HAARLEMSCH No. 43. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 31 Mei 1882. Per drie maanden f—,25. TE HUUR. Van alles wat. Wansmaak! N ieu wsberichten. De Zielverkooper. Dienstregeling van het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van bet kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9% uur's avonds. Voor ae storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.— 's morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'8 avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der liulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaau6.45, 10.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS fr. p. p,// —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenlièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Zaldhollandsche Stoomtramweg MaatschappijHaarlem—Leiden. 1 Mei. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.— 10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50 's av. HaarlemHillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 9.10.10 's avonds. Hanrlemsche Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41j-, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, ll.Sf 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4. 10.17*. 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Anegang No19Gemkammalk110 pmterst No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakenessergr acht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. ƒ8 p.w. terst. Bakkerstraat No. 32. Huis 2.80 p.w. terst. Bar telj oriss tr aat; No. 7. Gem. m. alk. ƒ20p.m. terst. No. 27. 2 ongem. of gem. kam./20 of/25 p.m. terst Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk. 8 p.m. terst. Doelstraat No. 26zw.Benedenh./2.50p.w. terst Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Frankestraat No41Bo venvoork. /lp.w. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje ƒ300 p.j. terst Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. ƒ4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenh. ƒ200p.jJuni. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.j. Aug. Gierstraat: No. 32. Gem. voor-en achterk./20p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. terst. No. 76. Beneden winkelh. 6 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 85. Bovenh. /250p.j. terst. No.122. 2 Benedenk. en suite 350 p.jterst Heerensingel No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. 6 p.m. terst. Hooimarkt: No. 16. 2ongem. voork. ƒ3p.w. terst. No. 16. 2gem. voork. /20p.m. terst. No. 16. 1 Achterk. f 1.75p.w. terst. Jansweg: No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis ƒ250p.jterst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. /14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. /16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5Gem. zit- en slaapk. 20 pmJuni No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. No. 88. Gem. kam./35p.m. terst. No. 103zw. Benedenh. ƒ1.60 p.w. terst. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenh. ƒ260 p.j. terst. Korte Heerenstraat: No. 14. Bovenw. /1.80p.w. terst. Korte Hofstraat No. 2. Bovenh. Z2.25p.w. terst. No. 9Huis 225 pwterst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20p.m. terst No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Korte Veer straat: No. 70r. Bovenh.ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg -No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Lange Heerenstraat No. 48. Gem. kam. m. alk. ƒ20p.m. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis 275 p.j. terst. No. 58. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Lombardsteeg No. 6. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Hoorder-Schoolsteeg No. Ien3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Parklaan No. 96. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Raamstraat: No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 9. Benedenh. 250 p.j. terst. Rustenburgerlaan No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schaggelstraat No. 16. 2 Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. terst. Schootersingel: Huizen 150 a ƒ200 p.jAugustus. No5. Gem. bovenvoork. ƒ10 p.m. terst Schooterweg No. 4, Huis m. tuin. ƒ600p.jterst. Smedestraat No. 15 Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. No. 17. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Spaarne No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 118. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Ver wuift: No, 9. Bovenh. ƒ500 p.jAugustus. W armoesstraat: No. 21. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No212 gemkamƒ35 en ƒ26 p.m. terst Zijlvest: verkoelende dranken verkrijgbaar te stel len. Reeds zag men in zijne verbeelding een paar sierlijkehouten gebouwtjes ver rijzen wier spitse daken zich geestig tegen het groen der boomen zouden afteekenen men dacht aan het buitenlandwaar men ze in bijna iedere stad van eenigen om vang zien kan en waar ze, zoowel om voorkomen als om inhoudniet nalaten een goeden indruk te weeg te brengen. Maar men had buiten den waard gerekend. I De ontwerper had waarschijnlijk nog nooit zoo iets geziende commissie tot ver fraaiing onzer gemeente men zou het haast moeten aannemen evenmin en de uitvoerderwelnudie volgde trouw de hem voorgelegde teekeningen. En zoo zien wij dan weder een paar der liefste plekken van den Hout ontwijd weder moeten de trotsche beuken en linden het gedoogen dat hun gebied wordt ontheiligd en met droeve blikken zien zij het aan hoe een smakeloos bouwmeester het wagen durft hun schoon te ontsieren door de oprichting van een paar plompe getimmerten middendingen tusschen een reusachtige poppenkast en een blokhuis. In Neêrlands hoofdstad ik blijf Am sterdam nog maar zoo noemen is in één enkelen nacht een welbekende muur ver dwenen die om zijn onooglijk uiterlijk aan ieder voorbijganger aanstoot gaf. Moge ook hier, wat in een paar dagen is ge bouwd in één nacht worden gesloopt, om zijn plaats te vinden waar zulks behoort en te verwarmen hendie er behoefte aan hebben en vervangen te worden door andere, die aangenaam zijn voor het oog. Odat deze wensch vervuld worde echter niet door mannen van ruw geweld maar door hendie daartoe de bevoegd heid bezitten en niet schromen te erken nen grootelijks gedwaald te hebben. Haarlem, F. B. 27 Mei 1882. Het was een goede gedachte van het gemeentebestuur om den dorstigen wan delaar in onzen Hout de gelegenheid aan te bieden zich wat te verfrisschen door, in een paar daartoe ingerichte kiosken, Terwijl Tusculum zijne departementen tracht te verhurenbeveelt het hotel „de nieuwe geleerde man" Bennebroek, dit alleraangenaamste (hier schijnt een woord vergeten) in het schoonste gedeelte van de Laanomgeven van lommerrijke Bosschen en Wandelwegen met grooten tuin, zich minzaam aan. Welk een vriendelijk hotel Als Prof. W. Koster van Utrecht, die op uw lijk aast, zich gaat wagen op 't gebied der uitlegkundige godgeleerdheid, dan blijkt hij den schoenmaker gelijk, die zich niet bij zijne leest houdt. Dit heeft de predikant der afgescheidenen te Zaandam, Ds. Lindeboom zonneklaar be wezen. Beide echter èn de Professor èn de Dominé mochten nog wel eens een lesje nemen b. v. bij Prof. Beets in 't kort en bondig uitdrukken hunner gedachten. Zola heeft zich in zeer korten tijd het niet onaardige fortuin van 350.000 fr. verschaft. Als 'tu 'tzelfde is hoe, dan kunt ge nog wel rijk worden. Eene arbeidersvrouw te Twelloo heeft proef ondervindelijk geleerd, dat 6 -4- 3 9 is. Czibar is een dorp in Hongarijege legen in het comitaat Szemplin. Aldaar zijn slechts 3 mannenonder welke N.B. nog één grijsaarddus totaal mannenge- brekWie gaat er heen en (dat 's nog van meer belang)wie weet een dorp, waar slechts drie vrouwen zijn? Onze reporter was natuurlijk bij de opening van den Gott- hardspoorweg tegenwoordig. Hij schreef ons dagelijksdat de andere Nederlandsche bladen zoo goed op de hoogte warendat hij 't niet noodig keurde hetzelfde nog eens met andere woorden te schrijven. Hij vond alles heel mooi en had veel pleizier. Naar men verneemt wordt na Pinkster de exploitatie van Nieuw-Zandvoort op geheven of gestaakt, om met de ruime gebouwen en tot nu toe verkregen winsten de uit Rusland gevluchte joden herberg te verschaffen. Er zullen gedurende den zomer extra-treinen naar Zandvoort loopen, om ieder in de gelegenheid te stellen dit blijk van zelfopoffering van nabij gade te slaan. Er is op de pinksterdagen door Amsterdammers bar gebruik ge maakt van de lusten van Haarlem, en dat door die Amsterdammersdie niet in de lasten van Haarlem deelen, zoodat men in laatstgenoemde stad ernstig aan annexa tie van de hoofdstad denkt. De goed koopste verfwinkel is die van L. v. d. Berg Co. Nieuwe Leliestraat 58Amsterdam; en C. Stuart is de goedkoopste dichter voor alle gelegenheden, Yoordrachten en Samensprakendegelijk in ernst en humor, liederen zeer net gedrukt, buitengewoon goedkoopBoomstraat No. 11. Men gelieve wél op het nommer te letten! 11 (elf.) De kranten vermelden tal van ram pen veroorzaakt door het onwederdat in ons land gewoed heeft. In't Noorden en in 't Zuiden zijn boerderijen afgebrand, koeien doodgeslagen, enz. Ofschoon we medeleden hebben met hendie door die onheilen getroffen zijn, zullen we onzen lezers een opsomming daarvan besparen^ Ook het veen- of heide- branden, dat duizenden nabij- en verafwonenden de borst benauwt en het leven vergaltheeft betreurenswaardige gevolgen gehad. Het dennenbosch van den te Utrecht wonenden heer Grothe, gelegen onder de gemeente Beilen in Drenthe, is daardoor in brand geraakt en geheel verwoest, 't Bosch be sloeg een oppervlakte van omstreeks 30 hektarenen de dennen waren circa 25 jaar oud. De vlammen waren op sommige punten wel zoo hoog als de Beiier kerk. De Asser Courantwaaraan het bovenstaande bericht is ontleend, deelt ook mededat in 't begin van de vorige week eene boerenmeidvan Mantinge naar Ba- lingegem. Westerbork willende gaan, daarvoor den kortsten weg over het veld koos. Op haar weg stuitte zij op nog in brand zijnd boekweitenveen. Zij schijnt het gewaagd te hebben, er dwars doorheen te loopen, met het ongelukkig gevolg, dat haar kleêren zijn in brand geraakt, en zij zelve is verbrand. Haar lijk is in het brandende veen gevonden. Volgens andere lezing zou zij, op koeien passende, zich in de nabijheid van het brandend veen te sla pen hebben gelegden zou het vuurdoor den wind aangewakkerdover haar heen gevlogenen zij zoo verbrand zijn. Te Egmond aan Zee hebben onder de visschers ongeregeldheden plaats gehad,zoo dat men 't zelfs noodig geacht heeft kavalle- rie uit Haarlem te ontbieden, die echter niet handelend heeft behoeven op te treden. Omtrent de aanleiding wordt het volgende medegedeeldEngelsche visschers hadden hun visch doen veilen, en sommige Eg- monders hadden dien gekocht. De andere Egmondsche visschers werden daarover in woede ontstoken en koelden hunne woede, o a. door een schuit met bemanning en al het onderste boven te keeren. De opvarenden werden gelukkig gered. Een viertal raddraaiers zyn in hechtenis genomen en naar Alkmaar ge bracht. Cit Wiesbaden zijn geruststellende berichten ontvangen, betreffende de ge zondheids-toestand van Generaal van der Heijdendie zieh daar sedert eenigen tijd bevindt. Nadat hij te Utrecht voor zijn oog onder behandeling geweest was van de professoren Donders en Snellen en eene kleine operatie had ondergaan, is hij onder geleide van zijn schoonzoon, den officier van gezondheid by 't Indiesche leger Fischer, naar Wiesbaden vertrokken. Of schoon ook daar de Noordewind schraal was, had het zachtere klimaat een gunstigen in vloed op 'tgestel van den Generaal. Behalve onderscheiden officieren van het Indiesche en van het Nederlandsche legeris ook te Wiesbaden een vroeger adjudant van den Generaal, evenals hy te Atjeh ge wond, die hem van velerlei dienst is. Omtrent de nalatenschap van Z. K. H. Prins Frederik wordt medegedeeld, dat al de landgoederen in Sileziëalsmede het paleis zullen worden verkocht. Alleen voor de genoemde landgoederen wordt 10 miljoen mark gevraagd, 't Paleis te Ber lin zou f 800.000 moeten opbrengen. De realizatie van een gedeelte van het vaste goed de bezittingen onder Was senaar en Voorschoten, alsmede het paleis in den Haag, zullen niet worden verkocht heeft plaatsomdat er geen roerend kapitaal genoeg aanwezig is, waaruit de vele pensioenen by het leven van den Prins aan zyne dienaren verleend zou den kunnen worden uitbetaald. Te Yerseke (in Zeeland) begint men steeds meer de noodzakelykheid in te zien van de bekendheid met de Engelsche taalin verband met den uitgebreiden oesterhandel.De gemeenteraad heeft daarom besloten een onderwyzer aan te stellen met een akte voor het Engelsch, op een traktement van ƒ700. 't Engelsch zal evenwel niet op de dorpsohool onderwe zen worden't besluit is alleen genomen, om belanghebbenden in de gelegenheid te stellen tot het nemen van privaat- onderwys. De belooning daarvoor zal ge heel ten bate van den te benoemen on derwyzer komen. Eene dienstmeid, dezer dagen te Am sterdam bezig met glazen spuiten, werd door een 8- a 10-jarigen knaap geplaagd. Hierover verstoordwierp zy met een bezem naar den jongen, met het ongeluk kig gevolg, dat hij in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis moest vervoerd worden. Een jonkman van 18 en een meisjen van 17 jaar te Marseille wilden samen huwen. De ouders wilden hunne toestem ming niet geven, en de geliefden besloten een einde aan hun leven te maken. Zy wilden zich eerst verdrinken aan het Prado-strandmaar de zee was daar te ondiep. Dezer dagen vond men het jonge paar dood in eene kamer van een hotel- garni. Ze hadden zich laten stikken. (Naar het Hoogduitsch van O. MyLius.) 11) Ik was te oud geworden om weêr werk te gaan maken van een dienst, en waarschijnlijk ook zou geen fat soenlijke vrouw me in dienst hebben willen nemen, nijdig en somber als ik was, terwijl ik me ook geheel aan den brandewijn verslaafd had. Ik was daarom marskraamster gewordenen trok het land door, om op kermissen, bij volksfeestenwedrennen en derge lijke gelegenheden allerlei koopwaar aan den man te brengen. Bij de Derby wedren bij Epsom, waar ik nooit afwezig bleef, en ook mijn vaste staanplaats had, zag ik mijnheer Sum mers na verloop van vele jaren voor de eerste maal weder, en sprak ik hem aan. Hij erkende mij nauwlijks weêrtoen ik hem echter mijn naam genoemd had, ontstelde hij merkbaar, en daar hij waarschijnlijk vreesde, dat ik in 't openbaar tol hem over sommige dingen zou gaan spreken, gaf hij mijn zijn adres op. Hij was dien middag niet nuchter, en dien tengevolge niet ten volle bij zijn ver stand, anders had hij zich waarschijn lijk wel er voor gewacht, mij zijn adres op te geven; in allen gevalle had het hem zeker berouwd, dat hij het mij opgegeven had, want toen ik hem twee dagen later in het hotel, waar hij mij gezegd had gelogeerd te zijn, wilde opzoeken, was hij ver trokken, en de menschen daar be weerden niet te wetenwaarheen hij zich begeven had. Dat versterkte mij nog in mijn argwaan tegen hemen gedurende eenige weken deed ik ver geefs mijn best, om zijne verblijfplaats op te sporen. Op zekeren avond echter, toen ik voor Cremorne Gardens, waar een groot vuurwerk zou afgestoken worden, voor mijn tafeltjen stond, en sinaasappelen en andere vruchten verkocht, ontmoette ik eene zekere jufvrouw Caffdie jaren geleden in St. Johns Wood Road onze waschvrouw geweest was, en vernieuwde de kennismaking met haar. Wij deelden elkander wederkeerig onze lotgevallen mede en spraken over oude tijden; het eene woord lokt al licht het andere uit, en toen we over de familie Sum mers praatten, vertelde jufvrouw Caff mij, dat zij nu weder sedert eenige we ken de wasch voor mijnheer Summers beredde, en dat hij, bij haar in de buurt, in Regents Park Road bij Prim rose Hill woonde. „Hij heeft geld genoeg, maar ik zou toch niet gaarne met hem willen ruilen," zeide zij. „Hij ziet er uit als een goed schaap, maar innerlijk is hij niet veel bizonders; hij is een rampzalig, door God geteekend mensch. Hij moet aan zuipers-waanzin lijden, en dikwijls hebben er vreeselijke too- neelen plaatsnaar ik vernomen heb van de vrouw, in wier huis hij kamers bewoont. Hij meent dan, dat hij ver volgd wordt door een spooken wel door zijn eigen schoonblondlokkig jongsken, en hij beschuldigt dan zich- zelven, dat hij het lot van het kind en den dood zijner vrouw op zijn geweten heeft, en dat geen vreugde meer voor hem mogelijk, en dat hij geen gelukkig uur waard is; en de menschen bewerendat hij reeds eenmaal in een krankzinnigen-geslicht is opgesloten geweestNu, ik zal er maar niets meer van zeggen en mijn oordeel voor me houden, maar als men hem nu en dan stom-dron ken met wankelende schreden naar huis ziet komen, en hem dan allerlei ruwe taal en verwenschingen hoort uitbrakenterwijl hij met handen om zich een slaat, dan zou een harde steen deernis krijgen want wat was hij vroeger een net en zachtzinnig heer! God behoede ieder voor onrechtvaar dig verkregen goed en voor een boos geweten!" 't Kostte me moeite kalm te blijven om de vrouw nog meer te kunnen uithooren, en om niets van mijn woede tegen de Summers te laten blijken; maar ik beloofde haar, dat ik haar zou komen opzoeken, en dan zou zij mij het huis wijzenwaar hij woonde. Den volgenden morgen was het nauwlijks negen uur, of ik stond reeds voor de deur van hel kleine hotel garni in Regents Park Road, waar hij woonde, en ik vroeg hem te spreken. Hij was thuis, en men wees mij zijne kamer. Hij schrikte op, toen ik binnenkwam, en hem in zijn slaaprok bij het haardvuur zitten zag, met een vermagerd bleek gezicht en met bloed beloopen oogen, het beeld van een drinkebroer na een in drinkgelagen doorgebrachten nacht, voordat hij nog weder sterken drank gehad heeft. „Martha, zijt gij het? Wat wilt ge van mij?" stamelde hij; „hoe komt ge hier? Hoe hebt ge mij kunnen vinden? Wilt ge geld hebben/"' „Neen, ik begeer niets van uw geld, mijnheer Summers," sprak ik, en ik kon niet dan met moeite mijn afgrijzen be dwingen. „Ik wil maar weten, wat er van mijn lieveling Robert geworden is! Ge hebt hem vermoord, Summers, ik weet het mevrouw Summers heeft het mij geschreven!" „Vermoord 1" riep hij doodelijk ontsteld uit; „dat is niet waar! Hoe heeft Jessie zoo iets kunnen schrijven, daar zij het toch wist, en hare toestem ming gegeven heeft Hoe kunt ge zoo liegen, Martha?" „Liegenmijnheer Summers Wie van ons beiden liegt en heeft de we reld bedrogenwat betreft den dood van het arme jongsken?" sprak ik op dreigenden toon. „Weet ge wel, mijnheerwat de menschen van u zeggen? Ge hebt zoo zeggen en denken ze, het leven van den knaap tegen een hooge som verzekerd, en toen hebt ge hem om het leven ge bracht, ten einde de premie meester te worden, en dat is het zondegeld geweest, waarmede gij mij betaald hebt 1 Daarom heeft ook mevrouw Summers, en hebt gij den moed niet gehadmij het arme kind nog een maal te laten zien en kussen! Daar om hebt ge mij nooit kunnen noch willen zeggen, - hoe het met zijne ziekte en zijn overlijden toegegaan was! Maar nu heb ik u onder mijn bereiken nu ik u hier zoo vóór me zie staan, sidderend aan lichaam en ziel, nu weet ik, wat ik er van te denken heb. Dat is thans voor mij voldoendeen ik zweer u bij God dat ik op staanden voet me naar den naastbijwonenden rechter zal begeven, om u aan te geven en het schande lijke spel te onthullen, dat gij met het kind gedreven hebt, indien ge mij niet terstond de waarheid open baart." „Martha!" riep hij in doodangst uit, en hij viel voor me op de knieën; „Martha, dat zult ge toch niet doen, is het wel? Barmhartige Hemel, wat men u, naar ge zegt, medegedeeld heeft, is ten eenenmale onwaar Robert leeft nog, en 't gaat hem goed, voor zoover mij bekend is „Leeft hij nog, en waar dan? Is hij niet dood niet om 't leven ge bracht?" riep ik uit, en ik meende mijn ooren niet te kunnen vertrouwen. Wat ge zegt, is een onbeschaamde leugen, rampzalige moordenaar! Ben ik niet met zijn lijk naar het kerkhof gereden „Ja, doch dat was zijn lijk niet, maar van een ander kind, dat op hem ge leek! 0, Martha, geloof me toch! Wees kalm en maak geen rumoer, dan zal ik je alles vertellen 1 Verraad toch hen niet, die u nooit anders dan welwillendheid en dankbaarheid be wezen hebben!" „Goed dan; maar als het jongsken nog in leven iswaar is hij dan riep ik uit. „Ik weet het nietmaar ik bezweer je, houd je stil en hoor me aan," sprak hijen hij sidderde aan lichaam en ziel. „Zoo waarachtig als er een God is, ik weet niet, waar de knaap tegenwoordig is; maar we hebben hem in goede handen overgegeven, waar hij zijn levenlang beter verzorgd zal zijn dan hij 't bij ons was. Zou Jessie anders er in toegestemd hebben, dat het kind, waarvan zij de opvoe ding aan mij niet kon toevertrouwen van haar gescheiden werd?" „Eene moeder en een vader, die hun kind verschacherd hebben 1" riep ik op goed geluk uit. „0, dat is verschrikkelijk, dat schreit ten he mel! 'tls waar, ik heb eenmaal mijn kind van't leven beroofd, maar ik heb dat gedaan uit vrees voor schande; maar gij hebt uw eigen vleesch en bloed verkocht, en dat is veel erger misdaad! Dat roept tot God om wrake!" Summers was zoo geweldig ontroerd en zoo verpletterd, dat hij mij op zijne knieën smeekte, niet zoo luid te schreeuwen, maar hem geduldig aan te hooren, daar hij mij alles zeggen wilde. En zoo deelde hij mij hortend en stootend het volgende mede: In eene zeer aanzienlijke fami lie was een kind, dat nog eene groote erfenis te wachten had, aan eene langdurige en smartelijke ziekte over leden. {Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1