AARLEMSCH 1000.- kleeden. ■Enveloppen 1 December f2.15 PSCHAPPÏJ nscho Brood- on olfabriok, Wollendekens. ÏNDERKLEEDEN m, adres enz. en ƒ3.50. ISP** I Postpapier „1,-. l SOEST erij.Amsterdam, Cittert Zonen, Ilaarlem. enLeerdoek. IPE» ZOOM. 'ANDER'S Magazijn. rnpleisters .elseilen. No. 89. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 8 November 1882. Per drie maanden ,25. fr. p. p. —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gei Oudegracht 86, Advertentiën van 1-5 regels 25 cent, elke regel meer 5 cent, groote letters naar plaatsruimte. TE HUUE. Van alles wat. N ieu wsberichten. Letitia's Lijden. ADVERTENTIËN A. L. EYSERIÏTCK, S. VEEU Es., J. H. KERSTEN Dr. H, B, TJEENK WILLIUK, J, J, HERBERT en A. P. VAU EE WATER, Departement Haarlem DINSDAG 14 November 1882, IDPRIJZEN. webrood p. Kgr. 19 Ct Krop.14 B 16 10 10% li 12 55 25 t in. pakjes van Kgr. 11 Ladetjes, Bollen, pjes en gewone per stuk 2 roodjes en fijne per stuk 2% tiuit(ENKEL .per 10 stuks 10 LUit 20 10 uitsluitend verkrijgbaar pots waar steeds schalen anden zijn, om de koopers ewickt te. uvertuigen. lovember 1882. (531) INWONING wordt aangeboden tegen Brieven onder letter V ndelaar G. VAN" DEN Houtstraat 45. (532) enkel Caoutchouc. (533) ^•^3 Kruisstraat. sofdenƒ5, 'nng van alle Boek- ken. neen bekendheid is aan- ig- (534) ;en een belangrijke partij Migste qualiteiten. Izeilwelke bestand zij n ïrsgesteldheid, dat it barsten in de koude in de warmte. (535) vichtige uitvinding heeft ioctor LEFRIES gedaan, i een Ekstoroogen- dke binnen drie dagen, ite pijn ieder Eksteroog )rgoed verwijdert, waar voor zóóver garandeert, die na het gebruik dezer ksteroogen heeft, eene 00.contant uitbetaalt, m ook beweerd worden lige middel is dat met ;an worden aangewend. inclusief Penseel en fl. 1.Depót voor Heer H. SELLE, beerstraat 1Buiten de toezending. (536) 'oor ffufskameps on sterke kwaliteit. KAANSCHE nhoudende 3 stuksmet g, 15 Cents. Alhier ar bij J. VAN DE I. (538) ag in fijne en ordinaire Velvet, Gobelin, Damast en Fla- 3ts. (539) .PEN Zoon. tterd. Sohouwburgloten. nog te bekomen a 0.50 TERT ZONEN. (540) :hel- en Kolenbakzeilen le kleuren. (541) EB&»S» Magazijn*. ïioord-Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg.12.45, 3.10, 5.30 's avonds. Haarlem—Hillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Maatscliappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 s av. Uit den Hout 8.— 's morg. tot 10.50 s av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem I November 1882. Naar Amsterdam: 7.8.34, 8.55, 9.38*, 11.20, 11.44+, 12.1 's morgens, 1.14, 2.35+, 3.58, 4.13*, 4.44, 5.48, 6.40, 7.17, 7.34+ 8.46*, 9.32,10.36* 10.54+ s av. Naar Rotterdam: 7.53+, 8.37', 9.3, 10.16* 's morgens, 12.17+, 12.431.41*. 3.27*, 4.18, 5.30+, 5.39, 8.3. 10.19* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinenal leen le en 2e klassedie met ook 3e klasse. Naar den Helder: 6.43, 9.59 's morgens, 1.26 tot Alkmaar, 4.49, 8.44 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.55, 10.18, 11.18 'smorg., 1.30, 4.52, 8.5 'savonds. De trein van 11.18 alleen des Zondags. Van Zandvoort: 8.30, 10.50 's morgens, 12.49, 4.19, 6.15, 9.3, 'savonds. De trein van 12.49 alleen des Zondags. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregoling van het Postkantoor. 1 Nov. 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uHr 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Cbristelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der kulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Peestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.409.'s morgens 12.5, 4.10, 5.20, 10.'savonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 'savonds. murn immnm 5D:E J^AAAIRG-AAISrG- 1883. Verschijnt: DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Abonnementsprijs p. jaar bij vooruitbetaling I.met Scheurkalender. p. drie maanden0.25 zonder Scheurkalender Het blad wordt van heden tot 1 Januari a. s. GRATIS bezorgd aan hen die zich voor het geheele jaar 1883 abonneeren. Elk inteekenaar op den jaargang 1883 ontvangt als premie een uitmuntenden Scheurkalender met Spreuken Versjes enz. Anegang No. 10. Bovenhuis ƒ225 p.j. terst. No. 19. Gem. kam. ƒ20 p.m. Nov. Antoniestraat. No. 38. Loods a. h. water f 4 p. w. terst. No. 21. Een Bovenhuis terstond. A Q+prctrnnt. No. 1 en 17. Huis met Tuin ƒ2.75 p. w. terst. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat No. 26. Bovenk. 2.75 p.w. Frankestraat No. 16. Bovenaohterk. ƒ1 p.w. terst. Gasthuissingel No. 48. Huis m. tuin f350 p.j. Eebr. Gasthuisstraat. No. 19. Achterk. ƒ1.25 per week terstond. Ged. Oude Gracht: No. 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. No. 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j. terst. No. 128. Huis m. tuintje/ 500 p.j. terst. Gierstraat: No. 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. Groote Houtstraat: No. 105. Bovenh. ƒ450 p.j. 15 Nov. Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken fl p.m. terst. Klaverstraat No. 14. Huis ƒ2.50 p.w. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Heerenstraat: No. 14. Bovenhuis ƒ2 p.w. terst. Korte Jansstraat No. 8. Gem. zit-en slaapk. 7 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. terst. Lange Heerenvest: No. 138. Erf met loodsen ƒ12 p.m. terst. Leidsche Vaart: No. 54. Benedenh. 275 p.j. Nov. Leidsche Vaart, Hoofdstraat: No. 9. Huis met tuintje ƒ16 p.m. Nov. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven ackterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Raamstraat: No. 2. Werkplaats ƒ2.50 p.w. 15 Dec. Olieslagerslaan No. 1. Huis ƒ1.75 p.w. terst. Oude Groenmarkt: No. 6. Gem. zit- en slaapk. 30p.m. Nov. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 pe,r jaar terstond. Rozenlaantje: No. 12. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. Schaehelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien,/6p.w. terst. Schootersingel No. 47. Huis met tuin ƒ450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin /450 p. j. torst. Smedestraat No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60 p.m. Spaarne No4 7. Bovenh. m. tuin ƒ400 p.j. Oct. •No. 74. Bovenhuis ƒ400 p.j. febr. '83. Spaarnwouderstraat No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenli. ƒ221 en 195 p.jterst. Voortingstraat: No. 37. Benedenwoning ƒ2.60 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p .jterst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. torst. Wolstraat No. 17. Ben. winkelh. ƒ6.50 p.w. half Nov. Zijlweg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 41e. Bovenkamers ƒ5 p.w. oct. Eene S7jarige vrouwde weduwe van Oest te Haarlem beleefde de zeldzame gebeurtenis, dat drie harer kleinkinderen op éénen dag te 's Hage in 't huwelijk traden en onder dezen een harer klein zoons met eene harer kleindochters. Zij beleefde 't niet alleen, maar was zelve nog getuige van de plechtigheid, daar zij de kracht en den moed had, om op haar ouden dag het reisje naar 's Hage te ondernemen. De millioenen-juf- frouw, in de tweede koopstad des rijks in hechtenis, is door de arrondissements rechtbank der eerste veroordeeld tot be taling van ƒ1400.aan de firma Wam- stekervan der Gant voor een wèl ge- kochten maar niet betaalden juweelen armband. De vier restaurants te Londenvoor vegetariërsd. i. zich van vleesch onthoudende gasten bestemdtel- I len ruim 2000 vaste bezoekers. Over-1 vloedig is de oogst van knollen in Fries- land; de beetwortelsuikerfabriek te Arnhem verbruikt dagelijks 150.000 K. G.die te Houtrijk en Polanen is weêr in vollen gangde lucifersfabriek op Sandybei'g in Zweden levert 20000 doosjes per dag; alles gaat best in de beste der werelden. Ook minister van Lynden wordt weêr beter, en dan, last not least krijgen wij weldra eene nieuwe kieswet! Neen! nog zijn de gunstige tijdingen niet ten eindeZ. M. verschaft honderden handen werk op 't Loote Soestdijk en op Oranje- Nassau; de prins van Oranje koopt van de gemeente 's Gravenhage voor goeden prijs een paleis waarvoor zijn hart van piëteit is vervuldde Barents is behouden binnen; maar de Adder? De Ameri- kaansche machinist, die vele slagtoffers van den vuurdood reddeis zelf het slagtoffer geworden van zijne edele daad de hollandsche machinist die door zijne onattentie mensehen van 't leven be roofde en meerdere voor 't leven onge lukkig maakteis veroordeeld tot6 maanden celstraf. - Op de vrouwenten toonstelling te Pest zijn de tien schoonste bekroondaan de toebereidselen tot de internationale koloniale tentoonstelling is men zeer druk bezigvan eene afdeeling „vrouwen" hoort men niet. De beautés van alle natieën vereenigd zouden anders vele bezoekers hebben. Te Crefeld is de 80.000ste inwoner geboren en feestelijk ontvangen. Mevrouw Wallace bedankt er voor om de schoone cireassische jonge vrouw in huis te nemen, die haar echt vriend de amerikaansche gezant te Kon- stantinopel van den Sultan ten geschenke ontving. Of ze gelijk heeftTe Dalerveen wil niemand voor 750.— 's jaars hoofd worden. Op zijn bui tenverblijf te Heemstede is overleden Mr. Johannes Commelin Jr., oud-notaris en warm vriend der botanie. Van kaapsehe en nieuw-hollandsohe gewassen maakte hij veel werk, maar liefst zonder veel van zich te laten spreken. 't Han delsblad heeft zijnen lezers voor 't eerst in 50 jaren goeden morgen gewenseht. Jhr. C. van Citters, burgemeester van Nieuweramstel heeft zijne woonplaats ge vestigd vlak tegenover eene belt op den Overtoomdie volgens de annexatie-vrien den reeds Vondelkade moest heeten. Te Haarlem heeft men groote plannen van schoolbouw. Negen raadsleden hebben ze beraamd zal de raad „ja" zeggen? Musquetier, sergeant en ontdekker van den moordenaar van den jeugdigen Boo gaard is door Z. M. benoemd tot tweeden particulieren secretaris. Tiel is ge zegend met een nieuw gebouw voor recht bank en kantongerecht, alsmede met aansluiting aan 't spoorwegnet. Tiel is buiten zich zelve van verrukking, maar de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij vlagt niet. Leve de concurrentieDe brood en banketbakkers hebben eene tentoon stelling gehouden te Stuttgart. Aan onzen landgenoot v. d. Scheer te Dokkum is een diploma eerste klasse toegekend. Te Zuidlaren, op zijn landgoed Laar woud, is overleden Mr. L. Graaf van Heiden Reinestein, sedert 1867 Kommis- saris des Konings in de provincie Gronin gen oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor de vakature-Engels in deProv. Staten van Noordholland is door de antire- volutionnaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam Kandidaat ge steld Dr. F. L. Rntgershoogleeraar aan de vrije Universiteit, en Mr. Th. Heems kerk tot Kandidaat voor den Gemeenteraad. Het Engelsohe Lagerhuis heeftna een driedaagsch debat het amendement van den heer Gibsonstrekkende tot het eiselien eener meerderheid van twee derden voor de cloturemet 322 tegen 238 stem men verworpen. De Britsche Regeering heeft haar gezant te KonstantinopelLord Dufferin, naar Egypte gezondenom daar den toe stand te regelen. Dat de Porte het erg onaangenaam vindt, dat men in Egypte de zaken gaat regelen, zonder dat men haar veroorlooft, zich er in te mengen, ja dat Engeland het durft wagen zijn gezant te Konstantinopel met dit doel afte vaardigen naar Egypte, dat nog altijd onder de Snzereiniteit van Turkije heet te staanhet laat zich wel hegrijpen. Zij heeft dan ook alle pogingen aangewend, om het vertrek van Lord Dufferin te keerenmaar 't heeft niet mogen baten. Intusschen heeft Sir Charles Dilke in het Lagerhuis de geruststellende verklaring afgelegd, dat de buitengewone zending, waarmede Lord Dufferin in Egypte belast is, geen verandering in de diplomatieke betrekkingen tusschen Groot-Britanniê en Turkije teweegbrengt. Uit de verdere instruktie van het proces-Arabi blijkt al meer en meer de dubbelhartige roldie de Sultan in Arabi's staatsgreep heeft gespeeld. Volgens een getuigenis van den sekretaris des minister- raads werd Derwish-pacha naar Egypte gezonden met tweeërlei soort van instruk- tieën volgens de eene moest hij opentlijk tegen Arabi optreden, maar volgens de andere had hij tot taakde nationale partij Arabi's aanhang aan te moedigen, 't Bevestigt zich dus wat men niet zonder reden vermoeddetoen de Porte tegelijker tijd aan den Khedive en aan Arabi rid derorden zond. De opstand in de Egyptiesohe pro vincie Soedan door een zoogenaamden profeet verwekt deed velen vreezen, dat Engeland niet zou kunnen volstaan met de door Sir Garnet Wolseley en zijne dapperen behaalde zegepraalen dat wel licht eene tweede expeditie noodig zou kunnen worden. Gladstone heeft echter in het Parlement verklaard, dat Soedan niet binnen den kring van Engeland's verantwoordelijkheid ligt, zoodat Enge land daarvoor geen manschappen beschik baar zal stellen. Nog voortdurend hoort men van onrust en beroering in Frankrijkmaar de vrees voor eene Socialistiesche om wenteling, die zich aanvankelijk van vele gemoederen had meester gemaakt, schijnt toeh van lieverlede te wijken. Wel zijn de Socialisten er in de weer, maar gelukkig is het verhand tusschen de ver schillende groepen van dien bond te Pa rijs bestaan niet minder dan 50 zulke groependie echter samen maar een dui zendtal leden omvatten niet stevig, en dit maakt het voor de politie gemak kelijk de beweging den kop in te drukken. De anti-semitiesche partij te Berlijn maakt groote toebereidselen voor een aan staande Joden-jacht in zake de verkiezin gen voor den Gemeenteraad. Men zal beproeven het Joodsche element daar zooveel mogelijk te weren, 't Zal een moeilijk werk zijn. Yan Regeerings- wege wordt de ontbinding vergoelijkt door de noodzakelijkheid eener betere indeeling der Kiesdistrikten. Nu laat dit laatste wel wat te wenschen over, maar de ware reden van de hernieuwing is eene poging om aan de Fortschritts- partij den voet dwars te zetten. Te Dresden zitten op dit oogenhlik 3 sociaal-demokratiesche afgevaardigden in de gevangenis, de HH. Bebel, Lieb- knecht en Hasenclever. De samenstelling en de getalsterkte in de nieuwgevormde Italiaansche Kamer verschillen weinig van die der vroegere Kamer; toch zal de nieuwe een ander karakter vertoonen. De nieuwe Kamer zal o heerlijk konstitntionneel ideaal een eensgezinde meerderheid aan een de gelijke regeering kunnen geven. De Radi- kalen hebben maar een lOtal zetels ge wonnen. Eene vreemdsoortige verkie zing heeft daarbij plaats gehad. Zekere Coccapieller, redacteur van een schandblad te Rome, die thans wegens eene vecht partij in de gevangenis zit, is gekozen, 't Volk achtte den man tooh goed genoeg, om zitting in de Volksvertegenwoordiging te nemen, 't Is te hopen, dat hij als zoo danig meer de vormen zal weten in acht te nemen, anders kan men in de Itali aansche Kamer nog wondere dingen te gemoet zien. De berichten uit Belgrado, Servië's hoofdstad, zijn vrij onrustwekkend. Zon dag ontving Koning Milan de deputatie uit de liberale partij. In warme bewoor dingen verklaarde hij, dat de samenwer king van liberalen en progressisten nood zakelijk was, om het radikalisme te over winnen. Men verwacht, dat Ristic weder aan 't bewind zal komen, wat onder de tegenwoordige omstandigheden wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat de verhouding tusschen Natal en den Transvaal zeer gespannen is. De houding van den Goeverneur Bulwer tegen de Transvaalsehe republiek moet alleron- vriendelijkst zijn. De HH. Joubert en P. Kruger hebben beiden de Kandidatuur voor het presidentschap aanvaard. De dappere medestrijders zijn dus thans mede dingers geworden. (Naar het Engalsch van d. o. Murray.) 12) Indien ooit aan een menschenkind een ongestoord levensgeluk ten deele viel, dan zou men gezegd hebben, dat de Bisschop de gelukkige man was, aan wien het ten deele was gevallen. Zijn zoons waren bedaarde, hoogst fatsoenlijke jongelieden zijne dochters aanvallige vrome jonge dames; hij bezat meer geld dan hij ooit noo dig kon hebbenzijn hoogste eerzucht was bevredigd geworden, en het leven, dat hij leidde, was naar zijn zin, en hij gevoelde zich thuis in zijn werk. En toch benevelde een vreeselijke zorg 's Bisschops hoofder knaagde een angst aan zijn harteen angst, zoo ijselijk, dat het hem soms te moede was, of alleen de gedachte daaraan hem waanzinnig' maken zou. Hij was in Londen op een dag in 'n de maand Mei, en bij wijze van wonder scheen de zon. De stads-mus- schen tjilpten huiten het venster van zijne kamer in het stemmige ouderwetsche hotel in het West-end, waarin hij zijn intrek genomen had. Aan het einde van de korte straat, waarop zijne kamer het uitzicht had breidde zich een groen grasperk uit, en de breede bladeren van eenige kastanjeboomen ritselden zachtkens in den wind. Hij staarde daaropen zijn voorhoofd was beneveld, als zag hij er iets van, en 'twas of hij in de verte een dreigend spookbeeld zag. Toen er aan de deur zijner kamer geklopt werdkwam hij tot bezinning, en riep hij: „binnen!" ,,Er is een heer, die Uwe Lordschap wenscht te spreken; hij zegt, dat hij door u hier bescheiden issprak een deftige kellnerdie er nog stemmiger uitzag dan de Bisschop zelf. ,,Laat hem hier binnenkomen," antwoordde de Bisschop, en de kellner verwijderde zichom na verloop van eene minuut terugtekeeren met een geestelijke van middelbaren leeftijd, wiens gelaat een ietwat wereldsche uitdrukking' had, een geestelijke, die zijne roeping' scheen gemist te hebben, altijd te oordeelen naar zijn voorkomen, dat iets hards en scherps, alsmede iets arglistigs had. Een zonder ling geheel met deze gelaatstrekken vormde een bij dezen persoon in 't oogvallende waardeering van zijn eigen verdiensten. Hij boog voor den Bisschop, en daarop deed hij iets, dat men van een geestelijke zoo niet verwacht zou hebben. Hij deed deur op slot, zóó zacht en zóó voorzichtig, dat niemand er iets van hooren kon, en nadat hij zachtkens den sleutel uit uit het slot gehaald hadging hij op zijn knieën liggen, en luurde door het sleutelgat, blijkbaar om le zien, of er zich iemand in den gang bevond. Vervolgens stak hij den'sleutel weêr even voorzichtig er in, als hij hem er uitgehaald had, en kwam al sluipend, zonder eenig gedruischevenals een katnaar den Bisschop toe. „Hebt ge uw onderzoekingen ten einde gebracht?" vroeg de Bisschop, doodsbleek, en fluisterend met schorre stem. ,,Ja," antwoordde de ander, zoo zacht, dat men 'Inauwlijks hooren kon. „Deel me terstond het rezultaat mede," hernam de Bisschop op den zelfden toon. Zijn gelaat was groen achtig bleek, en liij drukte zijn handen tegen zijn hart aan. „Uwe vermoedens zijn gebleken waar te zijn en dat wel zonder eenigen twijfel," antwoordde de ander. De Bisschop liet zich in een armstoel nedervallen, en steunde hoorbaar. De vreemde geestelijke stond er bij met eene merkwaardige kalmte en zelfbe- heersching. Men zou, hem ziende, gezegd hebben, dat hij gewoon was zich te bewegen te midden van too- neelen als dit, zoo weinig ontroerde hem hetgeen hij zag en hoorde, zoo weinig scheen hij er belang in testellen. „Valt er niet meer aan te twijfelen?" vroeg de Bisschop, zonder de oogen op te slaan. „Er valt niet aan te twijfelen," antwoordde de ander, een snuifjen nemende. „Ik kan het niet geloovensteunde de Bisschop. „Ik wil het niet gelooven. 't Kan onmogelijk waar zijn. De ander nam nogmaals een snuif jen en klopte op zijn doos, alvorens haar weêr in zijn zak lesteken, met zulk een beslistheid, als wilde hij zeggen„en toch is 't waar." Verder deed hij alsof hij de uitroepingen van den Bisschop niet gehoord had. „Gave de Hemel," riep de Bisschop, opstaande, uit, „dat ik van uwe diensten nooit gebruik gemaakt dat ik u nooit gezien hadDe ander trok zich blijkbaar deze woorden even weinig aanals hij 't zich de vorige gedaan had. ,,Dat is natuurlijk, mylord," ant woordde hij bedaard, „dat is geheel natuurlijk." „Lieden van uw soort," hernam de hoogwaardigheidsbekleder, terwijl hij de kamer op en neêr liep, „leggen zich er op toe, argwaan te wekken bij mannen en vrouwen, Hoe kan ik welen, of niet misschien die eerste naamlooze brieven mij ook door u toegezonden zijn ?Welke laaghartigheid is er ter wereld, tot welke gijlieden niet in staat? Een spion! een „Houd u bedaard, mylordsprak nu de vreemdsoortige geestelijke. „Dat is niet mijne manier van handelen. Wordt vervolgd.) HAARLEM, 1 November 1882. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de Commissaris van Politie te Leeuwarden bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snyder, be varende het praamschip Stijntjegeladen met 900 hectoliter aardappelen, den 26 Oct. J. 1. met gunstigen wind uit de Lem mer naar Utrecht vertrokkendoeb aldaar niet aangekomen. Men vermoedt verduiste ring der lading. Gisteren Maandag namiddag is een 6 jarig knaapje aan de Ged. Oude Gracht overreden door een tweewieligen groente wagen, waarbij een der wielen over het linker beentje is gegaan dat daardoor werd gekneusd. Naar men uit goede bron verneemt, zal de eerstvolgende uitvoering van de Baoh-vereeniging plaats hebben op Dins dag, 19 December a. s. met medewerking van de solisten: Mej. Filünger uit Frank fort, Joseph Holmann, Violoncellist en Eduard Dünkler, Pianist. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 8 November 1882, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Rapp. speciale comm.adres le kamer. 2. Rapport Comm. fin. 5e suppl. be grooting 1882. 3. Miss. Comm. museum benoeming lid. 4. Rapport kamer van koophandel en fabrieken telepbonen. 5. Verslag opzigter gasverlichting over October. 6. Rekest J. A. lodewijksbenoeming gemeenteheelknndige. 7. Rapport Comm. verordeningen alge meene politieverordening. Voor de verkiezing der Kamer vail Koophandel te Haarlemop Dins dag 14 November a. s., worden aanbevolen de aftredende ledende Heeren en in de plaats van den Heer J. SWENS, die niet meer verlangt in aanmerking te komen en de twee vacatures, door over lijden ontstaande Heeren (542) Eenige van de MAATSCHAPPIJ i» Jl Buitengewone vergadering met Dames, op des avonds ten half acht urein de zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: De Heer Joh. GRAM van 's Gravenhage. Voorts zullen de volgende heeren in den aanstaanden winter eene lezing houden. Op 19 December 1882 de Heer P. HEERING van Nijmegen. Op 16 Januari 1883 de Heer M. A. PERK van Amsterdam. Op 13 Februari 1883 de Heer JUS TUS van MAURIK Jr. van Amsterdam. De dameskaarten zullen in deze week aan de leden worden toegezondenen worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penning meester den Heer P. LOOSJESGedempte Oudegracht. (543) Het Bestuur'. Ma. H. Jacobi, Voorzitter. Dr. H. D. Kruseman, Secretaris.

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1