2R2ETTER HAARLEMSCH tz Elixer, 3.50.1 ostpapier CHAPPIJ oho Brood* en xbriek. Iberoemde NSTEEN, t No. 2, adres enz. ƒ2.75 en «1,-. SOEST j.—Amsterdam. ertZoneD, Haarlem. Kruisstraat 1VERG0RDIJNEN. No. 79. Uitgave van DE ERVEN POOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 4 October 1882. Per drie maanden ,25. n u fr. p. p, ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. TH HUUR. Een kunstenaarskring, Nieuwsberichten. Van alles wat. Letitia's lijden. 'RIJZEN. jrood p. Kgr. 20 Ct. •Op.15 17 10 10% 11 12 55 25 a pakjes van Kgr. 12 itjes, Bollen, en gewone per etuk 2 Ijes en fijne ...per stuk 2% it(ENKEL per 10 stnks 10 t 20 10 sluitend verkrijgbaar waar steeds schalen en zijn, om de koopers cht te overtuigen, t. 1882. (958) rma CATZ ZOON, kel-A. emie Nationale", vrij» 'baar bij ILEM. pers tegen fabrieks- (959) SCHMIDT, sterdammunten uit eid en lagen prijs; toegepasten wor- iet genoeg voldoen costeloos geruild. n LORGNETS heid. des Dinsdags huize van den Heer [JM. (960) f5,-—. van alle Boek- l bekendheid is aan- (961) t worden op de /an De Erven naar bekwaam- persoon. Damast, Cretonne, li, etc., voor 3 volgende nieuw Festhoven. f 2.50 2.60 -.90 ;wikkeling proken bij raarsambt echt 3n buiten ejaargang —.50 —.70 —.75 4.50 Jioord-Zuidhollandsehe Stoomtramweg- Maatschappij s Haarlem—Lelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg.12.45, 3.10, 5.30 's avonds. Haarlem—Hillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50. 9.15 's avonds, ïlaarlemsclie Tramway-Maatscliappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 October 1S82. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17. 8.50 9.34*. 11.20, 11.41 12 1 's morgens, 1.14, 2.38+, 3.58, 4.13*. 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35+9.32, 9.58,10.48*, 11.3+ sav. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48+, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13+ 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28+. 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.— 8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 's morg., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 8.47 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 7.8, 9.32, 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. nteer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg 9 tot9 uur 's av. Voor de Postpakketteu van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.— 's morgens, 1 30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en aigemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.-*, 8.30'sav Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteckende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. Bakenessergraclit 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. 95. Huis ƒ400 p.j. terst. Bakkerstraat: 32. Huis /2.80 p.w. terst. Beeksteeg. 3. Huis 1,80 per week. Begijnestraat: 30. Benedenhuis f 400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p.w. terst. 95. Zolder 75 p.j. terst. Donkere Spaarne: Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Prankestraat 16. Boven achterk. ƒ1 p.w. terst. 39. Bovenvoork. ƒ1.50 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j.terst. Ged. Voldersgracht: 39. Werkpl. ƒ2.50 p.w. terst. 49Huis en tuin 400 p.j. terst Gierstraat 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. Groot Heiligland 27. Bovenvoork. f2 p.w. terst. Groote Houtstraat: 7. 2 Gem. of ongem. kam. f 20 p.m. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. ofNov. 105. Bovenh. ƒ450 p.j. 15 Nov. 176. Ongem. voor-en achterk/200p.j. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Hooimarkt 16. Kam. m. keuken f7 p.m. terst. Houtmarkt. 43. Bovenachterhuis 1,75 p. w. terstond. Houtplein 3. Huis ƒ350 p.j. terst. Jansstraat: 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Klein Heiligland: 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst. No. No. No. No. No. No. No. 28a. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Kleine Houtstraat; No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. No. 103. Bovenh. 250 p.j. terst. Kleine Houtweg; No. 1. Voork. m. alcoof/14 p.m.terst. No. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamersƒ225 p.j. terst. Korte Dijk: No. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Jansstraat No. 3. Voork. ƒ2.50 p.w. terst. No8Gemzit- en slaapk. 120 pmterst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat No. 36. Bovenwoning 2.50 p.w. terst. No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Hofstraat: No. lllrood. Pakhuis 150 p.w. terst. Lange Veerstraat No. 33. 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Huis met 75 M. grond ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven acliterk. ƒ1.25 p.w. terst. Noorder-Schooisteeg; No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oude Groenmarkt; No. 6. Gem. zit- en slaapk. 30p.m. Nov. Plantage; No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. HOiSiks i No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest; No. 11. Bovenh. ƒ230 p.jterst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 37. Benedenh. m. tuintje 250 p.j. terst. Rothuizen No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. f 5 p.w. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 31. Huis m. Tuin ƒ200 p.j. terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien,6 p.w. terst. Smedestraat No19Gemkamƒ30 ƒ40 en ƒ60 p.m Spaarne No4 7. Bovenh. m. tuin 400 p.j. Oet. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenachterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 52. Bovenh. /3.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Staten Bolwerk No. 8. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Van Marumstraat; No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. Wagenweg: No. 80. Benedenvoorkƒ2 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke; 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. Nov. Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizenƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41f. Bovenkamers 5 p.w. Oet. De kunstenaarskring, waarvan in de Haarlemsche'' courant met een enkel woord werd melding gemaakt, heeft zeker de aigemeene belangstelling van het publiek opgewektwant niet alleen is het een bewijs, dat onze stad steeds toeneemt in bloei, zoodat dergelijke instellingen in 't leven geroepen kunnen worden, maar ieder kunstliefhebber zal zich zeker ver heugen over den goeden invloeddie zulk eene vereeniging ook hier zal uitoefenen. Overal, waar de verschillende artisten bij elkaar komen, hunne gaven ten beste geven en zich aan elkanders gestrenge eritiek onderwerpenmoet de kunst wor den bevorderd. Dat de kunstenaars zelf deze gelegen heid gaarne hebben aangegrepen om zich meer onderling te verbroederenblijkt uit het feit, dat reeds terstond een twintig tal leden zich aansloten onder de kunste naars van naam. Schilder- en houwkunst; toonkunst en letterkunde vindt men in dezen kring vertegenwoordigd. Bij hunne wekelijksche bijeenkomsten wordt een deel van den avond gewijd aan voordrachten op elk gebied. Nu eens worden er een paar nummers muziek gemaaktof eene letter kundige voordracht gehouden, dan weer wordt er eene teekenportefeuille tentoon gesteld. Dat hier niet alleen eene keuze gedaan wordt uit de meesterstukken van anderenwaardoor men de uitvoering kan bewonderen, maar dat ook dikwijls de talenten zullen uitkomen door de uitvoering of tentoonstelling van werken van eigen compositie of vindingbehoeft nauwelijks gezegd te worden. Uit de getrouwe opkomst der leden mag men afleiden, dat die avonden recht ge zellig zijn, zooals dat in een kring van kunstenaars kan wezen. Ook kunstlievende leden kunnen tot een beperkt aantal in dezen kring worden opge nomen die dan niet alleen toegang zullen hebben tot de uitvoeringenwelke de kunstbroeders zieh voorstellen te geven, maar die ook nu en dan bij de wekelijksche samenkomsten geïntroduceerd kunnen worden. De vereeniging nu opgericht hoopt langzamerhand een fonds hijeen te brengen, waaruit een eigen lokaal kan worden aangekocht of gebouwd. Hierdoor zouden dan gelijktijdig, even als in de groote steden van het buitenland, vreemde ar tisten die hoe langer hoe meer Haarlem bezoekeneen pied a terre vindenwaar zij zich tijdens hun verblijf in de stad met onze kunstbroeders kunnen vereenigen. H. H. II. M. de Koning en de Ko ningin hebben Zondag met het kleine prin- sesjen de rezidentie wederom verlaten en zioli naar het Loo hegeven, waar de vor stelijke personen tot het laatst van Decem ber denken te verblijven. Met nagenoeg de gewone fraze heeft Z. M. Zaterdag geantwoord op het hem door eene kommissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden adres dier I Kamerter beantwoording van de Troon-1 rede. Bij de behandeling van het ontwerp- adres hebben nog verscheiden leden het woord gevoerd tot bestrijding en verdedi ging van het amendement der heeren de Savornin Lohman en Keuchenius op de onder wijs-paragraaf, dat nog weder met goedkeuring van de voorstellers een weinig gewijzigd was door den heer Sehaepman. De verklaringafgelegd door den minister van Binnenl. Zaken aangaande het gehalte zijner eigen vrijzinnniglieiden aangaande het standpunt van zijn ambtgenoot van Lijnden, die volgens hem antirevolution- nair in beginsel, maar niet in de praktijk wasgaf den heer Lieftinek aanleiding tot de vraag, of wellicht de heer Pijnacker Hordijk liberaal in naam en antirevo- lutionnair in de praktijk was. Zeker werd door de verklaring des ministers en de daarop gevolgde vraag onze ellen dige politieke toestand in al zijn naaktheid blootgelegd. Gelijk te verwachten was, werd het amendement verworpenen wel met 48 tegen 31 stemmen. Al de aanwezige antirevolutionnaire en Katholieke leden stemden vóór, alsmede de konservatieven, behalve de heer Oorver Hooft. Dat 9 van het adres van antwoord een warm debat zou uitlokkenwas te voorzien. De heer van der Hoeven wilde eene zinsnede in het ontwerp, waarin te kennen gegeven werddat „de omstandigheid, dat de hoofd trekken der regeling van het kiesrecht in de grondwet zijn aangewezende Kamer „de nadere ontwikkeling van 's Konings plannen met te meer verlangen deed ver beiden schrappen. Deze wenk behoorde volgens hem in een weêrklank-adres niet thuis. Namens de Kommissie werd op het behoud dier zinsnede aangedrongen, en onder de leden der Kamer openbaarde zich vrij wat verschil van gevoelen. Zelfs de Ministers van Pin. en Binnenl. zaken - meenden zich in de diskussie te moeten mengen. Zeer kras sprak de heer van Houten. Hij wees er op, hoe het votum j der Kamer van 24 Mei de Kroon had vrij gelaten in de keuze der middelen tot kies wetwijziging. Als 't kind dat tusschen twee lekkernijen had te kiezen, had de Regeering beide alternatievenèn kieswet wijziging èn grondwetsherziening genomen. Dat ging niet aan. Wilde men grondwets wijziging, dan moest men den weg van den heer Tak opgaan. Nu kwam men van bestrijding tot misleiding. En dat kon gevaarlijk worden voor de Monachie. Be strijding eener volksbeweging algemeen stemrecht kon tot de overwinning leiden, misleiding niet; daaruit kon slechts, als de revolutie kwam, die de Minister van Justitie in deze eeuw nog verwachttede val voortvloeien van de Monarchiewat spreker niet wenschte. Daarom waarschuw de hij. De Monarchie was ontbladerd pas op, dat zij niet ontwortele! En daarvoor bestond gevaarnu de Krizis maanden had geduurd wegens de afwezig heid des Konings. De Min. van Fin., die de gravenkroon van den Koning had aanvaardmoest wel bedenkenwat hij den Koning aanraadde. Versterking der plutokratie was een gevaar voor de kroon. De omstandigheiddat de liberale partij nog niet kan optredenweer hield spreker van het voorstellen van een votum van wantrouwen maar de Regeering zou zich zelf vastwerkenen de liberalen konden zoolang wel wachten. 't Spreekt van zelf, dat Graaf van Lijnden zich eene beschuldiging van misleiding niet liet aanleunen. Hij kwam ook op tegen het werpen der verantwoordelijkheid van de Krizis op den Koning en nam die geheel voor rekening der Regeering. De heer van Houten noemde dat eene fraze. Het amendement werd verworpen met 44 tegen 29 stemmen. Het geheele adres van ant woord werd aangenomen met aigemeene stemmenop 2 na die van de heeren Haffman8 en Bahlmann. Vervolgens werd de motie van den heer van Houten„De Kamervan oordeel zijnde, dat 's Lands belang de openharing vordert van de bescheiden betreffende de ministerieele krizis van dit jaar, gelijk mede van die van 1879, gaat over tot de orde van de dag." De Min. van Fin. kwam krachtig tegen dezen eiseh op de gevoelens der leden waren verdeeld, en de motie werd met 49 tegen 24 stem men verworpen. Vrij zeker moet het zijndat tus schen Engeland en Duitschland, min of meer buiten Frankrijk om, onderhande lingen geopend zijn over de regeling der Egyptiesche kwestie. Volgens de offici euze Pall Mall Gazette is het, al wordt Duitschland in de zaak betrokken, geenszins de bedoeling der Engelsohe Regeeringte breken met Frankrijk. „Vriendschap met allen maar alliantie met niemand" acht dat blad de meest wenschelijke leuze voor Engeland. Terwijl te Kaïro officiers-wedrennen werden gehouden, welke door eene tal- looze menigte werd bijgewoond, hoorde men op eens eene geweldige ontploffing, door eenige kleinere gevolgd, die op salvos van geschut geleken. Twintig minuten daarna hoorde men weder eene verschrikkelijke ontploffing. Arabierenen Europeanen namen verschrikt de vlucht. Er schijnt een trein met krijgsbehoeften dicht bij het spoorwegstation te zijn ont ploft. Men zegt, dat er dertig mensehen bij omgekomen zijn. De wedrennen werden gestaakt, en er heerschte groote ontstel tenis. Men meentdat de ontploffing het gevolg is van de buitengewone hitte 106 graden Fahrenheit. De verstandhouding tnssehen Enge land en de Porte is tegenwoordig boven verwachting vriendschappelijk. De Porte heeft in eene nota aan den Britschen gezant de hoop uitgesprokendat de vriendschapsbanden, welke heide landen vereenigt, nog nauwer zullen worden toegehaald. General Wolseley zal waarschijnlijk nog maar een paar weken in Egypte vertoe ven. Na regeling van de meest dringende aangelegenhedenkeert de opperbevelheb ber naar Engeland terng. Hij kan thuis komende Caesar het „veni, vidi, vici" naspreken. Een badgast op Helgoland heeft uit de zee opgevischt een ouden schoenop welken zich zware bundels zeeanjelieren hebben ontwikkeld, 't Aquarium te Ham burg is er meê verrijkt. Dat van Artis te Amsterdam, bijna gereedhoudt zich voor zulke oude schoenen aanbevolen bij de badgasten-visschers onzer talrijke bad plaatsen aan de Noordzee. Gambetta is in Grauwbunderland en ziet er zeer welvarend uit; hij trekt zich de wereld (Naar het Engelsch -van d. c. murray.) 2) Wanneer de deugd niet gewonnen had, kocht hij soms kostbare geschenken voor haar; doch dat geschiedde alleen maar in den beginne; en later, als hij verloren had, schold hij haar vaak als hij thuis kwam, uil voor al wat leelijk was, en het duurde niet lang, of hij sloeg haar soms. Een tijdlang was hij gelukkig in het spel, en kreeg de arme Letitia meer horlogesarmban den en brochesdan een dozijn vrou wen te gelijkertijd had kunnen dragen, Zij plachtwanneer hij naar de speel tafel was, op die voorwerpen te zitten turenze met tranen in de oogen te kussenen ze aan te passen met een gemengd gevoel van liefde, ijdelheid en smarl. Maar toen de fortuin den Majoor den rug was begonnen toe te keeren, verdween al dit moois met het overschot van zijne aardigheid en vriendelijkheid. Wanneer daar na mid dernacht een angstig gegil werd ge hoord in de kleine villa, welke de Majoor voor het seizoen had gehuurd, dan wisten de dienstboden wel, dal mijnheer had verloren aan de speel tafel en mevrouw moest boeten voor zijne verliezen. En dit alles werd zoo ruchtbaar, en er werd zooveel over gesproken in de anders niet zoo kies keurige hoogekringen te Baden-Baden, dat ieder het gezelschap van Majoor Barclay vermeed, en dat zijne vrouw een voorwerp van aigemeene deernis werd. Op zekeren morgen zat Letitia alléén aan de ontbijttafel, met een brief van haar ongehuwde tante vóór zich, te schreien, niet luidruchtig, maar met stille smart. Zij bood zoo een schouw spel waarmee iederdie maar eenig gevoel hadmedelijden zou gekregen hebben; en terwijl hare tranen het schrift van den brief onleesbaar maak ten, kwam de Majoor binnen. Hij stond niet vaak vroeg genoeg op, om aan het ontbijt te kunnen deelnemen, maar bij deze gelegenheid vertoonde hij zich vroeger dan gewoonlijk, daar hij den geheelen nacht met kaartspelen had doorgebracht. We hebben gezegddat ieder het gezelschap van Barclay ver meed maar 't spreekt van zelf, dat dit niet toepasselijk was op een aantal schaamtelooze zwendelaars, die zich als altijd te Baden-Baden ophielden. Er is geenmensch, met wien volstrekt niemand wil omgaan zelfs de beul kan altijd nog wel gezelschap vinden. „Waarover zit ge nu weêr te jan ken?" vroeg de Majoor. „Als een man thuis komt, houdt hij er natuurlijk van, daar tenminste een vrolijk gezicht te zien." „Reginald," sprak de vrouw op deerniswekkenden toon, „wees niet boos op me!" „Boos?" antwoordde de verstoorde echtgenoot. „Ge zoudt een seraf boos maken. Wat reden hebt ge, om daar weêr te zitten janken Letitia wischte ongemerkt haar oogen droog. T,Ik heb van morgen een brief ont vangen van Tante Lucretia," antwoord de zij. „En wat duivel is er met haar aan de .hand?" vroeg de Majoor op een toon, waaruit wel was op temaken, j dat hij er niet veel belang in stelde, hoe het met tante Lucretia gesteld was. „Niels, lieve, niets," zeide Letitia. „Zij schrijft slechts, hoezeer het haar verheugt, vernomen tc hebben, dat ik zoo zoo ge luk kig ben." En zij begon weder te schreien. „Ge ziet er waarachtig ook wel naar uitbrulde de Majoor met een hevi- gen vloeken verschrikt kromp zij in een onder zijn opgeheven hand. Regi nald bediende zich soms van uitdruk kingen waarvan zij de beteekenis niet eens kende, en waarvan zij slechts ver moedde, dal ze gebruikelijk waren onder militairen. „Ge zult nu lijd in overvloed krijgen, om op je eentjen le zitten janken. Ik ga voor een dag of wat naar Engeland. Ik zal, denk ik, wel een veertien dagen wegblijven." „Mag ik méégaan?" vroeg zij, of schoon zij met doodelijken angst voor hem vervuld was. „Neen, ge kunt niet méégaan," antwoordde hij op spottenden toon. „Indien mij ter oore mocht komen, dat gij gedurende mijn afwezigheid Baden verlaten hebt, dan zal ik Hij zeide niet, wat hij dan doen zou, maar hij had zich al meer dan eens wreed ge noeg ten haren opzichte beloondom haar te doen sidderenen zij wist niet, waartoe hij in staat was. Tot op heden had hij haar nooit werkelijk geslagen, terwijl hij nuchter wasmaar zij kon niet weten, wat er gebeuren zou. „Ik ga naar Engeland om zaken, en ik wil geen last van je hebben. Ge moet aan je tante Lucretia schrijven en haar mededeelen, dat je dierbare Reginald haar een bezoek zal komen brengen, en dat hel. je zeer spijl, dat ge jc niet sterk genoeg voelt, om zoo haastig de reis heen en terug te doenen ge moet haar verzekeren, datje dierbare Reginald in alles naar je verlangen voorzien heeft, en dat ge allerliefste vrienden hebtzoodat ge je gedurende Reginald's afwezigheid volstrekt niet eenzaam zult gevoelen. Ik ben van plan om twee uur te vertrekkenen ge hebt dus tijd in overvloed om dien brief te schrijven. Ik zal hem lezen en hem op den post bezorgenvoordat ik op reis ga." Zij was zoo bangdat zij hem ge hoorzaamde, ofschoon zij den brief met zijn leugenachtigen inhoud drie maal moest overschrijven, omdat zij hem lot tweemaal toe met hare tranen onleesbaar had gemaakt, Toen haar echtgenoot kwam om hem te lezen scheen hij te meenendat de in den brief bevatte betuigingen van genegen heid voor den dierbaren Reginald niet bizonder opgewekt waren, wat in de gegeven omstandigheden niet meer dan natuurlijk was. „Gij zult me toch eens schrijven, terwijl ik afwezig ben, niet waar, lief kind?" vroeg de gemeene kerel op spottenden toon. „Ja, lieve," antwoordde Letitia, die hem nauwlijks dorst aanzien. „Geef me al het geld, dat ge hebt," hernam hij een oogenblik later; „ik mocht eens niet genoeg hebben. Gij zult aan niets gebrek hebben—ge hebt krediet genoeg voor veertien dagen." Zij gehoorzaamde hem vol vreeze en beven, en hij ging zijns weegs, terwijl hij haar in tranen achterliet. Zij waren omstreeks dezen tijd bijna vijf maanden getrouwd geweest, en tranen waren gedurende dezen tijd zulk een gewoon verschijnsel geweest, dat zij haar eigentlijk voorkwamen tot het huwelijksleven te behooren. Gedurende twee of drie dagen ge voelde zij zich eenzaam en rampzalig, maar langzamerhand begon, daar zij nog niet geheel verbrijzeld was naar den geest, haar jeugdig hart zich wat op te beuren, en begon zij te hopen, dat hij, als hij terugkwam, wat aardiger voor haar zou zijn, en te bedenkenhoe lief en geduldig zij altijd zijn zouen hoe zij al het moge lijke zou doenom hem tot vriende- j lijk heid te stemmen, en om hem van den drank en het spel af te houden. Een kanarievogelljen had evengoed kunnen beproeven een ratelslang, als zij den Majoor te temmen maar hoe kon zij wetenwat vreeselijk soort van man hij was Er zijn maar weinig vrouwen, die zich eene voorstelling kunnen maken van zulk een manen zij zijn niet van het soort, waarmee we kennis begeeren te maken. Er wa ren maar zeer weinig ondeugden, welke den Majoor niet eigen waren, en zoo hij deugden bezat, hij had ze gedurende zijn aardsche loopbaan zoo zorgvuldig verborgen gehouden, dat niemand er ooit eenig spoor van had kunnen ontdekken. De optimist moge 't ontkennen maar er zijn zulke man nen teleurgestelde egoïsten, die den verkeerden weg hadden ingeslagen, om hun doel te bereiken, en die even weinig vatbaar zijn voor beschavende invloeden, welke dieper dan de huid doordringenals een alligator dat zou zijn. Met min of meer vertoon van ontroering verklaart de beschaafde maatschappij dit soort van lieden voor dood. De meest volkomen filanthroop zal een cobra of ratelslang dooden, als hij er kans en moed toe heeft en dat is, uit het oogpunt der slang bezien, ongetwijfeld betreurenswaar dig. Als zoo'n slang spreken konzou zij waarschijnlijk evenveel aanspraak maken op het recht om te leven ten koste van uw leven, als gij dat kunt doen op uw recht om te leven ten koste van haar leven. Maar op haar gevoelen wordt geen acht geslagen want zij is in de minderheid. Er woonde omstreeks dezen lijd te Baden-Baden zekere schoone en veel vertoon makende dame, die toegang had tot de aanzienlijkste kringen, waarop dan ook zonder twijfel de Princesse de Grandequeue recht had. De Prins de Grandequeue was tegenwoor dig het hoofd van een der oudste en meest geachte Belgiesche families. Het publiek beweerde, dat hij eene més alliance gedaan haden misschien was dat ook wel het gevalmaar hij had geld betrouwd, en geen prins kan naar de vereisehten van zijn stand leven van twee duizend francs 'sjaars en van den ouderdom en het aanzien zijner familie. De vader der prinses was zoo ver standig geweest, deze wereld een maand voor het huwelijk le verlaten hij was geen soort van schoonvader, waarop een prins trotsch kon wezen en de jonge dame had nu de volle beschikking over haar geld gekregen. De heer Anthony P. Kain had zijn rijk dom bijeengegaard in de beste dagen van Friscoen men vermoedde, dat hij een miljoen pondsterling had nagelalen. Wordt vervolgd)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1