HAARLEMSCH No. 42. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang van ZATERDAG 27 Mei 1882. TE HUUR. Plaatselijke directe belasting te Haarlem. De Zielverkooper. Nieuwsberichten. Dienstregeling Tan het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en aigemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.10.'sm.2.30, 6.8.30'sav. Hazcpaterslaan6.4510.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'smorgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. fr. p. p, —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Zuidhollandsehe Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 1 Mei. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.—, 10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50'sav. Haarlem—Hillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Haatschapplj. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds.' Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41-f-, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41+, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36 9.32, 10.37*, ll.Sf 's avonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4, 10.17', 's morgens, 12.15-f- 12.39, 3.29* 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens: 1.30 tot Alkm. 5.8.49 's avonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Anegang No. 19. Gem. kam. m, alk. 110 p.m. terst. No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat No. 32. Huisƒ2.80p.w. terst. Barteljorisstraat: No. 7. Gem. m. alk./20p.m. terst. No. 27. 2 ongem. of gem. kam./20 of/26 p.m. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk. 8 p.m. terst. Doelstraat No. 26zw.Benedenh./2.50p.w. terst, Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje ƒ300 p.j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. ƒ4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenh. ƒ200p.jJuni. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.j. Aug. Gierstraat: No. 32. Gem. voor- en achterk. /20 p.m.terst. No. 51. Gem. voork. ƒ16 p.m. terst. No. 76. Beneden winkeih. ƒ6 p. w. terst. Groot Heiligland: No. 27. Boven voork. ƒ2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 85. Bovenh. /250p.j. terst. No. 103. Huis ƒ600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite 350 p.jterst Heerensingel No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh6 p.m. terst. Hooimarkt No. 16. 2 ongein, voork. ƒ3 p.w. terst. No. 16. 2 gem. voork. 20 p.m. terst. No. 16. 1 Achterk. ƒ1.75 p.w. terst. Houtmarkt No. 43. Voorbovenh. /3 p.w. terst. Jansweg; No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis ƒ250p.jterst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. /14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- en slaapk.20 p.m. Juni. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. No. 88. Gem. kam. 35 p.m. terst. No. 103zw. Benedenhƒ160 pwterst. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenh. ƒ260 p.j. terst. Korte Heerenstraat: No. 14. Boveuw. 1.80p.w. terst. Korte Hofstraat No. 9Huis 225 pwterst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20 p.m. terst No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Korte Veérstraat: No. 70r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Lange Heerenstraat i No. 48. Gem. kam. m. alk. ƒ20p.m. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.j. terst Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 58. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Lombardsteeg No. 6. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Nieuwe Kruisstraat: No. 9. Benedenh. ƒ3 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. Ien3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Oranjestraat: No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Farklaan No. 96. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Raamstraat: No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 9. Benedenh. /250 p.j. terst. Rustenburgerlaan No. 13. "Woonh. /225 p.j. terst. Schaggelstraat No. 16.2 Gem. kam. ƒ25 a ƒ30 p.m. terst. Schootersingel: No. 5. Gem.bovenvoork. ƒ10p.m. terst. Schooterweg No. 4, Huis m. tuin. /600p.j. terst. Smedestraat No. 15 Gem. kam. ƒ12p.m. terst. No. 17. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Spaarne No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarn wouderstraat No. 118. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p,jterst W armoesstraat: No. 21. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 j).j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaames Rust/500 p. j, No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No212 gemkamƒ35 en ƒ26 p.m. terst Zijlvest De ondervinding, in het vorige jaar opgedaanheeft geleerddat het in drnk verschijnen, van het kohier der plaatselijke directe belasting alhier, van zeer groot nut is geweest en vrij algemeen met wel gevallen is begroet. In weinige dagen was de oplage ter- (Naar het Hoogduitsch van O. Mynus.) 10) Mijne nieuwe meesteres ried me aan, het geld in eene spaar kas te beleggen, en dat deed ik dan ook, om aldus wat geld bijeen te krijgen voor mijn ouden dag. Maar reeds deze gang naar de spaarkas deed me ziendat er op dat geld geen zegen rustte, want bij die gele genheid leerde ik een man kennen, wien het beter geweest zou zijndat ik nooit van mijn leven gezien had, een zekeren Michael Myersdie werk zaam was in de boekdrukkerij van Raffles in Upper Stamford Streeten dien ik reeds vroeger nu en dan op straat gezien had. Hij beurde juist geld uit de spaarkas, toen ik mijn honderdvijftig pondmijn geheele vermogen, er in bracht, en hij klamp te zich terstond aan me vast. Voordat ik echter verder over Myers spreek, moet ik nog melding maken van mevrouw Jessie Summers. Nadat mijnheer Summers mij zijn adres gegeven hadachtte ik het mijn plicht aan haar te schrijven, en ook haar voor het milde geschenk van vijftig pond mijn dank te betuigenen haar nog eens te verzoeken, mij bizonderhe- den betreffende het overlijden van het arme kind mede te deelen. Ik ontving wel een antwoord op mijn schrijven maar van mijn lieveling kwam daar niets in voormevrouw Summers schreef slechts over zich zelve, over hare ziekte en hare verlatenheidwant Arthur was dikwijls op reis en soms maanden achtereen afwezigen alhoe wel zij thans met geen zorgen van geldelijken aard meer te kampen had, en wat dat betreft gelukkig wezen kon, had zij toch vrede noch rust, en zou zij gaarne haar tegenwoordi- gen toestand willen verruilen met de zorg en nood van vroeger jarendie we met elkander doorleefd hadden. En in dezen toon ging het bladzijden achtereen voort, en daaruit reeds had ik kunnen opmaken, dat me vrouw Summers zich zeer ongelukkig voelen moest, en door haar zwakken armhartigen man verwaarloosd werd,al ware de brief niet opgevolgd gewor den door een naschriftwaarin zij on geveer het volgende schreef: ,,Ach lieve Martha, vaak komt de wensch bij me op, dat ik u bij me mocht hebbenhier in het stille kleine Abe rystwyth met zijn prachtige baai, waar men zoo prettig leven kon, als men een goed geweten had. Maar de ge dachte aan mijn kind maakt me altijd rampzalig, en ik vervloek me zelve en den stap, tot welken ik mij door Ar thur heb laten overhalen. En toch moet ik erkennen, en ik kan het niet loochenen, dat mijn arme lieve Robert er goed aan toe isen het nu veel beter heeft dan bij onswant wal moest er van hem worden bij zijn zwakken vader, wanneer ik eenmaal dood ben? En ik gevoel, dal het met me ten einde loopt. Goede Hemel, Martha! Als ik eens spreken en je alles mede- Secretarie uitverkochtaan alle aanvragen is niet kunnen worden voldaan. Yeel is er uit het kohier te leeren voor ieder belastingschuldige als hij het kohier in zijn geheel bezit en alzoo in staat is tot het maken van vergelijkingen. Het onderling verhand der aanslagen is hoofdzaak. Ondergeteekenden hebben het voorne men, in aanmerking nemende het groote nut der zaak, den Raad dezer gemeente te verzoekenhet kohierin het algemeen plaatselijk belang wederom te doen druk ken (thans dienst 1882) en voor matigen prijs verkrijgbaar te stellen. Zij roepen hunne mede belangstellende belasting schuldigen bij deze op, van hunne ad- haesie ter zake te doen blijken. De gelegenheid wordt hun daartoe aangeboden bij de Heeren De Erven Loosjes alhier, alwaar het den Raad intezenden adres, dat hieronder is afgedrukt, ter medeonderteekening zal zijn neder- gelegd Zaterdag 27 en Dinsdag 30 dezer. J. Leüpen. P. Toutenhoofd. A. J. de Leeuw. F. Allan. A. Merens J.Cz. P. F. v. Wijngaardt. H. Broekmeijer. E. J. Roüffaer. J. J. W. Eekhout J. J. van Brederode. C. J. M. Swaan. J. Swens. Aan den Baad der gemeente Haarlem. Geven met achting te kennen de onder geteekenden inwoners dezer gemeente en belastingschuldigen voor de plaatselijke directe belasting; dat Uwe vergadering, in het vorig jaar, heeft besloten, het kohier der plaatselijke directe belasting te doen drukken en voor matigen prijs verkrijg baar te stellen; dat, vrij algemeen, dat besluit met ingenomenheid is begroet; dat de wensehelijkheid om het kohier over het tegenwoordig dienstjaar 1882, wederom in druk te bezitten gelijk vorig jaar, onverkort bij ons en zoo wij ver- meenenvrij algemeen bestaat. Reden waarom wij U Mijne Heeren, bij deze met gepasten eerbied verzoeken andermaal te besluiten dat van wege de gemeente het kohier der plaatselijke directe belasting, (thans dienst 1882) na door U te zijn vastgesteld, zoodra mogelijk, geheel of gedeeltelijkvoor matigen prijs in drnk zal worden verkrijgbaar gesteld. 't Welk doende. Haarlem, 30 Mei 1882. Het gerucht, dat het Ministerie tot 's Konings terugkomst het bewind zal blijven voeren, heeft zich bevestigd. Deze schikking is getroffen, nadat het Minis terie driemaal op zijn ontslag had aange drongen. Nadat in de Fransche Kamer der Afgevaardigden de minister van finanoieën, Léon Say het in overweging nemen van het wetsvoorstel, door een harer leden ingediend, betreffende de belasting op sterke dranken krachtig had bestreden; omdat daardoor 180 miljoen aan de jaar- lijksche inkomsten der schatkist ontnomen zon worden, heeft de Kamer niettemin met 278 tegen 155 stemmen besloten, het voorstel in overweging te nemen. Ten gevolge van dit besluit heeft de heer Léon Say zij n ontslag gevraagd. Men hoopt echter nog, dat hij er van terug zal komen. Met de scheiding van Kerk en Staat wordt het in Frankrijk thans, naar het schijnt, ernst. Een lid der kamer heeft de Sekularizatie -d. i. het wereldlijk maken van de goederen der geestelijke ordenKerkfabriekenseminarieën en Konsistorieën voorgestelden een ander heeft een voorstel ingediend om de Katho lieke faculteiten op te heffen, 't Eerste is in handen der kommissie gesteld; om trent het tweede heeft de begrootings- kommissie voorgesteld, de faculteiten te Lyon, Bordeaux, Rouaan en Aix op te heffenmaar die te Parijs te behouden. De kommissie uit den Duitsehen Rijksdag heeft het doodvonnis uitgespro- den over het tabaksmonopolie-ontwerp. Van de 28 leden stemden 21 er tegen; 4 bleven buiten stemming, en 4 stemden er voor. Bovendien nam de kommisie eene motie aan van een der tot het centrum behoorende leden, inhoudende de verkla ring, dat na de verhooging der tabaks belasting in 1879 verdere maatregelen tegen de tabaks-industrie te minder gepast schijnen, omdat de vermeerdering dei- inkomsten zoowel van het Rijk als van de bizondere Staten de middelen verschaf fen om, bij behoorlijke spaarzaamheid, in de behoeften te voorzien. Bij de eerste lezing van de ontwerpen betreffende de verzekering der werklieden tegen on gelukken en ziekte hebben de liberalen en de Konservatieven zich tegen de tus- schenkomst van den Staat in de kwestie der verzekering verklaard. De tot het centrum behoorende ultramontanen hebben zich van alle deelneming aan de diskussie onthouden. Aangaande den heer von Bismarck wordt gemeld, dat hij nog zeer lijdende isaan monopolie-pijn? vraagt een spotvogel. In Italië is de wet betreffende het Scrutinio di lista (groote kiesdistrikten) afgekondigd. Opmerking verdient in deze wet een artiekel't welk bepaaltdat de stembiljetten aan de buroos en door den persoon zelf ingevuld moeten worden, tenzij deze door fyzieke ongesteldheid of andere redenen daartoe niet instaat is. In dat geval mag een ander het biljet invullendoch moet de seretaris daarvan melding maken in het proces-verbaal, met opgave van redenen. Uit Rusland komen voortdurend bedroevende berichten. Het leven in de hoofdstad moet ondragelijk zijn. De inwo ners zijn letterlijk voor elkander verant woordelijk gesteldde zaken staan stil. De beurs te Petersburg is met Russiesche effek- ten overstelpt, die uit het buitenland aldaar ter verkoop worden gezonden. Aan de bladen is het verboden van de joden kwestie te sprekenmaar daardoor juist vinden de overdrevenste geruchten geloof, 't Getal van hen, die naar het buitenland vertrekken is in 't oog vallend groot men zegt, dat 15.000 huizen leegstaan. Een vreeselijke brand is nitgebarsten in de oude stad van Kowno. De brand ontstond in een tabaksfabriek. Tweehonderd huizen zijn reeds vernield. Dit gedeelte der stad is alleen door Israëlieten bewoonden niet onwaarschijnlijk heeft men hier aan moed wil te denken. Honderddertig welgestelde Israëlietiesohe gezinnen hebben Odessa en Kiew verlatenom zich te Parij s te vestigen. De Kozakken aan de grenzen berooven hen echter van al wat zij bezitten; wie niets te geven heeft, wordt mishandeld of verdronken. Ook de Duischers beginnen meer en meer van het gepeupel in Zuid- Rusland te lijden te krijgen. Russiesche boeren hebben een aanval gedaan op de Duitsche Kolonie Hoffnungsburg in het distrikt Odessa, en alleen de dappere verde diging der Duitschers heeft het misdadig opzet doen mislukken. We stippen slechts het een en ander aanom den lezer eenig denkbeeld te geven van den treurigen toe stand. Het bekende „redeloos, radeloos, red deloos" komt ons onwillekeurig voor den geest. Berichten betreffende het aftreden van Ignatieff worden helaas weer tegen gesproken. In Ierland duurt de tijd der gruwelen steeds voort. In Limerick is een ongeluk kige, die het gewaagd had, werk te verrichten voor een dood verklaarden („geboycotten") pachter, gesteenigd, en dat nog wel in eene Katholieke kapel Zoo maken die woestelingen op zich toepas selijk het woord„Daer is geschreven mijn huys sal een hnys des gehedts genaemt wordenmaer gij hebt dat tot een moor- denaerskuyl gemaekt." Een ander hebben ze met zweepen half doodgemarteld, een deurwaarder te water gegooideen machi nist van een passeerenden spoortrein door een steenworp gewond, enz. Al die gru welen zullen dienst doen als aanbeveling voor Gladstone's dwangwet. Zich be roepende op de verklaring van den Pre mier dat de dwangwet moet beschouwd worden als een geheel vormende met de voordracht tot regeling van de kwestie der achterstallige Iersche pachten, heeft Parnell in het Lagerhuis aangekondigd, dat, wanneer Gladstone gelijk deze gezegd heeft te zullen doen voorstelt de dwangwet als spoedvereischend te doen behandelenhij voor zich voorstellen zal, ook met de wet betreffende de paohten evenzoo te handelen. HAARLEM, 26 Mei 1882. L. 1. Woensdag zijn weder een 50 tal personen door het kantongerecht alhier veroordeeld wegens openbare dronkenschap waaronder vroeger veroordeelden. L. 1. Donderdag namiddag is in de Jansstraat alhier, een löjarige knaap woonachtig te Spaarndamoverreden door een rijtuig hespannen met een paard, waarbij een wiel over zijn linkerbeen is gereden dat belangrijk werd gekneusd. Hij is per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie, die dage lijks, (Uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden ring. Een gouden oorbel met bloedkoralen hanger. Een gouden oorbel met blauwen steen. Een snoer blauwe koralen met gouden tonnetje.Een doosje waarin een portret op glas. Een jongensbuis. Een katoenen bedlaken. Een servet gemerkt DB. Een zijden halsdoekje. Een glacé handschoen. Een hennipzeel. Een duimstok. Een wandelstokje. Een touw. Een rol behangselpapier. Een koperen dop van een kinderwagen. Een R. C. kerkboekje. Een kinderschoentje. Eenige genaaide lapjes.Eene ring waaraan 12 sleutels. Twee sleutels aan een blokje en een aantal losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens gevonden Een medaillon met zilver gemonteerd en een paar katoenen handschoenen. deelen kon! Maar dat mag ik niet, en ik zou je dan misschien ook niet meer durven aanzien! Gij toch hadt het jongsken zoo lief! Maar ik heb hier op aarde geen vrede meer, en ik zou naar de ure mijns doods smach ten, indien niet de eeuwigheid mij angst aanjoeg achdierbare Martha, bid voor mijwant ik ben zeer, zeer ongelukkig 1" Zoo ongeveer schreef mij de arme vrouw, en door dat schrijven ont roofde zij ook mij mijne zielrust, want ik kon 't me maar niet verhee- len, dat achter dit alles een of ander vreeselijk geheim moest steken, een raadsel, dat ik teyergeefs poogde op te lossen. Van waar die gewetens-wroe ging der arme vrouw? Tot welk een stap had haar armhartigeradelooze, zwakke man haar overgehaaldvroeg ik me zelve af, en eindelijk kwam ik lot de ijselijke gedachte, dat de ouders den armen knaap om 't leven hadden gebracht, teneinde hem niet een prooi te laten worden van de ellende des levens! Hoe langer ik over de zaak nadacht, des testerker en te kwellender werd mijn argwaan en mijn onzekerheiddes te minder kon ik des nachts den slaap vatten, want dag en nacht moest ik aan mijn kleinen lieveling denken en aan de raadselachtige verborgenheid, waarin zijn overlijden gehuld was. Had ik mijn zin kunnen doen, ik zou het liefst de groote reis naar Aberyswyth ondernomen en de ongelukkige vrouw opgezocht hebben; maar dat ging niet, want andere dingen hielden mij in Londen terug. Wel schreef ik aan mevrouw Summers, en smeekte haar dringend, mij haar vertrouwen te schenken en mij alles te zeggen, wat zij op het hart had, daar niemand meer medelijden en gehechtheid voor haar gevoelen kon dan ik; maar er kwam geen antwoord op twee of drie brieven, welke ik haar geschreven, en waarin ik haar aangeboden had, tot haar over te komen en haar te komen verplegen. Eindelijk ontving ik na verloop van vele, vele weken op zekeren dag per post een gedrukt bericht, dat mevrouw Jessie Buxton Summers op dien of dien dag daar en daar overleden was, in den nog jeugdigen ouderdom van acht en twin tig jaar. Nu was alles uit, en ik moest alle hoop opgeven, dat ik nog een maal iets te weten zou komen be treffende het geheim, waarin de dood van den kleinen Robert gehuld was, en waarvan ik mij de ijselijkste voorstellingen gevormd had. Ook was het uit met de hoopom ooit weer bij mijnheer Summers in dienst te komendaar deze mij zeker eer ver mijden dan opzoeken zou, wanneer mijn somber vermoeden, mijn arg waan, dat het arme kind zijn natuur lijken dood niet gestorven was, mocht waar zijn. Was het echter zoo vroeg ik me zelve nog steeds af was het werkelijk mogelijk en waar schijnlijk, dat de eigen ouders zulk een prachtig, lief eenig kind zouden hebben omgebracht, alleen omdat het hun zoo slecht ging? Neen, neen! Dal kon ik niet gelooven mijne ge- beele natuur kwam daartegen in op stand. Daar kwam in een slapeloozen nacht, toen ik weêr als naar gewoonte lag te tobben, de vreemde heer met den langen zwarten knevel en met de donkere loerende, fonkelende oogen me voor den geest, de man, dien ik destijds op het kerkhof, na de be grafenis van mijn lieveling, gezien had, en ik kon de gedachte niet van me afzetten, dat die huiveringwek kende man in een of anderen samen hang met den dood van het jongsken moest staanen niet maar toevallig de teraardebestelling had bijgewoond; en deze argwaan begaf me bij dag noch bij nacht weêr, ofschoon ik, hoe ik er over peinsde, me er geen voorstelling van vermocht te maken waarin die samenhang kon hebben bestaan. Ik geloof zeker, dat al dit peinzen en tobben bij dag en bij nacht me eindelijk waanzinnig zou hebben doen wordenindien niet spoedig daarop in mijn uiterlijke omstandigheden een ingrijpende verandering had plaats gegrepen. Die werkman van de boek drukkerij van Raffles, Michael Myers, vervolgde mij aanhoudendmaakte mooie praatjensen vroeg me einde lijk ten huwelijk. Hij was jonger dan ik en had een knap voorkomen hij maakte indedaad geen ongunsti- gen indruk op me en spiegelde me voor, dat hij een erfenis van een ou den oom in 't vooruitzicht had, die in Devonshire eene boekdrukkerij in eigendom had; dan zou hij eene voorna me dame van me maken, en we zou den een heerlijk en prettig leven hebben. Dat was alles evenwel niets den leugen en bedrog, en de ellende ling had het slechts op mijn klein vermogentjen voorzien. De menschen, bij wie ik in dienst was, en andere verstandige lui rieden mij ten sterkste af tot den gewichtigen stap over te gaanmaar de kerel had me met zijn leugens en zijne vleierij zoo ingepakt, en me zoo in mijne zwakke zijde getast, dat ik me om die goede raad gevingen niet bekommerde en zijne vrouw werd; maar ik kreeg bij den ellendeling nu de hel op aarde beleediging, mishandeling, slagenen smaad, want hij was een zuiplap en en een liederlijk voorwerp, een kerel, die een afschuw van het werken had, en die den dood zijner eerste vrouw reeds op zijn geweten had. Hij had, toen ik hem in't gebouw der spaar kas aantrof, den laatsten spaarpenning der overledene opgevraagd, en was niet nuchter geworden, voordat hij den laat sten duit daarvan doorgebracht had. Na vijf lange, vreeselijke jaren ver dronk hij zichen kwam ik van hem af, en kon ik weêr vrij ademhalen; want wat ik in deze jaren heb moe ten lijden, 'twas een voldoende ver zoening voor een geheel leven vol zonde. Ik was natuurlijk nu dood-arm, want het geld van mijnheer Summers had niets dan onheil over me gebracht, wat me later niet bevreemdde, toen ik er achter kwam, hoe hij er aan gekomen was en dat gebeurde om streeks een jaar na den dood van mijn man. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1