rillen iet Strand HAARLEMSCH TOLLEN L E N. Dayelle* HAPPIJ be Brood' briek. en ïdschoenen OOFDEN, ƒ150,000.50 ct. sterkende [rijvende N SOEST, WINKLER. No. 63. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ondegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 9 Augustus 1882. TE HUUR. N ieuwsberichten. ÏIJZEN. •ood p. Krop Kgr. 20 Ct. 15 17 11 11% 12 13 55 25 l pakjes van Kgr. 12 ;jes, Bollen, en gewone .per stnk 2 1 en fijne ...per stnk 2%» t(ENKEL per 10 stuks 10 20 10 sluitend verkrijgbaar waar steeds schalen en zijn om de koopers :ht te overtuigen. 1882. (176) I. SCHMIDT, isterdammunten uit ieid en lagen prijs; r toegepast, en wor- niet genoeg voldoen kosteloos geruild, en LORGNETS nheid. n: des Dinsdags huize van den Heer HJM. (177) rkoopsprijs. ed. KESLER, wer 't hotel FuncJcler. haren, dit alles wordt szen door Extrait cents. Depot hij Mej. Mjnenstraat. (179) juwburg-loten. leeember 1882. everen wij tiende )ten voor bovenstaande )iet van: CITTERT ZONEN, ER'S W4GAZIJN. Pillen hebben de eigen en Slijm weg te nemen gal te voorkomen; de werking die zij op de ït de spijsvertering be- tlust opwekken. Als eermiddel kunnen die nbevolen worden, daar ite werking volstrekt gevoel veroorzaken lijft zijne gewone be ten. Verkrijgbaar verzegelde doosje met te Haarlem alleen en i Heer J. VAN DE (182) r karton0.50 formaat0.60 dubb. glacé0.60 ographie0.90. 0.60. AMSTERDAM. P. van Cittert Zonen, aartjes worden 4 a 5 ig gezondenaan mijne alsdan afgehaald (183) DOOSJES en verder laren is verkrijgbaar: ƒ1.—. het zeestrand en boekje zeer welkom ooral aanbevolen. (184), Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur s av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 sav. •Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7—*, 10.—*, 'ii.2.30, 6.—*, 8.30'sav. ilazepaterslaan6.4510.'s morgeus3.—, 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 25. nun fr. p. p, n —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Leiden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.—, 10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50* 's av. *alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens. 2.— 4.20, 7.50. 9.— 10.10 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen va u Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8 50, 9.34*, 11.20, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38j-, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.— 9.32, 9.46, 9.58.10.30, 10.48*, 11.31, 11.14 'sa vonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48j-, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13t 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte tre nen zijn sneltreinen, die met f enkel le eni 2e klasse. Naar den Helder: 6.3 4,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. f: MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van schilder ij en op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vr\j. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents Der persoon. Donateurs en leden derNeder- .andsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kunstnij verheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagen, van 10 5 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 urende overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlyk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag Zon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deurOudegroenmarkt) vrij. Bakenessergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Burgwal No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Br eestraat: No. 14. Bovenhuis 150 p.j. terst. Doelstraat: No. 25. Benedeuh. ƒ3.50 p w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. /250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. No. 14. Bovenkamer ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis f4 p.w. terst. Ged. Voldersgraeht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenli. ƒ3.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 1400 p.j. terst Gierstraat No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland: No. 4. Een Kamer 1 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis ^600 p.j. terst. ofNov. No. 176. Ongem. voor- en aohterk. /200 p.j. terst. Heerenstraat: No. 50. W inkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsehe vaart No. 6. Huis m. tuintje f22 p.m. terst. Huis met tuintje ƒ20 p.m. terst. Houtmarkt No. 43. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kamperstraat No. 14. Bovenh. tl p.w. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. 3 p.w. terst. No. 7. Kelder f 1 p.w. terst. No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.jterst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. f25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. 2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsehe Vaart No. 54. Bovenh. ƒ275 p.j. terst. Hoorder-Schoolsteeg No. 1. Kelderƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. HdiEiks No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. f230 p.jterst. No. 27. 2 bovenk. 160 pj. terst. No. 43. Huis m. tuin (450 p.j. Rolhuizen No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. fi p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis 4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. (5 p.w. terst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a/200 p.jAugustus. Sehooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin C600 p.j. Aug. Spaarne No. 38rood. Bovenh. 400 p.j. Nov. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 24. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Tulpenstraat No. 27b. Winkelhuis 4 p.w. terst. Turfmarkt: No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Vér wuift No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Benedenvoorkƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 pjterst. No. 7. Huis f700 p.j. terst. 't Zi©ko 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. De Koninklijke familie is Zaterdag middag op het Loo aangekomen. Een paar dagen geleden vermeldde het Vaderland „onder alle voorbehoud," dat de heer Tak van Poortvliet tegen den 7den dezer hij Z. M. den Koning op bet Loo zou zijn ontboden, in verband met een opdracht tot vorming van een minis terie. In betzelfde blad vindt men later bericht uit Frankfort, dat de heer Tak tijdens de aanwezigheid van den Koning aldaar bij Z. M. is ontboden en een onder hond gehad heeft. Zon er indedaad een kabinet Tak-Heydenryck in aantocht zijn Frankrijk is Nederland's lotgenoot; ook daar heeft de Kamer het ministerie doen vallenen zit men er meê verlegen, hoe een ander kabinet bij elkaar te krij gen. De lezer weet hoe de kredietwet voor de Egyptiesche expeditie het struikel blok is geweest. Volgens geruchten zijn de ministers de Freycinet en Jules Ferry, en ook de voorzitter der KamerBrisson, door den President der Republiek uitge- noodigd zich met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten, maar al deze heeren hebben voor de eer bedankt. De laatste berichten melden, dat Prezident Grévy een onderhoud heeft gehad met den heer Devès, ond-voorzitter van de groep der Republikeinsche Unie. In het votum der Kamer heeft zieh Frankrijks wensch naar het behoud van den vrede duidelijk geopenbaard, maar onwillekeurig vraagt men zich af, of het wel zoo geheel ten onrechte isdat sommige Pransche bladen de meerderheid der Kamer der Afgevaar digden gebrek aan vaderlandsliefde ver wijten. Zeker is het, dat Frankrijk eene bedroefde rol moet spelen in de Egyptiesche kwestie, 't Zou met Engeland samen handelend optredenmaar nu moet het de handen thuis houden. Moet aldus Frank rijk zich achteraf houdeneen Franschman stelt zich nog al op den voorgrond, 'tls de vermaarde de Lesseps, de ontwerper en uitvoerder van het Snez-kanaal. Op en in het Kanaal de Fransche rechten willende beschermenneemt hij eene zeer vijandige houding tegen de Engelsehen aanen onderhandelt hij met Arabi-Pacha, als ware deze het hoofd van den Staat. Niet alleen in Engeland, maar ook in Frankrijk geeft deze handelwijze van den grooten ingenieur vrij wat aanstoot. De Engelsche admiraal Seymour bekommert, zich niet om de protesten van de Lesseps, en heeft besloten de maatregelen te nemen welke hij in 't belang van het Kanaal noodig achten wel krachtens machtiging van den Khedive. Welke de verhouding is tussohen dezen laatste en de Porte, blijft nog een raadsel. Men herinnert zich de ridderorde, door den Sultan aan Arabi-Pacha geschonkentoen de toestand in Egypte reeds zeer gespannen was. Thans deelt een der grootste Engelsche bladen mededat de Engelsche Regeering in 't bezit van stukken is, waaruit duidelijk blijktdat de Porteook nadat Arabi tegen den Khedive was opgestaan, met eerstgenoemde in verstandhouding is ge bleven, welke stukken te gelegener tijd aan het Parlement zullen worden overge legd. Ter Konferentie te Konstantinopol, die nog telkens zitting houdt, blijft de Engelsche gevolmachtigde er krachtig op aandringendat de Porte Arabi tot rebel zal verklaren. Om licht verklaar bare redenen blijft de Porte aarzelen. Wel heeft zij verklaarddat Arabi's beweren in een zijner snoevende prokla- matiesals zou de Khedive door de Porte zijn afgezet, en als zouden door Turkije troepen zijn afgezonden tot ondersteuning van de nationale partyonwaar is. 't Heeft er een oogenblik voor gestaan als zou Rusland zieh aan de Konferentie onttrekkennadat het echter bevredigende verzekeringen had ontvangen betreffende Engeland's bedoelingen, heeft de Russie- sche gevolmachtigde zijn zetel weder ingenomen. De opperbevelhebber der Britsehe expeditie Sir Garnet Wolseley is vertrokkenen de veldtocht kan gezegd wordeneen aanvang te hebben genomen. Binnen veertien dagen kan het grootBte gedeelte der Engelsche troepen in Egypte geland zijn. Wat de Turksche troepen betreft men zegt, dat de Engelsche bevelhebber geene landing van deze zal dulden, tenzij alvorens Arabi tot muiter verklaard zij. 't Laatste nieuws is het bericht van een vrij ernstig voorposten gevecht, dat Zaterdag tussohen de Engel sehen en de Egyptenaren in de nabijheid van Ramleh heeft plaats gehadde Engelsohen moeten over het daarbij behaalde sukces zeer voldaan zijn. De uitwerking der Egyptiesche opschudding op de overige Muzelmanische wereld, laat zich hier en daar al bespeuren. In de Levant moet een onrustwekkende spanning heerschen. Ook de Mohamedanen te Stamboel moeten in de laatste veertien dagen de eerste dagen van den Ra- mazan in opgewondenheid zijn geraakt voor Arabien meer en meer begint zich het geloof te verspreiden, dat hij de heilige man is, wiens komst volgens de overle vering het volgend jaar wordt verwacht. Wat zal nog het einde zijn De geschie denis weet te spreken van de geestdrift, waarin zulke Messiaansehe verwachtingen eene dweepzieke massa kan doen ontfonken. We willen ons politiek nieuws af breken, om onzen lezer op de hoogte te houden van de zooveel gerucht makende „dnivengesehiedenis." Op het landgoed Rustenburgnabij het station Veenenburg zouden de helden hun wedstrijd houden. Maar ziet, er kwam verbod van hooger hand. De Minister van Justitieals Hoofd der Rijkspolitie achtte zich verplicht, in 't belang der openbare orde den voorge nomen „schietwedstrijd op duiven" te ver bieden. Toen de helden den 4den Augustus op Rustenburg kwamen, troffen zij daar den advokaat-generaal Jolles, met een aan tal brigadiers der Rijksveldwaeht aan, om uitvoering te geven aan het bevel van den minister. Na eenig pour-parler gaven de jongeheeren zij hadden nog wel een advokaat meegenomen toch gehoor aan den wensch van den advokaat-generaal, gaven de 100 duiven, op welke zij hun heldenmoed hadden willen koelen aan een paar veldwachters in bewaringen gingen in de huurt op glazen ballen schieten. Maar daarom gaven zij 't nog niet op. Zij tele grafeerden misschien wel op advies van hun advokaat aan den minister, dat zijdoor overmacht verhinderd op den bepaalden dag duiven te schietenhet toch zouden doenen wel op Zondag. De Mi nister heeft ook doorgezet. Weêr vonden de weerbarstige helden den advokaat-gene raal op Rustenburgdie 's ministers gebod deed eerbiedigen. Zonder een schot gelost te hebben, moesten de helden naar hnis gaan. Terwijl de natie zich er over ver heugt, dat deze onbeschaamde jongelieden verhinderd zijn geworden met minachting van de publieke opinie en van het verbod der overheid, zich aan hun nietswaardig vermaak over te geven, zal menigeen vragenmet wat recht heeft de minister zijn doortastende maatregelen genomen? De minister Modderman zal zich weten te verdedigen„maar" we halen met instemming aan, wat het Weekblad van het Recht schrijft „al kon de Minister zich op geen enkele bepaling van het ge schreven recht beroependan noch zouden wij meenendat hij overeenkomstig recht staatsbelang en zedelijkheid heeft gehan deld door, waar aan de eene zijde de Regeering al het mogelijke doet om de postduiven te beschermen, welke vooral in den oorlog van zoo onberekenbaar nut zijnin afwachting van eene nadere wet of maatregel van bestuur, als hoofd der rijkspolitie, dergelijke wreede vermaken en barbaarsche vertooningen onmiddelijk te stuiten. De wet kan niet alles voorzien en het is juist de taak der algemeene politieook waar de wet het stilzwijgen bewaartde openbare orde en zedelijkheid te handhaven." ii) Ongelukkigerwijze was zijn naam mij onbekend, en kon ik geen pogingen aanwenden, om u op 't spoor komen, zoodat ik langzamerhand begon te wanhopen, of ik u wel ooit zou te rugvinden. Op zekeren avond verviel ik toeval lig onder een troep gauwdieven, en in mijn wanhoop aarzelde ik niet me aan hen aantesluiten. Mijne krachtige gestalte en koelbloedigheid scheen in druk op hen te makenevenals mijn havelooze kleeding hun aandacht trok, en zoo namen zii mij mede naar een kroeg, waar zij gewoonlijk bijeen kwa men, en noodigden zij mij uit met hen te eten en te drinken. Ik nam hun uitnoodiging aanwant ik stierf haast van honger. Zij richtten vervol gens eenige vragen tot meop welke ik antwoordde met het verhaal mijner avonturen, terwijl ik er rond voor uitkwam, hoe treurig het op 't oogen blik met me gesteld was. Nauwlijks had ik uw naam genoemdof een hunner beloofde me, mij uwe woning aan te wijzenen me behulpzaam te wezen, om u te zien en mogelijk ook te spre ken te krijgen, op voorwaarde, dat ik me aan de bende aansloot. Opge wonden van blijdschap, beloofde ik hun alles wat zij maar begeerden. De man, die het woord gevoerd haddeelde mij toen mede, dat hij niet lang gele den in dienst geweest was bij den Graaf de Miremont, uw bevrijder, die was komen te overlijden, na u alvorens eene betrekking aan het hof bezorgd le hebben, waar gij u thans mocht verheugen in de bescherming van de Koningin-moeder. Geholpen door mijne kameraden, wendde ik tal van vergeefsche pogin gen aanom met u in aanraking te komen, of om u maar eenig bericht te doen geworden. Eindelijk werd ik door een gril des Konings in staat gesteld het doel te bereikendat ik zoo ijverig nagejaagd had. Zijne Majesteit gaf namentlijk zijn verlangen te kennen, dat we op het bal ten hove proeven zouden geven van onze vermetelheid en behendigheid in het schandelijke bedrijf, dat door een ongelukkig noodlot ook het mijne was geworden. Ik heb u eindelijk weder gezien, Dayelle! O, hoe zal ik u af schilderen, wat er toen in mijn binnen ste omging! Ik heb dit weelderige kostuum, waarin gij mij niet kondt erkennen, en dit masker, dat mijne gelaatstrekken voor u verborgbeur telings gezegend en vervloekt. Twintig maal was ik op het punt mij aan uwe voeten neder te werpenop het gevaar af van u door zulk een onvoorzich tigheid ten tweeden male te verliezen. Twintig maal heb ik u willen aanspre ken, al ware het maar om te zeggen: ik ben het! Ik ben Zané Zané, die u nog altijd zoo innig liefheeft, en dien gij wellicht beweentDan weêr kwam het denkbeeld bij me op, om me voor den koningde koningin en Cathérine neder te werpen. O, ik was waanzinnig, Dayelle. De omstan digheid dal ik u zag bedwelmde me, en ik smachtte er naar, uwe stem te hooren. Maar gij, ziel mijns levens, hebt gij dan niets vermoed, niets ge voeld, als ik zoo vlak langs u heen liep zoodat uw ontbloote schouders mijn brandenden adem moesten gevoelen 0, ik heb in die uren al het genot der liefde gesmaaktal de folteringen der liefde ondervonden! Want voor de eerste maal mijns levens leerde ik de jaloezie bij ervaring kennen Ja, ik heb in de gloeiende blikken van Hendrik de Bourbon het geheim zijner liefde voor u gelezen. Zóóeven nog heeft eene vrouwdie dit vertrek verliet, uwe deur half opengelaten en de koning van Navarre was daar! Hij was op het punt, ombegunstigd door de duisternis, hier binnen te gaan, toen een onbeschrijfelijke woede zich van me meester maakte. Ik heb me op hem geworpen, ik heb hem tegen den grond gesmeten, en ik heb in zijne plaats dezen drempel over schreden. Gij wordt bleek, Dayelle! 0, gij bemint dien man! Wee dan hem, wee u en mij!" Dit zeggende liet Zané zich brullend vanwoede opden grond vallen aanDayel- le's voeten. Dayelle, vreeselijk ontsteld door deze hartstochtelijke uitbarsting van wanhoop, en ook door de gedach te aan het schandelijk verraad der markiezintrachtte te vergeefs hem te overtuigen van haar onschuld en Zané moed in te spreken. „Neen, neen," riep Zané uit „hij of ik zal sterven!" „0, spreek zoo niet, uit deernis met mij!" smeekte Dayelle. „Zoo! Gij siddert dus voor hem, trouwelooze!" „Neen, onzinnige, maar wel voor u. Gebruik uw verstand 1 Uw haat is machteloos tegen een koning. Gij zoudt duizendmaal bezwijken, voor en aleer de punt van uw dolk zijn harnas ook maar kon schrammen „Stel u gerust," viel Zané haar met een afgrijselijken glimlach in de rede; indien mijn dolk niet sterk genoeg is, dan zal ik er ook die mijner kame raden toe aanwenden; dertig goed geslepen en wisse dolken vermogen meer dan de malie-kolder, het ont zagwekkende gevolg en zelfs de mach tige degen eens konings! Luister," liet Zané er op volgen, nadat hij eenigen tijd met genot den vree- selijken angst van Dayelle had gade geslagen, „het leven heeft voor mij geen waarde meer, als gij mij verstoot. Ik zal dan voortaan alleen leven om me le wreken. Zweer me, dat gij dien man niet bemint!" Dayelle tuurde angstig om zich heen, als zocht zij een uitgang, door welken zij zocht te ontkomen aan den afgrond, die daar voor hare voeten gaapte. Haar bleek voorhoofd en haar van van angst verwrongen gelaat schenen den strijd te weêrspiegelendie daar in hare ziel gestreden werd. Zané wachtte op haar antwoord, als een beschuldigde, die aan de voeten zijns rechters zijn vonnis afwacht. „Ik zweer," sprak zij eindelijk met eene stem, welker innige ontroering in tegenspraak was met de uitdruk king van geestkracht, die zij aan haar gelaat trachtte te geven, „ik zweer, dat ik eeuwig getrouw zal blijven aan mijn woord, 't welk ik u eenmaal gege ven heben dat ik nooit aan iemand zal toebehooren, behalve aan u!" Toen zij deze woorden gesproken hadbegaf haar eensklaps de gekun stelde geestkracht, die haar tot op dit oogenblik had staande gehouden. Zij zakte in elkaar en viel koud en roer loos op het tapijt neder. Zané nam haar in zijn armen en legde haar zachtkens op de sofa neêr. Op dit oogenblik lieten zich voetstappen hoo ren in de gaanderij. Het daglicht begon zich te vertoonen door de zij den gordijnen voor het raam. Zané huiverde, als schoot hem plotseling te binnen, in welk een pozitie hij zich bevond, en aan welk een gevaar zijn aanwezigheid Dayelle blootstelde. Zich behoedzaam over haar heen buigend, drukte hij zijne lippen op de kleur- looze wangen van het meisjen. Zich daarop met geweld losrukkend, ijlde hij de kamer uitna zich le hebben vergewist, dat niemand hem had opge merkt. Niet zonder moeite het voor plein van hetLouvrebereikt hebbende, toonde hij aan den schildwacht het vrijgeleide, dat Karei IX hem en zijn makkers gegeven haden kwam zoo zonder verhindering buiten het konink lijk verblijf. IV. de schim. Toen Dayelle weder tot zich zelve was gekomen, was het reeds volle dag. Eene buitengewone beweging was te bespeuren in het Louvre. In de gaande rijen en op de trappen, die naar de ver trekken van den Koningen van de prin sen voerden,liepen de lakeien in konink lijke livrei druk heen en weder, terwijl op het voorplein de schildknapen met moeite de vurige, rijk getuigde paar den in bedwang hielden. Dayelle haastte zichzich naar Cathérine de Médicis te begevenwaar zij op een vroeger uur dan gewoonlijk hare dienst moest waarnemen. Cathérine ontving haar met de gewone welwillendheiden beval haar zich gereed te houdenom haar te vergezellen bij de jachtpartij. „Ik wil u vandaag bij me hebben, mijn mooi meisken, liet de koningin moeder er op volgenterwijl zij haar meh-een achterdochtigen blik aanzag; „en ik zal u geen minuut uit het oog verliezen. Want, niet alleen het hert en het wilde zwijn, maar ook gij zoudt aan gevaar blootgesteld kunnen zijn, daar ge, naar men zegt, konings- wildbraad zijt." Dayelle werd bleek op het hooren van deze woorden. Cathérinedie het bespeurde, liet er op goedhartigen toon op volgen: „0, ik voor mij geloof er geen woord van. Dat zijn van die boosaar dige uitstrooisels, waaraan we allen blootgesteld zijn." „Uwe Majesteit," stamelde Dayelle, „is verheven boven allen laster, door hare deugd, evenals zij de meerdere is van alle vrouwen door hare schoon heid." „Zoudt ge denken vroeg Cathérine, en zij wierp niet zonder welgevallen een blik in haar spiegel. „Maar hoe dat ook zij, indien er gevaar van dien aard beslaat, dan zijn we evenmin hier veilig, als in de bosschen, en daarom willen we ons allen naar St. Germain begeven, 't Zou ook wel eens kunnen gebeuren, dat we hier in't Louvre een gauwdief tegenkwamen, daar het den Koning, onzen zoon, behaagd heeft, gisteren avond aan eene bende zakkenrollers hier den toegang te verleenen daar we hierover sprekendames heeft wellicht een dezer gauwdieven ook u het een of ander ontroofd En gij, mijn liefkind," vervolgde zijzich tot Dayelle wenden de, ,,zijt gij er goed afgekomen? Maar, wat scheelt er aan, lieve? Ge wordt bleek en ziet er geheel ontdaan uit! Heeft u misschien in den slaap een of ander akelig droombeeld be nauwd Dayelle scheen indedaad, onder den indruk van de laatste woorden der koningin, op het punt te zijn van flauw te vallen. Zij-dacht aan de nach telijke ontmoeting van Zané en den koning van Navarreen was bevreesd voor een nieuw schandaal. „Kom, lieve, het zal niets te be duiden hebben. De vrije lucht en de beweging zullen u wel weêr op uw verhaal doen komen. Ga u kleeden voor de jacht, en vervoeg u spoedig bij me, om-mij te vergezellen." (Wordt vervol ad.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1