HAARLEMSCH No. 67. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 23 Augustus 1882. TE MUUR. Van alles wat. N ieu wsberichten. Dayelle. Dienstregeling Tan het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur s morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur s av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav. •Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 110.'sm.2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazcpaterslaan: 6.45, 10.'s morgens, 3.—, 8.— 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f ,25. nun fr. p. p, —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-ZnldhoIInndsche Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem-Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.—, 10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *alleen Zon- en Feestdagen. Haarlem—Hillegom 9.,11.40. 's morgens 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Maat schappij. Van 't Statioa 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av, Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem. 1 Juni 1SS2. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8-50, 9.34*, 11.20, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.3Sf, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35J 9.— 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13-j- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar ,5.8.49 's av. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55 11.45 's morgens, 12.49, 2.12. 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vry. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden derNeder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kuns tnij ve rheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk m u s e h m voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagenvan 10 5 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 urende overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelatenkindeven van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deurOudegroenmarkt) vrij. Bakenessergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis f 400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Doelstraat: No. 25. Benedenh, ƒ350 p. w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis 4 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 1400 p.j. terst Gierstraat: No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland: No. 27. Bovenvoork. '2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 88. Bovenh. ƒ400 p.j. Nov. No. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. of Nov. No. 176. Ongem. voor-enachterk. /200p.j. terst. Heerenstraat: No. 50. Winkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart No. 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Klein Heiligland No. 7. 2 Bovenh. 3 p.w. terst. No. 7. Kelder 1 p.w. terst. No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat; No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Jansstraat: No. 8. Gem. zit- en slaapk. 120 p.m. terst. Korte Heerenstraat. No. 14. Benedenhuis 72.25 p.w. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat No. 15. Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 19. 2 kam., keuken, zolder 130 p.j. terst No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsche Vaart No. 54. Bovenh. ƒ275 p.j. terst. Nauwe Geldeloozepad: No. 24. Woonhuis met tuintje ƒ4 p. w. terst Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelderƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 24. Bovenhuis ƒ325 per jaar terstond. Rolhuizen No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. torst. No. 6. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. terst. Schaehelstraat. No. 44 Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terstond. Schootersingel: Huizen ƒ150 u ƒ200 p.jAugustus. Schooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Spaarne No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Een Bovenhuis ƒ3.25 p. w. 1 Sept. No. 24. Bovenh. 3 p.w. terst. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Ver wuift No. 5. Gem. kam. ƒ20 p m. September. Wagenweg No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Over de fancy-fair te 's Hage voor de vervolgde joden sprekende, zegt zeker blad wij herinnerendat de liefde morgen van 1 tot 5 ure boeldag zal houden en dat er bovendien eene schitterende avondvoorstel ling zal worden gegeven. De liefde Notaris en tooneeldirectriceHoe edelmoedig, gulvrijgevig eene Spoorwegmaatschappij kan zijn! De H. IJ. S. verleent aan de familiën der gekwetsten vrij vervoer over haar lijnen, om hen te Vogelenzang te gaan bezoekenAlweêr gehaspel van de millioenenjuffrouwnu met Boschden goudsmid in de Kalverstraat. 't Is maar om één ton te doen, die de juffrouw niet betalen wil of. kan. Kent gij de geschiedenis van het regiments-vaandel der schutterij te Maastricht? De kolonel had een reisje gemaakt en het vaandel korten tijd bij een hoofdofficier gelogeerd. Beider woning verbindt nog eene binnen deur. Maar een half bataljon manschappen moest onder de wapenen komenmet muziek voorop, om het vaandel buiten om op zijne oude plaats te brengen. Welk een noodelooze omslag! Volgens het Haarlemsch Advertentieblad van den vori- gen Woensdag heeft een visch een aasvin; de kiesche zetter dorst zeker niet te laten lezen zooals 't moet zijnaarsvin. De weersvoorspelling meestal zeer curieus, was in de middelste dagen der vorige week alleropmerkelijkst„goed weêr, misschien nu en dan wat regen en onweêr." Wat zon deze profeet toch onder de woorden goed, nu en danwat verstaan De onophoudelijke depressies benevelen zeker zijn brein en 't zal heter gaan, als hij eens voor goed onder een gebied van hooge drukking komt. Dan hopen wijdat de isobaren hem ook niet meer zullen bedriegen. In allen ge valle is tot nog toe de thesis zeer be twistbaar, dat de meteorologie de aller zekerste der wetenschappen is. Daar de telephoon geene besmetting overbrengt gebruiken haar lijders aan epidemieën te Birmingham om met hunne gezonde be trekkingen te spreken. Mr. H. A. des Amorie v. d. Hoeven heeft bijna 10.000 verspeeld; hij beloofde ze onlangs aan wie maar bewijzen kondat hij ooit an ders dan nn over koloniale toestanden zich had uitgelaten. Men meende hem te betrappen door te wijzen op vroeger door hem geschreven artikelen. Maar de han dige advocaat heeft er zich wel uit weten te reddenen de tien duizend zijn voor eerst nog niet uitbetaald. Sulphas chinini is eerstdaags verkrijgbaar uit de Amsterdamsche chininefabriek van d'Ailly en Zonen. Dat zal een goudmijntje zijn voor de firma. De koning van Dene marken gunt aan de vrouwen op IJsland het kiesrecht voor gemeente- en kerkeraad, maar wil nietdat zij leden worden van den gemeenteraad te Akuregri. Dat men met vrouwen voorzichtig moet zijn is bij den schietwetstrijd (niet op duiven) te Heumensoord hij Nijmegen gebleken. De marketentsters hebben met hare vaatjes den boel leelijk aan den gang gebracht. Eindelijk is er een afdoend middel tegen zeeziekte uitgevonden bestaande in eene zekere soort van ledikant. Er is geen twijfel aan of men zal de kwadratuur van den cirkel ook nog wel vinden. In de proklamatiedoor den bevel hebber der Engelsche expeditie, Sir Garnet Wolseley, hij zijn aankomst in Egypte tot het Egyptiesche volk gericht, heeft hij verzekerddat de Koningin hare troepen heeft gezonden alleen om het gezag van den Khedive te herstellen en de rebellen te bestrijdendie tegen hem zijn opgestaan. Alle vreedzame burgers zouden vriendelijk bejegend, en hunne gezinnen, godsdienst en eigendommen geëerbiedigd en beschermd worden. Yoor alle henoodigdheden zou worden betaald, en de Opperbevelhebber noodigde de bevolking uit tot het leveren van proviand en tot het geven van inlich tingen omtrent Arabi's stellingen. Yerder riep hij de medewerking in van de jegens den Khedive welwillend gezinde hoofden tot demping van den opstand. De operatiën in Egypte hebben een aanvang genomen. Zaterdag middag heeft het gevecht tussehen de Engelschen en de Egyptenaren op het Mahmoediek-Kanaal een aanvang genomen. De aanval op de zeer sterke pozitie der forten van Aboukir heeft zeker plaats gehad; ten minste, uit Alexandrië is geseinddat daar Zaterdag avond zwaar kanonvuur in de richting van Aboekir gehoord werd. Te Port Said zijn Engelsche matrozen aan land gezet; zij ontwapenden de inboorlingen, die geen tegenstand boden. Yerscheiden transport schepen en oorlogsbodems liggen daar op de reede; eene vloot van zeven schepen is de haven binnengegaanen een paar kanonneerbooten zijn het kanaal opge- stoomd. Naar men verzekert heeft de admi raal de vaart op het Kanaal doen staken. Sir Garnet Wolseley moet te kennen heb ben gegevendat hij waarschijnlijk den veldtocht in drie weken ten einde zal kunnen brengen. Als 't blijkt, dat de Engelsche Opperbevelhebber de zaak niet te licht heeft ingeziendan kon de oorlog wel eens een einde genomen hebben voordat door Turkije iets gedaan is. Men komt met de Porte geen stap verder. Een paar dagen geleden werd bericht, dat de Sultan weigerde de door Enge land gestelde voorwaarden betreffende de militaire konventie aan te nemen. Later echter is dit bericht weder tegengesproken en gemelddat de Porte de Engelsche voorstellen niet verworpenmaar geant woord heeft met een tegenvoorstel, dat onderzocht wordt. Dit voorstel wil het ontwerp der konventie aldus wijzigen1° een Engelsch generaal zou aan het Turk- sche legerkamp toegevoegd worden, om de gemeenschap tussehen beide legers te vergemakkelijken2°. de krijgsverrich tingen van heide legers zullen op zooda nige wijze geregeld worden, dat zij el kander niet tegenwerken3°. een tijdstip voor de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen zal vastgesteld worden. Men acht eene schikking met Engeland waarschijnlijk. Uit alles blijkt, dat de Engelschen de Turken niet vertrouwen, en dat de Sultan tussehen twee vuren inzit, en er vreeselijk tegen op ziet een besluit te nemen. Dat zal er niet beter op worden, als 't zich bevestigt, dat Arabi in een manifest tot het volk den Sultan alle gehoorzaamheid opgezegd, en een Ara- bieseh Khalifaat onder den Groot-Cherif van Mekka geproklameerd heeft. Uit Dublin wordt gemeld, dat de heer Gray, lid van het LagerhuisHigh Sheriff der Iersche hoofdstad en eigenaar van het bekende Freeman?s Journal, door het Hof van Assises tot drie maanden gevangenisstraf en 500 p. St. boete is ver oordeeld wegens het opnemen in boven genoemd blad van brieven en artiekelen, tegen de magistraatspersonen gericht, die benoemd zijn om uitspraak te doen over agrariesche misdaden. Dit vonnis heeft vrij wat beweging veroorzaaktzoodat de burgemeester van Dublin en de heeren Parnell, Dillon en Davitt zich hebben genoopt gezien, eene proklamatie uitte- vaardigenwaarin de burgers worden aangemaand, ondanks het voorgevallene eene kalme houding te bewaren en de rust niet te verstoren. Een der moordenaren van Lord Ca vendish en Burke moet te Puerto Cabello (Zuid-Amerika) gearresteerd en naar Ja maica overgebracht zijn. Men zegt, dat er overtuigende bewijzen voor zijne schuld zijn. Voor de eerste maal is nu toch in Ierland de pleger van een agrarieschen moord gevonnisd. Zekere Francis Hynes had een herder in dienst, Dalloughty geheetendeze had hem verlaten en trad in dienst bij den pachter Lynch. Hynes werd twee jaar geleden van zijn hoeve gezet, en Lynch pachtte ze. Nu trachtte de eerste bezitter Dalloughty om tekoo- pen om Lynch te verlaten, maar deze weigerde. Hynes wachtte op zekeren dag zijn gewezen herder, die naar de kerk was, op en schoot hem dood. De moor denaar is ter dood veroordeeld. Dat het nemen van doortastende maatregelen in Ierland nog niet overbodig is, is weêr op bedroevende wijze gebleken. Te Mullayhadrumain het Graafschap Mayo, is Donderdagnacht weêr een gru welijke agrariesche moord gepleegd. Een gezin van vier personen (man, moeder, vrouw en dochter) is door eene bende van leden der Land-league om 't leven gebracht. Twee jongens kwamen vrij met verwon dingen. Te Berlijn loopt het gerucht, dat de onderhandelingen met het Vatikaan voor goed zijn afgesprongen op de veel- eisehendheid der Curi. De geestelijkheid en de Regeering staan op zeer gespannen voet. De nieuw-benoemde aartsbisschop van Breslau, Dr. Herzog, heeft de dus genaamde staats-geestelijken de pastoors, dietoen de vorige aartsbisschop door het gerechtshof van zijn ambt ontzet en in diens plaats geen nieuwe titularis door de kerkelijke overheid aangesteld waskrach tens de bepaling der Meiwetten door de gemeente benoemd warenop beslisten toon aangemaand hunne betrekking neder te leggen. Zal von Bismarck den prelaat laten begaanof zal hij den kuituurkamp op nieuw beginnen? De Koning van Denemarken heeft dezer dagen zijne bekrachtiging verleend aan het door de wetgevende macht van IJsland aangenomen wetsontwerpwaarbij aan de IJslandsche vrouwen het kiesrecht wordt toegekend voor den gemeenteraad en voor den kerkeraad. Daarentegen heeft de Koning zijne bekrachtiging geweigerd aan het wetsvoorsteldoor den gemeente raad van Akuregri aangenomenwaarbij de vrouwen verkiesbaar werden verklaard als leden van den gemeenteraad. Het eman- cipatie-zonnetjen schijnt het koude eiland nog al te koesteren. ACHT EN TWINTIGSTE MUZIEK UITVOERING in den Hout, op Woensdag 23 Aug. 1882, des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGKAMMA. 1. Faust MarschOounod, arr. M. H. Muller. 2. OuvertureNabucadneaarVerdi. 3. Worozoff-Walzer.. .labitzhj, arr. J. Strating. 4. FantaisieDon Carlos. Verdi, arr. Clément. 5.Ouverture: StradellaFlottow. 6. PotpourriErnani.Verdi, arr. M. H. Muller. 7. Le Reveil du Lion. CapriceKontsky. 8. Charivari Potpourri No. 2Clement. 15) „Nu, ik geloof u," antwoordde Hen drik; „maar dan heeft men met ons beiden den spot gedreven." En nu verhaalde hij, wat teleur stelling hij den vorigen nacht onder vonden had, zonder evenwel melding er van te maken, dat men hem op den grond had doen tuimelenen welk een trouweloos briefjen hij vooraf ont vangen had. „En opdat ge er niet aan twijfe len moogt," vervolgde gij, „zie hier oordeel zelf er over! Dit zeggende stelde hij hem het den rongen avond ontvangen anonieme briefjen ter hand. De hertog d'Anjou werd verscheiden malen rood en bleek, terwijl hij het doorlas, want hij had terstond de hand van de markiezin de Dreux herkend. Spijt, toorn en schaamte maakten zich beurtelings van hem meester. De koning van Navarre, die hem nauwlettend gadesloeg, terwijl hij las, schreef zijn ontroering aan een onwillekeurige ontroering toe. „Nu, waarde neef," sprak hij, „ge hebt in deze aangelegenheid niets te betreuren, en niets te vreezen. Hebt ge al geen triumf behaaldmen heeft u tenminste niet beet genomenzooals mij. Voor den duivel 1 op wiens last en door wien is deze komedie gespeeld? 0, Madame Marguerite, liet hij er fluisterend op volgen Karei had ge lijk gij hebt mij die poets gespeeld; ik zie het wel. Maar, bij Satan, mevrouw mijne gemalinuwe boosaardigheid en uw verraad zullen gelogenstraft wor den ,,0, madame de Dreux!" mompelde zijnerzijds de hertog d'Anjou, „de jaloezie of de eerzucht heeft u op een verkeerden weg gebracht. Gij opent voor mijne vijanden de deur, door welke ik wilde binnengaan! Maar, op mijn eer! Ge zult tot uwe schade onder vinden, dat ik niet bespionneerd begeer te worden. Is derhalve Uwe Majesteit vervolgde hijmet luider stemme zich tot den koning van Navarre wendend, „van oordeel dat de schoone Griekin ons beiden aan 't lijntjen heeft willen houden „Neenwaarachtig nietriep Hen drik hartstochtelijk„God beware me er voor, dat ik dat zou gezegd hebben!" „Maar, die schim, die geest, dien gij gezien hebt?" „Die schim," antwoordde Hendrik verlegen, „is zonder twijfel niets ge weest dan eene schaduw, dan een vizioen van mijn ontsteld brein En toch," liet hij er bij zich zeiven op volgen „wat ik gevoeld heb, 'twas toch zeer zeker niet de aanraking van een schimen mijn val was maar al te zeer werkelijkheid." „Welnu, sire," hernam de hertog d'Anjou, „daar we dus beiden evenzeer hel slachtoffer dezer geheimzinnige historie schijnen te zijn laat ons ons best doentot de ontdekking te komen, gij, wie het geweest is, die ons beider plaats heelt ingenomen, en ik, wie dit briefjen geschreven heeft; en laat diegene van ons, die het eerst geslaagd zal zijn in zijne nasporingen, alleen meester van het slagveld blijven." „Doch zonder dat het aan de eer der dame schade," antwoordde Hen drik, „en op voorwaarde, dat haar geen geweld zal worden aangedaan, en dat zij niet te lijden hebbe van eenige onbescheidenheid." „En ook op voorwaarde," voegde de hertog er aan toe, „dat de dienst des konings den voorrang hebbe, en dat we thans dadelijk ons gaan kwijten van 't geen ons ten dezen opzichte is opgedragen." „Dat zweer ik u," sprak Hendrik zonder aarzelen. „En ik ook," sprak de hertog; „en laat ons daarom thans op niets anders bedacht zijn, sire, dan op het wel volbrengen van onze taak, en gaan we het bosch zoo nauwkeurig door zoeken dat geen der kettersdie zich op dit oogenblik daarin bevindenont- snappe." De beide vorsten waren thans, al langs den zoom van het bosch rijdende, gekomen aan het punt, dat het verst verwijderd was van het kasteel, waar zij meendendal de saamgezworenen indien zij nog niet ontsnapt waren, een uitweg zouden trachten te vinden. De troep was verdeeld in drie afdee- lingen; de eene, uitsluitend uit voet knechten bestaande, drong het bosch binnen, en had in last geltregenhet in alle richtingen le doorsnuffelen. Deze afdeeling moest ook de kommu- nikatie onderhouden tussehen de twee afdeelingen ruiters, waarvan de eene door den koning van Navarre, de andere door den hertog d'Anjou gekomman- deerd werd, die den zoom van het bosch langs redenen tevens een oog over de vlakte lieten gaan. De beide vorsten scheidden van elkander met de belofte, dat zij weder bij elkander zouden komen, zoodra een hunner op den hoorn liet blazen. De ingang van het kasteel was de plaats der samenkomst, en men sprak af, dat men zich daar in allen gevalle vóór den nacht zou vereenigen. De dag begon ten einde le neigen, en reeds hadden de twee ruiters, terwijl zij ieder aan een kant den zoom van het bosch volgden, om streeks twee derde gedeelte van de lengte van het bosch afgelegd, zonder dat er door de voetknechten eenig sinjaal gegeven was. 't Was doodstil in het woud; 'twas of het avondkoeltjen schroomde eenig gedruisch te doen hoo- ren, en ternauwernood hoorde men iets van de voetstappen der speurende voetknechten, die onder het marcheeren, nu en dan de dichte struiken door zochten, en met liet boveneinde hunner musketten tegen de holle stammen der oude boomen klopten. Hendrik reed alleen, in gepeins ver diept, aan het hoofd zijner kleine leger bende, terwijl hij zijn blik liet wijden over de vlakte, waarop de avondnevel begon neder te dalen. Het schouwspel, dat het bosch opleverde, werd van oogenblik lot oogenblik somberder, en daarmede in overeenstemming waren de gedachten van den gewoonlijk zor- geloozen en luchtharligen jongen ko ning van Navarre. Onwillekeurig dacht hij onophoudelijk aan de verdwijning van Dayelle, en hij was meer vervuld van het verlangen om haar weder te vindendan van begeerte om de Huge noten te ontdekkenen de beleediging te wreken, die zij koning Karei IX hadden aangedaan. Op eens hield Hendrik zijn paard in, en zich tot den officier wendend, die vlak achter hem aanreedzeide hij: „Kapitein Michaud, kunt gij me bij toeval ook zeggenaan wien dat huis behoort, dat daar zoo eenzaam midden in de vlakte ligt „Sire," antwoordde de kapitein, „dat huis is het eigendom van mijnheer den Baron de Ferneuil." „Van den halstarigsten en dolslen der Calvinisten," mompelde Hendrik; „ditmaal heeft hij toch voorzorgen genomenenmet het oog op 't geen zou kunnen gebeuren, zich eene woning gebouwd, die waarlijk eene sterkte mag heeten. Torens, kanteelen en grachten, niets ontbreekt er aan. 't Is indedaad stout en vermetel voor een gezworen vijand van koningin Catherine, zulk eene citadel le durven bouwen vlak tegenover het kasteel van St. Germain. Maar als ik me niet vergis bevond de baron zich vandaag niet onder het gevolg des konings. Dat is, bij mijn eer, vreemd, want ik heb met eigen oogen den naam des barons gezien op de door Jaminop last des konings opgemaakte lijstKapitein Michaud," vervolgde thans met luider stemme de koning van Navarre, „de lust bekruipt me, om met zes uwer soldaten een bezoek te gaan brengen aan de bewoners van dat kasteel. Blijf gij hier evenwel met uw troep mijne terugkomst afwachten, tenzij ik u dooi' eenig teeken te kennen mocht geven dat ge tot mij moet komen." IVordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1