ïeskousen ornpieisters HAARLEMSCH DUINEN Iets prachtigs! ATSCHAPPIJ 'lomsche Brood* on Meelfabriek, 3IK VET ÜYLEESCH, Ddische geraffineerde icinale-traan uit ver- ihlever merk: L.F.F.G. p-Enveloppen aam, adres enz. f2.15 en vel Postpapier an SOEST Likkerij.Amsterdam. m CittertZonen, Haarlem. [.DEED ZEILDOEK )ER'S Magazijn. NGELSCHE AN CITTERT ZONEN. m v TE HUUR. No. 27. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 5 April 1882. Per drie maanden f—,25. fr. p. p,,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Van alles wat. N ieuwsberiehten. Soezerij. lOODPRIJZEN. Tarwebrood p. Kgr. 20 Ct. euwscb Krop15 17 ood11 11% 12 13 :ood55 25 am in pakjes van Kgr. 12 3, Kadetjes, Bollen, 'impjes en gewone Ijesper stuk 2 ter brood en fijne ijesper stuk 2% schuit(ENKEL E)per 10 stuks 10 schuit 20 10 is uitsluitend verkrijgbaar depots waar steeds schalen >orhanden zijn om de koopers e gewicht te overtuigen. L April 1882. (309) te verkrijgen bij J. DE '.ampervest N°. 5. (310) 40 Ct.Marine 50 Ct. dere soorten ontvangen. Wed. KESLER, traat over H hotel Punchier. d de beste, die als genees- aanbevolen worden. Deze ie, volgens certificaat van lesters van voedingsmid- sterdam, zuiver en zonder inging is, kan wegens haren reuk en goeden smaak zonder zelfs door kinderen ingeno- Generaal-Depöt voor Neder- IERMANN BELMONTE 4, Amsterdam. (312) 1/3.50.-^ Hoofdenf5, :je)n 1) jevering van all0 Boek werken. ilgemeen bekendheid is aan- bodig. (313) mer uit een stuk 2.20 de ZEILDOEK in differente 55 de vierk. Meter. (314) jpheffing der pijn. Prijs per ide 12 Pleisters, 40 cents, bij den Heer J. VAN DE [ITS, Drogist, Kruisstr. (315 van Kennemerland door F. SDEN, Prijs f 0.30. 3der make met dit prachtige kje kennis! (316) g bereid, gezuiverd en ge in flacons van 80 stuks, met ijzing 45 cents, n verkrijgbaar bij J. VAN D SMITS. (317) elegantste dessins. (318) H M H Kruisstraat. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No. 21. Bovenhuis 2.50 p.w. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 67. Gem. kamers /15 p.m. April. No. 100. Bovedw. ƒ2 p.w. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 14-trood. Bovenh. /150 p.j. terst. Damstraat No. 12rood. Bovenh./300p.j. Mei. Doelstraat No. 26zw. Benedenk.ƒ2.50 p.w. terst. Drossestraat NO. 13. Bovenh ƒ2.30 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis /700 p j. terst. Ged. Oude Gracht: No. 5. 2 Gem. voork. ƒ30 p.m. Mei. No. 5. 2 ongem. voork. ƒ25 p.m. terst. No. 150. Bovenh. 250p.j. Mei. Gierstraat; No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-en achterk. 20 p.m.terst. No. 44. Bovenh. ƒ200 p.j. Mei. No. 51. Gem. voork./16 p.m. April. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m. Mei. No. 85. Bovenh. ƒ250p.j. April. No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 103. Huis ƒ600 p.j. Mei of.Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite 350 p.jMei No. 150. Gem. kam. f35 p.m. Mei. Groot Heiligland No. 35. Boveuachterk. 125 p.w. terst. Heerensingel No. 43. Koffieh/22 p.m. terst. No. 44. Wagenk. ƒ6 p.m. terst. No. 45. Huis m. tuin /22 p.m. terst. No. 46. Hdis m. tuin ƒ22 p.m. terst. Hooimarkt: No. 16. Bovenh. ƒ225 p.j. terst. Houtmarkt: No. 43. Achterbovenh. ƒ2 p.w. terst. Jansweg No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht f300 p.j. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. April. No. 66. Benedenh. ƒ1.20 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. April. Korte Heerenstraat: No. 14zwart. Bovenh. ƒ1.80 p.w. terst. Korte Jansstraat: No. 6. Gem. benedenk. en slaapk./20 p.m. April No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. Kruisweg No. 40. Huis met tuin ƒ500 pjMei Molenpad: No. 3. Huis en tuin /230 p.j. Mei. Molensteeg No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 20. Benedenh. 2.25p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. No. 26. 2 Gem. kam. ƒ28 p.m. Mei. Meesterlottenlaan No. 64. Bovenh. flSOp.j. 15 Mei. Winkelh. ƒ2.50 p.w. tetst. Noor der-Schoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizen ƒ10 p.w. terst. Parklaan No. 45Huis m. tuin ƒ700 p.jMei te bëvr. Zijlvest 37. No. 68. Huis en tuin ƒ550 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin ƒ350 p.jMei. Ridderstraat No. 34. Pakhuis ƒ1.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 4. Gem. kam. 35 p.m. terst. No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schootersingel: No. 62. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Mei. Sehooterweg No. 4, 8 Huizen mtuinƒ600 p.JMei Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No 104. Huis ƒ550 p.j. Mei. Spaarnwouderstraat No. 95. Bovenh. /2.75 p.w. Maart. No. 130. Bovenh. 5 p.w. Maart. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 pj. terst. Wester Boogaardstraat: No. 5. Benedenk. ƒ1.20 p.w. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rustƒ500 p.j. No. 8. Gem. Bovenvoork. /20p.m. terst. Zijlstraat No. 23. Gem. voork. ƒ12p.m. terst. No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. Zijlvest: No. 13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Zijlweg No. 41. Huis ƒ18 p.m. terst. Er is te Haarlem iets prachtigs te zien. Mem zegge niet, dat het overbodig is de Haarlemmers daarop attent te maken. Of 't komt door den overvloed van aesthetiesch ABONNEMENTSPRIJS Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, genot, dat de Spaarnestad aan hare bewo ners te smaken geeft, weet ik niet; maar wel weet ik, dat er in en om Haarlem veel moois te zien isdat door 't oog van menig Haarlemmer nooit is aanschouwd. Daar hebt ge, om maar een voorbeeld te noemen, het Bisschoppelijk Muzeüm op den Kruisweg er zijn er in Kenau's vestedie niet wetendat het bestaat, en het aantal der stadgenootendoor wie deze wel in onoogelijke lokalen uitgestaldemaar daarom niet minder fraaie en zeer belang rijke verzameling is bewonderdis gering. Daarom„er is te Haarlem iets prachtigs te zien"'tis lang niet overbodig, er de aan dacht der Haarlemmers op te vestigen, maar vooral niet, als dat prachtige niet iets isdat blijft, zooals een Muzeümmaar iets dat voorbijgaat. Wie dit schrijft, is een man „wt enen lande over see," maar hij is te Haarlem geboren en groot gebracht, en iets prach- figs, dat hij daar een twintig jaar geleden gezien en bewonderd heeft, dat is er nu wéér te zien en te bewonderenen hij wil er de inwoners der goede oude veste op wijzenopdat zeer velen het genot smaken, dat hij destijds gesmaakt heeft. En hij roept hun toe: stelt het niet uit, want wat ik u aanraad te gaan zien, 'tis kort van duur, „als de wint daerover gegaen is, so en is het niet meer; in den mor- genstont bloeyt het, en 'tverandert: des avonts wort het afgesneden, end e'tverdor- ret." Men begrijpt, dat ik bloemen bedoel. Maar, op bloemen wijzen in de anthopolis, in Holland's scboone bloemenstad, dat is immers als op water wijzenwanneer men langs een zeedijk wandelt, en in en om Haarlem behoeft men de oogen maar op te slaan, om bloemen te zien! Dat is zoo, maar daarom laat het zich begrijpendat bet iets bizonders is, waarop ik wijzen wil. Er is te Haarlem iets prachtigs te zien. Den weg kunt ge wel vinden. Den Kleinen Houtweg kent ieder Haarlemmer, maar ook kennen allen de beroemde tuinbouw inrichting van e. h. krelage zoon aldaar. De hyacinthen-pronkbakken zijn er in bloei. Weet ge, wat dat zijn? De firma krelage zal 't u zeggen: 't zijn //pronk bedden, die gedurende den winter en liet voorjaar door alle mogelijke middelen tegen de wisselvalligheden van het weder be schermd worden, en waarover gedurende den bloeitijd eene tent wordt gespannen, waardoor de kleurenpracht der bloemen wordt bewaard, en zich voor den aan schouwer schooner voordoet." Ruim 15 jaar geleden was men uitge-1 scheiden met het planten van zulke bakken waarschijnlijk tengevolge van het steeds toenemen der voorjaars-tentoonstellingen van bloeiende bolgewassen. Maar sedert 1880 is de firma krelage er weêr meê begonnen. Twee zulke bakken werden er toen weêr door haar geplant. De eene, Regelbak genaamd, bevatte 102 verscheiden heden, van ieder zes stuks op eene rij, de kleuren met zorg gerangschikt. De andere genaamd Rang eer-bak, bevatte hetzelfde aantal bollen, maar hier was elke bol een andere verscheidenheiden alleen in de wijze, hoe de kleuren afwisselden, was zekere regelmaat gebracht. De regelbak bevatte alleen enkelbloeiende verscheidenheden; in de rangeerbak werden nevens enkelen ook dubbelen en gevulden geplant; in beiden moesten de zeer vroege zoowel als de zeer late verscheidenheden uitgesloten worden om gelüktijdigen bloei te bevorderen. In 1881 werden evenzeer twee pronk- bakken geplant. De eene, de Regelbak, werd op dezelfde wijze gearrangeerd als het jaar te voren. Bij den Rangeerbak volgde men een andere methodehier wer den telkens voor twee achtereenvolgende rijen geheel dezelfde verscheidenheden in gelijke volgorde gebezigd om fraaier kleu reneffect te verkrijgen en de verscheiden heden beter te kunnen beoordeelen. Hoe wel daardoor minder verschillende verschei denheden plaats konden vinden, kon men in de keuze der schoonsten des te ge- strenger zijn. Aan dezen vorm heeft men den naam van Tweerijige Rangeerbak gegeven. Dit jaar is bij het planten geheel het zelfde stelsel gevolgd als in 1881. Door de tentbedekking duurt de bloei der hya cinthen in zulke bakken in den regel veel langer dan op het open veld, terwijl de planten tevens de voor elk exemplaar meest mogelijke volmaaktheid bereiken." Nu weten we, wat pronk-bakken zijn; de firma Krelage de eenige die ze dit jaar ter bezichtiging stelt heeft het ons gezegd. Hare tentoonstelling is van 30 Maart tot na half April dagelijks geopend, voor bewoners van Haarlem en omstreken van 2—4 ure des namiddagsvoor vreem delingen ook des voormiddags v. 1012uur. Moet ik trachten te beschrijven, hoe prach tig de bloemen zijn, die men daar te aanschouwen krijgt, hoe heerlijk de kleu ren, hoe aangenaam de geur? Dat verge men niet van den armen man, „wt enen lande over see" die er zelf dit jaar niets van te zien krijgt, maar toch gaarne zoo- velen mogelijk aansporen wil, van de hun door de HHKrelage en Zoon aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Iets prach tigs zullen zij te zien krijgen, en iederen Haarlemmer, die den schitterenden bloe- menschat op den Kleinen Houtweg be wondert, zal het goed doen te zien, hoe der Hollandsche bloemenstad de kroon nog niet van het hoofd is gevallen, maar hoe zij door mannen als Krelage en Zoon in haar oude eere wordt gehandhaafd. Op, HaarlemmersopNaar den Kleinen Hout weg! Daar is iets prachtigs te zien! dixi. In een onzer groote bladen leest men letterlijk het volgende: »kedën-ocktend ontsnapte op het Hoogezand een kalf aan zijn twee geleiders. Yoortdravende tot op de brug van den Zuidwal, sprong het dier over de balie in de gracht. Redding bleek onmogelijk en het kalf vond den dood in het water." In der daadeen hoogst inte ressant' bericht! Gelukkig voor de groote bladen, dat de Multatuli-quaestie is opgeworpendie helpt huishouden d. i. kolommen vullen. Eén ding is zeker bevreemdenddat namelijk Multatuli zelf er zich nog niet in gemengd heeft. Maar 's mans welbekende zedigheid zal hem hoogstwaarschijnlijk weêrhouden. Ge vraagd voor de expeditie naar Dickson- haven tegen 1 Juli één geneesheer en één natuurhistoricus. Men moet zelf kunnen smeden, timmeren, verven, schoenen en kleederen maken en alle werktuigen daar voor hebben. Men zal ook zelf moeten koken en brood bakken. Waarom biedt zich voor de beide laatstgenoemde functiën geene juffrouw van de hoogere burger school of geene maagd van Eben-Haëzer aan Gelukkig verbinden zich mannen van allerlei richting en allerlei stand (zelfs een majoor) tot eene voorloopige commissie tot het ontwerpen van bepalin gen voor een op te richten Nederlandsch Zondagsbond. Maar Dr A. Knijper met zijn veldheersblik wil er niets van weten. De verdienstelijke A. Boeklage is be noemd tot hoofd der politie van dat Nieuwer Amsteldat door de Commissie van Rapporteurs zeer vluchtig is bezocht. Geschenken zijn uitgedeeld aan den heer P. Schuurmansedert 1854 burge meester van Bovencarspelaan Jhr. Mr. C. L. van Beijma, eervol ontslagen kan tonrechter in het kanton Berlikum door de notarissen van het kanton: een keurig bewerkte stoel met 's Jhr's familiewapen en de wapens der drie gemeenten tot het kanton behoorende in den rugen aan D. v. d. Berg, 50 jaren lang tamboer der Delftsche schutterij van de officieren een gouden horologie, van de onderofficieren een gouden kettingvan de tamboers een fraaien armstoel. Een tooneelgezelschap van Namen gaf eene voorstelling te Maas tricht. Mannen zoowel als vrouwen keer den wonderbaar verdikt over de Belgi sche grenzen terug. Maar de douanen wisten beide mannen en vrouwen te ver dunnen door ze te ontlasten van koffij en sigaren. De Braga-onthulling heeft plaats gehad in de eerste aflevering der nieuwe uitgave van 't oude tijdschrift met inleiding en toelichting van A. Winkler Prins, 't Blijkt nu, dat drie protestant- sche geestelijken en één genie-officier de voornaamste bewerkers waren van dezen in der tijd forsehen aanval op de helden der Nederlandsche letterkunde; dat het tijd schrift zijn oorsprong te danken had aan Winkler Prins en zijn opgang aan J. J. L. ten Katedat zelfs v. d. Bergh (niet Helvetius maar Sampje) heeft medege werkt; dat de auteurs zeiven niet vies waren van het den Gidsmannen verwetene: *>Me metipsum adorabovos vestraque gatlikkabozij deden 't meer in 't ge heim en waren ook gloeiend pedantmaar dat zij niet konden roemen: »om den wille van het smeer!" want voor den eersten jaargang kreeg ten Kate ruim ƒ56 en Prins ruim 28. »Ik heb hier niets bij te voegen," schrijft laatstge noemde wij ook niets, behalve dit ééne: dat Servaas van Rooijen voor de mede werking zou bedankt hebbendie nu meldt, dat hij niet dan tegen geldelijke vergoeding genegen ismededeeliDg te doen van datgene wat hij omtrent »Braga" verzameld heeft. Overleden David Navarrode dikste man der wereld, we gende 720 pond. Hij schonk kort voor zijn dood hand en hart aan een mooi tenger zestienjarig meisje. Zeven personen waren noodig om hem te verbeddeneen ledikant bezweek onder zijn gewicht. Met welke wantrouwende blikken zouden de Belgische douanen hem hebben aangezien! 't Moet al hagelen of sneeuwen zoo schrijft men uit den Haag anders kan men er zeker van zijn, dagelijks ondanks weêr en wind de kleine prinses met haar „hofstoet" uit rijden te zien gaan. Die hofstoet bestaat uit een kin dermeid, eenvoudig in een paarsch ge streept katoentjen gekleed met mantel en hoeddie 't kinder wagen t jen duwt, waarin de jeugdige vorstentelg ligt. Daarnaast loopt de goevernante, en op eenigen afstand volgt een lakei, 't Prinsesjen wordt niet verwenddat is zeker't blijkt nit alles dat zij volgens het Duitsche régime wordt opgevoedd. i. gehard wordt tegen de koude. Zij moet er gezond en blozend uitzienen bepaald een wat men noemt voordeelig kind zijn. Zij zal hare konink lijke ouders bij hun j aarlij ksch bezoek aan de hoofdstad niet vergezellen. De Koningin zal dientengevolge ook niet de geheele week van Zr. Ms. verblijf te Amsterdam vertoeven, maar een paar dagen na haar aankomst reeds naar de rezidentie terugkeeren. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging voor Han del en Nijverheid zijn de oorzaken be sproken van den minderen bloei van den handel op onze Oost-Indiesche bezittingen en van de takken van nijverheid, die daarmede in verband staan. Al de sprekers, die in die vergadering het woord voerden de H. H. Mackay, C. Hartsen, I. Heemskerk Az.v. Bloemen Waanders en Bahlman gaven met roerende een stemmigheid al de schuld van genoemde handelsverflauwing aan de liberale kolo niale politiekde afschaffing van de differentieele rechten was de oorzaak van alle ellende, en alleen van terugkeer tot het proteotionnisme was verbetering verwacht. Eene motie in dien geest werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Wat zon Bismarck zich in zulk eene vergadering thuis gevoeld hebben De uitgestrekte Friesche gemeente Ooststellingwerf moet in meer dan één op zicht onder de noodlijdende geteld worden. Vooreerst is er gebrek aan predikanten. In 't dorp Appelscha heeft men 4 kerken en maar één predikant, nament lijk die der Christelijk Gereformeerdendie ook zijn ambt weldra hoopt neder te leggen. Bo vendien worden 4 andere dorpen Makkinga, Elsloo, Donkerbroek en Haule binnenkort ook vakant, zoodat de 11 dorpen van Ooststellingwerf dan slechts 3 predikanten zullen hebben. Met de geneeskundige hulp is het er nog treuriger gesteld, daar de 11 dorpen maar één geneesheer bezitten. En met het hulp personeel bij het onderwijs staat het niet beter, daar er al gedurende bij na j aars twee onderwijzers vakatnren zijn, die spoedig met 2 zullen vermeerderd worden. Het afgelegene van de gemeente, lage traktementen, en de vooral voor ambte naren zeer drukkende gemeente-belasting werken niet mede tot verkrijging en behoud van het personeel. De kerkvoogden van Wanswerd, een dorp in de Friesche gemeente Fer- werderadeel hebben zich zelf leelijk iD den neus gesneden. Sedert vele jaren werd door de kerkvoogdij de onderwgzerswo ning met tuinhenevens de grondwaarop bet schoolgebouw staataan de gemeente in kosteloos gebruik afgestaan. Op het einde van het vorige jaar evenwel meenden kerkvoogden, gedreven door vijandschap tegen de openbare school, daarin veran dering te moeten brengen en vorderden zij vergoeding voor een en ander. De Raad nam hierin genoegen. De huur overeenkomst zou worden opgemaakt, doch nu bleek bij onderzoek, dat al de genoemde eigendommen titels van eigendom waren niet voorhanden't betrof schenkingen van vóór eenwen bij het kadaster bekend staan als te zijn school landen of op schoolland staande. De Raad oordeelt thans, dat al deze landen der gemeente toebehoorenen dat de gemeente alzoo tegen geldelijke vergoeding zou huren wat haar eigendom is. De onderhandelin gen met Kerkvoogden zijn thans natuur lijk afgebroken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft M. H. gefaljeerd koopman te Franeker, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 2 jaar celstraf. Het aktief van den boedelruim 13.000stond tegenover een passief van ruim 62.000. Beschuldigde had vóór zij n falsissement vele goederen uit zijn boedel verwijderd. De gouden,- zilveren en jnweelen voor werpen, die verduisterd waren, besloegen een tafel, en de overige voorwerpen vul den een afzonderlijk ruim vertrek. Te Brussel heeft een oppasser eener schooldie vroeger een der Peltzers ge kend hadzich van het leven beroofd. De man had zich in 't hoofd gezetdat hij op Vaughan geleeken dat men hem zon arresteeren. Hij veranderde zijn gewonen gang, trachtte aan zijn gezicht een anderen plooi te geven, maar niets hielp; om uit zijn lijden verlost te wor den ging de ongelukkige naar een nabij gelegen bosch en sneed zich met een scheermes den hals af. De Amerikaansche advokaat Good hue, thans te Brussel in heehtenis, moet de plaatsen hebben opgegeven, waar de voortvluchtige kanunnik Bernard de door hem gestolen gelden geborgen heeft en zichzelf schuil houdt. Daarom zouden twee rechtelijke ambtenaren zich naar Londen begeven hebben, waar zich het ontvreemde zou bevinden. De Stations- chef te Chatelineanbroeder van den voortvluchtige, is in heehtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid. Aan eenige werklieden gelukte het een paar dagen geleden eene gruwelijke misdaad te voorkomen. Aan de Maurits- kade bij de van Lijndenstraat te Amster dam trachtte een man een jongske van omstreeks 6 jaar onder een aankomenden zandtrein te werpen. De personen, die dit zagensnelden toe en redden juist nog intijds het knaapjen, waarna zij den ellendeling op vrij hardhandsche manier aan de politie overleverden. In Engeland ijvert men op zoo overdreven wijze voor de dierenbescher ming, dat toen de experts in het beruchte vergiftigings proces van Dr. Lamson met het door den beschuldigde waarschijnlijk op zijn bloedverwant aangewende vergift proeven wilde nemen op een paar ratten, zij ternauwernood zich konden vrijwaren tegen eene rechtelijke vervolging. De voornaamste mannen op het gebied der natuurwetenschappen in Engeland hebben zich nu aan het hoofd gesteld van eene vereeniging tot bescherming van het we tenschappelijk onderzoek en de wetenschap pelijke onderzoekers. Deze vereeniging stelt zich voor, zooveel mogelijk te waken, dat geen dier voor wetenschappelijk on derzoek noodeloos gemarteld wordt, maar ook de laffe sentimentaliteit te bestrijden, die verhinderen wil in 't belang der menschheid proeven te nemen, zelf op ratten en muizen, waarmee anders toch door de dierlievende niet wetenschappe lijke lui doorgaans niet zooveel kompli- menten gemaakt worden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 1 April 1882, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No, 1. 3 Huizen aan de Hooimarkt en Park laan. Get. 6, 8 en 106. No. 2. Huis, Hooimarkt No. 4. No. 3. Huis met tuintje, naast het voorgaande, hoek Hooimarkt eu Parklaan. Te zamen ƒ10550 B. Zuithof qq. No. 4. Huis met tuin, L. Molensteeg No. 13. No. 5. Huis, naast het voorgaande, No. 11. Te zamen ƒ6650 H.C. Tomberghqq. No. 6. Huis, Korte Heerenstraat No. 21. ƒ2125 A, Maas. No. 7. Huis, Nieuwe Spaarnwouderstr. No.16. ƒ2100 R. Verdel. No. 8. Huis, Rozelaantje No. 5. No. 6. Huis met tuin, naast het voorgaande. Te zamen ƒ4705 E. J. Jonckbloedt. No.10. Huis, Ged.Kraaienhorstengr. No. 29. ƒ2645 IV. van Scheijndel. No.ll. Huis met tuin, KI. Houtstr. No. 119 ƒ4650 J. J. Homan qq. No.12. Huis, Baljuwslaan No. 18. ƒ1650 A. van Heulen. No.13. Winkelh., Koudenhorn No. 60. ƒ1600 F. van Leuven. No.14. Schuldbekentenis R.K. Parochiale kerk van den H. Antonius van Padua groot ƒ1000. No. 48 ƒ100; pCt. E. J. Jonck bloedt. No.l5.Een dito als voren No. 49,100!* pCt. II. C. Tombergh. No.16. Een bewijs van aandeel, groot/500 ten laste der Soc. Trouw moet Blijken. No. 9, 99|pCt. H. C. Tombergh. No. 17. Eene schuldbekentenis ten laste der studenten-soeieteit Minerva groot/100. 77 pCt. A. Merens JCz. No.18. Wmkelh., Gierstraat No. 5. ƒ8900 H. B. Sckoonman. No.19. Huis, Voldersgracht No. 13. No. 20. Huis, naast het voorgaande, No. 15 Te zamen ƒ5825 M.MiüderenR.Verdel. (Slot). Zooveel herinner ik me wel, dat de kwestie door mijn krantjen „de alles beheerschende" werd genoemd; dat in het hoofdartiekel op niet onduidelijke wijze werd gezinspeeld op het verbanddat er gezegd werd te bestaan tusschen de kwestie en het kommunisme, en dat „de grondslagen der maatschappij "twee maal „wankelend" werden genoemd en drie maal „op losse schroeven" gezegd werden te staan. 'tWas niet ongelukkig' voor medal de zee thans vrij wat rustiger was dan een uurtjen te vorenwant waarlijkzulke pessimistiesche beschouwingen en uitdrukkingen zijn alles behalve pro- batum, waar gevaar van zeeziekte bestaat. Ik was nu blij, dat mijn aandacht op dat onderwerp gevallen was, en mijne dankbaarheid aan mijn krantjen kreeg allengs reusachtige afmetingen. 'tWas zoo'n bij uitstek geschikt iets om aan 't soezen te raken, en des noods tot in 't oneindige aan 't soezen te blijven. Zonder me op de hoogte van de zaak te mogen reke nen had ik toch veel er over hooren praten door menschen, die naar de oplossing der kwestie zochtenen door anderendie meenden deze ge vonden te hebben, en door noch anderen, die haar oplosbaar noemden. Komt men niet als in een doolhof terecht, zoodra men afwijken gaat van het gevoelen, dat men vroeger als het eenige redelijke beschouwd heeft, dat vraag en aanbod de waarde van den arbeid moet bepalen? Zou het bij slot van rekening toch niet het beste zijn, dien regel van vraag en aanbod in eere te houden? Moe sten niet onze oekonomen zich liever wijden aan het onderzoeken van wat den marktprijs van den arbeid drukt, dan aan het zoeken van een oplos sing en gros voor het groote pro bleem? Zullen niet de konsumenten de kinderen van de rekening worden, wanneer de fabriekant geforceerd wordt den arbeid duurder te betalen, en zal men niet den kleinen burgerstand zoodoende tot proletariërs maken? Zijn het de arbeiders alleen die tegen woordig gebogen gaan onder den druk der omstandigheden? Is niet de arbei der vaak te veel eischend wil ik nu maar niet zeggen maar toch on dankbaar? Wordt er niet veel van allerlei aard voor dien stand gedaan Hebben niet andere standen reden om zich te beklagenomdat men de arbeiders ten hunnen koste bevoor deeld, waar't het dragen van lasten ten behoeve van het algemeen belang betreft? Zeker, de arbeiders moeten gehandhaafd worden in hunne rechten als burgers van den Staat. Zeker, zij moeten zich mogen vereenigen, en vereenigd moeten zij besluiten mogen nemenook om den arbeid te staken; maar de gevolgen van hunne beslui ten komen ook voor hunne rekening en de Wet, die voor allen dezelfde is, en voor welke allen gelijk zijn, moet gehandhaafd worden, wanneer burgers of vereenigingen van burgers onredelijk geweld tegen hunne mede burgers willen plegen't zij die mede burgers patroons of medearbeiders zijn. Alles mooi en wel, soesde ik voorl, misschien zouden al die opmerkingen uitnemend te pas komenwanneer eene kommissie van afgevaardigden uw raad kwam inwinnen en u kwam vragenof gij hel al ol niét wensche- lijk achttet, de sociale kwestie qua talis op touw te zetten. Maar ge moet niet vergeten, dat die kwestie nu eenmaal een feit is.Ja, dat is waar, en ik geloof indedaad, dat de meeste ad viezen, in deze zaak uitgebracht, bizonder nuttig zouden geweest zijn op eene meeting, bijeen geroepen om te delibereeren over de vraagis het al of niet wenschelijk, de sociale kwestie op te werpen Maar nu „Ik ben eens boven geweest, mijn heer, en we zijn Durgerdam voorbij," klonk me eene stem in de ooren. De man, die mij dus aansprak, was de heer, dien ik in een boek van achteren naar voren had zien lezen, en die daardoor zoo'n Oosterschen indruk op me gemaakt had. Ik ont waakte uit mijn soezerij, en weder- keerende tot de praktijk des levens, maakte ik een praatjen met hem, die mij had aangesproken, liep daarna even naar't dek, om een blik te werpen op de kolossale Oranjesluizen. Ware ik nog aan't soezen geweest, geen andere onderwerpen zouden me zeker hebben bezig gehouden, dan al de bot, welke sinds eeuwen door de burgers van Durgerdam gevangen isen verder ook hel belangwekkende monument van Nederlandsche water bouwkunde, dat ik zoo aanstonds gelegenheid zou hebben langer te bewonderen dan me lief was. In de kajuit terug gekomen, zamelde ik overjasvalies en parapluie bijeen en rekende ik met den hofmeester af, die zeker van soezende passagiers niet rijk zou worden. Niet zonder weemoed wierp ik een laatsten blik op mijn krantjen, en toen verliet ik voor goed de kajuit. Amsterdam wat ziet ge er toch prachtig uit, als men u dus slooraende of zeilende nadert! En wat is hier veel veranderd, sedert ik hier voor 't laatst was! En wat zal er nog veel veranderen! Zou er iets komen, dat het gemis vergoedt van de Nieuwe Stads Herbergen ook van de steigers die mij in mijn studententijd zoo menig genotrijk oogenblik verschaft hebben?Maar ik mag nu niet lan ger soezenelke tijd baart nevens distelen ook rozen; de apen, als zij werkelijk praeadamieten en stamvaders van ons geslacht geweest zijnzullen het destijds ook zoo kwaad niet gehad hebbenin mijn jonge jaren maakte hier het verkwikkelijk genot op de steigers de slappe koffie van de Nieu we Stads Herberg goed, en thans ook is er waarlijk veel goeds, dal de ellende van hel heden aequivaleert! Niet soezen langer! Kapitein, hijsch een vlaggetjen, want ik moet eene vigilante hebben! Vaarwel, lezer van het llaarlemsch Advertentie blad!

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1