HAARLEMSCH No. 51. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden ,25. i fr. p. p. —,40. van WOENSDAG 28 Juni 1882. TE HUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. St. Jan's-nachten. Dienstregeling ran het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van liet kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 'smorg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 y2 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.— 's morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sar. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 1.—*, 10.'s m.2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en l'eestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakonessorgraclit No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis /400 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk./8 p.m. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Doelstraat No. 24. Boveh./2.75 p.w. terst Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Frankestraat No. 41. Bovenvoork. 1 p.w. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje 300 p.j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenli. 4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenli. ƒ200p.jJuni. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.j. Aug. No. 123. Huis ƒ320 p.j. terst. No. 132. Huis ƒ5 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No49Huis en tuin 1400 p.j. terst Gierstraat: No. 46. Bovenw. ƒ2.50 p.w. terst. No. 76. Beneden winkelh. ƒ6 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 103. Huis 1600 p.j. terst. of Aug. Heerenstraat: No. 50. W inkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsehe vaart Huis met tuintje 20 p.m. terst. h u 22 n v h 20 h u Hooimarkt: No. 16. 2 ongem. voork. 3p.w. terst. No. 16. 2 gem. voork. 20p.m. terst. No. 16. 1 Achterk. ƒ1.75p.w. terst. Houtmarkt No. 43. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Jansweg No. 23. Bovenhuis ƒ250p.jterst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Kamperstraat No. 2. Bovenh. m. vrerkpl. ƒ5.50 p.w. Juli. No. 4. Benedenh. ƒ3.50 p.w. Juli. No. 4rood. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. 14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 121. Bovenh. ƒ1.60 p.w. terst. Korte Begijnestraat: No. 18. Boven!ƒ260 p.j. terst. Korte Hofstraat No. 2. Bovenh. ƒ2.25p.w. terst. No. 9Huis 225 pwterst. Korte Veerstraat; No. 70r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. No. 29. Benedenh. /2.50 p.w. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Leidsehe Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 62. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Nauwe Geldeloozepad No. 24. Huis m. tuin 4 p.w, terst. Nieuwe Groenmarkt: No. 23. Bovenh. ƒ3 p.w. tersr. Nieuwe Kerksplein: Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No.len3. 2 pakhuizen ƒ10 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Flantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 21. Huis met tuin 300 p.j. terstond. No. 43. Huis m. tuin /450 p.j. Ripperdastraat No. 9. Benedenh. /250 p.j. terst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.j. Augustus No. 5. Gem. bovenvoork. ƒ10 p.m. terst. Smedestraat No. 15. Gem. kam. n2p.m. terst. No. 17. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Spaarne No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 118. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke i 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlvest No 13. Bovenh. ƒ350 p.jterst. Spreek uit, als ge kunt: arhomononi- trodiphyldiacetylenediparatolyldiazophe- nylure en ethylenetetramethyldiphenyl- phosphonium. Dat zijn in de scheikunde algemeen gebruikelijke wetenschappelijke termendie uw kind dus dient te kennen want zonder scheikunde geene ontwikke ling. O arme kinderen der laatste helft van de negentiende eeuwDrie vragen betrekkelijk de studentenfeesten te Am sterdam 1°) Mag de van veel kunstkennis getuigendemaar door en door gekunstelde, geschaafde, gelikte rede van den Heer J. A. Böhringer een „echt studentikoze welkomsgroet" heeten, gelijk zij in 't vorig nommer van dit blad genoemd wordt 2°) Was de oud-minister Heemskerkdie de verheffing van 't Athenaeum tot Univer siteit, waarlijk op goede grondentegen werkte op zijne plaats onder de reünisten die met de hoogste ingenomenheid deze verheffing in hunne feestdronken herdach ten? 3°) Moesten fatsoenlijke meisjes zich niet schamen medegewerkt te hebben aan de overigens zeer verdienstelijke uitvoering van Berlioz's damnation de Faust? Dr. G. de Jager Meezenbroek, oud-directeur der H. B.- en Zeevaartkundige school te Veendam durft Dr. Steyn Parvé, den inspecteur bij het M. O. de waarheid zeggenomdat deze een hoog en ongegrond oordeel velde over de examens aan de genoemde Zeevaartschool. Hoogstwaar schijnlijk staat noch Dr. Meezenbroek, noch zijn zoon noch zijne dochter, noch zijn kleinzoon noch zijne kleindochter meer in eenige betrekking tot M. O. want anders Q,uos egod. i. vrijelijk overgezetdie brutale kerelIk zal hem leeren. De koning van Araucanië schonk aan zijn vriend eene ouderwetsche vierkante afgespeelde piano. Wat deed de vriend er meê Hij liet toetsen en snaren en al wat er binnen in was verwijderen en ging er met zijn vrouwtje in slapen. Christie, Manson en Woods verkoopen de wereldberoemde verzameling van schilde rijen en oudheden, eeuwenlang 't eigen dom der Hamilton's. Waarom worden ze verkocht? Omdat de tegenwoordige eige naar met wedden en spelen zijn vermogen verloor. De groote Mommsen, hoog leeraar in de geschiedenis, vrijgesproken van zijn vergrijp tegen Bismarckher opende zijne collegies. Talrijk was de opkomst uit alle faculteitendaverend het applaudissement. Maar de waardige en onafhankelijke man zeide: „Ik betuig u allen mijne erkentelijkheid voor de zoo eervolle begroeting. Ik mag echter niet verzuimen de opmerking te maken, dat de politiek hier niet te huis behoort, tenzij ze betrekking hebbe op Keizer Augustus. Ten gevolge van de anders zeer gunstig werkende drankwet moeten sommige ont vangers onder den hlooten hemel zitdag houden. De ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken zoeken voor hen een onderkomen in de gemeentehuizen. Er is zooveel werk in den Haag, dat aan den heer P. v. d. Kemp leeraar der burger-avondschool te Nijmegen pensioen werd verleend en het koninklijk besluit, waarbij dit werd toegekend, ruim een jaar na 's mans dood aankwam. Een zeer amusant hoek is Dr. P. Menièrela captivité de Madame la Duchesse de Berry aBlaye, Paris, Michel-Levy 1882, maar wilt gij iets echt hollandsch en meer nog dan amusant, schoon niet zoo keurig ge schreven koop dan de herinneringen van den veldtocht van 1831 door den 79jari- gen sergeant bij het 1ste bataljon mo biele Noordhollandsche schutterijW. H. Fransz. Hoerah! Op de kust van van Diemensland zijn oesterbanken ont dekt van fabelachtige uitgebreidheid. Yeertig milliarden oesters liggen er gereed voor de markt. Bij scheepsladingen zullen de oesters uit Australië worden aange voerd. Voor een bagatel zullen zij ver krijgbaar zijn. HoerahAls ze ten minste maar wat beter smaken dan de Ameri- kaanschenwant welk surrogaat zijn deze voor de delicieuse Texelsche en Zeeuwsche die thans alleen onder 't bereik van men- schen als de millioenen juffrouw vallen? Zoo ge er belang in stelt berichten wij u, dat HEd. nog altijd in de eerste koopstad des rijks woont, en niet naar de tweede verhuisd is, gelijk gemeld werd. Naatje X, gedurende 3 maan den in dienst bij Mijnheer en Mevrouw IJ, ging kort daarna trouwen en zond eerst eenen communicatie maar weldra eenen invitatiebriefdoor welken laatsten Mijnheer en Mevrouw werden uitgenoo- digd op eene „genoegelijke bijeenkomst." Zóó de hollandsche dienstmeisjes; die in 't noorden gaan liever met clowns op den loop. 't Is gemakkelijk te beslissen wat het bestemaar ook wat het natuurlijkste is. Een Drentsch varkenskooper ging naar Hongarije om zaken te doenmaar daar hij de taal niet kende, begon hij maar te knorren en de hoeren brachten hem dadelijk naar 't varkenshok. Och, ontwikkeling en kennis voeren niet alleen tot welvaart; op welke school leert men den jongen „zich te redden?" dat is de hoofdzaak. In Engeland mag men nog al niet met de zuster zijner overleden vrouw trouwen, 'tis met eene meerder heid van 4 stemmen afgestemdmaar 't zal nu wel voor 't laatst zijnvooral daar het vorstelijk huis er zeer door in zijne plannen wordt gedwarsboomd. Vrouw van Poppel heeft 75 jaren het orgel ge trapt in de kathedraal te Breda, en, om nu meteen van eene andere kunstenares te sprekenSarah Bernhardt kan niet goed spelen als zij 't met haar man doetzij is te moederlijk bezorgdof hij 't er wel goed afbrengt. Wanneer dit nommer van het Haart. Advertentieblad den lezer in handen komt, zal de Regeering aan de Tweede Kamer de verwachte mededeeling betrek kelijk de ministerieele krizis gedaan hebben, en veler nieuwsgierigheid zal dan in allen gevalle bevredigd wezen. De lezer zal dan kunnen oordeelenof de Haagsehe Korres- pondent van een onzer dagbladen, die het volgende bericht heeft, goed ingelicht is geweest„Ten stelligste kan ik u mede- deelen, dat door de heeren van Reenen, van Eysinga en van Rees (respectivelijk voorzitters van den Raad van State, van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer) een schriftelijk advies aan den Koning is uitgebracht't welk in 't laatst der vorige week door Z. M. aan den Raad van Mi nisters werd verzonden. Volgens dat advies zal het Kabinet als geheel in functie blijven. Drie ministers, die van Koloniën, Water staat en Buitenl. Zaken, willen evenwel ontheven worden. De heer van Lynden tracht den heer Rochussen nog te behou den doch ik geloof nietdat het hem gelukken zal. Voor Koloniën noemt men den heer van der Wijckthans sekretaris- generaal bij gezegd departement. De Voor zitter der Tweede Kamer confereerde dezer dagen met onderscheiden leden van de liberale party. In deze by eenkomst werd het advies over de krizisdoor den heer van Rees uitgebrachtgoedgekeurd en tot het bgeenroepen der Kamer tegen den 26sten dezer besloten." Een ander gerucht, dat Z. M. de heeren Tak en Heidenryck met de vorming van een nieuw Kabinet zou hebben belastzal zeker spoedig gebleken zyn onjuist geweest te zijn. Er is aan dat gerucht een Amsterdamsch luchtjen, en vermoedeiyk is het ingegeven door de hoop, dat de hoofdstad toch nog een kanaal door de Geldersche Vallei krygemen ge looft zoo gaarne wat men hoort. Het lid der Tweede Kamer voor Maastricht, de heer Victor Ngst, is plot seling overleden. De heer Ny'st werd in 1880 verkozen en behoorde tot de gematigd klerikale leden der Kamer. De Pruisiesche minister van finan ciën de heer Bitter, een zeer bekwaam man, heeft zyn ontslag gevraagd en ge kregen. Verschil van gevoelen met Bis marck ten opzichte van enkele finantieele maatregelen moet de reden van dit heengaan zyn. De groote Rykskanselier kan geen afwyking zelfs van zy'n gevoelen dulden. Hy heeft niets tegen parlementenmits zg naar zyne pypen dansen, maar beter valt te regeeren, meent hy, met monarchen, die hy als als draadpoppen in beweging kan brengen. De Russiesche politie heeft eene samen zwering tegen het leven van den Czaar ontdekt. De aanval zou gedaan worden te Moskouby gelegenheid van de kroning. Te Petersburg zijn ruim vijftig personen in hechtenis genomen. Een Veearts, Kri- hilow, moet de hoofdaanlegger van het komplot zijn. Hy is overvallen in zyne woning en in hechtenis genomen met zyne keukenmeiddie later gebleken is een man in vrouwenkleederen te zyn geweest. Men vond in de woning ontplofbare bommen, gereed om dienst te doen, benevens zeer veel dynamiet. Denzelfden dag heeft de politie in een huis in de straat Wosnes- senki een goede vangst gedaan. In dit huis, of liever een uitgestrekt blok wo ningen, vinden ongeveer twee duizend Xoord-Zutdhollnndsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem-Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Haatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, S.17. 8.50, 9.34*, 11.20, 11.41 -j-12.1 's morgens, 1.14, 2.38-j-, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.— 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13-f- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar ,5.8.49 's av. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12. 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. menschen onderkomen, en dus was het bewaken door de politie een alles behalve gemakkelyke taak. In den nacht van den 19den dezer bezette de politie een der woningen aldaar, waarvan de huurderseen student en eene vrouwelyke medestudent, afwezig waren. Toen zy 's morgens te 5 uur thuis kwamen, werden zy gevangen genomen. Zy trachtten weerstand te bieden, maar vruchteloos. Men vond by hen revo- lutionnaire papierenbenevens brieven in cyferschrift, welke, naar men zegt, de instruktieën voor de uitvoering van het moordplan inhouden. Ook op het naby Petersburg gelegen Vasili-eiland is een nihilistenhuis ontdekt. Negen nihilisten zijn daarin gearresteerdeene groote massa dynamieteene geheime briefwisseling en plattegronden van het Kremlin in beslag genomen. Daarna heeft de politie veertig andere personen, waaronder hooggeplaatste militairen en burgers, gearresteerd. Naar men verneemt, zullen tegen de kroning politiebeambten uitWeenen, Londen, Parys, Berlyn en andere groote plaatsen naar Moskou worden ontboden, om voor de veiligheid van den Czaar te waken. Al verwacht men geen hervormende maatre gelen van Ignatieff's opvolger, 'tschynt zich toch te bevestigen, dat Folstoi een tegenstander is van de Jodenvervolging, De minister heeft een manifest uitgevaar digd waarin den ambtenaren wordt bevo len, de vervolgingen tegen te gaan, en zydie dit niet doen worden bedreigd met ontslag. Ook zyn, op voorstel van den goeverneur-generaal van Odessa, bij Synodale beschikking van 16 dezeraan 32 orthodoxe priesters en kerkedienaars in Zuid-Ruslanddie zich by het bedwin gen der Jodenvervolgingen van Mei 1881 bizonder verdienstelyk gemaakt hebben, belooningen toegekend. De Iersche dwangwet is nog steeds in behandeling en lokt veelvuldige protes ten van de Ieren uit. Ook de gemeente raad van Dublin zal by de Regeering eene petitie tegen die wet indienen. Te Lon den heeft de politie in een grooten stal, in de nabyheid van St. John's Street, Clerken wallbeslag gelegd op 400 gewe ren 25 kisten met revolvers, en 100.000 patronen. De huurder van den stal Thomas Walsh is zyn naam is gevan gen genomen; men vermoedt, dat hij in betrekking staat tot de Iersche Fenians. Deze ontdekking brengt veel onrust te weeg in Ierland. De Regeering schynt het noodig te hebben geacht, op de verdedi ging van Dublin bedacht te zyn. Het sterk garnizoen wordt steeds gereed gehouden om op verschillende aangewezen plaatsen terstond post te vattenals er iets buiten gewoons mocht gebeuren. (Naar het Iloogduitsch van Marie Posti.eb.) Reeds het eerste onderzoek echter bracht zijn onschuld duidelijk aan het licht, want Hélène ontkende nietszij stemde toe, dat zij haar man eerst verlaten had, toen hij reeds vast in slaap geraakt was, en dat hij den volgenden morgen nog precies in de zelfde houding gelegen had; ja, zij erkende ook, dat gedurende een oogen- blik de gedachte bij haar opgekomen was, om werkelijk datgene te doen, waarvan zij thans beschuldigd werd, en zij verklaarde hare gevangenneming te beschouwen als eene straf Gods voor hare misdadige gedachtenonder tranen bleef zij echter ook verzekeren, dat zij onschuldig was. Maar de be wijzen spraken te overtuigend tegen baar, en haar verdediger verklaarde, toen hij haar eens in hare cel een bezoek kwam brengen, met een bezorgd gelaatdat hij weinig hoop hadhaar te kunnen redden. Eenige weken daarna, kort voor den dag, waarop het vonnis over Hélène zou uitgesproken wordenwas zij uit bare cel verdwenen. Ook de bewaker barer gevangenis was weg, en 't Was dus geene gewaagde veronder stelling, dat hij Hélène bij het ont- behulpzaam geweest was. le hem daartoe omgekocht had Hélèneof een harer bloedverwanten, daarover ging geen licht op. Met hetgeen er verder gebeurd was is de lezer reeds bekendalleen moe ten we nog er aan toevoegen, dat vrouw Stein, de oppassersvrouw, toevallig toen als dienstbode in het badhuis le G. woonde, en mevrouw Jackson terstond herkend had. Zij herinnerde zich, hoe haar man des tijds onder die vreeselijke beschuldi ging geleden had, hoe de gedachte daaraan hem ook later, in weêrwil van zijne volledige vrijspraak, geen rust gegund haden dat hij zelfs nog op zijn sterfbed den wensch geuit had, zich nog eens te mogen kunnen wreken op die vrouwdie hem zooveel leed berokkend had. En nu stond die gehate vrouw voor haar, rijk, in aan zien en benijden moest zij dat maar zoo kunnen aanzien? En werkelijk, haat en wraakzucht lieten haar geen rust, voordat zij haar plan ten uitvoer gebracht, en Hélène bij de justitie te G. aangegeven had. Terwijl Jackson herhaaldelijk de akten doorlas, en vergeefs naar een lichtpunt zocht, om Hèlène te kunnen redden, lag zij bewusteloos, in een hevige koorts en ijlend, in het hospi taal der gevangenis op hare kommer lijke legerstede, bewaakt door vreem de, liefdelooze personen, die in haar slechts de veroordeelde misdadigster zagen. Geen dringende verzoeken, geen beloften vermochten Jackson den weg tot zijne zieke gemalin te banen; ja, zelfs zijn voorstel om eene door hem te betalen oppaster bij de zieke te sturen, werd van de hand gewezen, „daar er personeel genoeg aanwezig was om haar te verplegen." Hij kon dus niets anders doen dan rijkelijk geld voor de zieke deponeeren, opdat men haar geene verkwikking behoefde te weige ren die maar eenigszins aan eene ge vangene onder zulke omstandigheden kon worden toegestaan. Weder waren er eenige benauwde dagen verloopen, toen Jackson een brief ontving, waarin hij werd uitge- noodigdzich bij den rechter-kommis- saris, die met de leiding van Hélène's proces belast was geweest, te vervoegen. Hij haastte zich aan die uitnoodiging te voldoenin de heimelijke hoop iets gunstigs te zullen vernemen. De rechter, een bejaard heer, met een ach tingswaardig voorkomen en sneeuw witte hairenontving Jackson beleefd en voorkomend, verzocht hem plaats te nemenen ving een gesprek met hem aan over de kortzichtigheid van den menschover vooroordeelen, door welke men bevangen kon zijn, en die 't mogelijk maakten, dat zelfs ervaren rechtsgeleerden op een dwaalspoor ge raakten en toen Jackson eindelijk vol innerlijke onrustovereind sprong en met bevende stem zeide: „mijnheer de rech ter, gij hebt mij iets mede te deelen, wat mijn echtgenoote betreft; verheel me niets, ik ben op alles voorbereid," toen antwoordde de oude man, merkbaar ontroerd: „Welnu, zoo gij dan op alles voor bereid zijt, verneem dan, dat de on schuld uwer echtgenoote aan het licht is gekomeneen uur geleden heeft de ware schuldige zich zelf aangegeven. Deze brief hier geeft ons uitsluitsel aangaande alles!" Hij stelde Jackson een omvangrijk schrijven ter hand, maar deze was niet in staat, ook maar een enkelen regel er van te lezen; de letters dansten voor zijn oogen, en tranengelijk hij er zelfs als kind niet geschreid had, vreugdetranen stroomden hem langs de wangen. „Wat houdt deze brief in vroeg hij eindelijk; „ik ben thans waarlijk niet bij machte, dezen brief woord voor woord te lezen." „Ik wil u in korte woorden den inhoud mededeelen; wanneer ge wat tot kalmte zult gekomen zijn, staat de brief nog altijd tot uwe beschik king. De schrijver is de geheimraad Dokter B.die destijds over den bal juw Rother gepraktizeei'd heeft. Hij bekent, onder betuiging van het leven digste berouw, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan de daadwaarvoor uw arme gemalin te recht gestaan heeft, en hij geeft van de zaak eene zeer eenvoudige verklaring. Toen hij op den in deze zaak zoo gewichtigen avond voor de tweede maal de zieke kwam bezoeken, was hij reeds tot de daad besloten geweest, en was de gelegenheid om haar ten uitvoer te brengen bizonder gunstig geweest, daar de jonge vrouw zich wel gedurende een kwartier uit het ziekevertrek verwijderd had, terwijl de oppasser op zijn stoel zat te domme len. Dit tijdsverloop heeft hij zich ten nutte gemaakt, om den inhoud van twee poederpapieren in één te doen. Het ledige papier wierp hij opzettelijk onder het bed, en nadat hij vervolgens de dubbele dozis weder zorgvuldig ingepakt had, legde hij de poeder weder in het doosjen, verzekerd zijnde, dat zijn plan gelukken zou. Hij had namentlijk niet anders ge dacht, of Stein zelf zou den patiënt de medicijn ingevenen daarom zeide hij ook den volgenden morgen opzet telijk en zonder schroomdat hij den man verdacht hield van de begane onvoorzichtigheid, in de hoop, dat hij hem aldus benauwd zou maken. Als beweegreden voor deze handeling noemt hij een hartstochtelijke liefde die hij voor mevrouw Rother had op gevat en zijn voornemen om haar op deze wijze van haar treurig lot te bevrij den, teneinde haar daarna ten huwe lijk te vragen. Toen evenwel alles zulk een onverwachte wending genomen hadwas hij toch te lafhartig geweest, om zijne schuld te bekennen't had hem hevigen strijd gekost, een besluit te nemen aangaande 't geen hem te doen stond, tot hij eindelijk op de gedachte kwam, de beschuldigde le helpen ontvluchten. Dat gelukte boven verwachting, en daarmee had hij zijne schuld verzoend geacht, totdat de terugkeer der vroeger zoo vurig gelief de vrouw en hare ziekte en gevange neming hem het hart zoo benauwden, dat hij sedert geen rust meer haden tot bevrediging van zijn geweten deze bekentenis aflegde de bekentenis eens stervenden." Jackson sprong overeind en riep uit: „eens stervenden?" „God zij zijne ziel genadig!" ant woordde de oude heer; „een kogel maakte een einde aan zijn leven; reeds vóór de ontvangst van dezen brief was mij dit bericht door de telegraaf." Jackson's eerste gang was nu natuur lijk naar het hospitaal, naar zijne vrouwenvergezeld van den dienst- doenden geneesheer, begaf hij zich terstond naar het vertrek, waar de zieke lag. Hélène lag kalm, met ge sloten oogen, op het grove, maar zin delijke bed hare blonde hairen waren losgegaan en omringden als een aure ool haar teeder, bleek gelaat, en de uitgeteerde, sneeuwwitte handen lagen vermoeid op het dek. „Zij heeft nu reeds verscheiden uren geslapen," verklaarde de geneesheer, op Jackson's vragenden blik antwoor dend „en we mogen het er nu voor houden, dat het gevaar voorbij is." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1