HAARLEMSCH No. 76. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 23 September 1882. Per drie maanden ,25. n h n fr. p. p, ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, grtfote letters naar plaatsruimte. TB HUUR. Nieuwsberichten. De Twaalf-percents Caribianen. Dienstregeling ran het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dageli jks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van'smorg. 9 tot 9 uur'sav. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 130, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg.1 30, 6.30 sav. •Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7 10.—*, 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45. 10.'s morgens, 3. 8.— 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Soord-Znldhollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlemLelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg., 12.45, 3.10, 5.30 'savonds. HaarlemHillegom 11.30 's morgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemsclie Tramwaj-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'smorg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 15 September 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50 9.34*, 11.20, 11.41-j-, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38f3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.32, 9.58,10.48*, 11.3+'sav. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13-j- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.2SJ-5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 's morg., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 5.37, 6.30, 8.47 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6.7.8, 9.32, 10.20, 'avonds. Alle adressen van huizen, hoven- huizen gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag 12 uur aan hel bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N0., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Bakenessergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 pj. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 14. Heeren- of winkelh. ƒ1000 p.j. October. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis ƒ400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. No. 14. Kamer ƒ1 p.w. terst. Frankestraat No. 16. Boven acliterk. ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Ged. Voldersgraeht: No. 39. Werkpl. ƒ2.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 1400 p .jterst Gierstraat: No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. Groot Heiligland: No. 27. Bovenvoork. ƒ2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 7. 2 Gem. of ongem. kam. ƒ20 p.m. No. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. of Nov. No. 105. Bovenh. ƒ450 p.j. 15 Nov. No. 176. Ongem. voor-en aehterk/200p.j. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart No. 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken f2 p.m. terst. Houtplein No. 3. Huis ƒ350 p.j. terst. Jans straat: No. 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Klein Heiligland -. No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat No. 5. Gem. zit- enslarpkƒ20p m. terst No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j terstond. No. 103. Bovenh. 250 p.jterst. Kleine Houtweg: No. 1. Voork. m. alcoofƒ14 p.m.terst. No. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamersƒ225 p.j. terst. Korte Dijk: No. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Jansstraat No. 3. Voork. ƒ2.50 p.w. terst. No. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. 2 Gem. kam ƒ18 p.m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Huis met 75 M. grond ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven aehterk. ƒ1.25 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. RB.diks No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 pj. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 37. Benedenh. m. tuintje ƒ250 p.j. terst. Rolhuizen No. 6. 2 Benedenh. 4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis 4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien,6 p.w. terst. No. 44. Bovenvoork. ƒ1.50 p.w. terst. Smedestraat No19Gemkamƒ30 ƒ40 en ƒ60 p.m Spaarne No4 7. Bovenh. m. tuin ƒ400 p.j. Oct. No. 92. Huis ƒ600 pj. terst. Spaarnwoüderstraat No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 52. Bovenh. /3.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Staten Bolwerk No. 8. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Van Marumstraat; No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. Wagenweg No. 80. Beneden voork. ƒ2 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke: 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. ƒ25 a /30 p.m. Nov. Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizen ƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41ï. Bovenkamers 5 p.w. Oct. De Vergadering van de Staten- Generaal is door Z. M. den Koning met eene troonrede geopend. Het merkwaar digste, dat daarin voorkomt, is de toe zegging: „Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen TJ weldra hereiken. Het is mijn voornemeneen onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwetherziening raad zaam is." Bij de opening der Kamers waseven als gewoonlijk, eene talrijke menigte te 's Gravenhage op de heen. De luitenant- generaal van der Heijden, voormalig goeverneur van Atjehreed ter linker zijde van 's Konings staatsiekoets te paard. Z. M. was alléén in het koninklijk rijtuig gezeten en groette minzaam de volksme nigte. Op het Buitenhof drong bij den optocht het paard van een huzaarschich tig gewordenmet den kop in het met zes paarden hespannen rijtuig, waarinde groot-officieren van 's Konings Huis ge zeten waren. Het portierraam en een der lantaarns van deze hofkoets werden daar door verbrijzeld. De hofdignitarissen werden niet gedeerd, en het beschadigde rijtuig bleef deel uitmaken van den trein. Het paard en de grootofficieren zullen wel vreemd opgezien hebben bij deze onver wachte ontmoeting. Met oprecht leedwezen werd opgemerkt dat de Troonrede weder werd uitgesproken, zonder dat de Prins van Oranje er bij tegenwoordig was. Vóór de terugkomst des Konings is Z. K. H. naar het bui tenland (over Parijs naar Zwitserland) vertrokken. Verleden Zaterdag is te 's Graven hage een schoon en treffend feestgevierd. Aan onze groote romanschrijfster Mevrouw BosboomToussaint werd op haar zeven tigsten verjaardag een eerbiedige hulde gebracht door een aantal barer bewonde raars. Haar werd een prachtig album aangebodenwaartoe een aantal letter kundigen en priesters der kunst bijdragen hadden geleverd. De hoogvereerde vrouw mocht in onderscheiden toespraken liooren hoezeer haar leven, werken en streven door hare landgenooten wordt gewaar deerd. Aan haar werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Amsterdamzoe kende naar een middel om haar te eeren besloten hadaan een der nieuwe straten in de hoofdstad haar naam te geven. De adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje sprak de feestvierenden toe en overhandigde haar een prachtig op ivoor geschilderd miniatuurportret van wijlen Koningin Sophia, die vriendin was van Mevrouw Bosboom, wier pen haar Hol land en zijn roemrijk verleden had doen begrijpen en lief krijgen. Ook Koningin Emma en Prinses Hendrik waren bij het huldebetoon vertegenwoordigd en wel door Dr. Beynen. Onaangenaam doet het zeker velen in den lande aan, dat zoowel Z. M. de Koning als de Regeering zich onthou den hebben eenig blijk van sympathie te geven. De heer A. J. Schaepman, Aarts bisschop van Utrecht, is verleden Woens dag na eene langdurige ziekte op 63jari- gen leeftijd overleden. Hij was een be kwaam, beminnelijk, ook jegens anders denkenden zeer verdraagzaam man, en zijn dood is een gevoelig verlies voor de Roomsch Katholieke Kerk hier te lande. Het lid der Tweede Kamer Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck, reeds geruimen tijd ernstig ongesteldmoet in hoogst zorgeiijken toestand verkeeren. Te Soheveningen waagden zich dezer dagen drie heeren wat ver in zee. Door een golfslag werden zij van den grond geworpenen daar de wind aflandig was, dreven zij af. Een paar hadmannen redden er twee met een redstok, doch de derde was te ver afgedreven. Men begaf zich toen met eene boot in zee en had het geluk ook de derde drenkeling te redden. Klaagt men hier te lande over de groote hoeveelheid hemelwater, elders is 't niet beter. Tengevolge van de hevige regens zijn de rivieren in Lombardije en te Venetië buiten de oevers getreden. De bruggen te Verona zijn weggeslagen. De stad is overstroomdmaar er zijn gelukkig weinig of geen mensehen verongelukt. Het Vagllad verneemt, dat van wege het hoofdbestuur der posterijen een onderzoek word ingesteld naar de hoegroot heid van het geldelijke verlies, dat de postboden lijden door de invoering van de wet op de postpakketdienst. Gelijk men weetverdiende menig postbode vóór die invoering een aardig stuivertje met het vervoer van pakjens, wat hun nu op straffe van schorsing of ontslag is verboden. Z eer waarscliijnlijk zal dus eene vergoeding volgen en dat mag waarlijk welvooral als men de schrale bezoldigingen dier nederige maar nuttige beambten in aan merking neemt. Naar men zegtgaat de rechter van instruktie in de zaak tegen Jannet je Struik, behalve haar handelingen ten opzichte van den winkelier Boschook na al hetgeen zijonder voorspiegeling der miljoenen erfenis te voren heeft weten te bemach tigen. Een aantal harer slachtoffers wor den met dat doel als getuigen gehoord. Zij zelve moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blij ven volhouden, in staat te zijn haar verplichtingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voor waarde echter, dat zij daartoe uit de gevan genis ontslagen wordedaar de bron van haar inkomsten een diep geheim moet blijven. Zeer waarschijnlijk zal aan deze voorwaarde door de justitie niet worden voldaan. -Te Kapalna, in het Hongaarsche Komitaat Borsodis een ontvanger der belastingen op ontzettende wijze om het leven gebracht. Hij werd door eenige bur gers beleedigd en schoot in zijn drift op hen met een revolver. Hierover verwoed, viel eene volksmenigte op hem aan, en om aan de woede van het gepeupel te ontkomenvluchtte hij in een huis. Daar sloot men hem op, stak het gebouw in branden de ongelukkige man vond in de vlammen den dood. Als een staaltje van Chineesche naïeveteit wordt het volgende bericht aangehaald dat voorkomt in de Pelcingsche Courant van 14 Juli. „Na versoheiden weken van droogte is gisteren in de hoofd stad en den omtrek daarvan een overvloe dige regen gevallen. Alles werd verfrischt door het neêrstroomende nat, en men vroeg aan wien dat geschenk des Hemels te danken was. Naar men ons mededeeltwas hijdie ons den regen bezorgd heeft, nie mand anders dan onze hooge Heer en gebie der. Gisteren morgen namelijk gaf hij bevel, zijn galakleed gereed te houden, daar hij in de Ta Nautien (tempel van den sneeuw- en regen god) wilde gaan om regen af te bidden voor zijn Rijk. Nauwlijks had onze hooge gebieder zich gebogen voor het beeld van dien godof daar opende de hemel reeds zijne sluizen en zond een vruchtbaarmakenden regen op de aarde neder. Hieruit blijkt duidelijk, hoe bemind onze Keizer thans bij de goden is, en hoe bereidwillig zij al zijne wen- schen vervullen. HAARLEM, 22 September 1882. De Lord-Mayor van Londen is Woensdag 1.1. door Z. M. den Koning in plechtige audiëntie ontvangen, waar hij eene cassette overhandigde van aanzienlijke waardedoor de City aangebodenbevat tende het adresdat de stad Londen aan Z. M. overhandigde hij gelegenheid van het bezoek tijdens het huwelijk van Z. K. H. Prins Leopold. De Lord-Mayor bezocht heden voormid dag ook onze stad waar hij een paar museums bezichtigde. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene ring met juweelen steen. Een broche in den vorm van een vogel. Een gouden oorbel. Een flanellen hemd. Eenige tramkaartjes. Een zwarte handschoen. Een witte zakdoek, ge merkt. Een servetgemerkt. Eenig haakwerk. Een roode doek met zwarten rand. Een lantaarn en bord oudroestverkooper. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij K. van Vliet, Lange Annastraat 10, een konijn. Bij Meeuwig, Lombardsteeg, eenige sjaal tjes.Bij Chr. Slecht, Schoenmaker, Rozemarijnsteeg 2een gouden potlood houder. (Uit het Engelsch van J. Arp.uthnöt Wilson.) 5) „Wel, Senor," sprak Zijn Excellentie, opeens weêr vervallend in de slaafsche rol van den stalknecht, „ik zelf heb dat voornemen niet opgevat. Alfonso heeft me er toe overgehaald. Hij zeide, dat we aan onze aanhangers eene be looning beloofd hadden, en dat we geld moesten leenenwilden we 't hoofd boven water houden. We hebben een heelen troep Regeneradores in dienst genomenmaar er zijn er ook nog vrij walvoor wie we geen plaats hebben kunnen vindenen die nu om en bij de rumkroegen lanterfanten" ,José sprak aldus met groote waardig heid „en daar over de politiek redeneeren, en deze hebben nu eene nieuwe partij gevormd, die zichlntran- sigenten noemen Alfonso beweert, dat, als we hen niet afkoopen, zij weêr eene revolutie verwekken, en Pedro Alvarez prezident maken zullen. Zoo ziet ge wel, Senor, dat ik, hoewel zeer tegen mijn zin, genoodzaakt geweest Ten, om redenen van Staat er in toe te stemmendat Senor Nunez als financieel agent naar Engeland gezonden werd." „Hoor eens, José," sprak ik op ern- sligen toon„Het is mijn bepaald ver langen, dat dit geknoei niet plaats hebbe. De leening zal niet worden aangegaanof anders schiet ik je voor je kop. Ik mag geen tijd verloren laten gaan. Ik wil niet wachten op de mail, of brieven schrijven; ik steek direkt over naar Jamaica, waar een telegraaf- kabel isen van daar zal ik onmidde- lijk naar Engeland telegrafeerenen zoo Alfonso ontmaskeren en de geheele samenzwering aan het licht brengen. Ge moet Mackintosh's stoomsleepboot in beslag nemen het eenige stoom schip, dat we in de haven hebben om mij naar Kingston te laten brengen. En als ge daartoe niet terstond je toestemming geeft, zal ik je als een hond doodschieten. En nu, Excellentie, laat ik het aan u over, eene keuze te doen." „Ik zal u naar Jamaica laten bren gen," zeide José op norschen toon. „Goed," antwoordde ik, „we zullen geen oogenblik verspillen. Ga onmid- delijk met me meê naar Mackintosh en rekwireer de stoomboot." Toen ik aan den Schotschen koop man te kennen had gegevenwaar voor ik zijne stoomboot noodig had, was hij dadelijk bereid, het vaartuig lot mijne beschikking te stellen; en binnen drie uur tijds waren we gereed om te vertrekkenen hadden we wel dra de palmen en de zandduinen van die afgrijselijke baai achter ons. Ik had me zelfs den lijd niet gegund, om eenige toebereidselen voor de reis te makenik stuurde alleen eene bood schap aan mijn oude zwarte huishoud ster om haar mijn afwezigheid op te helderen, en kocht te Savanna eenig linnengoed. We hadden eene zeer voor spoedige reis zonder orkanenen acht dagen nadat we Savanna verlaten had den zagen we de Blauwe Bergen langzaam verrijzen aan onze Oostelijken gezichteinder, en vóór den avond zeil den we om Kaap Port Royal heen. Maar tot mijn onbeschrijfelijke ergernis was de haven van Savanna-la-Mar verdacht verklaard van besmetting door de gele koortsen moesten we tien dagen quarantaine houden te Apostles' Raltery. 0, wat kookte het in mijn binnenste gedurende die tien vervelende dagen, gedurende welke we geen gemeenschap mochten hebben met de kust, terwijl ik het telegraaf kantoor daar vóór me zag liggen, en wist, dat die ellendeling van een Alfon so al dien lijd zijn uiterste best deed, om zoo spoedig mogelijk de leening tot stand te brengen, om het geld binnen te krijgenvoordat er alarm was gemaakt. Zoodra we verlof kregen om aan land le gaan, begat ik me onmiddelijk naar het goevernements-gebouw en legde daar mijn geval bloot voor den goeverneur. Sir Ilenry Travers was zeer vriendelijk en stemde onvoorwaar delijk toe, dat de leening een aller schandelijkste onderneming was, maar bij zag niet inhoe hij hier op offi- cieele wijze lusschenbeiden kon komen. Ik begaf me daarom zoo spoedig ik maar kon naar het telegraaf-kantooi', en seinde een zoo volledig verslag van de zaak als me mogelijk was over aan mijn broeder, die advokaat was in de Temple, en aan eene mij welbe kende voorname firma in de City. Ik verzocht hem dringend liet Britsche volk te waarschuwen en Ier algemeene kennis te brengendat de Caribiesche Republiek eene zwendelarij was, dat Zijn Excellentie de Prezident, Senor- Don José Herrera y Mendez een onder nemende stalknecht, de financieele agent een valsche speler was, dat de opbrengsten der Republiek niet veel meer dan nihil bedroegen, en dat hel krediet van genoemden Staat geen duit waard was. Ik verzocht hem deze feiten zoo duidelijk mogelijk in de Times te publiceerenen al het mogelijke te doen om de plannen van dezen schurk legen te werken. Ofschoon ik alles behalve een rijk man ben, besteedde ik omstreeks honderd dertig pond aan deze telegrammen, ent speet me slechts, dat ik niet meer er aan kon besteden, om ze nog dringender te maken. Ik bleef nog eenige dagen te Kingston om eenige lange en uitvoerige brieven te schrijven, en verscheiden aanzien lijke mannen te bezweren, deze schur kenstreek zoo mogelijk te verhinderen, en keerde toen met een bezwaard gemoed naar Savanna-la-Mar terug, maar toch met de flauwe hoop, dat ik mocht geslaagd zijn in het voor komen van een onberekenbaar kwaad. Gijlieden in Engeland weet het overige. Alfonso was me te veel voor geweest en had met veel talent zijn spel gespeeld. Zijn schoon gelaat en zijn innemende manieren deden zijne woorden ingang vinden; alleSpaansch- Amerikanen kunnen zeer beleefd zijn, als zij't verkiezen; endaar niemand te Londen Spaansch spreekt, worden hunne grammatikale onnauwkeurig heden en hun algemeene onwetend heid niet opgemerkt. Hij had zijn in trek genomen in een voornaam hotel in het West End, liet zich in de kleêren steken door een kleêrmaker van het eerste soort in Bond Street, reed rond in een keurigen brougham, en was zeer spoedig zoo volkomen thuis in de maatschappelijke convenances van Londenals had hij zijn levenlang in Belgravia gewoond. Zijn knével en zijn uitmuntende sigaren deden hem bij den eersten oogopslag doorgaan voor een grooten mijnheer; en was al zijn linnengoed ietwat morsig, dat werd slechts beschouwd als een eigen aardigheid van een „buitenlander," en 't is dan ook eene gewoonte van vele aanzienlijke mannen in het Zuide lijke gedeelte van Europa. Hij was nog geen drie dagen in Londen geweest, of hij was al Mc. Whistier, Penny farthing en Lazarus op spoor gekomen, de schurkachtigste financiers van de geheele Cityaan wie hij werd voor gesteld door Zijn Excellentie den mi nister- rezident van Chimborazo. De oude Lazarus en Alfonso verstonden elkaar, en de leening was in een oogen blik op 't getouw gezet. De firma zou voor de door haar te bewijzen belang rijke diensten een bedrag van vier honderd duizend pond beuren; Alfonso zou honderd duizend pond krijgen, in Engeland te beleggen op zijn eigen naamen José en het Goevernement der Caribiesche Republiek zouden een half miljoen ontvangen, waarvan Alfon so natuurlijk nog een aandeel zou krijgen bij de tweede verdeeling van den buit. Mc. Whistler zwoer, dat de firma hare diensten bespottelijk goed koop bewees; en Alfonso zwoer, dat de Republiek haar inkomsten voor eene zeer geringe remise bezwaarde. Maar in hun hart waren beiden ver bazend in hun schik met de getroffen overeenkomst, en beiden lachten in hun vuistjen over de mooie manier, waarop zij hel Britsche publiek zouden beet nemen. Mijne brieven en telegrammen kwa men niet tijdig genoeg aan, om de zwendelarij aan den dag te brengen, 'tls waar, mijn broeder stuurde de brieven aan de Times op, en een of twee voorname financiers schreven over de weinige betrouwbaarheid van een Caribiesch goevernement; maar de firmas in de City deden niets in deze aangelegenheid, uit vrees dat Mc. Whistier ze zou vervolgen wegens las ter. Zijnerzijds liet Alfonso een heel aardigenmet zijn naam onderteken den brief plaatsen, waarin hij met veront- waardiging opkwam tegen hetgeen der goede zaak werd aangewrevenen de Pennyfarthing firma stelde een krach tig antwoord op, waarin zij de aan dacht van het publiek vestigde op hunne veeljarige en grondige bekend heid met het Spaansch-Amerikaansch financie-wezenen op de onmogelijk heid, dat eene zoo achtenswaardige firma zich zou afgeven met eene twijfel achtige onderneming, welke dan ook. Maar niets van dit alles maakte grooten indruk op het inschrijvende publiek. De menschen ontvingen de schitterende cirkulaire, met haar heerlijk El Dorado van beloften en hare veel verlooning makende Kastieljaansche namen; en zij verheugden zich maar al te zeer over de schoone gelegenheid om twaalf percent 'sjaars te ontvangen uit de handen van Zijn Excellentie Senor Don José Herrera y MendezPrezident van de Caribiesche Republiek „aanbevolen door een zoo voornaam trio van finan ciers als de Heeren Mc Whistier, Penny farthing en Lazarus. Zoo had Altonso, na verloop van omstreeks vier maan den het geld in handen gekregenen keerde hij in triumf naar Savanna-la- Mar terug. Ik ben altijd berouw blijven gevoelen over de medewerking, die ik, zonder het te weten ofte willen, verleend had aan die afschuwelijke zwendelarij, en ik zal daarover berouw blijven ge voelen tot aan mijne laatste ure. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1