it Strand IKKER, HAARLEMSCH ihappij he Brood* en briek, DEKENS, N&Zoon, en Weener BANKEN, IAGAZIJN. HJELEB. iruisstraat, ihangerswerk, nieuw, alsook Gordijnen, prijzen. ■ing. (227) oooocl ÏN van ïeren enz, batting No. 64. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 12 Augustus 1882. Per drie .maanden ,25. a n n fr. p. p, ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TE HUUR.. Het kinderfeest op 9 Aug*. 1882. Dayelle. Nieuwsberichten. EtIJZEN. •ood p. Kgr. 20 Ct. Krop 15 17 11 11X» 12 13 55 25 pakjes van Kgr. 12 jes, Bollen, en gewone per stnk 2 en fijne ..per stuk 2% ;(ENKEL per 10 stuks 10 20 10 luitend verkrijgbaar waar steeds schalen n zijn om de koopers it te overtuigen. 1882. f224) modellen tegen rij zen. (225) JOSJES en verder in is verkrijgbaar: 1.— het zeestrand en 'Oekje zeer welkom 1 aanbevolen. (226) "S..2 S 1 g'-g •o -S m g eJ-fSsg ls5&:2>\ ■gs Q.s i I Ksc a# aooot orraad 5.25 etc. R, Kruisstraat. ÏNDIGE, 3 Veerstraat 70, EM. e en doelmatigste gezichtenalsook 0tten enz. •den spoedig ten (230) OFFEERDERS, Cr 24. Tapijten en sparatiën. orkleeden. (232) R'S Magazijn. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 'smorg. 9 tot 9 uur s av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.- 'smorg., 1.30, 6.30 sav. ■Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 710.'sm., 2.30, 6.8.30'sav. Hazcpaterslaan: 6.45, 10.— 'smorgens, 3.—, 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 'savonds. Richting den Helder 6.30, 10.—'s morgens, 4.55, 8.45 'savonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg- maatschappijHaarlem—Leiden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *aileen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens. 2.—, 4.20, 7.50, 9.— 10.10 'savonds. Haarlemsche Tramway-Mnatsehappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. V ertrekuren der spoortreinen va n Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8 50, 9.34*, 11.20, 11.4If, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38f, 3.5S, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.— 9.32, 9.46, 9.58, 10.30, 10.4S*, 11.3-f-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.2S, 7 .4Sf, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13f 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte tre.nen zijn sneltreinen, die met f enkel le eni 2e klasse. Naar den Helder: 6.3 4,7.38 tot Uitgeest, 10.7 'smorg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49'sav. Naar Zandvoort(H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55 11.45 's morgens, 12.49, 2.12. 4.5, 6.—, 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Bakenessergraeht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis /UOO p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis ƒ2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p.w. terst. No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Breestraat: No. 14. Bovenhuis /150 p.j. terst. Doelstraat: No. 25. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Éssestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. No. 14. Bovenkamer ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis ƒ4 p.w. terst. Ged. Voldersgraeht; No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Huis en tuin 1400 p .jterst. Gierstraat; No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland; No. 4. Een Kamer 1 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis f600 p.j. terst. of Nov. No. 176. Ongem. voor-en achierk/200 p.j. terst Heerenstraat: No. 50. "Winkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart: No. 6. Huis m. tuintje f22 p.m. terst. Huis met tuintje ƒ20 p.m. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kamperstraat No. 14. Bovenh. /I p.w. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. /3 p.w. terst. No. 7. Kelder ƒ1 p.w. terst. No. 62. Huis _/4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit-enslarpk20p.m. terst No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 19. 2kam., keuken, zolder ƒ130p.j. terst No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsche Vaart No. 54. Bovenh. ƒ275 p.j. terst. Nauwe Geldeloozepad: No. 24. Woonhuis met tuintje 4 p. w. terst. Noor dor-School steeg No. 1. Kelder 1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin ƒ350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Baamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.jterst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. terst. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Bolhuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. ter3t. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. ƒ5 p.w. terst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Sehooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Spaarne No. 38rood. Bovenh. 400 p.j. Nov. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Een Bovenhuis ƒ3.25 p. w. 1 Sept. No. 24. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Tulpenstraat No. 27b. Winkelhuis 4 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Ver wuift No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Beneden voorkƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 p.j. terst. No. 7. Huis f700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Het perron van het stationsgebouw al hier leverde jl. woensdag in den vroegen morgen een eigenaardig gezicht op. Een schaar van 370 net gekleede kinderen van 1012 jaar was daar, in verscheidene groepen verdeeld, aanwezig en wachtte met ongeduld het voorkomen van den trein. Het was tot het bijwonen van het zomer-kinderfeest van wege de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut't welk bestaan zou in het bezoeken van Artis te Amster dam, dat zoo velen bijeen waren. 'tWas niet te verwonderen, dat veler verwach ting hoog gespannen was; versoheidenen hadden nog nooit een spoorreisje gemaakt en verreweg de meesten nooit Artis bezocht Nadat allen van een krentebroodje voorzien waren geworden, namen zij in de voor hen bestemde wagens plaats en vertrok de juichende schaar te 8 uur, uitgeleide ge daan door een zeer talrijke menigte belang stellende ouders. Na aankomst te Amsterdam werd de wandeling door de stad onder hoofdgeleide van een inspecteur van politie in de beste orde volbracht. Kwart over tienen in Artis aangekomen, vonden de kinderen in de groote zaal aan talrijke kleine ta feltjes een broodje met een glas melk gereed staandat zich goed liet smaken. In drie groepen verdeeldwerd onder hoofdgeleide van beambten van Artis de wandeling door den zoo terecht beroemden Dierentuin aangevangenhet laat zich gemakkelijk begrijpen wat een opgetogen heid zooveel vreemds, zooveel schoons verwektenu was het een zeldzame vogel, dan een vroolijke aapverder de trotsche leeuw en later weder de schoone bloemen- schatdie aller oogen boeide. Gelegenheid te over voor de hoofden der scholen en gestichten en verdere onderwijzers, die de kinderen vergezelden, tot het aanwij zen van allerlei bijzonderheden en het beantwoorden van menige vraag, zoodat in dezen werkelijk door middel van ver maak veel nut werd gesticht. De klok van 12 uur verzamelde allen weder in de groote zaal tot het gebruiken van een broodje met een glas bier. In den loop van den morgen had de commissie een verblijdend bewijs van belangstelling in haar streven ontvangen van den directeur van Artis, den hoog- geachten heer Westermanbestaande in een geschenk van ruim 1100 exemplaren „Blaadjes voor den Bezoeker" door dr. T. C. Winkler, waardoor aan elk der kinderen drie verschillende exemplaren van genoemd werkje, dat in popnlairen stijl allerlei bijzonderheden van dieren behan delt, konden worden uitgereikt. Geen won der, dat de comm. en de kinderen verheugd waren in de gelegenheid te zijn hunne dankbaarheid voor het ontvangen geschenk aan den dag te kunnen leggenvóór het vertrek nl. versoheen de heer Wester man op de trappen van het gebouwwaar door de kinderen in halven cirkel ge schaard, eenige liederen werden toege zongen, waarna de commissie onder luid „hoerahdien kindervriend haar hartelij- ken dank bracht. Was bij de wandeling naar Artis de weg door de stad langs hare taUooze winkelsgrootsche gebouwen en ruime pleinen gekozen, de terugweg werd genomen langs den Buitenkant, waar het gezicht der talrijke en groote schepen veler oogen verbaasde. Te half vier bracht de trein de vroolijke en dankbare kinderschaar weder terug van een tochtje, dat op allen een blijvenden en weldadigen indruk zal gemaakt hebben, en zeker voor velen een aansporing zal wezen om op den ingeslagen weg van plichtsbetrachting voort te gaan, en voor anderen tot een heilzaam voorbeeld. De commissie brengt bij deze haren hartelijken dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hebben medewerkt, en koestert de hoopveler sympathie en ondersteuning in haar streven te mogen ondervinden. De Commissie voor de Kinderfeesten Haarlem, Dr. E. H. von Baumhauer. 10 Aug. P. Dyserinck. P. J. Prinsen Geerligs. J. H. Koolhoven G. C. Merens. Mr. A. W. Thöne. 12) Dayelle verwijderde zich, maar loen het geluid van den jachthoorn zich liet hooren, om aan te kondigen, dat het den koning goed dacht te vertrekken, bevond zij zich weder in het vertrek van de koningin-moeder. Catherine, die haar toilet gemaakt had, ging nu, gevolgd door haar hofdames, naar beneden, naar het voorplein, waar een prachtige Spaansche klepper op haar stond te wachten, dien zij vlug besteeg. Dayelle, gezeten op een witten telganger, reed vlak achter de konin gin aan. Weldra kwamen ook de prinsessen met al haar gevolg aanrij den, en eindelijk de koning, vergezeld van den koning van Navarre, en de hertogen d'Alenpon en d'Anjou. Op een door den Koning gegeven teeken, liet de jachthoorn zich voor de laatste maal hooren, en stelde de koninklijke stoet zich in beweging. De koning en de prinsen openden Ij den stoet, voorafgegaan door eene kompanjie boogschutters. Dan kwamen de prinsessengevolgd door een troep lichte ruiterijwaarvan een gedeelte aan weerszijde van den stoet reed. De pagesschildknapen en lakeien volgden op eenigen afstand. Toen men de stad was doorgetrokken, waarde toegestroomde menigte nieuwsgierigen de ruiters noodzaakte hunne paarden in te houden, uit vrees, dat zij het volk mochten verpletteren onder de hoeven hnnnor rossen, vierde de koning, wien dit oponthoud verdroot, den teugelen de geheele stoetde dames er onder begrepenvolgde zijn voor beeld, en vervolgde in vluggen draf den tocht. In minder dan twee uur tijds be reikte men den ingang van het bosch van St. Germainwaar de jagers des konings al den geheelen ochtend had den moeten wachten op zijne komst. De koning, de prinsen en de edellieden bestegen andere paarden en rustten zich toe met hunne wapenen, en, nadat de honden waren losgelaten, ren den de jagers, met den koning aan het hoofd, de zijlanen in. Weldra weer galmde het geheele woud van '1 hoorngeschaal en 't geblaf der honden. Catherine de Médicis, die niet min der dan haar zoon met de jacht en het paardrijden ophadhad zich, even als hijmet een musket gewapend en galoppeerde eene laan indie evenwij dig met de andere lanen liepterwijl zij de richting volgdedoor het hoorn geschal aangeduid. Drie eeredames, waarvan Dayelle er eene was, konden haar nauwlijks bijblijven. Marguerite de Valois, koningin Elisabeth, prinses Clau de, benevens een groot aantal dames, vormden, een weinig achter haar, een schitterend eskadron, dat men, afgaan de op den rijkdom en de bevalligheid der kostumes, had kunnen beschouwen als den grooten staf van Catherine's leger, 't Waren de dames van petite bande. Zij reden stapvoetszonder zich meer om de jacht te bekommeren dan zij dedenals zij op het Louvre waren, en babbelden over verschillende luchti ge en galante onderwerpen. Wat Karei IX betreft, vervoerd door zijn hartstocht voor de jacht, had hij bijna geheel zijn geleide achter zich gelaten. Vijf of zes edellieden slechts volgden hem van nabij. De koning van Navarre was aan hun hoofd, en, te oordeelen naar den gang van zijn paard, had hij dit alleen te danken aan den eerbied en de hoffelijkheid der edellieden, die hem vergezelden. Hendrik wasnaar het scheen, in een somber gemijmer verdiept, en 'twas merkbaar, dat het jachtgenot, waar aan hij zich anders met zooveel vuur overgaf, op dit oogenblik niets bekoor lijks voor hem had. De herinnering aan de grievende teleurstelling, die hij ondervonden had, kwelde hem onophoudelijk, en had hem den ge heelen nacht uit den slaap gehouden. In 't eerste oogenblik na de vreemde gebeurtenis had hij niet recht geweten, wat hem overkomen was. Hij had eerst niet geweten, of de geweldige schok, die hem op den grond had doen tuimelen aan het toevaldan wel aan kwaad willigheid moest toegeschreven worden. In het laatste geval zou hetdenvorigen avond door hem ontvangen anonieme M. de R! Het vreeselijk ongeluk op het Buiten- spaarne, op Maandag j. 1.geeft onder- geteekende aanleiding, ouders, enz. in het algemeen te waarschuwenwat meer te letten op de uitspanningen hunner kindereninzonderheid op het zoogenaamd „schuitje varen". Stel ler heeft ettelijke malen waargenomen, hoe jeugdige kinderen met schuitjes rondzwalktenwaarbij maar al te dui delijk bleekhoe onbedreven de opvaren den waren, om van de baldadigheden daarbij niet te sprekenwelke de grootste ongelukken kunnen veroorzaken. Hij vraagt ook, of het niet op den weg der Politie ligt, streng toezicht te houden, op het verhuren van schuiten aan zulke jeug dige en onervaren kinderen. Ofschoon van een anderen aard, geeft hij bij deze gelegenheid aan de overheid dringend in overweging te bepalendat bij het neerlaten van bruggen of eerst de voetgangers en daarna wagens en karren of omgekeerd, maar in géén geval beiden te gelijk de brug mogen overgaan. De verwarring, die gelijk tegenwoordigme nigmaal ontstaat door het gedrang van beiden in verschillende richting komende, moet ongetwijfeld ten een' of anderen tijd, ongelukken veroorzaken. Men wachtte toch niet met het dempen van den put, als 't kalf verdronken is. Met de plaatsing van bovenstaande regelen verplicht ge Haarlem, t. t. 10 Aug. 1882. G. De wedrennen te Bnssum zijn afge- loopen. De deelnemers en de talrijke schare, die naar de Gooische heide was saamge- stroomdhadden nog al niet te klagen over het weèr, en dat zegt wat in een seizoen als de zomer van 1882. Vooral Zaterdag waren er een massa toeschouwers. Had men Donderdag reeds ƒ4600 aan entreegelden gebeurdop den tweeden dag van het feest moet men meer dan eens zooveel ontvangen hebben. Van groote belangstelling getuigt zeker het feit, dat de Amsterdamsche effektenbeurs rust nam op dezen Zaterdagen dat er op dien dag in de hoofdstad als 't ware geen zaken gedaan werden. Van de gelegenheid om te wedden werd ruim gebruik gemaakt, en de huitenlandsehe avonturiers, over gekomen met het doel om aan het Neder- landsche publiek kans te bieden op een mooi winstjen, maakten een oorverdoovend lawaai. Het Hoofd der Rijkspolitie heeft zeker geen kans gezien om afdoende maat regelen te nemen tegen deze dobbelarij die niet minder dan het „duiven schieten" kwetsend is voor het zedelijkheids gevoel van alle weidenkenden. De Pruisiesohe officierdie te Hil versum op zoo deerniswaardige wijze om het leven gekomen iswas de ritmeester Baron van Esbeck. Hij was met eenige vrienden uit Hannover overgekomenom de wedrennen bij te wonen, en werd, toen hij de rails overstakom spoediger den overkant te bereiken, door de loko- motief van een uit de richting van Am sterdam komenden trein aangegrepen waardoor zijn lichaam tusschen de wagens en het perron geraakte. Deerlijk verminkt aan horst en beenenmet gebroken rugge- graat werd de ongelukkige vreemdeling opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd waar hij niet lang daarna overleed. De jonge man, wiens borst wegens zijn heldhaftig gedrag bij verschillende veld slagen met het IJzeren Kruis versierd was, moest tusschen de raderen van een loko- motief den dood vindenEen berichtgever, die ter plaatse des onheils aanwezig was, deelt mede, dat, toen het lichaam was opgenomen en op een brancard gelegd, de ongelukkige met de meeste koelbloe digheid zijn handschoenen uittrok, zijn jas losmaakte en daarna verzocht te mogen rooken. Men gaf hem eene sigarette en daarna een sigaar. Ook gebruikte hij nog een glas cognac. Dat hij bij zijn volle verstand was, bleek uit de omstandigheid, dat hij verzocht, niet aan zijne mama, maar wel aan zijn broeder te telegrafeeren. Verleden Maandag heeft de jaar- lijksclie wimpeltocht der Roei- en Zeil- vereeniging „De Amstel" een treurig einde genomen, 't Feest was in alle opzichten naar wenseh geslaagd. De feestgenooten hadden den toeht volbracht; de burge meester van Ouder-Amstel had hen op zijn prachtig landgoed ontvangen en ont haald op den terugtocht naar Amsterdam toefde men nog even aan „het Kalfje." De stoomboot „Alkmaar Pakket" was reeds van wal gestokentoen een der feestvie renden, de heer S., die zich wat lang aan wal had opgehouden nog op de boot wilde springen. Hij nam helaas zijn sprong te kort, viel in 't water en werd door de zui ging der schroef naar omlaag getrokken. Tweedrie zijner kameraden sprongen hem na, en deden al het mogelijke om hem nog te reddenmaar 't mocht niet haten. In welke stemming de even te voren nog zoo vrolijke feestvierenden de terugreis voortzetten laat zich begrijpen. Dat het tegen den avond aangekondigde bal onmid- delijk werd afbesteld, spreekt van zelf. Omstreeks een uur nadat het ongeval had plaats gehad, werd het lijk van den 21 jarigen jongeling gevonden dat Donderdag gevolgd door leden en vertegenwoordigers van verschillende roeivereenigen buiten en binnen Amsterdam werd ter aarde besteld. Een vreeselijke brand heeft het Overijselsche stedeken Genemuiden geteis terd. De kerk en torenvier en twintig huizen en een dertigtal hooibergen zijn een prooi der vlammen geworden. Per soonlijke onheilen zijn gelukkig niet te betreurenalleen is bij het instorten van een muur de burgemeester ,de heer Hulst, licht gewond. Twee en veertig huisgezinnen zijn zonder woning, en de schade moet, ofschoon de meeste perceelen verzekerd waren tegen brandschade, aanzienlijk we zen. In 'tjaar 1868 is ook een gedeelte van Genemuiden door brand verwoest, maar het gedeelte dat thans een prooi der vlammen is gewordenwas toen gespaard gebleven. De Kamper Courant deelde onlangs het volgende meê: Onder de beelden in het Panopticum geëxposeerd zagen de bezoekers dezer dagen ook dat van den te Amsterdam bizonder popnlairen komiek, den heer N. Judels. Een ieder was er over uitdat de gelijkenis hoogst treffend wasen toen eenigen in hunne verbazing uitriepen„die Judels is sprekenddraaide het beeld zich plotseling om en verwij derde zich met een lachend: „hij is ten minste niet op zijn mondje gevallen." De oude grappenmakerdie hoewel thans nonactief kunstenaar nog altijd een groot liefhebber van schertsen ishad de verzoeking niet kunnen weerstaan om het publiek te foppen en was onbewegelijk tusschen de beelden gaan staan. Dat de omstanders allen hartelijk lachtenis wel j verklaarbaar." Hoe jammer, dat het niet werkelijk gebeurd is! De heer Judels verzekert in het Handelsbladdat het geheele verhaal uit de lucht gegrepen is, en vindt het niet streelend voor zijn gevoel van eigenwaarde, dat de Kamper Courant ten zijnen koste het publiek op een „ui" onthaalt. HAARLEM, 11 Augustus 1882. Bij gunstig weder zal er eene muziekuitvoering worden gegeven in de Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken", op Zaterdag 12 Augustus 1882, des avonds te T% ure, door de Amsterdamsche Orkest-Yereeniging, Directeur W. Stumpff. L. 1. Woensdagnamiddag is nit de Nieuwe Gracht opgehaald het lijk van een 18jarigen jongeling, woonachtig te Schooiendie sedert Zaterdagavond werd vermist. Men vermoedt dat hij van de kermis naar huis gaande in dronkenschap te water is geloopen, daar hij in be schonken toestand was gezien. Het lijk is naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier overgebracht. briefjen een valstrik geweest zijnen dan kon hij daarvan slechts den hertog d'Anjou of de koningin van Navarre, of misschien wel beide verdenken; want de voorliefde van Marguerite voor haar jeugdigen broeder was maar al te bekenden niets verhinderde le ver onderstellen,dat zij saamgezworen had den om hem een leelijke poets te spelen, de een aan zijn mededinger, de andere aan haar trouweloozen echtgenoot. Wellicht was ook de koningin-moeder, die den koning van Navarre niet lijden mocht, niet vreemd aan het gebeurde. Evenwel uitgenomen de ontknoo ping had alles precies zoo plaats gehadals het hem aangekondigd was. Eene vrouw was uit het vertrek van Dayelle gekomen, en de deur was half open gelaten. Indien deze vrouw mede deelgenomen had aan het komplot, hoe had zij zich durven blootstellen aan het gevaar van door den koning van Navarre erkenden zoo een voor werp van zijn toorn te worden. En dan de gedachte, dat Dayelle zelve tot al het gebeurde hare medewerking- had verleendIn allen gevalle was de treurige afloop zijner onderneming maar al le zekere werkelijkheiden de gestalte, die hij in zijne plaats de hall' geopende deur had zien binnensluipen, was niet maar een droom zijner ver beelding geweest. Bij het aanbreken van den dag was Hendrik ten prooi geweest aan den twijfel der onzeker heid, en ook nu nog, onder de jacht, martelden hem deze droeve gedachten. Twintig maal had hij, toen de stoet zich op het voorplein van het Louvre ver zameld had, en ook gedurende den tocht naar het bosch van St. Germain, getracht Dayelle te naderen, om haar heimelijk een woord toe te fluisteren, of om tenminste op haar gelaat het geheim van het noodlottige avontuur van dien nacht te lezen; maar hij had niet dicht genoeg bij haar kunnen ko men om met haar te spreken, en te vergeefs had hij haar blik geraadpleegd. De schoone Cypriesche was ondoor grondelijk. De oprechtheid zetelde als naar gewoonte op haar blank voor hoofd zonder te blikken of te blozen zag zij Hendrik's oogen op haar geves tigd, en haar gelaat, dat op het oogenblik van het vertrek ietwat bleek geweest was, maar thans door den langen rit zijne kleur had wederge- kregen, gaf niets bizonders te verstaan. De jacht was in vollen gang. Het hert was opgejaagdde hoorn had het halali doen hooren. Het gehinnik der paarden, het geschreeuw der jagers, en het verdubbelde geblaf der honden hadden geantwoord op dit heugelijke bericht. Koning Kareihijgend en met zweet bedekt, was alléén op den kruis weg gekomentoen hij plotseling uit een nauw laantjen eene kolossale ge stalte zag te voorschijn komendie op hem afkwam; 'twas eene vreeselijke verschijning, met oogen, die fonkel den als gloeiende kolen, en met eene grootenog bloedende wonde op de borst. Karei, die, hoewel dapper, van nature bijgeloovig was, gevoelde zich aangegrepen door een onbeschrijfelij- ken angst, daar hij op het gelaat der verschijning de trekken van den admi raal de Colligny meende te ontdek ken Hij wilde eerst dadelijk de vlucht nemen maar een soort van schaamte hield hem daarvan terug, en, nadat het hem, ondanks het gestijger van zijn paard, gelukt was, op de verschijning aan te leggen, schoot hij, bijna a bout portant zijn musket op haar af. Maar de in zijn loop naar het scheen gestuite kogel viel weder voor zijne voeten neder. Dit ziende verloor Karei alle tegenwoor digheid van geest, en terstond den teugel wendende, nam hij, om hulp roepende, de vlucht. De edellieden, die in zijn onmiddelijke nabijheid wa ren, hadden nauwlijks tijd om hunne gelederen te openen en hem door te latenen daar zij zagen, hoe hij doods bleek aan de vreeselijkste ontsteltenis ten prooi was, reden zij hem achterna, onder het geschreeuw van „verraad!" In steeds toenemende mate verschrikt door het rumoer en het geschreeuw, was het paard des konings voortge hold, en niemand, 'tzij uit vrees, 't zij omdat men niet wist, waterwas voorgevallendorst zich er voor wer pen, om het angstige dier tot staan te brengen. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1