HAARLEMSCH iSTEEDAM. Nederland, rABRIEK. \KMAN, 3 AND. SCHAPPIJ sohe Brood^ en fabriek, e Bredasclie i Magazijn. ustreerd- Cittert Zonen. IAAG. Boten, Hotels, ouwburgen n enz. Kanaal. No. 77. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 27 September 1882. TE HUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. De Twaalf-percents Caribianen. ------ - )PRIJZEN. ebrood p. Kgr. 20 Ct Crop.15 17 10 10% 11 12 55 25 in pakjes van 54 kgr- 12 idetjes, Bollen, jes en gewone per stuk 2 oodjes en fijne perstnk 2%» iuit(ENKEL per 10 stuks 10 uit 20 10 uitsluitend verkrijgbaar 'óts waar steeds schalen inden zijn, om de koopers iwicht te overtuigen, iept. 1882. (858) hamstraat 13* ichikt voor Huis-, Slaap- (860) M. SCHMIDT, i Amsterdammunten uit ikheid en lagen prijs; mdig toegepast, en wor- ns niet genoeg voldoen n) kosteloos geruild. Z en LORGNETS eidenheid. irlem: des Dinsdags ten huize van den Heer PLUIJM. (861) WS- Abonné's voor het 12worden tot 30 Sept. Hoofd-Agenten de Heeren e Fabrieksgoederen in n voorraad is het ons beeft de Directeur be- inzending van Post- inde GOEDEREN /an kwaliteit. et franjes, n. anje. ien begrijpendat het alles van het sterkste laten komen, zal ons tengewone gelegenheid ïelde goederen voorradig m iederdie er gebruik DIRECTEUR. n de volgende nieuw en der Hoenders, omslag Noord-Znidhollandsehe Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg.12.45, 3.10, 5.30 's avonds. HaarlemHillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Hnarlemsche Tram way-Maatschap pij. Van 't Station 7.40 'smorg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 15 September 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50 9.34*, 11.20, 11.41 -f12.1 *s morgens, 1.14, 2.38+, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35+9.32, 9.58,10.48*, 11.3+'sav. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48+, 8.37", 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13+ 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28+, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinendie met enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.— 8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 's mort?., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 5.37, 6.30, 8.47 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11.45 'smorgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6.7.8, 9.32, 10.20, 'avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f ,25. fr. p. p. n —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregoling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.'s morgens130, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav. •Lichting der hulpbrievenbusscn in de stad 7—*, 10.—*, 'sin., 2.30, 6.-*, 8.30'sav. Hazcpaterslaan6.45, 10.'smorgeus, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zou- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. Bakenessergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis /2.80 p.w. terst. Beeksteeg. No. 3. Huis f 1,80 per week. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis ƒ400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Éssestraat: 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. 14. Kamer /I p.w. terst. Frankestraat 16. Boven aehterk. ƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht; 115. Ongein, bovenk. ƒ225 p.j. terst. Ged. Voldersgraeht: 39. Werkpl. ƒ2.50 p.w. terst. 49Huis en tuin 1400 p.j. terst Gierstraat 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. Groot Heiligland 27. Bovenvoork. ƒ2 p.w. terst. Groote Houtstraat: 7. 2 Gem. of ongem. kam. ƒ20 p.m. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. of Nov. 105. Bovenb. /45Ó p.j. 15 Nov. 176. Ongem. voor-en aehterk/200p.j. terst Hoofdstraat Leidsehe vaart: 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Houtmarkt. 43. Bovenachterhuis 1,75 p. w. terstond. Hooimarkt 16. Kam. m. keuken ƒ2 p.m. terst. Houtplein 3. Huis ƒ350 p.j. terst. Jansstraat: 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Klein Heiligland: 19r. Gem. zit- enslaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: 5Gemzit- en slarpk20 p.m. terst 21. Bovenb. ƒ300 p.j. terst. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. 103. Bovenh. ƒ250 p.j. terst. Kleine Houtweg 1. Voork. m. alcoof/14 p.m.terst. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat 13. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. No No No, No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Dijk: No. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Jansstraat: No. 3. Voork. ƒ2.50 p.w. terst. No. 8. Gem. zit- en slaapk. 120p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenb. 4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsehe Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Huis met 75 M. grond ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven aehterk. ƒ1.25 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. "PI Q Tl t.fl (TA! No. 1. Bovenb. ƒ2.50 p.w. terst. "R.n.fl.TiH No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Baamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 37. Benedenh. m. tuintje 250 p.j. terst. No. No. No. No. No. Bolhuizen 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. 6. 1 Pakhuis 4 p.w. torst. 6. 1 Bovenw. /5 p.w. terst. Bozenlaantje: 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Sehachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien,6p.w. terst. Smedestraat No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60p.m. Spaarne No4 7. Bovenli. m. tuin 400 p.j. Oct. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Bovenkamer ƒ1.25 p.w. terst. No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 52. Bovenh. /3.50 p.w. terst. Bovenb. ƒ14 p.m. terst. Staten Bolwerk Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. Wagenweg No. 80. Bened en voorkƒ2 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. W ilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zi©lz© 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. Nov. Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizen ƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41r. Bovenkamers 5 p.w. Oet. No. No. 8. No. 32. De kamerzittingen zijn geopend. Reeds is het ministerie in de eerste kamer ter verantwoording geroepen en beeft zijn premier de crisis verklaard. Maar in de tweede staat het nog wat anders te wachten, 'tOudste lid in jaren, de heer Wijbenga kon al niet zwijgen in zijn speech tot den benoemden Voorzitter, want hij sprak o. a. aldus: „de tweede kamer werd genoodzaakt de parlementaire werkzaamheden te doen eindigen ten ge volge eener gebeurtenisaan welke men den naam van crisis beeft gegevenmaar die, naar mijn bescheiden meening (wat blijven die mannen toch altoos heseheiden al zeggen zij de hardste dingen) en wanneer men aan dat woord de beteekenis hecht die in een constitutionelen staat en in constitntionelen zin daaraan gewoonlijk wordt gegevendien naam nauwelijks kon dragen." De hoofdstad heeft nu niet alleen eene P. C. maar ook eene B. T. straatwant wie het volk ooit leert te zeggen BosboomToussaint-straat, is knap. Een der commissieleden voor de ovatie van mevrouw Bosboom was bij die ovatie zelve absent, want ook zijn meisje was jarig. Hij was toch niet bang voor jaloezy als hij zijn post niet had verlaten? Wij zouden hem en 't meisje geraden hebben ditmaal den verjaardag op Zondag te vieren. Die Lord-Mayor heeft pleizier gehadIn den Haag een koninklijk diner; te Amsterdam eene vorstelijke ontvangsten te Haarlem Vrijdag te half elf per extra-trein met gevolg uit de residentie aangekomen werd hij door burgemeester Jordens opgewacht en verwelkomd. De hooge bezoekers namen plaats in twee rij tuigen, de Lord-Mayor diens eebtgenootemiss. Cornelia Ogg en de burgemeester in bet eerste, en de beide sheriffs in het tweede rij tuig. Door bet kenaupark, langs parklaan en kruis weg werd naar het stadhuis gereden. Of het weêrhuisje de attentie trok wordt niet vermeld. Aan het stadhuis werden de bezoekers ontvangen door de museum commissie, onder wier voorlichting bet stedelijk museum met groote belangstelling werd bezigtigd. In de groote kerk werd vervolgens een orgelconcert bijgewoond. Door den heer Joh. Bastiaans werden o. m. ten gehoore gebracht Schumann's „Abend- lied", Rossini's „stabat mater" en de engelsche en nederlandscbe volksliederen. Daarop een kjkje genomen in Teyler's museum en van daar een rij toertje door den haarlemmerbout langs de spanjaards laan. Of men den grooten weg genomen heeft langs zekere plaats, waar eertijds zekere olm stondmeldt onze berichtgever niet, maar wel, dat men op den terug tocht de tuinen van de heeren E. H. Krelage Zoon bezocht, alwaar aan de dames prachtige bouquetten werden aan geboden. Na een kort alleraangenaamst onderhond, zeker over bollen-, bloemen en boomencultunr werd de rijtoer vervolgd door de nieuwe Wilbelminastraatlangs den zijlweg tot Overveen en terug langs het bolwerk en den scbotersingel naar bet station, waar van den burgemeester een hartelijk afscheid werd genomen, waaruit wij opmaken, dat deze onder weg wel voor eene kleine versnapering zal hebben zorg gedragenwant drie uren op een droogje is voor een Lord-Mayor zelfs wat lang. Te half twee stoomde men terug naar de residentie, want liet voorgenomen bezoek naar Leiden werd niet volbrachtaangezien groote lieden wel, geljk gebleken is, veel meer in drie uren kunnen zien en genieten dan gewone menschenmaar toch zelfs ook zij dienaren zijn van den Tijd. Deze oppermachtige Alleenheerscher verhinderde ook gebruik te maken van de aangebodene konings loge, want reeds Vrijdagavond 5.35, na N. B. nog een bezoek aan Scheveningen gebracht te hebben, moest het gezelschap op reis naar Vlissingen en van daar 's nachts via Queenborough naar Londen, 't Is te hopen dat de Lord-Mayor, de Lady-MayoressSir Regenald Hanson, Sir Will. Ogg en Miss Cornelia Ogg een rustig oogenblikje zullen gehad hebben om te Vlissingen gebruik te maken van bet door Mr. Vrolik, directeur der maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen hem aangeboden oestGF-souper. Welk eene heerlijke preparatie der magen tegen de zeereis! Te Mantua beeft men den dag fees tel jk gevierd, waarop Pnblius Virgilius Maro, aldaar geboren, voor 1900 jaar te Brindisi stierf. Men wil voor hem een monument oprichten. Beter laat dan nooit! 21 September was 't v jftig jaar geleden dat de Schotsche bard Walter Scott op zijn landgoed Ab- botsford overleed. Een letterkundig weekblad te New-York, de Chimney corner, meende onlangs bet leven te beschrijven van Johan Strauss, den be roemden walscomponistmaar leverde hij abuis dat van den bekenden David Frie- drich Strauss. Verbeeldt u: alzoo werd Johan Strauss leerling van Baur te Tu bingen volger van de school van Schlei- ermacher en eindeljk Hegeliaan. De ko ningin der aarde is dus niet onfeilbaar. Toch is zij glansrijk verheerlijkt in den particulieren correspondent van 't Dagblad voor Ruslanddie bij een bezoek aan prins Kantakuzen, nieuw benoemd hoofd van bet departement van vreemde eeredien sten, door dezen met de meeste voorko mendheid is ontvangen als vertegenwoor diger van die persaan welker verstand houding hem het meest gelegen moest zijn, en de prins gaf ongedwongen zijne achting te kennen voor de organen der openbare meening. Hij voegde er bij dat het zijn bepaald plan was, zich op de voornaamste dagbladen van het buiten land te abonneerenopdat hij zich op de hoogte kan houden van hunne oordeel vellingen. Zonder twijfel zal dus ook weldra het Haarlemsch Advertentieblad vereerd worden met het abonnement van prins KantakuzenEen prins en eene prinses zijn verdwaald in de jodenbuurt te Amsterdam en door een aapje terecht gebracht. De zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is geopend door haar weder door Z. M. den Koning benoemden voorzitterJhr. Mr. F. J. J. van Eysinga met eene flinke toespraakwaarin de on vruchtbaarheid van het gesloten zittingjaar werd erkend, en die daardoor vrij wat meer met de publieke opinie overeenstemde, dan de flauwe sluitingsrede van den Mi nister van Binnenlandscbe Zaken. De be handeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede gaf aan den beer Borsius aanleiding om inlichtingen te vragen omtrent den loop der krizis, en aan het Hoofd van het Kabinet, den Minister van Pin., om zoo mogelijk die inlichtingen te verschaffen. Er kwam over de zaak geen nieuws aan 't lieht. Oyer't algemeen is het zonder tegenstand aange nomen adres een weêrslag op de Troonrede. Alleen werd in de paragraaf, die Atjeh vermeldde, vooral nadruk gelegd op den wenschelijken steun van zee- en landmacht. De nieuwe Minister van Koloniën had zich van een aangename taak te kwijten hij moeht namentlijk aan de Kamer een gunstig luidend telegram betrffendt Atjeh mededeelen, door de Regeering van den Goeverneur-Generaal ontvangen: „Op 13 Sept. is te Samalangan een belangrijk snkces door de flinke houding van leger en vloot verkregen. De talrijke vijand werd met groot verlies uit zijne stellingen verdreven. Onzerzijds 10 gekwetsten. Samalangan, Passangan en Palenk werden door de marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd door de patrouille Nja-Hassan zwaar gewond en zijne bende uiteen gedrevenmet achter lating van zes doodenterwijl de patrouille zes gewonden bekwam. De toestand is verbeterd." Bij de over het kiesrecht handelende paragraaf verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken, dat in den loop der volgende maand voorstellen tot kiesrecht- wijziging aanhangig zullen worden ge maakt, doch dat de bedoeling is om de vraag naar de noodzakelijkheid van grond wetherziening eerst te onderzoekenwan neer het kieswet-ontwerp behandeld en goedgekeurd zal zijn. De Kamer is op reces geseheiden. De zitting van de Tweede Kamer is geopend door het oudste lid in jaren, Mr. S. Wybenga. Uit een door de Kamer geformeerd drietal Mr. O. van Rees, Mr. E J. B. B. Cremers, en Jhr. Mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer is door Z. M. den Koning de eerste kan didaat weder benoemd tot Yoorzitter. Mr. van Rees heeft bereids zijn prezidium aanvaard. Het nienw benoemde lid voor Maastricht, Mr. Straetmans, heeft, na beëediging zitting genomen. Aan den Min. van Financiën, Mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenbnrg is door den Koning verleend de titel van Graaf. Sommige bladen kritizeeren deze onderscheiding en hadden baar meer ge past geacht, nadat door den minister de hervorming van ons belastingstelsel zou zijn tot stand gebracht. Over 't algemeen is men minder dan matig tevreden over het plan der Regee ring, om eerst voorstellen tot kiesreohtwij- ziging aanhangig te maken, en daarna de vraag naar de noodzakelijkheid van grondwetherziening te onderzoeken. Men noemt dat de paarden achter den wagen spannen. Hier en daar hoort men zelfs van een wassen neus spreken. De 23sten September was het 20 jaar geleden, dat Prins Otto von Bis marck aan het hoofd van het Pruisiesehe ministerie geplaatst werd. Duitsohland heeft aan dezen genialen Staatsman onbe schrijfelijk veel te danken, en men zou onze oostelijke buren haast van ondank baarheid gaan beschuldigen, als men let op de felle oppozitiedie in den laatsten tijd tegen Bismarck's plannen wordt ge voerd. Men bedenk eohter wel, dat deze Staatsman zich zeiven deze onaangename ondervinding te wijten heeft. Duitsohland's eenheid heeft hij tot sfand gebracht, maar dat geeft hem nog geen aanspraak op ondersteuning, wanneer hij met doordrij vende aanmatiging in de binnenlandsche politiek eene richting verkiest te volgen, welke de natie afkeurt. Zijn apportu- nismezich openbarend vooral in de door hem tegenover het Vatikaan aangenomen houding, berooft hem bij velen zeker van zijn zedelijk overwicht. De stemmen van het centrum te willen koopen voor een aantal koncessies aan de Rooomsche Curiedat is misschien geniale knoeierij, maar toch altijd knoeierij. De berichten uit Egypte luiden min der rooskleurig dan vroeger. Allerwege openbaart zich eene vijandige houding tegen de Engelschenwelke alleen door de macht van den bajonet in bedwang gehou den kan wordenofschoon menige Engel sche soldaat er het leven bij moet laten. De Khedive moet niet veel zin hebben, om de groote militaire demonstratie, die de Engelsehen voornemens zijn te Kaïro te honden mede te maken. Niet zonder reden is Tewfik beducht voor zijn leven. Uit Alexandrië is eene dépêche ontvangen, inhoudende het bericht, dat de Engelschen nu ook meester zijn van Damiate. Deze vesting had tot nu toe geweigerd zich over te geven. De Goeverneur Abdelal heeft eindelijk van zijn verzet afgezien, en de Britsche troepen zijn de vesting binnengerukt. De negersoldaten van het garnizoen waren gevlucht, na zich aan plundering te hebben schuldig gemaakt. In Engeland is men zeer ingenomen met het afbreken der onderhandelingen met Turkije, ten opzichte van Egypte. Men houdt het er voor, dat het opgeven der militaire konventie aan de beslechting van het Egyptiesche vraagstuk niet dan bevordelijk kan zijn. De politieke gezicht einder, zegt men, klaart altijd opzoodra Turkije op den achtergrond blijft. Terwijl Sir Garnet Wolseley het verzet te Tell- el-Kebir overwon, hield lord Dufferin den Sultan op een afstanden behaalde Enge land een dubbele overwinning. De aanstaande algemeene verkiezin gen in Italië zijn de eerstewelke onder de werking der nieuwe kieswet zullen ge- honden worden. Bij genoemde wet is het aantal kiesgerechtigden aanmerkelijk ver meerderd; de vrij booge census is verlaagd, en daardoor wordt het kiesrecht toegekend aan verschillende klassendie vroeger uit gesloten warenzoodat het aantal kiesge rechtigden van 700.000 op ruim 2 mil joen gestegen is. Over den waarschijnlijker! uitslag der verkiezingen valt nog niets te zeggen. Gisteren is een bericht uit New- York ontvangen dat het stoomschip Le- panto, van Huil, Donderdagavond, bij dikken mist, de Edam middenscbeeps is ingeloopen, op 41" N. B.66° W. L. De Edam zonk na 20 minuten. Allen gered in de booten van de Edam en door de Lepante te New-York geland, met uitzondering van den 3en en 4en machinist, die op hun post gedood werden. De St.-Ct. N°. 226 bevat een Kon. besluit van 11 Sept. 1882tot wijziging van het tweede lid van art. 84 van hoofd stuk IY van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegenvastgesteld bij Kon. besluit van 27 October 1875. Met den aanvang van den zomerdienst in 1883 treedt namelijk de volgende bepa ling in werking: »Voor de sneltreinenrijdende met groo- tere snelheid dan die van 60 kilometer per nurmoeten de locomotieventenders, rijtuigen en wagens voorzien zijn van een doorgaand en zelfwerkend remtoestelvol gens een door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid goedgekeurd of voor geschreven stelsel. »Van zelfwerkende remtoestellenvol gens het aldus goedgekeurd of voorgeschre ven stelselzullen mede moeten voorzien worden de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens in personentreinen, die met geen grootere snelheid dan die van 60 kilometers per nur rijdenwaarvoor dit door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt voorgeschreven.» De Willem, Barents is hedenmorgen van Hammerfest vertrokken en kan dus na kalf October te IJmuiden verwacht worden. (Uit liet Engelsch van J. Arbüthnot Wilson.) 5) (Slot.) Toen Alfonso terugkwam, gingen de zaken niet zoo vlot, als de junta zich het voorgesteld had. In de eerste plaats was José in dien tusschentijd met Juanita getrouwd, en toen Alfonso ondekte, welk een poets men hem gespeeld had, was hij volslagen woe dend. Hij weigerde aan het Goever- nement ook maar het geringste deel af te staan van het gelddat hij de poneerde in de schatkist, en liet be waken door een half dozijn gewapende Intransigenten. Hij kocht vervolgens José's leger omen ofschoon natuurlijk Oude Paddy zijn nieuwen schoonzoon getrouw wilde blijven onder alle omstandigheden, de bravos toonden zich veel handelbaarder. Evenals alle Praetorianenliepen zij zonder onder scheid over tot dengenedie hun het meeste geld bood. Omstreeks drie we ken na Alfonso's terugkeer had er we der eene revolutie plaats; Zijn Excellen tie Senor Don José Herrera y Mendez werd weggejaagd, en Zijn Excellentie Senor Don Alfonso Nunez v Canovas de Yera Paz werd Prezident in zijne plaats. José en Juanita vluchtten uit vrees voor hun leven met Ouden Paddy naar Jamaica, en kregen nooit een penny te zien van hel geleende geld. Doch daar zij niet op Jamaica dorsten le blijven, uit vrees dat Paddy als dezerleur zou worden gearresteerd, vertrokken zij spoedig naar het Deen- sche eiland St. Thomas, waar José thans een uitmuntend schildpadsoep huis houdt,in de onmiddelijke nabijheid van de voornaamste landingsplaats. Hij is bij de Engelsche reizigers bekend onder den naam „Joe Rarey" de Engelsche vorm voor „José Herrera;" en hij wordt het nooit moede, aan zijne kalanten verhalen te doen van de gelukkige dagentoen hij Prezident was van de Caribiesche Republiek. Juanita schenkt weder brandewijn grog, en gewoonlijk proefik tweemaal 'sjaars haar brouwsel, op mijn reis naar en van Londenwaar ik geregeld éénmaal 'sjaar kom voor mijn campê- chehout-handel. Zij is nog qen aardig, levendig vrouwtjen, en verreweg de beste van al de Caribiesche politieke lui, waarmeê ik ooit in aanraking ben gekomen. Wat Alfonso betreft, hij was alles behalve een populair man; daar het niet lang duurde, of hij lag overhoop met de meeste leden van zijn Kabinet, vormde zich spoedig de partij der Intransigenteneene clique van Ultras; deze sloot zich aan bij het overschot der Regeneradores en joeg na verloop van korten tijd Alfonso op zijne beurt weg. Doch Alfonso was een mandie evenmin tegen bloedstorting als tegen diefstal opzag; hij voerde een feilen strijdom in '1 bezit te blijven van de schatkist, en 't gelukte hem tachtig duizend pond van het overgebleven, niet verdeelde bedrag mede le nemen. Met dat geld wist hij over de bergen le ontkomen naar Mexiko endeYer- eenigdeStaten; daarna stak hij van New- York over naar Londenen liet zich de 100.000 pond sterling, die daar op zijn naam stondenuilbetalen. Nadat hij zich een tijdlang in Spanje had opgehoudenzette hij zich ten laatste teNizza neêi', en thans staal hij be kend als een der geslepenste roulette spelers te Monte Carlo. Hij heeft her haaldelijk de Bank doen springen; en zijne villa aan de Promenade des Anglais is bijna de prachtigste in die straat van paleizen. Maar zelfs in het kosmopolitiesche Nizza slaat Don Al fonso niet hoog aangeschreven onder de voorname kringen; want het pu bliek schijnt van oordeel te zijn, dal hij zich op zijn meest tot ééne Senora Nunez in elk seizoen moest bepalen. Maar zoolang Alfonso over eene rijk voorziene beurs beschikken kanis hij betrekkelijk onafhankelijk van de pu blieke opinie. Sedert heb ik verscheiden regeerin gen in Caribia zien optreden, inaar geene daarvan daarvan was veel beter of veel slechter dan die van José Her rera. Zij hebben allen het campêche- hout belast, en ze zijn allen aan het roer gekomen en afgetreden met eene revolutie. Bovendien heb ik er geene regeering gekend, die eenige poging aanwendde om ook maar een penny interest van de staatsschuld te betalen. Na Alfonso's aftreden plunderden de Ultras de schatkist, en niemand kan met zekerheid zeggen, wat er van dat geld geworden is. Het verdween op een of andere manier, en er is nergens een spoor van overgeblevenbehalve een aantal net gedrukte bladen papier, berustende bij onderscheiden Londen- sche bankiers, bekend onder den naam van voorloopige Caribiesche obligaties. Tot op den huidigen dag gebeurt het, dat op de Effekten-Beurs de een of ander een zekere som gelds geeft voor deze ten eenenmale onbruikbare proeven van hedendaagsche Engelsche staalgravure. Maar wat betreft het af betalen van ook maar een enkelen stuiver kapitaal of intrest, dat is een denkbeeld, dat nooit ernstig in het hoofd van een levend wezen te Savanna-ia-Mar is opgekomen. Daar hebt ge dan eindelijk het ware volledige verhaal van het ontstaan der Twaall Percents Caribianen. Ik heb mijn honderd pond nooit terug gekregen, want, natuurlijk, de armé José kon ze niet betalenen ook de honderd dertig pond, die ik besteed had voor mijn telegrammen naar Eu ropa, benevens andere kleine sommen ben ik er bij ingeschoten; maar dat had ik ruim verdiend voor mijne dwaas heid. De gedachte echter aan de dui zenden arme menschen, die door dien schurk van een Alfonso tot den bedel staf gebracht zijn, is me ondragelijk, en ik heb me heilig voorgenomen, me nooit weêr in le laten met de bin nenlandsche politiek eener Spaansch- Amerikaansche Republiek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1