HAARLEMSCH No. 23. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden f— ,25. u fr. p. p. u —,40. van WOENSDAG 22 Maart 1882. TE HUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. Hoe ik zijne vrouw werd. Disnitregeling van het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg.1.30, 6.30 'sav Lichting der liulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.4510.'s morgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.558.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Noord- en Zuldhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15, 7.55, 9.10 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste n 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van liet Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41 12.1 's morgens, 1.16, 2.41 f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, ll.Sf 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49+, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15+ 12.39, 3.29*, 4.19 5.29+, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18's morg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds. Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56 'savonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. Sneltreinen Exprestreinen le en 2e Klas. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Bakenessergr acht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 67. Gem. kamers ƒ15 p.m. April. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedenh.2.50p.w. terst. No. 37. Winkelh. fi p.w. terst. Drosses traat NO. 13. Bovenh. ƒ2.30 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis, met Mei. 7750 p. j. Gasthuisstraat No. 7. Achterk. /"0.80 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 5. 2 Gem. voork. ƒ40 p.m. terst. No. 5. 2 ongem. voork. ƒ25 p.m. terst. No. 150. Bovenh. 250p.j. Mei. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. ra. Mei. No. 32. Gem. voor- en achterk. 20 p.m.terst. No. 44. Bovenh. ƒ200 p.j. Mei. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. April. Groote Houtstraat: No. 81. Ongem. bovenvoork. 710p.m. Mei. No. 85. Bovenh. 725Op.j. April. No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 103. Huis f600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite/350p.j. Mei. No. 150. Gem. kam. f35 p.m. Mei. Heerensingel: No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. f 6 p.m. terst. No. 45. Huis m. tuin /22 p.m. terst. No. 46. Hdis m. tuin ƒ22 p.m. terst. Hooiniarkt No. 16. Bovenh. ƒ225 p.j. terst. Houtmarkt: No. 43. Achterbovenh. ƒ2 p.w. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht 7300 p.j. terst. Kerkstraat No. 4. 2 kam. m. kelderkeuk.72.60 p.w.Apr. Klein Heiligland: No5Huis en tuin 7350 pjMei No. 19r. Gem. zit-enslaapk. 716p.m. April. No. 80. Benedenk. ƒ0.80 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. April. No. 5. Gem. zit- en slaapk. ƒ20 p.m. April. No. 102. Huis ƒ300 p.j. Mei. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin 575 p.j. Mei. Koningstraat No. 38. Gem. bovenvoor- en achterk. 25pm terstond Korte Jansstraat: No. 6. Gem. benedenk. en slaapk./20 p.m. April No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. 7280 p.j. Mei. No. 66. Beneden-of bovenh. 7208 p .jterst. Kruisweg No. 40. Huis met tuin 7600 p.j. Mei. Molensteeg No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 20. Benedenh. /2.25 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. 7200 p.j. terst. No. 26. 2 Gem. kam. ƒ28 p.m. Mei. Meesterlottenlaan No. 64. Bovenh. 7130p.j15 Mei. Papentorenvest No. 36. Huisƒ225 p.w. terst. Parklaan: No. 45. Huis m. tuin ƒ700 p.jMei te bevr. Zijlvest 37. No. 68. Huis en tuin ƒ550 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Bovenh230 p.j. bevr. KAnnastr. 10 Villa Marie, /650 p.j. Mei. No. 5rood. Bovenh. ƒ250 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin ƒ350 p.jMei. Bustenburgerlaan No. 4. Gem. kam. 35 p.m. terst. No. 13. Woonh. /225 p.j. terst. Schootersingel: No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Sehooterweg No. 4, 8 Huizen m. tuin. 600 p.]Mei. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No 104. Huis 7550 p.j. Mei. Spaarnwouderstraat No. 95. Bovenh. 2.75 p.w. Maart. No. 130. Bovenh. /5 p.w. Maart. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500p.j. Mei a s. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 56. Huis 7800 p.j. Mei. Zelfs Friesche koppen laten zich breken men is te Kooten zoo wijs het afbreken der nieuwgebouwde kerk te staken Te Scherpenzeel (Gelderland) heeft men jaren lang het systeem van uitbesteding van oude mannen en vrouwen gevolgd nu gaat men er een kostbaar gesticht voor bouwen. Met onze systemen is 't al net als met gedienstigenverandering van gebreken. 'tls onbegrijpelijk, waarom de directie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aan hare nieuwe locomotieven namen geeft, die alleen in den smaak van 't ruwste volk kunnen vallen. Onze natie gebruikt genoeg zonder eenigen eerbied die van verhevene natuur verschijnselen Indien de brave Messchert van Vollenhoven bij de Maatschappij nog niet vergeten isdan roept zijn geest om herdoop van de nieuwe, door onnadenkend heid of lichtzinnigheid benoemde werktui gen. Houders van Russische obligatiën, Roebelsoorten zijn wel grooten dank ver schuldigd aan generaal Skobeleff, die, volgens den Minister van financiën, in eene week tijds door de onrustdie zijne redevoeringen verwektenaan den Staat een verlies van niet minder dan 10 mil- lioen roebel veroorzaakte. Nieuw Israël, eene seete te Odessa heeft om zich naar de Wet en naar de tijdsomstandigheden te voegen den Maandag als eersten dag der week aangenomen en alzoo op Zondag den Sabbath verlegd. Zeer slim gevonden Te Wageningen meent men ook slim te zijn. Men durft de kermis niet afschaffen, maar denkt er toe te komen door een zeer verhoogd plaatsgeld op te leggen. Heeft hoogere belasting op Schiedammer iets gebaat om de dronkenschap tegen te gaan Men hebbe toch den moed van zijne over tuiging. Stedelijke administratiën wer ken toch altijd duur. De stad Berlijn kon het begieten van hare straten voor niet minder doen dan 176.000 mark. De particuliere nijverheid vraagt niet meer dan 148.500 mark. Daarom laat men zeker te Amsterdam zooveel mogelijk aan particulier initiatief over. Wij hebben niet ten onrechte voorspelddat het papier de wereld zal regeeren. Nu vervaardigt men er reeds waggonwielen van voor de Berlijn-Anhaltsche Spoorwegmaatschappij. Welk eene toekomst voor Koster, den onverzadelijken verslinder van oud papier Yenus wordt de aangebeden godin der sluikersHaar beelddat nu deze dan gene reparatiën noodig heeftwordt opgevuld met sigarenverboden grenzen overgevoerdMaar zij is betraptde sluwe godinen haar aanbidder is achter slot en grendel gezet. Groote ruzie te Keulen tusschen de buffetjuf frouw den buffetknecht en den portier van 't station over de 25,000 francsuit geloofd aan den aanhouder van Vaughan. Men wil juffrouw en knecht laten trouwen; maar wat moet dan de portier En wat de knecht, als de portier met de juffrouw trouwt? Op de gedachte van eerlijk deelen schijnt het edel drietal niet te komen. Calvayrac, oud 19 jaar,rijtuigmaker van beroep heeft 1500 fr. gewonnen met Parijs om te loopen in drie uur min drie minuten. De man is nog jonganders zou hij wijzer zijn en zijn eigen vak beter voorstaan. In de drukkerij van het Amerikaansche Bijbelgenootschap te New-York drukt men per minuut een exemplaar van den klei nen zoogenaamden agaatbijbel en in het zelfde tijdsbestek van den goedkoopen 5 cents (volgens onze munt 12% cents) bijbel, die alleen het nieuwe testament bevat, vier exx. Men behoeft zich dus nog niet ongerust te maken over het ontzaggelijk klimmend debiet der Nederlandsche dag bladen en blaadjes. De pers kent geen tijd meer maar papier waar zal zij 't zoeken, als alles van papier gemaakt wordt? Geen nood! Onder LetterT. 8569 bij Rudolf Mossete Stuttgart is te koop het geheim der vervaardiging van een scheikundig-technisch praeparaat, van groot gewicht voor de textiel- en papier nijverheid. De uitgavenvoor de inrich ting benoodigd, zijn gering, en, wat nog het mooiste is scheikundige kennis wordt daartoe niet vereischt. Welaan domme rijken en rijke dommenhier is iets van uwe gading. De Heer E. P. Pleyte is eenig importeur van Helios-olie. Volko men ongevaarlijk is zij in 't gebruik, ontploft niet, zweet niet door, geeft sterker licht dan petroleum wat wilt ge meer Als Roseusteyn u misloopt koop dan in de Badplaats Kreuznach Villa Elisa. Voor 44000 gulden zijt gij zeker van uwe zaak, en weet dit: de villa Elisa is ingericht naar alle eischen van den tegenwoordigen tijd voor eene aanzienlijke familie. Kan men dat ook van Rosensteyn zeggen?Wat concur rentie toch goed isDe Spoorwegmaat schappijen en Van Gend Loos zullen u ook voor een klein winstje helpen, nu de postpaketdienst is ingevoerd. Berg uw wintergoed nog niet weg, want Maart is een Judas. Uit den Haag bericht mendat ook H. M. de Koningin druk profiteert van het prachtige voorjaarsweder; dagelijks ziet men haar uitrijden in haar panier, waarvan zij zelve de paarden bestuurtde kleine prinses rijdt dan in een open calèche voor haar uit. Volgens een, naar men zegt, door Z. M. den Koning ontworpen bouwplan in verband met den aangekondigden open baren verkoop van het paleisnevenge bouwen en tuin van wijlen den Prins van Oranje, gelegen op den Kneuterdijk en in het Noord-einde, thans het eigendom van Z. M., zou het nanwe Heulstraatje door gedeeltelijke beschikking over vrij vallend terrein ten gevolge van afbraak van genoemd paleis, in de rooilijn van het departement van financieën vallenen dus een ruimen toegang tot het Voorhout worden verkregen. Tegenover 's Konings paleis zou een pleinomringd van huizen aangelegd worden. Onze Koning zal vermoedelijk op 31 Mei a.s. naar Wildungen vertrekken, en, evenals verleden jaar, aldaar zijn intrek nemen in het Badelogirhaus De heer HPierson van Zetten die als een Peter van Amiens het land doortrekt, om kruistochten te prediken tegen de openbare school en de geregle menteerde ontuchtheeft het rustige Monnikendam in opschudding gebracht, door in een expresselij k daartoe belegde openbare vergadering zijn gal uittestorten over de openbare schoolen de oprichting van „de school met den Bijbel" aan te prijzenHet debat was nog al hartstoch telijk. O. a. wees de burgemeester, de heer vdZee er ophoe tot nu toe te M. vrede en eensgezindheid onder de bur gers hadden geheerschten hoe die ver stoord zouden wordenzoodra er een school met den Bijbel werd opgericht, eene school, die uitgaat van de anti- revolutionnaire partijeene kerkelijk politieke richtingeene schooldie boven dien onoverkomelijke bezwaren oplevert, ook omdat die antirevolutionnairen in eigen boezem verdeeld zijn. De welspre kendheid des heeren Pierson schijnt echter het hart van sommigen verteederd te hebbenten minste men berichtdat reeds een rijke boer eene groote som gelds beschikbaar heeft gesteld voor de oprich ting van een sohool met den Bijbel. Onze zetter is vermoedelijk niet een leerling van eene school met den Bijbel anders toch zou hij wel beter in het O. T. thuis geweest zijn, en, in onze vermel ding van de aan Prof. Kuyper toegeschre ven plannenvan het woord „aanfluiting" niet „aansluiting" gemaakt hebben. De invoering van de postpakketten dienst heeft reeds heilzame gevolgen. De expeditie v. Gendt en Loos en de Nederl. Centraalspoorwegmaatschappij bieden aan, pakjens van dezelfde zwaarte voor dezelfde geringe vracht te vervoeren en te bezorgen. Eene Fransche stoombootkomende van Amsterdam en bestemd naar Hamburg, is een paar dagen geleden op de reede van de Lemmer verdwaald. De stuurman, die aan wal kwamom te informeeren waar ter wereld men zich bevond, ver zekerde dat de boot een loods aan boord had. Zelfs loodsen kunnen dwalen en op een dwaalweg brengen het stemme hen, die zich tot leidslieden des volks opwerpen, tot bescheidenheid en voor zichtigheid Dezer dagen zijn te Nieuw Buinen hij een huwlijksfeest huwlijks-drinkpartij twee der genoodigden aan 't vechten geraakt, en heeft de een den ander met een bijl zulk eene geduchte wonde toegebracht dat de getroffene in levensgevaar verkeert en wellicht reeds overleden is. De dader is den volgenden morgén door de politie gevankelijk naar Assen gebracht. De herbergiers en drinkebroers te Gen- dringen leven als in het land van belofte. Er bestaat daar geen verordening op het sluiten der herbergen op een bepaald uur, en hadden al sommige ingezetenen zich gevleid, dat daaraan met de invoering der drankwet een einde zou komen, zij zijn in die hoop teleurgesteld. Onder de leden van den gemeenteraad zijn twee herbergiersen van toepassing der nieuwe wet merkt men weinig of niets. Nu en dan wordt echter een Gendringsche drin kebroer in een aangrenzende gemeente gewaardat men daar de wet wel hand haaft. Verleden Donderdagavond 10 uur toen de goederentrein van Emmerik naar Holland te Elten ophield, in- spekteerde de Pruisiesche ontvanger al daar de wagens. Bij een paar ijzer wagens gekomen, klom hij met een ladder er bij, om er in te zien. Eensklaps sprongen er twee kerels af, die terstond in de duister nis verdwenen. Bij nader onderzoek vond men verscheiden blazen met spiritus, die door den ontvanger in beslag werden genomen. Men denktdat de smokkelaars op gemakkelijke wijze naar Zevenaar heb ben willen reizen, om van daar hun spiritus door het veld naar Arnhem te brengen. Kort geleden hebben de beambten der in- en uitgaande rechten van het Duitsche tolverbond bij Hamburg een niet onaardige aanhouding gedaan. Een bewoner van een der eilanden in de Beneden-Elbe, bij de verandering der grenslinie van het tolgehied bij het tolverbond ingelijfdeen man, die vermoedelijk zijnganscheleven het eerzame bedrijf van smokkelaar had uitgeoefend, was op het volgende denk beeld gekomen, om zijn winstgevend baantjen in spijt van den nieuwen toe stand uit te oefenen. Hij bezigde tot dat einde een levensgroot beeld van gips, voorstellende de godin Venus. Hij begaf zich daarmee dezer dagen naar Hamburg, ten einde het te doen herstellen, want een der armen van het beeld was door een ongelukkig toeval gebroken. Nadat het onheildoor vrouw Venus ondervonden was hersteldbegaf de eigenaar van het beeld zich daarmee weder huiswaarts. Een der beambten aan het grenskantoor, die zich meende te herinneren, dat hij kort te voren het fraaie beeld met een gebroken voet de reis naar Hamburg had zien maken, kreeg argwaan. Hij onder zocht de godin op bescheiden, maar zeer nauwkeurige wijze, en het gevolg daar van wasdat zij werd verlost van 1200 welgeschapen sigaren van de beste soort. Al de genoemde voorwerpen werden ten behoeve van de schatkist verbeurd ver klaard, en de kunstlievende beminnaar van schoone vormen achter slot en gren del gezet, waar hij zijne veroordeeling tot eene niet geringe straf kan te gemoet zien. Tennyson, de beroemde Engelsche hofpoëet the poete Coureate heeft een gedicht geschreven naar aanleiding van Maclean's mislukten aanslag op het leven van Koningin Victoria, dat ook gezongen kan wordenmet akkompan- jement van een draaiorgel wellicht? Nederland's oudste tooneelspeler de heer Jan Jacob Stoete, is gisteren in 78 jarigen ouderdom te Groningen over leden. Nog kortelings had hij enkele malen bij tooneel-voorstelligen medege werkt. In de dagen zijner kracht stond hij goed aangeschreven als komiek. HAARLEM, 21 Maart 1882. In Februari jl. werden alhier aangegeven 2 gevallen van angina diphtherinaen één geval van febris typhoïdea. Het totaal der overledenendaaronder begrepen 5 levenloos aangegevenen, bedraagt 97. Ver houding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaarvoor deze maand berekend, 31.62. Aan gebrekkige ontwikkeling stierven 2, aan lichaamszwakte 13, aan kanker 2aan aanhoudende koorts 2, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 36 (waar van 9 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverteerings- werktuigen 3aan onbekende oorzaken 3 personen, terwijl 4 lijders bezweken aan croup, 2 aan kinkhoest, 1 aan febris typhoïdea en 1 aan angina diptherina. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 23, van 1—5 jaren 17, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 14van 5065 jaren 13van 6580 jaren 12boven 80 jaren 9. Geboren zijn 69 jongens en 55 meisjes. Gisteren is door de Politie alhier aangehouden een lljarige knaap, J. G. die zich aan oplichting had schuldig ge maakt, door hij een winkelier goederen op naam van een ander te halen. Be Belijdenis eener jonge dame. De jongste novelle van den beroemden schrijver Wilkie Collins. 12) Zij vonddat ik er bleek en schraal uitzag. „Naar 't me voorkomt," sprak zij, „is de tijd gekomen, dat ik moet trachten te bewerken, dat gij en mijnheer Sax elkander beter verstaat. Hebt ge met berouw nage dacht over het verkeerde van je eigen handelwijze?" „Ik gevoelde, dat ik bloosde. Ik had indedaad nagedacht over mijn handelwijze ten opzichte van mijnheer Sax en ik moet eerlijk bekennen, dat ik me van harte er over schaamde. Mevrouw Fosdyke vervolgde, half korstwijlend, hall ernstig: „Ga te rade met je eigen gevoel van betamelijkheid," sprak zij. „Ver diende de arme man afkeuringomdat hij niet onbeleefd genoeg was om Neen te zeggentoen eene dame hem verzocht, voor haar de muziek om te slaan? Kon hij het helpen, dat die zelfde dame voortging, met hem te koketteeren Hij ontweek haar bijzijn, den volgenden morgen reeds. Iladt gij door uw handelwijze verdiend, dat hij u mededeelde, waarom hij ons verliet Zeker niet na de krib bige manier, waarop de nachtkaars, die hij u aangeboden had, aan juf vrouw Melbury overgaaft. Dwaas meis ken, dat ge zijt! Meent ge, dat ik er niets van kon bespeurendat ge liefde voor hem gevoeldet Den Hemel zij dank, hij is le arm, om je te trouwenen je spoedig mijne kinde ren te doen verlaten. Zelfsal mocht hij edelmoedig genoeg zijnom je vergiffenis te schenken, dan nog zal het een engagement van langen adem worden. Moet ik jufvrouw Melbury verzoeken, ook over te komen, als hij naar hier terugkeert?" Zij kreeg eindelijk medelijden met me, en ging een brief aan mijnheer Sax zitten schrijven. In zijn antwoord, gedateerd van een landgoeddat wel op twintig mijlen afstands gelegen was, berichtte hij, dat hij met drie dagen op Garsham Hall zou zijn. Op dien derden dag bracht de post mij de akte van overdracht, welke ik moest onderteekenen. 't Was Zon dagmorgen ik was alleen in de leer kamer. In zijn schrijven aan mij had de notaris alleen gezinspeeld op „een nog in leven zijnd familie-lid van Sir Ge rard die hem zeer na in den bloede bestond." De akte omschreef alles duidelijker. Van het bedoelde familie lid werd in dat dokument gezegd, dat hij een neef van Sir Gerard was, de zoon zijner zuster. De naam volgde. 'tWas Sextus Cyillus Sax! Ik heb geprobeerd, op drie verschil lende velletjens papier, te beschrijven, welk een uitwerking deze ontdekking op mij had en ik heb die velletjens een voor een verscheurd. Wanneer ik er maar aan denk, dan is het of de radelooze verbazing en verlegenheid van toen zich weder van me meester maakt. Wat zou hij de man was toen reeds op reis naar Carsham Hall wat zou hij wel van me denken? Wat, in 's Hemels naam, stond me te doen? Hoe lang ik daar als versteend ge zeten heb, met het dokument op mijn schoot, heb ik nooit geweten. Iemand klopte aan de deur der leerkamer, en wierp een blik naar binnen, en zeide iets, en liep weêr weg. Toen verliep er weêr eenigen tijd. Daarop werd de deur geopend. Een hand werd me vriendelijk op den schouder gelegd. Ik sloeg de oogen op en daar stond mevrouw Fosdyke, die met de grootste ongerustheid vroeg, wat me scheelde. De toon, waarop zij sprak, noopte me tot spreken. Ik kon aan niets denken dan aan mijnheer Sax; ik kon niets anders zeggen dan: „is hij ge komen?" ,,Ja en hij verlangt u te zien en te spreken." Terwijl zij mij dit antwoord gaf, wierp zij een blik op het papier, dat op mijn schoot lag. In mijn onbe schrijfelijke radeloosheid handelde ik eindelijk als een verstandig schepsel. Ik deelde aan mevrouw Fosdyke alles mede, wat ik reeds aan den lezer heb medegedeeld. Zij verroerde zich niet en sprak niet, voordat ik mijne mededeeling had ten einde gebracht, 't Eerst wat zij daarna deed, was mij te omhelzen en me hartelijk te kussen. Toen zij me op deze wijze bemoedigd had, begon zij te spreken over den armen Sir Gerard. „Wij hebben allen als dwazen ge handeld," betuigde zij, „met hem noodeloos te beleedigen, door zijn tweede huwelijk af ta keuren. Ik be doel u niet ik bedoel zijn zoon, zijn neef, en mijn eigen persoon. Indien zijn tweede huwelijk hem ge lukkig maakte, wat hadden wij te maken met het verschil van leeftijd tusschen man en vrouw Dit kan ik u verzekeren, dat van ons Sextus de eerste is geweestdie berouw ge had heeft over 't geen hij gedaan had. Zoo hij maar niet op zoo onnoozele wijze gevreesd haddat men hem van zelfzuchtige bedoelingen zou verden ken, zou Sir Gerard wel te welen gekomen zijn, dat de zoon zijner zuster tenminste die goede eigenschap bezat." Zij nam eene kopie van het testa ment in de hand, welke ik tot op dit oogenblik niet eens opgemerkt had. „Zie eens, wat de vriendelijke oude man van je zegt," vervolgde zijop de door haar bedoelde woor den wijzende. Ik kon ze niet zien; zij was wel verplicht ze mij voor te lezen. „Ik vermaak mijn geld aan de eenige levende persoon, die zich het weinige, dat ik voor haar gedaan heb, meer dan waardig betoond heeft, en wier eenvoudig, belangeloos ka rakter ik weet, dat ik vertrouwen kan." Ik drukte mevrouw Fosdyke's hand't was me onmogelijkiets le zeggen. Zij nam nu de akte van over dracht in handen. „Betoon u rechtvaardig jegens uzel- ve, en verhef u boven verachtelijke kleingeestigheidsprak zij. „Sextus', liefde voor u is groot en innig genoeg, om het offer, dat ge wilt brengen waardig te wezen. Teeken en ik zal mijn naam als getuige er onder zetten." Ik aarzelde. „Wat zal hij van me denken?" riep ik uit. „Teeken!" herhaalde zij, „en dan zal zich dat wel openbaren." Ik gehoorzaamde. Zij vroeg om den brief van den notaris. Ik gaf haar dien, maar ik had de regels, waarin 's mans laaghartige insinuatie te lezen stondomgevouwenzoodat alleen de bovenste woorden leesbaar waren, welke bewezen, dat ik van mijn legaat afstand had gedaan, zonder zelfs te weten, of de persoon, ten wiens behoeve ik het wilde doen, een man dan wel eene vrouw was. Zij nam den brief, met de ruwe schets van mijn antwoord, benevens de ge- teekende akte van afstand en open de de deur. „0, wat ik u bidden mag, kom spoedig terug, en vertel mij dan alles!" smeekte ik. Zij glimlachte, knikte me toe en verwijderde zich. {Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1