•aal. 31 HAARLEMSCH i he Sajet het Strand -Enveloppen ƒ3.50. I Postpapier kaartjes! SCHAPPIJ ischo Brood* en ilfabriek, e s t e ✓HREUDER, in, adres enz. ƒ2.75 tl SOEST kerij.Amsterdam. i Cittert Zonen, Haarlem. li 1 WINKLER. rijs ƒ1.—. a n i, SPREEKBUIZEN, UUR- en ZITBADEN, INWERKEN, TUIN- I, Kruisstraat en OVERGORDIJNEN. /AN SOEST, ORBOEKEN, No. 61. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden 25. fr. p. p, —,40. van WOENSDAG 2 Augustus 1882. TE EUUR. Haarlemsche Bach-vereeniging, N ieu wsberichten. Van alles wat. Dayelle. i I f' 'DPRIJZEN. webrood p. Kgr. 20 Ct> soh Krop15 17 11 11% 12 13 55 25 in pakjes van Kgr. 12 'adetjes, Bollen, )jes en gewone per stuk 2 irood en fijne per stuk 2% huit(ENKEL per 10 stuks 10 LUit 20 10 uitsluitend verkrijgbaar pots waar steeds schalen landen zijn om de koopers ewiclit te overtuigen. Juli 1882. (79) ritper pak van een half 2%, contant, bij raat No. 81. (80) Cïl doofdenƒ5, 11, ering van all© Boek- rken. smeen bekendheid is aan lig. (81) EK LOOSJES en verder ndelaren is verkrijgbaar 7 van het zeestrand en dit boekje zeer welkom et vooral aanbevolen. (82) LE BRUN. Reps, Damast, Cretonne, Saai, etc., voor voor kartonƒ0.50. )Ostformaat0.60. ijn dubb. glacé. 0.60. jithographie 0.90. en0.60. AMSTERDAM. eren P. van Cittert Zonen, skaartjes worden 4 h 5 Hing gezonden, aan mijne ze alsdan afgehaald (88) jOosjes zijn verkrijgbaar: MUNTENDE modellen. (89) naam en stevig. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 unr 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. .Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7 10.—*, 'sm.2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.— 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuldhollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Leiden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10,5.30, 6.40, 7.50*'sav. •alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens, 2.4.20. 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-JIaatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50, 9.34*, 11.20, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38f, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.— 9.32,9.46, 9.58,10.30. 10.48*, 11.3j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13f 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28-f-, 5.39, 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinendie met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12. 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Alle adressen van huizen, boven huizen gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag 2 uur aan hel bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N0., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Bakenessergraclit No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis /400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Burgwal: No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Breestraat: No. 14. Bovenhuis /150 p.j. terst. Doelstraat: No. 25. Huis Z3.75 p.w. terst. Donkere Spaarne; 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. No. 14. Bovenkamer ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis f4 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No49Huis en tuin 400 pjterst Gierstraat No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland: No. 9. Bovenhuis ƒ1.50 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis /"600 p.j. terst. ofNov. No. 125. Bovenh. /3.50 p.w. terst. No. 176. Ongem. voor-en aehterk/200p.j. terst. No. 176. Gem. voor-en aehterk. 600 p.j terst. Heerenstraat: No. 50. 'Winkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsehe vaart No. 6. Huis m. tuintje ^22 p.m. terst. Huis met tuintje ƒ20 p.m. terst. Hoogstraat No. 12. Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terst. Houtmarkt No. 43. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh, ƒ300 p.j. terst. Kamperstraat No. 14. Bovenh. /I p.w. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. /3 p.w. terst. No. 7. Kelder /I p.w. terst. No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- en slarpk. ƒ20p.m. terst. No. 23. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. No. 29. Voork. ƒ2 p.w. terst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat No. 15. Bovenh. 2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Nieuwe Groenmarkt; No. 23. Bovenh. ƒ3 p.w. tersr. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Plantage; No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. RSiSikS No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Rothuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis 4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. f 5 p.w. terst. Schaehelstraat: No. 46. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Sehootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Schooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Spaarne No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarn wouderstraat No. 24. Bovenh. 3 p.w. terst. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Verwulft No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Onder de vele goede eigenschappen, die ik de Bach-vereeniging zoo gaarne toe ken behoort ook zeker in de eerste plaats, dat zij bij het engageeren van de voornaam ste artistenonze hollandsche kunstenaars niet voorhij gaat. In het concert, dat deze Vereeniging j. 1. Zaterdag gaf, traden weêr drie nederlandsche solisten op, waarvan twee goede hekenden, en ééne die haar artistieke loopbaan pas begintmaar zich gemakkelijk een goeden naam zal weten te verwerven. Met haar fraai geluidge paard aan goede voordracht is Mej uffrouw Zegers Veeckens wel in staat hare toehoor ders te boeien, terwijl haar zang van degelij ke leiding getuigt en van den ernst waarmeê zij hare studie heeft opgevat. Nog onge woon om in het publiek op te treden en vooral minder bekend met de eigenaardige moeilijkheden bij kerkelijke concerten, mag men haar niet euvel duiden, dat hare keuze minder gelukkig was. Het aria uit het Weihnaehts-oratorinm had ik gaarne ver vangen gezien door een ernstig lied, waar mee mejZegers Veeckens zeker veel meer succes zou gehad hebben. In het begin vooral, waar het aria met lange, lage tonen wordt ingezetwas haar stem bijna onhoorbaar. Wat het Busslied betrefthoe heerlijk dit lied ook ishet schijnt minder geschikt te wezen voor orgel. Juist de hegeleiding, die zoo prachtig is verliest te veel, de passages loopen te veel door elkaar. (De heer Sohmölling was echter hierin tegemoet gekomen, door deze gedeel ten zooveel mogelijk op meesterlijke wijze te veranderen.) Niettegenstaande deze min der gunstige omstandigheden door hare kenze, liet mej. Z. V. niet na een zeer goeden indruk te maken. Wij wenschen deze jeugdige zangeres nog dikwijls te hooren, vooral in eene zaal waar haar stem meer tot haar recht moet komen. Plechtig en aangrijpend klonken de tonen der violoncel door het ruime kerkgewelf in de vijf verschillende voordrachten van onzen gevierden kunstenaar den heer Henri Bosmans. Met zijn hekend talent miste hij ook nu niet een diepen indruk te ma ken op het publiek. Vooral de heide mummers uit de Kinder- scènen van Schumannder Dichter sprioht en Traumerei werden onvergelijkelijk schoon door dezen kunstenaar voorgedragen. Is de keuze moeielijk voor een cellist om gepaste muziek te vinden voor eene kerkde heer Bosmans heeft ons getoond, dat onder dat weinige toch een schat van schoonheid te vinden is. De heer Sohmölling, die de hegeleiding der solo voordrachten had op zich genomen, komt een woord van lof toe, voor de wijze waarop hij zich van deze taak kweet. Ook nu weer bleek het echter duidelijk dat de moeilijkhedenwaarmeê èn solist èn ac- compagnateur te kampen hebbenbijna onoverwinnelijk zijn. Hoe zeer heide hun uitsterste krachten inspannen, toch ver krijgt men niet dat geheel samensmelten van toonwat men zoo gaarne zou hooren. Dit is echter geenszins een verwijt voor de arstisten, maar moet daaraan worden toegeschrevendat solist en organist elkaar slecht en onvolledig kunnen hooren. Het effect van hun samenwerken moeten zij geheel overlaten. Dat de algemeene geachte en gewaar deerde hunstenaar, de heer Richard Hol uit Utrecht in Haarlem zou optreden was iets ongewoons. Reeds vele jaren verliepen sedert wij hem het laatst hoorden, maar toeh was de indrnk levendig gehouden, destijds bij zijn spel ontvangen. Boven alle beschrijving verheven is het spel van dezen kunstenaar. Wat in hem het meest te bewonderen, weet ik waarlijk niet: techniek en voordracht strijden om den voorrang, terwijl hij door de combinatie van verschillende registers een klankeffect weet te tooveren zooals men zelden hoort. Drie solo's gaf de heer Hol te genieten, maar zeer moeielijk zou het zijn te be palen welk van deze drie het meest aangrijpend was. Blijkbaar zeer voldaan en met een dank baar hart voor solisten en Baeh-hestuur verliet het talrijk opgekomen ledental de kerk. Binnenlandsch politiek nieuws valt er niet meê te deelen. Na 's Konings terugkomst uit het buitenland verwachtte men het einde van de ministerieele krizis; die terugkomst is echter een paar dagen uitgestelden dientengevolge zal de natie nog wat moeten wachten op het lang ver beide lijstjen van personen, die genoeg zelfverloochening bezitten om minister te willen worden. Intusschen worden we aan 't bestaan van de Tweede Kamer herinnerd door 't verschijnen van het voorloopig verslag over de ontwerpen tot wijziging der wetten van 1877 en 1878, met vast stelling van bepalingen omtrent het per soneel der te ontbinden arrondissements rechtbank te Haarlem. Zooals de lezer weet, werd bij de organizatie van 1877 het aantal rechtbanken verminderd, en o.a. de arrondissements-rechtbank te Hoorn opgeheven. De Regeering stelt thans voor, die rechtbank te herstellen maar daaren tegen die te Haarlem op te heffen. Uit het voorl. verslag blijktdat slechts zeer enkele leden zich voor dit ontwerp ver klaarden die instemden met de bewering in de Memorie van Toelichting, dat in Noord-Holland, ten Noorden van het Noordzee-Kanaal behoefte bestaat aan twee arrondissements-rechtbankenen de groote afstanden het bestaan van één enkele recht bank in dit gedeelte des lands, te Alk maar, voor de vele justiciahelen in het Oostelijk deel te bezwarend maakt, terwijl de rechtbank te Haarlemwegens de nabijheid van Amsterdamzeer goed kon vervallen. De overgroote meerderheid ech ter verklaarde zich tegen het ontwerp. Op den goeden maatregel van 1877meen den deze ledenmag men niet terugkomen zonder overwegende redenen, welke hier niet bestaan, tenzij ze dan ook evenzeer voor verschillende arrondissementen gol den. Sommige leden zagen zelfs in zulk een opheffing eener rechtbank een inbreuk op de onafzetbaarheid der rechterlijke ambtenaren. Er waren er evenwel ook, die de opheffing der rechtbank te Haarlem wel wensohelijk achtten, maar zonder herstel van die te Hoorn. Deze leden zouden in dat geval het arron- dissememt Haarlem bij Amsterdam willen voegen; sommigen ook het Kanton Hoorn. Anderen vonden het eene betere oplossing, de Kantons HaarlemHaarlemmermeer en Zaandam bij het arrondissement Amster dam te voegen, het Kanton Hilversum over te brengen van Amsterdam naar Utrecht, en het Kanton Pnrmerend bij Alkmaar te voegen. Daartegen werd op gemerkt, dat de opheffing der rechtbank te Haarlem eene te groote uitbreiding van het arrondissement Amsterdam met zieh zou brengen. Sommigen betwijfelden, of er wel noodzaak bestond tot vergrooting van het personeel van de Rechtbank te Amsterdam. De meesten leden echter acht ten zoodanige versterking van personeel noodzakelijkvooral met het oog op de geregelde en spoedige afdoening van civiele processen en de instructie der strafzaken. Wat den omvang betreft der voorgestelde versterking, deze werd nanwlijks vol doende geacht voor de bestaande uitge breidheid van het arrondissement. Bepaal delijk werd gemeend, dat het rechter- kommissariaat versterking behoefde. Engeland zet zijne krijgstoerustingen tegen Egypte pardontegen den mniter Arabi voort. Arabi is door den Khedive als minister afgezet en tot oproerling ver klaard. In de zitting, op 28 Juli door de Konferentie te Stamboel gehouden, hebben de Turksehe gevolmachtigden ver klaard, dat de Porte, aan de dringende wenschen der Mogendheden gehoor gevend, bereid isonmiddelijk troepen naar Egypte te zenden, maar dan ook hoopt, dat En geland vooraf bevelen zal geven tot staking der Egyptiesohe expeditie en zijne troe pen die er al zijnzal terugtrekken. Op voorstel van den Engelschen zaakgelas tigde hebben de overige gevolmachtigden eenstemmig verklaarddat vóór alles eene proklamatie van den Sultan noodzakelijk iswaarhij Arabi-paeha tot oproerling wordt verklaard. Intusschen is er een gerucht in omloopdat Arabi aangeboden zon hebbenzich te onderwerpenen dan wel vermoedelijk op advies van den Sultan. Zoowel voor Engeland als voor de Porte zijn de omstandigheden zeer 'moeilijk. Engeland moet doorzettenmaar kan zich bezwaarlijk verzetten tegen den wil der Konferentie, dat Turkije troepen naar Egypte zendehet beseft echter zeer goed welk een gevaar er aan zulk een Turksehe expeditie verbonden isde Turken toch zouden wel eens gemeene zaak kunnen gaan maken met Arabien dan zou zeker de geheele Muzelmansohe wereld in vuur en vlam geraken tegen de Europeanen. Vandaar Engeland's eiseh, dat de Porte Arabi voor een rebel verklare. Maar de Porte is ook in een moeilijk parket. De Sultan kon, als Arabi zich eens aan 't hoofd der geloovigen stelde, er zijn Khali- faat wel eens bij inschieten. Men heeft er al meê gedreigden er moet in Arabië nog een afstammeling van den Profeet in rezerve wezen, wiens aanspraken recht matiger zijn dan die van Abdoel-Hamid en die zeer geschikt als Khalief zou kunnen optreden. De Pransche Kamer der Afgevaar digden heeft Zaterdag met groote meerder heid 450 tegen 75 stemmen het door de Regeering aangevraagde krediet van 9% miljoen om in Egypte te kunnen optredengeweigerdniettegenstaande de minister-prezident De Freycinet verklaard had, dat de Regeering geen interventie, maar alleen de bescherming van het Suez- Kanaal beoogde, over welken maatregel Frankrijk met Engeland en de overige mogendheden overeengekomen was. Ten gevolge van deze afstemming hebben de ministers onmiddelijk ontslag gevraagd. De prezident der Republiek heeft hun verzocht, zich met de zaken te blijven belasten, tot dat een nieuw kabinet zou zijn samengesteld. Een bericht nit Rio Janeiro, dat de Keizer van Brazilië voornemens zou zijn af te treden, is gebleken van grond ontbloot te zijn. Te Parijs is men langer niet tevreden met de menschen aan de wetten der mode te onderwerpen; ook de honden moeten in het droevig lot der menschen deelen. Bij het toilet van een mopshondje in eene badplaats behoort een paar schoen tjes; een dog wordt toegetakeld met een paar groote vadermoorders en eene ge kleurde das. Maar op alle actie volgt reactie. Een paar honderd dames van den aanzienlijken stand te Athene hebben eene vereeniging gevormd tot het tegen gaan van de weelde in de kleeding der vrouwen. Zij wenschen in plaats van zijde goedkoopere wollenstoffen weer in aanzien te brengen, kostbare vogels en vederen van de hoeden te verdrijven en vooral het overdadig gebruik van hand schoenen af te schaffen. Nog is de geest der wijsheid van Athene niet geweken. Daar wij steeds levendig belang blijven stellen in de roofdieren, treft ons het bericht, dat op Moeara-Baroe (Java) een kaaiman is gevangenmet een muil waar zeker wel een paard in kon. In de ingewanden vond men onder meer een ring, een paar spijkers en een hor- 9) Eene jachtpartij, die den volgen den dag des morgens vroeg zou plaats hebben, was oorzaak, dat de Koning reeds vroeg het teeken gaf om te ver trekken. Dit oogenblik moest hem 't meest vermaak verschaffen. Ieder ont dekte toendat hij wat miste. Velen zagen zich genoodzaakt als eenvoudige knechts in hun wambuis heen te gaan, en Karei, die voor een open raam naar hen stond te kijken, vermaakte zich niet weinig met hunne verlegen heid. Hij liet de waarde van al de gedurende het feest geroofde voorwer pen, die in een aangrenzend vertrek bijeen gebracht waren, waardeeren. Alles te zamen bedroeg eene waarde van tachtig duizend livres. Menmerkte onder die kostbaarhedenonder anderen op een halsketen van smaragdendie aan Marguerite de Valois ontroofd was, terwijl zij danste; eene broche met robijnen, ontfutseld aan Elisabeth, de gemalin des Konings, een gordel met acht snoeren kostbare parels, ontnomen aan Cathérine de Medicis, en de pluimen van den hoed des hertogs d'Anjou. De dieven hadden alleen den Koning gespaard, alzoo handelende als echte hovelingen. Karei liet hun dadelijk geld geven, ten bedrage van de waarde der voorwerpen, en zeide tot hen op stren gen toon: „Gij kunt u nu verwijderen, gelijk ge gekomen zijt, vertrouwend op mijn koninklijk woord. Maar laat het heden uw laatsLe rooftocht zijn geweestof ik zal ik zweer het u bij de Heiige Mis u allen spoedig laten ophangen. Tracht liever goede soldaten te worden, en dapper voor mij te strijden!" Met deze woorden gaf hij hun verlof, heen te gaan. Toen de koning van Navarre, na afscheid van Karei IX genomen te hebben, heimelijk zijne schredenrich t- te naar het vertrek van Dayellezag hij, gelijk hem den vorigen avond door het anonieme briefjen was aangekon digd daar eene dame uitgaan; de deur was half opengelaten, en Hendrik wilde, begunstigd door de in de gaan derij heerschende duisternis, er binnen gaan, toen plotseling iemand met geweld tegen hem aanliep. Hij viel vloekend op den grond, en had ter nauwernood tijd om te zienhoe eene gestalte, die aan een nevelbeeld deed denken, door de halfgeopende deur naar binnen sloop. Hendrik sprong, zoo vlug hij kon, overeind; maar 't was te laatde deur was nu weder gesloten. III DÉ"" BRUIDEGOM. De persoon, die daar op zoo vreemde wijze de kamer van Dayelle was bin nengeslopen, had de voorzichtigheid gehad, zeker uit vrees, dat men hem mocht overvallenomnadat hij de deur achter zich dichtgetrokken had, den sleutel onder zijn wambuis te ver bergen. Op het oogenblikdat hij bin nen gedrongen was in het vertrek, waar het jonge meisjen zich bevond, was zij nog maar nauwlijks begonnen, zich te ontdoen van haar baltoilet. Op een marmeren tafeltjen legde zij de kroon van paarlen en bloemen neder, die boven haar voorhoofd geprijkt had, toen zij zich verschrikt omwendde op 't hooren van voetstappen, en een gemas kerd man zag, die naar haar toekwam. Dayelle herkende terstond het geheim zinnige personage, welks steeds op haar gerichte blikken haar den gehee- len avond in verlegenheid gebracht hadden. Deze omstandigheid, wel verre van haar gerust te stellen joeg haar eene rilling over de leden, en haar ontsteltenis was zoo groot, dat zij ver- geefsche pogingen aanwendde, om om hulp te roepen. De onbekende sloeg haar zwijgend gade, met de armen over de breede borst gekruist, als wilde hij door een nauwkeurig onderzoek zich vergewissen, dat het geen geest verschijning was, die hij daar vóór zich zag, en dal hij zich niet vergiste. In weerwil van zijne koele houding, was hij blijkbaar ten prooi aan eene geweldige innerlijke ontroering. Zijne borst hijgde, en geheel zijn lichaam trilde. Eindelijk scheen hij zich zeiven geweld aan te doen, om zijn ontroering- meester te wordenen mompelde hij: „Dayelle!" Op het hooren van deze stemdie haar naam uitsprak, begon ook Dayelle te trillen. „Wie zijt gij?" riep zij uit. De onbekende gaf geen antwoord, doch ontdeed zich slechts van zijn masker. „Zané!" riep Dayelle achteruitdein zend uiten haar gelaat werd bleek, zoowel van verbazing als van schrik. Zané glimlachte afgrijselijkterwijl hij op de schoone Griekin een blik wierpwaarin zich eene sombere wan hoop afschilderde. „Zané!" herhaalde zij, „zijt gij het waarlijk, dien ik hier wederzie!.... „Gave God, dat het slechts mijn schim ware, en dat ik niet levend ver rezen ware uit het graf, waarin gij mij voor altijd bedolven gewaand hebt!" „Zané! Wat beteekenen deze drei gende taal en blikken? Indien ik u beweend heb, toen ik niet meer hoopte, u in deze wereld weder te zien, waarom mag ik mij niet verblijden over uw terugkeer? Aan welk onwillekeurig' misdrijf tegen u heb ik rne schuldig gemaakt? Meent ge, dat ik ondankbaar kan zijn jegens den vriend mijner kin derjaren jegens hemdie vol moed zijn leven heeft willen opofferenom mij te verdedigen? 0 Zané, ik heb veie nachten doorgebracht met voor u te biddenen menigen traan heb ik om u gestort!" „En thans," viel Zané haar op bitteren toon in de rede„is er in uw hart voor mij geen plaats meer, en stort ge geene tranen meerde smart heeft allengskens de bron uwer tranen doen opdrogenen mijn beeld is uit uwe ziel weggewischt!" „Zané! mijn vriend! mijn broeder!" sprak Dayelle smeekend. „Trouweloozeriep Zané woedend uit „waarom noemt ge me ook niet uw bruidegom?" Dayelle sidderdeenzich het gelaat met de handen bedekkende, liet zij' zich nedervallen op eene sofazonder le antwoordden op de tot haar gerichte vraag. Zij gevoelde al het gevaaral het rampzallige van haar toestand. Zij herinnerde zich de trouwdie zij Zané gezworen had, de plechtige eeden, die zij haar vader had gedaande liefde en de toewijding haars verloofden, en vervolgens dacht zij aan Hendrik de Bourbon. Een wreede strijd ver scheurde haar het hart, en te vergeefs poogde zij den hartstocht te onderdruk ken, die haar op een dwaalspoor had gebracht. „Zané, die haar met een stroef stilzwijgen gadesloeg, scheen ie lezen, wat er in haar hart omging. Van tijd tot tijd schoten zijn oogen bliksemstra len, en rimpelde zich zijn hoog voor hoofd, als bij een woedenden leeuw. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem opzich op dal broze schepsel te werpen, en haar onder zijne voelen te vertreden. Maar toen scheen zijn toorn plaats te maken voor medelijden, of voor dieper en kalmer smart. Trillend over al zijn leden zette hij zich aan Dayel- le's zijde neder, en toen hij haar hoorde snikkenen hij hare tranen tusschen hare vingers door op haar ontblooten boezem zag vallenwas het alsof daar een straal van hoop bij hem opkwam, en, zich voor haar op de knieën werpend en zachtkens de handen verwijderend, waarmede zij haar aangezicht bedekte, riep hij in onbeschrijfelijken angst uit: „Dayelle, bemint ge mij En daar Dayelle scheerde aarzelen, op die vraag te antwoordenhaastte hij zich er aan toe te voegen „Wacht! Antwoord me nog niet! 't Is u misschien onbekend, hoe lief ik u heb. Ge weet niet, wat ik voor u geleden heben wat me dit oogenblik gekost heeft, dat over mijn lot zal beslissen. Luisterge herin nert u wellichthoe ik u bemind heb, lang voordat ik oog had voor vrouwe lijke schoonheid, voordat mijn hart kon begrijpenwat liefde was. 0, zeg het me, dat ge onze kinderjaren nog niet vergeten zijt; dat ge't u nog herinnerthoe innig ik me verheugde, als ik in uw bijzijn washoe uw afwe zigheid mij bedroefde, en hoe uwe kinderlijke koketterie, waarmede gij mij toen reeds gaarne plaagdel, mijne jaloezie gaande maakte. (Wordt vervolgd.) r'

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1