Molensteeg: No. 19. Bovenh./4.25 p.w. Mei. Lange Vlamingstraat: No. 5. Kam. m. bedien, ƒ6.50 p.w. Mrt. Lange Wijngaardstraat No. 18. Benedenh. ƒ3 p. w. terstond. Leidsche Vaart: No. 4. Weltevreden. Huis met voor-en ach tertuin/530 p.j. Mei. Nieuwe Kerksplein: No. 28. Bovenh. ƒ2.25 p.w. terst. Oude Groenmarkt: No. 6. Gem. zit- en slaapk. ƒ30p.m. April. Parklaan No. 45. Huism. tuin/700p.j. Mei tebevr. Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin 350 p.jMei. Ridderstraat No. 2. Benedenh. m. tuin/250 p.j. Mei. No. 34. Pakhuis 1.50 p.w. terst. Riviervischmarkt No. 5. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ11 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. /40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schagelstraat: No. 17. Ben. en bovenk. m. tuin 1250p.j.ters. Schooterstraatweg No4, 8,14. Huizen mtuinen ƒ600Mei Schootersingel: No. 44. Bovenh. ƒ225 p.j. Mei. No. 50. Huis m. tuin /450 p.j. Mei. No. 62. h n h 650 No. 67. Huism. tuin ƒ500 p.j. April of Mei. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. ƒ2.50 p.w. terst. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Dubbelh. m. tuin/800p. j.terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 95. Bovenh. /2.75 p.w. Maart. No. 101. Benedenh. ƒ14 p.w. Maart. No. 130. Bovenh. /5 p.w. Maart. Van Marumstraat: No. 6. Gem. kam. m. slaapk. 10 p.m. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500 p.j. Mei a.s. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat: 44. Gem. voork. m. alk. 16 p.m. terst. 56. Woonh. ƒ800 p.j. Mei. Zijlweg 3. Huis en tuin 1450 per jaar. No. No. No. De Schubert-avonddie het bestuur der Bachvereeniging aan hare leden wilde ge ven op den geboortedag (21 Jan.) van dien onsterfelijken toondichter, werd, zooals bekend isuitgesteld tot later datum door de komst van mevrouw Joachim. Het bestuur meende te rechtden leden geen ondienst te doen door het concert, dat zij zich eerst hadden voorgesteld te geven drie weken te verschuiven om ons in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze zeldzaam begaafde vrouw. Hoe wij dien avond genoten, licht natuurlijk nog bij ieder zeer goed in 't geheugen maar zeker niet minder was het genot dat wij gisteren avond smaakten. Van de vele werken die Schubert schreef, werden ons drie der schoonsten ten ge- hoore gebracht op eene wijze die men zeldzaam mag heeten. Met het heerlijke Quintuor. op 114 be kend onder den naam van Fohrellen-quin- tet werd de avond schitterend geopend. Dit prachtig werk hoorden wij ook voor eenige jaren op een concert der Bachver eeniging, zoodat het een dubbel genot was deze tweede uitvoering bij te wonen. Reeds dikwijls waren wij in de gele genheid de bizondere talenten te bespreken van de artisten die dit Quintuor vertolkten. Door op hunne groote verdiensten te wij zen zouden wij dus slechts in herhalingen tredentoch meen ik te mogen aanmerken, dat zij gisteren avond zeer gelukkig speel den. Hetzij geinspireerd door de compositie, of dat zij elkaar door hun spel bezielden, zeker is het dat de uitvoering uitmuntte i door opvatting en voordrachtvooral het Thema von Variazioni(waarvan het zijn naam van Forellen-quintet te danken heeft) maakte een diepen indruk op de aanwe zigen. Het Rondeau brillant van piano en viool is een prachtig nummer; de voor dracht hiervan, deed de beide artisten, de heeren Schlegel en Cramer alle eer aan. Het tweede gedeelte van het program ma bevatte een werk, dat helaas bijna nooit wordt uitgevoerd om de groote moeielijkheden die het oplevert. Wij stellen het dus op hoogen prijs, ja zijn er trotsch op, dat Schubert's Octett in Haarlem werd ten gehoore gebracht te meer daar de uitvoering zoo uitstekend was. De heeren Jozeph Cramer als eerste violist en Henri Bosmans als cellistwer den waardig ter zijde gestaan door de heerenHofmeester 2de vioolSchmölling, altMönch contrabas Geislerclarinet; Freuzel, fagot; en Breedhof, hoorn. Gaarne brengen wij onzen innigen dank voor het genotene. Jammer dat vele der leden door ver schillende redenen verhinderd waren dezen prachtigen avond bij te wonen. De Bachvereeniging toont, dat men ook door het engageeren van uitsluitend So listen zeer veel verscheidenheid kan bren gen in de uitvoeringen. Op het eerste concert b.v. traden 3 solisten opdie ons in verschillende voordrachten boeiden het tweede concert gaven 8 artisten in vereeniging met elkaar ons een zeldzaam genot; terwijl het derde concert weer van geheel anderen aard zal zijn. Den 12den April n.l. zullen 2 zangeressen en 2 zangers ons vergasten op hunne voordrachtenzoowel solo'sduetten trio's en quartetten zullen dan worden uitgevoerd, hetgeen reeds aanlokkelijk genoeg ismaar zeker wordt de aantrek kelijkheid van dien avond nog verhoogd als men met de namen der artisten bekend is. Het zijn n.l. de dames Mevr. Müller- Ronneburger, en mej. Adèle Asmannen de heerenDr. Gunz en Carl Hilldie hunne medewerking hebben toegezegd. De familie der haaien heeft ongeveer honderd bekende soorten, van welke er 25 in de zeeën van Europa leven. De voornaamste soorten zijn de gewone strand- haai (squatina vulgaris)de doornhaai (spinax acanthias), de paardenhaai (selache maximus)de hamervisch (zygaena mal leus) en de hondshaai (scylium canicula). In den laatsten tijd is nog eene nieuwe zeer belangwekkende soort ontdekt, aan welke de wetenschappelijke naam squatina polidiophagus gegeven is, n. 1. van noXidior, het verkleinwoord van nóh,s en van (pa)stv. Acht gij dit voor u te geleerd? Bedenk, dat wij van alles wat en dus ook voor ieder wat trachten te geven. De geleerdste moet geene reden hebben om voor 't Haarlemsch Advertentieblad den neus op te trekken. Voor den minder geleerde geven wij de vertaling van het vreemde woord: 'tbeteekent zooveel als stadjeseter. Heil u, zetter! als ge tot hiertoe gevorderd zijt zonder feilen want u wacht eene schoone taak. De Maatschappij der Nederlandsche Letter kunst te X zal een wedstrijd openen voor auteursdrukkers en uitgeverswie hun ner eene zekere hoeveelheid drukwerk kan leveren met de minste drukfouten. Elkdie den gang der kritiek in 't lieve vaderland gedurende de laatste maanden volgde, zal van 't belang der zaak door drongen zijn. De voorwaarden zijn nog niet vastgesteld; wij hopen er later op terug te komen, maar de hoogste prijs zal zijn eene gouden loup. Te Londen komt onder den hamer eene collectie van 7000 tabaksdoozenpijpensnuifdoozen, enz. en eene bibliotheek over tabak enz. van 500 deelen. Ondertusschen biljarten Vignaux en Slosson er op los dat het een lust is. Elk zijne liefhebberij Als ge met uw zakuurwerk nog niet klaar zijt, koop dan te Dresden een alleraceu- raatst horloge van papier vervaardigd; het papier zal eens de wereld regeeren door de mannen der pers en den tijd door de horologiemakers. Sedert 1876 daalt te Berlijn het getal der gebruikt wordende vigilantes aanmerkelijk zouden onze rijtuigvereenigingen ook misschien nood schoten zijn? Voor dames van de hoogere burgerscholen: Te Prenzlau in de mark Brandenburg, in Pruisen (dit zegt onze berichtgever, maar wij hadden het gevoegelijk kunnen weglatenwant zij zouden op de hoogere burgerscholen voor meisjes niet weten waar Prenzlau ligt!), te Prenzlau dan is dezer dagen eene vereeniging tot stand gekomen tot bevordering van meteorologische waarne mingen en der meteorologische kennis, voornamelijk met betrekking tot het klimaat van de Uckermark en aangren zende streken. Met hoeveel verrukking zal dit ook vernomen zijn in het kleine maar benijdenswaardige kanton Genève, waar in 1880 niet minder dan 23°/0 van het budget aan onderwijs zijn besteed. Dankt, Haarlemmers! Otto Lamberg, dat hij tot u kwam om zich te laten hooren. Had hij u naar Amsterdam ge lokt, dan hadt ge al weder een lust van de hoofdstad genotenen dat is gevaarlijk. Denkt aan squatina polidiophagusMr. N. F. van Nooten bewijst in de Tabaks plant dat tabakskervers vrij stoom mogen gebruiken; een brave anti-haai-advocaat De 25 eerlijke Haarlemmers hebben er althans aan gedachtof Schooten niet eene geldelijke schadeloosstelling mocht verwachten. Voltaire's testament is verkocht voor 5000 fr.een brief van hem aan Rousseau voor 1000 fr.als ik Nikolaas Weydt, wijnhandelaar te Frank fort a/d Main wasdan verkocht ik den interessanten brief van Goethe over dry MadeiraTinto de Roda etc. ook maar. Als u de klok van f 3.50 van de firma Berendts Co., met kistje (in gemoede zou Cohen zeggen) voor f 3.70 niet bevalt hebt gij er gratis eene briefkaart bij ge kregen om dit te berichten. MooiMaar als gij uw geld niet terug ontvangt Dan plaatse men dit openlijk in de courant!" Wie zal dkt dan betalen? Vrienden der vrije gedachtede toegang tot Meng's lezingen is niet meer vrij. Wiarda-State te Go uturn bij Leeuwarden is niet meer, maar Craandijk en Schipperus hebben het vereeuwigd in de laatst uitgekomen afleve ring hunner Wandelingen. Allernieuw ste kunst te Rome: Teresina Tua, 13 jaar oud, violiste, lichtgeel zijden jurkje met donkerrood opgemaaktaardig kinder lijk gezichtje met roode wangenrond kinnetje en lachende oogen. Wie helpt het Engelsche Parlement en de familie aan eene dood-acte van den verongelukten luchtreiziger Walter Powell? Kent de Engelsche wet het middel nietdat onder ons de bedroefde weeuw aan een nieuwen man en treurende erfgenamen aan eene nalatenschap helptals zij maar geduldig zijn? Op de gemaskerde bals te Parijs vormen de gasten een boomgaard of een moestuin. Eene dame is eene aardbezie of een raap; een heer een appelboom of biet. Men beproeve in Nederland een gemaskerd baldat een aquarium of eene drukkerij vormt: wie zal als squatina polidiophagus wie als corrector fungeren Later vervolg van de les in de natuur lijke historie! De Nederl. Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij zaltengevolge van den treurigen toestand der waterwegen van Rotterdam naar Zee, met hare drie of vier grootste stoomschepen gaan varen van Amsterdam. Dat is natuurlijk voor de hoofdstad heel mooi, maar voor Rot terdam is het feit èn op zich zelf èn in zijne mogelijke gevolgen een harde slag noemen. De onbruikbaarheid van Rot terdam's zeewegen voor de scheepvaart is thans op onweêrlegbare wijze gebleken, 'tls te hopen, dat de Wetgevende Macht ten spoedigste eene beslissing neme, om Neêrland's tweede koopstad op afdoende wijze te helpen. Te Antwerpen is dezer dagen het grootste zeilschip der wereld voor de stad aangekomen, 't Is de Three Brothers metende ÏOO M. lengte, en een diepgang hebbende van 28 voet. Antwerpenzegt een der Belgiesche bladenmag er trotsch op zijn, dat een schip van zulke afmetingen, geladen met 68.000 zakken graanniet slechts tot voor de stad kon komen maar zelfs vastgemeerd kon worden aan de Zuiderkade. Daar zal het schip een deel zijner lading in lichters lossen, om ver volgens in het Kattendijck-dok gesleept te worden. De jongste volkstelling heeft aan 't licht gebracht, dat er in Frankrijk niet minder dan 1200 romanschrijfsters zijn, 400 damesdie bellettristiesche werken vertalen 300 damesdie verzen uitgeven en 100 dagbladschrijfsters. Treuriger is de volgende statistieker zijn te Parijs tusschen de twintig en vijf en twintig duizend misdadigers van beroepdie schuldig zijn aan de helft der jaarlijks aldaar gepleegde misdrijven. In een onlangs verschenen werk over „recidivisten" wordt er op gewezenhoe deze misdadigers nog minder gevaarlijk zijn wegens hun eigen misdaden, dan wegens den verderfelijken invloed, dien zij oefenen, vooral op de jongeren in hun omgeving. Ruim de helft der wegens misdrijven gevangen personen is minderjarig. Het aantal misdaden is te Parijs in den laatsten tijd zoo schrik barend toegenomen, dat het nu bijna het dubbele bedraagt van voor 3 jaren. Te Turnhout heeft een sinds jaren aldaar gevestigd bankiershuis, dat door zijne schijnbaar vrome bedoelingen zich het vertrouwen van de geloovigen uit den omtrek wist te verwerven, zijne betalingen gestaakt. De gefaljeerde Joseph van Bludel heeft door zijne godvruchtige daden de aandacht van boeren en arbeiders steeds op zich gevestigd. Zij vertrouwden hem blindelings hunne spaarpenningen toedie hij nu door allerlei spekulaties naar de maan heeft geholpen. Zijn bedrogen kliën- ten bedreigen thans zijn leven en goed, zoodat beide door de politie streng be waakt worden. Pas de Union Ge'nérale en nu dit weer! De geloovigen zullen zóó eindelijk wel leeren zich te wachten voor wolven in schaapskleêren en de voorzichtigheid der slangen aan de op rechtheid der duiven te paren. De heeren Bontoux en Féder zijn onder borg stelling op vrije voeten gesteldmenigeen zal zich ergeren over deze inschikkelijkheid ten opzichte van voorname dieven. Iemanddie door honger gedreven bij een bakker een broodtjen, of bij een slager een stuk worst steelt, verdient in zekeren zin nog medelijden. Anders is het gesteld met iemand, die over een vermogen van ongeveer 60.000 beschikt en zich dan aan diefstal schuldig maakt. Dit geval heeft zich voorgedaan met zekeren L. een koopman te Amsterdam, die in het manufaktunr-magazijn de Zon op den Nieuwendijk zich aan diefstal van een stuk zijde heeft schuldig gemaakt. Hij is door de politie gearresteerd enter beschikking van de justitie gesteld. Als men in volgende eeuwen de kronieken van de 19de opslaat, zal het volgende voorbeeld van waanzinnige brood dronkenheid waarschijnlijk verbazing wek ken en dat hopen we tenminste afschrikken. In Engeland is dezer dagen op 26jarigen leeftijd overleden Graaf Lonsdale, het hoofd van de oude familie der Lowthen. Hij erfde reusachtige voor vaderlijke bezittingen, landerijen en mij nen, welke hem 120.000 pond sterling 1.400.000) per jaar als inkomen gaven en die toch niet verhinderen kondendat hij twee jaar na zijne meerderjarigheid in ernstige ongelegenheid kwam, en overal geld moest opnemen. Hij speelde met miljoenen als een clown met gouden ballen doch hij ving ze niet steeds op; hij liet zijne renpaarden met koningsrantsoenen aan den loop gaanhij gaf zijn pikeur eet-serviezen van zwaar zilver en een dessert-servies van goud; hij verspeelde De Belijdenis eener jonge dame. De jongste novelle van den beroemden schrijver Wilkie Collins. 4) Sir Gerard was voor de tweede maal gehuwd en, wat misschien nog dwazer was op zijn leeftijd, hij was gehuwd met eene jonge vrouw. Men zeide van haar, dat zij teringachtig, en ook zeer jaloersch van aard was. Sir Gerard's eenig kind bij zijn eerste vrouw, een zoon en erfgenaam, was zoo verstoord over zijns vaders tweede huwelijk, dat hij de ouderlijke woning verliet. Daar de onroerende goederen Ms erfgoed van de familie moesten °vergaan op zijn zoonkon Sir Gerard aan zijne gevoeligheid over de handel de van dien zoon niet anders lucht gevendan door een nieuw testament e makenwaarin hij al zijn roerend g, en zijn geld aan zijne jeugdige J'genoote vermaakte, heze bizonderheden kwam ik te zpit r Van t'en rentmeester, die op- hjk door zijn heer naar Sandwich gezonden was, om mij daar te bezoeken. „Sir Gerard belooft nooit ietsof hij komt het ook na," zeide deze heer tot mij. „Ik heb in last om u naar een van de beste kostscholen voor jonge dames in den omtrek van Londen te brengen, en al de noodige schik kingen te maken, dat gij daar zult kunnen blijven, totdat gij uw acht tiende jaar zult hebben bereikt. Indien gij iets le schrijven hebt, wordt ge verzocht, dat le doen doortusschen- komst van den parochie-predikant van Sandwich. De zorgwekkende gezond heid der nieuwe Lady Royland maakt het maar al le waarschijnlijkdat haar echtgenoot en zij het grootste gedeelte van hun leven in een milder klimaat dan dat van Engeland zullen moeten doorbrengen. Mij is opgedragen u dit te zeggen, en u Sir Gerard's beste wenschen over te brengen. Op raad van onzen predikant nam ik het aanbod, dat mij op deze on aangename en vormelijke wijze werd gedaan, aan vermoedende (zeer juist, gelijk ik later ontdekte), dat ik aan Lady Royland de schikking te wijten had, die mij persoonlijk van mijn weldoener scheidde. De vriende lijkheid haars echtgenoots en mijne dankbaarheidbij gelegenheid van eene bijeenkomst op het neutrale terrein van Garrum Park, hadden het wantrouwen dezer dame opgewekt. VreeselijkVreeselijkIk liet een brief met de betuiging mijner oprechte erkentelijkheid voor Sir Gerard achter, en begaf mij onder geleide van den rentmeester naar de kostschool. Ik was toen pas veertien jaar oud. Ik weet, dat ik een dwaas schepsel ben. Het doet er niet toe. Ik ben niet vrij van hooghartigheid, ofschoon ik maar de dochter van een klein winkeliertjen ben. Mijn nieuw leven had zijne beproevingen mijn hoog hartigheid hield me staande. Gedurende de vier jarenwelke ik op de kostschool doorbracht, mocht naar het welzijn van mijn nietig persoontjen geinformeerd worden door den predikant, soms zelfs door den rentmeester doch nooit door Sir Gerard zeiven. Zijne winters bracht hij zonder twijfel buiten's lands door; maar gedurende de zomermaanden waren hij en Lady Royland weder thuis. Men had geen medelijden genoeg met mijn verlaten toestand, om mij ook maar voor een paar dagen ge durende de vakantie uittenoodigen om de gast te zijn van meer ver wachtte ik niets de huishoudster op Garrum Park. Had mijn hooghar tigheid mij niet staande gehouden, 't zou me zeker bitter aangegrepen hebben. Mijn hooghartigheid sprak tot mij: „denk om uw eigen belang Ik werkte zoo hard, ik gedroeg me zoo goeddat de direktrice der kost school opzettelijk aan Sir Gerard schreef, om hem mede le deelen, hoezeer ik mij de welwillendheid die hij me bewezen had, had waardig gemaakt. Er kwam geen antwoord op. (0Lady RoylandGeen afwisse ling brak eenigszins de eentonigheid mijns levens behalve wanneer een mijner kostschool-vriendinnen me soms in de vakantie mede naar huis nam, om daar eenige dagen door te brengen, 't Deed er niet toe. Mijn hooghartigheid hield me staande. Toen het laatste halfjaar van mijn schooltijd begon te naderen, begon ik de ernstige kwestie van mijn toe komstig leven te overwegen. Ik had natuurlijk kunnen leven van mijne tachtig pond 'sjaars; maar wat een eenzaam, doelloos leven zou dat zijn! tenzij iemand mij trouwde, en waarwat ik u bidden magzou ik zoo iemand aantreffen Mijn oplei ding had me in alle opzichten geschikt gemaakt om goevernante te worden. Waarom zou ik dat niet wagen, en trachten op die wijze iets van de wereld te zien te krijgen Zelfs al mocht het ongeluk willendat ik bij verkeerde lui terecht kwamdan nog was ik onafhankelijken kon ik mijn ontslag nemen en van mijn inkomen- tjen gaan leven. De predikant van Sandwich kwam mijbij gelegenheid dat hij le Londen moest wezen, een bezoek brengen. Hij keurde niet alleen mijn denkbeeld goedmaar hij bood mij ook eene gelegenheid aan, om het ten uitvoer te brengen. Een achtenswaardige fa milie, die zich sedert kort te Sand wich gevestigd hadvroeg eene goe vernante. Het hoofd des gezins was kompan jon in een handelszaak, die „vertakkingen" had buiten Londen. Hij was met het opzicht belast over een nieuwen „tak" welke bij wijze van proefneming te Sandwich geves tigd werd. Ik vond het denkbeeld, dat ik naar mijne geboorteplaats zou terugkeeren, heel prettig hoe ver velend die stad ook in 't oog van ande ren was. Ik nam de betrekking aan. Toen kort daarna de brief van den rentmeester kwam, dien hij mij elk half jaar placht te schrijven, en hij mij daarin vroeg, welke mijne plan nen waren, als ik de school verliet, en wat hij kon doen om mij te hel pen doortintelde mijdaar ik begreep, dat hij mij dus op last van Sir Gerard schreef, een heerlijk gevoel van het hoofd tot de voetenbij de gedachte aan mijn onafhankelijkheid. 'tWas geen ondankbaarheid tegenover mijn weldoener; 'twas slechts mijn kleine geheime triumf over Lady Royland. 0, mijne zusters van de sekse, kunt ge u dat niet van me begrijpen en het mij vergeven? Zoo kwam ik weêr te Sandwich, en daar bleef ik drie jaar lang wonen bij de vriendelijkste menschendie er ooit onder de zon geleefd hebben. Onder hun dak verkeerde ik nog, toen ik mijn verdwaalden heer op straat aantrof. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1