skaartjes! HAAR LEM SCH .gentschap DUINEN g-pleisters Soezerij. SOEST, 15 ct. Tand-, Kies-, Oor-, Aangezichtspij nen No. 25. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 29 Maart 1882. Per drie maanden —,25. TE HUUR. Van alles wat. N ieuwsberichten. TT Cu. at over H hotel Punchier. en Stoffeerder, iligland No. 42, enaaid Jalousieband tevens Verlinten, enz. en solide. (181) Geb. KOSTER en Geb. ■estigd bij (182) I CITTERT ZONEN. bereid, gezuiverd en ge- flacons van 80 stuks, met ,ng 45 cents, verkrijgbaar bij J. VAN (183) n Kennemerland door P. Prijs ƒ0.30. r make met dit prachtige s kennis(186) I CITTERT ZONEN. voor karton.0.50 )ostformaat0.60. ijn dubb. glacé.0.60. Liithographie0.90. 0.60. AMSTERDAM. ieren P. van Cittert Zonen. worden 4 a 5 lling gezondenaan mijne ze alsdan afgehaald (184) of op den slaap van het kken weg alle rReumatische open te trekken. Prijs Alhier bij J. VAN DE (185) Dienstregeling van het Postkantoor. 15 Ootober 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9% uur's avonds. Yoor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvaug der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.-*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.4510.'s morgens3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.— 'smorgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS 6*' P' P«AO. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Noord- en Zuldhollandsohe Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens, 12.30, 3.15, 5.35 's avonds. Haarlem—Hillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Hanrlemsche Tramway-Maatschapplj. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15? 12.39, 3.29*, 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveeu), 5.53's avonds, Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6(van Overveen) 6.53 avonds. Sneltreinen f Exprestreinen le en 2e Klas. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No21Bovenhuis 250 pwterst Bakenesser gr acht No. 54rood. 2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 67. Gem. kamers ƒ15 p.m. April. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /Iö0 p.j. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedenh./2.50p.w. terst. No. 37. Winkelh. ƒ4 p.w. terst. Drossestraat NO. 13. Bovenh. ƒ2.30 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis, met Mei. /750 p. j. Ged. Oude Gracht: No. 5. 2 Gem. voork. ƒ30 p.m. Mei. No. 5. 2 ongem. voork. ƒ25 p.m. terst. No. 150. Bovenhƒ250p.jMei. Ged. Voldersgracht No. 1. Bovenh. ƒ9.75 p.m. April. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-en achterk. 20 p.m.terst. No. 44. Bovenh. ƒ200 p.j. Mei. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. April. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk 25 a ƒ30 p.m. Mei. No. 81Ongem. bovenvoork. ^LOp.m. Mei. No. 85. Bovenh. /250 p..jApril. No. 100. Gem. kamer /16 p. m. terstond. No. 103. Huis 7600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite ƒ350 p.jMei. No. 150. Gem. kam. f35 p.m. Mei. Heerensingel: No. 43. Kofliek. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. ƒ6 p.m. terst. No. 45. Huis m. tuin /22 p.m. terst. No. 46. Hdis m. tuin ƒ22 p.m. terst. Hooimarkt No. 16. Bovenh. ƒ225 p.j. terst. Houtmarkt: No. 43. Achterbovenh. ƒ2 p.w. terst. Jansweg: No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht f300 p.j. terst. Kerkstraat No. 4. 2 kam. m. kelderkenk. f2.60 p.w.Apr. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. /16 p.m. April. No. 66. Benedenh. /1.20 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. April. No. 102. Huis ƒ300 p.j. Mei. Koningstraat: No. 38. Gem. bovenvoor- en aehterk. f25p.m. terstond. Korte Jansstraat: No. 6. Gem. benedenken slaapk/20 p.m April. No. 8. Benedenh. 250 p.jMei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. 7280 p.j. Mei. Kruisweg No. 40. Huis met tuin f600 p.j. Mei Molensteeg: No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 20. Benedenh. 2.25 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. f200 p.jterst. No262 Gem. kam. ƒ28 p:m. Mei Lombardsteeg: No. 6. Bovenh. ƒ2.25 p.w. terst. Meesterlottenlaan No. 64. Bovenh. f130p.j. 15 Mei. Winkelh. /2.50 p.w. tetst. Parklaan No. 45. Huism. tuin ƒ700 p.j. Mei te bevr. Zijlvest 37. No. 68. Huis en tuin ƒ550 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin 500p. j. terstond. Raamvest Bovenh230 pjbevr. KAnnastr. 10 Villa Marie, /650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin 350 p.j. Mei. Rustenburgerlaan No. 4. Gem. kam. ƒ35 p.m. terst. No. 13. Woonh. ƒ225 p.j. terst. Schootersingel: No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Schooterwog No. 4, 8. Huizen m. tuin. 600p.j. Mei. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No 104. Huis ƒ550 p.j. Mei. Spaarnwouderstraat No. 95. Bovenh. /2.75 p.w. Maart. No. 130. Bovenh. 5 p.w. Maart. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 pj. terst. Wagenweg: No. 62B. Huisje ƒ1.50 p.w. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust ƒ500 p.j. Mei a.s. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat .- No. 56. Huis f800 p.j. Mei. Groote beweging onder de eonfiseurs in het koninkrijk der Nederlanden met Monsieur Berenbak van 's Hage aan 't hoofd. De drankwet zal hun verkoop van likeurtjes belemmeren. Heeft deze echter niet evenzeer beperking noodig als die van anderen sterken drank? 't Is te hopen, dat de regeering zich schrap zal zetten, want onschadelijk zijn die confl- seurswinkels niet, al klinkt het nog zoo onschuldig: wat ijs met een taartje en een glaasje marasquin toeFriesche wafel kramen zooals eertijds nog meer dan thans onze kermissen opluisterdenschenen ook doodonschuldig: en ondertusschenMen verbetere door de wet niet alleen de lagere maar ook de hoogere standen. De schoolmannen beginnen gelukkig nuchter te worden. In het verslag over het wets voorstel van den heer deSavornin Lohmann kunt ge lezen: „algemeen was men van oordeel, dat de eischen gesteld bij het koninklijk besluit betreffende den bouw en de inrichting van schoollokalen, in menig opzicht veel te hoog zijn, en dat herziening daarvan dringend noodig is." Ook heeft bij de inwijding der nieuwe Rijkskweekschool te Nijmegendie een paleis genoemd wordtde inspecteur Jhr. Verheyden openlijk durven betwijfelen, of er wel een zoo trotsch monument noodig was tot vorming van den onderwijzer en verklaard, dat dit wel in eenvoudiger lokalen kon geschieden, 't Is waarlijk belachelijk de afgoderij op te merken, die er ten huidigen dage met de school gepleegd wordt, 't Heil van 't opkomend geslacht hangt nu ook al geheel aan de inrichting der schoolbanken, die met be weegbare zittingen, golvende rnglenningen en in de ijzeren onderstellen verborgene kogeltjes voorzien wordenalles om het sterke ras van weleer te beschamen, dat op harde schoolbanken zat en nu en dan kennis maakte met de plak van meester. Maar waar is meester? Het klassieke „dag meester" is van de aarde verdwenen. En als eenige oudere lui den moed hebben om zich nog op lezenschrijven en rekenen toe te leggen in eene zeker voor hun eigen belang en genot zeer nuttige in richting zegt een hoogdravende Wethouder voor onderwijsdat daarin een waarborg ligt voor de toekomst en den bloei zijner stad. Er is eene apotheose op til voorMultatulidie publiek veracht. De algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland heeft een verslag publiek ge maakt dat hoogst vereerend is voor den liefdadigheidszin van ons volk. Er is ruim uitgedeeld en nog blijft over ƒ445.000 nominaal inschrijving 2% °/0 op't Groot boek en ruim ƒ3000 in kas. In de muziekwereld veel treurigsVerhulst was niet gelukkig bij de uitvoering van Ru binstein's schepping op Toonkunst; even min, naar sommiger inzicht, in zijn eenzijdig programma op Csecilia; Kes verlaat het landin de hoofdstad is geene zaal voor uitvoeringen, en de bouwplan nen vinden tegenstand wegens 't gekozen terrein aan de grens der stad. Zon de muziek nu weêr lang genoeg in de mode zijn geweest? Zon de dwaasheid ophonden, dat de meest ontblooten van muzikaal gehoor de eersten zijn bij 't plaats bespre ken, omdat het fatsoenlijk is „er te zijn geweest?'' 't Zon der kunst ten goede komen, want 't is met haar als met al wat verheven ishet groeit in lijden, maar kwijnt in voorspoed, hoe bloeiend het schijne. Dr. G. van Gorkom was 22 Maart 1.1. 25 jaar predikantniet zooals 't Handelsblad schrijftte Amsterdam, maar te EemnesLeiden, Amsterdam (Ned. Herv. Gem.) en Amsterdam (Rem. Gem.), 't Zelfde blad doet hem de eer aan hem met eene lokomotief te vergelijken want het noemt hem eene „beweegkracht". Men is bezig ons prinsesje eene verrassing te bereiden op 't Loo. Er wordt voor haar eene Zwitsersche villa gebouwd, 't Lieve kind zal er nog niet veel aan hebben en laterals zij begint te merkendat er al zooveel voor haar gedaan werdmoeite hebben om recht kinderlik vergenoegd te zijn. Was 't niet net iets voor Tollens om een versje op te dichten, als hij nog leefde? B.v.Aan mijn kleinkind„Benijd haar deze villa nietenz. Twee blikken in de toekomst. I Advertentie: E. h. z. b. b. h. h. z. i. m. k. e. b. b. e. j. h. b. i. h. h. P. G. o. v. g. n. o. B. f. a. b. v. d. b.1. m. p. L. X. Het goedkoope Nieuws van den dag zal zulke advertenties wel plaatsen a ƒ3 den regel. II Gesprek van Excellentie en Edelacht bare omstreeks 1900 in het Haarlemmer hout voor 't Wapen van Amsterdam. Exc. 'tZit hier heerlijk, Edelachtbare! Edel aclitb. Wel zeker, en ziet u wel Excel lentie Wapen van Amsterdam l Exc. Maar Edelachtbare! als je zoo wilt, kan je heel Nederland wel grensverleggen want dat vindt ge overal. Edelaclitb. Nu 't hoorde eigenlijk ook. Maar ik zal met dit houtje kontent zijn. Excellentie. Voor een groot deel van Heemstede! Edelacht bare. Als men over den hond komt, komt men over den staart. Eerst Haarlem en dan een stukje Heemstede op den koop toe. Exc. Maar je zult de menschen nooit leeren om Amsterdammer hout te zeggen. Edelaclitb. Dèt doet er niets toehoe 't hietals ik 't maar heb. Welk een waarde aan houtExc. Aan die stokoude heeren uit de Spanjaardslaan zal je niet veel hebben. Edelaclitb. Wat blieft u? altijd een brandje voor de kachels der stedelijke gebouwen. Exc. En als dan de boel kaal is? Edelaclitb. Bouwterrein, Excellentie! Help maar een handje! Anders komen we nooit uit de schuld. In 't Park op het Loo is men op last van Z. M. den Koning druk in de weer om den kleine prinses eene verrassing te bereidenwaarvan zij echter over eenige jaren eerst het volle genot zal hebben. Op een duizend schreden afstands van het paleis, doch zoo aangelegd, dat men er van daar een goed gezicht op heeftwordt eene kleine Zwitsersche villa voor haar gebouwd. Daarvóór is een bloementuin aangelegdwaar dezen zomer allerlei soorten van bloemen bloeien zullen. Uit een paar reusachtige hoorns van overvloed, geheel van madeliefjes gevormd, zullende kostbaarste bloemen voortkomen Verder is een kleine, omheinde moestuin aange legd, waar lage appelboompjens, besse- boomen, aardbezieën en alle soorten van groenten gekweekt worden, en waar de prinses zelve zal kunnen spelen en werken. De bewonderaars van Multatuli wor den in eene circulaire opgeroepen om een kapitaal bij te brengenten einde hem „in staat te stellen zonder geldelijke zor gen tot het einde toe zijn levensstrijd te strijdenen hem te bewaren voor de ge dachte, hen, die hij liefTreeftonverzorgd achter te laten.'' 't Is de vraagof Multa tuli zoo iets zal willen aannemen, of hij zal willen ophouden een martelaar te zijn. Uit het verslag in de 12de jaar lij ksche vergadering van aandeelhouders van „Het Nieuws van den Dag" uitge bracht, blijkt, dat het aantal abone's sedert de vorige vergadering met omstreeks 3000 was toegenomenen aan adverten ties 35,000 meer werd besomd. De totale ontvangst aan abonnementen en adverten ties bedroeg ruim ƒ450.000. In het pas verschenen akademiesch proefschrift van Mr. W. J. M. Wester- woudt, getiteldDe Staat en de Spoorweg maatschappijen, vinden we de volgende aanteekeningenwaaruit' men zien kan, hoe het protectionisme in Duitschland werkt„Eene spoorwegmaatschappij hier te lande vroeg aan een der grootste fabrie ken in Pruizen prijzen van rails. Zij verkreeg die tot een veel lager bedrag, dan die zelfde rails door die zelfde fabriek aan Duitsche spoorwegmaatschappijen ge leverd werdenen dat wel om de volgende redendoordat voor Duitschland de concur rentie van de Engelsche met de Duitsche fabrieken, wegens de hooge invoerrechten, niet meer te vreezen was, hadden deze hunne prijzen aanmerkelijk verhoogd, en uit deze overwinst konden zij teneinde eene grootere clientèle te verkrijgen en de concurrentie met Engeland vol te honden, de prijzen voor het buitenland aanzienlijk verlagen. Feitelijk betaalden dus de Dnitsehe spoorwegmaatschappijen een ge deelte der rails van hare zustermaatschap pijen in het buitenland. Iets dergelijks ondervond men met den verkoop der steenkolenwaardoor een der gasfabrieken te Parijsmet voorbijgang der Belgische mijnen waarvan de transportkosten zoo veel minder waren, zijn steenkolen uit Essen trok." In 1880 is ongeveer 19 miljoen pond olio margerine de grondstof voor kunstboter uit Amerika uitgevoerd daarvan werd 12% miljoen pond naar Nederland verzonden. Daarentegen werd nagenoeg evenveel kunstboter nit Neder land weêr uitgevoerd. Te Parijs schijnt men het vooroor deel tegen het gebruik van paardenvleesch aan kant te schuiven. Volgens de statis tiek tenminste zijn daar in 't vorige jaar 9300 paarden en 320 muildieren of ezels verorberd. Als men het gemiddelde gewicht van een paard neemt, dan kan men be rekenen dat de bevolking der Fransche hoofdstad in 1881 ruim 2 miljoen Kilo gram van dat vleesch genuttigd heeft. Te Parijs bestaan een veertigtal paarden slachterijen. Te Zurich is het dnel verboden, ook voor heeren Studenten. Naar aanlei ding van dit verbod heeft thans een hon derdtal studenten de universiteit verlaten, waar zij das in de eerste plaats schijnen gekomen te zijn, om te vechten. De justitie te Doornik heeft bevel uitgevaardigd tot aanhouding van zekeren Bernhard, kannnik aldaar, die zich met 17 18 ton oDgeveer en paar miljoen francs heimelijk naar Amerika heeft verwijderd. Een groot aantal personen zoo geestelijken als leekenzijn reeds ver hoord, de buroos van het vikariaat zijn verzegelden de instruktie der zaak wordt met ijver voortgezet. Te Bern is dezer dagen een geval voorgekomen, dat aan de verdwijning van den ongelukkigen Marius Boogaardt her innerd. Een zeven jarig jongsken Brukli Marcuardwerd daar van school gehaald door eene vrouwen de onderwijzer maakte geen bezwaar den knaap mede te geven, daar zij zeide, dat mevrouw Murcuard op een plein in de bnurt met baar rijtuig wachtte. De knaap kwam niet thuis, doch zijn vader ontving een brief, waarin hem 50.000 francs werdgeëscht, die op een aangeduide plaats moesten worden gebracht. Kwam het geld er niet, dan zou de knaap worden vermoord. Dit gebeurde vrijdag, 17 dezer. Zaterdag werd het jongsken, door de aangifte van iemand, die kort te voren een gesprek had afgeluisterd van eenige personen dat hoofdzakelijk liep over de beste wijze om een kind van rijke onders weg te voeren, gevonden in een huis nabij Bern, waar vier ter kwader naam en faam staande personen hem hadden verborgen. De misdadigers zijn in hechtenis, 't Zijn een zekere Steiner met vrouw en zoon, benevens vrouw Zahnd, die den knaap van sohool baalde. De maakt in geheel Zwitserland de grootste sensatie. Trou wens, dat verwondert ons niet, want we herinneren ons levendighoe de treu rige Haagsche historie alle gemoederen in Nederland in beweging bracht. i) In een hoekjen, op een sofa, in de groote kajuit van een der stoorn- booten, die de Zuiderzee bevaren, zat ik naar omstandigheden vrij wel op mijn gemak, 't Woei stevig, maar ik had de hoop nog niet opgegeven om zonder zeeziek te worden de reis te volbrengen. Naar ik meendehad ik ook de noodige voorzorgen geno men. Me gedragend naar het advies van een Israëliet, met wien ik op eene vorige zeereis had kennis gemaakt, had ik een breeden doek stijf om mijn raiddel gewonden. Den raad opvol gend van een emeritus-apotheker, dien ik vroeger als medepassagier op de boot had leeren kennen, had ik een fleschjen chloroform in den zak waarvan ik mij een slap grogjen dacht te bereiden, terwijl ik vooral mijn hoop had gebouwd op het al gemeen bekend voorschrift van een grooten onbekende: ,,houd u rustig in een hoekjeneet een kapitale bo terham en drink nu en dan een glas cognac I" Zoo wapende ik me tegen een mogelijken aanval van het gevaar lijke monster, dat op de Zuiderzee ten allentijde slachtoffers zonder tal heeft gevraagd, en nog steeds met venijnige begeerigheid aast op elke zwakke menschenzieldie zich aan 't geschommel der zilte baren toever trouwt. 'k Was over me zeiven vol daan dat ik zulke uitnemende maat regelen genomen had; zonder vrees zag ik de toekomst te gemoel, en zonder eenige afgunst zag ik drie jongelui Hoogere Burgers van '1 oudsteof surnumerairs van 't jongste soort een potjen domino enta- meeren. Alleen kon ik niet dan met moeite me zeiven bedwingen, om den voortreffelijken raad van het cog- nacjen ook mede te deelen aan een oude jufvrouw, die was gaan zitten breien, en aan een deftig heer, die een boek van achteren naar voren las, en dus waarschijnlijk een rabbijn of een professor in de Oostersche talen was. 'k Had-geen Ilebreeuwsche lek- tuur bij me wat me trouwens meer overkomt; maar al had ik ze bij me gehad, ik had er toch niet van durven profiteeren, uit pure vrees, dat de tale Israëls, die me in mijn studietijd zoo vaak landziekig had doen worden, me thans zeeziek mocht maken. Ik haalde Johnson's History ot Rasselas uit mijn zak, maar ik weet niet, hoe het zoo kwam mijn leeslust scheen niet bizonder groot te zijn. Wel hield ik het boek- sken in mijn hand, en sloeg ik van tijd tot tijd een biaadljen om, maar eigentlijk lezen mocht het niet heeten wat ik deed, niettegenstaande de Abyssiniesche prins gewoonlijk zulk een geliefd reisgenoot voor me was, die al menigmaal op boot en spoor me beveiligd had tegen de aanvallen van den satan der verveling. Voor de afwisseling vatte ik eene krant op, die vóór me op de tafel lag. 't Was eene krant van de vorige weekeen nommer van een of ander orgaan voor deze of die stad en omstreken, met een leading-articlebevattende poli tieke beschouwingen van iemand die blijkbaar eenige routine had om voor 't vaderland weg te schrijven over dingen, waarvan hij hoegenaamd geen verstand hadmet een feuilleton handelende over de beste manier om lekke haringvaatjens in orde te bren gen; met een ingezonden stuk over de kwestie, of het niet gevaarlijk is voor het behoud-onzer nationaliteit, hannekemaaiers in 't hooiland te sturendaar natuurlijk elke Duitscher meent, dat alles wat grasgroen is, van Germaanschen oorsprong moet wezen, en dus geannexeerd moet worden. Verder behelsde het blad, onder het opschrift: „Buitenlandsch Nieuws" eene bloemlezing' zonder sa menhang uit de door andere kranten meegedeelde berichten, gevolgd door eenige telegrammendie blijkbaar door de vriendelijke bezorging van een trek schipper of per hondenkar aan de redaktie bezorgd waren. Onder de rubriek „Binnenlandsch Nieuws" na men de van steigers en goten naar beneden gevallen metselaarsde door gekleede dienders uit het water ge haalde kinderenen de bij gelegenheid van hun veertigjarig jubilee gefêteer- den de hun in eene fatsoenlijke krant toekomende plaatsen in. Een zeer belangwekkend yerslag van eene ge- meenteraads-zitlingwaarin heftige diskussies waren gevoerd over de meest doelmatige en minst dure uniform voor de gemeentelijke nachtwacht, de verkondiging eener aanstaande aanbesteding van de reparatie der brandspuit-huisjensen eenige markt berichten, waaruit duidelijk bleek, dat, waar de meerderheid deze of die richting is toegedaan, de kippen ook de duurste eieren leggenvorm den den overgang tot de advertenties waarin aan het publiek werd bekend gemaakt ja, wat niet al! Ten overslaan van een notaris zou dit of dat publiek verkocht wordeneen in dustrieel vroeg een kompanjon, en een eenloopend heer eene levensgezel lin beiden liefst met veel, maar altijd met wat geld; in dezen winkel was veel, in dat magazijn bijna alles te krijgen, enz. enz. En dan een stuk of wat berichten van geboorten, hu welijken en sterfgevallen. Een paar dood-advertenties waren opgeluisterd met een aantal bijbelteksten en met een soort van overzicht van de dog- matiesche gevoelens der overledenen en der overgebleven betrekkingen. Een geboorteberichl deed mij den praktieschen zin van den steller be won deren deze tocheen predikanthad adverteerendein dit vooral onder orthodokschen zeer gezocht orgaan, het bekende „door Gods goedheid" inge vlochten, terwijl hij het weggelaten had in een andere krant, waarin ik toe vallig den vorigen dag had zitten luren. Ja, zoo'n krant is merkwaardig, dacht ik bij me zeiven. Wat is er toch in alles een vooruitgang te bespeuren! Een vijftig jaar geleden zou toch niemand het gedroomd hebben, dat het stedekenwelks naam en wapen aan hel hoofd van dit nieuwsblad prij ken er ooit een eigen krant op zou nahouden; en nu, waarlijk heeft het er eene, en wel eene, waarvan ge tuigd mag worden, dat zij niet verre beneden het gewone peil onzer Neder- landsche joernalistiek slaat. O, het krantjen kon nog wel beteriedereen, behalve waarschijnlijk de redakteur en de uitgever, zou dat erkennen; maar tochhet publiek en dat is toch in zaken van kranten een bevoegd beoordeelaar, niet waar? het pu bliek vindt het een heel aardig kran tjen. En zou ik uwe waarde gering schatteno voortreffelijk nieuwsblad ik, die met een oud nommer van u in de hand zoo allergenotrijkst aan 't soezen raakte, in zulk eene inate, dat het me waarlijk gelukte, de zee, waarop ik dobberde, de kajuit, waarin ik zat, ja, mezelven met al mijne vatbaarheid voor de nauseae molestia te vergetenEer ik mij aan zulk eene schandalige onrechtvaardigheid schul dig maak, vergete mijne rechterhand zich zelve!— Een tijdlang had ik met gesloten oogen zitten peinzen over den merk baren vooruitgang en de waarschijn lijke vooruitzichten der Nederlandsche joernalistiek.Onderden invloed der om standigheden somewhat idealistiesch gestemd, stelde ik me niets minders voordan dat mijne kindskinderen zich eenmaal zouden verkwikken met de lektuur van een Hindeloopensche Indépendance en van een Arnemuidsch Vaderland. Aan hel felle gehobbel van de boot merkte ikdat we tusschen Stavoren en Enkhuizen moesten zijn. Met het doel om een teugjen uit mijn glaasjen te nemensloeg ik de oogen even op. Nog altijd had ik het kran tjen in de hand, en geheel onwille keurig viel mijn blik op een paar volzinnen uit het vlug geschreven hoofdartiekel. 'tWas een scherpe aanval op de .politieke tegenpartijen tege lijkertijd een hatelijkheid op de theorie van Darwin, waarover de schrijver wel eens had hooren praten. „Wie op de houding onzer tegenpartij let," zoo las ik, „zal wellicht meenen een krachtig argument gevonden te hebben voor Darwin's hypotheze aangaande de afstamming van den menschmaar werkelijkwe hebben onze geestver wanten maar te hooren spreken en te zien handelen, om er innig van overtuigd te wordendat er tusschen den mensch en den aap geenerlei verwantschap bestaat. Wel ons, dat we in ons zeiven een bewijs vinden tegen de meest revolutionaire onder stelling, waarvan de wereld ooit ge hoord heeft, en die evenzeer knaagt aan Gods eer, als aan den adel des menschenlijken geslachts!" Al mijn ingenomenheid met mijn krantjen verhinderde niet, dat ik me toch met eene polemiek van dit gehalte niet vereenigen kon. 'Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1