j fen. WEBER, mmm, HAARLEMSCH RPILLEN. 3RTEN TIJD dZAAG'HOUT andschoenen. De Zielverkooper. 'SCHAPPIJ ftscho Brood* en olfabriek, I de eding te profiteeren. Turfmarkt 99. Liigstraat 10. ekaartjes! VAN SOEST, Linolenm-Tapjjten, 's Magazijn. No. 33. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 26 April 1882. Per drie maanden f— ,25. fr. p. p.// ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. TE HUUR. Een volksconcert te Haarlem, Van alles wat. Nieuwsberichten. tDPRIJZEN. webrood p. Kgr. 20 Ct. scb Krop 15 17 11 11% 12 13 l 55 25 i in pakjes van Kgr. 12 kadetjes, Bollen, pjes en gewone per stuk 2 brood en fijne iperstnk 2% huit(ENKEL per 10 stuks 10 lUit 20 10 i uitsluitend verkrijgbaar pots waar steeds schalen handen zijn om de koopers jewicht te overtuigen. April 1882. (662) •v <9. Opticus aliteit van BRILLEN FACES a MAIN, ZEN, LOUPEN, BARO- en THERMOMETERS, KIJKERS enz. (671) Billijke grijzen. BELMAKER, tIJNHOF 24. ;n en politoeren van EUBELEN. He afmetingen. (677) !0 paar, (uitsluitend kleine ct. 't paar. Ted. KESLER, '.at over 't Hotel Funckler. ivoor karton0.50. ipostformaat0.60. 'fijn dubb. glacé. 0.60. Lithographie 0.90. :ten 0.60. AMSTERDAM. leeren P. van Cittert Zonen. tekaartjes wordend A 5 elling gezonden, aan mijne r ze alsdan afgehaald (679) bereid, gezuiverd en ge- flacons van 80 stuks, met zing 45 cents, n verkrijgbaar bij J. VAN SMITS. (680) geschikt voor Huis-, Slaap- (681) Dienstregeling van het Postkantoor. 15 Ootober 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelüks van 8 's morgens tot 9% uur's avonds. Voor de storting en uit betaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sa, 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Noord- en Znldhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem -Lolden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 'smorgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. HaarlemHillegom 4.15, 7.55, 9.10 's avonds. Haarlemsclie Trainway-Maatscliappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oet. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41-f-, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40.'7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, ll.Sf 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39', 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18's morg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No21Bovenhuis/250 pwterst Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat No. 32. Huis 2.80 p.w. terst. Barendstraat No. 7. Huis/3.50p.w. Mei. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Br ouwers v aart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk. 8 p.m. terst. Damstraat No. 12rood. Bovenh/300p.jMei. Doelstraat No. 26zw.Benedenh./2.50p.w. terst. Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Ged. Oude Gracht: No. 150. Bovenh. ƒ250p.j. Mei. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-enachterk./20p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. terst. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m. Mei. No. 85. Bovenh. ƒ250 p.j. terst. No. 103. Huis ƒ600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite 350 p.j. Mei. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Groot Heiligland: No. 4. Kamer ƒ1 p.w. terst. No. 33. Beneden achterk. ƒ1 p.w. terst. Heerensingel No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. ƒ6 p.m. terst. Jansweg No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis ƒ250p.jterst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat: No. 7. Bovenw. f2 p.w. Mei. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 116 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20p.m. terst. No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 1. Huis ƒ3 p.w. Mei. No. 40. Benedenh. /250 p.j. Mei, Kruisstraat No. 13. Gem. kam. /30 p.m. Mei. Kruisweg No. 40. Huis met tuin ƒ500 p.jMei. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200p.j. terst. Molensteeg; No. 6. Benedenh. 4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Nieuw Heiligland: No. 7. Bovenwoning /1.50 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Parklaan No. 68. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin ƒ450 p.j. terstond. Popelingstraat No. 7. Bovenh ƒ2.25 p.w. terst. Baamvest Villa Marie, 650 pjMei N0.21. Huis m. tuin/350 p.j. Mei. N0. 37. Benedenh. m. tuintje 300 p.j. Mei. Bustenhurgerlaan No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Sohootersingel: No. 5. Gem. bovenvoork. ƒ10 p.m. terst. No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Schooterweg No. 4, 8. Huizen m.tuin. ƒ600p.jMei. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Tuchthuisstraat: No. 18. Boven voork. /1.50 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500 p. j. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 23. Gem. voork. ƒ12p.m. terst. No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. No. 41. Bovenh. /300 p.j. Mei. Zijlvest: No. 13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Onder de middelen, die de Vereeniging „Weten en Werken" aanwendt om haar doelhet verspreiden van kennis en be schaving onder den handwerksstandte be reiken, bekleeden de „voordrachten", naast de bibliotheek en de goedkoope lessen in teekenenboetseerenvreemde talen etc., een voorname plaats. Zoo ge 's winters op een maandag-avond, precies om half 9 het gebouw der Vereeni ging op de Gedempte Oudegracht binnen treedt hebt ge groote kans omzoodra gij de glazen tochtdeur van het nette voor portaal achter u hebt laten toevallenaan uw rechterhand den «spreker" die tot klok slag op een der bovenkamers gewacht heeft in gezelschap van enkele bestuursleden de trap te zien afdalen. Indien ge hem volgen wilt, laat u dan bij het binnentreden van de gehoorzaal niet afschrikken door den tabaksdampdie door een paar honderd monden uitgeblazen alles in nevelen hult: zoodra de spreker zich vertoont, is het met het rooken gedaan en vijf minuten later is door de uitstekende ventileer-inrichting het geheele-lokaalzon der dat de minste tocht gevoeld wordt, met frissclie lucht gevuld en ge ziet u in de eenvoudige en helder verlichte zaal te midden van ik zou haast zeggen: van de aristokratie der Haarlemsche werk lieden. Ge vindt er niet vele van dat groote deel der arbeidersklassedat zich bij ieder eendie er mede in aanraking komttegen woordig helaas maar al te zeer gehaat maakt door zijn luiheid, onverschilligheid en baldadigheid; het meerendeel behoort juist tot die, welke in meerdere of in min dere mate het voorrecht bezitten van be? lang te stellen in alles wat belangstelling waardig is, en welke, hoe ook overigens in denkwijze verschillend, overtuigd zijn dat er iets edelers en beters bestaat dan te leven alleen om aan zinnelijke behoeften te voldoen. Het aantal van deze neemt langzamer hand meer en meer toe; verscheidene,die vroeger als knecht werkzaam een toegangs kaart van hun patroon ontvingen, behooren, nu zij reeds iets van hun eigen verdienste voor „Weten en Werken" kunnen afzon deren tot de contribueerende leden en helpen zoo een inrichting in stand houden, waaraan ze, zij het ook indirekt, althans eenigermate hun vooruitgang hebben te danken. Niet dit zou ik willen beweren, dat men bij die voordrachten, al zijn de meeste nog zoo interessant en doelmatig, zóóveel wetenschappelijke kennis kan ver zamelen of zóóveel mededeelingen omtrent ieder ambachtsvak kan vernemendat men aan die vak-kennis fmantieele vooruitgang zou te danken hebben; maar dit is mijn overtuiging dat geregelde bijwoning van die voordrachten, waarbij het opmerken en begrijpen nog meer dan het weten op den voorgrond gesteld wordt, opwekt tot nadenken over oorzaak en gevolg en den hoorder meer en meer gewent om zich bij al zijn waarnemen en bij al zijn doen de vraag te stellen «waardoor?" en «waar om?" en zich rekenschap te geven van al wat om en in hem voorvalt. Dat het aantal bezoekers meer en meer toeneemt en dat zijdie éénen winter de bijeenkomsten bezochtenhet volgend jaar er weder gevonden worden, zou niemand verwonderen, indien hij eens getuige ware geweest van de aangename en leerrijke wijze, waarop de meeste sprekers hun toe hoorders belangstelling weten in te boe zemen voor belangrijke onderwerpen van den meest uiteenloopenden aard. Ik wenschte wel, lezer of vriendelijke lezeres, en ook gij mocht het wel willen dat ge lest heugt best eens gelios- piteerd had bij onzen laatsten voordracht. Niet voor uw dorst naar streng weten schappelijke kennis zoudt ge toen voldoe ning hebben gevondenmaar hoogstwaar schijnlijk zou de talentvolle spreker ook bij u tot ontwikkeling van nog edeler aard hebben meegewerkt als hij door zijn geestige voordracht zijn gehoor nu eens deed uit barsten in gullen lachdan weder als tot tranen toe bewoog door zijn diepgevoelde en aangrijpende, ik durf zeggen: verede lende schetsen. Bij die kortswijl en ernst heeft menigeen tot zich zeiven moeten in- keeren en velenwier beeld werd geschetst verlieten ongetwijfeld, dankbaar voor het ontvangen lesje, die laatste bijeenkomst met goede voornemens voor hun volgend leven. Werd tot viering van het 25 jarig be staan der Vereeniging op 22 October 11. in de Doopsgezinde kerk een feestelijke vergadering van de contribueerende leden belegd, ook met zijn gewone maandagavond bezoekers, wenschte Weten en Werken feestelijk het voorrecht te gedenken dat het hen 25 winters achtereen iederen Maandag mocht bijeenzien. Daartoe werd het in de gelegenheid gesteld door de bij zondere welwillendheid van den Heer Ernest Appy, die even als de twee vorige jaren, ook nu weder geheel belangelooszijn medewerking tot een volksconcert aanbood. Ditmaal kon zulk een muziekuitvoering op uitgebreider schaal plaats hebbendoor dat ook de liedertafel «Zang- en Vriend schap", die reeds het bovengenoemde feest in de Doopsgezinde kerk door haar gezang had opgeluisterd, zich bereid verklaarde om onder leiding van haren ijverigen direc teur W. H. C. Schmölling tot een volks- concert mede te werken. Doordat bovendien het bestuur der «Ver eeniging" de beleefdheid had de groote zaal dier sociëteit voor deze muziekuitvoering beschikbaar te stellen, was het mogelijk door samenwerking en goeden wil aan een duizendtal personen uit den handwerksstand, de bezoekers van W. en W. met hunne vrouwenlaatstleden Zondag een waarlijk genotvollen avond te verschaffen. De waardeering van alle zorg en moeite, die zulk een concert vereischtbleek uit de orde en netheiddie bij de bezoekers was optemerken. Het eerste nummer voor instrumentaal muziekeen concertstuk voor 3 violoncel len van Batta, werd voorgedragen door den meester, den Heer Appy, met twee zijner leerlingen, den Hr. J. Mulder en den jongenheer K. Leydswelke laatste zijne toehoorders in staat stelde hun aan dacht meer onverdeeld aan zijn talent te wijden door het voordragen van een solo stuk: een hongaarsche dans van Fischer. De uitvoering van de schoone ouverture Egmond, van Beethoven, voor piano a quatre-mainsdoor de HH. Schmölling en Bastiaans is boven onzen lof verheven. Ook het vierde nummer voor instrumen taal muziekhet bekende aria uit de opera Jerusalem van Verdi voor cornet-a-pistons voorgedragen door den Heer Torchiana wekte blijkbaar de sympathie der aanwe zigen. En wat zal ik vertellen van de uitge voerde kooren? Hun zou geen beter hulde passen dan die, welke zij zeiven in poëti sche woorden en welluidende melodiën toe brachten aan den zang van Cona Ossian. Hoe rein en schoon was uw lied! Toch wil ik met een enkel woord af zonderlijk vermelden het koor „Arbeid adelt" waarvan de muziek bij gelegenheid van het 25jarig bestaan van W en W door den talentvollen Schmölling werd gecom poneerd; en het Oud-Nederlandsch lied van Kremser, dat de aanwezigen zoozeer in vervoering bracht dat aan het applaus geen einde kwam, alvorens dit lied voor de tweede maal werd aangeheven. Maar niets sleepte het publiek zoozeer mede als het slotnummer: het Volkslied, voor koor, strijkorkest, piano en orgel ge arrangeerd door den directeur der lieder tafel en waarlijkeen hart van steen moest hij wel hebben gehaddie het niet voelde kloppen toen het „Bescherm, o God, be waak den grond! uit volle borst door de liedertafel werd aangeheven. Het nederlandsch bloeddat vaak maar al te langzaam door de aders vloeit, stroomde sneller bij den aanhef van die bede en al moge het muziekale gevoel der liedertafel er minder aangenaam door zijn aangedaan, schooner hulde kon haar voorzeker niet gebracht worden dan toen de duizend aan wezigen als één man opstonden en hun ongeoefende kelen paarden aan die der talentvolle zangers. Van die opgewekte stemming der toehoorders getuigde ook het driewerf herhaald hoeradat op voor stel van den Voorzitter door allen als uiting van dankbaarheid werd aangeheven ter eere van ieder die medegewerkt had om dit feest te doen slagenen dat van af het orkest werd beantwoord met een Vivat! voor Weten en Werken. Mogen de wenschen van beide partijen vervuld worden! Het welzijn! dat wen schen we Appy met de zijnen, die deze stad wel gaat verlatenmaar die haar daarom evenmin zal vergeten als hij hier zal vergeten worden; en de gelukwensch door de liedertafel uitgebracht op Weten en Werken zal te eer vervuld worden, indien deze vereeniging zich in den welwil- lenden steun van „Zang en Vriendschap" en in de uwegeachte lezers zal mogen blijven verheugen. Onze reporter zat dan bij Kras zijn pannekoek te eten om zich te troosten over de weigering van 't Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart bij gelegen heid van 's Konings bezoek. En als hij eenigzins weemoedig en nit het veld. ge slagen door de beleediging aan de „Pers" in zijn persoon toegediend, zat na te peinzen en na te mijmerentrokken zijne aandacht de gesprekken aan eene tafel naast hem van twee heeren, eenen dikken en eenen dunnen, van welke laatstgenoemde zeide»Ik ver moei er mij niet meê om Sire na te loopen; al wat er gedaan, gesproken, vertoond, ja zelfs gedacht wordt leest ge toch van avond in de bladen." Onze reporter achtte zich verplicht den dwaalzieke op 't rechte spoor te brengen en deelde zijne treurige ondervinding meê. Daarop zei de dikke ('t was blijkbaar een Directeur van een doofstommen-instituutlandbouwschool of zoo een van die dingen, die als padde stoelen tegenwoordig uit den grond oprij zen) „Jijlui (heusehdat zei hij tegen een der afgezanten van de koningin niet der Nederlandennoch van Zweden, noch van Engelandmaar der Aarde) bent ook zoo bl(hij vloekte waarlijk en't was anders een deftig heer) brutaal en in dringerig! Toen de Koning eens bij mij kwamwas het gênant voor Z. M. en voor mij om te sprekeneen van uw volk drong zoo door, dat hij letterlijk tusschen Sire en mij stond en ons de woorden uit den mond keek. En als jijlui (alweer dat leelijke woord) reis op een tochtje meê gaat uit naam van jullies Koningindan mag de gastheer wel op het dubbel van brood en vooral van wijn, liefst van champagne, en van fijne sigaren, voor eiken reporter rekenen. Waar zou dat heen, als wij alle reporters van alle bladen en blaadjes moesten toelaten en meênemen? 'tWerd eene kostbare Geschichte." Wij, dit van onzen reporter vernomen hebbende, vermanen onze broeders, dienstknechten van de Koningin der Aardedat zij wat bescheidener zich mogen gedragen en ver schillen geheel van opinie met den ver dienstelijken medewerker aan ons blad, die door onze redactie met de Nieuwsbe richten belast is en die zeer hard over de weigering oordeelde. „Maar lieve hemel roept iemand nu uit „het Haarlemsch Advertentieblad zegt ja en neen't is kleurloos." Weet ge wat dit ons blij kens de niet-grensverlegging zeer invloedrijk blad wil: alle dingen van twee kanten bekijken, dan zullen wij zeker het meest aan de zelfstandige ontwikkeling onzer le zers d. i. der natie in dienst van onze hooggeloofde Koningin arbeiden. Nu de drankhandel gaat kwijnen gaat de teen- nijverheid bloeien. Geschilde teen is hoo- ger in prijs dan sinds 3 a 4 jaar en de teenschilperiode zal eene maand langer aanhouden. Het is gevaarlijk bij de akte-examens voor 't onderwijs zich heime lijk in de hand te laten stoppen briefjes waarop de oplossing der opgegeven vraag stukken te lezen staat. Te Maastricht is dit duidelijk gebleken. Men is in de hofstad zeer ontevreden 1° over de kraaien; 2° over de officieren. De kraaien verstoren er op jammerlijke wij ze de rust, vooral van zieken en reconvalescenten en doen den baron Sloet van Toutenburg in toorn ontsteken, 't welk zeer ongezond is. B. en W. bereiden zieh ter uitroeiing, trots alle aanmerkingen van dierenbeschermers. De officieren bren gen ontzettende schade toe aan de haltoilet ten der dames door de sporendie zij zelfs op de hals moeten dragen. In deze hoogst moeielijke zaak zal 't niet zoo gemakkelijk zijn te voorzien als in die der kraaienwant Z. M. is op een krijgshaftig voorkomen zijner officieren te zeer gesteld. Misschien zal de Haagsche gemeenteraad over dit belang der vrou welijke ingezetenen nog weer eens in comité vergaderen't is te hopen met gunstiger gevolg dan in zake der bouw plannen van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat. Te Durtal in Frankrijk is een dubbel kind geboren, met vier beenen en vier armen en een enkel hoofd van voren en van achteren met een aan gezicht. 't Heeft slechts eenige uren geleefd en Prof. Koster te Utrecht kan het niet gebruiken van wege de gebrekkigheid van het zonderlinge schepsel. Hebt ge nog Vrbanuspillen noodig of moeder Seigelstroop of moeder Seigelpillen haast u dan, want de oflficiëele wetenschap is met be hulp der rechtbanken geweldig aan 't woeden. De opvolger van den beroemden Cléban zal terechtstaan en de policie te Dordrecht heeft procesverbaal opgemaakt tegen den Heer en Mevrouw H. A. G., die zonder dat er een bevoegd geneesheer bij was, de zegeningen van het magnetisme aan patiënten wilden verzekeren. De be roemde Drentsche wonderdoctor heeft om de hem opgelegde straf te ontgaan de wijk naar Amerika genomen. Volgens de Köln. Zeitung heeft Leon Peltzer volledige bekentenis afgelegd, 't Schijnt dat zelfs de Kölnische 't fijne van de zaak nog niet weet. Na het lezen van zooveel be richten over proces-verbalenarrestatiën vonnissenenz. is het verkwikkelijk te vernemen, dat te Velp ruim twintigdui zend eenjarige zalmen zijn vrijgelaten. Waarom de vreugde van vijfduizend ver gald door het afknippen van den vetvin? Bezorgers van begrafenissenaansprekers, bidders of hoe gij deze heeren anders noemen wilt, overigens nog al leepe en op hun zak passende lieden, laten zich tegenwoordig herhaaldelijk in Gelderland beet nemen door bij de aanbieding van een voordeelig lijkiezeker verblind dooi de eer en de hoop op gewin, geld voor te schieten. Komen zij dan ter plaatse zoo vinden zij noch sterf huisnoch doode. Op den Rhijnspoor isvolgens 't zeggen van een conducteur „de boel verroest". 'tMoge waar zijn van de por tieren, van de aandeelen en obligatiën geldt het nog niet. Charles Robert Darwin is gestorven. Morgen Woensdag vertrek ken HH. MM. de Koning en Koningin met gevolg des namiddags te 3 uur, per extra-trein van den Holl. Spoorwegnaar Vlissingen, om per raderstoomschip „de Valk," dat vooraf door den minister van marine is geïnspekteerinaar Engeland te worden overgebracht. Z. M. de Koning, die hij gele genheid van zijn bezoek aan Engeland in de orde van den Kousenhand zal worden opgenomen, zal de 4de Oranjevorst zijn, aan wien die eer te beurt valt. De stad houder Willem III was als Koning van Engeland zelf Grootmeester dezer orde later werd zij verleend aan Willem V en in Augustus 1814 werd zij door Lord Castelreagh te Brussel aan den Souverei- nen Vorst, later Koning Willem I, uit gereikt. De Koning van het nieuwe konink rijk Servië heeft aan onzen Koning het grootkruis der orde van Takovo laten over handigen. De Haagsche dames klagen vol gens den berichtgever der Frov. Gron. Ct vreeselijk over de schade, die de spo ren der officieren aan hare baltoiletten toebrengen. Hoe gaarne zij ook met de mannen van het zwaard rondfladderen, wordt het toch op den duur te kostbaar voor haar, als een enkele wals of polka met een officier op een nieuwe haljapon te staan komt. De dames in de rezidentie hebben daarom met dansstaking gedreigd, indien de officieren gelaarsd en gespoord op de bals blijven komen. Maar hoe tegen het koninklijk bevel te handelen? De eeni ge weg zou wezen den Koning te ver zoeken, dat zij op bals en partijen de sporen van hunne laarzen mogen schroeven, teneinde in 't vervolg het kleed der dan seressen niet te bederven. Nog dezer dagen vond ik, zegt de schrijver, een officier van administratie met een paar laarzen van f 32 voor zijn lesenaar, kla- (Naar het Hoogduitsch van O. MyLlus.) 1) De volgende geschiedenis is eene ware, en voor elk woord er van sta ik borg. Ik ben een arme, door het Noodlot vervolgde vrouwen in 't oog der menschen zal wellicht mijn woord weinig te beduiden hebben, wantik heb zelve onder hen nooit veel te beduiden gehad. Maar ik ben oud en ziek, en ik lig hier in het ziekenhuis, en daar dit misschien mijn sterfbed zijn zal, zal men mij mogelijk eer geloo- ven, want wie den dood in t aan gezicht ziet, zal zeker niet gaarne met een leugen op de lippen deze wereld verlaten. Doch ol men mij gelooven wil of niet, 't kan me bij slot van rekening onverschillig zijn, want wat ik verhaal, 'tis eigentlijk niet mijn eigen geschiedenismaai de geschiedenis der levensomstandig heden en verzoekingen van anderen en ik verhaal ze slechts, omdat ze mij als lood op de ziel drukken, en omdat ik behoefte gevoel ze aan an deren mede te deelen. Wilde ik mijn eigen levensgeschiedenis verhalenik zou veel merkwaardigs kunnen mede- deelen, waaruit voor jongelui veelte leeren ware, maar 't zou eene lange en weinig verkwikkelijke geschiedenis worden. Ik ben eene Duitsche van geboor te de dochter eens met vele kinderen gezegenden schoolmeesters. Als een jongonervaren schepseltjen van nauwlijks achttien jaar, kwam ik als kindermeisjen in dienst bij een Engel- sche familie, die destijds te Frankfort woonde, en ik vergezelde haar later naar Engeland. De man was een zwendelaar, en verdween op zekeren dag met zijne vrouw en zijne beide oudste kinderenen liet zijne beide jongste, die aan mijne zorg waren toevertrouwdhulpeloos achter. Zijne schuldeischers kwamen en legden be slag op den achtergelaten inboedel, en zoo werden mij en het andere dienst- meisjen, eene Frangaise, onze kleede ren en ander goed afgenomen, en ik verloor het weinige, dat ik bezat, daar niemand voor me in de bres sprong, terwijl Georgine naar den Franschen gezant ging, door wiens tusschenkomst zij alles terug kreeg. Dat was het begin van mijn rampspoed, want mijn armoede noodzaakte mij in het onmetelijke Londen te blijven, en maakte mij tot een prooi van allerlei tegenspoedik moest aanhou dend van dienst verwisselen, ik werd bedrogenbestolen en mishandeldik moest al spoedig kennis maken met armenhuizen en bedelaarsgeslichten, ja zelfs met de gevangenis maar ik wil daarover niet verder uitweiden. Genoegik was al vijfenveertig jaar en had al sedert lang geen vader land meer, daar mijn ouders overleden warenmijn broeders en zusters leef den over de geheele wereld verstrooid en ik had kort te voren door een brand het weinige dat ik nog bezat verloren, toen ik weder eene dienst vond hij een jeugdigeerst sedert drie of vier maanden gehuwd echt paar. 't Waren goedhartige, maar on ervaren menschenen dientenge volge hadden zij, toen nauwlijks hunne wiltebroods-weken voorbij warenmet zorg en gebrek te kam pen. Er zijn menschendie onder een ongelukkig gesternte schijnen ge boren te zijn, en mijnheer en mevrouw Summers behoorden tot deze klasse. Hij had als agent voor een groot handelshuis in de City, dat' in wol handelde, eene goede en winstgeven de betrekking gehad; zijne vrouw was met hare moeder uit Australië naar Engeland teruggekeerd, nadat haar vader in de kolonie overleden was. Moeder en dochter hadden een klein vermogen en wilden een bezoek brengen aan hare familie in Engeland, en eenige zaken regelendie met een erfenis in verband stonden. Arthur Summers had haar leeren kennen in een hötel garni, waarin de beide dames en hij woonden; de jongelie den waren op elkander verliefd ge worden, en toen de moeder kwam te stervenwerd Jessie de vrouw van den jeugdige handels-agent, die haar zooveel vriendelijkheid bewezen had. Ik heb hooren zeggen, dat rae- jufvrouw Jessie Buxton een kapitaal van ongeveer vijlduizend pond ster ling mede ten huwelijk bracht, en mijnheer Summers stelde aan de hoof den van het handelshuis voor, hem als stillen kompagnon iu hunne zaak op te nemen, en een gedeelte van het vermogen zijner vrouw in hunne zaak te nemen. Maar zijn pa troons waren rijke en hooghartige groothandelaars, en wezen dit voor stel van de handwaarover Arthur Summers zich zoo ergerde, dat hij zijn ontslag nam uit zijne betrekking en als jongste stille associé in een anderen wolhandel trad. Doch weinige maanden later ging dit handelshuis bankroet, en dientengevolge onder gingen de omstandigheden van de Summersen de treurigste verandering. Mijnheer Summers verloor zijn geld en zijne betrekking en moest zich een lijd lang schuil houden, daar zijne kom- panjons door hun bankroet een aantel andere handelshuizen er in hadden laten loopen, en hij met processen bedreigd werd. Wij verlieten daarom dan ook tersluips en bij nacht de keurige lieve woning, die mijne jeug dige mijnheer en mevrouw in Isling ton bewoonden, wij betrokken een klein nederig huisjen in een afgelegen gedeelte van Stokewell, waar ik als eenige dienstbode bij hen bleef. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1