haaelemsceT No. 20. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden f—,25. fr. p. p, 1/ —,40. van ZATERDAG 11 Maart 1882. Kamermuziek. Nieuwsberichten. Hoe ik zijne vrouw werd Dienstregeling Tan het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen 's morgens, 1.30, s avonds. Op werkdagen: 7.—. 10. 3.30, fi.30, 9.— 'savo Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.10.—*, 'sm.2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan0.45, 10.— 's morgens, 3.—, 8.'s avonds. De met geteckende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.— 's morgens 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.—'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Noord- en Znidhollandsche Stoomtramweg. MaatschappijHaarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens 12.30, 3.15, 5.35 's avonds. HaarlemHillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Haarlemsclie Tramwnj-Mnatscliappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41+, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8+ 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49+, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15+ 12.39, 3.29* 4.19 5.29+, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds, Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.40, 10.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56 'savonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 'smorgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. Sneltreinen Exprestreinen le en 2e Klas. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De vierde soirée die de heeren Appy en Scblegel dezen winter gaven, bad Dinsdag avond j.l. plaats en zal zeker nog lang in herinnering blijven van de abonnés daar tegenwoordig, want zoowel de keuze van het programma, als de uitvoering der drie werken maakte dezen avond tot een der schoonste die wij in dit seizoen bijwoonden. Het eenvoudige en zeer bevattelijke trio van Mendelssohndat men zonder groote in spanning kan volgen, werd door onze, zoo welbekende, artisten op eene voortreffelijke wijze uitgevoerd. Met de sonate voor piano en viool van Beethovendoor de heeren Schlegel en Cramer voorgedragenoogstten heide artis ten zich nieuwen lof in. Deze kunstbroeders schijnen elkaar volkomen te hegrijpenboeit het spel dezer artisten ons telkens weer op nieuw, zoo dikwijls zij in onze stad op treden daar waar zij samen werken is hun succes volkomen. Ook het trio van Brahms maakte een diepen indruk op de aanwezigen. Trekt dit werk van den genialen meester ons reeds sterk aan bij eene eerste kennismaking, hoeveel te meer moet het de kunstenaars boeien die er al de schoonheden van heb ben leeren kennen. Geen wonder dan ook, dat de uitvoering van dit trio zoo uitste llend was, als men dat van onze drie land- genooten mag verwachten. De heeren Appy en Scblegel, die reeds zoovele jaren de stadgenooten in de gelegen heid stellen goede uitvoeringen van kamer muziek te liooren, breng ilt gaarne mijn oprechten dank voor het genot, dat zij hunne abormés dezen winter gaven; velen zullen zeker met mijn wensch instemmen, dat deze heeren het volgende jaar hunne séances weer zullen geven, het vertrek van den heer Appy naar Amsterdam, zal zeker geen bezwaar zijn om in Haarlem zijne soirees voort te zetten. Alvorens de Heer Appy deze stad gaat verlaten heeft hij het voornemen nog een soirée te geven o. a. met medewerking van de Heeren Cramer en Röntgen uit Amster dam, en noodig ik mijne stadgenooten uit door eene goede opkomst een blijk van be langstelling te geven aan den Heer Appy. De Minister van Waterstaat enz. heeft geantwoord op de drie tot hem ge richte interpellaties. De belanghebbenden bij de Ned. Locaalspoorweg-maatschappij mochten vernemen dat de Regeering be reid is eene subsidie te verleenen voor eene kostbare spoorwegbrug over den IJsel, mits die ook voor het gewoue verkeer worde ingericht en de belangen der scheep vaart worden in acht genomen. Naar aan leiding van de vraag van den Heer Ver meulen beloofde de Ministerdat hij zijn best zon doenom den termijn van twee jaar, bij de wet voor de geheele invoe ring van den postpakketdienst gelaten, zooveel mogelijk te bekorten. Voor de reeds zoolang vertraagde verbetering van bet Zwolsche Diep werd nog dit jaar een ontwerp toegezegd. Daarna is de ijkwet in behandeling genomendie in Nov. 1880 door de Regeering werd ingetrokken nadat er ingrijpende veranderingen in waren gebrachtvooral betreffende de over bodig strenge bepalingen tot volstrekte handhaving van het metrieke stelsel. De Minister had in zoover toegegeven dat het gebruik der Nederlandscbe benamingen veroorloofd werd verklaard, mits aan el de beteekenis van meter en aan pond die van kilogram werd gegeven. Op andere gewichtige punten gebruik der me trieke maten in alle aankondigingenKoop mansboeken enz. had de Minister niet willen toegeven. Maar de Kamer bleef Konsekwent en nam met 40 tegen 22 stemmen een amendement van den Heer Bastert aan, strekkende om het verbod, tegen welks overtreding straf was bedreigd, om in Koopmansboekenaankondigin gen prijscouranten enz. andere dan wettelijke namen van maten en gewichten te gebruikente schrappen. De diskussie over de ijkwet is toen op verzoek van den Minister geschorsten men acht het waarschijnlijkdat Zijn Excellentie het geheele ontwerp zal terug nemen. Bij de Kamer is ingekomen een voorstel van den Heer Savornin Lohman tot wijziging der Wet op het Lager Onderwijs. Dit voorstel is weinig onrustbarendwant het laat het hoofdbeginsel der wet van 1878 onaangeroerd en bepaald zich tot eene wijziging van het inderdaad druk kend artiekel 4, betreffende den school- bouw. Het Engelsehe Hoogerhuis heeft op voorstel van Lord Granville bij akklamatie een adres aan H. M. de Koningin aange nomen, waarin het Huis zijn afschuw over den gepleegden moordaanslag uit spreekt en H. M. geluk wenscht met hare redding. Het Lagerhuis heeft zich daarbij aangesloten en onder algemeene toejuiching het adres aangenomen. In beide Huizen hebben de aanvoerders der Re- geeringspartij en die der oppozitie om 't zeerst met kracht en warmte het adres ondersteund en aanbevolenMae Lean die op Victoria schoot, blijkt meer en meerook al tengevolge van kommer en allerlei ontberingen, inderdaad in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt te zijn. De uitspraak in het groote Nihilisten proces dat in de laatste dagen te Peters- burg gevoerd werdis gevallen. Tien der beschuldigden onder welke eene vrouw zijn ter dood, de tien overigen tot dwangarbeid veroordeeld. Vreeselijke schandalen zijn door dit proces weder aan het licht gebrachten onwillekeurig vraagt men wie hier de ware schuldigen zijnde aanklagers of de veroordeelden. Een der hoofdbeschuldigden, de voormalige marine-officier Suchanoff, heeft eene rede ter eigen verdediging gehouden en daarin breedvoerig uiteengezet, hoe hij er toe gekomen was tot de revolutionaire partij over te gaan. „Gedurende mijn diensttijd bij de marinezeide hij„heb ik in alle takken van bestuur bedrog en om koopbaarheid aangetroffenen geziendat alleen laaghartigen en schurken eene schit terende Carriere kunnen maken. Wijs mij riep hij uit wijs mij in Rusland één enkel eerlijk man aan, zonder schitterenden naamwiens loopbaan het tegendeel be wijst Toevallig was hij met eenige nihilisten in kennis gekomen en had onder hen lieden gevonden „die onbaatzuchtig waren en een indeaal voor oogen hadden." Zij trokken hem aanterwijl het bederf der groote maatschappij hem walgde. Acht dagen vóór den dag van Keizer Alexander's dood had hij zich eerst voor goed bij de nihilistiesche partij aange sloten. Zeker't bestaan van het nihilisme is niet onverklaarbaar; al moeten we 't afkeurendat men op zulk eene wijze het afmakings-sijsteen op de rotte Russie- sche maatschappij wil toepassen hard oordeelen over de nihilisten kunnen we niet. Het ontwerp tot invoering van een tabaksmonopolie ontmoet overal tegen kanting, zelfs in den door v. Bismarck in 't aanzijn geroepen Pruisieschen Ekonomieschen Raad. Mocht evenwel des niettemin 't is niet onwaarschijnlijk deze Raad eindigen met het ontwerp goed te keurenvrij zeker komt het er in geen geval door bij den Rijksdag. In genoeg zaam alle bondsstaten vormen zich ver- eenigingen om het gehate en gewraakte ontwerp vóór het in den Rijksdag komt te veroordeelen. Het liberale Kiesdistrikt Berlijn zal zich aan het hoofd van de beweging stellen. De Rijkskanselier be weert dat het voorgestelde monopolie eene netto-winst van 165 miljoen Mark zal afwerpen, maar vrij algemeen wordt dit betwijfeld. Bovendien gevoelt men, dat met de invoering een allerbelang rijkste tak van partikuliere industrie den doodslag ontvangen zou. Voor Bremen zou het een genadeslag zijnen Hamburg ook zou er ontzaggelijk door lijden. On geveer 160.000 grootendeels kleine grond eigenaars, die zich met de tabaksteelt afgeven, zouden geheel afhankelijk wor den van den Rijkskanselier. Duizend tabakshandelaars zullen van zijne genade moeten afhangen. Omstreeks 15.000 fa brieken zouden worden opgeheven; 8000 bedrijven van kleinhandelwaarin 18.000 personen werkzaam zijn, zouden worden vernietigd; slechts een gedeelte hunner zou in dienst van den Staat overgaan duizenden bij duizenden werklieden worden broodeloos en met een onbeteekenende scha devergoeding naar huis gezonden, 't Ver schil tusschen de berekening van de en quête-kommissie en die der Regeering is nog al aanmerkelijk. Volgens de eerste zou bij de invoering van het monopolie 687 miljoen Mark aan vergoedingen moeten worden uitbetaaldde laatste meent te kunnen volstaan met 234 miljoen. De Kommissie meent, dat aan 37.000, de Regeeringdat slechts aan 8000 werklie den vergoeding zal moeten gegeven wor den. Als men bedenkt, dat Duitschland 368.789 kleine en 7898 groote tabakswin kels teltdat de tabaksbouw er gedreven wordt in 12,786 gemeenten door 153,321 tabaksbouwers; dat 114,000 arbeidersin 13,164 fabrieken hun brood verdienen, dan is het waarlijk geen wonder, dat er zich zooveel verzet tegen dit ontwerp openbaart. Is het wel wonder, dat hier en ginder de waarschuwing vernomen wordtindustrieelenkoopliedenwacht u voor de protectionnistendie uwe zaken onder Staats-hoede willen stellen, en u daarvan allerlei moois voorspiegelenmaar eindigen met ze door den Staat te laten opslokken Men zegt, dat Bismarck alles aan wendt, om Ignatief uit het Rnssiesche ministerie te verwijderen. Zoolang die man aan 't roer is, moet hij gezegd hebbenblijft de kans van een aanstaan den oorlog bestaan. Vorst Milan van Servië, zeker jaloersch op Ronmanië, heeft zich tot koning laten uitroepen. Onder kanon gebulder is dit te Belgrado den volke verkondigd, HAARLEM, 10 Maart 1882. In den afgeloopen naekt omstreeks 2% ure is eene hevige brand uitgebroken op eene bovenwoning aan de Kinderhuis- vest alhier n°25bewoond door de we duwe Hünerjiiger met hare dochter. Dit bovenhuis met een daaronder gelegen pak huis is geheel uitgebrand. De bewoners hebben zich slechts met moeite kunnen redden. De brandweer heeft de belendende perceelen behoudenwaarvan reeds een was aangetast. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerdmaar zeer laag. Gisteren is A. W. ter zake dief stal van timmermans gereedschap uit in aanbouw zijnde huizen aan de Leidsche- vaart door de Arr. Rechtbank alhier veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Door wijlen mejuffr. H. van der Schalk, weduwe P. C. Maas, is aan de Ned. Hervormde gemeente alhier vermaakt een legaat van ƒ500. Tot onderwijzeres aan de school der Vereenigde Doopsgezinde gemeente alhier is benoemd Mejuffrouw H. G. Kruseman te Sandpoort. Door den Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd 11. Dinsdag bij het openen der ver gadering hulde gebracht aan de nagedach tenis van wijlen den Heer E. P. Westerveld, die gedurende meer dan 27 jaren als lid van genoemd College zitting heeft gehaden aan den ijver en bekwaam heid waarmede hij gedurende al dien tijd in het belang van handel en industrie in die betrekking is werkzaam geweest. Heden is hier ter stede door re genten van het hofjegenaamd „de twaalf Apostelen," aanbesteed het bonwen van een hofje, bestaande uit 12 woningen, berg-en wasohplaats met verdere werken op het Doelenplein aan de Gedempte Voldersgracht. Er werden ingeleverd 17 biljetten; de hoogste inschrijving was ƒ22,787, de laagste die van J. Giebels en J. Van Servellen, ten bedrage van ƒ16,860. Op de heden geopende eerste tentoon stelling van bloeiende bolgewassen der Afdeeling Overveen en Bloemendaal van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur zijn bekroond: Voor eene verzameling van 40 verschei denheden Hiacinthen, 30 enkele en 10 dubbele. a. Gouden Medaille aan No. 8 van den Heer W. J. M. Bijvoet Jr. b. Zilveren vergulde Medaille aan No. 9 van den Heer J. B. Bos Az. c. Zilve ren Medaille. Niet ingezonden Voor eene verzameling van 24 verschei denheden enk. Hiacinthen. a. Zilve ren vergulde Medaille aan No. 10 van den Heer H. L. Roozen Hz. b. Zil veren Medaille aan No. 11 van den Heer J. B. Bos Az. c. Bronzen Medaille. Niet ingezonden. Voor eene verzameling van 18 verschei denheden enk. Hiacinthen. a. Zilve ren Medaille aan No. 21 van den Heer H. L. Roozen Hz. b. Bronzen Medaille aan No. 20 van den Heer J. B. Bos Az. c. Getuigschrift aan No. 22 van den Heer P. W. Voet. Voor eene verzameling van 18 verschei denheden dubb. Hiacinthen. a. Zil veren vergulde Medaille aan No. 23 van den Heer P. N. Bijvoet. b. Zilveren Medaille aan No. 25 van den Heer H. L. Roozen Hz. c. Bronzen Medaille aan No. 24 van den Heer J. B. Bos Az. Voor eene verzameling van 12 verschei denheden dubb. Hiacinthen. a. Zilve ren Medaille aan No. 7 van den Heer A. L. Roozen Hz. b. Bronzen Medaille. Niet ingezonden. c. Getuigschrift. Niet ingezonden. Voor eene verzameling van 36 versohei- denheden enk. en dubb. Hiacinthen op glazen, waarvan 22 enk. en 8 dubbele. a. Gouden Medaille aan No. 4 van den Heer A. F. Bijvoet, bij loting tegen No. 5. b. Zilveren vergulde Medaille aan No. 5 van den Heer A. Roozen Junior'szoon. c. Zilveren Medaille aan No. 3 van den Heer C. Roozen Hz. Voor eene verzameling van 18 verschei denheden enk. en dubb. Hiacinthen op glazen, waarvan 14 enkele en4dubbele. a. Zilveren Medaille aan No. 16 van den Heer A. Roozen Junior'szoon. b. Bronzen Medaille aan No. 17 van den Heer J. A. Faase Fz., bij loting tegen No. 12. c. Getuigschrift aan No. 12 van den Heer A. M. Bijvoet. Voor twee stuks van eene nieuwe enk. hyacinth (conquest) vroeger niet be kroond en niet in den handel. Zilve ren Medaille aan No. 6 van den Heer F. van Velsen Jr. Voor twee stuks van een nieuwe dubbele hyacinth (conquest) vroeger niet be kroond. Zilveren Medaille, uitgeloofd door den Heer J. H. Krelage, aan No. 30 van den Heer F. van Velsen op de Dubb. Witte. Voor eene verzameling van 8 verscheiden heden Hyacinthen in 8 lage potten of pannen, 10 stuks in één pan. «.Zil veren vergulde Medaille aan No. 18 van den Heer A. J. Bos. b. Zilveren Me daille aan No. 19 van den Heer F. P. Bos Az. c. Bronzen Medaille, niet ingezonden. N.B. De Ilyacinthen zijn allen éénsten gen behalve die in pannen. Voor eene verzameling van 36 verschei denheden enkele vroege Tulpen in potten3 stuks in één pot. a. Zilveren vergulde Medaille aan No. 32 van den Heer A. Roozen Jrz. b. Zilveren Me daille aan No. 31 van den Heer C. Rij- nierse. c. Bronzen Medaille aan No. 33 van den Heer H. W. Couwenhoven. Voor eene verzameling van 20 verschei denheden Dubb. Tulpen in potten, 3 stuks in één pot. a. Zilveren vergulde medaille aan No. 27 van den Heer A. Roozen Jrz. b. Zilveren Medaille aan No. 26 van den Heer H. W. Couwenho ven. c. Bronzen Medaille, niet inge zonden. Voor eene verzameling van 12 verschei denheden Trosnarcissen (Tazetten), 5 stuks in één pot. a. Zilveren Medaille aan No. 34 van den Heer A Roozen Jrz. b. Bronzen Medaille aan No. 35 van den Heer J. A. van Velsen Az. c. Getuigschrift, niet ingezonden. Voor eene verzameling van 20 verschei denheden Crocus in schoteltjes, van elke soort 12 stuks. a. Zilveren Medaille aan No. 36 van den Heer A. J Neelis sen. b. Bronzen Medaille aan No. 37 van den Heer A. Roozen Jrz. c. Ge tuigschrift, niet ingezonden. Voor eene verzameling planten ter ver siering. Zilveren Medaille toegekend door het Bestuur aan No. 42 van den Heer P. L. van den Berg. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 8 Mrt. D. Blankwater en G. Briel. J. A. van Roon en C. J. Uijlenbroek. W. G. H. de Bruin en G. v. d. Putten. KBeute en MKokPvdBogaard en P. C. Opentij. 9 Mrt. A. Merens en N. C. Smit. C. G. H. Bakker enA. Bakker. - J. E. H. EvertsenenE. D. Donleben. GETROUWD. 7 MrtPALamm en SCBinger 8 Mrt. I. J.y. Leeuwen en L. Nanninga. 9 MrtJBBongers en 3EPetri GEBOORTEN. 1 Mrt. Een onecht kind van het mannelijk geslacht2 Mrt. AWesterkovengeb. Cap- lijn, dCSiebe gebSchrama, z3 Mrt. H. H. v. d. Broek geb. Scbeelings, z. AvDuijnkoven gebDam, 2 z4 Mrt J. Spel geb. van Dam, z. C. v. Dijk geb. Stam, z. A. C. v. Brero geb. Veering, z. G. Rozenhart geb. v. Opzeeland, z. T. Klinkert geb. Jansen, z. G. Dodenhuis geb. Slingerland, zG. Houtwipper geb. Bak, d 5 MrtJStiphout geb. v. Leuven, z. C. M. Toornend gebBurggraaf, d. C. G. de Graaf geb. du Bui, d. M. C. Brauekmann geb. Verrijk, d. 6 Mrt. L. Eabel geb. Rijbroek, d. G. R. Luiting geb. Gosewehr, z. E. Mulder geb. Strating, z. D. Zoet geb. Balfoort, z. 7 Mrt. T. Snijders geb. Berends, d. H. Ho- geboom v. Baggenum geb. Harkmans, d. M. E. Lodewjjk geb. Roeland, z. C. H. Wiel geb.Metzemakers, z.— 8 Mrt. B. Lijnzaat geb. v. d. Linde, d. J. Visser geb. Groe- neveld, z. G. M. L. v. Brero geb. Brian, z. A. H. Antbonissegeb. Kroon, z. OVERLEDEN. 2 Mrt. B. Kooper 44 j L. Heerenvest. DJHnbbers d21 mTurfmarktA Stroom wed. H. Blaupot 73 j., Spaarnw.straat. JKuijperz. 2 jDamsteegje. E. P. Wes terveld 82 j.. Gr. Houtstraat. 3 Mrt. A. Wognom65j., Jansstraat. W. v. d. Bes- selaar wedA. de Graaf 55 j., Koudenhorn.' RBdc With echtgen. v. W. Korenstra 32 j., Leliestraat. A. E. v. Diepen 81 j.. Anegang. 4 MrtPvDuurdn 43 jBrouwersvaart S. Gooijer, d. llm., Oranjeboomslaan. W. H. Smink echtgen. v. P. H. Kenzen 37 j., KHoutstraatEen levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van A. G. Bosch, L. Raamstraat. 5 Mrt. W. L. Kievit z. 3m., Sohootersingel. H. A. Uilerwaal 25 j., Spaarne.J. de Haan 33 j., Papent.vest. W. v. Zutpben z21 d.Begijnhof. 6 Mrt. Een levenloos aangegeven kind van het vrou- welijk geslacht van A. Akersloot, Burgwal. JVersteeg z2 mHagestraatHJKlin- gers z12 mMagdalenasteeg7 MrtC G. de Geus 52 jBakenessergr8 Mrt. C. M. v. Feggelend. 22 m., Ged. Raamgracht. WKroon wedFvdLinden 71 jOude Groenmarkt. F. W. Hendriks z. 5m., Schagchelstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een onderstuk gouden oorhei (bloedko raal). Een zilveren vingerlid. Twee portemonnaie's met centen. Een bloed koralen collier. Een koperen oorbel. Een beenen potloodhouder. Een blauw wollen cachenez. Twee moltonnen dweilen. Twee witte mansmutsen. Een halfhemd. Een lederen paarden- halster. Een rijtuigkruk en twee losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen: Een los bankbillet en twee zwartbonte geiten. De Belijdenis eener jonge dame. De jongste novelle van den beroemden schrijver Wii.kie Collins. 9j „Wilt ge mij niet de hand geven?" vroeg hij, evenals hij dat indertijd te Sandwich gevraagd had. Ik tuurde om het hoekjen van mijn waaier heen naar jufvrouw Melbury. Zij had de oogen op mij gevestigd. Ik gaf mijnheer Sax de hand. „Wat soort van gewaarwording is het," vroeg hij, „wanneer ge de hand geelt aan een man, dien ge haat?" „Dat zou ik u waarlijk niet kunnen zeggenantwoordde ik dood onschul dig; „ik heb iets dergelijks nooit gedaan." „Ge hebt te Sandwich niet met me willen ontbijten," voerde hij daartegen aan; „en van morgen hebt ge mij, hoewel ik met alle nederigheid u om verschooning gevraagd heb, niet willen vergevenwat ik misdreven had. Ver wacht ge, dat ik nog kan gelooven, dat ik niet het voorwerp ben uwer be sliste antipathie? Ik wenschte wel, dat ik u nooit ontmoet had 1 Op mijn leeftijd wordt een man boos, wanneer hij, zonder het verdiend te hebben, op wreedaardige wijze bejegend wordt. Maar gij begrijpt zeker niets daarvan." „0, wel zeker begrijp ik dat. Ik heb vernomen, wat gij, mij betref fende, lot mevrouw Fosdyke gezegd hebt, en ik heb u de deur dicht hooren smijten, toen gij mijne tegen woordigheid ontvluchttet." Hij hoorde dit antwoord met blijk bare voldoening aan. „Zoo, hebt ge daar waarlijk naar geluisterd? 'tls me aangenaam, dat te hooren." Waarom ,,'t Bewijst, dat ge toch bij slot van rekening eenig belang in me stelt." Gedurende dit dwaze gesprek ik waag het er verslag van te geven, alleen om te doen ziendat ik niets kwaads in den zin had hield juf vrouw Melbury den oogen op ons gericht, even als de basiliskus dei- ouden. Zij was dat kon zij on mogelijk loochenen aan de verkeerde zijde van de dertigen zij bezat een beetjen geld maar dit gaf haar waarlijk toch geen recht, om zulk een blik te werpen op een arme goever- nante. Bestond er misschien reeds een soort van teedere verslandhouding tusschen mijnheer Sax en haar? Zij deed dc begeerte bij me opkomen, om daarvan het mijne te weten te komen vooral omdat de laatste woorden, welke hij gesproken had, mij daartoe een geschikte gelegenheid aanboden. „Ik kan het bewijs leverendat ik een oprechte belangstelling yoor u gevoel," hernam ik. „Ik kan u af staan aan eene damedie betere aan spraken op uwe beleefdheden kan doen gelden, dan ik. Gij veronacht zaamt haar op schandelijke wijze." Hij staarde mij blijkbaar verbaasd aan, waarin scheen opgesloten te liggen, dat tot dusverre de teedere genegenheid alleen bij de dame be stond. 't Was natuurlijk onmogelijk namen te noemenik wendde slechts mijn oogen naar de plaats, waar de door mij bedoelde dame gezeten was. Hij keek den kant uit, dien mijn blik hem aanwees en zijne verlegenheid openbaarde zich, in weerwil van zijn vast voornemen, om haar niet te laten blijken. Een blos overtoog zijn gelaat; men kon het hem aanzien, dat hij tegelijkertijd zich gekrenkt voelde en zich verbaasde. Jufvrouw Melbury kon het niet langer uitstaan. Zij stond op, nam een blad muziek van den muziek-lezenaaren kwam naar ons toe. „Ik wensch dit lied le zingen," sprak zij, hem de muziek ter hand stellend. „Wees zoo goedvoor me om le slaan, mijnheer Sax." Hij aarzelde, geloof ik maar ik kan niet met zekerheid zeggen, dat mijn waarneming nauwkeurig was. 't Komt er weinig op aanmet of zonder aarzelinghij volgde haar naar de piano. Jufvrouw Melbury zong met vol maakte zelfbeheersching, en met een kolossalen omvang van stem. Een heer, die naast me zat, getuigde, dat zij opera-zangeres had moeten worden. Ik was het met hem eens. Hoe groot onze salon ook was, het vertrek was voor haar niet groot ge noeg. Na haar zong die heer. Zijn slem had weinig te beduiden maar ohij zong met zooveel gevoelIk sloeg voor hem om. Eene vriendelijke oude dame, die dicht bij de piano gezeten was, knoopte een gesprek met me aan. Zij sprak over de groote zangers en zangeressen in 't begin dezer eeuw. Mijnheer Sax zwierf om ons heen, en jufvrouw Melbury's blik was geen oogwenk van hem afgewend. Ik luisterde met zooveel aandacht naar de anekdoten mijner eerwaardige vriendin, dat ik geen acht konslaan op mijnheer Sax. Later, toen de partij was afgeloopen, en wij ons gereed maakten om ons naar onze slaapvertrekken te begeven, liep hij nog ongedurig om me heenen ein digde met mij eene nachtkaars aan te bieden. Ik nam ze aan, doch om ze onmiddelijk aan jufvrouw Melbury over te geven' 't Was werkelijk een heel prettige avond geweest VI. Den volgenden morgen werden we in verbazing gebracht door de han delwijze van een onzer gasten. Mijn heer Sax had Carsham Hall verlaten, en was vertrokken met den eersten trein niemand wist, waarom. De natuur heeft zoo beweren tenminste de filozofen eenige zware lasten op de schouders der vrouw gelegd. Komt op de lijst dier geleerde personen ook de last voor, die hierin bestaat, dat we't licht met de zenuwen te kwaad krijgen? Als dat zoo is, dan ben ik het met hen eens. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1