ÏÏAARLE1SCH No. 97. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 6 December 1882. Uitgave van LE ERVEU LOOSJES, Ged. Oudegracht 86, Advertentiën van 1-5 regels 25 cent, elke regel meer 5 cent, groote letters naar plaatsruimte. TH MUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. Uit Kolonel Cusack's Levensgeschiedenis Noord-Znldhollandsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Lelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg.12.45, 3.10, 5.30 's avonds. HaarlemHillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemsche Tramway-llaatscliappij. Van 't Station 7.40 'smorg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.— 'smorg. tot 10.50 's av. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 November 1882. Naar Amsterdam: 7.8.34, 8.55, 9.38*, 11.20, 11.44}-, 12.1 's morgens, 1.14, 2.35+, 3.58, 4.13*, 4.44, 5.48, 6.40, 7.17, 7.34-f- 8.46*, 9.32,10.36* 10.54-}- 's av. Naar Rotterdam: 7.53+, 8.37', 9.3, 10.16* 's morgens, 12.17+, 12.43, 1.41* tot den Haag, 3.27*, 4.18, 5.30f, 5.39, 8.3, 10.19* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinendie met f zijn exprestreinen alleen le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens, 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.55, 10.18, 11.18 's morgens, 1.30, 4.52, 8.5 's avonds. Van Zandvoort: 8.30, 10.50 's morgens, 12.49, 4.19, 6.15, 9.3, 's avonds. Omnibus van Hloemendaal. 8.10,9.30* 10.35.12.30, 1.55, 3.30, 5.5*, 8.—. Van 't Station 8.58, 10.13*, 11.14, 1.26, 2.35, 4.13,5.34*, 8.44. De uren gemerkt alleen des Zondags. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. fr. p. p. ,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. DienstregoUng van het Postkantoor. 1 Nov. 1S82. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgeus 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.'s morgens, 1.30. 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm.2.30, 6.—*, 8.30'sav Hazepaterslaan6.4510.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. 5DE J^AAi+C3-AA3SrGt- 18S3. Verschijnt: DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Abonnementsprijs p. jaar bij vooruitbetaling met Scheurkalender. h p. drie maandenn 0.25 zonder Scheurkalender Het blad wordt van heden tot 1 Januari a. s. GRATIS bezorgd aan hen die zich voor het geheele jaar 1883 abonneeren. Elk inteekenaar op den jaargang 1883 ontvangt als premie een uitmuntenden Scheurkalender met SpreukenVersjes enz. Anegang No. 10. Bovenhuisƒ225 p.j. terst. No. 19. Gem. Bovenk. ƒ20 p.m. tersr. Antoniestraat. No. 38. Loods a. h. water 4 p. w. terst. No. 21. Een Bovenhuis terstond. Asterstraat. No. 1 eu 17. Huis met Tuin 2.75 p. w. terst. Bakonessergraeht No. 70zw. Chigem. ben. kamer 1,75 p.w. terst. Beeksteeg No. 3. Benedenhuis /1.80 p.w. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening /6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat No. 26. Bovenh. /2.75 p.w. Donkere Spaarne: No. 34. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Frankestraat No. 16. Bovenachterk. ƒ1 p.w. terst. Gasthuissingel No. 48. Huis m. tuin +350 p.j. Eebr. Gasthuisstraat. No. 5. Bovenwoning ƒ1.50 p.w. Ged. Oude Gracht: No. 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. No. 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j.terst. No. 128. Huis m. tuintje 500 p.j. terst. No. 132. Gem. zit- en slaapk./12p.m. terst. Ged. Voldersgracht No. 49 en 53. 2 Huizen m. tuinen f 400 p.j. terst. Gierstraat No. 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. No. 70. Gem. kamer/14p. m. Jan. Groot Heiligland: No. 78. Huis met 2 kamers 2 p.w. terstond. Groote Houtstraat: No. 62. Bovenhuis ƒ600 p.j. terst. No. 146. Gem. voork. m. bed. ƒ18 p.m. Hagestraat No. 35. Een winkelhuis f 5 pvrterstond. t n Een bovenhuis 14 pwterstond Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken f7 p.m. terst. Klein Heiligland: No. 4. Bovenhuis ƒ150 p.j. Mei. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. Koningstraat No. 13. Bovenhuis +250p.j. 1 Mei'88. Korte Dijk: No. 7- Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Mei 1883. Korte Heerenstraat: No. 14. Benedenhuis ƒ2.25 p.w. Koudehoorn No. 52. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Lange Heerenvest: No. 138. Erf met loodsen. 12 p.m. terst. Lange Raamstraat No. 39. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. Gem. voor-en aehterk. ƒ18 p.m. terst. Leidsche Vaart; No. 31. Boven en benedenh. ƒ2.50 en f 3 p.w. terst. No. 54. Benedenh. 275 p.j. Nov. Leidsche Vaart, Hoofdstraat: No. 9. Huis met tuintje/15 p. m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven aehterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Raamstraat: No. 2. Werkplaats ƒ2.50 p.w. 15 Dec. Olieslagerslaan No. 1. Huis ƒ1.75 p.w. terst. Palmstraat: No. 5rood. Bovenhuis ƒ2,25 p.w. terstond. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaar terstond. Ripperdapark: No. 26. Huis met tuin ƒ650 p. j. Mei. Ripperdastraat No. 5. Huis met tuin ƒ500 p.j. Eeb. Rivier Visc'hmarkt: No. 19. Gem. voor-en achterkamer 18 p.m. 15 Deo Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rozenprieelstraat No. 38. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. bovenh. en tuinƒ16 p. m. terst. Sehootersingel No. 47. Huis met tuin ƒ450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin ƒ450 p. j. terst. No. 101. Huis met tuin ƒ500 p.j. Mei. Schooterweg No. 3. Huis met tuin ƒ600 p.j., terst. No. 13. Villa met tuin ƒ800 p. j„ terst. Smedestraat No. 3. Huis ƒ700 p.j. Mei.) No. 19. Gem. kam. ƒ30ƒ40 enƒ50 p.m. Spaarne No. 74. Bovenhuis ƒ400 p.j. febr. '83. Spaarn wouderstraat No. 52. Bovenh. /3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. No. 130. Bovenhuis 3,50 p.w. terstond. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.j. terst. Voortingstraat No. 37. Benedenwoning ƒ2.60 p.w. terst. "Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Wolstraat: No. 17. winkelhuis ƒ5 p.w. terst. Zijlstraat No. 30. Bovenhuis ƒ250 p.j. terst. Zijl weg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. 't Verslag der Adder-commissie kunt ge nu koopen voor f 3.Ge zult er niet veel wijzer uit worden. De schuld van 't onheil dragen vooral de verongelukten die zich niet meer kunnen verantwoor den. Als de Peltzers en Bernays u nog niet tot een walg zijn, dan hebt ge eene stevige geestelijke maag zou nu waarlijk nog een uitgever den moed heb ben om „alles dit rechtsgeding betref fende" in 't Nederduitsch getrouwelijk overgezet, in 'tlicht te geven? Hij ver diende tot zijn straf zeven avonden in ééne week Louise Michel te gaan hooren. Alleraardigst was 't feest der citadel-man nen. Of ze zich wel niet wat verveelden onder de ellenlange speech van Perkdie 't Handelsblad volgens confrater Dagblad voor f 25.kocht, is de vraag. Wat zal zoo'n diner in optima forma den meesten vreemd zijn voorgekomenAls 't den oudjes maar goed bekomt met en benevens al die drukte in de woelige hoofdstadOntzettend lief waren H. H. studenten voor hendeze jonge men- schenanders zoo uiterst schuw voor alles wat hen van hunne ernstige studie i kan afleidenhebben zich met de edelste opoffering bereid verklaard om den citadel mannen als gidsen te dienen hij het be schouwen van Amsterdams uitbreiding en merkwaardigheden. Anders wel wat al te vies van een rij toertje zullen ze nu zeker, door den nood gedrongen, wel hebben laten inspannen om hunne vaders in de aangename gelegenheid te stellen, te too- nen welke edelmoedige en gulle zonen zij bezitten. Er is in de keukenweten schap eene ontzaggelijke verandering op til. Door het bezigen van electriciteit zal men eerlang zonder vuur en zonder keu kenmeid alles kunnen koken, braden en bakken. De leveranciers van brandstoffen mitsgaders de kenkenprincessen zien de toekomst donker inmaar de mevrouwen kunnen hare vreugde nauwelijks bedwin gen. Adres hij Sir Lane Fox te Londen. St. Nikolaas zal Verhuist en Diligentia geheel verzoenen, 't Bestuur zendt hem als surprise de bustes van Haydn, Mo zart en Beethoven't bestuur krijgt van hem die van Gounod, Wagner en Berlioz. De collecteurs Gebs. Polak Daniels verdienen 'sjaars maar f 28000 met hun arbeid aan de staatsloterij. Koster en Bolle zullen dezer dagen wel harder werken voor een kleiner winstje, maar zoo'n Rosensteijntje ia ook eene aardige affaire. Wie zal nn op de ridderhofstede oudejaarsavond houden? Het Wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond is door de Tweede Kamer na eene zeer lang gerekte diskussie aan genomen met 53 tegen 28 stemmen. Voor den Minister van Waterstaat, die zijne voordracht uitstekend verdedigd heeftis dit een schoone triumfal moet het gezegd wordendat door een paar amendementen van den heer Heijdenrijck verscheiden stemmen voor het ontwerp gewonnen zijn, die zonder deze zeker er aan zouden zijn onthouden geworden. Die amendementen hadden de strekking, om hen gerust te te stellendie vreesdendat men elders last zou krijgen van het water, waarvan de Minister een deel van Noordbrabant en Limburg bevrijden wilde. De heeren Wintgens en Oorver Hooft waren tegen het ontwerpom financieele redenendeze konservatieven van echt allooi willen alles behouden, het geld in de Schatkist en het water in Brabant. De heer van Kerk wijk heeft hij de diskussies over deze aangelegenheid een treurig figuur gemaakt; met een paar zeer flauwe grappen sleepte hij er de kerkelijke kwestie bij de Genera liteitslanden waren verwaarloosd, omdat daar het meerendeel van de bevolking Roomsch wasdaarom had men hun het water op den hals gestuurd, waarvan men elders overlast had. De heer de Beaufort toonde hem aandat hij in de geschiedenis alles behalve een held wasde overlaten tochwaarvan hier sprake wasbestonden reeds lang voor den Hervormingstijd, zoodat er van het verwaarloozen van door Roomsehen bewoonde gewesten geen sprake kon zijn. Het ontwerp tot ver hooging van Hoofdst. V. der Staatbegroo- ting voor 1882 heeft ook aanleiding gege ven tot het langdurige diskussie; de verhoo ging met 3 ton van subsidieën krachtens art. 49 der Schoolwet werd krachtig bestre den door de woordvoerders der beide kle rikale partijen, en door den heer v. Houten. De Min. v. Binnenl. Zaken betuigde zich verplicht te achten tot eerlijke uitvoering van de Wet, en verweet den tegenstan ders van het ontwerp ongetrouwheid aan de antirevolntionnaire beginselendie ver boden aldus te reageeren tegen een een maal aangenomen en in werking gestelde wet. Als de onderwijs kwestie niet bestond, voerde Zijn Excellentie den heerSchaep- man toezou men u spoedig naast den heer van Honten aan de uiterste linker zijde zien plaats nemen. Zoo'n opmerking, antwoordde de heer Sohaepman, klonk wel vreemd uit den mond van een liberaal, die in 't zelfde kabinet naast een antire- volutionnair had plaats genomen. De op- pozitie van den Heer van Houten was gegrond op zijne meening, dat door de aanneming van het ontwerp het budget recht der Kamer zou worden verkorthij noemde art. 49 een caoutchoue-bepaling, tegen welker te groote uittrekking moet worden gewaakt. De heer de Meyier kwam met waardigheid op tegen een uitdrukking van den heer de Savornin Lohman, „wij, christenen," waarin na tuurlijk de bedoeling lag opgeslotende liberalen zijn „zijniet christenen." Het artiekel 134 is eindelijk aangeno- met 37 tegen 27 stemmenen het geheel ontwerp daarna met 51 tegen 3 stemmen. Van de zaak Generaal van der Heyden, die uiterst vervelend begint te worden is men nog niet af. De heer de Vos van Steenwijk heeft, toen de zaak weêr aan de orde kwamin een ellenlange speech de konkluzie van de minderheid der Kommissie verdedigd. Verscheiden andere leden kwamen daartegen op. Woensdag aan het slot der zitting, zal over de konkluzies gestemd worden. Binnen enkele weken hoopt de Minister van Justitie eene nieuwe Wet op het Notariaat te ontvangen van een uitnemend bevoegd deskundige, aan wien de bewerking van dat onderwerp is op gedragen. Het Engelsche Parlement is verdaagd tot 15 Febr. a. s. met eene troonrede, waarin o. a. verklaard wordt, dat debe trekkingen met Frankrijkgelijk trouwens met alle vreemde mogendheden, van vriend- schappelijken aard zijn. Het Britsche Kabinet moet aan Frankrijk een soort van vergoeding hebben aangeboden voor de opheffing van het financieel toezicht in Egypte, namentlijk het voorzitterschap der kommissie voor de openbare schuld, welker volmacht zou worden uitgebreid. De Krijgsraad voor het proces tegen Arabi en zijne medebeschuldigden was tegen den 2den dezer bijeen geroepen. Men verzekertdattengevolge van een over eenkomst tusschen Lord Dufferin en de Egyptiesehe Regeering, de behandeling slechts voor den vorm geschieden en in één dag afloopen zal; de wij ze van behan deling toch en het vonnis zijn reeds vooraf vastgesteld. In Spanje tracht, gelijk men weet, de maarschalk Serrano eene nieuwe liberale partij te vormen. Dezer dagen heeft de Maarschalk op eene tot bevordering van deze zaak belegde vergadering eene toe spraak gehouden, waarin hij zijn vertrou wen te kennen gaf in den goeden uitslag zijn er pogingen tot reorganizatie dei- liberale partijwelke wellicht eenmaal de medewerking van den heer Sagasta en de tegenwoordige meerderheid en de Konink lijke goedkeuring zullen verwerven. De Koning wasnaar zijn zeggensteeds voor een eerlijke proefneming met de liberale politiek en voor de vorming van twee groote parlementaire partijen gestemd ge weest. Mocht Maarschalk Serrano slagen, dan moest men hem maar uitnoodigen eens naar Nederland over te komenwaar ook zoo'n Augias-stal is, die op een Her cules wacht. (Naar het Engelscli van duttom oook). 5 Vooral wanneer eene zoo schoone vrouw, als Mrs. Cusack naar uwe be schrijving moet zijn, bij het geval betrokken is." „Ik geloof, als ge 't mij niet euvel duidt," sprak de Kolonelietwat ver legen, „dat ik best zal doen met nog eens goed over de zaak na te denken, alvorens ik besluit over te gaan lot het indienen van een verzoekschrift bij het Hof." „Wel, zeer zekerzeide de proku- reur„dat zou ik u ook in allen gevalle aanraden." „Ik ben u ten zeerste dankbaar," hernam de Kolonel, en zijne stem trilde een weinig, „voor het geduld, waarmede gij mij aangehoord hebt, en voor den verstandigen raad, dien ge mij hebt willen geven." „Goeden morgen." „Goeden morgen." Zij gaven elkan der de hand met een soort van har telijke beleefdheid, en de Kolonel vertrok. Mr. Basham schreef eene kleine aan- teekening in zijn notitie-boekjen. Kolo nel Gusack riep een cab aan, en liet zich rijden naar zijne sociëteit, de „Vriendenclub van Oudgedienden." IV. Met eene langezware sigaar in den mondgehuld in een wolk van tabaks rook, bleef Kolonel Gusack een tijdlang in de rookkamer van zijn club zitten. Een hoog bierglas stond op de tafel vóór hemhij had gepoogd zijn droog verhemelte te verfrisschen met een teug sodawater, slapkens aangemengd met cognac; in zijn hand hield hij de Times geklemd. Hij had afleiding trachten te vinden, zijne gedachten pogen los te rukken van het onderwerpwaar van hij gedurende de laatste uren zoo geheel vervuld was geweest, door het nieuws en de hoofd-artiekeien van dien morgen te bestudeeren. 't Was echter vergeefsch. De verslagen van rechtsza ken trokken op zonderlinge wijze zijn aandacht. Mocht hij al gedurende een oogenblik zijn blik richten op een ander gedeelte van de krant, telkens kon hij niet nalaten, weêr in de rubriek Rechtzaken te gaan lezen, en inzon derheid in de verslagen van de procedu res voor het Hof van Echtscheiding en Huwelijkszaken. Wat een getob moest de rechter met die zaken hebben! dacht de Kolonel bij zich zeiven. In welk een zee van moeilijkheden moest hij ronddrijven! Den eene dag vóór en den andere naelke week weêr van voren- afaan, dezelfde treurige gevallen van verbittering tusschen echtgenooten, van huiselijken twist, van ontrouw, van wegloopen, van wederzijdsche beschuldiging, van mishandeling, van allerlei ellende, met verzoeken aan het Hof om echtscheiding of scheiding van tafel en bed. Die arme rechter! Zij hadden hem van alle kanten omsingeld, deze rekwestranten, deze beschuldi gers en verweerders, en allen hadden 'tzelfde, of tenminste nagenoeg het zeilde te vertellen. Er waren gevallen uit alle standen. Hooggeplaatsten en laaggeplaatsten, rijken en armen, ouden en jongen zochten hun toevlucht bij het Hof, of waren er voor gedaagd. Nu eens was 't een koffiehuisknecht van Bermondsey, die de hulp des rechters inriep, en dan weêr eene pairsvrouw uit Belgravia. Er was een oud echtpaar, dat al vijf en dertig jaar getrouwd was geweest, welks huwelijksband noodzakelijk moest verbroken worden; en ook was er een jeugdige man en vrouw, die, na smoorlijk op elkaar verliefd te zijn geweest, eerst in Mei gehuwd waren, en die nu, terwijl hun bruidskoek nog ternauwernood oudbakken kon zijn, het bepaald onmogelijk achtten, langer samen le leven. Wat een vreeselijke reeks bewij zen! Wat een ontzagwekkende slagorde van getuigen! Dezen voor de eischers, genen voor de gedaagden! Wat een ongerijmd geleuter liep er onder de geleerde pleidooien door! Wat flauwe grappen veroorloofden zich de advoka- ten! Wat schandelijke vragen dorsten zij doen! Wat een wonderlijke briefwisse ling moest er luide voorgelezen worden voor het Hof! Was dan niets meer heilig? Moest Hymen dus afgemaakt worden, om den advokaten eenfeestjen te bereiden? Wachtte Cupico het lot om evenals een verrader te worden veroordeeld, om te worden opgehan gen en gevierendeeld Moest aldus alle welvoegelijkheid in het aangezicht geslagen worden? Moesten de geheimen van het familieleven aldus ontsluierd, en alzoo hel onderwerp worden van de praatjens van gewetenlooze schurken? De Kolonel verfrommelde de krant in zijn hand. Had hij niet bijtijds bedacht, dat het exemplaar van de Times, dat hij in de hand had, het eigendom was van de club, de Kolonel zou stellig die krant in kleine stukjens gescheurd en over den grond gestrooid hebben. Dat zulke dingen geoorloofd waren in een Christelijk landDat zulke verslagen publiek ge maakt mochten worden! Wel, in deze zelfde slub had hij mannen vetera nen met grijze knevels, die beter had den moeten weten zien lachen en grappen hooren verkoopen over de echtscheidingsgevallen, waarvan zij in de kranten hadden gelezen! 'tWas hem bekend, dat over zijn armen vriend Majoor Ilandyside van de Bengaalsche artiljerie door wiens bemiddeling hij kennis gemaakt had met Mr. Basham van Lincoln's Inn Fields dat over dien armen Majoor Ilandyside op luch- tigen gesproken was in deze zelfde rookkamer, en dat de rampspoed in het huwelijks leven, die'smans deel was geweest, daar een onderwerp van spot en flauwe grappen was geweest. De rampzalige man dorst nu ternauwer nood zijn gelaat vertoonen in de club zou het niet wagen zijn oude kameraden aan te spreken, en hij vermeed.thans alle gezelschap, en schuwde den blik zijner makkers. Het gerucht wilde zelfs, dat hij in den laatsten tijd zich aan drank placht te buiten te gaan dat soms de knecht hem onder den arm moest nemenbij het afgaan van de stoep; dal hij omstreeks midder nacht niet in staat geweest was, zonder hulp in een cab te stijgen. En 't viel niet te ontkennen, dal in den laatsten tijd eene verdachte opgewondenheid op zijn verwilderd gelaat had te lezen gestaandie wellicht een gevolg was van onmatigheid. De Kolonel slak een andere sigaar aan en schelde, om zijn glas nogmaals met sodawater en cognac te laten vullen. Hij wilde niet, dat er zulke dingen van hem gezegd konden worden. Hij begeerde niet een tweede Majoor Ilan dyside te worden, indien hij het eenigs- zins kon vermijden. Er moest geen geval Gusack contra Cusack voor het Hof van Echtscheiding in de krant komenwaarover men in de club kon lachen en grappen verkoopen. Hij wilde niet tot vermaak eener zedelijk verdorven maatschappij door het slijk van het Hof, van de clubs en van de nieuwsbladen gesleept worden. Dat verzekerde hij in werkelijk krachtige bewoordingen. V. „Vergiffenis," mompelde de Kolonel tusschen zijne zware ijzergrauwe kne vels, terwijl hij het huis op Portland Place binnenging, 't Was het huis zijner vrouw; hij was er nooit werkelijk meester van geweest, en daarvan was hij zich altijd wel bewust geweest, 't Was een aanzienlijkdeftigsomber gebouw. De menschen zeiden van hem, op een toon, die zoowel gelukwen- sching als minachting te kennen gaf, dat hij het huis binnengetreden was, zijn hoed in de vestibule opgehangen, en het in bezit genomen had met het ameublement en alles wat er verder bij behoorde, en daaronder de damedie Mevrouw Cusack gewor den was. Maar hij had in deze woning nooiteen eigentlijk tehuis gevonden. Dik wijls had hij bij zich zeiven opgemerkt, dat hij slechts een logé of een tijdelijk kostganger was in dit indrukwekkend verblijf, en niet de blijvende bewoner. Hoe zou zijne vrouw hem ontvangen? vroeg hij bij zich zeiven, terwijl hij de prachtige wenteltrap opsteeg. Zij hadden dien morgen, voordat de Kolo nel Mr. Basham was gaan spreken, akelig en wanhopig met elkander ge twist. Een lakei met zwarte bakkebaarden en gepoederd hair maakte de lampen in den salon in orde. Mevrouw Cusack stond vóór hel haardvuur. „Vergiffe nis," herhaalde de Kolonel, terwijl hij het vertrek binnenging. Hij trachtte zich het voorkomen te geven van iemand, die volkomen kalm en vol vertrouwen was. Toch tuurden zijn oogen her- en derwaarts met een soort van rustelooze bezorgdheid. Hij verkeer de ietwat in onzekerheidwat betreft de ontvangst, die hem van zijne vrouw ten deele zou vallen. „Mijn beste Archibald, wat zijt ge laat 1" riep de dame opgewonden uit, met eene welluidendevolle stem. En terwijl zij dit zeide, viel zij hem om den hals en kuste hem. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1