HAARLEMSCH No. 57. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 19 Juli 1882. Per drie maanden f—,25. n h fr. p. p, ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TE HUUR. N ieu wsberichten. Van alles wat. Dayelle. Dienstregeling van het Postkantoor. I Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 'savonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.— 's morgens, 1.30. 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 1 10.'sm., 2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuidhollandsehe Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem-Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens, 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarleuisclie Tramway-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, S.17. 8.50, 9.34*, 11.20, 11.41J, 12 1 's morgens, 1.14, 2.38f, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.— 9.32, 9.46. 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f. 8.379.13, 10.16* 's morgens. 12.13f 12.43, 3.27*. 4.18, 5.28J, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinendie met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar ,5.8.49 's av. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Anegang No. 34. Gem. kam. ƒ36 p.m. terst. Bakenessergraclit No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk./8 p.m. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Doelstraat No. 24. Boveh./2.75 p.w. terst, Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje ƒ300 p.j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. 4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengraeht No. l.'iroodBovenh. ƒ200p.j. Juni. No. 48. 2 Bovenk. ƒ1.75 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.jAug. No. 132. Huis f5 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No49Huis en tuin 1400 pjterst Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. No. 70. Gem. kamer ƒ14 p.m. Aug. No. 76. Beneden winkelh. ƒ6 p. w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis /600 p.j. terst. of Aug. No. 176. Ongem. voor-enachterk. /200 p.j. terst No. 176. Gem. voor-enachterk. ƒ600 p.j terst. Heerenstraat: No. 50. W inkelh. f 4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart Huis met tuintje ƒ20 p.m. terst. Hoogstraat No. 12. Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terst. Hooimarkt: No. 16. 2 ongem. voork. ƒ3 p.w. terst. No. 16. 2 gem. voork. 20 p.m. terst. No. 16. 1 Achterk. ƒ1.75 p.w. terst. Houtmarkt No. 43. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Jansweg: No. 23. Bovenhuis ƒ250p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. /14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. 3 p.w. terst. No. 7. Kelder 1 p.w. terst. No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 29. Voork. ƒ2 p.w. terst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenh. ƒ260 p.j. terst. Korte Hofstraat No. 2. Bovenh. ƒ2.25 p.w. terst. No. 9Huis 225 pwterst. Korte Houtstraat No. 12. Benedenhuis ƒ4.25 p.w. terst. Korte Veerstraat: No. 70r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. No. No. No. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. No. 52. Kamers 225 p.j. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Lange Hofstraat No. 19. Bovenh. f 1.25 p.w. terst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 62. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Leliestraat No. 15a. Huisje ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Groenmarkt: 23. Bovenh. ƒ3 p.w. tersr. Nieuwe Kerksplein 28. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Nieuwe Kruisstraat 9. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder 1 p.w. terst. Oranjestraat: No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Plantage-- No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Ril.!).]?S No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Rolhuizen 2 Benedenh. 4 p.w. terst. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. ter3t. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. Schachelstraat No. 17. 2 of 3 kam. ra. tuin/250p.jterst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Schooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Smedestraat No. 15 Gem. kam. n2p.m. terst. No. 17. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Spaarne No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarn wouderstraat No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Verwulft No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Benedenvoorkƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20 p.m. terst. Zijlvest No 13. Bovenh. ƒ350 p.jterst. No. 6. No. 6. No. 6. No. 6. Aan den Redacteur van Haarlemsch Advertentieblad. M. d. B. Vergun mijnaar aanleiding van het verslag over het liefdadigheids-concert van Dinsdag 11 Juli, een enkel woord in het midden te brengen. Beleefd verzoek ik U daaromomdat ik mij met de mee ningen van Uwen verslaggever aangaande de mannenzangvereenigingen „Zang en Vriendschap'' en „Crescendo" niet kan vereenigenen het mij voorkomtdat het gedrukte woordwaaraan zoovelen en ook wij waarde hechtenboven elke bedenking verheven moet zijn. In de eerste plaats dan ben ik zoo vrij op te merken, dat klankgehalte en toon het zelfde is. Uw verslaggever had dus kunnen volstaan met te zeggen, dat de klank van „Crescendo" de voorkeur verdient boven den klank van „Zang en Vriend schap." Maar deze uitspraak M. d. R. komt mij onbegrijpelijk voor. Altijd en overal waar „Zang en Vrien- schap" optrad, werd juist de klank, de toon van het koor in de eerste plaats geroemd. In 1880 werd aan „Zang en Vriendschap" bij den zangwedstrijd te 's Gravenhage de tweede prijs toegekend vooral door het zuiver zingen en het edele klankgehalte van dit koor. (Zie verslag Jury 15 Augustus 1880). Dat er bij de voordracht van „Ossian" en „Super Flumina Babylonis" in dit opzicht iets te wensohen overbleef, ontken ik ten stelligste. Ik heb de over tuiging dat „Zang en Vriendschap" zich direct zou ontbinden, indien haar toon nog minder ware, dan die welke „Cres cendo" in de voordracht van de „Uitwij kelingen" te hooren gaf. Daar was geen sprake meer van beschaafden toonomdat de harmonie ontbrak. Dat „Crescendo" minder gelukkig zong, schrijf ik toe aan de wanverhouding tus- schen Tenoren en Bassen. Niet wat hun getal, maar wat hun kracht betreft. Het inderdaad schoone en sterke geluid der laatsten overstemt geheel dat der eersten, die evenwel ook gehoord moeten en willen worden en dan met 't zingen boven hunne krachten of stemmiddelen gaan. Dit was Dinsdags vooral het geval in de „Uitwij kelingen." De buitengewone krachtsin spanning van den Directeur kon zelfs het koor niet redden. Bij „Omhoog" van Heinze werd het koor niet te hoog ingezetmaar de Te noren zakten ook daar zoo verschrikkelijk, dat ook in dit koor alle zuiverheid ontbrak. Wij hebben „Crescendo" vroeger wel eens zeer schoon hooren zingen. Toen dit koor nog uit een kleiner getal zangers bestondstak het „Zang en Vriendschap" werkelijk nu en dan wel eens naar de kroonmaar met het grooter worden van het koor, zijn de goede eigenschappen, zuiverheidvoordracht en beschaving veel minder geworden. De qualiteit heeft hier veel geleden door de quantiteit. Dit is jammer voor de vele goede zangers van „Crescendo" en voor haren ijverigen Directeur. U dankzeggende voor de plaatsing heb ik de eer te zijn: M. de B. Uw d. d. B. Voortdurend nog beslaan berichten en beschouwingen over het vergaan van den rammonitor Adder eene ruime plaats in de Nederlandsche dagbladen. Geen wonder! 'tls een ongehoorde, vreeselijke rampdie heeft plaats gehaden op de wijze, waarop het vaartuig vergaan is, blijft nog een sluier hangen. Van hen, die mededeelingen dienaangaande hadden kunnen doenis er geen in leven geble ven. Aan krasse beschuldigingen ontbreekt het niet, die maar hier en daar eenige tegenspraak ontmoeten. Is gematigdheid in 't oordeelen aan te bevelenvooral omdat men nog niets zekers weet aan gaande de rechtstreeksehe oorzaak van het onheil, er is genoeg bekendwat de algemeene verontwaardiging der natie rechtvaardigt. Zoo verklaren deskundigen, dat de tochten van onze monitors 2de klasseen vooral van de Adder in open zee altijd gepaard moesten gaan met le vensgevaar. Men wist dat zeer goed. In 't vorige jaar zijn nog de Adder en een andere monitor door het Noordhollandseh Kanaal van Amsterdam naar Nieuwe- diep gestoomd, omdat de kommandanten de zeereis gevaarlijk achtten. Zij keerden naar Amsterdam terug door de Zuiderzee, nadat zij tot den vuurtoren waren buiten geweest, en van het gevaarlijke der reis in open zee op nieuw overtuigd waren. Is dit werkelijk zóó, dan kan men alle overige verwijtingen onaangeroerd laten, en is men gerechtigd het „onverantwoor delijk" luide te doen hooren. Intusschen heeft de minister van marine zijn voor nemen te kennen gegevenom eene kommissie van onderzoek te benoemen, bestaande uit onpartijdige personenen reeds verneemt men, dat Mr. E. N. Rahusen uitgenoodigd is, als voorzitter van die kommissie te fungeerenen wel licht zijn er langs dezen weg verontschul digende ophelderingen te wachten. 't Voorstel van Mr. D. van Eek tot wijziging van het reglement van orde dei- Tweede Kamer is thans in druk versche nen. Dit voorstel wil hoofdzakelijk ver andering in de regeling van het afdeelings- onderzoeken wel invoering van het stelsel van zelfstandige rapporteurs, die gekozen zullen worden na onderzoek van het geheele wetsontwerp. Voor ontwerpen van grooten omvang of wijde strekking wordt, hetzij op verzoek van de Begeering, of op besluit van de Kamer, eene Kom missie van 7 leden benoemd, bestemd om een leiddraad voor de beschouwingen in de afdeelingen te ontwerpen. De Kommissie van rapporteurs kan in overleg treden met de ministersen brengt ten slotte een verslag uitwaarin is opgenomen wat in de afdeelingen is aangemerkt, besproken en verlangdvoor zoover dit tot eene juiste kennis en waardeering van het gedane voorstel in aanmerking kan komen, het zal eindigen met eene konkluzie tot aan neming of tot verwerping van het voorstel, en, in geval het verslag de aauneming met wijzigingeu aanraadt, zullen die wij zigingen worden opgegeven. De minderheid van de Kommissie kan van haar gevoelen in een aan het verslag toegevoegde nota doen blijken. Het verslag gaat vergezeld van de bescheiden van Begeeringswege bij de Konkluzie ingekomenen van die, welke de Kommissie zelve daar bij wenscht te voegen. Over elke wijziging, door Begeering, of leden na 't uitbrengen van het verslag ingediendwordt het oordeel der Kommissie gevraagd, die daarover ook schriftelijk verslag kan uitbrengen, of met de Begeering in overleg treden. De heer van Eek stelt nog eenige andere veranderingen voor, van minder ingrijpen den aard, o. a., dat niet aan vijf leden, zooals nu het geval is, maar aan '/5 van het getal leden, waaruit de Kamer is saamgesteldhet recht gegeven zal worden, om den Voorzitter te verzoeken, de Kamer bijeen te roepen. Ook wil hijter voor koming van het onophoudelijk heen en weêr loopen der leden naar de sprekers, de leden doen spreken van eene daartoe bestemde spreekplaats. De nieuwe Bussiesche minister van binnenlandsehe zaken Graaf Folstoizal, naar men zegtreeds in den loop van den zomer zijne portefeuille weder nederleggen. Zijn gezondheidstoestand is van dien aard, dat de hem opgedragen taak hem te zwaar valt. Volgens de geruchten is de benoe ming te wachten van een „driemanschap," bestaande uit Loris Melikoff, Abaza en en graaf Albedinski, en deze benoeming zou de beteekenis hebben van een stap in gematigd liberale richting. Zeer ernstig zijn de berichten uit Egypte, waar na onze laatste mededeelingen veel is voorgevallen. De lezer herinnert zich den toestandArabi-Paehahet hoofd der nationale partijfeitelijk een dweep zieke muiter, had in Egypte het heft in handen. De Sultan Suzerein van Egypte bleef beweren, dat hij den Khedive Tewfik-Pacha de hand boven het hoofd hield, maar liet aan Arabi de Medjidié- orde overhandigen. De mogendheden kon- fereerden te Konstantinopel, en hun oorlog schepen lagen voor Alexandrië. De Egyp- tiesche regeering werdtoen zij met blijk baar vijandige bedoeling forten liet op werpen en bewapenen, door den Engelschen admiraal Seymour herhaaldelijk gewaar schuwd, dat zij dat moest staken, maar Arabi beloofde wel aan die waarschuwingen gehoor te zullen gevendoch ging er meê voort. Lord Seymour is toen begonnen te bombardeeren. De Egyptiesche versterkin gen, niet bestand tegen het zware Engelsche geschut waren spoedig platgeschoten. Alexandrië stond weldra in brand, en werd een prooi van het vreeselijkst ge weld. Arabi heeft zich in alle opzichten een schurk getoond. Hij liet den 12den Juni de witte vlag te Alexandrië hij schen maar al spoedig bleek hetdat dit slechts een list wasom tijd te winnenteneinde zijne troepen in staat te stellen de forten te ontruimen. Vreeselijke tooneelen hadden er plaats. De troepen, alvorens de stad te verlatenplunderden zooveel zij konden pleegden met de losgelaten tuchthuisboeven de afschuwelijkste gruwelen, en het duurde niet langof het door de Europeanen be woonde gedeelte der stad was vernield en uitgemoord. Arabi is met een aantal troepen afgetrokkenen men weet nietwaar hij zich ophoudt. Men meende eerst, dat de Khedive vermoord was, maar volgens latere berichten was hij met Derwisch- Pacha, den huitengewonen Kommissaris des Sultansin veiligheid. De andere mo gendheden hebben Engeland alleen laten handelen, doch keuren die handeling niet af. Men moet ook zeggendat Engeland wel genoodzaakt was door te tasten. Het tegenwoordige Engelsche kabinet moge tegen interventie geweest zijnde En gelsche belangen eischten een krachtig handelend optreden. Met betogen en redeneeren viel hier niets uitteriohten Arabi liet de lui heel bedaard praten, zonder zich er aan te storen, en zou, als hij baas had mogen worden, stellig Egypte geheel aan aUen Europeeschen invloed onttrokken hebbenen alleen reeds het bestaan van het Suez-kanaal verbiedt dat. De minister John Bright, de man des vredesdenkt er anders over, en is nit het Kabinet getreden, omdat hij zich met de Egyptiesche Staatkunde der Begeering niet verder kon vereenigen. Van alles wat en niets van „de Adder" Neen, geen enkel woord. Diepe veront waardiging zoowel als hartgrondig mede lijden beide evenzeerbeide nu vereenigd maken stom. In Nederland is alles mogelijk, zelfs eene ministeriëele crisis als van welke wij nu getuigen zijn Nederland is alles behalve een land van kracht. Alexandrië gebombardeerd, vernield! De stad van ouden adel een puinhoopSic transit gloria mundimaar nooit de glorie der beschaafde, verlichte 19de eeuw Men zou 't waarlijk denken als men hare zonen onvermoeid hoort loftrompetten't nageslacht zal haar wel anders beoordeelen en met nog minder lof van haar spreken dan zij van de achttiende. Men heeft de graftomben van Piet Hein en van Marten Harpertzoon Tromp gerestaureerd. Bumenie's ko ningin Elisabeth is eene zeer gevierde schrijfster onder den naam van Carmen Sylva. De Bumeensche Academie van Wetenschappen heeft haar tot lid be- Ik ken meer dan ééne dame in Frank rijk, en wel onder de doorluchtigste en vroomste, die zich daarop niet weinig verheffen zouden." „0, het is gedaan met mij," mom pelde Dayelle, „nu de koningin, die me zoo liefhad, en die ik meer vereer dan eene moeder, bekend is met mijn onwaardigheid Ik durf haar niet meer onder de oogen komen en schaamte en berouw zullen mij den dood aandoen! Maar wat heeft toch Hare Majesteit wel gezegd, toen zij dit schandaal te weten kwam? O, mevrouwverzeker gij haar tochdat ik onschuldig ben!" „Dat zal ik doen, lieve! Ge kunt er op vertrouwen. Ik was er reeds meê begonnen vóór uwe komstmaar Hare Majesteit was zeer vertoorndtoen zij rernam, waarom al de dames van haar gevolg zoo lachten, en zij heeft me terstond geboden te zwijgen, en u bij de eerste gelegenheid de beste eens 8°ed onder handen te nemen. Wat 'k dan ook doe, gelijk ge ziet; en na ik aan het bevel der koningin vol den en u onderhanden genomen heb JB kaar naamga ik eens in vertrou wen, als uwe goede vriendin, metu spreken, om eens te zien, of hel ook mogelijk is uw belang en uwe liefde met elkander te verzoenen. En zeg me nu maar eens eerstzonder er doekjens om te winden, wat er van dit alles aan is, en of ge Hendrik werkelijk bemint." „Ja," antwoordde Dayelle ietwat verlegen. „En geeft ge aan hem de voorkeur boven alle anderen liet de markiezin aarzelend er op volgen. „Wien anders zouik voortaan bemin nen, daar ook hij, dien mijn vader tot mijn echtgenoot bestemd had, weggevoerd is door den Turk, zoodat ik waarschijnlijk op dit oogenblik niets meer doen kan dan voor hem bidden?" ,,'t Is maar al te waar indedaad daar het op bevel van de koningin moeder en den koning zeiven ingestelde onderzoek vergeefsch geweest is; ook is het niet over hemdat ik wil spreken, maar wel over een ander heer of prins van dit hof." ,.0, mevrouw!" riep Dayelle uit, „ik weet niet, van wien ge spreken wilt, maar mijn geheele hart behoort Hendrik toe!" Op het hooren van deze verzekering, kon de markiezin hare blijdschap niet ontveinzen. „Nu," sprak zij, „ik geloof u, in weêrwil van het een en ander, dat den schijn tegen u doet zijn. Maar daar ik nu zeer goed begrijpdat de liefde van Henri de Bourbon voor uwe rust en uw geluk even onontbeerlijk is als de bescherming van Catherine, raad ik u aan, voortaan zóó te hande len, dat gij de eene zoowel als de andere kunt behouden; uw lot hangt er van af. Beveel aan Hendrik beschei denheid en omzichtigheid aan. Hij is jong, hartstochtelijk en verliefd. Zijne vrouw Marguerite mishaagt hem zeer, en reeds, zegt men, heeft hij in zekere aanzienlijke kringen zijn voornemen te kennen gegeven, om een vertrouwd en bekwaam onderhandelaarnaarRome te zenden, om zijn huwelijk te laten ontbinden. En wie weet, tot welk eene dwaasheid een zoo loszinnig hoofd nog verder in staat is? Om hem daar toe te bewegen, zal voldoende zijn een schoon, geestrijk meisjen, dat hem wederstand biedt, vooral indien Cathé- rine hem, gelijk zij meermalen ge daan heeft, hem over een en ander flink de les leest. Wees verzekerd, dat ik uwe belangen behartigen zalen dat het niet aan mij zal liggen, als dit niet een gunstig beloop voor u neemt. Als belooning vraag ik niets anders, dan dat gij mij liefhebt, zooals ik u liefheb, en dat ge ons geheim goed bewaart." Dayelle omhelsde de markiezin har telijk. „0, mijnheer de hertog d' Anjou," mompelde de markiezin bij zich zelve, terwijl zij zich verwijderde„ge hebt uw neef, den Koning van Navarre, buiten rekening gelalen, die, naar ik merku de loef heeft afgewonnenEn ik zal, wat mij betreft, u zoo in't oog houden, dat ge wel genoodzaakt zult zijn, mij getrouw te blijven, al heeft uw hart al van me afgezien. II EDELLIEDEN EN GAUWDIEVEN. Karei IX was een liefhebber van alle ruwe lichaamsoefeningen. Om niet eens te spreken van de jacht, waarvan hij zulk een misbruik maakte, dat zijne gezondheid er onder leed, maar hij stelde ook een bizonder genot in den ruwsten en plompsten arbeid. Hij muntte uit, zeggen de gescheidschrij vers, in het vervaardigen van ijzerwerk, van helmen, wapenrustingen en oor logswapenen. Zijne bekwaamheid in het namaken van zilveren en gouden munten had meer dan eens de ver bazing en bewondering zijner meest vertrouwde vrienden gaande gemaakt. Hij had in een der gangen van het Louvre eene smederij laten maken en dikwijls begaf hij zich 's morgens vroeg, voordat nog iemand in hel paleis het bed verlaten had, naar zijne werkplaats, om zich daar aan zijne lievelingsbezigheden te wijden. Deze smederij kwam uit in zijne kamer, met een verborgen trap, tot welke de toegang voor ieder verboden was. 't Was voor het overige eene smederijdié zich in niets van gewone dergelijke werkplaatsen onderscheidde; men zag er het zware aanbeeld in het midden, en allerlei hamers en andere smidswerkluigen hingen er aan den muur. Een zeer net, eenvoudig gemeu beld vertrek, welks ongemeene zinde lijkheid zonderling afstak bij de smede rij, strekte tot antichambre voor deze. 'l Was eigentlijk gezegd het toilet-ka- mertjen van Karei IX. Daar trok hij andere kleederen aanalvorens zijne smederij binnen tegaan, evenals hij er, nadat hij deze verlaten had, de sporen wegwischte, welke de arbeid en de rook op zijn koninklijken persoon had den achtergelaten. Op zekeren dag, toen Karei zich wal later dan gewoonlijk naar zijne zwarte werkplaats wilde begeven, kwam men hem berichten, dal de jonge ko ning van Navarre zich de eer wilde geven van een bezoek aan Zijne Ma jesteit brengen. Karei gelastte, hem binnen te laten. „Ditmaal, waarde neef," zeide hij tot hem, zal het noch in deze kamer, noch zelfs in dit paleis, dat wij u audiëntie zullen verleenen. Volg me, bid ik u!" En dit zeggende, opende de koning eene verborgen deur in den muur, welke hij weder sloot, zoodra Hendrik hem gevolgd was. Aangekomen in de antichambre der smederij, ontdeed Karei zich, tot groote verbazing van zijn neef, van zijn groen fluweelen met wit satijnen crevés, en trok over zijne fijne onderkleederen een grof- linnen kiel aanhij stroopte de mou wen tot aan de ellebogen op, en noodigde Hendrik uit, evenzoo te doen. Deze deed het lachend, en vroeg aan den koning, of zij, aldus verkleed, op een of ander galant avontuur, met de dochter van een eerzaam handswerks- man of koopman uitgingen. Wordt vervolqd)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1