HAARLEMSCH No. 96. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 2 December 1882. TE HUUR. N ieuwsbericRten. Uit Kolonel Cusack's Levensgeschiedenis. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. i' fr. p. p, n —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang: No. 10. Bovenhuis 225 p.j. terst. No. 19. Gem. Bovenk. ƒ20 p.m. tersr. Antoniestraat. No. 38. Loods a. h. water f 4 p. w. terst. No. 21. Een Bovenhuis terstond. Asterstraat. No. 1 en 17. Huis met Tuin ƒ2.75 p. w. terst. Bakenessorgracht No. 70zw. Ongem. ben. kamer 1,75 p.w. terst. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat No. 26. Bovenh. 275 p.w. Donkere Spaarne: No. 34. Bovenhuis ƒ2.75 p.w. terst. Frankestraat No. 16. Bovenaehterk. ƒ1 p.w. terst. Gasthuissingel No. 48. Huis m. tuin 350 p.j. Febr. Gasthuisstraat. No. 5. Bovenwoning ƒ1.50 p.w. Ged. Oude Gracht: No. 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. No. 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j. terst. No. 128. Huis m. tuintje 500 p.j. terst. No. 132. Gem. zit- en slaapk. ƒ12 p.m. terst. Ged. Voldersgracht: No. 49 en 53. 2 Huizen m. tuinen ƒ400 p.j. terst. Nauwe Geldeloozepad No. 24. Huis met tuin 3.50 p.w. terstond Gierstraat: No. 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. No. 70. Gem. kamer 14 p.m. Jan. Groot Heiligland! No. 78Huis met 2 kamers 2 pw. terstond. Groote Houtstraat: No. 62. Bovenhuis ƒ600 p.j. terst. No. 146. Gem. voork. m. bed. ƒ18 p.m. Hagestraat: No. 35. Een winkelhuis ƒ5 p.w. terstond. n Een bovenhuis 4 p.w. terstond. Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken fl p.m. terst. Klein Heiligland: No. 4. Bovenhuis ƒ150 p.j. Mei. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. Koningstraat No. 13. Bovenhuis ^250p.j. 1 Mei'83. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Mei 1883. Korte Heerenstraat: No. 14. Benedenhuis ƒ2.25 p.w. Koudehoorn: No. 52. Huis met tuin ƒ450p.j. terstond. Lange Heerenvest: No. 138. Erf met loodsen ƒ12 p.m. terst. Lange Haamstraat No. 39. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. Gem. voor-en achterk. ƒ18 p.m. terst. Leidsehe Vaart: No. 31. Boven en benedenh. ƒ2.50 en 13 p.w. terst. No. 54. Benedenh. ƒ275 p.j. Nov. Leidsehe VaartHoofdstraat No. 9. Huis met. tuintje ƒ15 p. m. terst. Leidsehe Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Raamstraat: No. 2. Werkplaats ƒ2.50 p.w. 15 Dee. Olieslagerslaan No. 1. Huis 1.75 p.w. terst. Palmstraat No. 5rood. Bovenhuis ƒ2,25 p.w. terstond. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaar terstond. Ripperdapark No. 26. Huis met tuin ƒ650 p. j. Mei. Ripperdastraat No. 5. Huis met tuin ƒ500 p.j. Feb. Rivier Visehmarkt: No. 19. Gem. voor-en achterkamer 18 p.m. 15 Dec. Rozenlaantje: No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rozenprieelstraat No. 38. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. bovenh. en tuin ƒ16 p. m. terst. Sehootersingel No. 47. Huis met tuin ƒ450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin ƒ450 p. j. terst. No. 101. Huis met tuin ƒ500 p.j. Mei. Schooterweg No. 3. Huis met tuin ƒ600 p. jterst. No. 13. Villa met tuin ƒ800 p. j., terst. Smedestraat No. 3. Huis ƒ700 p.j. Mei.| No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60 p.m. Spaarne No. 74. Bovenhuis ƒ400 p.j. febr. '83. Spaarnwouderstraat No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. No. 130. Bovenhuis 3,50 p.w. terstond. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. Voortingstraat No. 37. Benedenwoning ƒ2.60 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Wolstraat: No. 17. winkelhuis f5 p.w. terst. Zijlstraat .- No. 30. Bovenhuis 250 p.j. terst. Zijlweg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van s childerij en op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 12% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefeijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter> bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museHm voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagen, van 10 5 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 urende overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks uitgenomen Zaterdag Zon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Ge opend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1- 2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Tegen Maandag 1 uur is in de Twee de Kamer de Staatsbegrooting aan de orde gesteld. Het Wetsvoorstel tot Ver legging van dé uitmonding van de Maas is in behandeling en heeft aanleiding gege ven tot zeer breedvoerige overleggingen en tot de uitingen van de meest uiteen loopende gevoelens. Dat het voorstel van de Regeering algemeene belangstelling wektspreekt van zelf't wil toch wette lijke maatregelen nemen om de beklagens waardige provinciën Noordbrabant en Limburg voor overstrooming te vrijwaren; en zietde natuur levert bij al de klaagto nen en adviezen der Kamerleden als 't ware de illustraties. De rivieren zijn buiten baar oevers getredenen een deel der genoemde gewesten staat al weêr onder water, 't Is ook geen wonderdat er lang gedelibereerd wordt; de uitvoering van het plan der Regeering moet 10 milj oen kostenen dat zou nu nog niets zijnals men maar zeker wist, dat bet doel alsdan zou worden be reikt. Maar de deskundigen kunnen bet daarover niet met elkaar eens worden. En daner zijn verschillende belangen bij de zaak betrokken. Helpt men op de voor gestelde wijze een gedeelte van Noordbra bant en Limburg, dan zal dat, zoo beweert mengeschieden ten koste van een ander deel van Brabant, van Gelderland en Zuidholland. En nu preekt ieder voor zijn eigen parochie. Een afdoende maatregel zal zeker nog vrijwat meer moeten kosten dan de aangevraagde 10 miljoen. Het water van de Waal mag niet meer door de Maas loopen, zullen Oost-Brabant en Limburg beveiligd wordenen vindt dus bet Rhijn- water geen uitweg meer naar het Zuiden, dan zal de waterstand op de Waal natuur lijk booger wordenen zal de beveiliging van West-Brabant en Gelderland, 't spreekt van zelf, verbooging van de Waaldijken eischen. Mogen de deliberaties in de Kamer tot het nemen van een kloek en goed besluit leidenOveral klaagt men over 't booge wateren niet alleen in Brabant en Lim burg ondervindt men er de nadeelen van. In de nabijheid van Amsterdam is de binnendijk van den Diemerpolder doorge broken. Het land staat geheel onder water, en de boeren zijn met have en vee ge vlucht. Naar men wildenkt de Regeering er ernstig aande winsten der Kollekteurs van de Staatsloterij te verminderen. Is de berekening van den Haagscben Korres- pondent der Zutfensclie Courant juistdan kan't ook wel wat minder. Yan de 21000 loten ontvangen dan toch de kollekteurs Geb. Polak Daniels 3124, de firma Cretier en Kamp te Amsterdam 1380, de firma M. H. Polak 405 stuks. Zij krijgen die loten voor ƒ60; bet publiek betaalt er ƒ69 voor. Verkochten de kollekteurs ze rechtstreeksdan zou b. v. de firma Polak Daniëls bij elke loterij 28000 bruto winnen, of ƒ85000 per jaar. Daar zij echter aan afnemers voor 63 of 64 afzettenwinnen zij slechts ƒ28000, terwijl de onkosten gering zijn. De Directie van de Ned. Rhijnspoor- weg-Maatschappij beeft den verkoop van het Nieuws van den Dag op alle stations barer lijnen verboden, volgens die Direktie niet omdat genoemd blad stukken had opgenomen, waarin ten onrechte een ongun stig oordeel over den toestand van den Rhijnspoorweg werd uitgesproken, maar omdat bet N. v. d. D. geweigerd beeft een brief van den Minister van Waterstaat op te nemen, waarin de ongunstige ge ruchten over den Spoorweg worden tegen gesproken. De befaamde Communarde Louise Michel beeft de Amsterdammers en de Hagenaars op haar improvizaties onthaald, 't Moet de moeite niet waard geweest zijn, er naar te luisteren, 't Was louter bombast. Gelukkig heeft echter de verschijning der „roode maagd" geen aanleiding gegeven tot ongeregeldhedenzooals in Belgie het geval is geweest. Den 24sten dezer werd voor den rech ter van justitie te Batavia behandeld de zaak van Jhr. C. J. Sterndie beschul digd werd in het huis van zijn bloedver want Jhr. Mr. C. J. van Beresteyn te zijn geklommendoor middel van een valschen sleutel of eenig ander werktuig, twee kas ten te hebben geopenden uit eene daar van een som van ƒ316 arglistig te hebben weggenomenhij en zijn medehelper had den de dochter des huizesdie haar vader riep onder voorhouding van een ontbloot mes, met den dood bedreigd, en daarna haar en hare twee broêrtjens met chloro form of iets dergelijks bedwelmd. Er waren 22 getuigen in deze zaak gedagvaard. De telegraaf brengt het bericht, dat de be klaagde hij gebrek aan bewijs is vrij ge sproken. Het proces tegen de gebroeders Pelt- zer heeft een aanvang genomen. Toen de be schuldigden werden binnengeleid, ontstond er groote opschudding in de stampvolle zaal van het Hof der Assises. Leon Peltzer was zeer ontroerdop Armand's gelaat was geen spoor van ontroering te ontdek ken. Men is begonnen met het getuigen verhoor. Verleden Maandag zijn er te Dublin weêr twee moordaanslagen gepleegd. Den heer Field een der gezworenen in het proces tegen den onlangs ter dood veroor deelden Hynes is door een man, die uit een rijtuig sprongeen dolkstoot toe gebracht die hem waarschijnlijk het leven zal kosten. De moordenaar is ontsnapt. Dienzelfden avond is Mullinsdie de von nissen der rechtbanken voltrektdoor drie mannen aangevallen en door dolksteken gewond. De daders werden gevat. Een Spoorwegbrug in Aberdeenshire is ingestort op het oogenhlik dat er een trein over heen ging. Bij dit ongeluk zijn 14 menschen omgekomen. (Naar het Engelsch van dutton cook). 4 Hij had zelfs gedurende zijne laatste ziekte verklaard, dat het zijn dood bespoedigd had. Polts zoo heb ik altijd gehoord moet zich op derge lijke wijze zeer over Mrs. Potts beklaagd hebben. Haar humeur had zijn leven verkort, had hij verzekerd. En wat nu mijzelven betreft, ik moet verkla ren, dat het leven met Mrs. Gusack, kort uitgedrukt, ondragelijk is. Haar gedrag ten mijnen opzichtehaar toon van spreken, de uitdrukkingen, die zij zich tegenover mij veroorlooft 'tis wezentlijk niet langeruittestaan. Ik ben streng gestraft voor mijn onzin nige bewondering van Agnes Little- john's booze buien in hare jeugd." „Moet ik uit 't geen gij gezegd hebt opmaken, dat ge geen andere beschul diging tegen Mrs. Gusack hebt in te brengen?" „Is hel dan niet voldoende? Gij zoudt het zeker voldoende achten, Mr. Basham, indien gij haar man geworden waart." „Ik heb tot nu toe nog niets ont dekt, dat een inroeping van de hulp van het Hof zou kunnen rechtvaardi gen. Ge kunt immers geen beschuldi ging inbrengen tegen haar zedelijk leven," is't wel?" „Ik beschouw haar slecht humeur als een zeer ernstig gebrek in haar zedelijk karakter." „Maar ik bedoel, of zij ook wellicht is te kort geschoten in haar huwelijks trouw „Ik zou den man wel eens willen zien, die het dorst wagen Ineen, mijnheer, eene beschuldiging van dien aard kan tegen Mrs. Gusack niet wor den ingebracht." De Kolonel stond op en stapte verontwaardigd de kamer op en neer; een toornige blos ver toonde zich op zijn gelaat. „Er bestaan wellicht gegronde rede nen voor u beiden, om,metweder- zijdsche toestemming, wegens gebrek aan overeenstemming, gescheiden van elkander te gaan leven. Maar voor eene gerechtelijke echtscheiding be speur ik geen grond," merkte de prokureur op. „Zij is me al scheldend nageloopen van de eene kamer naar de andere. Zij heeft me de schandelijkste scheld namen naar het hoofd geworpen. Het huis heeft weêrklonken van haar geschreeuw. De geheele buurt, mag ik wel zeggenis er door in rep en roer gebracht. Ik ga gebukt onder schaamte en hartzeer. Ik heb gewenscht, dat de grond zich voor mijn voeten openen en mij verzwelgen mocht in allen gevalle, dat ik mocht verdwij nen, zoodat ik niets meer van Mrs. Cu- sack kon zien of hooren." „Het Hof pleegt, meen ik, aan te nemen, dat uitschelden, wanneer het bedreiging in zich sluit, een vorm van mishandeling is." „Zij heeft me van allerlei soort van misdaden beschuldigd." „En hebt gij haar niet getergd?" „Hoegenaamd niet. Maar zij is onzin nig jaloersch." „Vrouwen zijn dikwijls jaloersch, somtijds met, en somtijds zonder reden. Dat is mijn ervaring. Maar met dat al vind ik in uw verslag geen afdoend bewijs van saevitia." „Maar wat wilt ge dan meermijn heer?" vroeg de Kolonel, en men kon 'them aanhooren, dat hij driftig werd. „Om er geen doekjens om te winden heeft zij u ooit geslagen?" „Ik beken het met schaamte dat heeft zij gedaan. Zij heeft me een klap in 't gezicht gegeven. Mocht een man het hart gehad hebben mij le slaan, dan zou ik wel weten, wat me te doen stond. Maar een klap van eene vrouw verlamt me totaal." „Wanneer een echtgenoot geslagen is door zijne vrouw, dan kan hij in allen gevalle een rechtsgeleerde raad plegen," verklaarde Mr. Basham, „en dat is 't voorzichtigste wat hij doen kan. Maar er zijn klappen en klappen, vermoed ik. Sommige klappen zijn wellicht weinig meer dan tikjens, uit genegenheid, met dartele scherts toe gebracht, en zulke tikjens is't wel licht wel eens aangenaam te ontvangen. Natuurlijk zou het Hof geenerlei schuld vinden in het toebrengen van tikjens van dien aard." „De klap in kwestie," helderde Kolonel Cusack op„was geen dartele scherts, en 't was alles behalve aangenaam hem te ontvangen. Hij kwam hard aanwerd uit wraakzucht toegebracht, deed erge pijn en liet een teeken achter. Dat teeken is niet meer zichtbaar, maar ik zal de uitwerking van dien klap gevoelen tot aan mijne laatste ure. Ik ontving hem op mijn wang, maar hij kwetste mij tot in het binnenste mijns harten. Ik heb gestreden en mijn bloed gestort voor mijn vaderlandmaar geen wonde heb ik ooit ontvangen in den strijd, die me zooveel pijn deed als de klap, welken ik ontvangen heb van de krach tige blanke hand, den fraaienronden arm van Mrs. Cusack." „In de Wet op de Echtscheiding is, volgens Art. 16, mishandeling door de vrouw gepleegd een grond voor gerechtelijke scheidingdie gelijk staat met de scheiding a mensa et thora in de oude wet. Eén enkel feit, dat mishandeling moei heeten, geeft reeds het recht tot aanvrage van gerechte- telijke scheiding. Acht ge 'tals ik vragen mag, waarschijnlijk, dat Mrs. Cusack de beleediging herhalen zal?" ,,'t Grieft me diep te moeten verkla ren dat ik ongunstig genoeg over haar humeur denk, om stellig te gelooven, dat zij mij wederom, en wel zoodra er zich maar gelegenheid toe voordoet, een klap geven zal." „Ik twijfel er niet aan, of het Hof zal niet aarzelen scheiding uittespreken, waar de gepleegde daad een herhaling der mishandeling schijnt te voorspellen. Ge zult zeker wel begrijpenKolonel Gusak, dat in uw verzoekschrift aan het Hof verondersteld dat er een verzoekschrift tot het Hofgericht wordt uwe beschuldiging tegen Mrs. Gu sack met goede bewijzen moet ge staafd worden; bovendien moet, vol gens Art. 14 van de Wet, elk verzoek schrift vergezeld gaan van eene ver klaring onder eede van den rekwes trant, dat het verzoekschrift volle waarheid behelst. Druk ik me duidelijk genoeg uit?" „Volkomen," antwoordde de Kolo nel, maar aan de uitdrukking van zijn gelaat was het te ziendat hij in gepeins verdiept was. „Nog een enkel woord! Zoo er tot het indienen van een verzoekschrift mocht worden overgegaan, dan acht ik me verplicht u te waarschuwen, dat het schenken van vergiffenis voor u de kans op het ontvangen eener gunstige beschikking zou opheffen." „Vergiffenis!" herhaalde de Kolonel, nog steeds mijmerend. „Het schenken van vergiffenis;" helderde de rechtsgeleerde op, „kan uitdrukkelijk of stilzwijgend plaats hebben. Uitdrukkelijk wanneer het met duidelijk verstaanbare woorden ge schiedt; stilzwijgend, wanneer het op onomstootelijke wijze kan afgeleid wor den uil het gedrag en de handelingen van de partij in kwestie. Ik herhaal het, Kolonel Cusack, dat ge, zoo het tot het indienen van een verzoekschrift komt, op uw hoede moet zijn, wat betreft het schenken van vergiffenis. Houd u op een afstand van Mrs. Cusack: dat raad ik u ernstig aan. Vergiffenis schenken is een gemakkelijk iets. Een man in uwe pozitie moet uiterst omzich tig zijn. Het Hof is doorgaans zeer ge neigd, in zake van vergiffenis zelfs een zweem van bewijs aan te nemen. En, af gaande op mijn ervaring, zijn mannen, of liever echtgenoolen, van nature geneigd tol het schenken van vergiffenis. Zij verdragen lang en vergeven veel. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1