SThuijkman, HAARLEMSCH ichöpfung. rTEN enz. SCHAPPIJ ,sche Brood* on Ifabriek, RTITUUR DE LION. 1DEN. dan 300 modellen. voor f 1.90 URG-L.OTEN. Kruisstraat No. 29. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden f—,25. fr. p. p. n —,40. van WOENSDAG 12 April 1882. Dinsdag- en Vrijdagavond. TE HUUR. Van alles wat. N ieu wsberichten. Mevrouw Cornelia. I lil 3PRIJZEN. rebrood p. Kgr. 20 Ct. ch Krop15 17 11 11% 12 13 55 25 in pakjes van Kgr. 12 idetjes, Bollen, es en gewone per stuk 2 ood en fijne perstnk 2 uit(ENKEL per 10 stuks 10 lit 20 10 uitsluitend verkrijgbaar lts waar steeds schalen ,nden zijn om de koopers wicht te overtuigen, •ril 1882. (431) 7EN LOOSJES is VAN O Cent. (432) ite keuze ]ST EdSTZ., e sedert jaren bekende en. hade aangenomen. (433> p Reis door Nederland voor de kinderen mede vasthouden van 'tlachen? 5 Mille gebruiken? ',ein nu present hebben Lees goed, voor bespottelijk. A. De erlandprachtwerk van ƒ5.50. B. Het i kan, dat zegt Papa. platen, van ƒ2.50. de Weerbaarheid, van ƒ40,000, minste 3, nooit neen nooit Lvonturen v/d Baron n met PI. Dat alles dan nog als Premie lat prachtige, groote enstein cadeau te maar een beperkt keurige Pakken voor erkrijgbaarna ont- wissel 6 50, waarbij aarbaar Aanbod", bij izaar van Goedkoope b/d Vischmarkt, te r Buiten franco (444) rdamsche ni en 1 December a. s. i bekomen bij de firma !T ZONEN. (445) No. 33, aet het herstellen van Schoeisel. (446) :ps, Damast, Cretonne, Saai, etc., voor i OVERGORDIJNEN. reid, gezuiverd en ge- icons van 80 stuks, met r 45 cents. erkrijgbaar bij J. VAN 4ITS.(448) fO. 50. i,2.00. ff500 a bij de Heeren P. VAN CN. Als Agenten der Ring van Nederland. Dienstregeling- van het Postkantoor. 15 Oetober 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg.1 30, 6.30 'sav Lichting der liulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'smorgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Koord- en Zuidhollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Maatschapplj. Eerste wages 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41-)-12.1 's morgens, 1.16, 2.41 f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens: 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4, 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Advertentiën woeden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No. 21. Bovenhuis/2.50 p.w. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. f'i p.w. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Boveah. /150 p.j. terst. Damstraat .- No. 12rood. Bovenh. ƒ300p.j. Mei. Doelstraat No. 26zw. Benedenh./2.50p.w. terst. Drossestraat NO. 13. Bovenh./2.30 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Ged. Oude Gracht: No. 5. 2 Gem. voork. /30 p.m. Mei. No. 5. 2 ongem. voork. ƒ25 p.m. terst. No. 150. Bovenh. ƒ250}) j. Mei. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-en achterk./20 p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. April. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m. Mei. No. 85. Bovenh. ƒ250 p.j. April. No. 103. Huis ƒ600 p.j. Mei ofAug. No. 122. 2 Benedenk. en suite/350p.j. Mei. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Groot Heiligland No. 4. Kamer ƒ1 p.w. terst. No. 35. Bovenachterk. ƒ1.25 p.w. terst. Heerensingel No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. 6 p.m. terst. No. 45. Huis m. tuiu 22 p.m. terst. No. 46. Huis m. tuiu ƒ22 p.m. terst. Hooimarkt No. 16. Bovenh. ƒ225 p.j. terst. Jansweg: No. 2. Huis en tuiu ƒ1000 p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 116 p.m. April No. 66. Benedenk. /1.20 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. April. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20 p.m. April No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. 7250 p.j. Mei. Kruisweg No. 40. Huis met tuin ƒ500p.j. Mei. Molensteeg No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Lange Veerstraat No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. No. 26. 2 Gem. kam. 28 p.m. Mei. Meesterlottenlaan No. 64. Bovenh. ƒ130p.j. 15 Mei. Winkelli250 p.w. tetst Nieuw Heiligland: No. 7. Bovenwoning /1.50 p.w. terst. Noorder-Sehoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Pa.rlrl dfl,Ti No. 68. Huis en tuin ƒ550 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin 350 p.jMei. Ridderstraat No. 34. Pakhuis ƒ1.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 4. Gem. kam. 35 p.m. terst. No. 13. Woonk. f 225 p.j. terst. SchootersingeL No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Sehooterweg No. 4, 8. Huizen m. tuin. ƒ600 p.jMei. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No 104. Huis ƒ550 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. buvenk. ƒ225 p j. terst. Turfsteeg -. No. 5. Bovenh. ƒ2.50 p.w. Mei. Wester Boogaardstraat: No. 5. Benedenk. ƒ1.20 p.w. terst. Witte Heerensteeg: No. 41. Voork. ƒ1.50 p.w. terst Wolstraat: No. 17. Winkelli. ƒ6.50 p.w. 15 April. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500 p.j. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 23. Gem. voork. 12 pmterst. No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. Zijlvest No. 13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Zijl weg: No. 41. Gem. voork. ƒ16 p.m. terst. MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van s childerij en op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrjj. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden derNeder- fandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kunstnij verheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde ledeur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk museHm voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijksuitgenomen Zaterdag Zon en Feestdagen, van 10 5 ure Toegang 25 cents per persoon, üoorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 103 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uren, de overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Or gel-bespeli ng in de Groote Kerk. Dinsdag van 1— 2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Het ontwerp van wet betreffende eene veranderde grensscheiding tnsschen Am sterdam en Nieuweramstel is op machti ging van Z. M. den Koning door den minister van Binnenlandsche zaken terug genomen. 't Handelsblad is woedend't be weert „dat de hoofdstad zoodoende opnieuw teleurgesteld wordt in een van hare recht matige wensohen." En 't moest altoos heetendat men grensverlegde ter wille van 't ongelukkig Nieuweramstel! De hoofdstad is dus zeker teleurgesteld in baren reebtmatigen wensch, om nuttig te zijn voor die misdeelde 1 nu begrijpen wij het: welk eene edele zelfverloochening dat had de Minister moeten bedenken. Wij willen kalm blijven. Er was anders reden om ons te verbeugen over den blijkbaren invloed van ons blad op den gang der zaken in 't lieve vaderland om te droomen van de politieke betee- kenis, die het weldra zal hebben voor geheel Europamaar daar wij den oorlog voeren tegen al wat naar aanmatiging zweemt, 't zij wij die vinden bij opge blazen parvenu's, die in hun easy chair bet krukje vergeten, waarop hun vader zat, of bij stedelijke besturen, die tot alles recht meenen te hebbenof bij ijdele auteurs enz. enz., zoo willen wij zelren geen voorbeeld van die bespottelijke aan matiging geven. Wij willen kalm blijven, want donderbuien, die schijnen af te drijven, keeren wel eens terug enal voorspelden wij juist dat bet nieuwe loodsmannetje niet naar 't hart van squatina polidiopha- gns zou zijn, men weet nog niet, waartoe het nog kan komen. Wij ontraden dus Nieuweramstel, SloterdijkHaarlemmer- liede, Haarlem en Heemstede vooreerst het vlaggenmaar gaan toch wéér eens rustig in ons heerlijk in lentedosch zich tooiend Hout wandelen. Ook kan de school jeugd van Nieuweramstel voorloopig bare kooroefeningen staken. Sara Bernhardt wilde eventjes te Londen tnsschen twee voorstellingen te Napels en te Nizza trouwen. Een te laat aankomende trein heeft die te Nizza verhinderd, maar 't huwelijk is doorgegaan. Haar uitverko rene is een Griek de beer d'Amala, een lang man met een knap uiterlijkdie als jeune premier niet langer alleen komedie met haar wilde spelen. Door den grooten baast waren hij zoowel als zij zeer ver geetachtig. Eerst hadden zij het stuk behelzende de bijzondere vergunning om zonder voorafgaande afkondiging te trou wen in 't hotel laten liggenlater een afschrift uit het huwelijksregister in de kerk. Als zij nu maar nooit vergeten, dat zij toch wel degelijk getrouwd zijn en dat de man volgens de wet baas isdan zullen wij die kleine absenties van 't ge- beugen op zoo'n drukken dag hun maar vergeven. In allen gevalle zijn zij velen tot een beschamend voorbeeld geweest, door de letterlijke absentie van koetsen- pracht op hun huwelijksdagBruid en Bruidegom zaten in een hansom de twee getuigendito dito Een weldoener van 't menschelijk ge slacht, die wat drieblad trijolium febrinum) verkocht, is als overtreder van de wet op de geneeskunde veroordeeld. Ge zult op 't laatst voor u zei ven geen drieblad mogen zoeken en gebruiken zonder dat een veldwachter n inrekent. Maar wie zal oppassen, dat ge niet sterft naar de re gelen der kunst Zeker huisvaderdie zich uit zijne jeugd „de brave Hendrik" van Anslijn nog herinnerde, bestelde op den titel af bij zijn boekverkooper „de goede Toon". Hoe stond de man verbaasd toen hij h f 3,30 „de goede toon" ontving en verder op den titel lasEen wegwijzer om zich in alle omstandigheden van het leven en den gezelligen omgang door be scheiden en wellevende manierenaange naam en bemind te makenalsmede ver trouwbare inlichtingen en regelen voor dames en heeren om zich in de samen leving, volgens de in haar heerschende gebruikenbij plechtige gelegenheden en in gezellige kringen, naar behooren te bewegen en zich den beschaafden levens- toon eigen te maken. Voor Nederlanders bewerkt door D. H. Engelberts. Naar de 4e vermeerderde uitgave. Wij zouden dit boek wèl willen aanbevelen, als het niet zulk een onfatsoenlijk langen, tegen den goeden toon strijdenden titel hadwaarop nog vergeten is te melden of wij 't oorspron kelijke aan Frankrijk, Duitscbland of En geland te danken hebben. De hiacinten en tulpendie rondom Haarlem vreed zaam stonden te prijken, verwekten een nieuwen voorjaarskrijg over de uitvinding der echte Duizend bloemengeur, 't Gewas schijnt voor het doel dit jaar uitnemend te zijn geweest. Een groene Paschen op 9 April 1882! Vergeet niet, dat gij 't beleven mocht, want volgens de oude op ondervinding berustende weêrkundige waarnemingen is 'f eene zeldzaamheid. De nieuwe wetenschappelijke zal weldra voor spellen boe dikwijls 't in deze eeuw nog gebeuren zalen hare profetiën komen altijd uit Eerstdaags zal te Haarlem de eerste Nederlandsche pneumatiesche inrichting ge opend worden. Behalve een kamertjen voor vier personenwaar verdikte lucht wordt ingeademdzullen tal van werktuigen voor „luehtknren" aanwezig zijn. Dr. Fyan heeft de leiding dezer inrichting op zich genomenen 16 Nederlandsche hoogleer aren hebben hun ingenomenheid met deze onderneming betuigd. Eigenaar-di recteur is de heer Maurits van Vollenho ven, thans te Utrecht woonachtig. Door den direkteur der Rijkspost spaarbank is weder een uitnemende maat regel ingevoerd. Ten behoeve van de schoolspaarbanken wordt nl. in gebruik gesteld een formulier, ingericht ter aan hechting van 100 frankeerzegels van 1 cent. Die formulieren worden door ge noemden direkteur rechtstreeeks verstrekt aan de hoofden van scholendie daarvan voor hnn leerlingen gebruik wenschen te maken. Aan de miniatuur-villa der jeugdige Prinses op 't Loo wordt de laatste hand gelegd, en alles zal denkelijk tegen het einde dezer maand gereed wezen. Den 25sten April komt de Prinses op 't Loo nitslnitend met haar gevolghare konink lijke ouders worden eerst in 't begin van Mei verwachtom eenige dagen later naar Wildungen te vertrekken. Alles staat reeds in bloei. Dank zij den ij verigen tuinman is het tuintjen voor de villa der Prinses al een waar lustoord gewordenbloemkens in duizenderlei soorten en kleuren, voor 't meerendeel eenvoudig, doch allen be vallig voor 't kinderoog, wachten er reeds op de kleine handdie ze spelende pluk ken zal. Het moestuintje kan natuurlijk dezen zomer maar weinig beloven; toch zal het Prinsesjen er zelve haar aardbeien nog wel kunnen plukken. Alles staat ook daar lief in bloeimaar 't is jong goedtjen, pas geplanten de vraag isof het dezen zomer al dragen zal. 't Geheel moet een allerbekoorlijkst plekjen zijn. In Groningerland reist tegenwoordig een scharenslijper rond, die zijn bedrijf uitoefent op eene tot dusver onbekende wijze. Hij houdt er nl. eene stoomma chine op nadie hij zelf heeft uitgevon den en aan de fabriek van den beer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze scharenslijper is een gezeten bnrger van Dalenwaar hij den winter doorbrengt 's zomers reist hij de Noordelijke provin- cieën af met een grooten kermiswagen die behalve zijne stoomslijpmachine alles bevatwat voor zijn bedrijf en zijn klein huishouden vereischt wordt. De grauwe erwten, die door den aannemer in de verschillende garnizoenen verstrekt wordenzijn zoo min deugde lijk bevonden, dat de Min. van Oorlog heeft bepaald, dat ze niet meer zullen worden afgezondenen dat de garnizoens- voedings-kommissiën ze op de plaats zelve kunnen inkoopen. Te Amsterdam heeft in het Cafe' VondelYondelstraat tegenover de Con stanten Huygensstraatbij het ontsteken der gas-verlichting een hevige ontploffing plaats gehad. De voor- en achterramen zijn alle geheel verbrijzeldterwijl in de koffiekamer zelf alles in splinters is ge slagen. 't Buffet, dat aan den muur be vestigd wasis geheel voorover gevallen; van het plafond is geen stuk meer heel, en ook in den kelder, die vlak onder de kamer is, werd de zoldering wegge- 2) Zij achte het heden noodig eenige rust le nernenwant de ergernis van den vorigen avond deed haar thans nog het bloed koken. 0, die gravin Santikow, dat onuit staanbare, onbeschaamde schepsel, dat de Hemel tot haar ongeluk naar deze rezidentie gezonden had Was het dezer vreemde indringster gisteren niet gelukt, haar de loef af te steken haar, de schoone, gevierde, veel bewonderde mevrouw von Sallen! Zij kon zich dienaangaande geen illuzies makenzij was niet zooals anders de koningin van het bal geweest; deze gravin met haar kreolen-teint en met oogendie als flambouwen in het donkere gelaat gloeiden, had haar onttroond. Eenige harer ijverigste bewonderaars hadden haar vaandel verlatenen waren overgeloopen naar dat der gehate vijandin. En bovendien had die vrouw geen enkelen schoonen trek in haar hoekig, onregelmatig gevormd gelaat, dat alleen door de fonkelende oogen leven en beteekenis verkreeg. Ook was mevrouw von Salten er vast van overtuigd, dat de gravin inspuitingen van belladonna aanwend de, om aan haar oogen zulk een onna- tuurlijken gloed te gevendeze hadden eigentlijk een afstootende, huivering- Wekkende uitdrukking. En dan die oogverblindend witte 'andenhet eenige wat den wal te grooten mond der gravin dragelijk maakte, zij waren zonder twijfel (raai; doch of ze echt waren, dat was een andere vraag. Mevrouw von Salten dacht er met een zegenvierenden glimlach aan, hoe de paarlenrij in haar rooskleurigen mond de hulp der kunst nog niet noodig gehad had. Eindelijkhet figuur der mededing ster? 'tWas impozant, datjmoestzij erkennen, maar het had een merkbaren aanleg tot zwaarlijvigheid, en over weinige jaren zou de goede gravin kolossaal zijn. Haar eigen gestalte was rijziger, eleganter, slank en toch weelderig, lenig en toch gevuldzon der welke eigenschappen eene vol wassen vrouw niet waarlijk schoon mag heeten. En desniettemin desniettemin was het onloochenbare waarheidzij was gisteren een zweempjenzij het ook maar een klein, nauwlijks merkbaar zweempjen minder bewon derd geworden geworden dan gewoon lijk en de gravin had dien avond het grootste sukces behaald. De oorzaak van het door de gravin behaalde sukces was, naar het gevoelen van mevrouw von Saltenvolstrekt niet hare meerdere lichamelijke schoonheid dat zou de schoone vrouw nooit toegestaan hebben doch veeleer had zij die zegepraal te danken gehad aan hare prachtige, met onvergelijkelijken gloed fonkelen de juweelen. Wat waren haar eigen juweelen, vergeleken bij die der rijke Russin Nietswaardig en armoedig vond zij zeals zij ze bij die andere vergeleek. Maar waarom zou zij ook niet een even kostbaar tooisel bezitten als de gravin? Haar echtgenoot was toege vend bij het zwakke af, en zou aan haar smeeken geen wederstand kun nen bieden. Zij had zich voorgenomen alle mijnen te laten springen, smeekbeden, be zweringen, tranen aan te wenden, en mocht het noodig wezen, zelfs zenuwtoevallen en flauwte. Maar, waar bleef hij zoolang? Zijn morgenrit kon hij toch al lang ten einde gebracht hebben. Zij rees over eind, en liep ongeduldig de kamer op en neder. Over alles lag thans voor haar als 't ware een somber waas. Voor de eerste maal vond zij haar elegant boudoir bepaald afschuwelijk. De geheele inrichting mocht niet meer comme il faut heeten; de meubels waren ouderwetsch geworden, de gordijnen en de tapijten waren ver schoten. Alles moest noodzakelijk ver nieuwd worden. Sedert zij negen jaar geleden als pasgehuwde vrouw voor de eerste maal den drempel van dit vertrek overschreden had, was er niets aan veranderd. En dat gedurende negen lange jaren! Die gedachte kwam bij haar op, en't was haar, of haar een zwaard door het hart ging. Zij werd oud, werkelijk oud een huivering liep haar over de leden bij deze gedachte. In de vorige maand was zij achten twintig jaar geworden; nog twee korte jaren, en dan kwam die afgrijse lijke dertig! Zij ging voor den spiegel staan en bekeek zichzelve scherp, met groote, angstige oogen. Een gloeiend rood overtoog haar schoon gelaat, want daar, bij den hoek van den mond begon zich een trek te vertoonendie haar deed ontstellen een trek van verslapping, nog geen rimpel, neenGode zij dankdat nietmaar de zachte, zeer zachte aankondiging, dat er op dat plekjen later een ko men zou. Met eene diepe verzuchting wendde zij zich van den spiegel af. Hoe vreugdeloos zou hel leven zijn, hoe zou het alle waarde missen, wanneer zij jeugd en schoonheid moest verliezenGedurende een oogenbük kwam wel de gedachte aan haar man en aan hare kinderen bij haar op, maar ook dat gaf haar geen troost. Zij had haar man uit liefde gehuwd, en hij had haar aangebeden, destijds, negen lange jaren geleden. Thans was dat voorbij. Zeker, hij beminde haar nog van ganscher harte, dat wist zij wel, maar hij was te hoogharligom haar eene teederheid op te dringen, welke zij vaak koel en onhebbelijk afgewezen had. Teederminnende echtgenooten Zij had al lang leeren lachen over dit denkbeeld. En hare kinderen Nu, nu en dan overviel haar wel eens plotseling een gevoel van teedere liefde voor henen dan overlaadde zij de kleinen met liefkozingen en speel de zij met ben, als ware zij zelve een kind. Maar dan kwam er bezoek, of rees de gedachte bij haar op, dat het tijd was, om zich te gaan kleeden voor een rijtoer, of een of andere herinnering aan de schitterende wereld, waarin zij leefdeen dan verdween dat vluchtige gevoel van teederheid spoorloos. Geen ernstige aanmaning van het noodlot had tot dusverre in haar wakker geroepen wat in het binnenste haars harten sluimerde; nog nooit was een harer lievelingen op den oever des doods geweest; nog nooit was bij haardoor de vrees voor verliezen, de volheid van haar eigen aanleg tot teedere liefde tot be wustzijn gekomen. En ondertusschen deed het verwoes tende leven in de groote wereld onvermoeid zijn werk. Binnen weinige jaren zou wellicht het hart zich van deze dwaze opwellingen geheel afgewend hebben, en zou slechts het raderwerk, dat de marionnet in beweging bracht, overgebleven zijn. Toen de heer von Salten thuis kwamhad zijne vrouw zich neder- gevlijd in het hoekjen der causeuse. Zij zat daar met half gesloten oogen, en toen hij haar vroeg, hoe het met haar was, antwoordde zij slechts met een schouder-ophalen en eene diepe verzuchting. Hij nam een stoel, ging bij haar zittenen nam toen haar hand in de zijne, niet zonder tegenstreven ha rerzijds. „Kan ik ook iets voor je doen, mijn kind vroeg hij op hartelijken toon. Zij haalde weder de schouders op en trok haar hand knorrig terug. „Het overspannen leven van de laatste dagen heeft je kwaad gedaan," vervolgde de heer von Salten; „we zullen de stad zoo spoedig mogelijk verlaten. Hebt ge al eens nagedacht over mijn voorstel „Welk voorstel?" De jonge vrouw richtte zich een weinig overeindde kwijnende uit drukking van haar gelaat had nu plaats gemaakt voor een uitdrukking van toorn en ergernis. „Ge weet, dat het in mijn belang is, dat we den zomer op Wenden- stein doorbrengen. De toestand der goederen vereischt mijne tegenwoor digheid en voor u en de kinderen zal de rust van het buitenleven zeer versterkend zijn." De even te voren nog zoo matte en flauwe oogen der jonge vrouw fonkelden thans van toornterwijl zij haar echtgenoot aanzag. „Dat is weer een staaltjen van je gewone liefdeloosheid, Arthur," sprak zij op scherpen toon. „Ge weet, dat de verveling mij den dood zou aandoen op dat afgrijselijke Wendenstein, maar desniettemin komt ge telkens weêr op dat plan terug. Ik heb je nog onlans gezegd, dat de Geheim raad mij Baden-Baden aangeraden heeft." De heer von Salten mompelde iets tusschen de tanden, dal zeker geen zegenwensch voor dien dienstwilligen geneesheer was. „En de kinderen vroeg hij somber. „Die gaan dan eenige maanden naar mijne moeder. Goede Hemel, Arthurhoud je nu toch nietalsof ge dat nu pas voor de eerste maal hoort; dat is immers allang afgesproken en vastgesteld. Max en Eva voelen zich gelukkig in 't voor uitzicht van dat uitstapjen naar groot mama." „Dat geloof ik gaarne," zeide hij; „zij vinden daarwat hun hier ont breekt." „En wat zou dat wezen?" „Liefde, mijn kind, moederlijke liefde!" Mevrouw von Sallen werd vuurrood; zij maakte eene beweging, als wilde zij overeind springen, maar het vol gende oogenblik liet zij zich weder nedervallen in de kussens. {Wordt vervolgd.) II

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1