HAARLEMSCH No. 35. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang van WOENSDAG 3 Mei 1882. TE HUUR. Van alles wat. N ieu wsberichten. De Zielverkooper. Dienstregeling tan het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9% uur'savonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 'savonds. Aanvang der bestellingen Op werkdagen: 7.—, 10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg.1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.4510.'s morgens3. 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.449.'s morgens 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 'savonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 'savonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 25. u i fr. p. p, ,40. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 1 Mei. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.— 10.30 's morg.12.50, 3.10, 5.30,6.40, 7.50 's av. Haarlem—Hillegom 9.—, 11.40, 's morgens, 2.4.20, 9.10.10 'savonds. Haarlemsche Tramway-Maatschapplj. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 'savonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41 -f-12.1 's morgens, 1.16', 2.41f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4. 10.17*, 's morgens, 12.15-f- 12.39, 3.29», 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 'savonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. MUSEUMS enz. TE HAABLEM. Rijksmuseum van schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefeyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents fier persoon. Donateurs en leden derNeder- andsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefeyde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk museHm voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geo pend dagelijksuitgenomen Zaterdag Zon en Feestdagen, van 10 5 ure Toegang 25 cents per persoon, üoorloopende toegaugs- kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke .feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlyk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deurOudegroenmarkt) vrij. Anegang No. 19. Gem. kam. m alk. 710p.m. terst. No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No. 21. Bovenhuis/2.50p.w. terst. Bakenosser gracht: No. 54rood. 2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat No. 32. Huis 2.80 p.w. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gemvoorkmalk8 p.m.terst Damstraat No. 12rood. Bovenh. ƒ300p.j. Mei. Doelstraat: No. 26zw. Benedenh./2.50 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Ged. Oude Gracht: No. 150. Bovenh. ƒ250p.j. Mei. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-en achterk. 20 p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. terst. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m. Mei. No. 85. Bovenh. 7250p.j. terst. No. 103. Huis 7600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite 350 p.j. Mei. No. 150. Gem. kam. 735 p.m. Mei. Groot Heiligland: No. 33. Beneden achterk. ƒ1 p.w. terst. Heerensingel: No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. 76 p.m. terst. Jansstraat: No. 24. Twee gembovenkƒ20 pm3uni. Jansweg No. 2. Huis en tuin 71000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis7250p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht 7300 p.j. terst. Keizerstraat; No. 7. Gem. kam. /14 p.m. 15 Mei. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20p.m. terst No. 8. Benedenk. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. 7250 p.j. Mei. Kruisstraat No. 13. Gem. kam. /30 p.m. Mei. Kruisweg: No. 40. Huis met tuin 7500 p.jMei. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. 7200p.jterst. Leidsehe Vaart: No. 54. Bovenhuis 7275 p.j. terst. No. 56. Benedenh. en tuin 7275 pjterst No. 58. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Molensteeg: No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizenƒ10 p.w. terst. Oranjestraat No7Huis Huis en tuin ƒ350 pjterst. Farklaan No. 68. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. No. 96. Huk met tuin 450 p.j. terstond. Baamvest Villa Marie, /650 p.j. Mei. No. 37. Benedenh. m. tuintjeƒ300 p.j. Mei Bipperdapark No. 2. Huis en tuin ƒ400 p.j. Aug. Bustenhurgerlaan No. 13. Woonh. /225 p.j. terst. Schootersingel: No. 5. Gem. bovenvoork. 710 p.m. terst. No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Schooterweg No. 4, 8. Huizen m. tuin. ƒ600p.j. Mei. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Stationsplein No. 2. Twee Gem. kam. ƒ25 p.m. Mei. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p j. terst. W armoesstraat: No. 21. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin 7600 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500 p. j. No. 8. Gem. Bovenvoork. 720p.m. terst. Zijlstraat No. 56. Huis 7800 p.j. Mei. No. 41. Bovenh. /300 p.j. Mei. Zijlvest No. 13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Nu gaat het door! Eindelijk zal het dan toch blijken wie een prachtiggroot landgoed, Rozensteyn, vrij en onbelast cadeau krijgt. Maar van meer belang is een ander „nu gaat het door." In de veelbesproken eedsquaestie moet het tot eene merkwaardige beslissing komen. Voor 't gerechtshof te 's Hage is de zaak van den jeugdigen portretschilder L. J. v. T. Jz. behandeld. Deze heeft een aanbevelings brief voor zich zeiven geschreven en dien onderteekend met de valsche handteekening van Ds. C. Reyers te Nieuw-Helvoet. ZEw. heeft geweigerd als getuige den eed af te leggenaangezien hijtot de etisch-modernen behoorende, gemoedsbe zwaren daartegen had en het voorbeeld wilde geven van het volgen der gedrags lijn die hij zijne gemeente dikwerf had aanbevolen. Adv.-gen. mr. Gregory heeft ééne maand celstraf geëischt, Donderdag a. s. uitspraak, 't Is te hopen, dat de man vrij komt. Maarals de Staat hierin gemoedsbezwaren eerbiedigtwaarom dan niet die der anti-vaccine-mannen? Geldt een lichamelijk belang meer dan een geestelijk 't Zal den echten Haar lemmer zeker een streelend genoegen zijn dat een man der wetenschapwiens wiegje eens in de Spaarnestad stond, dat Prof. Abraham KuenenMaandag-avond 24 April in de St. George Hall, Langham- place te Londen de eerste der zoogenaamde „Hibbert-lectures" van dit jaar hield, waartoe hij door de „Hibbert-Trustees" is uitgenoodigd. Dit is eene groote eer, die Prof. Kuenen met de vermaardste Euro- pesche geleerden deelt. Hij houdt in het engelsch vijf voordrachten „over den oorsprong en de ontwikkeling van den godsdienst." Deze eerste had tot onder werp „de Islam". Te Weenen worden in zake het Ring-theater de aanzienlijksten niet gespaard. Ware dit altijd en overal in de wereld het geval. Met het concert-gebouw der hoofdstad gaat het nog niet vlug. Er was onderhandeld met het gemeentebestuur over de plaatswaar 't gebouw zou verrijzenen dit gemeente bestuur dat de huid wou verkoopen voor dat het dier geschoten was, wees eene ruimte aan half op Amsterdamschhalf op Nienweramstelsoh grondgebied achter 't Museum. Nü, zegt de commissie, daar de grens niet verlegd wordtis de plaats minder geschikt. Waarom minder? als men maar zorgt, dat de ingang op Am sterdamsch terrein staat en in de vestibule de privaten houwtdan is alles in orde want Nieuweramstel heeft noch rioleering noeh politie. Er zijn in de afgeloopen week twee merkwaardige huwelijken geslotenhet ééne te Windsor van den zoon van Koningin Victoria met de zuster van H. M. onze Koninginhet andere te Haarlem van een ongenoemde met eene onbekendedie reeds den eigen avond door de politie in de echtelijke woning, waaruit zij gevlucht was, moest worden teruggebracht. Welk een verschil tusschen menschen en menschen die trouwen! Zee en lucht echter zeggen: „Zy zijn mij allen gelijk;" want zij maken ziek ook vorstelijke personen en ontzien ze niet. Hadt ge ooit durven denken, dat het welbekende wijnhuis van v. d. Wal op de Groote Markt op zulk een eerwaardig verleden kon bogen als nu door de „Op- regte" is aan 't licht gebracht? Maar wie zal nu de geschiedenis der latere en laatste jaren beschrijven? Misschien is 't best niemand. Wij hebben een vriend, die er verbazend over tobt, waarom bet booge huwelijk van Enge- lands prins niet even goed als dat van onzen Koning te Arolsen gesloten is. Zeker zijn trouwerijen meest gewoon ter plaatse waar de bruid woonachtig is. Flanor in „de Spectator" deelt geheel in ons gevoelen omtrent Braga; dit geeft moed om ook de letterkundige kritiek verder te beoefenen, maar drommels'tis zoo'n glibberig terreinTooneelspelen schijnt een gezond werkStoete beeft het lang volgehouden, Eduard Bamberg genoot het zeldzame voorrecht zijn 55-jarige loop baan als tooneelspeler te vierenmaar in 't Limbnrgsche (een bewijs dat de school even gezond is als het tooneel) stierf een meester 108 jaren oud. N. B. Vóór dat de wet op de inrichting der schoollokalen bestond! Hoe Methnsalem-achtig zullen nu de meesters (excusezde hoofden der school) worden, daar zij genoeg lucht te happen krijgen. Maar 't zal hun leven zeker verkorten als gemeentebesturen hen gaan beschouwen als van 't onzijdig ge slacht en in de instructieschrijven: „Het moet zorgendat de deur zoo laat geopend is; het is verplicht te waken voor de goede orde by 't uitgaan der school." Dit is werkelijk geschied; heeft het school hoofd weêr verlangd „meester" te heeten Wij gelooven 't niet, want Hoofd der school dat klinkt zoo verheven, ver heffend, verheerlijkendveel beter dan meester of zelfs onderwijzer. Gymnas tiek wordt gevaarlijk voor de veiligheid. De knapen in 't huis van verbetering te Ciseaux (Cóte d'Or Frankrijk) hielpen onder de les tot verbazing der leermeesters elkander over de muren en maakten zich uit de voeten. Die leermeesters moeten zelfs zoo verbaasd geweest zijndat zij in 't eerste unr aan geen gerucht maken dachtenwant 's avonds waren nog niet eens allen, trots politie, gendarmerie en telegraaf weêr binnen. Men zegt anders dat gymnastiek flink en gevat maakt. Deze leermeesters in de kunst waren toch echte soezen Had de berichtgever over wat meer ruimte te beschikken, hij zon de lezers en lezeressen van het Haarlemach Adver tentieblad onthalen op uitvoerige mede- deelingen betreffende de reis van H. H. M. M. den Koning en de Koningin naar Engelandhun een tafreel ophangen van de waarlijk oogverblindende praeht, welke bg de voltrekking van het huweiyk van Prins Leopold en Prinses Helena is ten toongespreiden verslag geven van de uitnoodigingen en bezoeken door het Nederlandsche vorstenpaar ontvangen en gebracht. Nu moet hy zich bepalen, tot het bericht, dat de overtocht aan boord van Z. M.'s stoomschip De Valk, in weer wil van het stormachtige weder voorspoe dig is geweestdat onze vorsten met alle onderscheiding en met veel harteiykheid in Engeland ontvangen zyn, dat Koning Willem in de Kousenband-orde is opgeno men, dat de feestelijkheden onbeschryfeiyk schitterend zyn geweest. Een treurig bericht moet er helaas aan worden toege voegd. Onze Koning en Koningin zouden Zondag de godsdienstoefening in de Hol- landsche Kerk te Londen hy wonenen in die verwachting was daar eene talrij ke schare saamgestroomd. Maar toen de pre dikant, de heer Adama van Scheltema op den kansel was verschenenmoest hy de droeve mededeeling doendat de znster van de Koningin der NederlandenPrin ses Wilhelmina Maria van Waldeck-Pyr- mont, gemalin van den Kroonprins van Wurtemburg, in den afgeloopen nacht was overledennadat zy eenige dagen geleden van een dood kind was bevallen. Dit zeer betreurd sterfgeval was oorzaak, dat de godsdienstoefening door de vorste lijke personen niet is bijgewoonden zal hen waarschijnlijk Engeland vroeger doen verlaten, dan aanvankelijk het plan was. Ontbreekt in ons blad ook plaats voor een opsomming van de kostbare geschenkendoor Prins Leopold en Prin ses Helenaby gelegenheid van hun huweiyk ontvangen, één zeer eigenaardig geschenkdoor een aantal voorname Engelsche fabriekanten aan de bruid aan geboden, moet toch vermeld worden, 't Is eene naaimachine, geheel van zilver; de pooten zijn zinnebeeldige figuren, die de heerschappij van Engeland over de zeeën voorstellen. De treden zyn twee kristallen schoentjes, als Asschepoesters glazen muiltjens, en versierd met het wapen der bruid. Het kastjen om de eigentlyke machine heen is versierd met een vers van Byron, in letters van dia manten. De naalden van goud, en ook een reeds begonnen werk ontbreekt niet, n.l. een kinderhemdtjen van het fijnste batist. Het kunstwerk wordt geborgen in een ebbenhouten kastwaarop de namen der gevers vermeld staan. Aan het voeren van polemiek valt voor den berichtgever by zoo beperkte ruimte niet te denken, anders had hy wel een woordeken te zeggen aan hemdie in zyn „Van alles wat" op zoo geestige manier de handelwijze van 't Bestuur der Kweek school voor Zeevaartby gelegenheid van 's Konings bezoektegenover de vertegen woordigers der dagbladpers in bescher ming neemt. Alleen ditwie het wensche- lijk acht, dat de verslaggevers in de bladen ook „alle dingen van twee kanten bekijken," moet het afkeuren, dat men hun een kykjen weigert. In het hoofdkiesdistrikt Hilversum wil men Jhr. C. Hartsenden bekenden voorstander der reaktionnaire koloniale politieknaar de Tweede Kamer afvaar digen. Cit de opgaven van de Kommissie tot leniging van den nood der vervolgde joden in Rusland blijkt, dat velen in Nederland op de waardigste wijze wen- schen te protesteeren tegen de gepleegde gruwelen, namentlijk door weldadigheid te bewijzen aan de ongelukkige slacht offers van onverdraagzaamheid en onmen- schelykheid. Als de geheele beschaafde wereld op deze wyze party trekt, zal Rusland zijne schande gaan gevoelen, en de bewezen barmhartigheid zal uitwerken wat wellicht door diplomatieke tussohen- komst niet te verkrijgen zon zyn. De belangrijke Pruisiesche fabriek stad Bielefeld mag roemen op een inrioh- ting voor lijders aan epileptie, of „val lende ziekte." Deze ongelukkigen, wien men om den aard hunner ziekte zoowel in krankzinnigengestichten als in hos pitalen de opname weigeren moet, en die toch voor zich zeiven een gevaar en hun omgeving zoo dikwijls tot last zyn, vinden daar een toevluchtsoord en worden er liefderijk verpleegd. Ook hier te lande wil men zich het lot dezer beklagenswaardi- gen aantrekken. Eene kommissie heeft deze edele taak aanvaard, en aan Haar lem valt de eere te beurtdat de eerste poging wordt aangewendom dit mensch- lievend doel te bereiken. In den tuin der reeds jaren bestaande Ziekenverpleging van Jonkvrouwe A. Teding van Berk hout is een gebouwtjen verrezen, dat een klein getal verpleegden kan opnemen en daarvoor met 1° Mei beschikbaar is gesteld. Voorloopig zullen alleen vrouwe lijke volwassen patiënten worden opgeno men. Genoemde Kommissiewaarvan Dr. E. Barger voorzitter, de heer Bierens de Haansekretaris en Mr. Th. L. Prins penningmeester zyn, doet in een daartoe uitgegeven geschriftjen een beroep op Nederland's menschenliefdeen we ver trouwen dat hare bede om ondersteuning niet onverhoord zal blijven. (Naar het Hoogduitsch van O. MyLius.) 2) Maar daarop volgden vreeselijke we ken vol zorg en angstwant de arme vrouw werd gevaarlijk ziek, zoodat men er zelfs aan twijfelde, of zij er boven op komen zou. Twee geneesheeren kwa men haar dagelijks bezoeken, zetten be denkelijke gezichten, schreven dan de eene, dan de andere medicijn voor, sleepten veel geld het huis uit en gaven als hun gevoelen te kennen trouwens iedereen dacht er zoo over dat er geen hoop meer was, en dat de arme vrouw zou moeten sterven. 'tKwam echter toch geheel anders uitwant zij her stelde als door een wonder gered, en ik moest schreien als een kind, toen zij voor de eerste maal weder van het bed komen kon, en met den kleine op haar schoot bij het haard vuur zathoewel nog doodsbleek en broodmager, als iemand, die uit de dooden opgestaan was. Dat was op zijn minst vier of vijf maanden na hare bevalling, en zij was mij o zoo dankbaar, want ik had gedurende dien geheelen tijd haar en het kind verpleegd en de huishouding bestierden mijnheer Summers had eene betrekking als klerk bij eene verzekerings-maatschap- pij aangenomenwaarin hij wekelijks een guinea verdiende, want anders hadden we van honger moeten om komen. Deze ziekte van vier of vijf maanden, met de vele uitgaven voor dokter en apotheker, voor de waakster, voor buitengewone versterkende spij zen en andere onkosten, hadden een schat van geld verslonden; maar ik moet het mijnheer Summers tot zijn eer nageven, dat hij zich over die uitgaven niet beklaagde, en dat hij het der herstellende aan geene verkwik king liet ontbreken, al was deze ook nog zoo duuralles in de hoop dat hij haar mocht behouden. Zoo herstelde zij dan ook indedaad; langzamerhand fleurde zij weder op, en nu betrokken wij eene nog klei nere woning aan de overzijde van de Theems, zeer afgelegen, aan St. John's Wood Road, omdat zij gezonder voor de nog zwakke moeder, en dichter bij het kantoor der verzekerings maatschappij bij welke mijnheer Summers werkzaam was, gelegen was. De kleine had bij den doop den naam van Robert ontvangen, en daar de moeder nog steeds zwak was, bleef ik bijna uitsluitend met de verzorging van het kind belast, en ik was aan het jongsken gehecht, alsof het mijn eigen ware. Ook de zorg voor de huishouding rustte om zoo te zeggen alleen op mijne schouderswant mevrouw Jessie had er hoegenaamd geen verstand vanen was ook veel te zwak, om zich ook maar met de geringste werkzaamheden te belasten. Mijnheer en mevrouw Summers schonken mij ook onvoorwaardelijk hun vertrouwen en meenden niet te wetenhoe zij zich zonder mijne trouwe zorg en verstandig bestier zouden redden; de tijd zou, hoopten zij, eenmaal komen, dat zij in staat zouden zijnmet daden hunne dank baarheid te bewijzen aan mij, die zij hunne goede, trouwe, eerlijke Martha noemden. En dat deed me goed,ofschoon ik heel goed wist, dat ik dezen lof volstrekt niet verdiende, wanteigent- lijk was ik toch een boosaardig, siecht mensch, en had ik een zeer zondig leven achter me. Maar ik had bij deze arme menschen toch een soort van thuis gevonden, en de jaren, die ik bij hen doorbracht, warende gelukkigste en beste mijns levens. De beide luidtjens wisten heel goed, dat ik den kleinen knaap liefhad, want ik verheelde dat niet, en dat het indedaad een hartstochtelijke liefde was, meer nog dan die een moeder, die ik voor het kind gevoelde. Maar de luidtjens wisten niet, dat ik mijn eigen kind om 't leven gebracht had, vele jaren geledentoen ik zelve nauwlijks meer dan een kind was en dat ik daarvoor in het luchthuis gezeten en voor die misdaad lang en met recht geboet had. Ik had mijn kind, ook een knaapjenmet precies zulke blauwe oogen en blond krullend hair, in't water gesmeten, in een aanval van waanzin en vertwijfeling; en mijne misdaad werd me nu als 't ware weêr voorgehouden in den kleinen Roberten ik moest hem nu wel liefhebben met al de macht, waartoe mijn arme zwarte ziel in staat was. De menschen noemden den kleinen knaap doorgaans niet anders dan „Martha's kind", terwijl de moeder zoo zwak op haar bed lag, en de vader op zijne knieën God om het leven zijner gade smeekte, en 'twas mis schien vreemd, dat zich aan mijn overtuiging de verzekerdheid opdrong dat ook de kleine het meest van mij hield en mij het minst missen kon daar ik de eenige was, die,Godezij dank in staat was, hem te verplegen en zich met hem af te geven. De vreugde en 't gelukdie ik daar door smaakte was dat verbeeldde ik mij het bewijs, dat mijne vroe gere overtreding mij vergeven was, eene verzekering, dat de Hemel mij weder in genade aangenomen had. Ik zag volstrekt niet in, ik begreep niet, dat dit slechts eene bizondere straf des Hemels was. Met geestdrift ver vulde mij hel bewustzijn, dat het kind het meest van mij hieldomdat ook ik, gelijk ik wel wist, het 't meest liefhad en omdat mijne liefde volle zorg meer voor het knaapjen deed, dan die zijner moeder, hoe innig hare liefde voor hem ook wezen mocht. Dit was het eenige voorbij gaande zonneschijntjen in mijn geheele leven, het eenige genot van een vreed zaam huiselijk leven, van een gelukkig te huis, dat ooit mijn deel was, en ik stelde mij voor, dat het altijd zoo zou blijvenen ik beeldde me in, dat ik werkelijk tot deze familie behoorde. Het jongsken groeide stevig en lief op, hoe weinig het in den beginne beloofd hadtoen het twee jaar oud was, was 't het aanvalligsle, stevig ste, gezondste en vrolijkste kind, dat men maar zien kon. En wat hield ik innig veel van hemen hoe was ik zelfs heimelijk jaloersch op zijne moe- dar, in weêrwil van mijne verkleefd heid aan haar, die zoo groot was, dat ik voor haar door een vuur zou gegaan zijn en zelfs mijn leven voor haar zou hebben prijs gegeven, evenals voor het jongsken zelf, wanneer ik het lieve kind maar een uur pijn of een dag ziekte had kunnen besparen Mevrouw Summers merkte diten de overmaat van liefde, die ik voor het kind openbaarde, verontrustte haar, en wekte misschien eenige jaloezie bij haar op. „Dat is niet goed, Mar tha," zeide zij op ietwat verwijten den toon, „ge pleegt eene ware af goderij met den kleinen jongen en bederft hemAls dat niet ophoudt zal ik je moeten wegsturenIk was van dit oogenblik af op mijn hoede, dat ik mijne liefde voor den knaap niet al te duidelijk liet merken, ten einde niet daardoor de jaloezie zijner moeder gaande te maken. Ik was van toen af Tn het bijzijn der ouders niet meer teeder jegens het kind, want er was toch ook anders wel gelegenheid genoeg om hem te liefkozen; de kleine Robert was altijd gelukkig, wanneer hij bij mij was, en altijd zocht hij mij op om deel te nemen aan zijne spelen. 'tKind was, gelijk reeds gemeld is, omstreeks twee jaar oud geworden, toen zijn ouders weder door ramp spoed bezocht werden. Mijnheer Sum mers had reeds verscheiden maanden geleden zijne betrekking verlorenwas broodeloos geworden, en had geen andere betrekking kunnen vinden. Mevrouw Jessie was weder ziek en bleef zwak en sukkelende, moest altijd tusschen zachte kussens zitten, en zich geweld aandoen, om vrolijk en moedig te glimlachen en gunstiger tijden te profeteeren, alleen om haar echt genoot zooveel mogelijk moed te doen houden. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1