HAARLEMSCH No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 12 Juli 1882. TE HUUR. Het vergaan van Zr, Ms. Monitor „Adder". Openbare Speeltuin te Haarlem, N ieu wsberichten. Dayelle. Dienstregeling ran het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur s morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur s av. Voor de Postpakketten van s morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—. 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— morg.1.30, 6.30 'sav. liiehtine der hulpbrievenbussen in de stad: 7 'sm.. 2.30, 6.-*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10. s morgens, 3. 8__ 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30 ,°5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.3010.'s morgens, 4.55,°8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. fr. p. p.//,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. 1 1 i Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-ZaidhoUandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *alleen Zon- en Feestdagen. Haarlem—Hillegom 9.11.40. 's morgens, 2.4.20, 7.50, 9.— 10.10 'savonds. Haarlemsche Trainway-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam 6.558.178.509.34*, 11.20, 11.41J, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38f, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14. 7.35f 9.9.32,9.46.9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f, 8.37"', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13f 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder6.34,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 'smorgens, 12.49, 2.12. 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakonessor gr acht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk./8p.m. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Doelstraat No. 24. Boveh.275 pwterst, Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje 300 p.j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. ƒ4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenh. ƒ200p.j. Juni. No. 48. 2 Bovenk. ƒ1.75 p.w. terst. No. 59. Bovenh. /2.75 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.j. Aug. No. 132. Huis ƒ5 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No49Huis en tuin 1400 pjterst Gierstraat: No. 46. Bovenw. ƒ2.50 p.w. terst. No. 70. Gem. kamer ƒ14 p.m. Aug. No. 76. Benedenwinkelh./6p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis /600 p.j. terst. of Aug. No. 176. Ongem. voor-enachterk. /200p.j. terst. No. 176. Gem. voor-enaehterk. ƒ600p.j. terst Heerenstraat: Nó. 50. Winkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart Huis met tuintje 20 p.m. terst. u n 20 Hooimarkt: No. 16. 2 ongem. voork. 3p.w. terst. No. 16. 2 gem. voork. 20 p.m. terst. No. 16. 1 Aehterk. ƒ1.75 p.w. terst. Houtmarkt No. 43. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Jansstraat No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Jansweg: No. 23. Bovenhuis ƒ250p.j. terst. Kamperlaan -. No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. /14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. /16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 29. Voork. ƒ2 p.w. terst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenh. ƒ260 p j. terst. Korte Hofstraat: No.2. Bovenh. ,'2.25p.w. terst. No. 9Huis 225 pwterst. Korte Houtstraat No. 12. Huis m. tuin ƒ6.50 p.w. terst. Korte Veerstraat: No. 7 0r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25p.m. terst. No. 52. Kamers ƒ225 p.). terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. 2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 62. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Nieuwe Groenmarkt: No. 23. Bovenh. ƒ3 p.w. tersr. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. "Ruflilrs No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 9. Benedenh. /250 p.j. terst. Rolhuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. 4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. Schachelstraat No. 17. 2 of 3 kam. 7250 p.j. terst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12p.m. terst. No. 17. Bovenh. 3.50 p.w. terst. Spaarne No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Verwulft No. 5. Gem. kam. 20 p m. September. Wagenweg No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlvest No 13. Bovenh. ƒ350 p.jterst. De treurige tiding, 1.1. Zondag en Maan dag in het land verspreid, dat hoogst waarschijnlijk Zr. Ms. stoomschip Adder die 1.1. Dinsdag avond van Amsterdam vertrok en Woensdag morgen van IJmuiden stoomde naar Helvoetsluis, in de Noordzee op onze kusten was verongelukt, heeft zich bevestigd. De op den avond van 10 Juli versche nen Staatscourant meldt het volgende „Blijkens bij het Departement van marine ontvangen telegrammen is Zr. Ms. monitor Adder Dinsdag den 4den dezer des avonds van Amsterdam en den vol genden morgen Woensdag, ten half tien ure, langs IJmuiden naar zee vertrokken. „Op dien en den volgenden dag is het vaartuig volgens onderscheidene berichten op verschillende plaatsen aan de kust in de Noordzee gezien; het laatst des Don derdags namiddags ten 4 ure op de hoogte van Scheveningenkoersende om den Noord. „Het vinden van het lijk van den loods, op de Adder geplaatst, deed een ramp vermoeden; onmiddellijk daarna werden twee stoomvaar tuigen van het loodswezen en twee particuliere stoomschepen ter opsporing uitgezonden. „Intusschen zijn eenige lijken van de equipage van de Adder tusschen IJmuiden en het Nieuwendiep en eenige stukken hout van het bovendek van het schip en het naambord op verschillende plaatsen opgevischt, zoodat het te vreezen is dat de monitor Adder met man en muis is vergaan. „De onderzoekingen worden met de heide stoomvaartuigen van het loodswezen voortgezet." Op dit bericht in de Staats-Ct. volgt de lijst van de gezamenlijke opvarenden. In deze lijst is aangeteekend dat de lijken zijn gevonden van: Luit. t. zee 2e kl. G. Jonckheer; konstabel H. Scholtszmatrozen 2de kl. L. Kremer en J. Reisiger; lichtmatroos C. Buyser; machinist 2de kl. J. Dalmeijer; milicien- vuurstoker G. Wagenaar; zeeloods Duinker. Deze werden, nadat de identiteit is geconstateerd, op eene passende wij ze in de gemeente waar zij zijn aangebracht ter aarde besteld. Verschillende dagbladen berichten nog dat de vaste bemanning van de Adder bestaan moest uit ruim 80 koppen. Door gebrek aan bemanning waren daarop slechts 73 geplaatst, en 10 daarvan waren met verlof, dus bevonden er zich 63 aan boord. Behalve de reeds door den Staatscourant vermelde gevonden lijkenwordt nog van IJmuiden gemeld dat zijn aangedreven de lijken van: H. Riemers, machinist, F. G. Miohels, idem; G. A. van Oerle, idemH. Moddermanmatroos. Uit Nie- wediep meldt men dat ook gevonden zijn de lijken van den botteliersmaat D. van Brederodede matrozen 3e kl. A. W. A. van Driel en J. Jutte en den marinier 3e kl. J. Sehieveen. Eerst werd door de sleephooten Hercules en Simson een onderzoek inge steld en later door de transportschoeners Frans Naerebout en Schelde alsmede door de ramschepen Buffel en Schorpioen, voort gezet. De Simson kwam van haren kruis tocht terug met de lijken van drie jonge mannentwee mariniers en een matroos met teekenen van doodstrijd op het nog frissche gelaat. Welk een doodstrijd de on- gelnkkigen hadden gestredenbleek uit de houding der handendie krampachtig zich van den hun lichaam omkneHenden kurk- gordel schenen te willen ontdoenom een einde aan hun martelend lijden te maken, want wie weet hoe lang de ongelnkkigen hebben gedreven voor de dood een einde aan alles maakte. Algemeen gelooft men, dat de Adder woensdagavond reeds bleefdaar het horo loge gevonden in den zak van den loods Duinker, stilstond op 9.10; ook vermoedt men dit uit den toestand der lijken; dit zal ook door schouwing van deskundigen zijn uit te maken. Het Dagblad meldt, dat schipper A. Westerduinvan den reeder D. Verbaan, te Scheveningen, woensdagavond in de Noordzee tnssehen Scheveningen en Kat wijk bij slecht weder omstreeks 6% ure de Adder heeft ontmoet, gaande in de richting van de Maas; dat hij zoo nabij den monitor is gekomendat hij bijna ware overzeild geworden, indien het oorlog schip een halve streek van koers was veranderd. Daar de Adder veel water over- kreeg, is schipper W. hij den monitor gebleven tot half 10 ure, met het doel om zoo noodig hulp te verleenen; even na half 10 heeft hij een verschrikkelijke rookmassa gezien en onderstelt dat de vuren toen uitgingen. Ook op het lijk van luit. ter zee Jonck heer, is een briefje gevonden, ongeveer van den volgenden inhoud„De koersen die van IJmuiden genomen waren (slecht leesbaar). De toren en sloepen werden gesjord en ten 6 ure werd getracht naar IJmuiden terug te keeren doch het schip weigerde te wenden, daarna werd zuidelijk gestuurd." Het verlies van 63 wakkere nederland- sehe mannendie voor een deel nog zoo kort geleden met hunne betrekkingen wa ren vereenigden op onze kusten ver ongelukten na slechts eenige uren de haven te hebben verlaten, wordt zeker door iedereen met diep leedgevoel vernomen wij hopendat door onderzoek niet blijken mag, dat er door onachtzaamheid of blind vertrouwen te veel werd gewaagddoor den monitor in zee te zenden. Reeds voor gernimen tijd heeft het Bestuur der alhier gevestigde Vereeniging „door Vermaak tot Nut" de vraag in overweging genomen, of het wenschelijk en mogelijk is ook hier een openbaren speeltuin te stichten, gelijk men er te Amsterdam en Rotterdam vindt. Omtrent de wenschelijkheid bestond bij het Bestuur geen verschil van gevoelen. In beginsel achtte het de stichting van zulk een tuin een goed werk maar de groote bezwaren, voornamelijk van finan- oieelen aard er aan verbondenweerhiel den tot dusverre de pogingen om er uit voering aan te geven. Men zal dit volkomen begrijpen zoo men weet dat te Amsterdam de eerste speel tuin een kapitaal van ruim 5000 gevor derd heeft, niettegenstaande de daarvoor benoodigde gronddoor de gemeente, kos teloos is afgestaan. Nu echter in den laatsten tijd van ver schillende zijden meer stemmen gehoord worden, die op de vestiging van een openbaren speeltuin in onze gemeente met nadruk aandringenheeft het bestuur van genoemde Vereeniging besloten, te beproe ven of de mogelijkheid bestaat aan den wensch van velen te voldoen. In den aard der Vereeniging en in het doeldat zij beoogt, ligt voor het Bestnnr de roeping, men heeft dit terecht opgemerkt om de leiding der zaak te aanvaarden. Het noodigt dientengevolge allen uit die de stiohting van den speeltuin voor staan daarvan blijk te geven in eene gel delijke bijdragetot welker ontvangst elk der ondergeteekenden zich bereid verklaart. Moge het nit deze bijdragen blijken dat de uitvoering eener wetischelijke zaak om geldelijke bezwarenniet onmogelijk moet geacht worden. Dr. E. H. VON BAUMHAÜER. P. DYSERINCK. P. J. PRINSEN GEERLIGS. J. H. KOOLHOVEN. G. C. MERENS. Mr. A. W. THöNE. De vroegere geruchten omtrent den afloop der ministerieele krizis winnen veld, of schijnen zich te bevestigen. Het kabinet van Lijnden zal hoogstwaarschijnlijk opge lapt wordenen dan aanblijven; de plaat sen van de ministers van buitenlandsche zaken en koloniën die zeker aftreden zuHen dan vervuld worden door Jhr. van KarnebeekCommissaris des Konings in Zeeland, en Mr. Al ting Mees. In de eerste dagen van Augustus wordt Z. M. de Koning voor een paar dagen in de rezidentie ver wacht zegt menen dan zal de defini tieve beslissing genomen worden. Het Vaderland heeft vernomen, dat H. H. M. M. de Koning en de Koningin den 8sten J nli van Wildungen naarFranfort zul len vertrekken, waar zij denken te over nachten. Den volgenden dag zullen zij naar het Zniden van Beieren vertrekken en verderna eenige dagen toevens aldaar, naar Salzburg, waar zij zich ook eenige dagen willen ophouden. Tegen 2 Augustus worden H. H. M. M. in het vaderland terug verwacht, en waarschijnlijk zal de Koning na een verblijf van een paar dagen in de rezidentie zieh weder naar het buitenland begeven. In de eerste Kamer heeft de Minister van Financiën verklaard, dat hij geen nieuwe mededeelingen betreffende de krizis had te doenen dat eerstdaags een beslis sing te wachten is. De heer Fransen van de Putte heeft den minister nog wat nader den pols gevoelddoch zonder veel meer licht te ontvangen. De zelfde spreker heeft ook nog gewezen op de nadeelen van de verwerping van het handelstraktaat met Frankrijk, en aangedrongen op verhoo ging onzer wijnakeijns. In antwoord daar op erkende de minister Roehnssen de na deelen, en verzekerde hij, dat de Regeering niet stilgezeten, maar alles gedaan had wat mogelijk was, om in de toekomst nieuwe onderhandelingen mogelijk te ma ken. Bij de diskussie over het door de Tweede Kamer aangenomen voorstel de Savornis Lobman heeft de minister van Binnenl. zaken beweerd, dat dat voor stel niet warm behoorde aanbevolenmaar evenmin bestreden te worden. Met 24 tegen 13 stemmen heeft de Kamer het voorstel aangenomenzoodat de vinger gegeven is, en het vragen van de geheele hand nn zeker weldra te wachten is. De Kamer is op reces gescheiden. Uit Petersburg is bericht ontvangen, dat Generaal Skobeleff te Moskou aan een hartkwaal is overleden. Deze heethoofd wiens toasten en toespraken kort geleden zooveel gerucht maakten, is maar acht en dertig jaar oud mogen worden. Naar men zegtwas hij een zeer bekwaam en stoutmoedig man, en is zijn dood een groot verlies voor Rusland, 't Kan waar wezen, maar we kunnen moeilijk gelooven, dat de drijvers van het panslavisme en daarvan was Skobeleff er een van in dedaad Rasland's welzijn bevorderen. Volgens geruchten zouden, tengevolge van de aanhouding van eenige hoofden der nihilistiesche partijte Moskou vijf vol komen afgewerkte en met dynamiet gevul de mijnen ontdekt zijn. Ook moet er een geheime drukkerij ontdekt wezen in het ministerie van Marine. Door de politie zijn 9000 exemplaren eener revolntion- naire proklamatie, geteekend o. a. door een zeer hooggeplaatst persoon in beslag genomen. Onmiddelijk na de ontdekking heeft de directeur van het departement de heer Titchakoff, zich doodgeschoten. De Independance zegt den naam van den zooëven vermelden „zeer hooggeplaatsten persoon" te kennen, maar de bevestiging van het bericht te willen afwachten, voor en aleer daaraan openhaarheid te geven. Vrij zeker is het, dat de kroonings-plech- tigheid tengevolge van de laatste ontdek kingen weder zal uitgesteld worden, en niet verre van de waarheid schijnt te zijn de ironiesche opmerking van een onzer dagbladendat in Rusland allen, behalve de Czaar, tot het Nihilisten-bond behooren, of met de Nihilisten samenspannen. In het Engelsche Parlement heeft de behandeling van de dwangwet op nieuw aanleiding gegeven tot zeer levendige de batten. De Regeering deed het voorstel, de huiszoekingen te beperken tot 3 dagen, behalve waar het bestaan van een geheim genootschap vermoed wordt. De Konser- vatieven en vele Whigs bestreden dit voorstel met warmte. Gladstone verklaarde, dat verwerping van dit voorstel hem aanleiding zou gevenvoor zijn persoon in overweging te nemen, in hoever hij in zijn ambt zou kunnen blijven. Desniet temin werd het voorstel verworpen met 207 tegen 194 stemmenGladstone zeide daaropdat hij onder gewone omstandig heden na dit votum het Huis zou verzocht hebbenzijne zittingen te schorsen, maar de toestanden in Ierland, als mede het karakter van het wetsontwerp in aanmer king nemendevroeg hij voortzetting van het debat. Het politiek programma der Euro- peesehe Konferentie te Stamboel heeft drie hoofdpunten1° handhaving van de vrije vaart op het Suez-kanaal2° zeker heid dat de Egyptiesche schuld wordt be taald, en 3° bescherming van het leven en het eigendom der Europeanen in Egypte. De vraag is nu maarwelke macht belast zich met die zorg en hoe Er is sprake van dat de Konferentie dit opdragen zon aan Engeland, Frankrijk en Italië, maar de twee laatstgenoemde mogendheden moeten daar niet veel lust in hebben. Engeland gaat voort met het maken van toe bereidselen, en als men daarvan leest, zou men spoedig een bombardement van Alexandrië verwachten. In weerwil van het zeer gerechtvaardigd wantrouwenwat Turkije betreft, blijft men toch nog hopen, dat de Verheven Porte met kracht optreden, en zoo Alexandrië redden en haar eigen fatsoen bewaren zal. 3) Een enkele persoon slechts was bekend geweest met haar kommer; moest zij haar ook in vertrouwen mededeeling doen van haar geluk? 't Was de markiezin de Dreux, eene «eredame van Cathérineeene gunste linge der koningin. Op aanbeveling yen Cathérine betoonde zij aan de jeugdige Griekin de innigste genegen- beid, en stond zij haar bij elke ge legenheid bij met den raad harer ervaring. Ingewijd in de gebruiken en al de geheimen van het hof, scherp zinnig en geslepen als zij was, had bet haar weinig moeite gekost, het v°He vertrouwen van Dayelle te winnen, ?n baar helderziende vriendschap had, !n deze omstandigheid, een heilzamen lnv'°ed kunnen uitoefenen op het °utstelde gemoed der jeugdige Griekin. be komst van eene der kameniers Van Cathérine maakte eensklaps een f.'r"ie aan haar gemijmer. Cathérine let haar bij zich roepenzij had toch eene bizondere genegenheid opgevat voor hare jeugdige hofdame, en zij liet nooit nahaar in hare kamer of in haar kabinet te roepenzoodra de staatszaken haar maar eenigen vrijen tijd lieten. Het ongewone van Dayelle's manie ren en van haar kostuum, dat zij was blijven dragen op bevel van de konin gin-moeder, deed hare schoonheid meer 't oog vallen en viel zeer in den smaak van Cathérine. Bovendien legde zijzelfs bij het vervullen van de aan hare betrekking verbonden werkzaam heden, een eigenaardige natuurlijke fierheid en onafhankelijkheid aan den dag, die getuigden van een hooge afkomst. Ofschoon Dayelle zich voordeed als de ingetogenheid en bescheidenheid in persoonverried toch ook alles in haar eene vurige en hartstochtelijke natuur. Hoewel nog maar twee en twintig jaar oud, kon zij reeds door gaan voor eene geheel volwassen schoonheid, hare gestalte was van middelbare lengte, maar buigzaam en elegant, en haar gelaat en hare geheele persoonlijkheid onderscheidden zich zoozeer door edele schoonheid en be koorlijkheid dat Cathérinedie haar bijna als haar eigen kind behandelde haar lachend de kleine Koningin van Cyprus placht te noemen. Dayelle trof de koningin-moeder aan, omgeven van hare kameniers, die hare zorgen wijdden aan Cathérine's toilet. Cathérine, nog in den vollen glans harer schoonheidwas gezeten tegen over een hoogen Venetiaanschen spie gel een paar kunstige handen waren bezig met haar schitterend zwarte lok ken, om er het hooge kapsel van te vormen, dat in die dagen de mode was, terwijl eene der hofdames, op een bankjen aan hare voeten gezeten, haar verschillende stukken en dépê ches voorlas, die gedurende hare afwe zigheid ontvangen waren. Deze hofdame was de markiezin de Dreux, die Cathérine ook bij zich had laten roepen vóór het uur, waarop zij ge woon was, haar bij zich te onlvangen. „Kom eens hier, liefkind, en om hels mesprak Cathérineterwijl zij de jeugdige Griekin op het voorhoofd kuste, waarop deze nederknielde en een kus op de hand van de koningin drukte. „We hebben tijdingen ontvan gen die u belang zullen inboezemen. Uwe vijanden, die ook de onze zijn, zijn eindelijk verslagen door de legers van den Heiligen Vader en van de Venetiaansche Republiek, onder aan voering van onzen dapperen neef Don Juan van Oostenrijk. De Turk heeft te Lepanto de verwoesting van uw prach tig vaderland Cyprus duur moeten beta len. Meer dan zestig zijner schepen zijn vernielden hij zal nu wel vooreerst moeten afzien van zijne rooftochten. Wal uwe geliefde stad Nikosia betreft, mijn schoon kind, ge zult in de gelegen heid gesteld worden, haar weder te zien, met behulp van de troepen, die ik er heen denk te zenden, als God en de Koning, mijn zoonmijne plan nen goedkeuren." De herinnering aan haar vaderland riepen de tranen te voorschijn in de oogen van hel schoone Cypriesche meisjen, dat eene der handen van Cathérine aan haar hart drukte en zeide: „Uwe Majesteit heeft me reeds met zooveel gunstbewijzen en weldaden overladendat mijn hart te klein is, om mijn erkentelijkheid te bevatten, voor welke ik ook geene woorden vinden kan." „Welnu, lieve," hernam de koningin met een allervriendelijkst gezicht, „ik wil nog meer doen, om u mijn innige genegenheid te doen blijkenen zoo ge al geene woorden kunt vinden om uwe dankbaarheid uit te drukken, ik zal tevreden zijnals uw hart mij dank weet voor 't geen ik voor u doe. Maar," liet Cathérine er op volgen, en op eens kreeg haar gelaat eene strenge uitdrukking, „ik meen verno men te hebbendat gij heden niet zooveel haast wenscht te maken, om ons hotel du Louvre te verlaten, en naar uwe stad Nikosia te vertrekken." „Uwe weldaden, mevrouw," ant woordde Dayelle blozend, „hebben mij dit land en de nabijheid Uwer Majes teit dierbaar doen worden." „Ik hoopdat geen andere heime lijke oorzaak u een langer verblijf alhier wenschelijk moge maken! Maar ga nu heenen ook gij, dames, moogt u verwijderenliet zij er op volgen, zich tot de overige hofdames richtend; ik moet me nu aan meer gewichtige zaken gaan wijden." De dames verwijderden zichna ieder op hare beurt de koningin eer biedig gegroet te hebben. Dayelle ver zocht de Markiezin de Dreux haar naar hare kamer te vergezellen. De laatste woorden der koningin hadden haar doodelijk verontrust, en het ver moeden van de ware beteekenis dier woorden deed haar sidderen. „0 mevrouw," riep zij uit, toen zij zich met de markiezin in hare kamer opgesloten had, „zeg me, wat ik u bidden mag, welke ongenade mij boven het hoofd hangt, en wat den toorn der koningin tegen mij heeft opgewektwant zij is vertoornddaar van ben ik maar al te zeker. O mevrouw, ik smeek u, die zoo vertrouwd zijt met al de gedachten en gevoelens van Hare Majesteit, zeg me, wat ik te vreezen heb. Wat is haar teroore geko men, dat haar in mijn gedrag zou kunnen mishagen of ergeren?" Wordt vervolqd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1