HAARLEMSCH HAAELEUSCH ADVERTENTIEBLAD I No. 95. Uitgave van BE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegvacht 86. 11 1 Vierde Jaargang. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 22 November 1882. Per drie maanden ,25. n n i fr. p. p,,40. Prijs per Adyertentie yan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Ged. Oudegracht 86, Advertentiën van 1-5 regels 25 cent, elke regel meer 5 cent, groote letters naar plaatsruimte. TE HUUR. Van alles wat. Uit Kolonel Cusack's Levensgeschiedenis. Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 5DE JA-A.RC3--A.ISrGI- 18S3. Verschijnt: DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Abonnementsprijs p. jaar bij vooruitbetaling1.met Scheurkalender. u p. drie maanden0.25 zonder Scheurkalender Het blad wordt van heden tot 1 Januari a. s. GRATIS bezorgd aan hen die zich voor het geheele jaar 1883 abonneeren. Elk inteekenaar op den jaargang 1883 ontvangt als premie een uitmuntenden Scheurkalender met SpreukenVersjes enz. No. Anegang 10. Bovenhuisƒ225 p.j. terst. Antoniestraat. No. 38. Loods a. k. water f 4 p. w. terst. No. 21Een Bovenhuis terstond. Asterstraat. No. 1 en 17. Huis met Tuin /"2.75 p. w. terst. Burgwal No. 11. Een Gem. Beuedenvuuikatner met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat; 26. Boveuli. 2.75 p.w. Donkere Spaarne: 31. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Frankestraat 16. Bovenachterk. 1 p.w. terst. Gasthuissingel: 48. Huis m. tuin /350 p.j. Febr. Gasthuisstraat. 5. Bovenwoning 1.50 p.w. 19. Acliterk. ƒ1.25 per week terstond. Ged. Oude Gracht: 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. 115. Ongem. bovenk. 225 p.j. terst. 128. Huis m. tuintje 500 p.j. terst. Ged. Voldersgracht: 19 en 532 Huizen mtuinen 400 p.j. terst. Gierstraat: 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Gortesteeg: No. 13. Winkelk. ƒ3.25 p.w. terst. No. 13. Bovenb. ƒ2.50 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 62. Bovenhuis ƒ600 p.j. terst. No. 105. Bovenh. /450 p.j. 15 Nov. No. 146. Gem. voork. m. bed. ƒ18 p.m. Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken f7 p.m. terst. Klaverstraat No. 14. Huis ƒ2.50 p w. terst. fClAin Hpiltp-lnnH No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Mei 1883. Lange Heerenvest: No. 138. Erf met loodsen 12 p.m. terst. Lange Raamstraat No. 39. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Leidsche Vaart: No. 31. Boven en benedenh. ƒ2.50 en 13 p.w. terst. No. 54. Benedenh. ƒ275 p.j. Nov. Leidsche Vaart, Hoofdstraat: No. 9. Huis met tuintje ƒ16 p.m. Nov. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven aehterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Raamstraat: No. 2. Werkplaats ƒ2.50 p.w. 15 Dec. Olieslagerslaan No, 1. Huis ƒ1.75 p.w. terst. Oude Groenmarkt No. 6. Gem. zit- en slaapk. 130 p.m. Nov. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaar terstond. Ripperdastraat No. 5. Huis met tuin ƒ500 p.j. Feb. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. bovenh. en tuinƒ16 p. m. terst. Sehootersingel No. 47. Huis met tuin f450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin ƒ450 p. j. terst. No. 101. Huis met tuin ƒ500 p.j. Mei. Schooterweg No. 3. Huis met tuin ƒ600 p. j., terst. No. 13. Villa met tuin ƒ800 p. j., terst. Smedestraat No. 3. Huis '700 p.j. Mei. No19Gemkamƒ30 ƒ40 en ƒ60 p.m Spaarne No. 74. Bovenhuis ƒ400 p.j. febr. '83. Spaarnwouderstraat No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.j. terst. Voortingstraat No. 37. Benedenwoning f2.60 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis f100 No. 17. Ben. winkelh. f6.50p.w. half Nov. Zijlweg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 41e. Bovenkamers 5 p.w. Oct. Een der bladen uit de residentie bericht, dat Mr. C. Foek, eertijds burgemeester van Haarlemnu commissaris des konings in Zuidholland, het met gedeputeerden en griffier zóó kwaad gekregen heeftdat zij ontslag hebben aangevraagd. Minister Pijn- acker Hordijk moet er in geslaagd zijn den fakkel der tweedracht uit te dooven. 't Prachtig modemagazijn van Whitely te Londen't zelfde wat bon marclié en printemps te Parijs zijnis eene prooi der vlammen geworden. Met de millioenen- juffrouw in betrekking te staan is hoogst gevaarlijk: haar broêr Gerrit van Apel doorn zoowel als haar aanbidder Hoetink, sinds een jaar haar bruidegom, zijn beiden in arrest gebracht. Dat ons leger behoefte heeft aan ontwikkeling blijkt dagelijks meer en meer. Nu is reeds een oppasser van een luitenant met de waterstoof uit den spoor trein onder zijn arm bij zijnheert'huis geko men, daar hij die als tot de bagage behooren- de beschouwde. De ontwikkeling van onder wijzers en leerlingen aan lagere en mid delbare scholen schijnt intusschen wel wat al te ver te gaan. Men begint aan mati ging te denken, ook in de tweede kamer. Is er ooit meer in die kamer gelachen dan hij de behandeling der koloniale zaken Zij zijn anders waarlijk niet om te lachen! De transvaal-vrienden zijn't alles behalve eens over den man, dien zij zullen zenden; evenmin de leden van diligentia in den Haag met Verhuist over de muzijk, die op de concerten moet worden uitgevoerd. Verhuist haat Wagner en Ber lioz met grooten haat. 't Rijk des vredes is dus nog niet gekomen. De geneeskun digen willen aan wijlen den president Gar field bijna 70.000 dollars verdienen. Nog worden een paar rekeningen ingewacht, 't Gouvernement wil een akkoordje maken. Algemeen dacht men vrijdagavond te Amsterdamdat Haarlem in brand stond misschien maakte de brandweer zieh reeds schijnsel" zei een kalme melkboer. Maar een luchtverschijnsel het prachtigste noorderlicht, dat ge n denken kunt! Morphy is te New-York overleden. Wie 't schaakspel lief heeft gaat in den rouw. De raad van Hemelumer, Olde- phaert en Noordwolde in Friesland verzoekt Z. M. een wetsontwerp in te dienen bij de Staten-Generaal, waardoor hij die bui ten eene gemeente woont, binnen welke hij eigendommen heeft, in laatstgenoemde hoofdelijk omslaanbaar zal zijn. Men heeft een hulp-apotheker om een middeltje tegen rkumatiek vervolgd maar vrijge sproken. Zijn advocaat had bewijzen, dat zelfs oud-leden der magistratuur er haat bij hadden gevonden. Z. M's. knie is gelukkig weêr geheel in orde. (Naar het Engelsch van dtjtton cook.) I. De firma Madget, Basham en Madget, notarissen en prokureurs, had haar kan toor in Lincoln's Inn Fields. Mr. Madget, het hoofd der firma, was een heer van gevorderden leeftijdmet een patriar chaal voorkomen. Hij ging gewoonlijk in 't zwart gekleed en was zeer deftig in zijne manieren en in zijn uitdruk kingen zoodat hij wel eens voor een dominee werd aangezien. Ilij voerde de meer ernstige briefwisseling en sa- mensprekingen voor de firma, en had den naam van bizonder goed bekend te zijn met zekere kanselarij-processen, die, na om zoo te zeggen in lang ver leden tijd gebotteld en opgeborgen te zijn in het kantoor, er thans vrij wat antiek uitzagen en met spinne- webben overdekt waren. Hij was altijd een voornaam persoon bij de begrafe nisplechtigheid van overleden kliën- ten, en in zijn houding, wanneer hij de lastgevingen ontving van menschen, die op hun sterfbed hun testament maaktenstreden deelneming, indruk wekkendheid en praktiesche bekwaam heid om den voorrang, 't Mag gezegd wordendat Mr. Madget zeer gezien was. Hij was de gelukkige bezitter van eene belangwekkende verzameling rouwringenen eene menigte legaten van waarde was hem vermaakt. Maar hoe hoog ook Mr. Madget in de algemeene achting aangeschreven stond, hoorde men toch dikwijls zeggen in de „Fields" en in de „Lane" 't spreekt van zelf, dat Chancery Lane hier bedoeld wordtdat Mr. Basham eigentlijk de hoofdpersoon of de slagveer van de firma was. Wat zijn uiterlijke verschijning en manieren betrof, trok Mr. Basham zeer zeker niet de aandacht: hij was een man van middelbaren leeftijd en van middel bare lengte, sprak en handelde haastig, en had een zeer kaal hoofdeen zeer gebogen neus, fonkelende donkere oogen, en eene scherp klinkende stem. Mr. Basham maakte geen indruknam de menschen niet voor zich inmaar zoo oordeelde het publiek over hem „hij stond niet licht verlegen." Wat het jongste lid der firma betreft, aangaande hem behoeft weinig gezegd te worden. Als de zoon zijns vaders, was het niet meer dan natuurlijkdat hij geplaatst werd op hel kantoor, en dat hijnadat hij met sukces zijn examen had afgelegd, erkend werd als lid der firma, met een zeker kleiner aandeel in hare winsten. Hij had nog nauwlijks het voorkomen van een deftig notaris. Hij had een grooten knevel, en droeg een bloem in zijn knoopsgat. Hij wist zich het air te geven van een jongmensch uit de hoogere kringen, en had den naam voortreffelijk te kunnen walsen. In Lincoln's Inn Fields hield hij zich hoofdzakelijk bezig met dedagelijksche zaken der firma. Kliëntendie betrokken waren bij echtscheidingszaken of huwelijks kwesties, [confereerden gewoonlijk met Mr. Basham. Mr. Madget bemoeide zich liefst niet met dezen tak der praktijk. Hij was nooit gewoon geweestzeide hij, als prokureur op te treden, of zaken voor de Kerkelijke Gerechtsho ven te behandelen. Ilij betreurde de afschaffing bij de wet van 1857 van wat het uitsluitende voorrecht der prokureurs geweest was. Hij had zich nooit kunnen verzoenen met de ver andering van de wet betreffende de echtscheiding en met de instelling van een hof, dat uitsluitend in huwe lijks zaken rechtsprak. Hij bleef bezwa ren hebben in deze aangelegenheid, deels van godsdienstigen, deels van socialen aarddeels ook met het oog op de notarieele praktijk. Zijn zoonMr. Madget junior, werd misschien nog te jong geoordeeld, om met dezen tak van de zaken der firma belast te worden; misschien ook achtte men hem te lichtzinnig en ook te fatterig, om hem zulke aan gelegenheden toe te vertrouwen. Er worden toch zeer kiesche zaken be handeld voor het Hof van Echtschei dingen, Huwelijkzaken. En 't laat zich heel goed begrijpen, dat kiesche zaken het best behandeld kunnen worden door bedaarde en ervaren mannen van rijperen leeftijd. II. Mr. Basham's kamer was op de eerste verdieping en zag op de „Fields" uit. De kliënten, als zij met hun rechtsgeleerden raadsman zeer droge en dorre zaken bespraken, plachten een sober soort van verkwikking te vinden in het staren op de stoffige boomtoppen, die op de uitgestrekte, maar zeer dorre ruimte daar be neden door den wind in bewe ging werden gehouden. Mr. Basham's oogen tuurden maar zelden in die richting. Maar, terwijl hij luisterde, nam hij met vluggen blik de gelaats uitdrukking en de houding waar van de personen, die zijn raad kwamen inroepen, 't Was of hij de ooren opstak, zoodra maar eenige verandering of wijziging van toon bizondere beteekenis bijzette aan opmerkingendie hij anders wellicht als weinig belangrijk had laten voorbijgaan. Niets ontging hemwerd van hem gezegd. Men had hem meer dan eens de opmerking hooren maken, dat in echtscheidings- en huwelijkszaken de kliënten gewoon lijk niet al te vertrouwelijk warenen altijd het een of ander verzwegen. ■VERSCHIJNT: geplaatst. hij voegde de daad bij het woord, „zie zoo,'" zei hij, „waar pap in mijn maag ligt, kan ten minste geen water liggen." In een brief van den luitenant A. Hovgaard van de Deensche expeditie aan boord van de Dymphna aan den heer Augustin Gamél te Kopenhagen komt de, dus ook wat betreft de Varna, gerust stellende verzekering voor: „Het klinkt onheilspellend door het ijs ingesloten te zijn, doch ik kan u verzekerendat uwe expeditie geheel huiten gevaar is.'' Wij vernemenzoo leest men in de N. it. Ct., dat mejnfvrouw MinaKruse- man nu eindelijk te Soerabaja hare ware roeping gevonden heeft. Zij is namentlijk eene specialiteit geworden in het maken van dames- en heerenkostumes voor hat- masque's en men verzekertdat haar werk door vinding en goeden smaak uitmunt. Circulaires waarin zij zich aanbeveelt, werden door haar rondgezondenen op de programmas der muzikale en dramati sche soirees, die zij af en toe met hare leerlingen geeft, maar die door het Soe- rabajasche publiek zeer slecht bezocht wordenstaat altijd uitdrukkelijk vermeld, dat de kostuums der kinderen door Mina Kruseman zelve vervaardigd zijn. De befaamde Lonise Michel zal Vrijdagavond 8 uur in 't Paleis voor Volles- vlijt te Amsterdam eene voorlezing honden over de „emancipatie der vrouw." Als zij zelve een type is van de emancipatie welke zij voor de vrouw wenschelijk acht, dan hopen we hartelijkdat hare woorden in Nederland weinig ingang zullen vinden. Het Zwitsersehe dorp jen Glatfeld is dezer dagen het tooneel geweest van een afgrijselijken moord. Terwijl de pro- testantsche predikant ter bijwoning van de Synodale vergadering te Zurich ver toefde, is zijne vrouw, die thuis was achtergebleven, geworgd. De dienstbode van den predikant is in hechtenis genomen en moet reeds bekend hebben de misdaad te hebben gepleegd, nadat het driejarig kind der vermoorde de afzonderlijke feiten aan het licht had gebracht. Het overlijden wordt gemeld van den beroemden Amerikaanschen schaakspe ler Morphy. Hij was in 1837 geboren. Reeds op twaalfjarigen leeftijd won hij partijen van de beste Amerikaansehe schaakspelers. Morphy was advokaat van beroep. Sedert 1876 waren zijne verstan delijke vermogens gekrenkt. Ook is overleden de vermaarde zwarte tooneel- kunstenaar Ira Aldridgewiens optreden vooral in de rol van Othello velen hier te lande zich herinneren zullen. dat ik haar nog bemin innig, hartstochtelijk." „Mr. Basham knikte met het hoofd. Hij wilde, naar het scheentoestem men dat het tot de natuur van den man behoorde, alzoo te beminnen innig hartstochtelijk, en dat de gevol gen dikwijls van smartelijken, nood- lottigen aard warenen dat vaak een proces voor het Hof van Echtscheiding het einde der zaak was. oude vuur,"" citeerde Mr. Basham bij zich zei ven. „Of er kan nog gas zijn overgeble ven in een deel der kolenvervolgde de Kolonel. Jamerkte Mr. Basham op, „liefde is een soort van gas." „En een zeer geringe, plotseling zich openbarende luchtstroom, en zacht gerakel met den pookeen stuk brandhouteen snipper papier behoeft „ngnM jjiuicjuiiii was udi naar naam „Zij had opgehouden Miss Littlejohn te zijn. Toen ik van haar scheidde, was ik een baardelooze knaap; toen we elkander weêr ontmoettenwas ik - wat ik thans ben een veteraan, wiens hairen beginnen te grijzenals ik me zeiven zoo beschrijven mag. In dien tusschentijd was Agnes gehuwd. Zij was zelfs tot tweemaal naar het allaar geleid. Maar zij had beide haar uijvuonjeeiulemano, me ik mj toeval ontmoette in hel Goevernements- Huis aldaar „Waarschijnlijk is 't niet noodig, daarover verder uilteweidenviel Mr. Basham hem in de rede. ,,'tls, ver moed ik, een aangelegenheid, waar mede het tegenwoordige geval niets heeft uittestaan. 't Zal wellicht raadzaam zijn, niet verder van dat geval af te dwalen dan hoog noodzakelijk is." Mr. Basham keek weêr op zijn pendule. „Gij hebt dus deze weduwe gehuwd, deze dame, die gij in uwe jeugd ge kend had als Miss Agnes Littlejohn „Ja. Haar eerste echtgenoot was zekere Mr. Packingtoneen heerdie, geloof ikeen aanmerkelijken handel in wol dreef. Haar tweede echtgenoot was een zekere Mr. Potls, uit het Noorden van Engeland hij was, meen ik, zeer van nabij betrokken bij de ijzermijnen. Zij was dat mag ik 3r bijvoegen goed bedacht achter gelaten, door haar beide echtgenooten. Een huis in de stad op Portland Place; jen landgoed met eene prachtige wo- ling en een park in het graafschap Juckseene bekoorlijke villa met tuin, :oetshuis en stalling op het eiland Alight zulk soort van dingen. Het mis in de stad afkomstig van Potts; iet landgoed van Packington. Uil heide mwelijken waren kinderen geboren; aaar we behoeven ons thans niet om ie kinderen te bekommeren, zou ik ''enken." „0 neen." „Zij zijn 'de wereld ingetreden. Zij waren sinds lang niet meer bij hunne moeder. Ik weet zelfs niet, of zij hen wel in jaren tijds onder de oogen gehad heeft." „Aldus gij zijt derhalve de man geworden van deze Mrs. Potls, die vroeger Mrs. Packington geweest was, en die als meisjen Agnes Littlejohn geheeten had?" (Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1