BITTERT, HAARLEMSCH -Cursus. 3dprijzen. ober e. k. aangifte. en Wollendekens, 3NDERKLEEDEN, iteit LIKEUREN, uit Oorlogskaart tot Cairo. te voorraad ilKANTEN, WIEGEN JURMANDEN. lN cittert zonen. Kruisstraat. HUISDIEREN T. C. WINKLER. No. 74. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 16 September 188*2. Per drie maanden —,25. TB HUUR. N ieu wsberichten. De Twaalf-percents Caribianen. cttsche Brood- en elfabriek, p. KgrT 20 Ct. Krop.15 17 10 10% 11 12 155 25 i in pakjes van Kgr. 12 Bollen, ipjes en gewone per stuk 2 broodjes en fijne sperstnk 2%» ihuit(ENKEL per 10 stuks 10 tLUit 20 10 J uitsluitend verkrijgbaar waar steeds schalen landen zijn, om de koopers te overtuigen. Sept. 1882. (708) 5ginnende Houtstraat N°. 81, des 9 en 10 uur. (709) enkel Caoutchouc. (710) Kruisstraat. jestikt a 3 gulden, zwart a f 3.50solide gemaakt. Wed. KESLER, over V hotel Funckler. SSTRAAT aandacht op zijne van Wijnand Foc- de het ORANJE- en uit de Fabriek van verkrijgbaar op ele flesschen. (712) bg DE ERVEN LOOS- Lelaars Ged. Oudegracht. van 50 cents. TDER, Kruisstraat. laarlemsche id middel om 't Strijkgoed stijf en tocb buigzaam flacon van 250 grm. inhoud Alleen verkrijgbaar by EN, Damstraat 20. (715) L. Omnibuskaartjes Kapok-, Zeegras- en lomatrassen. de bewerkt. ST LOOSJES, boekhandelaars verschenen ard. De Ezel, Het Muildier Het Zwijn. Het Schaap Het Rund. Het KonijnDe askonijn.De Kat. De Hond. "ormaat, met geïll. omslag L IJ S f 1.90. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgeus tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.'s morgens, 130. 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Cbristelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad: 7—*, 10.—*, 'in,, 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Ilazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.— 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS e fr. p. p, n ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuldhollandsclie Stoomtramweg- MaatscbappijHaarlem Lelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg., 12.45, 3.10, 5.30 'savonds. Haarlem—Hillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Uaarlemsclie Tramway-Mant schappij. "Van 't Station 7-40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 15 September 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, S.50 9.34*, 11.20, 11.4)j-, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38f3.58, 4.13*, 4.31, 4.41, 5.48, 7.14, 7.35f 9.32, 9.58, 10.48*, 11.3fsav. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .4Sf, 8.37", 9.13, 10.16* 's morgens. 12.13-j- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28J. 5^.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 's morg., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 5»37, 6.30, 8.47 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11.45 'smorgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6.7.8, 9.32, 10.20'avonds. Antoniestraat No. 21. Benedenh. ƒ1.75 p.w. terst. Bakenesser gracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 14. Heeren- of winkelh. f 1000 p.j. October. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis 400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. Doelstraat: No. 25. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Prankestraat No. 16. Boven achterk. ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 115. Ongein. bovenk. 225 p.j.terst. Ged. Voldersgracht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenb. ƒ3.50 p.w. terst. No. 39. Werkpl. ƒ2.50 p.j. terst. No49Huis en tuin 1400 pjterst Gierstraat No. 29. Bovenk. 200 p.jNov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland No. 27. Bovenvoork. f2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 7. 2 Gem. of ongem. kam. ƒ20 p.m. No. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. ofNov. No. 105. Bovenh. /450 p.j. 15 Nov. No. 176. Ongem. voor-en achterk/200 p.j. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart No. 6. Huis m. tuintje f22 p.m. terst. Houtplein No. 3. Huis ƒ350 p.j. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Klein Heiligland.: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk20p.m. terst No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. No. 103. Bovenh. 250 p.j. terst. Kleine Houtweg: No. 1. Voork. m. aleoof/14 p.m.terst. No. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Jansstraat No. 3. Voork. f2.50 p.w. terst. No. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 19. 2 kam.keuken, zolder 130 p.j. terst. No. 33. 2 Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. "R.n.fl.Trs No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. Ridderstraat No. 6. Benedenh. ƒ3.60 p.w. terst. Ripperdastraat No. 24. Bovenhuis ƒ325 per jaar terstond. Rolhuizen No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis 4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. f 5 p.w. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien.ƒ6 p.w. terst. Smedestraat No. 19. Gem. kam. 30/40 enƒ60 p.m. Spaarne No4 7- Bovenh. m. tuin 400 p.jOct. No. 92. Huis ƒ600 pj. terst. Spaarnwoüderstraat No. Irood. Een Bovenhuis ƒ3.25 p. w. 1 Sept. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenb. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Wagenweg No. 80. Beneden voork2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke: 3 Bovenb. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No 43. Gem. kam. /25 a ƒ30 p.m. Nov. Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizen ƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41f. Bovenkamers 5 p.w. Oct. De tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal Zaterdag 16 Sept. des namiddags te twee uren door den Minister van Binnenlandsohe Zaken in 's Konings naam gesloten worden. Te 's Gravenhage heeft zich een voor- loopig Komité gevormd met het doel om de in Nederland braak liggende en onont gonnen landen vruchtbaar te maken, even als dit met uitstekend sukces in Belgie ge schiedt, waardoor aan vele duizenden brood verschaft zou kunnen wordenen de nationale welvaart zou toenemen. Eene vergadering zal worden belegdzijdie deze willen bijwonen, behoeven slechts met franco brievenposte restanteonder het motto: „Ontginning'' zich te adresseeren aan het postkantoor te 's Gravenhage. De berichten over den aardappeloogst in Drenthe luiden zeer gunstig. De kwali teit is er uitstekend, terwijl in zeer vele streken de opbrengst ruim mag heeten. De prijzen van voor consumptie geschikte soor ten stijgen en bedragen van 2 tot 2.50 per H. L. In de veenkolonieën schynt men dit jaar veel ten behoeve van de fabrieken te hebben verbouwd. De fabrikanten van aardappelmeel hebben echter weinig kooplust en willen slechts zeer lage pry zen besteden. Een eigentlyke marktprijs van aardappelen is er nog niet, maar over 't algemeen verwacht mendat die wel wat meê zal vallen in 't voordeel der koopers. Tot nog toe worden echter hooge prijzen bedongen. Dit laatste zal wel in ver band staan met minder gunstige berichten uit andere oorden des lands. Op de Friescbe kleischreef men onszijn de munstersche aardappelen nagenoeg geheel misluktter wijl men vreesde, dat er ook van de jammen niet veel terecht zou komen. Te Hindeloopen heerschen in vrij erge mate de mazelen; ze zijn daar nog wel niet epidemiesch verklaardmaar de ziekte breidt zich sterk uit, en ook vol wassenen worden door de ziekte aangetast. De school is ten halve ontvolkten daar de ziekte ook ten huize van het hoofd der school is uitgebroken, worden thans de lessen door het overige onderwijzend personeel by afwisseling der klassen waar genomen. Ernstige voorzorgsmaatregelen wor den genomen om de Aziatiesche cholera, die in aantocht is, zoo mogelijk den toe gang tot Europa te versperren. Een ge rucht, dat zich te Marseille een geval zou vertoond hebben kon gelukkig tegen- geproken wordendoor den gezondsheids- raad aldaar. In Manilla moet de ziekte vreeselyk woedende goeverneur heeft geseind, dat daar in vijf weken tijds 17.000 inboorlingen en 300 Europeanen aan de epidimie bezweken zyn. Wederom heeft in Friesland een notaris zijne betalingen gestaakt. Men spreekt van een passief van 17 ton; dit zal misschien wat overdreven zyn, doch al bedroeg het maar of dan ware het nog erg genoeg. Men vreestdat deze ramp zeer noodlottige gevolgen zal na zich slepen. Twee zusters hebben verleden week zonder voorkennis de ouderlijke woning te Delft verlaten. Na eene vriendin van omstreeks denzelfden leeftijd te hebben overgehaald hetzelfde te doen, togen zij naar Leiden. De oudste der zusters had daar vroeger als kindermeisjen gediend en na aldaar een schoenmaker te hebben beet genomen, die de onvoorzichtigheid had, haar een paar dameslaarsjens op naam van eene bekende familie af te geven, gingen zy naar Zoeterwonde, waar de zusters een oom en tante hadden wonen. De laarsjes werden tante ten geschenke gegeven, en het verzoek om den nacht ten haren huize te mogen doorbrengen, werd ingewilligd. Alvorens den volgenden morgen de terugreis aan te nemen, ont dekten zy een gesloten kistjen, dat door middel van een mes werd opengebroken, en na zich den inhoudbestaande uit een gouden medaljon, broche en ring, benevens ƒ10 aan geldte hebben toegeëigend en verdeeldnamen zy afscheid. De broche werd by een goudsmid in den Haag te gelde gemaakt, en te Delft terugekeerd, op het zien van den oomdie spoedig den diefstal ontdekt had en haar was achtervolgdde ring en medaljon in het water geworpen. Tegen het veel belovende drietal is proces-verbaal opgemaakt. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen adreskaarten, die geheel de vorm hebben van loterij-briefjens: met evenals de bekende „Sigarenbons" in den vorm van bankbiljetten zou met deze kaarten bedrog en oplichterij kunnen gepleegd worden. Te Ureterp is Zaterdagnacht een arbeidersgezin, bestaande uit acht perso nen onder een omgevallen muur bedolven geraakt. In den vroegen morgen werd het angstgeschrei door de bnren gehoorddie zich tot de woning toegang verschaften en het gezin uit zyn neteligen toestand reddenhet jongste kind was echter reeds gestorven, en de vrouw scheen uit- en inwendig zoodanig bezeerd te zyn, dat men voor haar leven vreest. Den vorigen dag had men turf tegen den reeds zwakken muur opgestapeld, wat de oorzaak van het ongeval schynt geweest te zyn. De persoon, die zich te Caracas medeplichtig heeft verklaard aan den moord op Lord Cavendish en Mr. Burke in het Phoenixpark te Dublinis te Port Royal op Jamaica aangekomen en naar de stads gevangenis aldaar gebrachtomna aan komst van de daartoe afgezonden politie agenten naar Engeland vervoerd te wor den. In West-Indië wordt de waarheid van zyne bekentenis sterk betwijfeld, en houdt men hem algemeen voor krankzinnig. Onder de miliciens der lichting 1880, die dezer dagenna gedurende een maand voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te zyn geweesthuiswaarts keerden, bevond er zich te Bergen op Zoom één, dietoen gemelde lichting voor het eerst werd opgeroepenby het tirailleeren het ongeluk had in het struikgewas te vallen en met gekneusde knie in het hospitaal te worden opgenomen. De knie genas, maar het heen bleef gebogen en stijf, zoo dat de jeugdige invalide thans na twee jaar in het hospitaal te hebben doorge bracht hinkende op twee krukken en begiftigd met een sober pensioentje met zyn krijgsmakkers huiswaarts keerde. In een koffiehuis te Parijs was een bediende, die vroeger degenslikker geweest was. Schertsend vertoonde hij onlangs een paar der klanten kunsten met een lepeltje, dat hij in zijn keelgat liet verdwijnen, en slikte dat lepeltje bij ongeluk door. Hij ligt sedert een paar dagen ouder hevige pijnen in het gasthuis, maar er is hoop, dat de geneesheeren er in slagen zullen het voorwerp weer uit zijn lichaam te verwijderen. Ongeveer een jaar geleden was er een schoolgaand knaapje te Rotterdam, bij wien zich een vreemd verschijnsel open baarde namelijk dat het knaapje by her haalde onpasselijkheid doode en levende insecten braakte. Nadat hij toen onder geneeskundige behandeling was geweest in het Zieken huis te Rotterdam, hield dat verschijnsel op. Thans echter heeft het zich weder herhaald en braakte het knaapje gisteren verscheidene malen een vrij groot aantal doode en levende insecten, hetgeen gepaard ging met hoofdpijn en pijn in de keel. De telephoonleidingendie te Am sterdam bij stormachtige dagen en nachten de rust van zoovelen verstorenzijn in de Amerikaansche stedenwaar zij nog veel talrijker zyn, en een dichtgeweven net vormeneen onverdragelijke plaag gewor den en men beraamt middelen om daarin verandering te brengeu. De Bell-telefoonmaatschappij zal langs de lijn BostonProvidence een proef nemen met het leggen van een ondergrondsche telefoonkabel en als deze gelukt en het telefonisch verkeer er niet door belemmerd wordt, dan zal men ook in de steden ondergrondsche geleidingen aanleggen. De kabel bestaat uit 21 goed geïsoleerde draden. HAARLEM, 15 September 1882. Gisteren is de beruchte dief Hartog Koks, de vorige maand wegens diefstal gearresteerddoor de Arr. Regtbank ver oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De Nederl. Vereen, tot afschaffing van sterken drank, vierde 11. Woensdag haar veertigjarig bestaan in de zaal van de Sociëteit de Kroon alhierwelke feest viering werd afgewisseld door koornnm- mers van de liedertafel De Harpe Sions uit Amsterdamonder hegeleiding van het Sted. Muziekkorps. De feestrede, waarin de wording en het Btreven der Vereeni- ging werd uiteengezet alsmede hetgeen door haar in veertig jaren was verricht, werd uitgesproken door den Heer Jhr. J. L. de Jonge, die tevens mededeelde, dat het beschermheerschap der Vereeniging door Z. K. H. Prins Alexander was aan vaard. Daarna verkreeg de Minister van Justitie Mr. Modderman het woord, met de mededeelingdat het Z.M. den Koning behaagd had, om als bewijs van sympatie voor den Vereeniging, haar Voorzitter, Mr. de Jonge, te benoemen tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Onder de aanwezigen merkte men ook opden Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, terwijl ook ons stedelijk bestuur waardiglijk was vertegenwoordigd. De gemeenteraad heeft heden met 15 tegen 7 stemmen aangenomen het be ginsel, nedergelegd in een voorstel van den wethouder Dr. C. G. von Reeken om eene plaatselijke belasting te heffen naar de icerkelijke verteringen aan de commissie van financiën opgedragen eene ontwerpverordening te maken en in te dienen. De gemeenteraad heeft benoemd tot leeraar in het teekenen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, op eene jaar wedde van f 1800, den heer C. Laarman Uz. te Almelo. Door den Heer H. Hemkes Kz. is het volgende adres aangeboden Aan Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken. OndergeteekendeH. Hemkes Kz.lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlemvergunt zich de vrijheid aan uwe Excellentie hierbij aan- tebieden een afdruk van het dezer dagen door hem geschreven werkjegetiteld „Een Nederlandsch belang", de Leesboeken voor de Volksschool van L. Leopold enz. beoordeeld. Hij wenschte de aandacht van de Hooge Regeering te vestigen op de feiten door hem in dat werkje aan het licht gebracht en verzoekt dat daarmede in kennis worden gesteld de Ambtenaren, belast met het Toezicht op het Lager Onderwijs (ingevolge art. 21 der Wet van 17 Augustus 1878, regelende het Lager Onderwijs). Hiermede heeft hij de eer te zijn: Van Uwe Excellentie de Onderdanige dienaar H. Hemkes Kz. Haarlem, 11 Sept. 1882. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bloedkoralen hangertje van een oorbel. Een sigarenkoker met twee sigaren en pijpje. Een zwartzijden parasol. Twee zakken met aardappe len. Een kousje en sokje. Een gekleurde kous. Twee klossen met zwart garen. Een handschoen. Een bril in étni. Een wandelstok. Een raamstok van een hooiwagen. Een horlogeketting. Een kindermanteltje. Een zakje inhoudende stijfsel. Een tulen muts. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den winkelier Pietjes, Koningstraat, een slot met twee sleutels. In de Tramwagen achtergelaten Een zwarte parapluie. (Uit het Engelsch van J. Arbdthnot Wilson.) 3) Alfonso is een schurk, maar indien gij en José er voor wilt instaan, dat hij geen onheil aanricht, zal ik je het geld op drie voorwaarden leenen." „En welke zijn die voorwaarden, Senor „De eerste is, dat er geen bloed gestort zal wordenniemand mag aan lijf of leden geschaad worden. Dat moet Paddy me beloven." ,,'t Zal beloofd wordensprak Juanita. „Niets zou gemakkelijker kun nen zijn. Met het geld kunnen we het leger geheel op onze hand krijgen. We zullen er meê een uitdeeling kun nen doen van twee dollars per hoofd, terwijl Gonzales hun in de laatste drie maanden geen enkele reaal uitbetaald heeft. We kunnen hem eenvoudig uit het goevernementsgebouw zettenen l'era aan boord brengen van de stoom boot naar Jamaica. Niets eenvoudiger. En daarmee zal de revolutie tot stand z'jn gekomen. En welke is uwe tweede voorwaarde >,In de tweede plaats mag er geen Poging aangewend wordenom eene huitenlandsche leening aan te gaan. Schiet ik u het geld voor voor eene revolutie, ik wil niet, dat men het buitenland afzette door finaneieel ge knoei. Deze eisch is onvoorwaardelijk, en ik moet van u alle drie eene belofte op schrift hebben, dat zoo iets niet zal plaats vinden." „José en ik kunnen niet schrijven," antwoordde Juanita, „maar Alfonso kan het welen we zullen hem opdra gen een konlrakt te schrijven. Ik heb van financieele zaken geen verstand, maar ik twijfel geen oogenblikof zij allen zullen aan den door u opge- stelden eisch willen voldoen. En uwe derde voorwaarde?" „De derde voorwaarde," zeide ik, „is, dat het geld mij uit de Rijks-in komsten binnen twaalf maanden lijds zal terugbetaald worden, zonderintrest. Ik begeer geen obligaties, of andere prullen van dien aardals ik u finan cieele hulp bied, dan doe ik het om deze revolutie te bevorderen en het nieuwe goevernement le steunen. Er moeten geen onzinnigheden onderno men worden. Gij moet u allen fatsoen lijk houden, en 's lands zaken beter behartigen, dan Gonzales gedaan heeft; en als gij dat doet, dan wil ik u ook ordentelijk behandelen. Zoo ge dat niet doet, dan zal ik de hulp inroepen van een Engelsche kanonneerboot, en zal ik in een oogenblik lijds de stad laten platschieten." Er zijn maar twee dingen in hemel of op aarde, of in de wateren die onder de aarde zijn, waarvoor elk Spaansch- Amerikaan bang is; en die twee dingen zijn de Duivel en een Engelsche kanonneerboot. Natuurlijk kon ik evenmin over de tusschenkomst van laatstgenoemd vaartuig beschik ken, als over de adsistenlie van den eerst genoemde. Maar de Spaansch- Ameri kaan heeft zwevende inzichten betref fende deze zakenvooral wanneer hij niet lezen of schrijven kan. Alles wat hij weet, is, dat te een of anderen tijd, in zijn eigen en een half dozijn naburige republieken, een handvol daar verdoold geraakte Engelschen nu en dan behandeld zijn geworden op eene wijzewaarin men niets vreemds zou gezien hebbenindien 't het lot geweest ware van burgers dier repu blieken, aldus behandeld te worden, en dat dan de hulp was ingeroepen van een kanonneerboot; dat daarna óf die Engelschen kolossale schadeloos stellingen hadden ontvangen, óf de stad met bewonderenswaardige vaardigheid gebombardeerd was geworden. Zelfs José en Juanita wisten dat zeer goed; en zij zouden het terstond geloofd hebben, als ik hun gezegd haddat ik in een oogenblilk tijds de hulp van den Ad miraal- Kommandanl van het West- Indieseh eskader tot mijne beschikking kon krijgen. Ik begreep daarom, dat mijne bedreiging wel sukces zou heb ben. „Zeer goed," sprak Juanita op ver- trouwelijken toon. „Alles zal geschie den, gelijk gij'l verkiest, Senor. Ik zal José en Alfonso van middag hier laten komen, en dan zult ge al de waarborgen krijgen, die ge verlangt, Senor. De omwenteling zal tol stand komengeheel op de wijze als gij het wenscht." „Dat is knap van je, Juanita," zeide ik„ik geloof, dat ik je vertrouwen kan. En wees nu zoo goed, me nog een grogjen op den valreep te geven." Ik was toen nog zeer jong, en ik moet eerlijk bekennendat ik volstrekt niet inzag, welke verantwoordelijk heid ik op me laaddetoen ik aldus de behulpzame hand bood, om eene Cari- biesche revolutie lot sland te doen ko men. Ik beschouwde destijds de zaak in hetzelfde lichtals naar mijn veron derstelling de meeste jonge Engelschen, die over een weinig geld te beschikken hadden, daarin 't land zouden gedaan hebben hoofdzakelijk alleen met het oog op mijn eigen belangen, 't Zou bepaald in mijn voordeel zijn, als er iemand aan het hoofd kwam le staan van 't geen zij een goevernement noemen, die mij als een vriend be schouwde, in plaats van mij te behan delen als een vreemdeling en een on derkruiper, zooals Gonzales deed; en dat was 't wat voor mij van 't grootste gewicht was. Zij moesten den een of ander tot Prezident hebbenen alles te zamen genomen was de eene kleine despoot even goed als de andere. Allen waren zij even onwetend en oneerlijk allen waren zij onderdrukkersen ik meende, dat ik op dit volkjen een soort van invloed zou kunnen uitoefe nen, meer dan op anderen. Bovendien, ik was van zoovele omwentelingen in deze en naburige staten getuige ge weest, dat ik wel geleerd hader niet zooveel gewicht aan le hechten, als men dat gewoonlijk in Europa doet. Zoo'n omwenteling stelde ik zoowat gelijk met eene verkiezing voor den gemeen teraad in eene provincie-stad iels dat van tijd tot lijd plaats heeft, zon der dat er bepaalde redenen voor be staan, waarin niemand ter wereld belang stelde, behalve de partij, die aan't roer kwam, en de partij, die gewipt werd. En vooral, Juanita was werkelijk een heel lief meisken, en als zij gaarne een nieuwen Prezident wilde hebbenwaarom zou haar dit genoegen niet gegund worden? Ik begaf me dus in den loop van den morgen zonder me over iels te ver ontrusten naar de woning van den Engelschen bankier; ik liet me daar honderd pond in goudgeld uitbetalen, en ik deed dat met een onbezorgdheid, als gold het een onverschillige zaak, terwijl ik toch eigentlijk deel ging ne men aan eene verraderlijke samenzwe ring tegen de bestaande regeering. Daarna liep ik terug naar Juanita's herberg, tegen het sïësta-uurtjenzoo gerust, als broeide er geen revolutie aan de lucht. Indedaad waren koorts en revolutie twee dingenwaarop ik, sedert ik in Garibia gevestigd was, met minachting had leeren neerzien. De samenzweerders waren gereed en wachten op mijne komst. José trad als voorzitter in het vertrek achter de gelagkamer, en sloot zorgvuldig de jaloezieënom de zon te keeren en aan de beraadslaging meer plechtig heid bij te zetten. Zij hadden zich voorgenomen zich te onderwerpen aan al de voorwaarden, welke ik mocht willen stellen; en toen ik het geld, de geheele som, in goede Engelsche Sovereigns op tafel legde, vertoonde zich een zonderlinge gloed in Alfonso's oogen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1