HAARLEMSC *1 S 8 i j -T" 1 i No. 95. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Vierde Jaargang. i v Per drie maanden f—,25. fr. p. p, —,40. van WOENSDAG 29 November 1882. Nieuwsberichten. Van alles wat. 1 Kolonel Ousack's Levensgeschiedenis. r y- y. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. "VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Tweede Earner beeft de Indiesche Begrooting aangenomen met grooter meer derheid van stemmendan het soms vrij onstuimig debat verwachten liet. Eet eindcijfer van Hoofdstuk II uilgaven in Indièbedragende 123,311,629, is goedgekeurd met 54 tegen 22 stemmen, Hoofdstuk I uitgaven in Nederland) aan genomen met 56 tegen 19 stemmen. Een paar bezuiniging bedoelende amendemen ten zijn aangenomen, o. a. een van den beer Basterttot vermindering met f 514,000 voor den aanleg van de lijn Soerabaia-Oedjong. Eene poging om de voorgestelde subsidie voor de internatio nale tentoonstelling te Amsterdam ƒ150,000 geschrapt te krijgen, mis lukte, nadat de post met overtuigingen geestdrift verdedigd was door den beer van Gennep. De aanneming der begroo ting is in zeker opzicht een triumf voor den Minister van Koloniën, maar onte genzeggelijk blijft hem meer dan één zwaard boven het hoofd hangen; waren de diskussiën als 'tware doorweven met onvriendelijke zinspelingen op de indedaad ook leelijke Biliton-kwestieenopAtjeh, er dreigen stormen bij de nadere behan deling van eerstgenoemde aangelegenheid, en van de konkluzie in de zaak van Generaal van der Heyden. In de Kamer is ook vrij wat disknssie gevoerd over de Expertise van schepen voor de Oost- Indiesc/ie vaartwaarover de deskundi gen Tak, Wicbers Blussé niet een stemmig dachten. De Konkluzie van bet verslag, verzending aan de ministers, is goedgekeurd. Aan de H H. de Casem- broot en Gleicbman is verlof verleend, om op een nader te bepalen dag de Eegeering te interpelleeren over het zee vaartkundig onderwijs, en over de niet- bekracbtiging der benoeming van Prof. Eosensteijn. Het voorstel van den heer Ver meulen, betreffende het verkrijgen der akten voor vreemde talen vindt van ve lerlei zijden ondersteuning, O. a. hebben 23 hoofden van scholen, zoowel open bare als bizondere, te 's Gravenhage, zich tot den Koning gewendmet verzoek, de onderwijswet te wijzigen in den geest van het voorstel des heeren Vermeulen. Over 't algemeen is 't opmerkelijkhoe ongunstig veel onderwijzers over de Wet op het Lager onderwijs denken; men zou soms denkendat de verbetering der onder- wijzerstraktamenten het eenige goede is, door deze Wet uitgewerkt. Een nog al ernstig verschil is gere zen tnsschen eenige leden der Fransche hegrootingskommisie en deRegeering betref fende het bedrag voor de openbare werken benoodigd. Doordie leden was eerst beweerd, det er 7 miljarden, door de ministers van Openbare Werken en Financiën, dat er 9 miljarden noodig waren, maar later is men't eens geworden, dat 8 miljarden het juiste cijfer was. Verworpen werd een voorstel van de heeren Carnot en Wilson strekkende om de Regeering uittenoo- digen, al hare krachten te wijden aan de in aanbouw zijne spoorweglijnen doch aan de Kommissie het initiatief te laten voor de nieuwe werken. Daarentegen werd aangenomen een voorstel van den heer Ribot, inhoudende dat de Kommis sie het cijfer van 5596 Kilometers zou beschouwen als de financieele voorzichtig heid te buiten gaande, terwijl het ver langen werd uitgesprokandat er nieuwe werven zouden geopend worden van min deren omvang dan die thans in werking zijnwaardoor dan jaarlijks minder arbeid zal worden geleverd. Intusschen zal voor dit jaar het door de Regeering voorge stelde cijfer behouden blijven. De akte van beschuldiging tegen Arabi, den gewezen dictator van Egypte, luidt zeer ongnnstig voor hem. Hij wordt daarin beschuldigd van 1° schending van het volkenrecht door het hijschen van de witte vlag te Alexandrië, en het daarna blootstellen van genoemde stad aan plun dering en brandstichting; 2° aanhitsing van de Egyptenaren tegen den Khedive 3° voortzetting van den oorlogniettegen staande de vrede afgekondigd was; 4° opruiing tot den burgeroorlog, waardoor verwoesting, moord en plundering over geheel Egypteland gebracht is. Land onder halfweg, dat kort geleden nog nagenoeg 200,per hectare opbracht, is nu verhuurd voor ƒ120,a f 130,ja, voor 95,per hectare.-— Te Kampen heeft men reeds eene sledevaart met muzijk gehouden. Men verstaat daar het „pro- fitons de l'instant!"Te Nieuweramstel aan de grens van Amsterdam heeft een zware brand gewoedmaar de brandweer der hoofdstad bleef binnen de grens, af wachtende of de brand ook oversloeg naar 't laatste huis harer gemeente. Hier uit kan men leeren hoe kwaad een haai is, als zijne prooi hem ontgaat! De directeur der filiaal van 't kon. ned. meteorologisch instituut belijdt nu zijne totale onbekendheid met de wettenwaar aan de gedaanteveranderingen en de be wegingen der depressies onderworpen zijn. Men behoeft niet zeer schrander te zijn, om 's mans onkunde dienaangaande reeds lang opgemerkt te hebbenwant gewoon lijk komen zijne voorspellingen geheel anders uit. Hij roept nu wanhopig uit: „wie helpt ons aan eene télémétéorograaf?" Als hij die heeft, zal alles beter gaan. Laat ons er hem ééne voor zijn St. Ni- kolaas gevenDe uitgevers van dit blad zijn zeker wel genegen de hiervoor be stemde bijdragen in ontvangst te nemen. Twee mu8schen bewonen in den die rentuin te Berlijn 't zelfde hok met een jeugdig tijgertje; en Mina Kruseman maakt te Soerabaja dames- en heerencostuums voor bal-masqué. Wat gaat alles rustig in de wereld- De beesten laten even wel in '82 nog al van zich spreken. Daar hadt ge eerst de duivenschieterij en nuden hond van Mynheer Zeemgorter te Hilversum! 'tLid van den gemeente raad aldaar C. van Lennep heeft hem volstrekt niet doodgeschotenmaar een Haarlemmer de Heer H. M. J. van Lennepen dat welzooals van een Haarlemmer te verwachten wasom goede redenen. Maar wie den Heer Blaauw beschuldigt weet er niets van. Hij ver klaart openlijkdat hij er in geene deele (dus noch met zijn hoofd, noch met zijn rompnoch met zijne handennoch met zijne beenen) deel aan genomen heeft. Wij hebben onzen reporter op Louise Michel afgezonden. Hij zeidat het publiek zich alleruitstekendst gedragen heeft door volstrekt niet boos te wordenmaar hij geloofde niet, dat die juffrouw eene vrouw was. HAARLEM, 28 November 1882. L. 1. Zaterdag zijn door de Politie alhier aangehouden P. v. d. N. oud 19 en S. de W. oud 18 jarenbeiden met selaars van beroep. Eerstgen. heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van een partij lood van een wijnpakhuis in de Helmbrekersteegterwijl laatstgen. het gestolene heeft helpen verkoopenen daarvoor een deel van de opbrengst ge noten. De W. heeft reeds vroeger wegens diefstal getucht. Een der schilderijen van Frans Hals in het hofje van Beresteyn „de Emeren- tia," is dezer dagen voor honderd duizend gulden verkocht aan de barones Mathilda von Rothschild te Frankfort a/dM. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 29 November 1882, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Miss. Min. Binn. zaken goedk. raads besluiten Gymnasium. 2. id. Comm. des konings verlof Burgem. 3. id. Ged. Stat. magtig. Onvoorz. uitgav. 4. id. id. goedk. 5e Suppl. begrooting. 5. Miss. B. enWeth. met le Suppl. kohier. 6. Voorstel id. rekest D. A. Braakenbnrg, aannemer. 7. id. id. id. A. Vos Rz. id. 8. Miss. Curatoren Gymnasium leeraar Fransche taal. 9. Voorstel B. en Weth. Directeur H. B. school ter opleiding voor handel en nijverheid en leeraar Nederl. taal en Geschiedenis. 10. id. id. rekest MejJ. A. Bazendijk. 11. id. id. miss. Hoofd Opleiding- school. 12. id. id. bevordering R. Meurs on derwijzer 2e kl. 13. id. id. onderwijs in gymnastiek meisjesschool. 14. Voordragt id. benoeming onderwij zer school C. 15. Miss. Curatoren Gymnasium aanbeve ling leeraar Hebreeuwsche taal. 16. id. Regenten Elis. Gasthuis aanbe veling lid. 17. id. Comm. Gymnastiekschool id. id. 18. id. Curatoren Gymnasium id. id. 19. Rekest J. A. Lodeioijks en benoeming heelkundige. 20. Miss. P. v. Vladeraclcen benoemd lid Comm. pi. dir. belasting. 21. Voorstel B. en W. korenbeurs. 22. id. id. schadeloosstelling kastelein Doelen. 23. id. id. rekest M. Spies, riolering. 24. id. id. helooning schatters ver- gunningsregt. 25id. id. rek. Ch. Enschedé, troitoir. 26. Missive Gemeente-architect en rapport Comm. fabricage Beekwulf. 27. Rapport B. en W. rekest vereeniging door Vermaak tot Nut. 28. Miss. Burgerl. Armbestuur maximum onderstand. 29. Rapport kamer van koophandel en fabrieken op voorstel B. en W. rekest industrieelen en kooplieden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Nov. 1882, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. Een Huis en Erve met Tuin, Bartel- jorisstraat N°. 20, ƒ21200, H. Lamp. (Naar het Engelsch van dutton cook). i 3 „Eene toevallige omstandigheid bracht ons weder bijeen," helderde de Kolonel op; ,,en ik gevoelde iets van mijn oude liefde voor haar her leven in mijn boezem. Zij was natuur lijk vrij wat veranderd. Maar zij was eene vrouw, die er nog zeer goed uitzag. Op haar gelaat was nog menig spoor overgebleven van die schoonheid, die in hare meisjensjaren zoo merk- waardig geweest was. Zij was echter alles op grooter schaal, zij had zich ontwikkeld tot een ontzettend schoon schepsel. Ik zie geen kans, eene betere beschrijving van haar le geven. Wel- kcht vonden sommigen haar wat al te ontwikkeld. Ongetwijfeld bezat zij een zekere weelderigheid van vormen welke haar vroeger niet eigen was geweest, terwijl zij in omvang en gewicht in een indedaad verrassende mate was' toegenomen. En in hare meisjensjaren was zij zoo merkwaar dig slank, zoo aetheriesch van gestalte geweest!" ,,'t Gebeurt meer, dat zulke aslhe- riesche vrouwen zich tot reuzinnen ontwikkelen," mompelde Mr. Basliam, zich met de hand over het kale hoold strijkend. Op luider toon vervolgde hij: „en dus uwe liefde voor haar herleefde, en gij traadt met haar in 't huwelijk „Ik ontdekte, dat ik haar nog beminde. Maar had ik haar vroeger met een soort van onbezonnenheid bemind, er was nu, moet ik zeg gen, een element van behoedzaam heid in mijn hartstocht voor haar. Ik zou niet willen toestemmen, dat ik mij liet bekoren door haar rijkdom; toch acht ik me verplicht te verklaren, dat, zoo ik haar in minder voorspoe dige omstandigheden had aangetroffen, ik wellicht geaarzeld zou hebbenhaar wederom mijne liefde aan te bieden, of met haar over een huwelijk te spreken. Dat vindt ge misschien een onedel soort van belijdenis?" „Volstrekt niet," antwoordde Mr. Basham. „Als het een man vrijstaat te kiezen, dan geeft hij aan eene vrouw met geld de voorkeur hoven eene vrouw zonder geld. Dat is niet meer dan verstandig. 'tKan niet ontkend wordendat er aan het bezit van geld groote voorrechten verbonden zijn." „Ik had zeer lang gewacht," merkte de Kolonel met eene zucht op. „Mijn hoop op geluk kan ik niet beter ver gelijken, dan bij een kapitaal,'t welk ik zoo belegd haddat hel mij gedu rende zeer vele jaren geen intrest had kunnen opleveren. Ik had aan spraak op iets, dat vergeleken kon worden bij intrest op intrest. Zoo stelde ik mij de zaak voor. Toch had ik me vergist. Weldra zag ik me in 't bezit van mijne vrouw en haar fortuin, en ik moet bekennen, dat ik na dien tijd geen gelukkigen dag meer beleefd heb. En nu bevind ik me hier, om uw bijstand in te roepen, opdat ik van mijn lijden moge verlost wor den door het Hof, dat zaken als de mijne behandelt." „Wees zoo goedmij nadere bizon- derheden meê te deelen," sprak Mr. Basham, „en dat wel zoo kort en bondig als het mogelijk is." „Ik zal zeer kort zijn," beloofde de Kolonel, en hij vervolgde zijn verslag. „Agnes Littlejohn had een lastig humeur; dat is buiten kijf. Ik bekommerde mij destijds weinig daarom. Ik was zelfs dwaas genoeg, te vindendat er iets heel aardigs en aantrekkelijks was in hare meisjens- achtige openbaringen van toorn en uitgelatenheid. Met belangstelling en genot sloeg ik het kleuren harer wan gen, het fonkelen harer lichtbruine oogen gade, zag ik, hoe hare roode lippen zich samentrokken. Ongelukki gerwijze was haar boos humeur toege nomen met hare korpulentie en met hare lichaamskracht. Ik vernam al spoedig, dat Mr. Packington veel onder haar humeur had te lijden gehad. {Wordt vervolgd.) IRSCHIJNT en Vrijdagavond. er den Spoorweg worden tegen- befaamde Communarde Louise eft de Amsterdammers en de op haar improvizaties onthaald, moeite niet waard geweest zijn, uisteren. 't Was Ion ter hombast. heeft echter de verschijning der lagd" geen aanleiding gegeven jeldhedenzooals in Belgie het ïweest. 24sten dezer werd voor den rech- stitie te Batavia behandeld de Thr. C. J. Sterndie beschul- in het huis van zijn bloedver- Mr. C. J. van Beresteyn te zijn door middel van een valschen ienig ander werktnigtwee kas- >en geopenden uit eene daar in van ƒ316 arglistig te hebben ahij en zijn medehelper had- fiter des huizesdie haar vader voorhouding van een ontbloot len dood bedreigd, en daarna re twee broêrtjens met chloro- dergelijks bedwelmd. Er waren in deze zaak gedagvaard. De rengt het bericht, dat de be- gebrek aan bewijs is vrijge- rroces tegen de gebroeders Pelt- i aanvang genomen. Toen de be- werden binnengeleid, ontstond opschudding in de stampvolle t Hof der Assises. Leon Peltzer ratroerdop Armand's gelaat ooor van ontroering te ontdek- 3 begonnen met het getuigen len Maandag zijn er te Dublin noordaanslagen gepleegd. Den een der gezworenen in het i den onlangs ter dood veroor- les is door een man, die lig sprongeen dolkstoot toe- e hem waarschijnlijk het leven De moordenaar is ontsnapt. avond is Mullinsdie de von- echtbanken voltrektdoor drie gevallen en door dolksteken daders werden gevat. joorwegbrug in Aberdeenshire op het oogenblik dat er een een ging. Bij dit ongeluk zijn i omgekomen. het verzoekschrift volle ihelst. Druk ik me duidelijk van het Hof zou kunnen rechtvaardi gen. Ge kunt immers geen beschuldi ging inbrengen tegen haar zedelijk leven," is't wel?" „Ik beschouw haar slecht humeur als een zeer ernstig gebrek in haar zedelijk karakter." „Maar ik bedoelof zij ook wellicht 77X <J nemen, dat uitscheldenwanneer het bedreiging in zich sluit, een vorm van mishandeling is." „Zij heeft me van allerlei soort van misdaden beschuldigd." „En hebt gij haar niet getergd?" „Hoegenaamd niet. Maar zij is onzin nig jaloersch." Kolonel Cusack op, „was geen dartele scherts, en '1 was alles behalve aangenaam hem le ontvangen. Hij kwam hard aanwerd uit wraakzucht toegebracht, deed erge pijn en liet een teeken achter. Dat teeken is niet meer zichtbaar, maar ik zal de uitwerking van dien klap gevoelen tot het Hof verondersteld dat er een verzoekschrift tol het Ilof gericht wordt uwe beschuldiging tegen Mrs. Cu sack met goede bewijzen moet ge slaafd worden; bovendien moet, vol gens Art. 14 van de Wet, elk verzoek schrift vergezeld gaan van eene ver klaring onder eede van den rekwes- n," antwoordde deKolo- aan de uitdrukking van vas het te ziendat hij in liept was. enkel woordZoo er tot a van een verzoekschrift en overgegaan, dan acht dicht u te waarschuwen, mken van vergiffenis voor op het ontvangen eener schikking zou opheffen." isherhaalde de Kolonel, mijmerend. enken van vergiffenis rechtsgeleerde op, „kan of stilzwijgend plaats Irukkelijk wanneer het verstaanbare woorden ge- ;wijgendwanneer het op jke wijze kan afgeleid wor- gedrag en de handelingen ij in kwestie. Ik herhaal Cusack, dat ge, zoo het ïen van een verzoekschrift w hoede moet zijnwat schenken van vergiffenis, n afstand van Mrs. Cusack: u ernstig aan. Vergiffenis een gemakkelijk iets. Een uwe pozitie moet uiterst omzich tig zijn. Het Hof is doorgaans zeer ge neigd, in zake van vergiffenis zelfs een zweem van bewijs aan te nemen. En, af gaande op mijn ervaring, zijn mannen, of liever echtgenoolen, van nature geneigd tot het schenken van vergiffenis. Zij verdragen lang en vergeven veel. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1