den k(. HAARLEMSCH I Strand TBODE MEISJE. onddoeken m- ƒ2.75 3.50. 'ostpapier „1,-. BOEKEN, Dayelle. CHAPPIJ iho Brood ibriok, pakjes it(ENKEL kt No. 25. atr êt. ?ok-, Zeegras- en trassen. adres enz. JOEST Amsterdam. Haarlem. oorraad *ITEN, WIEGEN HANDEN. No. 65. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 16 Augustus 1882. Per drie maanden ,25. fr. p. p, ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. TE HUUR. Een tegenstelling Nieuwsberichten. Van alles wat. II 'RIJZEN. >rood p. Kgr. 20 Ct. 15 17 11 11%» 12 - Krop 13 55 25 van Kgr. 12 stjes, Bollen, en gewone .per stuk 2 d en fijne ...per stuk 2% .per 10stuks 10 t 20 10 (sluitend verkrijgbaar waar steeds schalen len zijn om de koopers oht te overtuigen. 1882. (268) DER WILK, Jaco- vraagt eene fatsoelijke het huiswerken een mdegekwalificeerd ats-Loterijbericht ng der 310de Lo- 3ben op Maandag tus a. s. (270) LOOSJES en verder ren is verkrijgbaar: fl het zeestrand en boekje zeer welkom al aanbevolen. (272) 'koopsprijs. >d. KEStER, 'er 't hotel Funckler en 3nf5,—. van alle Boek- bekendheid is aan- (274) STOFFEERDER. Kruisstraat. oor het Maandag iterlijk Vrijdag- vertentie-Bureau van ITTERT ZONEN. es zijn verkrijgbaar jTENDE dien. (278) m en stevig. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. .Lichting der hulpbrieveubussen in de stad 710.'s m.2.30, 6.8.30'sav. Hazcpaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Soord-Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 's morg., 12.50, 3.10,5.30,6.40, 7.50* 's av. *alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Maatscliappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'smorg. tot 10.50 's av, Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem. 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8-50, 9.34*, 11.20, 11.41 j-, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38t, 3-58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.--, 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13+ 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte tre'nen zijn sneltreinendie met f enkel le eni 2e klasse. Naar den Helder: 6.3 4,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Bakenessergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis /"400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis ƒ400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Breestraat: No. 14. Bovenhuis /150 p.j. terst. Doelstraat: No. 25. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. No. 14. Bovenkamer ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis ƒ4 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 400 pjterst Gierstraat; No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nav. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis f600 p.j. terst. of Nov. No. 176. Ongem. voor-enaohterk. 7200 p.j. terst. Heerenstraat: No. 50. "W inkelh. 4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart No. 6. Huis m. tuintje f22 p.m. terst. Huis met tuintje ƒ20 p.m. terst. J ansstraat No. 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kamperstraat No. 14. Bovenh. 1 p.w. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. 3 p.w. terst. No. 7. Kelder 1 p.w. terst. No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Koningstraat. No. 38. Gem. kam. ƒ25 p.m. Aug. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. 2 p.w. terst. Lange Heerenstraat No. 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 19. 2 kam., keuken, zolder ƒ130 p.j. terst No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsche Vaart No. 54. Bovenh. ƒ275 p.j. terst. Nauwe Geldeloozepad: No. 24. Woonhuis met tuintje ƒ4 p. w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuiu /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. f230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. terat. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 24. Bovenhuis ƒ325 per jaar terstond. Rolhuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. f4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. 'f 5 p.w. terst. Sehootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Sehooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin f600 p.j. Aug. Spaarne No. 38rood. Bovenh. 400 p.j. Nov. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Een Bovenhuis ƒ3.25 p. w. 1 Sept. No. 24. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. No. 49. Bovenaehterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Tulpenstraat No. 27b. Winkelhuis 4 p.w. terst. Turfmarkt: No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Vér wuift No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Beneden voorkƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 p.j. terst. No. 7. Huis f700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. In onze parkenvooral in het Flora- en Kenanparkwordt in den regel een man gevondendie des daags in gewoon tenue daar werkzaam, tegen den avond, of op Zon- en feestdagen, aan zijne kleeding ken baar is als door de politie aangesteld om te waken dat iemand daar iets doet in strijd met hetgeen de verordering aangaan de de parken bepaalt. Niet dat wij dit toezicht geheel afkeuren, maar 'tschijnt dat de Haarlemmers en vooral de daar van tijd tot tijd wandelende of spelende jeugd altijd voor stok of sabel eerbied moet worden afgedwongen voor de schoone bloemen en planten, die daar ten genoege van het algemeen groeien en bloeien. In tegenstelling daarvan zagen wij te Amsterdam op het Rembrandsplein wel aangelegde bloembeddengras gewashoo rnen en heesters, waar des middags, bij gunstig weêrhonderden kleinen zich ver maken met hoepelhal enz. enz. waar op aangename zitplaatsen ruimschoots gelegen heid is ter verpoozing, doch waar die politieman als vaste bewaker ontbrak. Toch werd door geen der aanwezigen iets ten nadeele der bloemen gedaan, iedereen was als het ware doordrongen, dat van het aangeboden genot geen misbruik mag worden gemaakt. Die tegenstelling te vinden in een stad als Amsterdam, deed de vraag stellenZou het waar zijn, dat juist het verbod, dat strenge toezichtlust tot overtreding op wekt? Het kind door de zorgende hand van ouders of dienstbaren vast gehouden, tracht te ontsnappen om het verbodene te doen, en de kiene te Amsterdam, in vrij heid spelendedenkt er niet aan. Dat er uitzonderingen zijn, (doch daarvoor zou buitengewoon politie-toezicht wel achter wege kunnen gelaten worden) is zeker. De baldadige straatjongendie niets ont ziet, zou zonder politie vrij zijn te han delen maar dan te Amsterdam Zou ook hier niet evenals daar die baldadige straat jongen door het publiek zelf worden terug gehouden Zou niet elk goedgezind burger (misschien gebeurt het wel eens) den schen der verbieden of een aanklacht tegen hem instellen De politie in een park ziet soms zeer nauw. Wij zagen eens, dat een man op niet zeer betamelijke wijze verboden werd, die met één voet op het gras, zijne vrouw de schoonheid van een daarbij groeiende roos deed opmerken. Dit licht nu wel niet in den geest van den wetgever maar het onaangename van de letter lijke opvatting des bewakers ondervindt het publieken vermindert het genot dat de parken ons aanbieden. Die tegen stelling te Amsterdam is vrij wat aange namer en hespaart veel moeite en tijd. Politie-toezicht is soms in sommige buur ten noodiger dan in de parken. Aangaande de ministerieele krizis valt weêr wat meê te deelen. Wel is er terwijl we dit schrijvennog geen kabinet, maar 't is niet gewaagd te profeteeren dat het einde van de krizis nabij is. Ze ker is 't, dat zij, die zich met het ver makelijk schouwspel van een ministerie Tak-Heydenryck dachten te vergasten, zich teleurgesteld zullen vinden. Deze kombi- natie is waarschijnlijk niets dan een chiliastiesehe droom geweest. Waar is het achter, dat de heer Tak van Poortvliet door Z. M. geraadpleegd is over de samen stelling van een nieuw Kabinet. In zijn advies aan den Koning heeft deze heer er met nadruk op gewezen, dat ten onrechte eene politieke strekking was toegeschreven aan het votum van de Tweede Kamer over het Fransche handelstraktaat. Verder verklaarde hij zich bereid, zich met de vorming van een nieuw Kabinet te belas ten, wanneer hij zich verzekerd mocht houden van het verlof, om onverwijld aan de Staten-Generaal de wetsvoordrachten aan te bieden betrekkelijk de noodzakelijke wijziging van sommige, den wetgever al te zeer de handen bindende voorschriften der Grondwet, in den geest als in 1879 was voorgesteld. In antwoord op dit advies ontving Mr. Tak, in een hoogst welwillend schrijvende mededeeling, dat het geschikte tijdstip tot wijziging der Grondwet geacht werd vooralsnog niet gekomen te zijn. De opdracht aan den heer Tak was hiermede vervallen. Nu had de heer van Lijnden van Sandenburg bezwaar gemaakt de vroeger aan hem ver leende opdracht te vervullenzoolang niet een der leden van de Volksvertegenwoor diging, die het Fransche handelstraktaat hielpen verwerpen, geweigerd had zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. Dat bezwaar was nu opge heven want de voorwaardelijke bereid verklaring van den grootsten oppozant in zake het handelstraktaat stond gelijk met eene weigering. Volgens het Vaderland heeft dan ook Z. M. de Koning Donder dag j.l. de opdracht tot Kabinets-formatie aan den heer van Lijnden vernieuwd. Die vernieuwde opdracht was door den heer van Lijnden blijkbaar voorzienwant reeds vóór Donderdag zijn door hem pogingen gedaan om zijn demissionnair Kabinet met een minister van financiën en een van Koloniën aan te vullen. Hij zelf zou zich dan weder met de portefeuille van buiten- landsehe zaken heiasten. Die pogingen hebben nog wel niet tot een gunstigen uitslag geleid, maar men mag toch de gevolgtrekking maken, dat het Koninklijk Besluit over de gewijzigde Kabinetsformatie eerstdaags te wachten is. Met zeer veel moeite is men in Frankrijk er in geslaagdeen nieuw mi nisterie bij elkaar te krijgen. Het zeventig jarige Senaatslid Duclere heeft zich laten vinden en zich willen belasten met de samenstelling van een nieuw Kabinet. Hij heeft die taak volbracht en iseven voor dat de Kamer uiteengingvoor haar ver schenen met een stel ministers. Hij zelf is opgetreden als Prezident van den Minister raad en als minister van buitenl. zaken, j De portefeuilles van Oorlog, Marine en Posterpen zijn in handen gebleven van de ministers van het vorige Kabinet. De heer Tirard, vroeger minister van Openbare Werken, is thans min. van Financieën geworden. De andere heeren zijn in 't buitenland ten minste minder bekend. De nieuwe minister-prezident moet een achtenswaardig en bekwaam man zijn, die van onder af is begonnen. Zijn eerste geld verdiende hij als korrektor op eene druk kerij daarna werd hij dagbladschrijver, adjunct-maire, ambtenaar bij Financieën en Minister. Na den Coup d'état onttrok hij zich aan het publieke levenmaar in 1871 kwam hij in de Kamer en onder steunde hij Thiers. Als „Specialiteit" wordt hij onder de financieele gerangsehikt. De Prezident-Minister heeft bij het optreden van het Kabinet beloofddat de Regeering bij haar verder gedrag het votum der Kamer, dat de aftreding van het vorige Kabinet ten gevolge had, tot leiddraad zou nemen. Yerder zou de Regeering zich beijveren om toenadering te brengen tus- schen de verschillende onderdeelen der Republikeinsohe meerderheid. Mocht dit laatste den heer Duclere gelukken, dan winne de liberale partij in Nederland zijn advies in. 't Is echter niet te verwachten, dat hij sukees op zijn streven zal hebben. Reeds heeft in de Kamer het bekende lid der uiterste linkerzijde Clémenceau ver klaard dat hij aan het nieuwe ministerie zijn vertrouwen niet kon schenken, o. a. omdat het te weinig waarachtig Republi keinsohe elementen bevat. Vrij algemeen wordt het Kabinet-Duclerc als een over- gangs-ministerie beschouwd. De Sultan is er eindelijk toe overge gaan Arabi-Pacha tot rebel te verklaren officieel is het stuk nog wel niet uitgevaar digd, maar het is officieus aan de ge zanten medegedeeld. Daarmee is dan aan den eisch van Engeland voldaanen de militaire Konventie tusschen deze mogendheid en Turkije mogelijk gemaakt Bovendien echter worden door Engeland allerlei voorwaarden gesteld, ten einde te voorkomendat de Tnrksche me dewerking der Britsche expeditie niet ten verderve worde. Zoo moet als voor waarde gesteld zijn, dat de Turksche troepen niet langer dan drie maanden in Egypte zullen blijven, en, ingeval Engeland dit noodig mocht achten, zelfs vroeger zullen vertrekken. De Turksche strijdmacht mag de helft der sterkte van het Engelsche expeditie-korps niet over schrijden. De Turksche troepen staan onder het bevel van een Engelseh Generaal. Besluiten, bevelschriften en alle andere beschikkingen van den Khedive en de Turksche generaals kunnen slechts geldig zijn, wanneer zij door de Engelsche overheden zijn goedgekeurd. Een groot deel der Engelsche troepen is in Egypte aangekomen. De Konferentie te Stamboel heeft Italië's voorstel tot internationale bescherming van het Suez- Kanaal aangenomen. De Engelsche ge volmachtigde had eenig voorbehoud gemaakt, daar zijne Regeering vrijheid van handelen wenschte voor hare tegen woordige krijgsverrichtingen. In Engeland was er eene groote spanning ontstaan tussehen de beide Huizen van het Parlement. In de wet op de achterstallige pachten in Ierland, door het Lagerhuis aangenomenwaren door het Hoogerhuis wijzigingen gebracht, die het beginsel der wet raakten. Alzoo geamendeerd kreeg het Lagerhuis het ontwerp weder, en hield, ofschoon het zich in bijzaken inschikkelijk toonde, in de hoofdzaak zijn streng vast. Het Hoo gerhuis heeft toen begrependat het onder de tegenwoordige omstandigheden onverantwoordelijk zou zijn, het land aan eene geduchte polietieke krizis bloot te stellenen het ontwerp met eene groote meerderheid aangenomen. Daarmede is de vrees voor eene hotsing tusschen de beide takken der Wetgevende macht verdwenen. Intusschen zal deze zaak waarschijnlijk ten gevolge hebbendat de Markies van Salisbury, die met 17 andere Lords tegen het bedoelde ontwerp stemdehet leiderschap der oppozitie nederlegt. Een gerucht, dat de Czaar een bezoek zou brengen aan de hoven van Kopenhagen, Berlijn en Weenen, alvo rens zich te Moskou te laten kronen, wordt tegengesproken. In Duitschland beginnen de verschil lende frakties der liberale party zich aan elkander aan te sluiten, met het oog op de aanstaande verkiezingen. De drie sociaal-demokratiesche afge vaardigden Bebel, Liebknecht en Hasen- clever zijn elk tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens beleediging van den Bondsraad. De afgevaardigden ter vergadering van de maatschappij tot nut van 't algemeen hebben zich dit jaar, zooals het afgevaar digden tot dergelijke vergaderingen be taamt zeer volgzaam gedragen en dapper geapplaudisseerd als 't Hoofdbestuur voor stellen deed. Met de vlucht, die de „Zwa luw" neemt hadden niet allen vrede; trouwens de finaneiëele commissie was op dit punt ook verdeeld; maar 't hoofdbe stuur wasvóóratqui ergo de Zwa luw mag vliegen aan het touwtje van 't Nut op 't krukje der Maatschappij Elze vier. Minister van Lijnden heeft gezegd tot Tak„probeer 't maar eens je kunt toch niet"en als de ervaring dit zal bewezen hebben, dan ga ik, onmisbaar gebleken zijndeweer aan 't werk. Van ervaring gesprokendoor ondervinding kan, volgens zeker weekblaadje, J. W. du MéeBoekdrukkerij (geen winkel) Gondbloemstraat No. 36 Amsterdam thans berichten (waarom nn juist?) dat hij de eenige handelaar in bruiloftsliederen is die het ruimst gesorteerd isook in christe lijke bruiloftsliederen a 1 cent per stuk Op iederen gulden die men besteedtdes verkiezende 4 soorten (Christelijke, Mo- hammedaanscheJoodsche, Heidensehe? Wij vragen natuurlijk) ontvangt men 25 stuks cadeau. Onder den indruk van het spoorwegonheil te Vogelenzang is men ten minste in de bladen al weer bezig naar 't zoeken van verzachtende omstan digheden voor den machinist, die letter lijk zijn plicht verzaakt heeft en nu toch niet te dekken is met de anders zeker geldige öpmerking, dat hetzelfde werk dagelijks vele malen verricht tot verzuim leidt, want dezen weg ging hij niet eiken dag. Men heeft meer medelijden met den schuldige, met wien men natuurlijk ook medelijden moet hebbendan met de on schuldige, ongelukkige slachtoffers. En 13) Nieuwsgierig of vermeteler dan de overigenwas de jeugdige koning van Navarre, de eenige, die, toen hij Karei dus zag vluchten, zijn weg dorst ver volgen om tenminste te weten te ko men, wat de onsteltenis veroorzaakt had. Aan den kruisweg gekomen, een oogenblik slechts nadat Karei die plaats had verlatenzag hij de verschijning niet meermaar een blik in 't rond werpendontdekte hij op verscheiden plaatsen van den zoom van 't bosch gemaskerde gestalten, en de loopen van een aantal musketten, welke men zich haastte aan zijn oog te onttrek ken Hendriknu ook door schrik bevangen, nam de vlucht en riep: „verraad!" 't Duurde niet lang, of deze kreet, in de nabijheid en in de verte her haald, weêrgalmde van alle kanten. De onsteltenis werd algemeen. Zij, die niets gezien hadden en onbekend waren met de eigentlijke oorzaak van het rumoer, zeiden, dat men den koning had willen dooden; anderen beweer den, dat hij dood was; weder anderen eindelijk, dat hij plotseling krankzin nig geworden was en ieder sloeg, die in zijne nabijheid kwam. Door sommi gen werd het gerucht verbreid, dat het geheele bosch omsingeld was door de Hugenooten, die op den koning en het gansche hof eene bloedige wraak wilden nemen wegens den St. Bartho- lomeüs-nacht. Op het eerste gerucht keerden Cathérine de Medicis, Madame Claude en Marguerite de Valois terug op haar weg, teneinde zeiven te onder zoeken, wat er aan de hand was. Koningin Elisabeth verloor haar be wustzijn. Daarop geraakte het gevolg der prinsessen geheel van streek. Eeni ge dames gilden luiden, terwijl andere, als door een oogenblikkelijken waan zin bevangen, haar heil zochten in de vlucht, daar zij, naar zij zeiden, wilden trachten le ontkomen aan de vreeselijke slachting, die er zou plaats hebben. Het meerendeel der holdames dorst de prinsessen niet volgen, hetzij uit vrees voor de vijanden, hetzij om de vreeselijke ontmoeting- met den koning te vermijden. Karei echter, van nabij achtervolgd door den koning van Navarre, de hertogen d'Anjou en d'Alenpon, en eenige andere voorname heerendie hem trachten gerust te stellen, door hem met luider stemme toe te roepen, en die hij in zijne verblinding voor Hugenooten aanzag, die hem vervolg den wendde herhaaldelijk het hoofd naar hen om, met al de teekenen van een overweldigenden angst, terwijl hij hun toeriep „Genade! Mijne heeren, genade! Ik ben een edelmanSchenk me genade! Bij het heil mijner ziel, u zal gewetensvrijheid worden toege staan „Op geringen afstand van de groep prinsessen stortte het paard des konings Men sidderde voor het leven Zijner Majesteiten men schoot toe, om hem hulp le bieden. Het toeval wilde, dat zij die het eerst bij hem aankwamen, de heeren de Guilry en de Buhy waren, wier vurige ijver voor de Hervormde godsdienst aan Karei IX bekend was. Beiden hadden bij het eerste alarm hun degen getrokken. De heer de Guitry haastte zich het paard bij den teugel te grijpen, terwijl de heer de Buhy zich over den koning heenboog, om hem overeind te helpen. „Mijnheer de Guilry," riep de op den grond liggende koning, terwijl hij zich trachte te beschermen met een jachtmes, dat hij uit zijn gordel getrokken had, „dood me niet, smeek ik uIk beloof u op mijn konink lijk woord, dat ik u herstellen zal in de bezittingen en waardigheden uws vaders, wien God genadig zij om uwentwil!" Het kostte vrij wat moeite, den onge- lukkigen vorstdie op dit oogenblik geheel zinneloos was, te ontwapenen. Men liet terstond een rijtuig komen, waarin men hem plaats deed nemen tusschen twee der edellieden van zijn huis, met wie hij het meest ophad, en er werd order gegeven, zoo spoedig mogelijk naar liet kasteel van St. Ger main te rijden. De prinsessen volgden hem in een ander rijtuig. Het overige gevolg was te paard, en eene kom- panjie lichte ruiterij opende en sloot den stoet, evenals toen deze uit Parijs trok. Op liet oogenblik, dat men zou vertrekken, trok het de aandacht van Cathérine de Medicis, die nog even teruggekeerd was, om iets aan een harer hofdames te zeggen, dal zij Dayelle niet meer onder dezen zag. Men riep haar te vergeefs, en men kwam spoedig tot zekerheid, dat de jeugdige Griekin zich niet onder het gevolg bevond, en dat niemand hnar, na het gebeurde in't bosch, gezien had. Niettegenstaande Cathérine geheel vervuld was van het den koning over komen ongeval, gelastte zij den heer Pardaillon met zes ruiters het geheele bosch dadelijk te gaan doorzoeken, en niet weder te komen zonder de jeugdige Cypriesche, of tenminste niet zonder dat zij met zekerheid zouden zijn te weten gekomen, wat haar over komen was. De verdwijning van Dayelle was weldra bekend aan al de personen, die het gevolg des konings uitmaakten. De eerste beweging van den koning van Navarre, toen hij dit teurig bericht vernam, was, alleen terug te keeren, om Dayelle op te sporen. De vrees voor schandaal, de eerbied, dien hij aan zijne gemalin en aan den koning van Frankrijk verschuldigd was, deden hem besluiten, de uitvoering van zijn voornemen uitteslellen, in weêrwil van het ongeduld en de geweldige ongerustheid die hem folterden. Zich er van verzekerd houdende, dat het aan Karei IX overkomen ongeval het gevolg was van een door de Hugenoo- j ten gesmeed komplot, kon hij het verdwijnen van Dayelle aan niets dan aan eene toevallige oorzaak toeschrij ven. Ware een der edellieden, die aan de jachtpartij des konings hadden mogen deelnemenniet teruggekeerd, hij had er toe kunnen komen, aan eene schaking te gelooven. Maar nie mand ontbrak op zijn post, en niemand scheen thans zich om iets anders te bekommeren, dan om het vreemde avontuur en den geestestoestand van Karei IX. De hertog d'Anjou zelf, wien Hendrik eerst verdacht, was blijkbaar van niets anders vervuld dan van de onvoorziene gebeurtenis, die tegelijker tijd het leven en het verstand zijns broeders in gevaar had gebracht. Des niettemin, daar er maar twee verklarin gen mogelijk waren voor het verdwijnen van Dayelle te weten, dat men haar opgelicht en weggevoerd had, of een nog grooter ongeluk, gaf Hen drik de voorkeur aan datgene van die twee kwadendoor 't welk niet alle hoop was afgesneden De ontsteltenis des'koningswas even wel gedurende den overtocht uit het bosch naar St. Germain langzamerhand tot bedaren gekomen. Op het kasteel aangekomenwerd hij te bed gelegd, en deden zijne geneesheeren hem eene stevige aderlaling ondergaan, wat hem onmiddelijk in diepen slaap deed vallen. Bij zijn ontwaken waren zijne gedachten weder helder gewordenen was hij weder geheel meester van zijn verstand geworden. Hij deelde kalm mede, wat hij in het bosch gezien had, en wat er was voorgevallen. Wordt vervolgd.) r'.

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1