HAARLEMSCH f No. 70. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 2 September 1882. Per drie maanden ,25. fr. p. p.—,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TE HUUR. Nieuwsberichten. Dayelle. Dienstregeling Tan het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot9 uur 's av. Voor de Postpakketten vau 's morgens 8-tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. •Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 710.'s m.2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Znldhollandsehe Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Leiden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 'smorg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50*'s av. *alleen Zon- en Feestdagen. Haarlem—Hillegom 9.11.40. 's morgens 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Hnarlemsche Tramway-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 's morg. tot 10.50 's av, Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 18S2. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8-50, 9.34*, 11.20, 11.41-f12.1 's morgens, 1.14, 2.38f3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14. 7.35f 9.— 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.4S*, 11.3j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13j- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens12.492.124.5 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents rer persoon. Donateurs en leden derNeder- andsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagenvan 10 5 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alKen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden aeht jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge- jeide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deurOudegroenmarkt) vrij. Alle adressen van huizen, boven huizen, gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag 12 uur aan het bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N0., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Bakenessergr acht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis ƒ400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Doelstraat: No. 25. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Ged. Kraaienhorstengraeht: No. 57. Benedenh. ƒ3.25 p.w. terst. Ged. Voldersgraeht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Huis en tuin 1400 p ,jterst. Gierstraat: No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland No. 27. Bovenvoork. ƒ2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. ofNov. No. 176. Ongem. voor-enachterk7200 p.j. terst Heerenstraat: No. 50. W inkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsehe vaart No. 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ250 p.j. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk20 p.m. terst No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kleine Houtweg No. 1. Voork. m. alcoof^4 p.m. terst. No. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Jansstraat: No. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 22. Bovenh. ƒ175 p.j. Nov. No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov No. 66. Bovenh. ƒ3 p.w. terstond. Lange Doelstraat: No. 15. Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veer straat: No. 19. 2 kam.keuken, zolder 130 p.j. terst. No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Nauwe Geldeloozepad: No' 24. Woonhuis met tuintje ƒ3.50 p. w. terst. Nieuwe Groenmarkt: No. 11. Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raaks No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. Ripperdastraat No. 24. Bovenhuis ƒ325 per jaar terstond. Rolhuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuisƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. Rozenlaantje: No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien,/7 p.w. terst. Schootersingel: Huizen ƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Schoo terstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Spaarne No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Een Bovenhuis 3.25 p. w. 1 Sept. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Wagenweg No. 80. Benedenvoork. 2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Ziek© 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. 25 a /30 p.m. Nov Aan de Redactie van Ilaarlemsch Advertentieblad. Het Handelsblad van gisteren 29 dezer bevat bet volgende schrijven: AmsterdamMaandag 28 Ang. De Adder. Men leest in de Standaard. „De houding van ons gouvernement in zake de Adder-ramp is volkomen correct. „Er heeft een ramp plaats gegrepen. „Het gouvernement wil de oorzaak van die ramp opsporenen het benoemt daartoe een commissie. Een commissie, die het gouvernement natuurlijk saamstelt, zooals het den Koning gevalt. „Maar hiermee is de zaak niet uit. „Ook het volk is opgeschrikt. „Ook het volk wil weten wat er schied is. „Dat volk heeft zijn wettige vertegen woordiging in de Staten-Generaal. „De vraag dient dus aan de orde te komen, of de Staten-Generaal ditmaal al dan niet over zullen gaan tot het houden van een enquête. „Een enquête is het eenig middel om zekerheid te verkrijgenof er een schuldige isomindien weldien schuldige te doen straffenmaar ookindien nietde nu ten onrechte verdachte personen te ontheffen van smaad." Deze opmerkingen van den Standaard kan men niet zonder verbazing en leedwezen lezen. Zij hebben ten doel het wantrouwen der natie op te wekken tegen de commissiedie thans met het onderzoek bezig is. Het is waardat een enquêtedoor de Staten-Generaal bevolenbeteren uitslag kan hebbendan die van een Staatscommis sie uitgaatomdat wel de wet de ingezete nen verplicht om te verschijnen en getuige nis af te leggen voor een commissie van enquête, maar er geen wet bestaat die zulks voorschrijft omtrent een Staatscommissie. Maar dit is niet de grond, waarop de Standaard een enquête vraagt. Het blad wil een onderzoek door een andere commissie dan „die het gouvernement natuurlijk sa menstelt, zooals het den Koning gevalt." Dat is een zeer leelijke insinuatie voor een „Christelijk" blad. Zij bevat en dat is de letterlijke zin der woorden een oneerbiedigen aanval op den Koningalsof het Z. M. kon „ge vallen" een commissie aldus saam te stellen, dat het tegenovergestelde van een onbe vangen, onpartijdig onderzoek te wachten is. Of zij werpt een blaam op het gouverne ment dat met dezelfde misdadige bedoeling zulk een commissie aan Z.M. voordroeg en de Koning er dus liet „inloopen" Beide opvattingen een derde is moei lijk denkbaar zijn onverdedigbaar. Welke reden heeft de Standaard, om aldns reeds bij voorbaat het rapport ver dacht te maken van een commissiewaarin achtenswaardige mannen zitting hebben, die geen oogendienaars zijnen naast zee officieren ook mannen, die van de Regeering geheel onafhankelijk zijn, aan het onder zoek deelnemen? Tegen deze poging, om de commissie verdacht te maken, moet daarom ten krach tigste worden geprotesteerd. En ook voor de onvolledigheid van het onderzoek bestaat geen vrees. Wij kunnen verzekeren, dat de commissie tot dusver geen bezwaar heeft ondervonden bij het hooren van getuigen. Met volle vertrouwen mag men haar rapport te gemoet zien. Mogt U in het eerstvolgend adverten tieblad de noodige ruimte verblijven, acht ik dezemet de opname van bovenaange haald schrijven allezins wel besteed. Haarlem, 30 Aug. 1882. Uw dienstw A. J. de Leeuw. Aangaande den nieuwbenoemden Minister van Kolonieën Jhr. Mr. W. M. de Brauw wordt medegedeelddat hij te 's Gravenhage den 24sten Aug. 1838 geborenen dus op zijn 44sten verjaardag minister werd. De heer de Brauw behoort evenals zijn vader, die jaren lang in de Tweede Kamer het distrikt Gouda ver tegenwoordigde tot de Konservatieve partij. Toen er in 't vorige jaar een grif fier der Tweede Kamer moest worden benoemdwas hijals Kandidaat van de anti-liberale frakties de meest geduchte konkurrent van den tegenwoordigen titu laris, Mr. Yeegens Jr. Moeilijk heeft hij toen kunnen vermoedendat hij nadat hem als griffier de toegang was geweigerd, zoo spoedig als Minister dezelfde Kamer zou binnentreden. Mr. de B. is van 1866 tot April 1882 bij het Departement van Kolonieën werkzaam geweest, en op laatst genoemden datum benoemd tot administra teur bij de Generale Thesaurie aan het Dep. van Fin. Met het oog op de ge wichtige beslissing, onlangs door de meerderheid der Tweede Kamer genomen, mag men met zekerheid verwachtendat Mr. de B. in zake de Konversie een andere meening is toegedaan dan zijn voorganger. De firma Bosch te Amsterdam schijnt zwaar geleden te hebben onder de hande lingen van de miljoenen-jufvrouwzij heeft zich tenminste tot de rechtbank te Amster dam gewend, opdat voorloopige voorzie ningen zouden worden getroffen, noodig tot het verkrijgen van het voorrecht van Surséance van betaling, welk voorrecht definitief door den Hoogen Raad moet worden verleend. Volgens de klacht, door den heer Bosch bij het Parket te Am sterdam ingediend, zou Jannetje Struik aan zijne firma eene waarde van 115.000 hebben afhandig gemaakt. Daarentegen heeft de heer A. Hoetinkde aanstaande van de miljoenen-jufvrouwwonende aan de N. Z. Voorburgwal No. 48 te Amster dam, by den Off. van Just, aldaar een aanklacht ingediend tegen de heeren C. M. Boschvader en zoongoud- en zilver kashouders in de Kalverstraat, ter zake dat zij voor eene waarde van ongeveer ƒ20.000 aan gezette briljantenkostbaar heden en kontante penningenhun toevertrouwd, deels ter tijdelijke bewaring, deels tot betaald wordenden arbeid (repa ratie) weigeren af te gevenzonder daarvoor, ook zelfs gesommeerd, reden op te gevendoor welke handeling genoem de heer Hoetink, die daarin zijn vermogen beweert belegd te hebbenpersooniyk geruiëneerd zegt te zijn. De gemeente veldwachter Craayen- brink te Steendereneen oppassend jongmensch, nog maar 26 jaar oud en zeer yverig in zijne betrekking, is ver moord, terwijl hij op surveillance was; zijn misvormd lijk is gevonden met ge- kneusden schedel en het aangezicht met gestooten en gesneden wonden bedekt. Zijn zakboekjen en horloge waren op het lijk aanwezig, doch zijn revolver en stok waren verdwenen. Het bekeuren van één of meer wildstroopers schijnt aanlei ding tot deze vreeselijke misdaad gegeven te hebben, en waarschijnlijk is dan ook de politie de bedrijvers reeds op't spoor. Zekere A. V., verdacht van den moord, is te Arnhem gevankelijk binnengebracht. Een Rus van Odessa, Savitch ge- heeten, kwam te Londen, om uit de Bank van Engeland 15.000 p. St. te halendie zijn broeder hem had nagelaten. Daar hij geen Engelsch sprak, nam ky een Rus, een zekeren Novitzky, tot tolk. Nadat hij de fondsen had gehaald, wist Novitzky hem te bewegenmet hem meê te gaan naar zijne kamer in Blandfordstreet, om te soupeeren en een partij schaak te spelen. Toen Savitch wilde heengaan, stond Novitzky op, greep hem bij de keel en gingna Savitch half te hebben geworgd, met de fondsen op den loop. Savitch gaf de zaak aan by de politie en 100 p. St. is uitgeloofd voor de arrestatie van Novitzky. Te Groningen is in een der Koffie huizen aan de Groote Markt een Student op jammerlijke wijze om 't leven gekomen. Er bleef hem een stukjen biefstuk in de keel zitten, tengevolge waarvan hij stikte. Verleden Dinsdag is des morgens tusschen 7 en 8 uur een der drie prachtige boerenplaatsen aan den Nekweg onder Slo- terdijk, toebehoorende aan Jhr. Rutgers van Rozenburg, een prooi der vlammen geworden. Een groote voorraad graan en hooi verbrandde mede. Men zegt, dat kooi- broei de oorzaak van het onheil is. Alles was verzekerd. In de provincie Friesland hoort men aanhoudend van ernstige gevallen van hooibroeiin weêrwil van de maatregelen, die op de meeste boerenplaatsen genomen zyn, om brandgevaar te voorkomen. Te Bergum en Drachten hebben felle branden plaats gevonden. Te Kopenhagen zijn de zomervakan ties der scholen wegens de felle daar heer- schende hitte verlengd. Zoo'n maatregel hoeft dit jaar in Nederland niet genomen te worden. Het eiland IJsland wordt door een vreeselyken hongersnood geteisterd. Te Kopenhagen is een IJslandsche deputatie aangekomenmet dringend verzoek om hulp van Staaswege, daar de bevolking letterlijk van honger sterft. De schade van 't geen de oogst minder opleverde dan waarop gerekend waswordt op een mil- joen kronen geschat. De Deensche Regee ring heeft onmiddelyk last gegeven tot het zenden van ondersteuningmaar aan gezien hare bronnen beperkt zijn, wordt ook een beroep op de Engelsche liefdadig heid gedaan. Te Londen en elders in Enge land zijn inschrijvingen geopend. Te Philadelphia is onlangs zekere Elizabeth Hatzler overledendiein 1790 te Landau in den Elzas geborenop twin tigjarigen leeftijd met Hatzler, kwartier meester by een regiment dragonders, in het huwelijk trad, en spoedig daarna aan den ongelukkigen tocht naar Rusland, zelve als dragonder gekleed en dienst doende, deelnam. Bij den terugtocht over de Bere zina werd Hatzlerinmiddels officier ge worden, gewond en van de hoofdmacht afgescheiden. Bijna negen weken dwaalde hij met zyne vrouw rond; die hem in eene slede voortsleepte, totdat zij eindelijk in handen van een afdeeling Kozakken vielen. Na negentien maanden krygsgevan- gen te zyn geweest, werden zy uitgewis seld. Al dien tijd was het Elizabeth gelukt, zich voor een man te doen doorgaan. In 1816 weduwe geworden, verhuisde zij naar Amerika, waar zy tot het laatste toe in het volle bezit harer geestvermo gens bleef. Zy laat drie kleinkinderen en tien achterkleinkinderen na. HAARLEM, 1 September 1882. Heden viert de Heer J. Spaan, Hoofd der kostelooze school Lr. D. alhier, zyn veertigjarig jubilé als openbaar onder wijzer. Met nog jeugdigen ijver bezield zijnde voor het Onderwijs en wat daarmede in verband staat, mag hij een voorbeeld genoemd worden van plicntsbetrachting en zeker wenschen velen met ons hem nog lang te behouden voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. 18) En terwijl zij daar zoo voortliepen, vervulden de meest uiteenloopende aandoeningen het hart des konings. Op eens bleef Dayelle stilstaan. Zij had het uiteinde van den gang bereikt, en stond onder den hollen boom, die den uitgang vormde naar het bosch. Eenige in den grond gehouwen treden waren daar aangebrachtlangs welke men zich naar buiten kon begeven. „Vaarwel!" sprak nu Dayelle, ter wijl zij hem den weg wees, „over eenige minuten zult ge buiten gevaar zijn." „Hoe nu!" antwoordde Hendrik met hartstochtelijke opgewondenheid, „hebt ge waarlijk kunnen meenendat ik aldus haar zou verlaten, aan wie ik mijn behoud verschuldigd ben? Indien gij weigert mij te volgen, laat ons dan, wat ik u bidden mag, terug- keeren naar de plaats, die we zooëven verlaten hebbenik wil liever sterven, terwijl ik u verdedig, dan zonder u vluchten." „Sirehernam Dayelle op angstigen toon „Hendrik," vervolgde zij met zachter stem„het is hoog tijdonze vijanden zoeken ons misschien reeds; maak u niet ongerust over mijik zweer udat mij geen leed zal aange daan wordenmaar vertrek nu ik smeek het u, ik bezweer het u; in naam van 't geen ik voor u gedaan heb, ik wil het! Wij zullen elkander weldra weder zien." „Vaarwel dan, Dayelle!" sprak Hen drik „ik ben u gehoorzaamheid ver schuldigd ik vertrekomdat gij het mij beveelt, doch 't is om spoedig terug te keeren; gij hebt mij 't leven gered, maar ik zweerdal ik, indien ik ooit vrij en meester over me zeiven wordniemand dan u tot mijne vrouw en koningin verkiezen zal!" Hendrik omhelsde nu met innige teederheid de jeugdige Griekindrukte haar een vurigen kus op het voor hoofd en snelde de treden opnaar buiten. Een droeve glimlach vertoonde zich op Dayelle's gelaat, en, dronken van liefde en met moed de gevaren tege moet gaande, die haar wachtten bij hare terugkomstspoedde zij zich voort. Het gerucht dat zij maakte, toen zij weder binnenkwam in de zaal, waar zij Zané had achtergelatendeed dezen ontwaken. Het droefgeestig maanlicht was begonnen zich een weg te banen door het venster. Toen Zané's oogen zich openden, zagen zij het bleeke gelaal van Dayelle, die, op dezelfde plaats gezetenhem zwijgend gade sloeg. Een tevreden glimlach speelde om Zané's lippen, en hij poogde Dayelle's hand te grijpen. Maar zij haastte zich die hand terug te trekken. „Hoe nu!" sprak Zané, en 't kostte hem blijkbaar moeite, zijn spijt le verbergen; „vind ik u bij mijn ont waken nog wakende aan mijne zijde! Wilt niet ook gij wat rust nemen „Er is voor mij geen rust in een huis, dat gij mij tot gevangenis gege ven hebt." „Tot gevangenis!" riep Zané uit, terwijl hij zich oprichtte „eene gevangenis voor mijne bruid! Zeg veel eer een tempel voor onze liefde; want ik wil, dat gij gelukkig zijt, Dayelle, en gij zult het ook zijn! Ik zweer bet bij al wat ik voor u geleden heb, bij alles wat ik nog voor u zal kunnen lijden. Ben ik thans niet rijk en machtig Ik voer bevel over een mij gehoorzaam, maar ontzag wekkend volk. Ik kan mijne vijanden achter deze muren trotseeren." Met zachter stem liet hij er glim lachend op volgen: „En ik ook ik ben koning!" „Ongelukkige!" sprak Dayelle, „uwe misdadige onvoorzichtigheid heeft voor altijd een scheidsmuur tusschen ons opgetrokken." „En welke andere wil dan de uwe kan ons van elkander scheiden? Zijt ge vergeten, hoe gij aan uw vader gezworen hebt, dat ge mij overal zoudt volgen, en dat ge niemand dan mij tot echtgenoot zoudt nemen?" „Ik heb niets vergeten, en ik zal mijn woord weten le houden Maar eisch niets meer!" „Wat hoor ik? en wat wilt ge zeg gen Pas op uwe woordenDayelle Elk woord, dat u over de lippen komt, kan een doodvonnis zijn!" Dus sprekende, was Zané overeind gerezen, en tracbtte hij in de oogen van het jonge meisjen te lezen. „Ik vrees niets voor mezelve," luidde het kalme antwoord van Dayelle. „Maar hij" liet Zané er op volgen, blijkbaar verwoed door toorn en jaloe zie, „hij, heeft hij het voorrecht den angst uwer ziel op te wekken „Ik vrees nog minder voor hem, dan voor mezelve," antwoordde Dayelle, „want uw wraak zou hem niet kun nen bereiken." „Onbedachtzame!" sprak Zané, en het denkbeeld van den slagdien hij zou toebrengendeed hem glimlachen. „Welnu, vrees tenminste voor hem; want hij is in mijne macht Sedert twee uren is hij opgesloten in dit kasteel." „Gij vergist usedert een uur heeft hij dit kasteel verlaten." „Vervloekt!" riep Zané uit, want plotseling was een vermoeden bij hem opgekomen; „de sleutel! Waar is de sleutel, dien ik bij me had, toen ik in slaap raakte? Rampzaligege hebt me verraden! ReefMaar neen, ik ben niet waanzinnig genoeg, om niet te bespeuren, dat gij mij voor den gek wilt houdenwant, om dien man uit zijne gevangenis te bevrijden, hadt ge eerst den bewaker moeten verleidendien ik bij de deur van zijn kerker geplaatst heb." „Ik heb hem gedood," antwoordde Dayelle op koelen toonen zij wierp den dolk op den grond. Zané gilde het uit van woede. Op dit oogenblik hoorde men een geweldig rumoer in de richting van het boschwelks boomtoppen verlicht begonnen te worden door de eerste zonnestralen. Kort daarop was het binnenhof getuige van een hevige opschudding, daar er op eens een troep soldaten te voorschijn kwam door de geheime deur, die toegang verleende tot den onderaardschen gang. Zané raapte zijn dolk op, en vloog de zaal uit. Toen de soldaten de hoofdpoort geopend en de ophaalbrug neergelaten Hadden, kwam een eskadron lichte rui- terij, gekommandeerd door den koning van Navarre, het voorplein oprennen. Zij werden gevolgd door voetknechten, die zonder genade allen, die het waag den tegenstand te bieden, doodsloegen en neêrsabelden. De belegerden verdedigden zich met de woede der wanhoop. Men vocht in de zalen, in de gangen, op de trappen, op den toren en op de muren. 'Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1